Jak doma řezat porcelánovou kameninu

Jak řezat porcelánové obklady doma

Dlaždice

Každý majitel domu by měl být před úpravou stěny, podlahy nebo stropu pomocí kameninových obkladů dobře připraven, a to jak teoreticky, tak prakticky. Člověk, který má zkušenosti s řezáním porcelánových dlaždic doma, potvrdí, že hlavním úskalím procesu je řezání materiálu na určité rozměry, zejména v případě silnější podlahy. Samozřejmě je docela pravděpodobné, že v některých případech budou rozměry celé řady odpovídat délce stěny, ale ani v takových případech by se nemělo zapomínat na rohy, topné vedení a další zabudované prvky. Zde budete muset určitě přemýšlet, jak řezat dlaždice frézou na menší ploše, aniž by došlo k jejich prasknutí.

V arzenálu každého majitele se může setkat s nejrůznějším nástrojem, který bude zpracovávat podlahy, stropy a obklady, a proto. úspěch je zaručen. Abyste toho dosáhli, nestačí pouhá přítomnost vybavení, ale musíte vědět, jak používat řezačku na dlaždice nebo jiný domácí stroj.

Řezání úhlovou bruskou

Každý majitel domu nebo pronajímatel má pravděpodobně jedno z těchto elektrických nářadí. Je nepostradatelný v mnoha situacích, výměnou kotouče můžete něco brousit, řezat, brousit. Ani řezání dlaždic není problém. Nezáleží na tom, jaké elektrické nářadí, pod jakým průměrem pracovního kotouče je navrženo. Jednodušší a pohodlnější je použít malou úhlovou brusku, ale docela vhodná je i výkonná úhlová bruska s velkým kotoučem pro lineární řezání. Zbývá jen vybrat ty správné kousky.

Keramické dlaždice, včetně porcelánových, které jsou velmi oblíbené pro obkládání podlah, se řežou pomocí kotoučů:

Čistého řezu bez třísek však lze dosáhnout pouze pomocí speciálního kotouče na obklady s průběžným povrchem (bez řezné hrany na kotouči) a diamantovým nástřikem na pracovní desce. Při nákupu je o něco dražší, ale mírný příplatek se vyplatí. Kotouč na dlaždice zajišťuje nízké vibrace při řezání keramiky, a tím i rovnou řeznou hranu s minimálním poškozením dekorativního povrchu.

Pokud je řezná hrana dlaždice skrytá a kvalita řezné hrany není důležitá, je vhodný kotouč na beton. Jiné příslušenství (dřevěné nebo kovové) se nesmí používat. Nejenže je to neefektivní, ale může to způsobit vážné zranění. Deflektor, který chrání frézu na dlaždice před keramickými třískami, nesmí být z úhlové brusky sejmut. Je dobré chránit si oči speciální clonou nebo brýlemi, které se dodávají s většinou běžně dostupných brusek.

Jak řezat dlaždice doma pomocí úhlové brusky? Je to tak snadné.

 • Označte linii řezu trimrem (u glazovaných dlaždic nebo leštěného porcelánu použijte permanentní fix. tužka na kluzkém povrchu nefunguje).
 • Dlaždice položte na rovný, stejnoměrný podklad, který je tvrdý jako keramika (vhodná je deska, sádrokarton nebo OSB deska), „lícem nahoru“.
 • Dlaždici lehce upněte, aby se během řezání neposunula.
 • Prořízněte čelní vrstvu (bez tlaku na nástroj) na straně vyznačené čáry, posunuté na stranu požadovaného kusu.

Existují dva způsoby, jak postupovat. Odřízněte dlaždici úhlovou bruskou na celou tloušťku nebo odlomte nežádoucí kus, přičemž odříznutou dlaždici položte na okraj stolu, pracovního stolu nebo podobného improvizovaného předmětu. V prvním případě bude řezná hrana rovná po celé tloušťce tělesa dlaždice, ale při řezání se bude hodně prášit. Druhý způsob je téměř bezprašný, ale musíte dodatečně ořezat „zuby“ vzniklé rozbitím dlaždice. To se provádí stejnou úhlovou bruskou nebo pilníkem (pokud chcete, aby se ostří co nejvíce blížilo kvalitě z výroby).

Bezpečnostní pokyny pro řezání

Bezpečnostní pravidla pro řezné nástroje jsou co nejjednodušší a jsou nutností, protože na nich závisí vaše zdraví a dokonce i život. Při používání neelektrického nářadí jsou základním ochranným vybavením rukavice a ochranné brýle. Rukavice pomohou zabránit pořezání o ostré hrany materiálu a ochranné brýle zabrání vniknutí třísek a prachu do očí.

Při práci s elektrickým nářadím, úhlovou bruskou nebo řezačkou na dlaždice je důležitá bezpečnost:

doma, řezat, porcelánovou, kameninu
 • Nikdy nevyměňujte ani nečistěte řezný kotouč, pokud je stroj nebo úhlová bruska připojena k napájecímu zdroji. Stroj musí být zcela bez napětí.
 • Při řezání úhlovou bruskou neponořujte řezný kotouč do porcelánové kameniny na více než jednu třetinu. Při práci s řezačkou na dlaždice nesmí být kotouč spuštěn o více než polovinu.
 • úhlová bruska musí být opatřena bezpečnostním krytem a řez dlaždice musí být proveden ve směru proti sobě.
 • Používejte ochranný oděv ze silného materiálu a nenechávejte na těle žádná odkrytá místa. Když se řezný kotouč zahřeje, mohou se od něj odrážet částice spreje a způsobit popáleniny na těle.
 • Je důležité nosit silné látkové rukavice. Praxe ukazuje, že pletené rukavice nejsou vhodné a mohou způsobit zranění. Při nesprávné manipulaci s nástrojem se často stane, že se kotouč nebo protikus zachytí za závity rukavice a může se zkroutit.
 • Na oblečení by neměly být volné pásky ani spony, a pokud máte dlouhé vlasy, měly by být schované v čelence.

Vzhledem k tomu, že elektrické nářadí vytváří hluk a často i velké množství prachu, jsou povinné ochranné brýle, sluchátka a respirátor.

Jaký je nejlepší způsob řezání porcelánových dlaždic?

Porcelánová kamenina je vynikající jako spolehlivý dokončovací stavební materiál. Používá se zejména ve veřejných budovách s velkým pohybem osob, jako jsou supermarkety a výlohy obchodů, hotelové haly, podlahy na nádražích a letištích. Jaké jsou rozměry dlaždic pro porcelánovou kameninu??

K řezání porcelánové kameniny je třeba používat speciální nástroje

Velikosti keramických žulových dlaždic (cm):

Poslední rozměr porcelánových obkladů patří mezi tzv. tenké porcelánové obklady, které se nejčastěji používají při renovaci obytných prostor. Obzvláště krásné jsou na stěnách a soklech fasád soukromých domů. Existuje i jiný způsob, jak řezat keramické žulové dlaždice, ale při malých objemech práce. je to práce s řezačkou na sklo.

Možné chyby

To může být příčinou vrypů a nedokonalostí:

 • Brusný kotouč je nekvalitní. prasklý, poškozený, špatně naostřený.
 • Řezný kotouč je na špatné straně nebo na špatné výšce kotouče. nedostatečná tloušťka nebo výška kotouče, chybí diamantový povlak.
 • Nesouosost válečkového nože s vyznačenou čarou.
 • Nedostatečná fixace. dlaždice se během řezání vibruje a posouvá.
 • Řez se provádí v několika krocích, což zvyšuje míru defektů.
 • Používají se silné nástroje, rychlé, ostré pohyby, silný tlak.

Konečný výsledek závisí na speciálních dovednostech řemeslníka a správné volbě řezného nástroje.

Jak řezat žulu. frézou na dlaždice nebo úhlovou bruskou?

Ruční nářadí se pro porcelánové dlaždice téměř nepoužívá. Nejsou schopny řezat tak silný materiál. Pokud musíte řezat porcelánovou kameninu, doporučujeme následující nástavce:

Obyčejná úhlová bruska je dostatečně účinná. Lze jej použít jak pro zakřivené řezy porcelánových dlaždic, tak pro rovné, jednoduché řezy. Za tímto účelem je nutné vybavit nástroj speciálním kotoučem pro řezání za sucha. Taková fréza musí mít diamantový povlak.

Při použití úhlové brusky se doporučuje vyznačit obrysy řezu fixem, tužkou nebo křídou. Pak nikdy nepoškodíte dlaždice ani nezískáte zkosení v linii řezu. Porcelánová kamenina by měla být pevně připevněna ke stabilní podložce (např. pracovnímu stolu), přičemž stříkací hlava by měla být ve směru pohybu nástroje.

Řezání porcelánových dlaždic bruskouNyní můžete dlaždice řezat. Úhlová bruska se pohybuje plynule a je žádoucí zpomalit otáčky nástroje na okraji výrobku. S trochou snahy můžete vytvořit hladký řez. Hrozí však riziko odštípnutí.

Pokud nechcete mít mnoho vadných dlaždic, použijte místo úhlové brusky frézu na dlaždice. Může být ruční nebo elektrický. první se skládá ze zařízení s kotoučem s karbidovými nebo diamantovými hroty, který je upevněn v držáku.

Ruční řezačka na dlaždice (musí být namontována na pevném podstavci, aby byla zaručena bezpečnost práce a minimalizovány náklady na pracovní sílu) dokáže řezat porcelánové dlaždice až do tloušťky 1,2 cm. Tento nástroj se obvykle používá k řezání rohů a k přímým řezům. Pro kruhové otvory v dlaždici je nutné použít řezačku na dlaždice s balerínou, speciální zařízení vyvinuté speciálně pro tyto účely.

Elektrická řezačka na dlaždice poskytuje vyšší kvalitu práce. Může být namontován buď nahoře, nebo dole. Diamantový kotouč funguje jako pilová jednotka a je při práci chlazený vodou. V tomto případě se provádí řezání porcelánových obkladů za mokra.

Práce s elektrickou řezačkou na dlaždiceKotouč na elektrickém zařízení umožňuje řezat pod úhlem 45 stupňů. S ruční frézou na dlaždice nebo úhlovou bruskou to nelze provést. Držte disk co nejostřeji. Kvalita ostření a pevnostní parametry určují účinnost řezání a absenci vad.

Jak řezat porcelánové dlaždice elektrickým nástrojem? Viz následující schéma:

 • Vyznačení porcelánových dlaždic.
 • Připevněte základní desku na speciální plošinu.
 • Zajistěte diamantový kotouč v nástroji a ujistěte se, že je pevně připevněn.
 • Udělejte na dlaždici mělký škrábanec. Upozorňujeme, že kotouč musí přesahovat 0,8 až 1 cm za okraj obrobku.
 • Rozlomte dlaždici podél vytvořeného škrábance a použijte potřebnou sílu.

Při použití řezačky na dlaždice se minimalizuje riziko poškození řezaného výrobku. Proto se používá mnohem častěji než úhlová bruska. Kromě toho diamantový kotouč na řezačce obkladů řeže materiál rychleji. Během krátké doby můžete doma zpracovat velké množství výrobků z porcelánové kameniny.

Pokud se rozhodnete takový disk použít, řiďte se níže uvedenými radami profesionálů:

 • řezy provádějte vždy z přední strany dlaždic;
 • S úhlovou bruskou manipulujte s drobnými třískami, které mohou vzniknout během práce;
 • Při řezání výrobků používejte co nejmenší sílu, aby nedošlo k jejich roztříštění.

Používání úhlové brusky. jak si nevytvořit třísky

K obkládání se často používá úhlová bruska. Na rozdíl od jiných nástrojů je však práce s úhlovou bruskou obtížnější. Proto je nutné dbát především na osobní bezpečnost. Připravte si pro práci ochranné pomůcky:

 • ochrana očí;
 • sluchátka;
 • Maska. když se prach z řezání dostane do ovzduší a ovlivní dýchací systém
 • Ochranné oděvy a pokrývky hlavy.

Mnohé zajímá, jak řezat porcelánové dlaždice bez štěpení a praskání pomocí úhlové brusky. Jak upozorňují odborníci, je to téměř nemožné. Aby však škody byly co nejmenší, je důležité dodržovat všechny tipy.

K rovnoměrnému řezu použijte úhlovou brusku

Důležité. Aby se diamantový kotouč velmi jemně řezal, doporučuje se začátečníkům provést několik prvních řezů na vyřazených dlaždicích. Teprve po nastavení je stroj připraven k základnímu provozu.

Materiál řežte úhlovou bruskou podle následujícího postupu:

 • položte na pracovní plochu polystyrenovou desku. Tím se sníží vibrace a řez bude rovnoměrný;
 • černým fixem vyznačte linii ořezávače, čímž zajistíte rovnoměrný řez;
 • přiložte na čáru bílou stavební lepicí pásku a znovu označte čáru střihu. Touto metodou lze omezit štěpkování;
 • zapněte vysavač, snížíte tím riziko vzniku velkého množství prachu;
 • Položte dlaždice na pracovní plochu a spusťte úhlovou brusku;
 • začněte opatrně řezat podél vyznačených parametrů, počínaje směrem od nože. Nejenže umožňuje rovný řez, ale také snižuje riziko poranění;
 • lepicí pásku s barvou lze opatrně odstranit a odštípnout.

U nepříliš silných desek stačí provést malý řez a rozdělit desku na požadované kusy.

Úhlová bruska je nástroj, který je k dispozici téměř v každé domácnosti. Použití úhlové brusky při práci s porcelánovou kameninou má mnoho výhod, mezi které patří například

 • spotřebič nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu;
 • lze použít nejen přímé, ale i zakřivené řezy
 • materiál lze řezat až po instalaci na stěnu;
 • práce nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti.

Přes velké množství pozitiv je však nutné zdůraznit i nevýhody. Hlavní nevýhodou je vysoká hlučnost. Tento stroj není vhodný pro domácí použití a při absenci vysavače je úhlová bruska obzvláště prašná. Ostré hrany se při nesprávném použití často ulomí, což může představovat riziko pro obnažené části těla.

Důležitým prvkem při práci s úhlovými bruskami jsou osobní ochranné pomůcky

Vezměte prosím na vědomí! Pokud je třeba řezat velkou desku, lze použít kotoučovou pilu. K tomuto řezání se používá diamantový kotouč pro suché řezání. To umožňuje dokonalé řezy a odřezání veškerého materiálu v krátkém čase.

Pro řezání dlaždic můžete použít velké množství metod, které opakovaně prokázaly svou účinnost. Každý stavební dělník má individuální přístup k volbě techniky. Pro tenčí materiál však odborníci doporučují použít řezačku na sklo. Pro silnější desky se používá úhlová bruska nebo elektrická fréza na dlaždice. Než začnete, připravte si pracovní prostor a oblečte si ochranný oděv, abyste ochránili exponované části těla.

Technologie řezání keramických dlaždic

Zvažte řezání porcelánových dlaždic pomocí nejoblíbenějších nástrojů.

Ruční řezačka na dlaždice

Ruční řezačka na dlaždice nabízí při vší své jednoduchosti dostatečně vysokou kvalitu práce. Nástroj se skládá z plošiny, dvou vodicích lišt pro dokonalý řez, páky s řezacím válečkem a svorek pro lámání dlaždic.

Některé modely ručních řezaček na dlaždice jsou vybaveny „balerínou“, která umožňuje vytvářet v dlaždici kulaté otvory různých průměrů.

Ruční řezačka na dlaždice je vhodná pro dlaždice o tloušťce 8 mm, 1 cm atd. д. (až 12 milimetrů). Vezměte prosím na vědomí, že čím silnější je dlaždice, tím větší by měl být řezací kotouč. V ideálním případě by měly být oba rozměry shodné.

Příprava řezačky na dlaždice k použití

Než začnete, měli byste se ujistit, že řezací kotouč není tupý a jeho velikost odpovídá tloušťce zvolené dlaždice. V případě potřeby se válec vymění.

Po upnutí se musí válec volně otáčet. Pokud se tak nestane, zkuste na upevňovací body kápnout kapku oleje.

Snadnost pohybu řezačky na vodicích tyčích je dána. Pokud řezný prvek pracuje příliš těžce nebo pomalu, je třeba zkontrolovat ložiska a vyčistit vodítka.

Řezání porcelánových dlaždic

 • Po vyměření označte dlaždice tužkou nebo fixem;
 • Položte dlaždice na plošinu řezačky dlaždic, zarovnejte linii řezu s řezacím válcem;
 • Aby se dlaždice během řezání neposunula, je třeba ji zajistit rukou;
 • Váleček se umístí na okraj dlaždice a jemným tahem za páku ji vede podél celé linie řezu;

Čím plynulejší je pohyb válečku, tím kvalitnější je hotový řez.

DŮLEŽITÉ! Snažte se řezat dlaždice „na jeden zátah“, aby nedošlo k odštípnutí řezu.

 • Po provedení řezu dlaždice je třeba ji připevnit k plošině pomocí upínacích patek tak, aby mezi nimi byla umístěna linie řezu ořezávače;
 • Začněte ručně tlačit na dlaždici vyčnívající z plošiny, dokud se dlaždice nerozbije.

Zde je mistrovská třída řezání porcelánových dlaždic pomocí ruční řezačky na dlaždice.

úhlová bruska

úhlová bruska dokáže řezat různé materiály, porcelánové dlaždice nejsou výjimkou.

Před zahájením práce

Pro řezání porcelánové kameniny musí být na úhlové brusce nainstalován speciální „diamantový kotouč„. Při montáži kotouče zkontrolujte, zda je pevně připevněn, a nezapomeňte si nasadit ochranné brýle a rukavice.

DŮLEŽITÉ! Protože úhlová bruska je velmi nebezpečný nástroj, je třeba dodržovat všechny ochranné pomůcky a bezpečnostní předpisy.

Práce s úhlovou bruskou

Samotná technologie řezání porcelánové kameniny se příliš neliší od ostatních materiálů.

Na rozdíl od ručních řezaček na dlaždice lze s úhlovou bruskou provádět nejen přímé, ale i zakřivené řezy.

 • Dlaždice se řežou podél vyznačené linie úhlovou bruskou. Chcete-li snížit počet třísek, snažte se řezat dlaždice najednou;
 • Protože řezání porcelánové kameniny úhlovou bruskou může zanechat na hranách a líci dlaždice drobné odštěpky a praskliny, okraje dlaždice se po řezání oškrábou smirkovým papírem nebo brusným kotoučem.

Elektrická řezačka dlaždic

Zatímco předchozí dvě metody jsou považovány za „suché“ řezání, následující metoda patří mezi „mokré“ řezání. Jinými slovy, během procesu je na řezačku dlaždic vedena voda, která chrání řezný prvek před přehřátím. Tím je zajištěn téměř dokonalý a hladký řez.

Elektrické řezačky na dlaždice se vyrábějí ve dvou variantách: s pohyblivým a pevným kotoučem. V prvním případě se řezací jednotka posouvá po dlaždicích na speciálním vedení, zatímco ve druhém případě se dlaždice na kotouč přivádějí pomocí plošiny nebo jednoduše ručně.

DŮLEŽITÉ! Při práci se stacionárními řezačkami na dlaždice je třeba dbát zvýšené opatrnosti při bezpečné práci.

Většina elektrických řezaček dlaždic je kromě plošiny a řezací jednotky vybavena nádrží na vodu, do které je ponořena část řezacího kotouče. To chrání disk před přehřátím a výrazně snižuje množství prachu, který se během provozu hromadí.

Jak se připravit na práci

Před zahájením práce zkontrolujte, zda je kotouč bezpečně upevněn a zda je v nádobě voda.

Pokud již byla řezačka na dlaždice použita, je třeba vyčistit řezný kotouč a vyměnit vodu, protože odštěpky porcelánové kameniny narušují proces chlazení.

Řezání dlaždic

Profesionální nástroje umožňují téměř dokonalé řezání porcelánové kameniny

Samotná technologie řezání u elektrických řezaček na dlaždice je velmi jednoduchá: předem určená řezná čára je spojena s řezným kotoučem a speciální páka ji posouvá podél dlaždice nebo ji přivádí ke kotouči.

V případě ručního podávání se nedoporučuje přitlačovat na obě poloviny dlaždice, protože hrozí vysoké riziko zkroucení dlaždice na jedné straně, což může negativně ovlivnit kvalitu řezu.

Protože řezné hrany elektrických řezaček na dlaždice jsou téměř dokonale hladké, není třeba je dále opracovávat.

Gurmáni kvality a vytříbenosti

Není žádným tajemstvím, že existuje zvláštní kategorie klientů, kterou lze nazvat gurmány kvality. Jsou ochotni zaplatit hodně peněz za perfektně odvedenou práci. Je velmi pravděpodobné, že takového zákazníka by bylo těžké přesvědčit, že dostatečně kvalitní řez porcelánové kameniny lze vyrobit ručně. Řezání porcelánové kameniny vodním nebo vodním paprskem může být užitečné. Jedná se o moderní technologii, která umožňuje řezání porcelánové kameniny nejvyšší kvality. Nelze ji provádět doma, protože vyžaduje speciální vybavení. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na tuto práci, které si běžný zákazník pravděpodobně nemůže dovolit.

Řezání vodním paprskem umožňuje řezat až do tloušťky několika centimetrů a výrobek není třeba znovu opracovávat. Velkou výhodou této metody je, že umožňuje velmi komplexní řez, který není možný při použití manuálních metod. Nejen z hlediska vzoru linie řezu, ale také z hlediska šířky řezaného kusu. Řezání žulových dlaždic vodním paprskem umožňuje řezání pod ostrými úhly k okraji dlaždice, řezání tenkých prvků, řezání otvorů a další složité řezy. Díky tomu je možné vytvářet kresby, mozaiky, panely a další obrazy z porcelánových dlaždic různých barev. Vzhledem k tomu, že proces řezání je řízen počítačem, lze párované díly dokonale přizpůsobit. Gurmáni získají výsledek, který si přejí.

Blok: 8/8 | Počet znaků: 1533

Počet bloků: 15 | Celkový počet znaků: 22586Počet použitých dárců: 5Informace o každém dárci:

doma, řezat, porcelánovou, kameninu