Jak řezat porcelánové dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí

Možnosti a způsoby práce s porcelánovými dlaždicemi

Bylo dosaženo pokroku. Pokrok v technologii výroby dokončovacích obkladů přinesl zlepšení a nyní mají obklady konkurenta. obklad z porcelánových dlaždic. Tato dlaždice má své výhody. Má nižší tepelnou vodivost, výborně odolává účinkům srážek, teplotním výkyvům, je odolnější vůči chemikáliím. Protože nyní hovoříme o mechanickém zpracování, je třeba věnovat zvláštní pozornost skutečnosti, že porcelánová kamenina má vyšší pevnostní charakteristiky. Je mnohem obtížnější ji rozbít, poškrábat nebo odřít. Proto má porcelánová kamenina oproti dlaždicím výhodu, pokud je neustále vystavena tření od nohou návštěvníků nebo pneumatik automobilů. Zvýšení pevnosti však vyvolává otázku, jak a čím nejlépe řezat porcelánovou kameninu v domácích podmínkách.

Častěji takový úkol čelí mistrovi, který pracuje na místě, ale profesionálně se zabývá tímto podnikáním. V takovém případě je třeba vzít v úvahu pouze několik detailů a můžete se bez obav pustit do práce. S největší pravděpodobností už má vše nebo téměř vše, co potřebujete.

Pokud není množství řezaného materiálu příliš velké a tloušťka porcelánové dlaždice není příliš velká, je důležité, zda řezačka na dlaždice dokáže řezat porcelánové dlaždice? Odpověď zní ano, můžete si vystačit s běžným nástrojem.

Ruční řezačka na dlaždice může být vhodná pro rovné řezy. Hlavní je, aby byl kvalitní. V případě silnějších porcelánových dlaždic nebo reliéfního porcelánu se však bez elektrického nářadí neobejdete.

Kromě toho je kvůli vysoké pevnosti tohoto materiálu obtížné porcelánovou dlaždici správně rozříznout, aniž by praskla. Úzký kus porcelánové dlaždice o šířce 3. 5 cm není možné řezat řezačkou na dlaždice.

Kromě toho jsou dlaždice k dispozici ve velkých rozměrech. Je možné, že se do řezačky na dlaždice prostě nevejde. Nebo má povrch dlaždice nerovnosti struktury. V takových případech vyvstává otázka: Jaký je nejlepší způsob řezání porcelánových dlaždic??

Nářadí a spotřebiče

Pro řezání porcelánové kameniny o tloušťce 3 až 10 mm si můžete zakoupit nebo pronajmout stroj:

Řezání silnějších dlaždic nebo řezání obdélníkových či zakřivených kusů vyžaduje více než výše uvedené. K tomuto účelu se obvykle používají:

 • Elektrická skládačka s pilkou na dlaždice nebo kámen;
 • Elektrická řezačka na dlaždice s diamantovým kotoučem;
 • úhlová bruska s proměnlivými otáčkami vybavená průběžným diamantovým kotoučem.

Pokud je nutné obrousit hranu řezané dlaždice, používají se brusné trysky s různou zrnitostí na úhlové brusce.

Pro usnadnění práce s úhlovou bruskou se doporučuje umístit pod dlaždici fólii, která nebude bránit otáčení pracovního kotouče. Nejlepší je použít zbytky sádrokartonu nebo desky z husté pěnové desky.

Při práci s elektrickým nářadím vždy používejte ochranné brýle a respirátor na ochranu před prachem a odletujícími úlomky porcelánové kameniny.

Vlastnosti nástroje a abrazivního řezání

Keramika, porcelánová kamenina, slinek a přírodní kámen jsou tvrdé a robustní materiály, které nejsou pružné. Mohou se lišit pouze svou křehkostí a vnitřní strukturou. Z tohoto důvodu je lze řezat pouze intenzivním teplem nebo odřením (štípání se nyní nepočítá, protože to není řezání). První metoda je běžným smrtelníkům nedostupná, ale druhá je základem všech elektrických nástrojů používaných k řezání těchto materiálů.

Řezání keramiky s horním motorem

Samotný pojem brusivo je pevná, často minerální látka, která se používá ke zpracování a řezání materiálů. Princip známý od nejstarších dob. tvrdší mele „měkčí“. se používá. Diamantový prach, nejtvrdší známý minerál, se nejčastěji používá jako brusivo. Řezná hrana kotouče je posypána prachem a samotné keramické řezné kotouče jsou vyrobeny ze žáruvzdorné karbidové oceli nebo různých slitin.

Jak řezat porcelánovou kameninu

K broušení keramiky potřebujete poměrně rychlý a výkonný pohyb. motor elektrického nářadí se stará o to, aby se kotouč otáčel velmi vysokou rychlostí.

Všechny tyto materiály jsou sice pevné, ale křehké a snadno se poškodí nárazem. Při řezání je velmi důležité, aby byly kotouč i dlaždice pevně upnuty. Tím se zajistí menší počet třísek. Pokud se kotouč jen mírně nakloní, je to podobné jako vysoce pulzní, úzce směrovaný náraz, který poškodí řeznou hranu.

Keramické obklady jsou pevně zajištěny svorkami

Dostáváme se k základům řezání úhlovou bruskou. Od profesionálního nářadí se liší tím, že nemá systém upínání kotoučů (musíte nástroj držet rukama, které se neustále třesou) a nemá systém upínání dlaždic (tento problém můžete vyřešit vymyšlením svorek jako na výše uvedené fotografii). Kromě zraku vám také nic nepomůže nasměrovat řez podél vyznačené linie. Výsledkem je, že ne všechny řezy jsou při použití úhlové brusky rovné a pěkné.

Není příliš důležité, jestli tyto okraje budou něčím zakryty, ale na volných prostranstvích nesmí zůstat takto. Co se dá v takové situaci dělat. musí existovat nějaký způsob, jak zlepšit kvalitu? A skutečně, takové metody existují, o nich budeme hovořit dále.

řezat, porcelánové, dlaždice, úhlovou

Jak vypočítat počet dlaždic pro podlahu

Jak řezat dlaždice úhlovou bruskou bez prachu a třísek

Keramika je poměrně křehký materiál. K dokonalému řezání je třeba zručnost a dodržování některých pravidel. Při práci s úhlovou bruskou pravděpodobně zcela neodstraníte výskyt prachu a příležitostných třísek, ale zde je několik tipů, které pomohou snížit jejich počet.

Rady pro práci s úhlovou bruskou bez třísek:

 • K odštípnutí dochází nejčastěji, když nůž opustí obrobek.
 • Na začátku a na konci řezu je vhodné snížit otáčky.
 • Keramické dlaždice není nutné prořezávat až do konce, stačí, když v dlaždici zůstane hluboká drážka. Podél řezné linie lze obrobek pohodlně lámat ručně.

Pokud se chcete co nejvíce vyhnout odštípnutí, začněte řezat napravo od vyznačené čáry. Pokud se objeví třísky, lze je odstranit brusným kotoučem.

Řezání za mokra

Mokrá metoda znamená, že břit přichází při použití do styku s kapalinou, tj. pracovní břit je ponořen do vody nebo je na materiál nastříkán.

Tato metoda je náročnější na implementaci, ale má své výhody:

Metody řezání keramické žuly

Tvrdý sklovitý povrch klade vysoké nároky na zpracování, takže řezání porcelánové kameniny vyžaduje speciální dovednosti a nástroje.

řezat, porcelánové, dlaždice, úhlovou

Přestože se porcelánová kamenina stala velmi oblíbenou a hojně používanou, existuje jen málo pracovních technik.

Liší se od sebe díky různým používaným nástrojům.

 • Řezání porcelánových dlaždic mechanickou řezačkou na dlaždice;
 • Stejnou operaci provádí úhlová bruska;
 • Práce s elektrickou řezačkou na dlaždice;
 • Řezání porcelánových dlaždic abrazivním vodním paprskem.

Domácí řezání porcelánové kameniny úhlovou bruskou je tiché

Řezání dlaždic bez odštípnutí

Abyste omezili odštípnutí na minimum, snažte se při práci s nástrojem dodržovat následující pokyny:

 • Lineární řez. Nakreslení značky na přední stranu dlaždice stavebním fixem. Zkontrolujte, zda je kotouč správně upnutý ve směru otáčení uvedeném na brusce a na kotouči. Nastavte úhlovou brusku do pracovní polohy a nechte ji dosáhnout pracovních otáček. Brusku připevněte na rovný povrch pomocí gumových svorek, aby nemohla během řezání náhle změnit svou polohu. Podle linie značení proveďte rovnoměrný řez hluboký 2-4 mm, bez námahy, podle tloušťky glazury a těla dlaždice. Glazurou procházíme velmi pomalu a co nejopatrněji, po této fázi je možné mírně přitlačit a proces dokončit. Tělo dlaždice je také možné neprořezávat až do konce, ale odlomit řeznou hranu a hranu zjemnit brusným kamenem.
 • Vyřízněte kruhový otvor o velkém průměru. Označte bod, který bude středem kružnice. Poté pobeditovým vrtákem vyvrtejte 3-4 mm skrz otvor v místě značky. Na obou stranách dlaždice musí být vyznačen kruh o požadovaném průměru. Poté pomocí úhlové brusky udělejte na obrysu vyznačeného kruhu krátké 2-3mm zářezy, teprve potom lze kruh zevnitř proříznout průchozími řezy a zbytek odstranit kleštěmi. Okraje otvoru je třeba opilovat a obrousit smirkovým papírem, aby se odstranily případné třísky.
 • Obdélníkový otvor. Pomocí rysky a šablony vyvrtejte v rozích průchozí otvor o průměru 7 mm, aniž by přesahoval vyznačený obrys. Poté pomocí úhlové brusky proveďte rovnoměrné řezy v otvorech. Nyní můžete vyjmout vyříznutý kus keramiky a oříznout okraje, dokud nezmizí třísky.

Pokud chcete, můžete v těle dlaždice vyříznout otvor libovolného průměru a tvaru, zejména v dnešním stavebním světě existují nejrůznější příslušenství a přístroje pro úhlové brusky. Jediné, na co nesmíte nikdy zapomenout, je dodržovat při práci s úhlovou bruskou požadovaná bezpečnostní opatření!

Bezpečnostní opatření

Pro bezpečné řezání dlaždic je třeba dodržovat následující body:

 • použijte ochranný kryt hran;
 • Úhlovou brusku držte pevně a neotáčejte ji do svislé polohy;
 • Používejte vhodné osobní ochranné pomůcky. kombinézu, ochranné brýle, respirátor, rukavice atd.д.;
 • Pracujte venku nebo v dobře větrané místnosti.

Kromě toho je nutné dodržovat elektrická bezpečnostní opatření a nepoužívat vadné nářadí s vadnou izolací na těle a elektroinstalaci. Před řezáním dlaždic úhlovou bruskou si připravte pracoviště, zajistěte vhodné podmínky. světlo, větrání atd.д. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, můžete se vyhnout zranění a práci provádět bezpečně.

Výběr pilového kotouče

Správný pilový kotouč rozhoduje o tom, jak čistý bude okraj dlaždice.

Všechny kotouče jsou schopné řezat materiál, ale kvalita se liší případ od případu.

 • kamenné disky. Nezkušení lidé si je vybírají kvůli nízké ceně. Výsledkem jsou zaprášené, neúhledné řezy s příliš mnoha třískami. Tloušťka a stupeň drsnosti kamenného kotouče neumožňuje čistý a rovnoměrný řez; vyžaduje zdlouhavé opracování, které je časově velmi náročné;
 • ocelové kotouče (sušicí kotouče). Zkušení řemeslníci jednoznačně doporučují volit kovové kotouče s diamantovým povrchem. Jsou tenké a poskytují čistý řez bez prachu. Ocelové kotouče umožňují provoz bez chlazení, ale doba procesu je omezena na 1-1,5 minuty, poté je nutné nechat nástroj vychladnout při volnoběžných otáčkách (bez vypnutí úhlové brusky). Dělí se na segmentové, plné a kombinované vzory;
 • Segmentové řezačky na sucho. Jedná se o typ kovového kotouče, jehož pracovní plocha je rozdělena na několik segmentů. Používá se k řezání tvrdých materiálů, jako je dlažba, beton, porcelánová kamenina nebo přírodní kámen. Segmenty umožňují účinnější chlazení disku během provozu;
 • Průběžné suché řezačky. Používají se pro keramické obklady a dlažby a. Vyžaduje pravidelné chlazení. Když se objeví souvislý červený pruh, stačí několikrát přetřít kotouč po betonu nebo jiném brusném povrchu. Poskytují čistý řez, boční hrany dlaždic mohou být také oříznuty;
 • kombinované disky. Jejich pracovní plocha je zvlněná a ostří je zubaté. Vodou chlazené a turbínové lopatky jsou považovány za univerzální lopatky, vhodné pro jakýkoli typ materiálu, s vodním chlazením nebo bez něj. Díky zvlněnému tvaru řezné linky se zvětšuje tloušťka kotouče, což vede k větší prašnosti.

Volba trysky závisí na typu materiálu a množství práce, kterou je třeba vykonat. Zkušení obkladači používají pevné suché frézy, což vysvětlují vysokou kvalitou řezu a možností dodatečného broušení hrany. Při pokládce hustého a tvrdého materiálu, jako je porcelánová keramika nebo přírodní kámen, jsou nejlepší volbou segmentové nebo kombinované řezné nástroje.

Gurmáni kvality a vytříbenosti

Není žádným tajemstvím, že existuje zvláštní kategorie zákazníků, kterou lze nazvat gurmány kvality. Za dobře odvedenou práci jsou ochotni zaplatit hodně peněz. Takové zákazníky je nejspíš těžké přesvědčit, že dostatečně kvalitní broušenou porcelánovou kameninu lze vyrobit ručně. Vodní paprsek nebo řezání porcelánové kameniny vodním paprskem může být velkým pomocníkem. Jedná se o moderní technologii, která umožňuje řezat porcelánovou kameninu v nejvyšší kvalitě. Tato operace se neprovádí doma, protože vyžaduje speciální vybavení. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na tuto práci, které si běžný zákazník pravděpodobně nemůže dovolit.

Tloušťka řezání vodním paprskem může být až několik centimetrů a výrobek není třeba leštit. Velkou výhodou metody řezání vodním paprskem je vysoká složitost řezu, která je u ručního tryskání nemožná. Složitost se netýká pouze vzoru linie řezu, ale také šířky řezaných kusů. Řezání žulových dlaždic vodním paprskem umožňuje řezání pod ostrými úhly k okraji dlaždice, řezání tenkých prvků, řezání otvorů a další složité řezy. To umožňuje vytvářet vzory, mozaiky, panely a další obrazy z porcelánové kameniny různých barev. Vzhledem k tomu, že řez je řízen počítačem, je možné přesně přizpůsobit párující se díly. Gurmáni získají výsledek, po kterém touží.

Blok: 8/8 | Počet znaků: 1533

Počet bloků: 15 | Celkový počet znaků: 22586Počet použitých dárců: 5Informace o každém dárci: