Jak správně připevnit nože k motorovému hoblíku

Samočinné nastavení nožů elektrického hoblíku

Před zakoupením elektrického kráječe a pily byste měli zkontrolovat, zda je v dobrém stavu a připraven k použití. Pro začátek se musíte naučit správně ovládat hoblík. Poté se provede příprava a kontrola:

  • snadné otáčení hřídele;
  • polohu čepele;
  • polohu řezných prvků;
  • spoušť je volně stisknutá;
  • Cokoli, co chybí: celistvost těla, kabel atd.д.

Při koupi stroje je třeba zkontrolovat jeho kompletnost a stav. Neporušenost nástroje se zjišťuje vizuálně, otáčení bubnu lze zkontrolovat pohybem dlaně. Obsluha tlačítka start. stisknutím tlačítka. Pokud nejsou nalezeny žádné závady, provede se testovací běh.

Pozor! Než začnete pracovat s elektrickým hoblíkem, je nejlepší zaučit se na prknech, která nepotřebujete. To vám pomůže „naučit se to“, abyste dosáhli dobrého výsledku, pokud nemáte zkušenosti.

Příprava nástroje je nezbytná pro dosažení dobrých výsledků Zdroj topex.net.ua

Nastavení desky

Začněte nastavením předního okraje stroje. Je potřeba pravítko. Práce provádějte v následujícím pořadí:

  • Pomocí nastavovacího knoflíku nastavte pohyblivou část patky do polohy, ve které dosáhnete nejmenší možné hloubky drážkování.
  • Položte hoblík na rovnou plochu obráceně.
  • Otočte buben tak, aby jeden z nožů byl na horní straně osy.
  • Na desku se položí pravítko: obě části musí být ve stejné úrovni.

Pokud je okraj podrážky pod úhlem, opraví se vada takto

  • Sejměte nastavovací knoflík a přední část desky;
  • Vyčistěte vnitřek nástroje od nečistot;
  • Díly namažte;
  • nasaďte podstavec a rukojeť zpět na místo;
  • určete polohu desky pomocí pravítka.

Místo pravítka lze použít jakýkoli rovný povrch Zdroj: ytimg.com

Připevněte nože

Pokud víte, jak seřídit nože elektrické sekačky, můžete tuto metodu použít u jedno- i vícebřitých nástrojů. Po nastavení musí být hrany v požadované poloze.

Je třeba vzít v úvahu, že vyčnívání nožů nad desku ovlivňuje pracovní hloubku a hladký chod elektrického hoblíku. Pokud jsou nože správně umístěny, nesmí za chodu bubnu narážet do desky.

Upevnění lopatek je jednoduché Zdroj yandex.net

Viz také: Adresář firem, které se specializují na dekorační materiály a související práce

Broušení nožů

Před případným seřízením nožů elektrického kráječe a ostřičky. Toho lze dosáhnout pomocí speciální obuvi. Vlastní postup je následující:

  • Nejprve si připravte brusný kámen. Vložte ji na 2-3 minuty do vody. Tím se brusivo vstřebá, a proto se při broušení méně práší. Poté se kámen nasadí na brusku.
  • Poté se čepel pomocí matic upevní do speciálního bloku. To je užitečné pro ostření pod požadovaným úhlem (30°).
  • Poté se provede ostření. Nejdůležitější je nevyvážit nůž, jinak hoblík nebude pracovat správně.

Broušení nožů elektrického kráječe a ostřících nástrojů. V obchodech jsou například k dispozici speciální brousky, které umožňují brousit čepele nástrojů jakéhokoli výrobce.

Broušení nožů elektrického hoblíku je lepší přenechat profesionálům Zdroj zatochka-ru.ru

Když je třeba seřídit nebo vyměnit nože elektrického hoblíku

Nože elektrického kráječe a drtiče se časem opotřebují. Vyjmutí a přebroušení nožů nebo jejich úplná výměna a opětovná instalace na buben. Nově dodané řezací trysky je třeba seřídit tak, aby řezivo co nejlépe zpracovávaly. Před použitím nového elektrického nářadí je také třeba přednastavit jeho čepele.

Pokud se objeví následující příznaky, naznačují, že je nutné provést úpravu:

  • Změna zvuku při obrábění;
  • Vibrace nástroje při práci;
  • zhoršení kvality hoblovaného dřeva (vlny, odštěpky, rýhy, vyčnívající vlákna a jiné vady);
  • Zvýšení řezných sil.

Ne všechny modely se vyznačují změnou zvuku. Tento příznak může indikovat i jiné poruchy.

Pokud po seřízení nože výše uvedené příznaky přetrvávají, je třeba provést závažnější opravu stroje.

Správná poloha řezacích nástavců se nastavuje podle následujících parametrů:

  • výška části nože, která vyčnívá nad dno elektrického nářadí;
  • velikost bočního výstupku čepele určeného pro čtvrcení.

Správným nastavením polohy nožů na bubnu se dosáhne vysoké výsledné kvality řeziva.

Hoblování elektrickým hoblíkem

Zvláštním předpokladem pro bezpečné a správné hoblování jakékoli konstrukce elektrickým hoblíkem je pevné držení obrobku na místě.

Teprve když je hoblovaný obrobek pevně upnutý, můžete začít hoblovat. Začněte hrubováním. Častěji se k tomu používá truhlář. Při použití truhlářské frézky by se mělo hoblovat napříč, nikoliv podélně. V opačném případě byste mohli plánovat příliš mnoho dřeva.

Drobnosti používání elektrického hoblíku

Po jemném opracování malých obrobků hoblíkem na plocho se vyplatí nejprve oškrábat jednoduchým hoblíkem a poté dvojitým hoblíkem. Pokud pracujete s dlouhými obrobky, jako je dřevo, může být lepší volbou hoblovka nebo poloobráběcí stroj. Nepracujte proti směru vláken, ale podélně po povrchu. Jedině tak získáte co nejhladší a nejjemnější povrch.

Hoblování. ať už prkna nebo trámu

Při hoblování čela špalku nebo desky proveďte několik pohybů hoblíkem dopředu a dozadu, přičemž začněte od hrany čela do středu a vraťte se zpět k opačné hraně. Tím se zabrání třískám a odštěpkům. Při tomto postupu nepoužívejte nadměrnou sílu. Hoblík by se měl pohybovat hladce po vláknech dřeva.

Proveďte několik pohybů elektrickým hoblíkem po hoblované ploše. Při druhém a třetím průchodu hoblík vypněte, poté se vraťte a znovu jej zapněte.

Elektrický hoblík lze použít pro srážení hran. Počínaje šířkou požadovaného úkosu hoblujte podél hrany obrobku požadovaný početkrát.

Hoblování povrchu řeziva

Než začnete hoblovat povrch skládačkou. Obrobek pevně připevněte k pracovnímu stolu bez vůle nebo deformace. V opačném případě by mohl díl během práce odletět a zranit tesaře.

Řezná hrana hoblíku by se neměla dotýkat povrchu před spuštěním!

Po zapnutí by se měl stroj pohybovat směrem k pile, aniž by se nakláněl na různé strany. Zpočátku by měl být tlak rukou soustředěn spíše na přední část nástroje, po dokončení průchodu se tlak mírně přenese na zadní část nástroje.

Rychlost hoblování by neměla být příliš vysoká. Řezání přibližně dvou metrů materiálu po dobu jedné minuty na jeden průchod. Pokud je nástroj příliš uspěchaný, zůstanou na povrchu výstupky a hrbolky.

Opakovaně použitelné bity

Tento nástroj se od jednorázových nožů liší svou velikostí a tvarem. K výrobě se používá vysoce kvalitní ocel. Po úpravě povrchu těmito noži se dosáhne hladkého povrchu bez nutnosti dalšího broušení. Obráběcí stroje jsou označeny písmeny HSS (High Speed Stil). Stroj je profesionálního typu.

Pro nastavení čepele je nutné provést speciální nastavení a jemné vyvážení. Úhel ostření hoblovacího nože musí být přesný.

správně, nože, hoblíku

Kdy vyměnit nože?

Buben se při zpracování dřeva otáčí. Řezná hrana nože při otáčení během vratného pohybu strhává materiál. Ostrost čepele se postupně snižuje.

Vaše desky mohou být znečištěny cizím materiálem (hřebíky, nečistotami, kousky nastavované malty, pokud byla deska použita na bednění nebo omítání), což může vést k rychlému opotřebení.

Suky v masivním dřevě také snižují ostrost broušení. Hoblování pak probíhá kolmo na vlákno.

Určení nutnosti ostření

To je důležité zejména u truhlářských nástrojů, protože zpracování dřeva nesnese nepřesnosti. Pokud je něco uříznuto příliš nebo řez není rovný a neodpovídá nastaveným parametrům, je nutné celou práci předělat. Provozuschopnost a kvalita jsou proto základními parametry, které je třeba včas stanovit. To platí i pro všechny typy hoblíků, konkrétně pro jejich nože, které musí být vždy nabroušené a připravené k použití.

Abyste zjistili, zda je třeba ostřit, musíte věnovat pozornost následujícím bodům

  • Čepel nože je v neustálém kontaktu s různými materiály, což způsobuje její postupné otupování. Je třeba mít na paměti, že je umístěn pod určitým úhlem a jeho ostrost zajišťuje přesnost a správnost řezu.
  • Nože jsou umístěny přímo na rotujícím bubnu a mají dvě řezné hrany. Když se alespoň jeden z nich otupí, nůž se začne otáčet. Přestože jsou tyto čepele vyrobeny z velmi tvrdé oceli (karbid wolframu), mají i ony tendenci se časem ztupit.

Je známo, že tvarové odchylky jsou charakteristické pro všechny modely hoblovek. Mohou být rovné, zaoblené nebo vroubkované. Někteří amatéři si myslí, že se nejvíce tupí rovné nože, ale není to pravda; otupit se může jakákoli konstrukce, takže je třeba si je hlídat.

Lidé, kteří pracují se dřevem téměř nepřetržitě kvůli svým pracovním povinnostem, se s tímto jevem setkávají častěji než jindy. Obvykle se změny odrážejí v kvalitě a rychlosti prováděné práce a jsou doprovázeny těmito charakteristikami:

  • Obtížnost prováděných pohybů;
  • povrchy, které byly dlouho opracovávány, nemění svůj tvar;
  • výskyt lesklého pruhu ve tvaru nitě na fazetě (řezné hraně).

Proces hoblování: nuance

Aby bylo hoblování naprosto bezpečné, je nutné pevně držet obrobek. Hoblování lze zahájit pouze tehdy, když je obrobek pevně upnutý. Nejprve se provede hrubování. k tomu se používá šerchebet. Nástroj, na kterém je sherchebet nainstalován, by se měl pohybovat příčně k vláknům. Jinak by se na hoblování spotřebovalo příliš mnoho dřeva.

Po hrubování malých obrobků šerchebetem je třeba povrch hoblovat dvojitým hoblíkem.

Pohyb by měl být podél vláken. Výsledkem bude rovný povrch bez nerovností

Elektrický hoblík se často používá pro srážení hran. V závislosti na šířce požadovaného úkosu hoblujte podél hrany obrobku. Úhlový pohyb nástroje vytváří požadovaný úhel zkosení.

Pokud je k elektrickému hoblíku připojena speciální boční podpěra, která je obvykle součástí dodávky, je možné hoblovat. Doraz se musí dotýkat obrobku, který má být obráběn.