Tepelná vůle pístních kroužků vznětového motoru motorové lopaty

Mezera mezi kroužky pístu

Princip činnosti spalovacího motoru je poměrně jednoduchý. spalování paliva ve správný čas ve správném válci zajišťuje uvolnění energie a její přeměnu na mechanickou energii. Její realizace však vyžaduje materiály se specifickými vlastnostmi, sofistikované vybavení pro výrobu dílů požadovaného tvaru a se specifickými rozměry a tolerancemi, s ohledem na změny vlastností součástí při různých režimech provozu motoru. Jedním z faktorů, které udržují spalovací motor v chodu, je potřeba udržovat tepelnou vůli pístních kroužků.

Co byste měli vědět při nákupu nových pístů?

Při výběru nového pístu nezapomeňte zkontrolovat jeho tvar. musí být kuželovitý. Píst se při zahřátí nepravidelně rozpíná (více na dně a méně na okraji), takže vysoká teplota způsobí, že se kužel změní v pravidelný válec.

Stupeň zúžení závisí na tepelném chování motorů. čím je vyšší, tím větší je rozdíl v průměru mezi horní a dolní částí pístu.

Průměr hlavy pístu je uveden na hlavě válce u pístních kroužků. Při výběru nového dílu je však třeba se řídit jinou hodnotou, a to průměrem spodní části sukně. Díky tomu bude záběhový test rychlejší a bezpečnější.

Vůle mezi spodkem okraje pístu a otvorem válce by se měla pohybovat mezi 0,05 a 0,1 mm. Přesná hodnota závisí na objemu válců a je uvedena v příručce k motoru.

Vůle pístu ve válci se snadno kontroluje: po zahřátí na 150 °C se píst spustí do vložky válce a sleduje se jeho poloha. Při normální vůli se píst nezhroutí ani nezasekne, ale mírně klesne pod vlastní vahou.

Při výběru pístů věnujte pozornost značce a materiálu. Levné hliníkové sady od neznámých výrobců jsou sotva dobrou volbou. Levné slitiny používané k výrobě těchto pístů neobsahují křemík, což jim dodává pevnost a správnou tepelnou roztažnost.

Písty vyrobené z kvalitních materiálů odolných proti opotřebení zajistí vynikající výkon motoru a umožní výrazně delší servisní intervaly.

Pro ošetření dílů motoru je určen speciální tvrdý mazací nátěr. MODENGY Pro díly ICE. Je vhodný jak pro průmyslové aplikace, tak pro soukromé použití.

Vysoce disperzní směs disulfidu molybdenu a grafitu zabraňuje vzniku otřepů na obrubách pístů, lze ji použít jak pro nové ochranné nátěry, tak pro obnovu opotřebovaných továrních nátěrů.

Aplikace MODENGY na díly motoru pomáhá snižovat hluk při provozu motoru, zvyšovat jeho účinnost a snižovat spotřebu paliva.

Rozprašovač umožňuje rychlou a rovnoměrnou aplikaci. Povlak schne při pokojové teplotě, což je velmi vhodné pro garážové podmínky.

Před použitím materiálu je třeba povrch připravit speciálním čisticím aktivátorem MODENGY. zaručuje dokonalou přilnavost nátěru a dlouhou životnost.

Repas bloku motoru. Výměna pístních kroužku. Ložisek kliky

Jak vybrat pístní kroužky

Všichni automobiloví nadšenci vědí, že jednou z hlavních součástí spalovacího motoru je píst. Ne každý však bere v úvahu, že písty nemohou správně plnit svou funkci bez speciálních kroužků. Opotřebení a kompresní kroužky jsou důležitou součástí spalovacího motoru, protože ovlivňují zrychlení vozidla, spotřebu oleje a paliva, emise výfukových plynů a startovací vlastnosti. Odborníci na automobily.Rozhodli jsme se zjistit, jak se pístní kroužky vyrábějí a s jakými problémy se mohou potýkat řidiči, kteří vlastní auta s opotřebovanými kroužky.

K čemu slouží mezera?

Co je tepelná vůle? Každá část motoru vozidla, která je vystavena vysokým teplotám, má vlastnost rozpínat se. Mnozí to vědí už od školy. Když se tedy díl rozšiřuje, mění se jeho parametry. Změna velikosti dílu tak může narušit funkci nebo poškodit jiné, blízko sebe umístěné prvky mechanismu.

Když se vlivem tepelné roztažnosti uvolní tepelný prostor, vzájemně na sebe narážející části tlačí, což má nepříjemné důsledky jak pro samotné kroužky, tak pro výkon pístu.

Tepelná vůle v zámku pístních kroužků je velmi důležitým konstrukčním prvkem, který zajišťuje správnou funkci pístních kroužků. Základním předpokladem správné funkce je, že se musí volně otáčet v drážce. Když uvízne v příkopu, nemůže zajistit těsnění ani odvádět teplo.

Jak velkou vůli by měly mít pístní kroužky?

Na pístu jsou namontovány dva typy pístních kroužků:

Kompresní kroužky se dále dělí na horní a dolní kompresní kroužek. Jejich úkolem je utěsnit spalovací komoru a zabránit vniknutí značné části výfukových plynů do klikové skříně. Hydraulické kroužky fungují tak, že odvádějí přebytečný motorový olej ze stěn válce a zabraňují jeho přetečení do spalovacího prostoru.

Tyto opravy obvykle zahrnují vyvrtání bloku válců a montáž opravných pístů a kroužků. Uvedená vůle je tolerance, která zohledňuje roztažnost součástí při zahřátí motoru, tj. při změně specifických parametrů. Přípustná vůle mezi pístem a válcem je mezera, při které je zajištěn normální provoz všech součástí. Díly do sebe zapadají velmi těsně, ale nejsou poškozené ani zaseknuté.

Jinými slovy, přípustná mezera mezi pístními kroužky je navržena tak, aby se po tepelné roztažnosti dosáhlo tepelné mezery (vůle mezi pístem a válcem) a pístní kroužky pevně přitisknuté ke stěně válce vytvořily spolehlivé těsnění. Kroužky, které se vlivem vysokých teplot roztáhly, musí zůstat v drážkách pístu pohyblivé a vytvářet bezpečné těsnění, aniž by bránily běžnému pohybu pístu. Zároveň musí pístní kroužky účinně odvádět přebytečné teplo z ohřátých pístů.

Pístní kroužek není jednodílný, protože je dělený (propojený). Tento řez zabraňuje zaseknutí kroužku při zahřátí a zajišťuje pružnost kroužku, aby pevně přiléhal ke stěně válce. Po nasazení kroužku na píst a vložení pístu do válce vznikne ve spoji pístních kroužků mezera. Tato mezera je nastavena na 0.3- 0.6 milimetrů.

Ucho pístního kroužku může být navrženo jako přímý nebo šikmý řez. Spojka s přímým řezem je méně výhodná, protože vytváří vysoký tlak na stěnu válce v oblasti střihu. Tato konstrukce s klíčovou dírkou způsobuje zrychlené opotřebení otvoru válce, které přispívá k úniku plynu a zvýšené spotřebě oleje. Zvětšení mezery mezi pístními kroužky oproti schválenému nastavení zhoršuje těsnicí schopnost. Zmenšení mezery mezi kroužky může vést k prasknutí kroužku, zadření nebo zadření stěn válce.

Kompresní kroužky, stírací kroužky, kování

Pístní kroužky tvoří těsnění mezi stěnou válce a pístem. Musí zajišťovat dobré těsnění po celém povrchu válce v širokém rozsahu teplot. U čtyřtaktních motorů jsou běžnější tři kroužky. dva kompresní kroužky a spodní vložka.

tepelná, vůle, pístních, kroužků
  • Kompresní kroužky zajišťují spolehlivé utěsnění mezi válcem a pístem a utěsňují tak spalovací komoru.
  • Odvádí teplo od pístu směrem ke stěnám válce.
  • Uvolňovací kroužek mazacího oleje odstraňuje přebytečný olej ze stěn válce a zabraňuje jeho vniknutí do spalovacího prostoru. Neodstraňují se však úplně, ale regulují se, čímž se ponechává správné množství oleje pro kompresní kroužky.

První kompresní kroužek

Navrženo výhradně k zabránění prasknutí expandujících plynů ve spalovací komoře. Během zdvihového cyklu rostoucí tlak ve spalovacím prostoru přitlačuje první kompresní kroužek ke dnu drážky pístu a silněji jej přitlačuje ke stěnám válce, čímž zajišťuje dostatečnou izolaci spalovacího prostoru. Tlak v kroužkové drážce se udržuje během následujících cyklů, aniž by došlo k poklesu tlaku. Vůle mezi kroužkem a drážkou je 0.04-0.08mm

Chrání druhý kroužek před vysokými teplotami spalování a snižuje zatížení. má největší přenos tepla z pístu do válce, přičemž kompresní kroužky se na přenosu tepla z pístu do válce podílejí přibližně 50 až 60 %. Část plynů uniká, druhý kroužek začíná plnit svou funkci, o tom později.

První kompresní kroužek je vyroben z vysoce kvalitní litiny nebo oceli, která je schopna odolávat vysokým teplotám a zatížením a zároveň má nízký koeficient tepelné roztažnosti. Během provozu motoru dosahuje teplota kroužku 180-210 °C, v horním mrtvém bodě, kde je mazání v důsledku tření malé nebo žádné, je teplota ještě vyšší. Vnější povrch kroužku je často potažen speciální vrstvou, která snižuje tření. Mohou být molybdenové, keramické nebo keramicko-kovové. Běžnější je chromový povlak, který má šedou matnou barvu (galvanicky pokovený) a zvláštní pórovitou strukturu, která umožňuje zadržování oleje pro větší snížení tření. Ostatní povrchy jsou černě fosfátované. Povlak zajišťuje ochranu proti tření a korozi.

Kompresní kroužky nejsou dokonale kulaté, ale mají složitý obloukovitý tvar, když jsou volné, a dostatečně velkou koncovou mezeru. Po umístění v pístu a zasunutí do válce zajišťuje rovnoměrnou upínací sílu po celém obvodu.

Druhý kompresní kroužek

Pracuje za příznivějších podmínek a plní funkci přídavného těsnění. Díky svému speciálnímu tvaru pomáhá vložce odvádět přebytečný olej a zanechává na povrchu válce pouze olejový film. Průměrná teplota prstence 150-170 C v provozu. Vůle mezi kroužkem a drážkou pístu je o něco menší než u prvního 0.03-0.06mm. Vyrobeno z litiny a velmi křehké. Různé tvary kroužků umožňují vznik specifických funkcí. jako je rozložení zatížení v drážce, snížení tření na bočnici pístu aquaplaningem s olejem, odstranění přebytečného oleje.

Zkosení na vnitřní straně kroužku určuje, jakým směrem se bude kroužek otáčet. Pokud je zkosení na spodní straně, kroužek se po zahřátí vyklene vnějším povrchem dolů, jak je znázorněno na obrázku. Pokud je tedy úkos nahoře, je plocha kroužku otočena nahoru.

Stírací kroužek

Pod kompresními kroužky je umístěn škrabací kroužek, který odstraňuje přebytečný olej ze stěn válce.

Velké množství oleje pronikající do spalovacího prostoru přes kompresní kroužky má negativní vliv na chod motoru. Při provozu se na stěnách ventilů, ve spalovací komoře, na zapalovacích svíčkách, na dně pístu a na povrchu pístů usazuje spalovací olej. Silné nahromadění sazí se zahřívá a zvyšuje riziko detonace. Výfukové ventily jsou vystaveny vysokému tepelnému zatížení.

Tenký olejový film, který zanechávají škrabací kroužky, snižuje třecí síly na kroužky a zvyšuje jejich životnost. kroužky linchpin nejsou pracovním tlakem plynu přitlačovány k rovině drážek v pístu a stěnách válce, proto mají speciální axiální a radiální rozpěrné kroužky.

Rozlišují se dvě provedení kroužků: krabičkové a obojkové, přičemž oba mohou mít různé nástavce.

Při pohybu pístu dolů stírací kroužky seškrabují přebytečný olej ze stěn válce a odvádějí jej odvodňovacími otvory v pístu zpět do klikové skříně. Olejový klín před kroužkem pomáhá účinně mazat okraj pístu. Stěny válce jsou zdrsněny, tzv. honováním, které zachovává nejtenčí vrstvu oleje pro kompresní kroužky.

Běžnější je sadový kroužek složený ze dvou tenkých ocelových desek (často s různými povlaky pro snížení tření) a tangenciálního výstružníku, který se rozšiřuje v axiálním i radiálním směru současně. Používá se v moderních motorech.

Funkce instalace stíracích kroužků

Rád bych vás upozornil na instalaci kroužků. S kompresním zámkem by neměl být žádný problém, pokud se dodrží jednoduchá pravidla. namontujte jej s nápisem směrem nahoru (nápis, bod) a použijte speciální nástroj.

Stírací kroužky lze obtížně namontovat, pokud chybí nápis nebo pokud je správně namontován rozšiřující zámek. Vysvětlete to podrobněji. Pokud není žádné označení, nezáleží na tom, na kterou stranu kroužek nasadíte a který je nahoře a který dole (sada).

Při vkládání pístu do válce často dochází k chybám, i když se k utažení kroužků na pístu používá speciální kroužková svorka. Speciální funkcí je. Při montáži vložkového kroužku je třeba věnovat pozornost zámku expandéru a jeho správnému usazení. Pro přehlednost si prohlédněte obrázek níže.

Při stlačování kroužků na pístu může rozpěrná svorka kroužku vložky vyklouznout z polohy a překrýt se, čímž vznikne spirálové uložení, které způsobí propadnutí vložky rozpěrnou svorkou a vznik otřepů na stěnách válce a drážkách pístu. Abyste tomu zabránili, měl by být utahovací límec umístěn tak, jak je znázorněno na obrázku.

Kolik volného prostoru by mělo být ponecháno

Pístní kroužky mohou být kompresní nebo škrabací. Jejich hlavní funkcí je zachycovat spaliny ve válci. Stěrače oleje zase musí odvádět přebytečný olej ze stěn válce.

Pístní kroužky nejsou pevné. Mají malý řez, který se nazývá mezera. Zabraňuje přilepení ráfku při zahřívání. Tento konstrukční prvek navíc zajišťuje co nejpevnější přitlačení pístu ke stěně válce.

Při nedodržení tohoto rozsahu hrozí vysoké riziko poškození válce a poškození motoru. Za optimální se považuje šikmý řez. Zajišťuje rovnoměrnější tlak na stěny. Tohoto efektu je dosaženo tenčími okraji.

Amatérští mechanici se ve většině případů snaží minimalizovat vůli pístních kroužků. Proto se snažíme snížit vůli na hodnotu 0,2 mm. Výsledkem nadměrné horlivosti je opotřebení kroužků a válců. Tato deformace je způsobena tím, že se prostor ve styčném spoji při zahřívání zmenšuje. Tím se stěna válce prorazí.

Tepelná vůle některých nových kompresních pístních kroužků je předmětem stížností. Na rozdíl od běžných rozměrů v rozmezí cca. 0,3 až 0,6 mm tyto pístní kroužky mají vůli 1 až 2 mm, a proto jsou považovány za příliš velké. To platí zejména pro druhý kompresní pístní kroužek, u něhož se často předpokládá, že je špatně umístěn nebo má výrobní vadu.

První kroužek (horní kroužek) poskytuje až 90 % celkové kompresní síly pístních kroužků a je vytvářen během expanzního cyklu spalovacím tlakem. Spalovací tlak zde zvyšuje tlak pístních kroužků na stěnu válce, čímž ovlivňuje první a v menší míře i druhý kompresní kroužek.

Technické požadavky na pístní kroužky

    Nainstalujte sadu pístních kroužků 51-03-36 na píst 51-03-120 SP. Horní (první) kompresní kroužek 1 (viz obrázek 75). obrázek. 75) a druhý přítlačný kroužek 2 s lichoběžníkovým průřezem. Druhý přítlačný kroužek 2 má rovněž zúženou pracovní plochu stejně jako třetí přítlačný kroužek 3.

Parametry pístních kroužků 51-03-120 SP

Pokud se koncová mezera mezi kroužkem a drážkou pístu zvětší na 0,4 mm a mezera na spojnici kroužků zasunutých do vložky na 5 mm. vyhoďte kroužky.

    Pístní kroužky v běžných a opravných velikostech se dodávají v sadách na vznětový motor jako náhradní díly.

Při montáži horního kroužku umístěte rozpěrný a pojistný kroužek na opačné strany pístu. Olejové kroužky A27.16.70.000 se spirálovým expandérem a A27.16.20.013 bez chromování lze namontovat na píst 51-03-10.