Ochrana ruční kotoučové pily vlastníma rukama

Kotoučová pila. zařízení, princip činnosti, vlastnosti různých typů

Pro dřevěné, plastové a dokonce i kovové obrobky se kotoučová pila často používá v domácnosti jako produktivnější protějšek nejjednoduššího řezacího nástroje. Má několik odrůd a nuancí použití, což je důležité vzít v úvahu při práci.

Při stavbě a opravách, ať už domácích nebo profesionálních, se kotoučová pila stává užitečným nástrojem. Nástroj je velmi vhodný pro řezání dřeva různých tlouštěk, tenkých kovových a plastových výrobků, například základové desky. Tato ruční okružní pila má několik variant, ale konstrukce každé z nich je typická. Standardní konstrukce se skládá z:

  • Plastový kryt s jednou nebo dvěma rukojeťmi.
  • Ochranný kryt kotouče je speciální ochranný kryt kotoučové pily a plní ochrannou funkci při práci.
  • Deska pro uchycení a vedení pilového kotouče. Je třeba nastavit hloubku a úhel řezu.
  • Odpojení čepele. K uvolnění nože, pokud se zasekne ve dřevě.
  • Elektrický motor. Na jeho hřídel je našroubován speciální kotouč.

Paralelní zastávka

Obyčejný paralelní doraz pro kotoučovou pilu je dobrým příkladem toho, jak malý předmět může mít velký význam. Téměř každá kotoučová pila je vybavena paralelním dorazem pro provedení podélného řezu o předem stanovené šířce. Opravdu užitečné příslušenství.

Vezměte prosím na vědomí! Nezapomeňte na bezpečnost. pokud provádíte řezy menší než 15 mm, prkno neumožňuje zakrytí pilového kotouče ochranným krytem.

Jak funguje nástavec ruční okružní pily

Uvažovaná jednotka pily je velmi jednoduchá a skládá se pouze z několika součástí: základny pilového kotouče, vodicí lišty, hloubkového dorazu a excentrické svorky, která zajišťuje bezpečné uchycení i u materiálu, který je o něco širší, než by měl být.

Schéma ruční kotoučové pily.

Velmi snadné použití. Nejdříve se deska vyznačí.

Poté se na něj položí podomácku vyrobený přípravek, jehož spodní doraz se přitiskne k okraji obrobku a pravý okraj se zarovná se značkou.

Poté se překližkový panel pevně upne otočením excentrické upínací páky.

Nyní položte kotoučovou pilu na základní desku a proveďte řez přitlačením okraje základní desky k vodicí liště.

Příčné řezání desky pomocí pilového přípravku.

Výsledkem je dokonale rovný řez, který přesně kopíruje značení.

S tímto přípravkem snadno provedete mnoho příčných řezů, pokud potřebujete často přesunout nástroj na novou linii pilového ořezávače, např. při drážkování v trámech. Je užitečná i v případech, kdy je třeba zkrátit obrobek o několik milimetrů, a s tímto úkolem si poradí o nic hůře než přímočará pila.

Třmen pro příčné a rohové řezy

Často se používá také příčná pila. Rychle a přesně řeže desky pod úhlem 90°. Tento doraz se používá také pro koncové řezání desek. Základem je překližka o tloušťce 10 mm. Vodicí lišta nebo kolejnice o výšce nejméně 20 mm se k ní připevní lepidlem nebo samořeznými šrouby. Na spodní straně zadku, kolmo k vodítku a ze stejného kusu dřeva.

Odřízněte přebytečnou délku podkladové desky (od vodítka k pilovému kotouči). Protože se tato vzdálenost u jednotlivých modelů ručních kotoučových pil liší, je zařízení vždy vyrobeno individuálně. Obvykle se přišroubuje k opracovávanému materiálu.

Pokročilí řemeslníci vyrábějí upevňovací zařízení z dřevěných podložek, z nichž jedna má tvar excentru. Upínání se provádí pomocí křídlové matice na šroubu. Toto upínací zařízení umožňuje velmi rychlé upevnění dorazu na řezivo různých šířek.

Pokud na druhé straně vodítka nastavíte stejnou tyč, ale upevněnou pod úhlem 45 ° k první a pak odříznete část základu pod 45 ° s pilou, získáte úhlový univerzální plot pro řezy a pod 45 ° a pod 90 °. Při otáčení pilového kotouče se dosáhne univerzálnějšího úhlového dorazu. Úhel lze kontrolovat na podvěsném dopravníku. Je třeba poznamenat, že výroba úhloměru pro kotoučovou pilu vlastníma rukama je složitější úkol.

Design a technické detaily

Okružní pila je navržena pro všestranné použití, vysoký výkon a bezpečnost. Mechanismus činnosti je založen na obecném principu, že krouticí síla je přenášena z elektromotoru na pracovní orgán kotoučové pily, tedy na pilový kotouč.

Mechanismus kotoučové pily se liší v závislosti na použití. Standardní konstrukce, která je základem pro každý model kotoučové pily, zahrnuje několik základních funkčních prvků

ochrana, ruční, kotoučové, pily
  • platforma. základna;
  • elektromotor, který přenáší rotační energii na pilový kotouč;
  • pilový kotouč;
  • tělo vybavené rukojeťmi pro ovládání a držení pily během práce;
  • Kryt pilového kotouče (horní a dolní), který chrání pilový kotouč před vniknutím pilin do pracovního mechanismu;
  • nástavec pro délkový doraz;
  • nůž na rýhování.

kotoučové pily mohou být vybaveny hloubkoměrem a stupnicí pro odhad hloubky proniknutí pilového kotouče do dřeva nebo jiného materiálu.

Některé pily mají pro větší pohodlí pohyblivý držák motoru na základně, který umožňuje nastavit úhel pomocí aretačního šroubu a stupnice.

Hloubka řezu při 90° je v průměru 45-70 mm. a pod úhlem 45° 28 až 48 mm.

Zastávka na hraně

Hranová zarážka je přípravek pro řezání a rovnoběžný okraj řeziva. Tuto zastávku není snadné vyrobit vlastníma rukama. Začátečníkům i řemeslníkům doporučuji, aby si nejprve udělali výkres, aby neudělali chybu.

Okrajová lišta je dodávána s kotoučovou pilou. Obvykle je doraz ze sady krátký, takže u velkých materiálů nemusí být řez hladký.

K výrobě většího dorazu potřebujete jako základ 1,5 cm silnou překližku, ze které můžete vyrobit i okrajové lišty.

Zastavení se provádí v následujících krocích:

  • V překližkovém podstavci jsou zhotoveny drážky pro hmoždinky.
  • Připevněte hmoždinky k dorazové liště.
  • Mezi drážkami pro hmoždinky je vytvořena další drážka, ale tato průchozí drážka je potřebná pro upevnění samotné plotové lišty.
  • Do plechu udělejte řez, který bude sloužit jako základna pro pilový kotouč.

Poté nainstalujte hmoždinky na bocích a speciální svorky, které drží samotnou kotoučovou pilu.

Princip ovládání: Umístěte plot na materiál a umístěte plotovou lištu do drážek v požadované vzdálenosti a zajistěte ji šroubem skrz drážku.

Pokud chcete, můžete si na vodicí lištu nasadit metr nebo pravítko, které vám usnadní vytyčení linie.

Doporučuji následující video, ve kterém autor vyrábí domácí paralelní doraz pro kotoučovou pilu:

ochrana, ruční, kotoučové, pily

Se správným nářadím a příslušenstvím není velký problém, jak vytvořit zarážky kotoučové pily vlastníma rukama. Kutilský paralelní doraz, sedlový doraz, hranový doraz, příčný a rohový doraz a vodicí lišta se vyrábějí snadno.

Paralelní plotnu lze snadno upravit podle vodicího prvku z výroby, který je součástí okružní pily. Za tímto účelem se na paralelní dorazovou lištu přišroubuje samořezný blok.

Plot na příčné a úhlové řezy je vyroben z rámu, na který je připevněn stojan z překližky o tloušťce 1 cm, je v něm vyříznut otvor pro pilový kotouč a je do něj vloženo vodicí a dorazové dřevo.

Sedlová ohrádka je vyrobena z desky o tloušťce 2,5 cm a šířce odpovídající řezanému dřevu. Po stranách desky jsou připevněny překližkové lišty o tloušťce 10 mm. Podpěra je umístěna na dřevo a je připravena k testování.

Nosná tyč je vyrobena z překližky o tloušťce až 1 cm, ke které je lepidlem nebo samořeznými šrouby připevněn kvádr nebo profil ve tvaru U.

Nejsložitější konstrukcí vlastní výroby je okrajová zarážka. Nejprve se vytvoří drážky pro hmoždinky a jedna průchozí drážka mezi nimi pro přítlačnou desku. Montáž per na přítlačnou desku. V rámu se vytvoří řez pro kotoučovou pilu a poté se nasadí boční lišty a svorky, které kotoučovou pilu drží.

Vyjádřete se, prosím, k tomu, zda je podle vás lepší vyrobit podpěry vlastnoručně a podle požadovaných rozměrů, nebo zda jsou dostupné na trhu?

Výhody a vlastnosti nástroje

Okružní pila má tyto výhody: Umožňuje hladký řez, rychlou montáž, pohodlnou práci, šetří energii. Pokud vyměníte pilový kotouč, je možné pracovat i na měkkém kovu. Chcete-li vytvořit kompletní pracovní nástroj, musíte jej postavit na stůl a zajistit přístup ze všech stran.

Je třeba dodržet následující body:

  • Stůl musí být řádně zajištěn nohami, které jsou někdy vyplněny betonem nebo přišroubovány;
  • Ruční pila je k desce stolu připevněna železnými příchytkami, aby byla zajištěna bezpečnost práce;
  • Musí být uzemněn.

velká šířka stolu je nepříjemností při práci. Optimální velikost by neměla přesáhnout 60-70 cm, aby bylo pohodlné držet tyč (ne na natažených rukou). Pokud není pracovní plocha statická, zhoršuje se kvalita řezu. Drát lze připevnit k podlaze pomocí příchytek, aby se o něj při práci nedalo zakopnout.

Případně další zásuvku pod pracovní deskou.

Předem si musíte udělat nákres pracovní desky a vyznačit její rozměry. Jedná se téměř o kresbu, ale zjednodušenou. Na papíře je třeba uvést velikost volného prostoru pro kotouč. na šířku a na délku. kde by měl být vzhledem k okraji stolu. Okamžitě si můžete představit svou práci na takovém zařízení.

Požadavky na design

Trvanlivost a bezpečnost podomácku vyrobeného stroje závisí na typu zatížení, způsobu provozu a pevnosti stroje. Znalost dřevoobráběcích strojů vám umožní sestrojit spolehlivý, ale jednoduchý a odolný mechanismus.

  • Vysoká rychlost lopatek. Bez této podmínky není možné provést kvalitní řez do dřeva, ale pro řemeslníka je důležitější zaručit bezpečnost doma vyrobené okružní pily, takže bezpečnostní zařízení, kterými jsou obvykle vybaveny komerční modely, jsou příkladem k následování. Pokud se budoucí autor domnívá, že je možné se bez některých z nich obejít, je tento názor mylný, protože jeden neopatrný pohyb často vede ke zranění.
  • Robustní naprosto všechny komponenty. Důležitá je nejen schopnost odolávat vysokému statickému zatížení, protože při střídavých dynamických vlivech může stůl vibrovat. Pro mistra nejsou nebezpečné, ale mají vliv na kvalitu řezu: zanechávají stopy na povrchu dřeva a je obtížné dodržet lineární rozměry.
  • Při práci se dřevem je důležitá požární ochrana, proto je nutné dodržovat instalaci všech elektrických spotřebičů.

Stůl pro ruční kotoučovou pilu

Konstrukce podomácku vyrobených stolů pro ruční kotoučové pily jsou četné, ale většina z nich je výsledkem tvůrčího výzkumu a/nebo vlastního vyjádření. Jsou však docela použitelné. Nejlepší možnosti pro ty, kteří nepotřebují vyrábět a předvádět, ale pracovat na tom, jsou však dostatečně jasné.

Jedná se o výklopný stůl pro ruční kotoučovou pilu (na obr. vlevo).). stolová deska. laminovaná překližka 12 mm a vyšší; sloupy o výšce 400 mm. nábytková laminovaná dřevotříska 16-24 mm. Výroba sedáků z prken je nežádoucí, protože se nedosáhne požadované tuhosti stolu. převis desky stolu. 30-60 mm.

Konstrukce stolu kotoučové pily

konstrukce stolní desky kruhového stolu je znázorněna vpravo na obr. Drážky pro výstup pilového kotouče (možná jedna drážka) šířka 6-10 mm. Není vyžadována velká přesnost, protože stůl musí být možné vyrobit z jednoho kusu dřeva.к. zastavit (viz „Zastavení“ na straně 31). níže) je nastaven pro řezání podél pilového kotouče. Desku stolu lze libovolně měnit (až do velikosti cca. 900×1200 mm z 16 mm překližky). Blokování v provozní poloze (část C na obr.). šrouby M8 s křídlovými maticemi. Rotační uzel (poz. B). kus trubky (případně plastové). lze jej připevnit k desce stolu pomocí šroubů se zápustnou hlavou skrz vyvrtané otvory.

Místo pantů. kusy tyče ve tvaru L D8; malá vůle v trubce nemá vliv na kvalitu řezání. Každý „kloub“ je dále ohnut ve svislé rovině pod úhlem 30-45 stupňů. Dlouhé tyče „G“ mají závit a jsou ve válci zajištěny dvěma páry matic s dělenými podložkami. Montážní otvory v rámu je lepší vyznačit umístěním „pantů“ do trubky a umístěním desky stolu na základnu.

Zhotovte pevný posuvný doraz pro obrobek jako v poz. 3b na velkém obrázku. na začátku, ne nutně. Je lepší ji (zarážku) vyrobit z kusu ocelového úhelníku 40×40 a vyříznout její svislou přírubu, jak je znázorněno na obr. 1. (pohled zezadu).

Konstrukce posuvného dorazu z úhlové oceli pro vlastní kruhový stůl

Tento plot je připevněn k desce stolu pomocí šroubových svorek a v každém případě je třeba zkontrolovat jeho rovnoběžnost s pilovým kotoučem; to se provádí pomocí pravítka s milimetrovými značkami.

Upevnění nástrojů

Upevnění ruční kotoučové pily ke stolu pily ve svorkách

Kotoučová pila se nasazuje na spodní stranu pracovní desky kotoučem nahoru. Pokud je nástroj po záruce a ztráta hloubky řezu je zanedbatelná, vyvrtají se do patky pily 4 otvory D8 a pila se upevní šrouby se zapuštěnou hlavou. Mezi botu a desku stolu je vhodné vložit 1-2 mm gumy (např. sádru, lepicí tyčinky apod.)., z automatického zhutňovače) by se kvalita řezu výrazně zlepšila díky tlumení vibrací nástroje. Pokud je třeba minimalizovat ztrátu hloubky řezu, provede se v pracovní desce průchozí řez pro botu nástroje, pila se upevní na ocelový plech o tloušťce 3-6 mm a umístí se do obdélníkového vybrání na přední (pracovní) ploše pracovní desky (viz obr. 1). obrázek. vlevo). Otvor je však třeba vybrat ruční frézou. dláto není fréza na rovinu.

Pokud se jedná o záruční nebo pronajatý nástroj, je ztráta hloubky řezu nevyhnutelná, t.к. Nedělejte díru do boty pily. Pro tyto případy je známá možnost upnutí pilové patky (viz „Upnutí pilové patky“). stezka. obrázek.). Nehodí se pro pravidelnou práci ve velkém množství, ale lze ji provést rychle a rovnoměrně řezat den nebo dva.

Montáž ruční kotoučové pily na pilový stůl s minimální ztrátou hloubky řezu

Poznámka: viz video, kde jsou uvedeny vlastnoručně vyrobené stoly na ruční kotoučové pily; stacionární v dílně: