Stojan pro vrtačku a úhlovou brusku vlastníma rukama

Instalace

Každý kompaktní stroj musí být pečlivě sestaven a namontován a bezpečně připevněn ke stolu, pracovnímu stolu nebo podstavci. V opačném případě se výrazně sníží kvalita práce na něm a jeho životnost. Zakoupené modely musí být sestaveny v přísném souladu s výkresy a pokyny dodanými se strojem.

V situacích s domácími konstrukcemi je třeba dodržovat obecná pravidla a doporučení. Správná instalace je nezbytná pro dlouhou životnost a maximální přesnost při provádění všech funkcí lavičky. Sestavení miniaturního stroje se provádí podle následujícího algoritmu:

 • montáž podstavce;
 • Instalace kolejnice a podpěr;
 • Instalace vozíku;
 • upevnění vlastního vrtacího nástroje (vrtačka, elektrický šroubovák, hořák).

Je důležité kontrolovat vůle a kvalitu spojů ve všech fázích montáže a instalace. Kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění vrtáku. Nezapomeňte, že vrták nebo fréza musí být umístěny svisle. V opačném případě se snižuje kvalita vrtání a zvyšuje se riziko zlomení nástroje.

Table Saw Drill Holder Stand

Jak si vlastnoručně vyrobit stojan na vrtačku, se dozvíte v následujícím videu.

Výhody a nevýhody podomácku vyrobeného vrtacího stojanu

Domácí stojan na vrtačku má řadu výhod, z nichž nejvýznamnější jsou následující:

 • Výroba takového stroje pro vrtání je mnohem levnější než nákup sériového modelu takového zařízení;
 • takový stojan pro vrtačku lze vyrobit improvizovanými prostředky s použitím komponentů ze starých a nepoužívaných zařízení, které lze vždy nalézt v každé garáži nebo domácí dílně;
 • Výkresy těchto zařízení různých provedení a dokonce i videonávody na jejich výrobu jsou veřejně dostupné, není příliš obtížné je najít;
 • v případě potřeby si vždy můžete vytvořit stroj z vrtáku vlastní konstrukce, který svým výkonem a použitelností předčí všechny dostupné modely.

Nejjednodušší tovární stojan vyrobený v Číně lze pořídit velmi levně (od 1200), ale jeho funkčnost a kvalita neuspokojí všechny mistry. příliš často se objevují stížnosti na značnou zpětnou vazbu v rozpočtových modelech

Ale samozřejmě, self-made zařízení pro upevnění vrtačky má své vlastní nevýhody, které by měly zahrnovat následující:

 • K výrobě některých dílů těchto regálů je třeba použít soustruhy, svařovací a další zařízení, což samozřejmě zvyšuje jejich cenu;
 • Vzhledem k tomu, že součásti těchto vrtacích zařízení do sebe dokonale nezapadají, jsou často bez vůle, což má negativní vliv na přesnost a kvalitu práce, kterou lze s nimi provádět;
 • Funkčnost vlastnoručně vyrobeného vrtacího stojanu je poměrně omezená, například s ním nelze provádět šikmé otvory.

Stojan pro úhlovou brusku vlastníma rukama Přehled možností

Rukojeť na hlavě úhlové brusky je vhodná k upevnění na držák. K dispozici jsou pouze 3 z nich, což je více než dostatečné pro zajištění bezpečného držení.

stojan, vrtačku, úhlovou, brusku, vlastníma

Někdy se na hlavě úhlové brusky používá dostatečně pevný a bezpečně upevněný bezpečnostní kryt, který ji bezpečně drží na místě.

U malých rotačních brusek s kotouči do 125 mm a 150 mm může stačit k upevnění tělesa ke stolu použít silná upnutí, ale je třeba použít přítlačnou desku na hlavě brusky, aby se zabránilo axiálnímu pohybu nástroje.

úhlová bruska pracující s řeznými kotouči velkého průměru (200-230 mm) musí mít kromě bezpečného upevnění na konzole také dobrou opěrnou základnu upevňující samotnou konzoli k pracovnímu stolu.

Tím je zajištěna minimální odchylka od roviny řezu.

Mnozí kutilové zajišťují kmitavý pohyb konzoly montáží jednoho nebo dvou ložisek pro její upevnění k pracovnímu stolu. K tomuto účelu se často používají hotové ložiskové jednotky z automobilů nebo jízdních kol. Dostatečnou pohyblivost však zajišťuje jednoduchý šroubový spoj, jehož části, pokud jsou dobře mazány, fungují jako běžná kluzná ložiska.

To je názorně ukázáno v následujícím videoklipu, který popisuje nekomplikovanou konstrukci kovového stojanu pro úhlovou brusku:

Je pravda, že bychom se nespoléhali na tak bezpečné upevnění nástroje v horní poloze, jak doporučuje autor videa, ale nainstalovali bychom napínací pružinu na vhodné místo.

Je zřejmé, že oprava takového vozíku vede k výměně šroubu nebo v krajním případě k prostému zvětšení jeho průměru nebo k instalaci pouzdra v případě silného opotřebení přilehlých částí.

Podobný princip udržování rovné plochy řezu se uplatňuje i při výrobě sloupku ze čtvercových trubek namísto úhelníků. Podívejte se na toto krátké video o jednoduchém provizorním kovovém stojanu pro úhlovou brusku:

Na výrobu dřevěného stojanu pro úhlovou brusku si troufne jen málokdo, ale to neznamená, že jej nelze vyrobit. Několik detailů, které bychom vám rádi ukázali, vám však může posloužit i jako zdroj nápadů pro vytvoření vlastního stánku.ч. a z tohoto materiálu.

Kliknutím na obrázek jej zvětšíte:

Někdy se k zajištění návratu nástroje do horní polohy po provedení řezu místo napínací pružiny používá běžné protizávaží, které kompenzuje hmotnost samotného nástroje.

Ručně vyrobený stojan na vrtačku: Jak si vyrobit stojan a držák vlastníma rukama

Elektrická vrtačka je jedním ze základních nástrojů, které při práci se dřevem potřebujete. Pro větší pohodlí je přístroj umístěn na speciálním stojanu. Přestože je tyč k dispozici jako prefabrikovaná jednotka, mnoho lidí dává přednost ruční výrobě, protože tím ušetří spoustu peněz. Kromě toho není tak obtížné vyrobit si vlastníma rukama stojan na vrtačku.

Tato konstrukce má samozřejmě i některé nevýhody: například díly pultu nejsou tak přesně spojeny, jako kdyby byly sestaveny v továrně. A může to vést k tomu, že díly zpracované takovým vrtákem budou vypadat nedbale. Některé části stojanu navíc stále nelze vyrobit svépomocí, takže je nutné je objednat zvlášť. Pokud však řemeslník nepotřebuje přesné vybavení a prioritou je úspora peněz, pak je nutné vědět, jak vyrobit stojan na vrtačku vlastníma rukama!

Stojan na vrtačku pro vlastní ruce!

Stolová deska z profilované trubky 2020. Leštěné korálovým kolečkem. Věc! Měl jsem si je pořídit dřív!

Svislá část je vyrobena z trubky 1515. Objímka je rovněž vyrobena z profilované trubky 2020. Objímka pro vrtačku a její patku. 2040 a trubka z kusu tlumiče nárazů, vyřízl jsem střed a byla to jen velikost vrtačky.

Tlumič nárazů je běžný nábytek krátký. Rukojeť jsem vyrobil na trubkách s profilem 1515 a 2020.Teď to vyzkouším a řeknu vám to v druhé části))

Výchozím bodem jsou tlumiče. Mám mrtvé a rezavé. Tyče byly zkorodované. Nakonec se rozhodl vytáhnout a použít pouze tyče a horní část šálku.

Toto vedení však bylo velmi těsné a velmi citlivé na rovnoběžnost tyčí. Zkoušel jsem to nastavit, ale nepodařilo se mi to. Přestože existovala určitá míra volnosti, průvodce se prostě zasekl. Po několika hodinách zkoušení jsem to vzdal a odložil ji na svěrák.

Tak to prostě je. Tohle je prototyp stojanu, to vám řeknu hned. Existuje zpětná reakce, kterou jsem ukázal ve videu. Budu testovat a vylepšovat.

Tímto seriál končí)) Provoz a úpravy se blíží!PSS. Na této trati je několik podobných témat a spousta konstruktivních připomínek, takže využiji zkušeností soudruhů a vydám se správnou cestou!Děkujeme vám za pozornost!

Pokud má někdo zájem, zde je několik dalších mých témat:

Stojan pro vrták s rukama

Vlastnoručně vyrobený stojan na vrtačku, zde je fotografie a podrobný popis výroby vrtačky.

Už dlouho jsem si chtěl vyrobit stojan na vrtačku a konečně jsem se k tomu dostal. V garáži jsem našel kanál 120, pásek kanálu 20 mm x 4 mm a profilovou trubku 40 mm x 40 mm x 2 mm.

Nejprve svařil základnu pro budoucí stroj.

Výška sloupce se ukázalo, 500 mm, velikost profilových trubek a pásu vzal tyto, protože byly nalezeny v zásuvce 201 ložiska jejich šířka je přesně 10 mm Pak jsem začal dělat vozík, železo na vozíku, také vše bylo po ruce, dokupriy pouze 5 ložisek, čep M12 a, v tomto pořadí, matice a podložky M12. Pouzdra vyrobil kolega soustružník.

Zvedání a spouštění se provádí pomocí kabelového pohonu, zdálo se mi, že nejrychleji dosažitelné, ale na testech to není čerpána ani, vrtačka na 750 Watt je schopen zvládnout zcela.

Fotografie ukazuje napínací mechanismus.

Rukojeť jsem vyrobil z 10mm tyče a matic M12.

Nejprve jsem nechtěl dát pružiny, ale pak jsem se rozhodl, protože jsou pohodlnější. Nejprve jsem dal jeden dozadu, ale neměl dostatečnou sílu, aby zvedl takovou váhu. Přemýšlel, jak umístit dva kusy přišel na následující schéma, ve středu stojanu šroubu M8x200 s prodlouženou maticí přivařenou na hlavě. Šroub M8 je dostatečný, navíc je možné regulovat jeho napnutí, protože pouze polovina je mimo šroub. Výsledkem je docela dobrý podomácku vyrobený stojan na vrtačku, teď musím vyrobit další svěrák.

Ručně vyráběný stojan na vrtačku: výkresy, návod na výrobu a recenze

Pokud se často věnujete opravám, můžete si vlastnoručně vyrobit stojan na vrtačku. Plány těchto zařízení najdete v článku. Mohly by vám pomoci. Toto zařízení umožňuje získat jakýsi obráběcí stroj, který usnadňuje proces vrtání a činí jej pohodlnějším. Obrábění obrobků je jednodušší a méně časově náročné. Můžete si vytvořit vlastní stojan, abyste pochopili výhody takového stroje.

Jak vyrobit stojan vlastníma rukama

Nezapomeňte, že rekvizity si můžete vyrobit sami, ale je to poměrně časově náročné. Rozhodněte se tedy, zda se chcete tohoto úkolu ujmout, nebo si koupit prefabrikovaný přístroj. Před zahájením montáže si pečlivě prostudujte výkresy nebo návod.

Mnoho řemeslníků, kteří si chtějí vyrobit vlastní stojan, zajistí kyvný pohyb konzoly montáží ložisek. K tomuto účelu můžete použít běžné ložiskové jednotky pro jízdní kola nebo automobily. V takových případech mohou standardní šrouby nebo vruty zajistit dostatečnou volnost pohybu. V takovém spojení budou díly fungovat jako běžná kluzná ložiska, pokud jsou dobře mazány.

Dřevovláknité nebo dřevotřískové desky jsou vhodné jako jednoduchá podpěra pro drobné nářadí. Zde je důležité udělat několik otvorů pro připevnění výrobku k pracovní ploše. Není nutné, aby základna byla čtvercová.

Hliníková profilová trubka obvykle slouží jako vodicí lišta. Alternativně lze použít hliníkový profil nebo ocelový výrobek. 0,5 m vysoká vodicí lišta je pečlivě připevněna ke kovovému povrchu. K tomu je třeba přivařit plech.

Pro maximalizaci volnosti pohybu vrtáku v požadovaném směru lze použít distanční tyče. Pro stejný účel musí být na místě z dřevotřísky instalovány jiné svorky. Umístěte pod něj protiskluzový materiál.

Připravená podpěra je namontována pod vodicí lištou. Zde je důležité se ujistit, že spojení je dostatečně silné. Samotná vrtačka je upevněna pomocí svorek a distančních podložek. Ta je důležitá pro tlumení vibrací.

Důležité je také připevnit k desce páku, kterou se pohybuje rukojeť. Zajišťuje co nejbezpečnější fixaci. Pokud tvar a rozměry základny odpovídají tvaru a rozměrům vrtačky nebo úhlové brusky, je tato konstrukce opravdu pevná.

Když jsou všechny prvky takového obrobku připraveny, můžete začít s montáží stojanu. Všechny díly musí být pevně upnuty, aby nedocházelo ke vzniku vůlí. Na povrch lze připevnit také šroubové svorky, úhloměr a pravítka.

stojan, vrtačku, úhlovou, brusku, vlastníma

Stojan může být vyroben jako stacionární rám s kyvadlovým kloubem. Nejprve se sestaví stůl se zarážkou pro řezaný materiál (kov nebo dřevo). Základem může být jakýkoli pracovní stůl nebo stůl. V tomto případě je třeba opěrnou lištu upevnit na boční hraně tak, aby se budoucí pilový kotouč co nejvíce přiblížil ke stěně stolu.

Mějte na paměti, že zvětšení vzdálenosti bodu ořezu od dorazu způsobuje pákový efekt. Výsledkem může být nerovnoměrný řez, který může vést až k nehodě. Proto by měla být přítlačná podložka instalována o něco větší a přebytečný okraj by měl být po montáži oříznut.

Poté nainstalujte desku závěsu za přítlačnou desku. Snadno ji vyrobíte výběrem čepu s maticemi a podložkami. K tomuto závěsu je připevněna kovová nebo dřevěná konstrukce.

Samotný držák pro upevnění úhlové brusky může být dvojího typu:

 • v podobě svorek připevněných k rukojeti kyvadla, která připomíná jakousi pružinu;
 • v podobě pevného upevnění pomocí šroubů, které se zašroubují do závitových otvorů úhlové brusky a upevní rukojeť.

Nezapomeňte také na ochranné obložení. Pro ilustraci najdete ukázková videa konstrukce stojanů.

Stojany pro elektrické nářadí

Speciální stojany pro elektrické nářadí umožňují výrazně zvýšit bezpečnost prováděné práce, zvýšit přesnost a ušetřit mistrovi mnoho času a námahy. V katalogu Leroy Merlin naleznete a zakoupíte fixační zařízení pro různé přístroje.

Vrtací stojan: použití a výběr

Stojan na vrtačku vám pomůže efektivně provádět následující úkony:

 • Vrtání pod určitým úhlem. Zvláště užitečné při práci s tvrdými materiály, kdy se nástroj špatně drží v rukou a má tendenci neustále klouzat.
 • vrtání do určité hloubky, kdy nejsou požadovány průchozí otvory, ale technologické dutiny.

Při výběru stojanu pro vrtačku nebo například stojanu pro úhlovou brusku je třeba zohlednit následující parametry:

 • Celková strukturální integrita. Šrouby nesmí při práci vibrovat, všechna upevnění musí být pevná a tuhá.
 • Přesná nastavitelnost konstrukce. Kvalitní stojan by měl být dostatečně univerzální a měl by umožňovat přizpůsobení upevnění rozměrům používaného zařízení.
 • Možnost instalace dalších prvků. Můžete například nainstalovat stojan pro úhlovou brusku nebo jiné příslušenství, které rozšíří funkčnost stroje.

Konzultanti společnosti Leroy Merlin svým zákazníkům vždy rádi poradí, které stojany jsou pro které úkoly nejvhodnější. Všechny výrobky v našem obchodě jsou certifikované, splňují nejpřísnější požadavky na trvanlivost a kvalitu a jsou za rozumnou cenu. Stojan lze dodat jak při osobním odběru, tak při regionální dodávce.