Jak odstranit zlomený nástroj z kořenového kanálku

Vyjmutí nástroje z kořenového kanálku

V Mistodent Dentistry extrahujeme fragmenty endodontických nástrojů z kořenových kanálků pod mikroskopem. Nabízíme přijatelné ceny a vysokou efektivitu zákroku. Během léčebného postupu používá zubní lékař ruční i strojové endodontické přístroje. Každý z nich má svůj vlastní účel a provozní vlastnosti. I přes vysokou kvalitu materiálů se však každý nástroj může rozbít. Žádný lékař není vůči této situaci imunní. Odstranění extrahovaného fragmentu kořenového kanálku. jeden z nejnáročnějších úkolů v endodoncii.

Zlomenina nástroje v kořenovém kanálku způsobuje:

  • Porušení pracovní metody;
  • Komplikovaná anatomická struktura kořenových kanálků;
  • Nesprávné otáčky přístroje;
  • Opotřebení přístroje;
  • Křehkost nástroje;
  • Vyvíjení silného tlaku na nástroj.

Tato situace se může stát každému zubaři. Pro zubního lékaře je to obtížný problém, protože při práci v kořenovém kanálku není vždy vidět, jak a kde se fragment nachází. V současné době lze rozbité nástroje extrahovat několika technikami.

Obtížnost vyjmutí zlomeného zubního nástroje z kořenového kanálku závisí na několika faktorech:

odstranit, zlomený, nástroj, kořenového, kanálku

Přesná extrakce zlomeného nástroje je nutná, pokud zlomený nástroj blokuje přístup k infekci nebo pokud je zdrojem infekce. Pokud se zlomený nástroj z kořenového kanálku, kde je zánět, nevytáhne, bude další léčba nemožná nebo neúčinná a zub se bude muset vytrhnout.

V dnešní době se k zákroku používá endodontický mikroskop, sada moderního vybavení a speciální přístroje. Při správném provedení je možné čip odhalit a odstranit v 90 % případů. To je vysoká hodnota, protože výsledek extrakce závisí na umístění čipu, šířce kořene a dalších aspektech.

Pokud se zlomení nástroje v kořenovém kanálku nachází v ústní nebo střední třetině kanálku, lze jej ve většině případů odstranit. Situace je složitější, pokud se nachází v apikální oblasti (nejhůře přístupná oblast)

Jak vyjmout nástroj z kořenového kanálku?

V moderní stomatologii používají zubaři velmi tenké nástroje. Jejich průměr je setina mm. Proto se může stát, že se přístroj během práce rozbije. Důvodů je několik.

Pokud zlomený nástroj zakrývá lumen kořenového kanálku, nelze kořenový kanálek řádně vyčistit a ošetřit antiseptiky. Tato situace je velmi závažná, protože u pacienta může dojít k zánětlivému procesu na vrcholu kořene, který vede k hnisavému zhoršení a dokonce k extrakci zubu. Moderní mikroskop slouží k extrakci zlomeného nástroje pod zvětšením a je možné vyplnit kořenový kanálek.

Na naší klinice pracují odborníci s vysokou kompetencí a zkušenostmi v oblasti extrakce kostních čipů. Kromě toho lékař používá výkonnou zvětšovací techniku (mikroskop), aby vyloučil neúspěšné pokusy o léčbu. Výsledkem je rychlá filigránská extrakce instrumentálních fragmentů z kořenového kanálku.

Použití mikroskopu umožňuje maximální přesnost práce. Lékař tak maximalizuje zachování zubní tkáně a zvyšuje pravděpodobnost úplného vyléčení. Všechny manipulace jsou bezbolestné a pro pacienta bezpečné.

V dnešní době se k práci používá endodontický mikroskop, sada moderních přístrojů a speciálních zařízení. Při správném provedení lze čip identifikovat a odstranit v 90 % případů. To je vysoká hodnota, protože výsledek extrakce závisí na umístění úlomků, šířce kořene a dalších aspektech. Černousová E.А.

Co ovlivňuje úspěšnost extrakce nástroje?

  • Místo, kde se fragment nachází;
  • Typ nástroje;
  • Délka fragmentu;
  • Hloubka lokalizace;
  • Fáze čištění, ve které se problém vyskytl;

Na naší klinice v Charkově můžete získat širokou škálu endodontických služeb. Zaměstnáváme vysoce kvalifikované odborníky, kteří jsou schopni zajistit efektivní výsledky i v těch nejsložitějších případech.

Zlomení endodontických nástrojů v kořenovém kanálku. velmi nepříjemná situace, ale existuje z ní východisko. Hlavní věc. požádejte zkušeného lékaře. K extrakci fragmentu je zapotřebí pouze velmi zkušený lékař se specializovanými manuálními dovednostmi, mikroskop (zvětšení) a speciální nástroje.

Máme k dispozici širokou škálu endodontických nástrojů a také specializovanou sadu Terauchiho nástrojů pro extrakci fragmentů z kořenového kanálku. Zaručujeme účinnou léčbu a kvalitní služby. Ohlasy na tento zákrok lze snadno najít na internetu, kde se pacienti dělí o své příběhy z léčby.

Nástroj v kořenovém kanálku: jaké je riziko?

Představte si situaci: do zubního studia Belgravia přijde nový pacient z jiné kliniky a lékař najde v kořenovém kanálku jeho zubu cizí předmět: zubní nástroj. Co lékař dělá v takovém neobvyklém případě?. Jako svědomitý lékař se pokusí nástroj odstranit. Lékař neví, jaký léčebný protokol byl dodržen, jaká antiseptika byla použita k ošetření kořenových kanálků pacienta a v jaké fázi ošetření byl nástroj zlomen.

Co když se během ošetření zlomí nástroj zubního lékaře Belgravia Dental Studio?? Je to možné a je zlomený nástroj chybou lékaře??. Není to tak zlé, jak se na první pohled zdá. Dnes už zubař nepovažuje zlomený nástroj za chybu. Nové a kvalitní moderní nástroje se porouchají v 5 % případů, a to i u velmi zkušeného endodontisty. Toto jsou statistiky. Zlomený hrot nástroje může souviset se stavem zubu, anatomií jeho kanálku apod.

Jak odstranit zlomený nástroj z kořenového kanálku

Pro zobrazení patentových informací se musíte zaregistrovat a zaplatit 30denní přístup. Jednorázová platba 149 (osvobozeno od DPH).

Transgligamentopatelární přístup ke kolenu u malých přežvýkavců (ovcí)

Vynález se týká veterinární medicíny a je určen k použití při chirurgickém přístupu ke kolennímu kloubu ovce. Ovce je připoutána k operačnímu stolu v poloze na zádech. Dolní třetina stehenní kosti a horní třetina holenní kosti ovčí končetiny, na které se provádí okamžitý chirurgický zákrok.

Odstranění odděleného rotačního nástroje z kořenového kanálku

Způsob zhotovení kovokeramické částečné zubní náhrady

Vynález se týká medicíny, konkrétně protetické stomatologie, a je určen k použití při zhotovování částečných zubních náhrad. Zhotovení skeletů částečných zubních náhrad. nanesení faraonské hmoty a následné zhotovení akrylátové báze zubní náhrady. Poté se zhotoví skeletová kostra.

Diagnostická metoda osteoartrózy kolenního kloubu

Vynález se týká oblasti medicíny, konkrétně všeobecné chirurgie, traumatologie a ortopedie a radiační diagnostiky, a lze jej použít k diagnostice artritidy kolenního kloubu. Proveďte vyšetření kolenního kloubu magnetickou rezonancí a zpracujte jeho data pomocí softwaru Syngo fastView. Vytváření 3D modelů kloubů.

Metoda náhrady kloubních defektů kostní chrupavky autotransplantátem

Vynález se týká medicíny, zejména traumatologie a ortopedie. Provádí se pomocí magnetické rezonance (MRI). Proveďte artroskopii. Identifikujte defekt v kolenním kloubu a ošetřete jej válcovou frézou o průměru 4 mm. Dalším krokem je 4 cm dlouhý podélný řez v oblasti kolenního kloubu.

Výroba implantátů různých konfigurací ze slitiny vt-6 s ochranným nanopovlakem podobným diamantu

Vynález se týká oblasti medicíny a popisuje způsob výroby nitrokostních implantátů. Metoda se vyznačuje tím, že implantát je vyroben ze slitiny BT-6 s ochranným nanopovlakem podobným diamantu, přičemž jednotlivé fáze metody zahrnují zpracování každého implantátu v několika fázích.

Zlomení nástroje a extrakce: dva klinické případy

Každý endodontista se setkává s problémem zlomeného nástroje v kořenovém kanálku. Vyjmout zlomený nástroj z kořenového kanálku může být docela náročné. Klinické výsledky fraktury nástroje závisí na řadě faktorů, včetně umístění nástroje v kořenovém kanálku, typu materiálu, velikosti nástroje a anatomické struktury kanálku. Nevyzvednutí části souboru nemusí nutně znamenat neúspěch léčby. Můžete se pokusit poškozenou část obejít, přistoupit k operaci nebo ji dokonce nechat tak, jak je, a udržovat dynamické pozorování. V každé situaci bychom se však měli alespoň pokusit odstranit zlomený nástroj z kanálu.

Klinický případ 1 Na naši kliniku byla odeslána 27letá pacientka. Skóre Americké anesteziologické společnosti (ASA) bylo 1. Pacienta trápila bolest v oblasti zubu 46. Vyšetření zubu 46 odhalilo zlomený nástroj v apikální části kořenového kanálku, který byl diagnostikován jako chronická parodontitida, a bylo rozhodnuto o odstranění nástroje před pokračováním endodontického ošetření kořenového kanálku. Před ošetřením byl zhotoven nový diagnostický rentgenový snímek, který odhalil dva úlomky pilníku, po jednom v každém z mediálních kanálků Zub byl izolován rhabberdamem, byla odstraněna korunková výplň a kanál byl přímo přístupný: to je předpokladem pro nalezení úlomků nástroje. Gates-Gliddenovy bursy (DENTSPLY Maillefer) se používají k rozšíření otvoru mediálních kanálků. Po nalezení fragmentu pilníku v mediolícním kanálku jsem upravil bursy Gates-Glidden No3 odstraněním špičky nástroje Tím vznikl agresivnější nástroj, který umožňuje vytvořit plošku nad fragmentem. V této fázi bylo jasně patrné zlomení nástroje v kořenovém kanálku K uvolnění fragmentu pilníku byly použity ultrazvukové násadce ProUltra (DENTSPLY Maillefer) z nitridu zirkonia a titanu.

Po 1,5 hodině ošetření jsme zaznamenali pozitivní změnu, ale fragment pilníku se stále nedařilo z kořenového kanálku odstranit. Rozhodli jsme se, že to v kořenovém kanálku na chvíli necháme, a naplánovali jsme další návštěvu. Do korunky mediálního kanálku byla zavedena pasta na bázi hydroxidu vápenatého (UltraCal XS, Ultradent) a zub byl následně utěsněn skloionomerním cementem (Fuji IX GP Fast, GC) a překryt vatovým tamponem. Při druhé návštěvě byl zub izolován a znovu otevřen. Pasta na bázi hydroxidu vápenatého byla odstraněna pomocí 10% roztoku kyseliny citronové a pasivního ultrazvuku pomocí násadce IRRISAFE (Satelec). K lokalizaci části přístroje jsme opět použili ultrazvuk. Po 5 minutách byla extrahována zlomenina nástroje v mediálním lícním kanálu. Po dalších 5 minutách jsme extrahovali fragment pilníku i z mediálního lingválního kanálu. Zatímco odstranění zlomu z mediolingválního kanálu bylo časově velmi náročné, extrakce fragmentu pilníku z mediolingválního kanálu byla překvapivě snadná. Tento příklad jen potvrzuje výše zmíněnou různou náročnost postupu. Po extrakci zlomeniny byla stanovena pracovní délka mediálních kanálků pomocí elektronického apexlokátoru (Root ZX Mini, Morita). Lumen byl zúžen; mediální kanálky byly původně tvarovány pomocí ProTaper S1 (DENTSPLY Maillefer). Bylo provedeno rozsáhlé ošetření léčebného kanálu 3% roztokem chlornanu sodného. Poté z distálního kanálu pomocí ProFile (DENTSPLY Maillefer) velikosti 25.06 (rychlost otáčení 500 min-1, endodontický motorek X-Smart Easy DENTSPLY Maillefer) byla odstraněna gutaperča a k jejímu změkčení nebylo třeba žádných chemikálií. Stěny kanálků byly ošetřeny přístrojem Micro-Debrider (DENTSPLY Maillefer), aby se odstranily zbytky gutaperči. Konečné tvarování kořenových kanálků bylo provedeno pomocí souboru ProFile velikosti 40.06. Apikální třetina kořenových kanálků byla preparována pomocí pilníků K-Flexo (DENTSPLY Maillefer). Mazlavá vrstva dentinu byla odstraněna ošetřením kořenových kanálků 10% kyselinou citronovou. Konečné ošetření kořenových kanálků bylo provedeno sterilním roztokem. Na kuželové gutaperčové sloupky byl poté nasazen Topseal (DENTSPLY Maillefer) jako těsnicí materiál. Obturace byla provedena technikou kontinuální vlny pomocí obturační jednotky Elements (SybronEndo). Po obturaci byla umístěna provizorní výplň pomocí skloionomerního cementu (Fuji IX GP Fast) Byly zhotoveny závěrečné rentgenové snímky (obr. 6, 7). Ty prokazují homogenně vyplněný mediální kanálek, proto mělo vyjmutí fragmentů pilníků z kanálků pozitivní dopad. Pacientka s příznivou prognózou byla odeslána ke svému zubnímu lékaři za účelem definitivní náhrady korunkou.

Klinický případ 2 Devatenáctiletý pacient bez základní patologie se dostavil na naši kliniku s ASA skóre 1. Zubní lékař při ošetření kořenového kanálku zubu 15 zlomil malý nástroj, podle průvodního dopisu pravděpodobně K-file velikosti 10 nebo 15. Endodontické ošetření bylo nutné kvůli úrazu, který pacient utrpěl a který vedl k prasklině a traumatické pulpitidě. Byl zhotoven nový diagnostický rentgenový snímek, který ukázal přítomnost fragmentu pilníku přibližně 5 mm od apexu Zub byl izolován rhabberdamem, poté byl zajištěn přístup do ústí kanálku přes dočasnou výplň umístěnou zubním lékařem pacienta.

Poté byl zbytkový hydroxid vápenatý odstraněn 10% roztokem kyseliny citronové a pasivní ultrazvukovou irigací. Fragment pilníku byl okamžitě viditelný díky velké šířce kanálku v korunce a střední třetině. To umožnilo velmi konzervativní a šetrný přístup. Vzhledem k poloze kořenového kanálku a jeho tvaru se předpokládalo, že se jedná o rozvětvený kanálek v apikální oblasti. Sondáž malými K-fily umožnila určit polohu patrového kanálu.

Zlomenina nástroje se nacházela v lícním kanálu. K odstranění zlomeného nástroje jsme použili titanovou násadku ProUltra No8 (DENTSPLY Maillefer) a současně jsme provedli kompletní medikaci 5% roztokem chlornanu sodného. Fragment pilníku byl extrahován a po určení pracovní délky jsme přistoupili k tvarování kořenových kanálků pomocí rotačních nikl-titanových nástrojů (Twisted Files, SybronEndo) (obr. 1). 10, 11). Konečná velikost obou kořenových kanálků odpovídala souboru Twisted File o velikosti 25.08. Vzhledem k větvení v oblasti apexu byl pro vytvoření apikálního zúžení zvolen malý hlavní pilník, který byl zpracováván s velkou opatrností, aby nedošlo ke zlomení nového nástroje

Konečné vytvoření apikální třetiny kořenového kanálku bylo provedeno pomocí pilníků K-flexo velikosti 25. K odstranění rozmazané dentinové vrstvy byla použita 10% kyselina citronová. Konečná kanalizace byla provedena sterilním roztokem. Poté byly nasazeny kónické gutaperčové sloupky. Po ošetření Silerem byly oba kořenové kanálky obturovány technikou kontinuální vlny pomocí obturační jednotky Elements. Po obturaci (obr. 14, 15) byla umístěna dočasná výplň ze skloionomerního cementu a překryta vatovým tamponem; tampon byl předem navlhčen směsí alkoholu a chlorhexidinu a po umístění do přístupové dutiny vysušen na vzduchu. Byly zhotoveny závěrečné rentgenové snímky (obr. 16, 17). Pacient s příznivou prognózou je odeslán ke svému zubnímu lékaři k definitivní náhradě korunkou.

Závěr Je třeba znovu zdůraznit, že extrakce zlomeného nástroje z kořenového kanálku může být velmi obtížný a časově náročný úkol. Dr. Marga Ree jednou na fóru časopisu ROOTS řekla, že podstatou endodoncie je vášeň, vytrvalost a trpělivost. Tento vzorec je dokonale platný i pro extrakci fragmentu souboru z kořenového kanálku.

Obrovské množství peohorace

Lékař musí být schopen posoudit aktuální situaci od diagnózy, léčby až po prognózu a musí být schopen zvládnout různá klinická překvapení.

Endodontické ošetření druhého dolního moláru

Tento článek představuje případ ireverzibilní pulpitidy se symptomatickou čelistní parodontitidou druhého moláru dolní čelisti.

Opakované endodontické ošetření kořenových kanálků: výhody a nevýhody

Opakované ošetření kořenových kanálků je předvídatelný endodontický postup. V minulosti lékaři při informování pacientů o vyhlídkách na opakování léčby často uváděli pravděpodobnost špatného výsledku.

Obturace kontinuální vlnou pro větší přesnost zákroku

V roce 1986 jsem vynalezl techniku obturace kontinuální vlnou (CWOT). a až do zimy 1988-1989. použil v kombinaci s Touch’n Heat (SybronEndo).

MB2: Nejznámější vynechaný kanál

Přehlédnutí kořenového kanálku je jednou z hlavních příčin endodontického selhání. Při ošetření kořenových kanálků se MB2 nejčastěji nevyskytuje na stoličkách horní čelisti.

Kondenzace gutaperči v kontinuální vlně

V roce 1987 vyvinul Dr. Stephen Buchanan techniku kondenzace gutaperči kontinuální vlnou, aby zjednodušil Schilderovu techniku kondenzace gutaperči vertikálním ohřevem.

Hodnocení kvality výplně kořenového kanálku gutaperčou pomocí optické mikroskopie a kuželové počítačové tomografie

Přestože bylo v klinické stomatologii dosaženo velkého pokroku v oblasti prevence a léčby zubního kazu, komplikovaný zubní kaz je velmi častou patologií tvrdých zubních tkání.

Biokeramika a adheze: preparace kořenových kanálků pod skleněnými vlákny technikou single taper

Jedním z kontroverzních témat v endodoncii a záchovné stomatologii je vztah mezi vlastnostmi endodontických tmelů a konceptem adheze.

Endodontické ošetření dolního prvního moláru s dentikulou obliterující dno pulpové komory. Klinický případ

Tento článek představuje klinický případ endodontického ošetření dolního prvního moláru s dentinem obliterujícím dno pulpové komory.

Klinický případ léčby vnitřní resorpce kořene horního středního řezáku

Tento článek popisuje klinický případ vnitřní resorpce, která začala v pulpě a vedla ke ztrátě dentinu a pravděpodobně i kořenového cementu. 2.1.

Regenerativní endodoncie: osvědčené řešení

Tento klinický případ popisuje úspěšné regenerativní endodontické ošetření s dobou sledování 42 měsíců.

Možná vás překvapí, že nástroj v kořenovém kanálku nemusí být vždy extrahován. Především je třeba si uvědomit, že se jedná o poměrně komplikovaný proces, který nejčastěji vede k nadměrnému rozvoji kanálků, tj. k instrumentálnímu ztenčení jejich stěn.

Pokud v kořenovém kanálku zůstane nástroj, rozhodneme se, zda jej odstraníme, nebo ne, v závislosti na několika faktorech:

  • Pokud se nástroj zlomí v závěrečné fázi ošetření v takzvaném „podmíněně sterilním“ kanálku a extrakce by znamenala značnou ztrátu zubní tkáně, volíme cestu ponechání úlomku v kanálku. Ujistěte se, že jste pacienta informovali!
  • Pokud vidíme, že fragment vyjde bez větších obtíží nebo zbytečného vývoje, odstraníme ho.
  • Pokud rozpoznáme, že se rozbitý nástroj nachází ve „špinavém kanálu“ a je překážkou dobrého ošetření, odstraníme jej.

Manipulace s extrakcí fragmentů se provádí pomocí ultrazvuku a pouze pod mikroskopem. Potíž spočívá v tom, že zlomené nástroje jsou často velmi malé, jejich velikost se pohybuje od 1 do 2 mm. Někdy nám však nepomůže ani zvětšení, pokud je tříska na vrcholu zakřiveného kanálu. V těchto případech provádíme apikální operaci, pokud je indikována. odstranění vrcholu kořene spolu s vypreparovaným nástrojem.

Rozbitý nástroj v kanálu. Klinické řízení.

Tento článek představuje autorův pohled na problém rozbitého nástroje z biologického hlediska.

Počáteční nebo závěrečná fáze čištění kořenových kanálků.

Nástroj se zlomil před ohýbáním nebo po něm.

Na základě tohoto schématu se lékaři mohou rozhodnout, že nástroj nevyjmou, pokusí se ho obejít nebo se pokusí vyjmout poškozený nástroj.

Zlomený nástroj v kořenovém kanálku je bohužel komplikací endodontické praxe.

Zlomený nástroj v mediálním kořenovém kanálku

Studie ukazují, že ke zlomení ocelových nástrojů dochází v 1 až 6 % případů. S příchodem nikl-titanových rotačních nástrojů vznikl marketingový mýtus, že jsou díky své pružnosti nerozbitné.

Praxe endodontistů po celém světě však bohužel toto tvrzení vyvrátila. I u zkušených endodontistů se lámání nikl-titanových nástrojů pohybuje od 0,5 % do 5 % případů. Zatímco problém ocelových nástrojů, které se odlomí, lze vyřešit pozorováním příznaků únavy kovu a vyřazením takových nástrojů z používání, lékaři byli konfrontováni se situací, kdy se nikl-titanový nástroj mohl odlomit bez příznaků únavy kovu. Příčinou je buď zlomení v důsledku únavy kovu v ohybu, nebo metalurgická vada. Proto ani jednorázové použití Ni-Ti nástrojů zcela nezabrání vzniku zlomenin.

Zlomený nikl-titanový nástroj za ohybem v mediálním kanálu

Povrch nikl-titanového nástroje nevykazuje po zlomení žádné známky deformace

Jediným řešením, jak zabránit zlomenině nástroje, je přerušit klinickou práci. Všechny nástroje se rozbijí.

Při své klinické práci se lékaři setkávají se situacemi, kdy mohou zjistit zlomený nástroj v kořenovém kanálku při předchozím ošetření nebo kdy sami nástroj v kořenovém kanálku zlomí.

Dnes se lékaři pod vlivem marketingového tlaku a dostupnosti určitých přístrojů a zařízení automaticky snaží odstranit zlomený nástroj.

Podívejme se na problém z různých úhlů:

Zlomený nástroj a selhání endoterapie.

Periapikální procesy jsou způsobeny infekcí kořenových kanálků.

Zlomený nástroj sám o sobě přirozeně nezpůsobuje zánět.

Studie prokázaly, že SI je příčinou selhání endodontického ošetření pouze u 0 % pacientů.96 % případů (VÝSLEDKY ENDODONTICKÉ LÉČBY A RE-TREATMENTU J. Ingle, J. Simon, P. Machtou a P. Bogaerts Endodontics. 5. vydání. (2002) Kapitola 13).

Často se setkáváme se starými endodontickými ošetřeními s rozbitými nástroji bez jakýchkoli známek periapikálního postižení

zánět. Vliv SI na prognózu závisí na několika parametrech:

Postup při odstraňování zlomeného nástroje.

Postup zahrnuje vytvoření přímého přístupu k nástroji pomocí modifikovaného Gatesova Gliddena a použití ultrazvukových násadců, některé techniky doporučují dodatečné použití uchopovacích nástrojů, jako jsou IRS, Masserannkit, STN atd.

Tento postup je spojen se ztrátou kořenového dentinu, což může vést ke komplikacím, jako je peoróza a vertikální zlomenina kořene v důsledku oslabení kořenové stěny v důsledku ztráty dentinu. Právě dentin zajišťuje pevnost zubu a jeho ztráta zvyšuje deformaci kořene. Vertikální fraktura kořene je příčinou 11 % neúspěchů endodontického ošetření.

2 zlomené nástroje ve střední části kořenového kanálku

Po odstranění zlomených nástrojů je stěna kořene ztenčená a oslabená, v jedné oblasti je kořen peoria

Nástroj se zlomil v apikální části kořenového kanálku za ohybem.

Žádný stroj není v této situaci tak účinný jako pravidlo.

Postup průchodu vedle rozbitého přístroje. Tento postup nám umožňuje vyčistit kanál apikálně a vyřešit tak problém infekce.

Diagnostický obraz. Periapikální proces na kořenech M a D, zlomený nástroj v jednom z kanálků M.

Skenování pro určení pracovní délky. ByPass rozbitého přístroje je vidět.

Snímek definice pracovní délky. Viditelný bypass rozbitého přístroje.

Obraz na konci endodontického ošetření. Hybridní kondenzační metoda.

Pozorovací snímek po 6 měsících. Téměř úplné vymizení periapikálních výrůstků na kořenech M a D.

Zlomení nástroje za ohybem kanálu v jeho apikální části.

Prognóza je dobrá. Nemá smysl pokoušet se přístroj odstranit.

Pouze v případě, že jsou dodržovány moderní endodontické standardy: práce s dentald,

Irigace chlornanem sodným a čištění korunkových kazů před ošetřením kořenových kanálků.

Zobrazovací diagnostika 48. zubu s nevratnou pulpitidou způsobenou hlubokým kazem.

Obraz po endodontickém ošetření. Šipky označují rozbití nástroje NT.

Zlomení nástroje v koronální části kořenového kanálku s přímým přístupem.

Obrázek po exstirpaci, při níž se nástroj zlomí v kořeni dikty a bukálu.

Obrázek na konci výplně kořenového kanálku.

Zlomení nástroje v mediální nebo apikální části kořenového kanálku bez ohybu.

Pokus o vytvoření VUA (vyjmutí přístroje není nutné).

Diagnostický rentgen 47 zubů. Zlomený nástroj v jednom z kanálů M.

Výstřel pro určení pracovní délky. Obrázek rozbitého nástroje.

Zlomený nástroj byl z kořenového kanálku vyjmut při rozšiřování kanálku.

Obraz na konci endodontického ošetření.

K přerušení došlo v závěrečné fázi tvorby a čištění kořenových kanálků.

Není třeba odstraňovat rozbitý přístroj.

Diagnostický rentgenový snímek s gutaperčou v píštěli (není nutný). Periapikální léze na kořenech M a D.

Obrázek na konci výplně kořenového kanálku. Šipka označuje zlomený NT nástroj v meziokukálním prostoru

Pozorování po 6 měsících. Úplné vymizení periapikálních procesů. Obnoví se normální obrys parodontální štěrbiny.

Zlomení nástroje se vyskytlo v počátečních fázích vytváření kořenových kanálků a jejich čištění.

Pokus o chůzi vedle rozbitého přístroje (ByPass)

Diagnostické zobrazování. Zlomené a v mediálních kanálech periapikální výběžky na kořenech M a D přecházející do oblasti fúze.

Obraz na konci endodontického ošetření. V kořenovém kanálku je vidět zlomený nástroj.

Pozorování po 6 měsících. Redukce periapikálního procesu.

Pokud je VuPass neúspěšný a přístroj se přeruší před křivkou.

Diagnostické zobrazování 37 zubů. Nástroj v apikálním kanálku částečně zasahuje do periapikální oblasti. Pacient má přetrvávající citlivost na žvýkání.

Obrázek po extrakci SI. Použitá Gatesova Gliddenova technika a ultrazvukové hroty.

Snímek po dokončení výplně distálního kořenového kanálku.

Pokud je pokus o VuPas neúspěšný a zkušený zubní lékař není schopen nástroj vyjmout do jedné hodiny, popř

Nástroj se zlomí za ohybem a pokus o odstranění je nebezpečný z hlediska uvolnění kořenů a periorace.

Intrakanální výplň na bázi Ca(OH)2 po dobu 2 až 4 týdnů. Plnění kanálků a následná kontrola po 6 a 12 měsících.

Pokud se periapikální proces zvětšuje. rozhodnutí pro apikální operaci nebo extrakci.

Při opětovném ošetření zubu 36 s SI v kanálu M za ohybem nebylo možné provést VU.

Výplň kanálků po 4 týdnech používání Ca(OH)2.

Sledování po 6 měsících. Redukce periapikálního procesu.

Klinická taktika, kterou jsem navrhl, je založena na pochopení biologických procesů, které jsou základem periapikálních patologií a dentální biomechaniky.

Domnívám se, že mechanistický přístup k řešení problému rozbitého nástroje. při pokusu o extrakci. je špatný. Postup odstranění fragmentu zlomeného nástroje je spojen se ztrátou zdravého dentinu kořene. Během tohoto zákroku může dojít k peolarizaci nebo k vertikální zlomenině kořene jako opožděné komplikaci v důsledku uvolnění zubu.

V praxi se samozřejmě mohou vyskytnout případy, které do tohoto schématu stoprocentně nespadají, a lékař se musí rozhodnout na základě biologického porozumění situaci, nikoli na základě marketingového tlaku.

Jak odstranit úlomky endodontických nástrojů z kořenového kanálku

Vynález se týká zubního lékařství a lze jej použít k extrakci úlomků endodontických nástrojů z kořenového kanálku zubu. Kořenový kanálek je rozšířen extraktorem o více než průměr extrakčního fragmentu. Jako extrakční nástroj se používá K-soubor nebo úhloměr. Tato metoda snižuje riziko perforace, odloučení kořenového hrotu.

Vynález se týká medicíny, zejména stomatologie, a lze jej použít při ošetřování kořenových kanálků zubů, v endodoncii.

Zlomené endodontické nástroje způsobují stres zubního lékaře, vážné potíže při dalším ošetření zubu až po jeho extrakci a přispívají ke konfliktním situacím mezi pacientem a zubním lékařem. K fragmentaci (zlomení) endodontických nástrojů v kořenovém kanálku bohužel v současné době dochází v praxi zubních lékařů poměrně často. Proto je extrakce fragmentů endodontických nástrojů z kořenových kanálků relevantní a představuje závažný problém ve stomatologii.

Známá je metoda extrakce zlomených endodontických nástrojů z kořenového kanálku, kterou navrhl A.Ж. Petrikas et al.Ж. Zařízení pro extrakci čepů a zlomených endodontických nástrojů. / А.Ж.Petrikas, E.В.Sergeeva, G.П.Lobašov // Stomatologie 1991 C.72). Metoda navržená A.Ж.Petrikas et al. (1991), má nevýhodu v tom, že za prvé je třeba připravit speciální zařízení z injekční jehly a použít trn k nasazení a zaklínění fragmentu endodontického nástroje uvnitř injekční jehly; za druhé toto zařízení nelze použít v úzkých kořenových kanálcích, Za třetí, v zakřivených kořenových kanálcích zařízení nefunguje a za čtvrté, zařízení může posunout čepel nástroje k apexu zubu a dokonce i za apex, což způsobuje ještě větší komplikace a vyžaduje chirurgické vyjmutí čepele nástroje.

Známá je metoda extrakce cizích těles, kterou navrhl I.А.Shlyakhtova (Shlyakhtova I.А. Extrakce cizích těles z kořenových kanálků. / И.А.Shlyakhtova // Dentsplay News 2005 1 C.42-46), který má následující nevýhody. Nejprve se pracuje v kořenovém kanálku, který zasahuje pouze po extrahovaný fragment endodontického nástroje v kořenovém kanálku zubu. Za druhé, vytahovací nástroj má menší nebo stejný průměr jako vytahovaný úlomek nástroje. Za třetí autor navrhuje použití ultrazvuku, jehož jednou z vlastností je tvorba tepla a ohřev prostředí, což podporuje z vysoké teploty expanzi kovového fragmentu endodontického nástroje a jeho ještě větší udržení v kořenovém kanálku zubu. Za čtvrté, trvá velmi dlouho a ne vždy se podaří fragment endodontického nástroje z kořenového kanálku úspěšně vyjmout.

Společnou nevýhodou známých metod je obtížná extrakce fragmentů endodontických nástrojů, což vede k jejich zdlouhavé extrakci a častému selhání těchto metod extrakce fragmentů z kořenového kanálku zubu.

Úkolem vynálezu je rychlé a spolehlivé vyjmutí fragmentů endodontických nástrojů z kořenového kanálku v případě jejich destrukce během endodontického ošetření zubu.

Problém je řešen tím, že při metodě extrakce fragmentů endodontických nástrojů z kořenového kanálku, včetně rozšíření kořenového kanálku, je kořenový kanálek rozšířen až k fragmentu a dále po celé jeho délce a extrakční nástroj je odebrán o průměru větším, než je extrahovaný fragment. Nabízený způsob se od analogických liší tím, že rozšíření kořenového kanálku se provádí nejen po fragment, ale i v celém tomto fragmentu a extrakční nástroj se bere o průměru větším, než je extrahovaný fragment.

Tento přístup k extrakci fragmentů z kořenového kanálku zubu v případě zlomení endodontických nástrojů lze provést na kterékoli úrovni kořenového kanálku, pokud fragment nestojí v ústí kořenového kanálku: ve střední třetině, v apikální zóně kořenového kanálku zubu. Pokud se fragment nástroje nachází v horní třetině kořenového kanálku a vyčnívá v ústí kořenového kanálku, extrahuje se tradičně známou technikou pinzetou nebo kleštěmi.

Příklad. Při endodontickém ošetření dojde ke zlomení endodontického nástroje (K-file) v kořenovém kanálku zubu. Metoda se provádí takto. Předtím se pořídí rentgenový snímek, který určí polohu fragmentu. Fragment se nachází ve střední třetině kořenového kanálku. Kořenový kanálek je rozšířen o průměr dvakrát širší než kořenový kanálek, a to až k fragmentu a dále podél fragmentu. Poté vezmou K-file nebo H-file nebo prop nebo jiný endodontický nástroj o průměru větším než extrahovaný fragment, ale menším než kořenový kanálek zubu, zavedou jej hluboko za fragment nástroje a pomocí rotačních pákových pohybů jej vyviklají z kořenového kanálku zubu. Příprava kořenového kanálku trvá v průměru 20-30 minut, dislokace trvá v průměru 10-15 minut. Celý postup extrakce fragmentu trvá v průměru 30-45 minut. V letech 1998-2007 bylo touto technikou provedeno 92 extrakcí kořenových kanálků z různých oblastí (střední a dolní třetiny) kořenového kanálku. Neúspěšná extrakce byla zaznamenána ve čtyřech případech. Při ošetření zubů po extrakci endodontických fragmentů nebyly pozorovány žádné komplikace.

Způsob extrakce fragmentů endodontických nástrojů z kořenového kanálku, včetně rozšíření kořenového kanálku extrakčním nástrojem o větším průměru, než má extrahovaný fragment, který se vyznačuje tím, že jako extrakční nástroj se použije K-file nebo protaper o průměru větším, než má extrahovaný fragment.

Nástroj mohl zůstat v kořenovém kanálku z důvodu porušení techniky ošetření, opotřebení nástroje, složité anatomie kořenového kanálku a nedostatku potřebného vybavení a dovedností lékaře.

Přítomnost cizího tělesa v kořenovém kanálku musí být ošetřena. Zlomené nástroje mohou vyvolat zánět a mohou také způsobit cysty, zlomeniny kořenových kanálků a další komplikace.

Pokud je to možné, je důležité zachovat přirozené zuby. Pokrokové techniky, materiály a technologie umožňují vyhnout se extrakci a dosáhnout úspěšného endodontického ošetření. A abyste získali zaručený výsledek!

Odstranění zlomeného nástroje z kořenového kanálku

Klinický případ extrakce zlomeného nástroje z kořenového kanálku.

Výchozí situace: Pacient si stěžuje na jídlo uvízlé mezi zuby, velké kompozitní výplně a vylomené zuby. Bylo rozhodnuto o obnově zubu korunkou. Při přípravě zubu na zubní náhradu byla zjištěna přítomnost kazu pod výplní a také netěsnost staré výplně (plomby), která přispěla k pronikání bakterií do kořenových kanálků, na základě těchto údajů bylo rozhodnuto kořenové kanálky znovu ošetřit.

Zobrazený diagnostický rentgenový snímek ukazuje zlomení endodontického nástroje (v tomto případě malého kousku endodontického nástroje). výplň kanálku) v kořenovém kanálku.

Při ošetření kořenového kanálku lze provést extrakci odlomeného kousku, což je dobře vidět na obrázku níže.

Pokud se endodontický nástroj během ošetření v kořenovém kanálku zlomí, nerozčilujte se a nelekejte se. Odstranění nástroje není účelem léčby a ne vždy je možné jej odstranit. to je v této konkrétní situaci správný přístup.

Nástroj na bílém pozadí je ten, který v této situaci bránil dobrému ošetření kořenových kanálků.