Jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů

Jak správně řezat dlaždice pod úhlem 45º

Proces pokládky keramických obkladů a dlažeb zahrnuje mnoho aspektů, které nejsou na první pohled vždy každému zřejmé. Jakmile se však pustíte do renovace, narazíte na zvláštnosti tohoto typu povrchové úpravy. Obkládání roviny stěny nebo podlahy není obtížné. Vnější rohy jsou obtížnější. Okenní a dveřní rámy, police ve výklencích, schody atd.д. Existují tři možnosti:

Podrobný popis řezání dlaždic elektrickou řezačkou na dlaždice byl již uveden v předchozím článku. Prozatím stojí za zmínku, že tento přístroj umožňuje řezat dlaždice pod úhlem. Podívejme se na to podrobněji:

K práci je zapotřebí následující nářadí:

Značení provádíme břidlicovou tužkou na lepicí pásku nalepenou na dlaždici (tenké, jasné čáry na světlém pozadí jsou dobře viditelné).

Naklonění rámu stroje pod úhlem 45º, provedení řezu.

Dosažení úhlu 45º. Řez je rovný, ale ne dokonale hladký.

Pomocí úhlové brusky a „želvy“ brousíme řez (při nízkých otáčkách).

Pokud to uděláte správně, získáte na konci dlaždice hladký a rovnoměrný řez pod úhlem 45º. Při spojení dvou kusů dlaždic vznikne pravý úhel.

Po položení dlaždic se vnější spáry zapraví stejně jako všechny ostatní spáry.

Čím a jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů

Elektrická řezačka dlaždic

Elektrická řezačka dlaždic je drahý, ale nezbytný nástroj pro řezání mnoha dlaždic. Proveďte rovný řez a pokosový řez pod zvoleným úhlem. Lze nastavit od 0 do 45. V praxi se u porcelánových dlaždic častěji používá řez pod úhlem 45 stupňů. Vysoce kvalitní modely jsou vybaveny chladicím systémem. Tím se zabrání přehřátí dlaždice a nástroje a sníží se prašnost na pracovišti. Průtok vody nemá vliv na kvalitu řezu.

Řezací stroj na dlaždice s úhlem 45 stupňů a chladicím systémem lze provozovat vysokou rychlostí.

Pokud je ořezávaný materiál tvrdý a drahý. porcelánové dlaždice. zvažte nákup elektrického nářadí. Nejoblíbenější jsou následující modely:

 • Zubr EP-200-1000S (Rusko). stacionární řezačka podlahových dlaždic. Stroj je drahý (21-22 tisíc), určený pro profesionály a umožňuje řezat dlaždice libovolné tloušťky.
 • Zubr EP-180-600N (Rusko). kompaktní stolní model. Lze je použít pro přímé řezy a zkosení v úhlech 0 až 45 stupňů. Vyznačuje se nízkou hlučností a absencí prachu: do místa řezání se dostává voda. Rozumná cena (4000 ) může být atraktivní pro začátečníky.
 • Feida TC 200 a Feida TC 250 (Čína) vám pomohou přesně a kvalitně srazit hrany v úhlu od 0 do 45 stupňů.
 • Obráběcí stroj na řezání dlaždic Einhell TH-TC 618 (Čína). umožňuje řezat a ořezávat různé druhy keramiky, pokud hloubka řezu nepřesáhne 22 mm.

Pokud se při zkosení glazura na dlaždici poškrábe, bude mít zubaté hrany. V takovém případě je třeba zářezy důkladně obrousit smirkovým papírem.

Pokud dlaždice nařežete pod úhlem o něco menším než 45 stupňů, snáze vytvoříte pravý úhel.

Tento nástroj budete potřebovat, pokud instalujete obklady a dlažby a provádíte mnoho řezů v materiálu.

úhlová bruska

Pracovat v jednom bytě a koupit si elektrickou brusku na dlaždice není racionální. Keramické dlaždice můžete řezat pod úhlem 45 stupňů pomocí brusky na dlaždice (úhlové brusky). Pilování rohu diamantovým kotoučem je jednodušší a rychlejší. Hrany budou pravděpodobně nerovné. Tyto nedokonalosti lze brousit želvovinou. Pokud je třeba obkladový materiál pilovat pouze v rámci jednoho bytu, lze použít levnější variantu: vyměnitelné brusné kotouče na suchý zip.

Důležité:! Vyberte si výkonnou úhlovou brusku s regulátorem otáček (pro pilování je třeba nastavit minimální otáčky).

Modely jsou cenově i technicky dostupné:

Kvalitní diamantové kotouče:

 • BIZON 0512003, tloušťka 1,8 mm;
 • Union 9020-04-150x22K, h= 2 mm;
 • Expert (180×25.4/22.2 mm) PRACTICE 034-793 (pro porcelánovou kameninu);
 • Profesionální KEOS DBP01.200 porcelánových dlaždic (180×25).4/22.2).

Kvalita řezu závisí na typu nástavce úhlové brusky pro konečný řez pod úhlem 45 stupňů. Diamantový kotouč (pružný, brusný) AGSHK 100 0 „Želva“ poskytuje dobrý výsledek.

Použití smirkového papíru

Tento materiál se nejčastěji používá k zakrytí nepřesností v přípravné práci, když je glazura poškozená nebo odštípnutá. Existuje také další použití smirkového papíru.

Namísto profesionálního nástroje a nutnosti zachovat vrstvu glazury se na čelní straně provede řez řezákem na sklo. Poté se na rubové straně vytvoří úhlovou bruskou zářez ve tvaru písmene „V“, který musí být proveden po celé šířce dlaždice. Zbývá jen zlomit prvek a zbývající práce se dokončí pomocí smirkového papíru.

Někteří řemeslníci se snaží snížit náklady na práci tím, že používají pouze běžný brusný papír. V tomto případě se rohy dlaždic pilují pod úhlem 45 stupňů, přičemž se sleduje stav hlíny a samotné glazury. Pokud to přeženete, dlaždice se poškodí, takže budete muset utratit peníze za nákup podobného materiálu. Velký význam má také hrubost samotného brusného papíru, která by se měla lišit.

Pro přesné zarovnání jsou k dispozici dvě varianty materiálu pro vytvoření úkosu 45 stupňů:

Pro větší přehlednost se vyplatí podívat se na tematická videa, jejichž výběr uvádíme níže.

Řezačka na dlaždice

Zde hovoříme o profesionálech, kteří tento druh práce vykonávají trvale. Nejoblíbenější jsou dva modely Feida:

Přestože je vyrábějí čínské společnosti, jsou vysoce kvalitní a přesné.

Lze je použít pro jakýkoli úhel dlaždic, který je potřebný k pokládce. Nejoblíbenější je úhel 45 stupňů.

Další společností, která v této kategorii vyniká, jsou Einhell a Proton.

Mnoho problémů vzniká při práci s vlnitými dlaždicemi, kdy se řezačka dotýká glazované části. Je poškrábaný a „potrhaný“, což výrazně kazí vzhled. Práce na obkladech obvykle provádějí profesionálové. Koneckonců, nikdo si nebude kupovat drahé vybavení pro osobní potřebu. Tento typ práce se provádí jen zřídka:

Při objednávání služeb u stavební firmy je lepší si předem ujasnit její postavení a zkušenosti v této oblasti. Nezřídka se stává, že je „zničeno“ velké množství dlaždic. Každou nuanci je vhodné předem specifikovat v uzavírané smlouvě, aby později v řízení nevznikly problémy.

Kvalita z řezání pod 45 stupňů profesionální řezačkou na dlaždice bude patrná každému najednou. Kromě toho je práce provedena v krátkém čase, což vám umožní začít pokládat dlaždice téměř okamžitě. Tento design rohů obkladů ocení každý majitel místnosti, ve které budou obklady nalepeny.

Doporučení pro správné 45stupňové obložení dlaždic

Při řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů by se ostří úhlové brusky nebo řezačky na dlaždice nemělo dotýkat lesklého povrchu dlaždice o více než jeden milimetr. To znamená, že by se měla řezat pouze samotná hlína. To znamená, že se řeže pouze hlína, která slouží jako základ dlaždice. Důvodem je skutečnost, že tato technika napomáhá přesnějšímu řezu. Pokud dlaždici proříznete celou, zvýšíte pravděpodobnost poškození lesklého povrchu a vzniku třísek na povrchu. Takovou vadu nebude možné opravit, takže dlaždici můžete vyhodit, nebo se spokojit s jejím špatným estetickým vzhledem.

V některých případech musí řemeslník při ořezávání dlaždic pod úhlem 45 stupňů řezat přímo do glazury. Zkušení řemeslníci zároveň znají několik způsobů, jak zabránit poškození lesklého povrchu dlaždic.

Nejprve se doporučuje dlaždice jednoduše nařezat přesně podle daných rozměrů. Poté lze hranu znovu nabrousit na požadovaný úhel. Výsledkem je rovný, úhledný a pěkný řez. Ale abyste to dělali správně, musíte si na to zvyknout. Proto je dobré si to trochu procvičit na rozbitých nebo poškozených dlaždicích, abyste si později nezničili spoustu zbytku materiálu.

Hrany dlaždic lze navíc zdrsnit smirkovým papírem, aby byly maximálně hladké a rovné.

Také mistři používají metodu oříznutí rohu od továrního okraje. Přitom skryjí případné podřezy provedené úhlovou bruskou nebo frézou na dlaždice pod jinou dlaždici.

Také: Jak vrtat dlaždice: Jak správně vrtat dlaždice

Vzhledem k nejnovějším trendům v designu koupelen a kuchyní dávají řemeslníci a designéři přednost technice ořezávání obkladů pod úhlem 45 stupňů před rohy. Pokud se tedy snažíte vytvořit opravdu skvělý a moderní interiér, budete se muset hodně snažit, abyste se naučili obkládat dlaždice pod určitým úhlem.

Práce s ruční řezačkou na dlaždice

Tato metoda je velmi oblíbená u profesionálních i amatérských obkladačů. Tento nástroj lze snadno zakoupit, cena závisí na velikosti, spolehlivosti a speciálních nástavcích. Pokud má řezačka na dlaždice otočnou základnu a vestavěné pravítko pro provedení řezu pod úhlem 45 stupňů, bude cena slušná.

Snažte se nedívat na levné modely, budete plýtvat penězi, protože mají špatnou upínací sílu a slabou základnu, takže dlaždice se ve většině případů nerozbijí správně.

Doporučení pro práci s řezačkou na dlaždice

Vložte dlaždici do frézy, srovnejte značku na dlaždici a speciální značku na nástroji. Spusťte rukojeť a plynule ji od sebe oddálte. Rychlost by měla být stejná, tlak stejný, pak bude glazura řezána se stejnou hloubkou. Stačí jeden řez válečkem. Pokud pohyb opakujeme několikrát, může dojít k nekvalitnímu zlomu.

Nástroj je vybaven speciálními tlapami, které při spouštění rozbíjejí dlaždice na různé kusy v závislosti na jejich velikosti. Hlavní je prudce zatáhnout za páku. Všechny řezačky dlaždic bez výjimky mají plošinu s kovovým ramenem a měkkými podložkami.

Když jsou tlapy řezačky přitlačeny k okraji dlaždice, je na řezanou plochu vyvíjen maximální tlak. Pokud jsou linie řezu a podložka dlaždice správně vyrovnány, dlaždice se rozdělí velmi hladce.

Tento proces může být obtížné vysvětlit, zejména pro začátečníky. Je lepší vidět a pochopit, jak správně řezat dlaždice řezačkou na dlaždice.

Řezání dlaždic ve tvaru písmene „L“

Řezačka na dlaždice je určena pouze pro rovný řez, takže pokud potřebujete provést řez ve tvaru písmene L, budete muset trochu zapracovat. Nejjednodušší je rozříznout dlaždici na dva díly, jeden z nich opět rozříznout a při pokládce přeložit do tvaru L.

Výsledkem je další zbytečný kloub, který je silně nápadný.

Krátkou stranu lze také řezat úhlovou bruskou a dlouhou stranu frézou na dlaždice.

Tato metoda je vhodná i pro řezání vnějších rohů, hlavní je správně označit a odstranit asi 5 mm malty, malý zářez od stěny.

Další metodou je provést řez na povrchu glazury pomocí jakéhokoli dostupného řezacího a štípacího nástroje a poté pomocí kleští odlomit přebytečný materiál. K odstranění nerovností používáme smirkový papír. Touto metodou je možné vytvářet zaoblené řezy, které lze umístit v blízkosti stojanů.

Řezání porcelánových dlaždic

Každý ví, že porcelánové dlaždice jsou jedním z nejtvrdších materiálů používaných při výrobě dlažby. Způsob řezání je stejný jako u standardních dlaždic.

Dlažba se často řeže mnohem obtížněji než samotná porcelánová kamenina. Zejména u tvrzených dlaždic, kde je téměř nemožné vidět řezanou glazuru. Často není možné provést přesný řez ani pomocí diamantového kotouče. V této situaci vezmeme úhlovou brusku a na rubové straně vyřízneme drážku o průměru 2 až 3 mm, která bude místem zlomu.

Proč řezat hranu dlaždice pod úhlem 45 stupňů??

Proč je nutné podřezávat dlaždice pod úhlem 45 stupňů?? Taková operace je nutná ve dvou případech:

 • Když je nutné vytvořit spojení mezi vnějším a vnitřním rohem obdélníkových prvků, když je nutné vytvořit zkosení hrany, které pomáhá vytvořit krásný plochý roh. Díky této operaci se vyhnete použití levných plastových rohů.
 • Pokud je pro obkládání zvoleno diagonální uspořádání dlaždic. V tomto případě je třeba řezat samotnou dlaždici pod úhlem 45 stupňů.

Takový úkol lze provést pomocí různých nástrojů.

Zvláštnosti řezání mozaiky

V moderním interiérovém designu se často používají mozaikové obklady. Používá se při obkládání sloupů, van, krabic, umožňuje provádět povrchovou úpravu původního stylu, vytvářet celé obrazy. Pro větší pohodlí jsou k dispozici hotové moduly 30×30 cm, které se skládají z malých prvků. Při stříhání je hlavním úkolem bezpečně držet malé fragmenty.

Ořezávání se na stroji provádí následujícím způsobem:

 • Mozaikový modul se umístí mezi dva pláty překližky o tloušťce asi 1 cm lícem dolů. Od okraje dlaždice je třeba dodržet vzdálenost 1-2 cm.
 • Celá konstrukce se upevňuje pomocí samořezných šroubů na 3-4 místech v závislosti na velikosti modulu.
 • Obrobek položte na pracovní plochu elektrické řezačky dlaždic. Pilový kotouč se nastaví pod úhlem 45 stupňů a provede se rovnoměrný řez všech úlomků.
 • Konečné odjehlení se provádí úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
 • V případě potřeby se povrch dále upraví smirkovým papírem.
 • Na přední stranu mozaikového modulu nalepte maskovací pásku: 2 překrývající se proužky. Vzdálenost od okraje je 1-2 cm. Tím je zajištěna dostatečná fixace menších fragmentů.
 • Ořezávání se provádí na zadní straně dlaždice pomocí elektrické řezačky na dlaždice. Modul je umístěn na pevném podkladu, například na velké dlaždici.
 • K dosažení rovnoměrnějšího a hladšího řezu se používá úhlová bruska.
 • Dokončovací práce se provádí pomocí zařízení z dřevěného špalku a brusného papíru.

Ořezávání mozaiky úhlovou bruskou se skládá z následujících kroků:

 • Keramický modul se umístí mezi dva kusy překližky stejného tvaru a velikosti. Horní prvek je umístěn 1-2 cm od okraje mozaiky.
 • Celá konstrukce je nahoře uzavřena deskou a pevně připevněna ke stolu svorkami.
 • Ořezávání se provádí úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem ve dvou krocích: nejprve se celý modul rozřeže pod úhlem 45 stupňů. Povrch každého kusu se pak pečlivěji vyhladí.
 • Pro dosažení hladkosti místa podřezání se používá smirkový papír.
řezat, dlaždice, úhlem, stupňů

Úhlová bruska by měla pracovat na minimální počet otáček.

Nevýhody rohů na dlaždicích broušených pod úhlem 45 stupňů :

Roh se stává zranitelnějším vůči nárazu. Zejména pokud se nachází v uličce. Stačí zaháknout svah prázdným kovovým kbelíkem, aby kus vyprázdněného rohu na dlaždici odletěl. Zvyšuje se množství práce, a tím i cena.

Chytit takový úhel může cokoli, třeba i neškodná přezka pásku u kalhot:

Názor řemeslníka na pilování dlaždic pod úhlem 45 stupňů.

Úhlovou bruskou je možné na dlaždicích připravit úhel 45 stupňů. Spousta prachu. Špatná kvalita. Ale reálně. A co je nejdůležitější, levné a vždy možné.

Při instalaci dekorativního kamene je obzvláště důležité označit správný roh. Rohové díly často nejsou součástí těchto výrobků nebo nejsou k dispozici. Jediným východiskem z této situace je řezání kamene pod úhlem 45 stupňů.

Roh pod úhlem 45 stupňů.