Jak správně nabrousit pásovou pilu na dřevo

Správné ostření pilového pásu

Pásová pila. je pružný ocelový pás, konstrukčně řešený jako uzavřený prstenec. Tato konstrukce se používá u pásových pil jako nástroj pro řezání kulatiny. Pilové pásy se konstrukčně liší od ostatních typů a mají zvláštní vlastnosti, které jsou pro ně jedinečné:

Šířka řezu. Hlavní výhody pásových pil. Právě pro tuto vlastnost se používá u cenných dřevin, kde je tato vlastnost vzhledem k ceně suroviny velmi důležitá. Je zřejmé, že šířka prořezu a kvalita řezu závisí do značné míry na správně naostřených pásových pilách. V opačném případě by se ztratila největší přednost pily. Nesprávné broušení nebo jeho špatné nastavení je podle statistik příčinou 82 % zlomení pásové pily. Pokusme se pochopit, jak se vyhnout chybám při ostření pásové pily s ohledem na materiál, ze kterého je pásová pila vyrobena, geometrii zubů a zvláštnosti jejího použití.

Laguna 1412 14BX 18BX: Seřízení pilového pásu | IGM nástroje a stroje

Výběr brusiva pro broušení

Výběr řezných kotoučů pro broušení samozřejmě přímo závisí na materiálu, ze kterého je pila vyrobena. Kov používaný k výrobě pásových pil, které pracují na dřevo, je pružinová ocel, ale zuby, přesněji řečeno pás se zuby, jsou vyrobeny z tzv. rychlořezné oceli, která obsahuje ve svém složení žáruvzdorné kovy kobalt a wolfram. Tyto pily se nazývají bimetalové, protože obsahují dva kovy. Pily švédské společnosti Uddeholm jsou zdaleka nejlepší pro řezání dřeva. Díky přísadám jsou velmi pevné a odolné proti opotřebení a zuby s karbidovými hroty udržují pilu až 5krát déle ostrou. Nejtvrdší bimetalové pilové kotouče vyžadují diamantové brusivo nebo kotouč z jedinečného materiálu. borazon. Pro pásové pily používané na pilách KEDR doporučujeme kompletní brousicí stroj s brusným kotoučem 150×6/2×32 CBN. Výhodou tohoto stroje je, že je univerzálně použitelný pro všechny pásové pily, lze jej flexibilně nastavit a šetří peníze za profesionální broušení a také sám vydělává.

Je třeba poznamenat, že tvar brusného kotouče pásové pily je stejně důležitý jako samotný řezný materiál. Závisí na vlastnostech ostří, technice broušení, profilu zubů a geometrii třásní.

K dispozici jsou brusné kotouče pro ostření pilových listů:

Metody ostření Ostření se provádí dvěma způsoby. První. jde o individuální metodu, kdy se každé ozubené kolo brousí zvlášť. Druhý úplný profil, který je univerzální. Pro broušení plných profilů se používá takzvaný brusný kotouč CBN. V tomto případě musí tvar kola odpovídat tvaru zubu.

Vlastní proces broušení na brusce KEDR vypadá takto. Kolo se otáčí plynule kolem osy motoru. Zuby pásové pily se brousí pomocí speciálního vačkového mechanismu, který se pohybuje ve složitém vzorci. Tento pohyb se skládá ze tří fází.

  • Vstup do první fáze. Broušení čelní desky, na které je umístěno ostří a zub, aby se vytvořil čelní úhel.
  • Druhá fáze. zdokonalení poloměru prohlubní. Aniž by se kotouč oddělil od profilu, hladce se zabrousí do dutin, odstraní mikrotrhliny a eliminuje místa napětí, která nevyhnutelně vznikají při řezání.
  • Výstup třetí fáze. Aniž by se kotouč odtrhl od profilu, pohybuje se nahoru a brousí zadní hranu, řeznou hranu, vytváří zadní úhel s následným výstupem ze zubu.

Postup se opakuje, dokud nejsou všechny zuby nabroušené.

Obroušení pilových pásů v chladném období

Ostření pilových pásů na automatické brusce. lze na ní nastavit všechna potřebná nastavení, ale ruční ostření v chladných podmínkách je jemná práce. je také rozdíl v broušení pásových pil v létě a v zimě. To se projeví změnou úhlu ostření. Úhel pilového kotouče v zimním období by měl být 90 o. na rozdíl od letního navijáku, kde je úhel vlasce 120 o.

Řezné prvky pásových pil

Odklon je ohýbání pilových pásů v různých směrech. Tím se výrazně snižuje tření na noži a zabraňuje se jeho sevření. Aby byl zajištěn volný pohyb nože proti stěně řezaného materiálu, musí být jeho šířka větší než tloušťka materiálu.

Ostření může být několik druhů. U jednotlivých výrobců se může lišit názvem. Nejčastějšími mohou být:

  • Standard, který se vyznačuje opačným ohybem řezných prvků v různých směrech. Nejčastěji se používá u pásových pil, které řežou tvrdý materiál.
  • vlnitý, který má důmyslný design. Oddělení zubů má zde proměnlivou hodnotu. Vzniká tak zvláštní vlna.

Nastavení spočívá v tom, že se neohýbá celá čepel, ale pouze určitá část jejího vrcholu. Parametry jsou striktně definovány výrobcem nástroje. Jejich rozsah je od 0,3 do 0,7 milimetru.

Ochranné. Rozteč je ohyb obou zubů. Třetí zub přitom zůstane na svém místě. Vhodné pro pásové pily na extrémně tvrdé materiály. Každý třetí zub má tvar lichoběžníku. Poloha je uprostřed čepele. Vede řetěz pily co nejvíce správným směrem.

Soustruhy na dřevo se vyznačují univerzální konstrukcí pil. Nastavení pro měkké dřevo musí být větší než pro tvrdé dřevo. Nastavení by však nemělo být takové, aby uprostřed byl klín bez výřezu. Nastavení by se mělo vyznačovat stejným umístěním všech řezných prvků. Nastavení zubů tak, aby odchylka nebyla větší než 0,1 milimetru. Nerovnoměrně nastavené pilové kotouče způsobují, že se pilový pás při řezání pohybuje do stran.

Ostření pásových pil na dřevo: profil, zuby a úhel ostření. Metody nastavení a broušení nástrojů

Pásové pily jsou určeny k řezání různých materiálů, včetně dřeva různých stupňů tvrdosti. Jejich pracovní částí je uzavřený ocelový pásek se zuby.

Náklady na ostření pásových pil ve specializovaných dílnách jsou poměrně nízké. Rychlost a kvalita provedení však často není uspokojivá. Na tomto základě lze práci provádět ve firmě.

Pásové pily je třeba pravidelně brousit.

JAK BROUSIT A UPRAVOVAT PÁSOVÉ PILY

Správná příprava pásových pil k práci. je klíčem k dosažení nejen dobré kvality řezu, ale i hospodárného využití nástroje. Správně nabroušená a nastavená pila zůstává déle ostrá a lze ji vícekrát přebrousit. Společnost Wood-Mizer doporučuje, aby se naostřený pilový pás nechal jeden den odpočinout, než se nasadí na pilu. Tím se snižuje namáhání kovu a obecně se prodlužuje životnost pily.

Ostření pásových pil Wood-Mizer nabízí několik ostřiček v různých cenových a výkonnostních úrovních. Vždy najdete ten správný stroj pro své potřeby. Všechny brusky Wood-Mizer využívají technologii bórového ostří CBN, které není třeba brousit, protože odpovídá tvaru zubu Wood-Mizer a naostří celou zubovou drážku při jednom průchodu.

Brusky Wood-Mizer

BMS250 je poloautomatický stroj s vynikající kvalitou ostření, automatickým vypínačem, bezpečnostním krytem pro ochranu pily během ostření a výfukovým ventilem pro odvod plynného odpadu. Bruska BMS250 používá brusný kotouč CBN o průměru 127 mm, který je k dispozici v různých verzích pro jednotlivé profily zubů Wood-Mizer. Škrabka odstraňuje kovové otřepy z pily po ostření.

Automatická pila BMS500 je určena pro použití na průmyslových pilách, kde je nutné denně ostřit pilové pásy. Brusný kotouč CBN o průměru 203 mm nabízí vysokou kvalitu ostření s vyšší rychlostí a výkonem. Ovládací panel je vybaven počítadlem zubů, regulací rychlosti broušení a lze jej naprogramovat tak, aby se stroj zastavil po naostření určitého počtu zubů. Stroj je vybaven škrabkou na odstraňování kovových otřepů na nabroušeném pilovém kotouči.

K dispozici je také průmyslová verze BMS600 s větším čerpadlem pro vyšší produktivitu.

Proces ostření pásové pily

Čištění pily Před vyjmutím tupé pily z pily je vhodné stroj na 15 sekund spustit a pilu omýt mycím prostředkem, aby se z jejího povrchu odstranilo co nejvíce pilin. Pokud to nestačí a na pilovém kotouči stále ulpívají piliny, očistěte jej kovovým kartáčem.

Broušení Proces broušení vrací ostří zubu jeho ostrost a pravoúhlý tvar vzhledem k tělu pily. Společnost Wood-Mizer doporučuje, aby se k broušení používaly pouze nože CBN se správným profilem, které nabrousí celý povrch zubové drážky. To je velmi důležité, protože v neobroušených částech zubu, které nejsou nabroušené, se mohou vytvořit mikrotrhliny, které se mohou časem zvětšit a způsobit předčasné prasknutí pily. Doporučujeme každou pilu dvakrát nabrousit. Přitom by ostřič neměl vyvíjet nadměrný tlak na pilový kotouč.

Odstraňování otřepů Odstraňování malých kousků kovu, které zůstaly na hranách zubů po broušení, je nezbytné, protože tyto otřepy způsobují mikrotrhliny. Brusky Wood-Mizer BMS250 a BMS500/600 to dělají automaticky. U starších brousků však může být nutné povrch pily obrousit dřevěným špalíkem. Odjehlování je důležité také proto, že pilový kotouč potřebuje čistý povrch pro dobré odjehlování.

Nastavení zubů Správné nastavení zubů je velmi důležité pro kvalitu řezu. Nastavený bod by neměl být příliš vysoký ani příliš nízký: nastavuje se pouze horní třetina zubu.

Nastavení zubů pásové pily Správné a pravidelné nastavení zubů je nezbytné pro dosažení dobrého řezného povrchu. Nastavené zuby uvolňují dráhu pily ve dřevě a odstraňují piliny z řezné hrany, což vede k hladšímu pohybu pily a rovnoměrnějšímu a hladšímu povrchu desky. Čím je dřevo vláknitější, tím více se musí nastavit zubová rozteč, zatímco husté nebo zmrzlé dřevo vyžaduje menší nastavení.

Zuby pily jsou příliš daleko od sebe, což má za následek hrubý povrch řezané desky. Nedostatečné nastavení zubů znamená, že se v řezné ploše usazuje příliš mnoho pilin, které pilu přehřívají. Pokud je nastavení zubů správné, měly by být piliny jemné, stejnoměrné a na dotek mírně teplé.

Ruční sada nástrojů Wood-Mizer BMT100 zajišťuje dobrou přesnost a pravidelnost nastavení zubů. Obsluha tlačí rukojetí dopředu po jednom zubu a kontroluje postup mikrometrem.

BMT150 se rovněž ovládá ručně, ale liší se tím, že obsluha jedním pohybem páky vymění dva sousední zuby.

BMT200 a BMT250 jsou poloautomatické stroje se současným oboustranným nastavením ozubení, které jsou nejvýkonnějšími a nejpřesnějšími nastavovači.

Pneumatický seřizovací stroj BMT300 s počítačem. Jedná se o brusku určenou pro průmyslové pily.

Správný způsob ostření pilového kotouče CBN

Ujistěte se, že profil brusného kotouče CBN odpovídá profilu pily, kterou chcete brousit.

Vložte pilu do ostřičky.

Zkontrolujte, zda mechanismus pohybuje pilou ve správné poloze, a pokud ano, ujistěte se, že profil pilového kotouče je v plném kontaktu s ostřícím kotoučem.

Důležité! V případě potřeby upravte polohu podávacího mechanismu pily.

Pokud toto nastavení zapomenete provést, ostří se rychle stane nepoužitelným (fotografie 3 a 4).

Jakmile se ujistíte, že je pila správně seřízena, zkontrolujte, jak daleko se ostří pilového kotouče dotýká. Otáčejte čepelí prstem; měli byste cítit mírný odpor.

V případě potřeby ji opravte. Zapněte motor a zkontrolujte, zda se po celém profilu pily objevují jiskry. Pokud tomu tak není, upravte polohu podávacího mechanismu pily. Na základě zkušeností společnosti Wood-Mizer by měla být z pily při jednom cyklu ostření odstraněna vrstva kovu o tloušťce maximálně 0,10-0,15 mm.

Společnost Wood-Mizer doporučuje vždy provést minimálně dva cykly broušení.

Dnes si povíme o obvyklých chybách při broušení a nastavování pilových pásů.

Správný postup broušení nástroje

V praxi bylo prokázáno, že více než 80 % zlomů nástrojů je způsobeno chybným přebroušením zubů pásové pily. Nutnost broušení se určuje okem. podle stavu ostří nebo typu zubů.

Brusné kotouče pro pásové pily se vybírají podle tvrdosti zubu. Korundový kotouč se používá k broušení nástrojů z nástrojové oceli. Bimetalové pily se brousí diamantovým nebo borazonovým brusivem. Tvar nástrojového kotouče by měl být určen na základě parametrů pily. Může mít tvar misky, profilu, kotouče nebo být plochý.

Před zahájením práce nechte pilu stát v pozastaveném stavu přibližně jedenáct hodin.

Požadavky na ruční broušení nástrojů:

  • kov musí být z profilu zubu rovnoměrně odstraněn;
  • Vyvarujte se nadměrného tlaku na kolo (mohlo by dojít k poškození zubu);
  • Vždy používejte chladicí kapalinu;
  • zajistit zachování geometrie zubu;
  • prevence odjehlování.

Podle standardního návodu by se nástroj měl brousit buď na přední hraně zubu, nebo na zadní i přední hraně nástroje. V praxi mnoho řemeslníků a profesionálů brousí pilu pouze na zadní straně, protože to považují za pohodlnější.

Stroj je navzdory mnoha požadavkům a předpisům poměrně jednoduchý na broušení. Broušení lze provádět buď ručně, nebo pomocí speciálního brousicího stroje; pro různé materiály a tvary lze použít různé brusné kotouče atd.д.

Než začnete brousit nástroj, seznamte se s hlavními způsoby broušení. Na internetu je k dispozici také video.

Ostření

  • Úplný typ profilu. Je nejlepším typem broušení, které se provádí automaticky na speciálním nástroji. stroj. Díky přesně přizpůsobenému fázovacímu kolečku projde jedním pohybem celou mezizubní dutinu spolu s hranami sousedních zubů. Zamezuje vzniku hranatých tvarů na bázi zubu. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu broušení je nutnost mít s sebou určitý počet různých pilových listů s různými profily.
  • Broušení řezných hran. Lze brousit ručně nebo na profesionálním brousku. Při broušení na brusce je třeba vhodně zvolit kotouč. ve většině případů se jedná o ploché vzorky. V praxi se doporučuje zavolat technika, který ostření provede. Zařízení na broušení je nutné pouze v případě, že je objem práce velmi vysoký. Pro malé množství práce je lepší brousit ručně. pomocí obyčejné brusky nebo gravírky. Z bezpečnostních důvodů by se při broušení měly používat ochranné brýle nebo obličejový štít.

Pokud nemáte gravírku nebo stroj, můžete nástroj nabrousit obvyklou metodou po dědečkovi. pilníkem na nehty. Při pečlivém a pravidelném tréninku se ruční broušení velmi rychle stane dokonalým.

Profesionální tipy

  • Při broušení nástrojů na brusce je důležité se před zahájením broušení ujistit, že je brusný kotouč správně zarovnán s pilou.
  • Z drážek musí být odstraněna vrstva kovu, aby se zajistilo odstranění všech mikrotrhlin.
  • Pokud byla pila provozována déle, než výrobce předpokládal, bez řádné údržby, je třeba zvýšit množství kovu odstraněného při jednom broušení.
  • Nový nástroj vždy používejte jako referenční pro kontrolu výsledků ostření.
  • Tvar řezné hrany pily je parametr, který byl v průběhu let dolaďován a vyvíjen. Proto není nutné nastavovat parametry a očekávat dobrý výkon.
  • Pokud dodržíte pokyny výrobce řetězové pily, vydrží pilový pás tak dlouho, dokud se jeho šířka nezmenší na 65 % původní velikosti. Šířka se zmenšuje při přebroušení zubů.
  • Při broušení je nutné odstranit otřepy, jinak dojde ke vzniku mikrotrhlin v řezaném materiálu.
  • Ihned po ostření je třeba nástroj očistit od pilin a pryskyřice a před ostřením pilu důkladně zkontrolovat. V opačném případě by hobliny ucpaly blokádu ostření a pilový pás by nebyl správně nabroušen.

V závislosti na způsobu zpracování se rozlišují tři různé typy pilových pásů:

Pásové pilové kotouče s drážkovanými/diferencovanými zuby z chrom-vanadiové oceli 2. Stelitem plátované pilové pásy 3. Pásové pily s karbidem wolframu

Pásové pily jsou velmi citlivé. Při nesprávné údržbě mohou praskat. Je to proto, že pásové pily jsou trvale vystaveny ohybovému namáhání. v důsledku toho mohou vzniknout mikrotrhliny v oblasti mezi zuby. v oblasti maximálního tahového napětí. Pokud není nástroj včas přebroušen, praskliny se zvětšují a nakonec vedou ke zlomení. Aby se takovým situacím předešlo, je nutné pravidelně přebrousit celý řezný profil, tj. všechny boky zubů na pilových pásech z chrom-vanadiové oceli a na pilových pásech s úpravou STELLITE (bez ohledu na jejich tvar). a to i v případě, že některé zuby ještě nejsou otupené v obvyklém rozsahu! Pravidelné broušení profilu zabraňuje předčasnému zlomení pilového pásu.

Neodborné broušení však vede k těžko odstranitelným vadám (brázdám a zářezům) na pilovém kotouči; nadměrné odstraňování třísek zvyšuje tvrdost mezizubních drážek. Se správnými profilovými bruskami to není žádný problém.

Aby se pila nezasekávala v řezu, musí být zuby pily lemovány. Proto je nutné chrom-vanadiové pásové pily po profilovém broušení brousit nebo rovnat. Naproti tomu u pásových pil se stelitovým pláštěm a u pásových pil s tvrdokovovými břity je nutné boční hrany brousit.

/// 1. Nedokončený zub /// 2. Tvarovaný zub stelitovaný /// 3. Kalený a broušený zub

Povrchová úprava Stellitem se rozumí nanášení Stellitu na zuby pily za účelem zlepšení jejich výkonu. Výsledkem je zvýšená odolnost řezných hran proti opotřebení, což vede k delší životnosti zařízení, vyšší přesnosti řezu a kratší době seřízení.

Stelitové tvrzení je zvláště výhodné při obrábění velmi tvrdého dřeva. Stellit třídy 12 (59 % kobaltu, 29 % chromu, 9 % wolframu a 1,8 % uhlíku) je nejvhodnější pro obrábění dřeva. Je odolný proti opotřebení, lehce křehký a snadno se brousí. V některých případech se používá také Stellit třídy 1: Jedná se o extrémně tvrdou slitinu, která se používá především k řezání dřeva s vysokým obsahem křemičitanů.

Kromě zdlouhavého ručního navařování stelitu existují dva další typy strojního navařování stelitu: odporové svařování a plazmové svařování. V druhém případě se zub zahřeje a připájí se na něj určité množství stelitu. Stellit se do formy vstřikuje v tekuté formě, čímž obrobek získá podobu hotového zubu. Potřebné broušení se tak sníží na minimum. Oproti odporovému svařování má automatické svařování plazmovým obloukem tu výhodu, že mezi stelitem a základním materiálem vzniká neoddělitelné spojení. To snižuje náklady na opravu nebo přestavbu, protože nový stelit se jednoduše nanese na stávající zub a není nutné nákladné broušení starého stelitu.

U karbidových pásových pil se brousí pouze špička zubů s karbidovými hroty. Nejprve náběžná hrana, pak boční hrany a nakonec odtoková hrana.

Způsob ostření pilových pásů.

Přibližně 90 % zlomů pásových pil je způsobeno chybným broušením, protože při broušení se buď neodstraní mikrotrhliny, které vznikají v dutinách při řezání, nebo se vytvoří podmínky pro urychlený vznik mikrotrhlin (otřepy, vrypy, velké díry atd.). д.). Při řezání vznikají mikrotrhliny, které vedou k předčasnému zlomení pily, především uprostřed dutiny zubu.

Zbývajících 10 % připadá zhruba z poloviny na seřízení pily nebo stroje, které stačí provést správně jen jednou a pak občas preventivně zkontrolovat a v případě potřeby něco seřídit, a na styl řezání obsluhy, která může pilou kopnout do kmene nebo je líná odstranit tupou pilu, čímž jen zvýší její napětí.

Produktivita systému pásové pily a kvalita řeziva, které produkuje, závisí na tom, jak přesně a rovnoměrně jsou zuby naostřeny po celé délce pilového pásu.

správně, nabrousit, pásovou, pilu, dřevo

Ostřička má tři funkce:• broušení ostří zubů;• vytvoření potřebných předních a zadních úhlů;• odstraňování napěťových bodů a mikrotrhlin při broušení boků zubů.

Pásovou pilu lze brousit dvěma zásadně odlišnými způsoby:1. Klasický způsob (broušení se provádí úzkým brusným kotoučem).2. Druhý způsob ostření zubů pily pomocí profilovaného kotouče Elbor (Borazon).V tomto článku se podíváme na první metodu. klasický způsob broušení zubů pomocí brusného kotouče.

Jak nabrousit motorovou pilu?

Při výběru brusného nástroje pro svou práci věnujte pozornost především jeho povaze. Horký, bičující, který se snaží dělat všechno rychle, člověk se nikdy nestane dobrým brusičem. Bruska je klasická bruska, která brousí zuby pomocí brusného kotouče. Ale ani to nestačí. Dobré brousky vyrábí jen ti, kteří pilu doslova cítí a brousek nastavují podle sluchu. Ne nadarmo se říká, že dobré ořezávátko se musí narodit. A je to opravdu tak. Protože z výše uvedených důvodů je prakticky nemožné správně mechanicky nabrousit pilový pás tímto způsobem.

Nyní si ukážeme, co přesně je třeba udělat ostřiče v procesu práce.