výměna vlasce za nůž v zastřihovači. Jak zastrčit strunu vyžínače do cívky vyžínače trávy

Co byste měli vědět před použitím nové sekačky na trávu

Nůžky na trávu jsou praktické a snadno použitelné nástroje na sekání trávy a malých keřů a stromů. Jako řezací jednotka se často používá strunová nebo lanová sekačka, protože je levnější a bezpečnější než nože a kotouče. Při intenzivním používání bude časem nutné vyměnit strunu na vyžínači. Postup je podobný u sekaček různých výrobců, ať už jde o Husqvarnu nebo Huter, s možnými drobnými rozdíly.

Chcete-li navinout vlasec, musíte nejprve z vyžínače sejmout cívku (cívku, cívku). přesný postup závisí na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

  • Malé elektrické vyžínače trávy s provozním motorem a cívkou na spodní straně mají obvykle boční klíč na obou stranách cívky. Při současném stisknutí se horní část cívky s vnitřním obsahem pro navíjení vlasce oddělí, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je vhodné rozebrat na rovném a hladkém povrchu, aby pružina, která je součástí konstrukce, nevyskočila a neztratila se;
  • elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutou hřídelí bez možnosti instalace nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: u takových konstrukcí musíte jednou rukou držet cívku v klidové poloze a druhou otáčet křídlovou maticí, která zajišťuje cívku k hřídeli, proti směru hodinových ručiček. Po odšroubování matice se celý naviják odstraní.
  • Elektrické a benzínové vyžínače s možností rovné žací lišty (např. vyžínače STIHL) mají otvor pod bubnem. Pro znehybnění tyče se do tohoto otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalým otáčením se dosáhne vzájemné polohy tak, aby se šroubovák dostal do otvoru a cívka byla zajištěna. Poté otočte tělesem cívky ve směru hodinových ručiček (levý závit) a vyjměte ji ze strunové sekačky.

Ve druhém a třetím případě lze cívku v závislosti na konstrukci demontovat různými způsoby. U cívek s křídlovou maticí se křídlová matice vyšroubuje a u cívek s knoflíky se stisknou západky knoflíku a jedna část cívky se uvolní z druhé části. Pokud jsou poloviny cívky navlečené k sobě, jednoduše je ručně otáčejte v opačných směrech, dokud se zcela nerozpojí.

Jaké typy linek jsou k dispozici?

Nejběžnějším rybářským vlascem, který se hodí na téměř všechny typy navijáků, je trubičková šňůra. Jedná se o běžnou strunovou sekačku, která je vhodná pro sekání svěží trávy, ale mnohem hůře se s ní seká mrtvá tráva a rozhodně není vhodná pro sekání keřů.

Mladou trávu můžete zpravidla sekat s maximálním průměrem 1,6 mm. Čím silnější je vlákno, tím drsnější trávou může procházet.

existuje žací struna s ozubeným nebo čtvercovým ostrým břitem, která je díky svému ostrému břitu vhodnější pro sečení suché trávy, ale její nevýhodou je vyšší opotřebení a nižší pevnost než u kulaté struny.

Existují řádky s vylepšenou aerodynamikou s charakteristickými vroubky, šupinami a zářezy, takový výrobek dělá menší hluk, ale používá se pouze u benzínových sekaček, protože je obtížné dostat takovou nit z cívky, používá se nejčastěji s disky, do kterých se vkládají segmenty. Nevýhodou tohoto výrobku je jeho křehkost.

Nejčastěji se používá v benzinových vyžínačích s motory o objemu větším než 1,5 litru.с. se používají šňůry s kovovým lankem uvnitř. Toto vlákno je ideální pro sekání suché trávy a malých keřů. Přítomnost jádra má pozitivní vliv na trvanlivost tohoto materiálu. Nevýhodou této šňůry je její cena, která je podstatně vyšší než u výše uvedených protivníků.

Výroba držáku ocelového lana

Pomocí pravítka a fixy vyznačte na vnějším okraji pouzdra na pohárek dvě na sebe kolmé značky.

Poté je podle prvních čtyř značek přeneste svisle do středu boční plochy pouzdra poháru. Upněte pouzdro do svěráku a pomocí jádrového kladiva a vrtáku vyznačte body vrtání na vyznačených místech. Vzniknou tak dva protilehlé otvory, každý o kolmém průměru.

Očistěte kov kolem všech čtyř otvorů a postupně je opracujte ručním pilníkem. Nad každý ze čtyř otvorů na vnější straně namontujte a přivařte zaoblenou matici.

Upněte oba šrouby jeden po druhém do svěráku a přímo pod jejich hlavami vyvrtejte otvory o průměru něco málo přes dva milimetry.

výměna, vlasce, zastřihovači, zastrčit, strunu

Obtočte kolem nich matice a umístěte oba šrouby s utaženými maticemi do prstencové prohlubně pouzdra kalichu hlavou dovnitř, symetricky mezi dva protilehlé otvory.

Umístěte šrouby tak, aby bylo možné matice volně zasunout a vysunout z hlavy až do horní části vyvrtaných otvorů. Opět se ujistěte, že jsou šrouby správně umístěny, a přivařte je k pouzdru na obou stranách.

Naviňte 2 mm lano a jeden jeho konec prostrčte některým z bočních otvorů v objímce ve tvaru kalíšku směrem ke šroubu. Protáhněte lano otvorem v něm a pomocí štípacích kleští vytáhněte konec lana otvorem v objímce na druhé straně šroubu.

Nastavte požadovanou délku nataženého ocelového lana a po změření stejné délky na druhé straně se zakousněte do pramene v předem stanovené délce pomocí štípacích kleští. Stejným způsobem postupujte i u druhé „konzoly“ a utáhněte matice na šroubech klíčem takovou silou, aby „konzoly“ bezpečně držely na svém místě.

Při vysokých provozních rychlostech se obvykle úponky rychle roztřepí, ztratí svou pevnost a začnou se lámat pod obrovskou odstředivou silou. To snižuje výkon křovinořezu a je to ještě riskantnější, protože může dojít ke zranění nohou uživatele nebo dalších osob v jeho blízkosti. Páječkou tedy vytvořte pájený plášť po celé délce „úponků“ drátu. Měkká pájka, která má značnou tažnost, absorbuje většinu nárazové síly při kontaktu se stébly trávy a malými keři a chrání tak kabel před přetržením. Domácí nástroj na vyžínání trávy je připraven.

výměna, vlasce, zastřihovači, zastrčit, strunu

Montáž nože na křovinořez

Způsob instalace nože na strunovou sekačku je následující:

  • Sejměte kryt nože;
  • Uzamčení jednotky. Za tímto účelem je třeba udělat dva otvory v náboji hřídele a v plášti převodovky. Po jejich vyrovnání zasuňte kolík do otvorů;
  • Otkrtravyvaem ve směru hodinových ručiček od náboje cívky s vlascem na druhé straně montážní matice, která drží kryt proti prachu (pokud sekačka na trávu ještě nebyla použita);
  • Poté nůž nasaďte tak, aby drážky na náboji kola odpovídaly zářezům v otvoru pro nůž;
  • Nasaďte protiprachový kryt;
  • Utáhněte upevňovací matici (proti směru hodinových ručiček) a zároveň zachovejte pojistný kolík;
  • Utáhněte jej trubkovým klíčem;
  • Vyměňte ochranný kryt.

Jak vidíte, nejsou zde žádné komplikace. Nyní je bezpečné začít sekat plevel v této oblasti.

Výměna vlákna

Žací hlava je válcové těleso, do kterého se vkládá cívka s vlascem. Takový díl je k dispozici pro všechny značky vyžínačů a benzínových sekaček, ať už se jedná o Bosch, Makita, STIHL nebo jinou značku. K dispozici jsou tři typy hlavic v závislosti na způsobu navlékání a podávání vlasce.

  • Princip automatických podavačů struny spočívá v tom, že podávají strunu do vyžínače, když sekačka sníží otáčky motoru. Tyto modely jsou vhodné pro práci na velkých plochách, ale jejich nevýhodou je vysoká spotřeba vlákna.
  • Poloautomatické podavače se snadno ovládají. automatické podávání se provádí při maximálních otáčkách motoru. Chcete-li uvolnit zámek šňůry, jemně klepněte nástrojem o zem a uvolněné vlákno vyjede z cívky. Nožem připevněným k ochrannému krytu nože uřízněte požadovanou délku.
  • Vyžínače trávy s ručním posuvem struny je třeba předem vypnout a poté strunu vytáhnout samotným vyžínačem.
výměna, vlasce, zastřihovači, zastrčit, strunu

Tip! Nejpohodlnější a cenově nejvýhodnější jsou poloautomatické navijáky šňůr.

Cívky pro elektrické nebo benzínové sekačky mohou mít jeden nebo dva vodiče vlasce. První se používají k sekání menší trávy, druhé k sekání vysoké trávy a menších keřů.

Instalace diamantového kotouče

Tato operace se vzhledově neliší od montáže běžného disku, ale vyžaduje ještě větší pozornost, péči a kontrolu.Vyjměte cívku s vláknem tak, že zablokujete převodovou hřídel kolíkem nebo vhodným šroubovákem a otočíte zásobníkem na vlákno proti směru hodinových ručiček.

Zkuste nasadit diamantový kotouč na spodní drážkovou podložku a ujistěte se, že jeho dosedací otvor je větší než průměr dosedacího pásku na podložce. Vyšší otáčky mohou způsobit nesprávné nastavení pilového kotouče, které může vést k rozbití nástroje nebo dokonce ke zranění obsluhy nebo okolních osob.

Zkoušíme podložky jednu po druhé a vybíráme tu, která odpovídá šířce a plně pokrývá mezeru mezi uložením pilového kotouče a středicím ramenem spodní podložky.

Spodní podložka s opotřebitelným kroužkem, diamantový kotouč, horní podložka a krycí deska jsou střídavě namontovány na hřídeli převodovky, čímž se také rozkládá upínací síla na větší plochu.

Utáhněte kompletní sadu na hřídeli převodovky pomocí matice s levým závitem. nejprve ručně, poté pomocí nástrčného klíče a vhodného šroubováku, abyste zajistili hřídel převodovky ve spodní části.

Odstraňte plastový ochranný kryt ze zubů a ještě jednou zkontrolujte, zda je pilový kotouč pevně připevněn k hřídeli převodovky. Pokud se osvědčí, je sekačka na trávu s nasazeným diamantovým kotoučem plně připravena pro konvenční i nekonvenční použití.

Funkce

Univerzální střihací hlava může být vybavena dvěma až čtyřmi otvory. Jsou naproti sobě. Konce pro sečení jsou vedeny z těchto prvků. Kromě těchto typů cívek existuje hlava určená pro určitou velikost vlasce. Tyto navijáky mají až tucet vousků. Názory uživatelů těchto zařízení se rozcházejí.

Někteří lidé považují tento typ stroje za účinnější. Jiní se domnívají, že spotřeba linky bude vyšší, ale s diskutabilním zvýšením kvality práce. Kromě toho budete muset proces přerušit, abyste mohli změnit řádek. Při výběru strunové sekačky berte v úvahu terén a vlastnosti vegetace. Poté si můžete vybrat možnost, která nejlépe vyhovuje vaší konkrétní situaci.

Jaký je nejlepší vlasec pro vyžínač trávy??

Při výběru linky je třeba zvážit několik parametrů.

Seznam základních vlastností řezací šňůry zahrnuje:

  • tloušťka vlasce. nejběžnější závit na trhu je 1,2-4 mm. Tenká šňůra o tloušťce max. 1,6 mm je určena pro vyžínače s objemem menším než 0,8 l. с. Tato šňůra se nejčastěji používá v případech, kdy má domácnost elektrickou sekačku s nízkým výkonem, strunou a nožem. Šňůry o průměru do 2 mm až 2,6 mm se používají pro zastřihovače s výkonem 1 až 1,8 l. с. Tyto linky jsou schopny úspěšně odstraňovat nejen nedávno odrostlou, ale i poměrně starou, uschlou vegetaci. Silnější šňůry o průměru od 3 mm jsou určeny pro práci v kombinaci s řetězovými pilami o výkonu minimálně 3 hp. с. Kord s touto tloušťkou se dobře osvědčuje při sečení rozsáhlé a husté divoké vegetace;
  • Tvar žacího vlákna je velmi důležitý, protože při sekání stébla neseká, ale opakovaně na ně naráží. Na tvaru vlákna závisí rychlost sečení trávy a čistota linie sečení. Na trhu se nejčastěji vyskytuje ve formě kulaté šňůry. Tato šňůra je vhodná pro sekání všech typů vegetace. O něco méně častý je na trhu čtvercový závit. Nejlépe se hodí k odstraňování velkých, tvrdých stonků a často se používá k sekání divokých stonků. Na trhu jsou k dispozici také hvězdicové strunové sekačky. Vyznačuje se nízkým travním porostem, proto se nejlépe hodí pro údržbu okrasných přírodních trávníků;
  • materiál. ve většině případů výrobci používají pro řezací šňůry nylon, polypropylen a polyamid. Levnější střihací šňůry jsou vyrobeny z nylonu s příměsí polyethylenu, který výrazně snižuje odolnost vlákna proti opotřebení a teplotě.

Při výběru vlákna je také třeba vzít v úvahu typ strojního zařízení, které budete na stavbě používat. Pokud vaše domácnost používá elektrické vyžínače trávy s rybářským vlascem a nožem, je nejvhodnější je vybavit tenkými, kulatými vlákny, která minimálně zatěžují elektromotor. Pokud je k péči o plochu použita výkonná sekačka, je bezpečné použít nitě libovolné tloušťky a průřezu, včetně podomácku vyrobených vlasců z plastové láhve. Zatížení benzinového motoru je v těchto případech téměř neznatelné.

Bezpečnost na prvním místě!

Při práci s vyžínačem nezapomeňte na bezpečnostní opatření! Úlomky z keřů letí na velkou vzdálenost a s velkou silou. Používejte osobní ochranné pomůcky. Nasaďte si speciální masku a ujistěte se, že v okolí nejsou žádní lidé ani zvířata.