Jak otevřít cívku vyžínače trávy. šňůra trimmeru se automaticky neprodlouží

Oprava cívky strunové sekačky vlastníma rukama

V tomto článku podrobně popíšeme, jak vyjmout cívku sekačky na trávu. Pokyny krok za krokem s přiloženým videem pomohou začátečníkům i zkušeným uživatelům, aby mohli sami vyjmout prvek systému a vyčistit jej nebo vyměnit za nový. Před vyjmutím vyžínacího bubnu je nutné jej vypnout u benzínových modelů nebo vypnout napájení u elektrických vyžínačů. Ukážeme si jeden tradiční postup demontáže, ale způsob, jakým je cívka připojena k nástroji, se může u jednotlivých modelů zastřihovačů lišit. Vlastníma rukama můžete nejen odstranit starý model cívky, ale také jej vyměnit za nový, pokud taková potřeba vznikne. Takže scénář krok za krokem:

  • Odpojte nářadí od elektrické sítě nebo vypněte motor (u řetězových pil).
  • Opatrně sejměte víčko cívky, které drží pružinu na místě.
  • Jednou rukou zatlačte na západky umístěné symetricky na obou stranách a druhou rukou kryt opatrně sundejte.
  • Vyhledejte otvor v misce na boku nebo na horní straně převodovky a srovnejte jej s otvorem v náboji pastorku.
  • Pomocí šestihranné objímky nebo kovové tyče ji prostrčte otvorem v převodovce, abyste zabránili otáčení hřídele.
  • Vyjměte žací cívku, na kterou je navinut vlasec pro strunovou sekačku.
  • V dolní části uvidíte mírně zapuštěný šroub. Lze jej odšroubovat křížovým nebo drážkovým šroubovákem.
  • Jednou rukou držte tělo hlavy a druhou vyšroubujte šroub proti směru hodinových ručiček.
  • Mírně pohněte žací hlavou. I když se trochu zasekne, použijte jemněji větší sílu a stejným pohybem ji odstraňte. Často se pohybuje ve směru hodinových ručiček, ale existují i cívky, které se odšroubují opačným směrem.
  • Montáž se provádí v obráceném pořadí.

Cívku je třeba vyjmout, pokud je poškozená, pokud je navinutý vlasec (což je nežádoucí a svědčí to o špatném výběru náčiní), a také když je třeba navinout novou šňůru na novou cívku nebo když je třeba vyměnit řezací náčiní. Buben na strunovou sekačku je vždy levně k dostání v obchodě KosiKosa.

Výběr řádku

Pro úspěšné nastavení vlasce v trimovací hlavě je důležité, abyste se při výběru materiálu nespletli. Čím silnější šňůru navléknete, tím silnější a tvrdší trávu poseká. Často se používá univerzální šňůra pro zastřihovač, která má průměr 2 mm. Správný průměr pro vaši sekací linku můžete zjistit následujícími způsoby:

  • Informace o tloušťce vlasce najdete v návodu k použití dodaném se zastřihovačem.
  • Věnujte pozornost samotné cívce. Někdy jsou na něm vytištěny informace o možných průměrech vedení.
  • Další možností je zkusit zasunout kabel do zásuvky. Pokud jím snadno projde, je zvolený průměr vlasce vhodný k použití.

Specifikace cívky strunové sekačky na trávu

Cívku na vyžínač trávy si můžete vybrat podle typu motoru. Pokud je vedení příliš silné, způsobuje zvýšený odpor při otáčení. motor se pak přehřívá a brzy se porouchá. Užitečné tipy:

  • Pro elektrické nářadí s motorem pod 500 V je vhodná šňůra o tloušťce 1,3 mm. Pokud ho nemáte, můžete použít 1,6mm vlasec pro zastřihovač. Pokud máte více než 1 kW, měli byste zvolit vlákno o průměru 2 mm.
  • U benzinových sekaček na trávu je důležitá žací hřídel. Pro ohnutou verzi se často používá 2 mm šňůra. Pokud je hřídel rovná, namontujte závit 2,4-2,5 nebo 3 mm. Nejsilnější střihací šňůra se používá u výkonných zařízení. nad 1,3 kW.

Pozornost věnujte také ploše průřezu vlákna. Některé oblíbené možnosti:

  • Nejběžnější závity s kulatým průřezem. Dobře sekají čerstvou trávu, hůře však keře a mrtvé dřevo.
  • Kroucená (spirálová) vlákna nejsou příliš silná, ale jsou vhodná pro tenkou mladou trávu.
  • Ostrý zubatý kord je ideální na velké plevele v zanedbaných oblastech.
  • Obdélníková, hvězdicová nebo čtvercová strunová sekačka je nejhladší způsob sekání trávníku, ale není příliš pevná.
  • Nejpevnější je dvoudílná šňůra s vnitřním jádrem a kruhovou částí.

Typy vlasců pro strunovou sekačku Všimněte si, že místo vlasce nelze použít drát, kovové struny a lana ani obyčejný rybářský vlasec. Zařízení bude nebezpečné jak pro uživatele, tak pro ostatní. Lano nebo podobné výrobky se tak postupně začnou lámat, což způsobí, že se jejich konce rozpletou a malé kousky odletí velkou rychlostí.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy Patriot?

Téměř každý začátečník se při používání strunové sekačky setká s problémem výměny vlasce. Ačkoli je výměna vlasce na vyžínači snadná, musíte se naučit, jak ji správně provést. Výměna řádku nezabere při správném tréninku více než pět minut. jen to musíte neustále trénovat. Tento článek se zabývá výměnou rybářského vlasce na příkladu zastřihovačů Patriot.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy

Navlékání vlasce na nástrojový naviják je na první pohled složitá záležitost Stačí, když si pečlivě prostudujete postup. pak už můžete bez problémů dělat vše, co potřebujete.

Chcete-li zjistit, jak vložit vlasec do strunové sekačky, přečtěte si tento návod. Následující pokyny krok za krokem jsou založeny na různých typech zastřihovačů a lze je použít s jakýmkoli nástrojem.

  • Naviják vlasce je spodní část vyžínače trávy. Nejdříve je samozřejmě nutné tuto hlavu ze spotřebiče vyjmout. K tomu je třeba upevnit čep cívky (známý také jako hřídel), na kterém je cívka namontována. Musí být zajištěn tak, aby se nekroutil. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je vložit mezi závity hřídele speciálním otvorem jakýsi trn (nejlépe kovový). Jakmile je hřídel zajištěna na místě, lze cívku vyšroubovat.
  • V této fázi je třeba vyjmout cívku z hlavy, ke které je připevněn vlasec pro zastřihovač. Za tímto účelem je třeba hlavu rozebrat na součásti. Chcete-li to provést, musíte nejprve na jeho těle najít záchyt. Nachází se na obvodu výrobku a je podobný tlačítku. Po nalezení západky ji pevně stiskněte. Podržte západku a otočte uzávěrem ve směru hodinových ručiček. Poté sejměte kryt a vyjměte cívku.
  • Mezi cívkou a hlavou je umístěna utahovací pružina. Odložte ji na chvíli stranou, aby nenarušovala proces navíjení. Před navíjením vlasce zkontrolujte cívku. Pokud je na něm nějaká stará linka, je třeba ji odstranit. Když je cívka čistá, můžete začít připravovat novou cívku.
  • Odměřte a odřízněte šest (maximálně sedm) metrů nového vlasce z předem připravené cívky vlasce. Cívku mějte vždy po ruce.

V tomto okamžiku začíná klíčová fáze projektu, které je věnován tento článek.

První způsob navíjení vedení

Potřebné množství čáry je odříznuto. Nyní je třeba cívku pečlivě prohlédnout a zjistit, k jakému typu patří. To závisí na způsobu navíjení vlasce pro trimr.

Existují dva typy cívek. Obecně se od sebe mírně liší. Bez ohledu na typ je cívka rozdělena na dvě části, horní a dolní. U prvního typu není oddělovací hrana uzavřena v kruhu a má vybrání.

Druhý typ je naopak jednodílný, ale na obou stranách má malé průchozí otvory. V závislosti na tom, který z výše uvedených typů cívek je použit, je třeba prostudovat způsob navíjení nitě.

  • Předem připravený šestimetrový úsek se musí ohnout na polovinu. Nejlepší je neohýbat ji přesně uprostřed, ale tak, aby jedna polovina byla asi o patnáct centimetrů delší než druhá.
  • Sklopné místo se pak zasune do vybrání v oddělovací hraně. Jedna polovina vlasce by měla být v horní části cívky, druhá polovina v dolní části.
  • Nyní můžete začít přímo navíjet cívku. Navíjejte ve směru šipky na cívce. Při navíjení držte nitě tak, aby se nepropletly a aby horní polovina byla navinuta na horní polovinu cívky a spodní polovina na spodní polovinu. Z každé poloviny by mělo zůstat volných asi patnáct centimetrů.
  • V horním okraji cívky jsou malé zářezy (nebo drážky) pro uložení spotřebního materiálu. Vložte konce závitů do drážek tak, aby směřovaly proti sobě.
  • Posledním krokem při navlékání spotřebního materiálu do nástroje je provléknutí konců cívky příslušnými otvory v hlavě strunové sekačky.
  • To je vše. Proces navíjení je dokončen. Teď už zbývá jen sestavit hlavu jako celek. Pružina se opatrně zasune zpět mezi cívku a hlavu. Poté vložte cívku do hlavy a přitiskněte je k sobě.
  • Volné konce nitě vytáhněte více ven. Konce spotřebního materiálu postupně vytahujte z drážek na cívce. Zkontrolujte, zda je řezací nástavec vytažen z upevňovacích drážek mírným vytažením závitů. měly by bez překážek projít otvory v hlavici.
  • Přitlačte cívku dolů a nasaďte kryt na cívku. Našroubujte kryt na hlavu tak, aby drážky v pouzdrech byly zarovnané a cívka zůstala mezi nimi upnutá.
  • Posledním krokem je přišroubování hlavy zpět na spodní část stroje.

Proces je dokončen. Na cívku se navíjí vlasec pro trimmer. Strunová sekačka je připravena k dalšímu použití.

Druhý způsob navíjení

  • Předem připravený šest metrů dlouhý kus je třeba ohnout rovně uprostřed a rozříznout. Vzniknou tak dva stejně dlouhé úseky.
  • Na jednom konci každého dílu vytvořte malý „háček“. Za tímto účelem ohněte několik centimetrů od okraje a krátce zafixujte, aby se „háček“ nerozvinul.
  • Pak si vezměte délku vlasce. „Háček“ se zasune do průchozího otvoru v horní části cívky.
  • Nyní je možné dosáhnout klíčové fáze. navíjení. Šipka na cívce ukazuje směr navíjení. Je důležité se ujistit, že je vlasec pro vyžínač pevně navinutý na horní části cívky. Nenavíjejte nit až do konce, od konce by mělo zůstat volných asi patnáct centimetrů.
  • Na horním okraji cívky jsou malé zářezy (tzv. drážky), které slouží k uchycení nitě. Volný „ocásek“ nitě by měl být vložen do jednoho z těchto zářezů.
  • Cívka je navlečena v horní části cívky. Nyní tento postup zopakujte pro spodní část. Vezměte druhou délku nitě. „Háček“ se zasune do průchozího otvoru ve spodní části cívky.
  • Poté můžete začít navíjet vlasec pro trimr (ve spodní části). Na konci cívky ponechte asi patnáct centimetrů volného místa. Tento zbytek „ocasu“ musí být vložen do zářezu opačného, než do kterého byl vložen konec první části.

Výrobce doporučuje pro každý zastřihovač vlasec nebo šňůru s určitým průměrem. cívka je pro něj vyrobena. Může mít délku od 1,2 do 4 mm: podívejte se do příručky k vyžínači, jaká velikost vlasce je pro váš nástroj schválena. Například mnoho vyžínačů má maximální nastavení 3 mm (doporučené pro tvrdou trávu). silnější šňůru nelze nastavit. Pro sečení mladých, měkkých porostů je nejvhodnější tenká strunová sekačka o průměru 1,2 až 1,6 mm. Sledujte také strukturu vlákna: kulaté vlákno je nejsilnější pro tvrdou trávu, kudrnaté vlákno pro měkkou trávu a zkroucené nebo vroubkované vlákno pro tenčí stébla. V závislosti na tom, zda máte trávu nebo plevel, můžete zakoupit správný materiál. Délka cívky se může pohybovat od několika desítek metrů až po několik set metrů a od toho se odvíjí její cena. Základem by mělo být množství práce, kterou je třeba vykonat. Pokud v domácnosti používáte strunovou sekačku, nemusíte kupovat více než 100 metrů vlasce.

Důležitá poznámka! Kupujte pouze originální struny doporučené výrobcem strunové sekačky. Nůž je vyroben z vysoce kvalitních materiálů a je pevný. dokonale poseká trávu a neopotřebuje se tak rychle.

Pro jedno naplnění vlasce v cívce je potřeba 2 až 4 metry vlasce. v závislosti na tloušťce vlasce a doporučení výrobce. Pokud navinete více, vedení nepůjde hladce a během prací můžete mít problémy s natažením nového vedení. Navineme požadovanou délku a nožem ji uřízneme.

Užitečný tip: nechte šňůru 30 minut ve vodě, aby byla pružnější a pevnější.

Chcete-li vložit vlasec do hlavy zastřihovače, musíte jej vyjmout z nástroje. V závislosti na modelu to lze provést zatlačením spon nebo vyšroubováním křídlové matice. Všimněte si směru závitu. vpravo nebo vlevo. a podle toho otočte šroubem s palcem. Směr otáčení je obvykle vyznačen šipkou na hlavě střihacího strojku. Doporučuje se používat rukavice. nekloužou prsty a nešpiní se ruce.

Demontáž žací hlavy

Šňůra pro vyžínač je navinuta na cívce, která je ukryta v krytu hlavy vyžínače. Chcete-li se dostat ke krytu, musíte prvek demontovat. Kryt je na krytu opatřen západkami, které po stisknutí umožňují jeho snadné sejmutí. Někdy jej můžete rozebrat odšroubováním těla.

Dávejte na sebe pozor! Všimněte si pořadí, v jakém jsou prvky namontovány, a polohy pružiny a upevňovacího šroubu uvnitř hlavy. Všechny díly pečlivě naskládejte na jedno místo, aby se nic neztratilo a nevznikly problémy při montáži.

Strunové hlavy se liší konstrukcí, typem cívky a tahem vlasce. Po demontáži pouzdra uvidíte cívku a zjistíte, o jaký typ cívky se jedná. Existují modely se středovým žebrem, které rozděluje cívku nahoře a dole pro každý konec vlasce. U výrobků bez tohoto prvku se šňůra navíjí jako jeden kus. Pro snazší pochopení procesu použijte následující tabulku.

Navíjení vlasce na různé typy cívek

Bez oddělovacího pásu

Ukázali jsme vám, jak navinout vlasec na cívku žacího ústrojí se dvěma anténami. Jedná se o nejčastější. Existují však i jiné metody. Pokud je například v žací hlavě pouze jeden úponek, navíjíte jej bez skládání vlasce pro strunovou sekačku. Otočte cívku ve směru znázorněném na pouzdře a dočasně zasuňte volný konec vlákna do drážky na pouzdře. U zastřihovačů se čtyřmi úponky jsou spotřebním materiálem čtyři krátké kusy, které se vkládají po jednom do otvorů již sestavené hlavy.

Při navíjení šňůry dbejte na to, abyste ji nenamotávali příliš těsně na cívku. Zajistěte volný pohyb, aby jej bylo možné později zasunout.

Sestavení střihací hlavy

Po navinutí vlasce pro vyžínač na cívku je třeba sestavit tělo. Umístěte cívku tak, aby bylo možné konce vlasce vtáhnout do výstupních otvorů hlavy vyžínače. Drážky v cívce, kam se dočasně vkládají, zabraňují jejich vyklouznutí. Pokud tyto drážky nejsou k dispozici, přidržujte konce při vkládání cívky do pouzdra prsty. Po zasunutí volných konců do otvoru se kryt uzavře a upevní pomocí svorek nebo šroubů. Připojte žací hlavu k vyžínači a vytáhněte konce vlasce na správnou délku, aby se při práci nedotýkaly krytu nože. Hotovo! Nyní se můžete pustit do práce!

Při znalosti teoretického postupu výměny vlákna v zastřihovací hlavě tak můžete snadno a rychle provést následující kroky. Před první výměnou si dejte na čas a pečlivě sledujte konstrukci cívky. Pokud máte potíže s demontáží cívkového pouzdra, můžete se vždy podívat do návodu k použití, kde je vždy uveden mechanismus uzamčení. To pomáhá předcházet zbytečným závadám. V našem internetovém obchodě si můžete zakoupit vlasec a další spotřební materiál pro váš vyžínač.

Jak vyjmout cívku a vyměnit vlasec pro vyžínač

Majitelé vyžínačů, často začátečníci, propadají panice, když potřebují vyměnit řezací nástavec nebo strunu na cívce vyžínače. Uživatelé často jednoduše odšroubují žací hlavu, aniž by si uvědomili, že se odšroubovává v opačném směru. Abyste tomu předešli, pokud je třeba nástroj vyměnit, doporučujeme přečíst si následující pokyny krok za krokem.

  • Před vložením vlasce do cívky vypněte motor křovinořezu nebo odpojte elektrickou strunovou sekačku od napětí, aby nedošlo ke zranění způsobenému neúmyslným spuštěním žacího ústrojí.
  • Odšroubujte stříkací hlavu nasazenou na hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel zajistit vyrovnáním otvorů na podložce a hřídeli a vložením kovové tyče nebo šroubováku.
  • Odšroubujte stříkací hlavu. Vezměte prosím na vědomí, že závit na hřídeli je levotočivý. Hřídelí strunové sekačky byste proto měli otáčet doprava ve směru hodinových ručiček.
  • Demontáž žací hlavy. Krytka hlavy se nejčastěji upevňuje pomocí sponek. Chcete-li jej vyjmout, musíte tyto západky zatlačit do těla tak, že odklopíte okraje krytu. Pokud je strunová sekačka vybavena poloautomatickou žací hlavou s tlačítkem ve spodní části, demontujte hlavu opatrně, protože byste mohli ztratit pružinu, která někdy při sejmutí krytu vyletí ven.
  • Odřízněte potřebné množství vlasce. Obvykle je dlouhý 5 metrů. Používejte šňůru o průměru uvedeném v návodu k použití nářadí. Nepřekračujte maximální průměr vedení, protože by to zatěžovalo motor a spotřebovávalo více benzínu.
  • Najděte střed šňůry tak, že ji přeložíte na polovinu. Měli byste mít smyčku.
  • Na vnitřní straně cívky jsou vyříznuty speciální otvory (mohou tam být díry). Vložte smyčku do této drážky.
  • Otáčením proti směru hodinových ručiček naviňte vlasec pro vyžínač na cívku. Šňůra by měla být navinuta co nejrovnoměrněji a měla by být utkána bez překrývání a s dobrým napětím. Po dokončení navíjení nechte asi 20 cm volných konců vlasce a zajistěte je v drážkách po stranách cívky.
  • Sestavení žací hlavy. Před trvalou montáží nástavce nezapomeňte vložit pružinu a podložku (pokud jsou namontovány). Vložte cívku do těla a provlékněte konce šňůry otvory nebo očky.
  • Nasaďte uzávěr zpět a zajistěte jej západkami.
  • Našroubujte naviják zpět na hřídel převodovky, rovněž zajištěný šroubovákem. Zašroubujte buben sekačky na trávu doleva (proti háčku). šipky).

Pokyny krok za krokem pro navíjení cívky vyžínače trávy a křovinořezu

Chcete-li se ujistit, že máte správný vlasec pro svůj nástroj, nejprve demontujte hlavu a podívejte se na stranu cívky. Tyto informace jsou obvykle uvedeny jako nápověda, abyste se při používání správného vybavení nespletli.

Pokud jsou na cívce uvedeny informace o průměru vlasce, který můžete naplnit, lze tyto informace uvést v návodu. Jakmile jste se rozhodli pro tloušťku nebo průměr cívky, je dalším krokem určení způsobu jejího nabíjení. Existují dva způsoby, jak to udělat, ale ne všechny jsou použitelné. Podrobně si projdeme obě metody a podle toho, které modely sekaček a vyžínačů používáte, se můžete rozhodnout, která z nich je pro vás nejlepší.

Typické závady žací hlavy a jejich řešení

Je samozřejmé, že se majitelé strunových sekaček setkávají s některými závadami žací hlavy. Nejčastěji se však setkáváme s určitými obtížemi při vytahování (prodlužování) řezného vlákna z cívky. Nejčastějšími příčinami chybného vedení jsou „zaseknutí“ vedení mezi cívkami nebo zaseknutí vedení.

Pokud se řetězec nezadá

V tomto případě je závada způsobena nesprávně navinutým vláknem. šňůra pro vyžínač může být navinuta s nedostatečným napětím, což způsobí její zkroucení a zamotání. Při otáčení cívky je řezací vlákno vtahováno odstředivou silou, která následně zachytí volný konec vlasce mezi cívkami. Problém vyřešíte tak, že vyjmete cívku, rozeberete ji a navinete vlasec tak, aby byly závity rovnoměrně rozmístěny a přitlačeny k sobě.

Pokud je linka zaseknutá

Příčinou může být slepení cívek vedení uvnitř žací hlavy:

Tip! Aby se vlasec uvnitř žací hlavy nezasekával, doporučujeme jej po vložení do cívky namazat tenkou vrstvou silikonového maziva. Také je lepší nepoužívat vlasce od neznámých výrobců.

Pokud se nemůžete vyhnout přilepení vlasce k šňůře, musíte vyjmout cívku sekačky na trávu a vyměnit stávající vlasec za lepší.

Pokud je použití řetězce příliš vysoké

Při použití poloautomatických žacích hlavic může uživatel zaznamenat zvýšené opotřebení žacího ústrojí způsobené samovolným prodlužováním žacího ústrojí. Příčinou je obvykle uvolnění pružiny umístěné uvnitř cívky. Závadu lze odstranit vložením několika podložek pod pružinu.

Konstrukce cívky DIY

Často se sekačka na trávu používá daleko od místa, kde lze koupit náhradní díly pro žací hlavu, když se porouchá. V takovém případě lze místo rozbitého mechanismu namontovat ručně vyrobenou cívku jednoduché konstrukce. K tomu je zapotřebí překližka (textolitová, kovová atd.).), očka, šrouby nebo vruty. Tento proces zahrnuje několik kroků.

  • Z překližky vyřízněte kotouč o průměru odpovídajícím průměru vadné cívky.
  • Vyvrtejte do středu kotouče otvor o průměru odpovídajícím průměru hřídele strunové sekačky.
  • Malá očka na protilehlých stranách disku slouží k provlečení vlasce.
  • Strunová šňůra je vedena skrz očka a zajištěna běžnými šrouby nebo vruty. Cívka je nyní připravena k použití.

Důležité! Nezapomeňte, že matici nemůžete utáhnout ani povolit, aniž byste hřídel pevně zajistili.

Chcete-li vyměnit vlasec na podomácku vyrobeném navijáku, musíte povolit upevňovací šrouby, vložit nový kus vlasce a znovu utáhnout upevňovací prvky. Naviják není nutné z hřídele strunové sekačky sundávat, je však nutné vyloučit samovolné spuštění motoru.

Výše uvedené metody opravy hlavy linky byly popsány krok za krokem a doplněny obrázky. Jak vidíte, nejedná se o složitý proces. Většina poruch je přímo způsobena nesprávným navlékáním a špatnou kvalitou strun. Podívejte se na toto video a prohlédněte si jednotlivé kroky procesu.