Jak řezat laminované dřevotřískové desky bez třísek pomocí kotoučové pily

Co můžete řezat do pracovní desky, abyste se vyhnuli odštípnutí?

Výroba kuchyňského nábytku vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Jedním z úskalí v této oblasti je složitost laminovaných dřevotřískových desek. Zatímco jednoduchou desku nebo dřevotřísku lze v případě potřeby snadno obrousit a natřít jakýmkoli materiálem, laminovaná dřevotříska je již natřená a lze ji jen stěží vyměnit.

Jak a čím doma řezat pracovní desku bez odštípnutí a na co si dát pozor?

Řezání s poškrábanými stopami

Přesné řezání laminovaných dřevotřískových desek bez prasklin a třísek na jejich povrchu je možné pomocí rýhování. Stačí použít pravítko a hřebík nebo šídlo a vyškrábat na laminátový povrch značku podle vlastního uvážení.

řezat, laminované, dřevotřískové, desky, třísek

Poté je třeba laminátovou dřevotřískovou desku rozříznout podle rysky. Zuby pily přitom musí být přesně v místě škrábance. Tento způsob řezání Laminátové dřevotřískové desky lze bezpečně a efektivně řezat přímočarou pilou nebo ruční pilou.

Techniky řezání laminátových dřevotřískových desek bez hřebíku nebo šídla

Řezání laminátových desek pomocí pily na desky (pokosové pily) se nejlépe provádí pomocí pily na desky. Ale jeho ), pokud jde o použití v domácnosti. Alternativou je použití levné alternativy (pilka na železo, skládačka atd.).д.Jejich řezání trvá déle, ale vyžaduje méně peněz.

Použití pilky na železo

Je poměrně obtížné řezat pilkou na železo doma. Nejprve nožem prořízněte linii trimru a nalepte na něj lepicí pásku. Chrání tak vrchní vrstvu před poškozením. nástroj naklonit pod úhlem 30 stupňů. Pilkou na železo pohybujte opatrně sem a tam, aniž byste vyvíjeli příliš velký tlak. Chcete-li doma řezat laminované dřevotřískové desky bez štěpení pilkou na železo, zvolte pilníky s nejhrubšími zuby. V případě poškození přejeďte pilníkem řeznou plochu od okraje ke středu. Dokončete broušením smirkovým papírem (jemná zrnitost) a zakryjte vady pod pružným profilem.

ČTENÍ Kontrola zapalovací cívky motorové pily pomocí multimetru

Pravidla řezání

Před řezáním zvolte způsob řezání a příslušenství a nástroje.

 • lepicí páska;
 • maskovací páska;
 • tužka, pravítko;
 • smirkový papír.
 • pilka na železo;
 • řezák;
 • Kotoučová pila;
 • pneumatika;
 • skládačka;
 • řezací stroj.
 • Na lícní stranu dřevotřísky naneste tečky. předem rozhodněte, zda se budou provádět rovné nebo zakřivené řezy. Technika řezání se liší.
 • Spojte body vlasce zastřihovače a přilepte lepicí pásku. Řezání dřevotřískových desek s laminovaným povrchem, nejlépe s lepicí páskou. Omezuje vznik trhlin při řezání, protože dřevotřískové desky jsou při působení tepla vystaveny vysokému tlaku.
 • Viděl jsem desku. Umístěte příslušenství pod správným úhlem, abyste dosáhli dokonale rovného okraje. Proces musí probíhat plynule, rytmicky a bez nadměrného tlaku.
 • Případné nerovnosti a hrany zdrsněte pilníkem a rašplí. Hrany mohou být dýhovány v odpovídající barvě. To je chrání a zkrášluje.

Teprve když jsou všechny potřebné nástroje umístěny na stole, můžete začít řezat.

Použití směrovače

fréza. elektrický nástroj pro ruční opracování dřeva. Vhodné pro drážkování, tvarování, lemování a vrtání. Před použitím skládačkou odřízněte kousek dřeva o 3 mm od značek. Fréza by se měla používat s ložiskem, které tvaruje hloubku řezu na požadovanou úroveň. Jedná se o časově náročný proces, který je vhodný pouze pro zkušené řemeslníky. Existuje vysoká pravděpodobnost, že desku vyříznete ze zarovnání.

S elektrickou skládačkou

Chcete-li provést čistý řez do dřevotřískové desky bez odštípnutí, zvolte přímočarou pilu s nejmenší možnou velikostí zubů. Používá se pro malé plochy obkladů a dlažeb s plynulými pohyby pod nízkým tlakem. Pokud skládačku používáte poprvé, mohou se na zadní straně desky objevit praskliny. Následně se zlepší kvalita řezu.

Řezání s podřezáním

K procesu je zapotřebí vodicí lišta. dorazové pravítko. K desce se připevňuje pomocí svorek. Ořez se provádí podle značek. Vodicí lišta se zasune podél linie sečení a seč se provede o 10 mm hlouběji. Druhý řez se provede přes. Při této metodě nevznikají na obou stranách třísky, protože laminát je již na spodní straně nařezán.

Některé prvky používané v designérských projektech nejsou řezány rovně, ale po zakřivené linii. V tomto případě se používá smíšený řezný systém Dřevotřískové desky.

Řezání pomocí deskové pily

Panel se položí na stůl a drží se bez pohybu. Na desce se provedou potřebné značky a zapne se pilový agregát. Dosáhne-li pilový kotouč dostatečné rychlosti, posune se stůl s dřevěnými prkny dopředu a narazí na pilový kotouč

Řezací stroje Řezací stroje na dřevotřísku se dělí na 3 typy:

 • Rám je úchyt, na kterém spočívá celý mechanismus. Těžká základní deska zvyšuje stabilitu stroje a eliminuje vibrace. To je důležité pro dobrý střih.
 • Pilová jednotka se skládá ze 2 plochých kovových kotoučů. První z nich panel předřezává, zatímco druhý jej nakonec prořízne.
 • Pracovní stoly. Do procesu jsou zapojeny tři subjekty. První slouží k polohování jednotky, druhý k podávání řezaných desek (pohyblivý) a třetí k podepření řezaných dílů.
 • Vozík. umožňuje pohyb posuvného stolu. Obrobek je tak zajištěn ve správné poloze pomocí dorazu a pravítka.

Přístup 1. Řezání podél vodicí lišty

Nastavíme vodicí lištu na obrobek, nastavíme hloubku řezu a provedeme řez. Jak vidíte, ani na vnější straně našich dřevotřískových desek nejsou žádné třísky nebo nedořezky. Hladký řez bez známek otřepů nebo bočních vln. Proč ten rozdíl?

Jak ohýbat dřevotřískové desky. praktický aspekt

Někdy je nutné vyrobit ohnutý kus dřevotřísky. čelní plochu stolu, skříně, police.

Nejprve si nařežte požadovaný kus materiálu na požadovanou velikost a poté proveďte četné rovnoběžné řezy do vnitřního povrchu kusu (viz obr. Obr. 1 и 2)

Potřebný průřez Řezání prořezu

Aby bylo dosaženo zakřiveného tvaru, musí být získaný kus přilepen k šabloně pomocí PVA lepidla a zajištěn samořeznými šrouby. Po uplynutí doby potřebné k vytvrzení lepidla můžete díl sejmout a použít jej k určenému účelu.

Před vrtáním do dřevotřísky pomocí samovrtných šroubů je vhodné materiál předvrtat. Měly by se používat vrtáky o 1-2 mm menšího průměru než samovrtné šrouby. Vrtáky do dřevotřískových desek se používají stejně jako do dřeva a samovrtné šrouby se kupují standardně.

Díky nižší ceně dřevotřískových desek než u jiných instalačních a stavebních materiálů není malý počet vad při práci vlastníma rukama kritický. Zkažené archy lze použít k výrobě menších předmětů bez nákladů na profesionální vybavení a odborníky.

Nedávno jsme si koupili konferenční stolek, cena je levná, ale je tu „ale“. Výška stolu je pro náš interiér příliš vysoká. Bylo by dobré snížit výšku asi o 10 cm. Jak se říká, nehledáme snadné cesty, a tak jsem se rozhodl, že.

Vzpomněl jsem si, že na našich webových stránkách je specialista asoleg, který dělal. K tomu mám samozřejmě daleko, ale existuje několik doporučení, která by mohla pomoci. Kontaktoval ho, vysvětlil problém a on se laskavě podělil o své tajemství. S jeho svolením zveřejňuji jeho techniku řezání dřevotřísky bez třísek.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek bez třísek. Magická nulová vložka! Oznámení

Vše je banální a jednoduché. Vyznačení linie pro žací nůžky. Poté jsme horní vrstvu dřevotřísky prořízli kuchyňským nožem podle pravítka. Stačí několikrát otočit žacím ústrojím a mírně přitlačit na žací ústrojí. (Doporučuji vyzkoušet na kousku dřevotřísky) Pokud budete tlačit příliš silně, dekor nabobtná a řez nebude hezký.

Poté odřízněte 1-2 mm od plánované linie sečení směrem k nerovné ploše skládačkou nebo vhodnou pilou se zuby směřujícími k rukojeti pily. Na opačné straně řezu udělejte zářez, abyste se při dokončování řezu vyhnuli odštípnutí. A pak prořízněte celou cestu. Řezání

Jak řezat dřevotřískové desky bez třísek

Abyste doma řezali dřevotřísku rovnoměrně a bez třísek, je třeba znát několik triků. Není pochyb o tom, že je lepší použít elektrickou skládačku. Samozřejmě můžete řezat i pilkou na železo, ale výsledek vás pravděpodobně nepotěší, i když je možné řezat dřevotřísku pro různé účely, kde kvalita řezu nehraje žádnou roli. Potřebujeme tedy hladký a dobře vypadající řez. K tomu si vezmeme skládačku, pravítko, svinovací metr a úhelník pro pravé úhly (pokud ho potřebujete), šídlo nebo ostrý předmět, kterým na dřevotřískové desce obkreslíme linii ořezu přes laminát. Odměříme si část, kterou budeme odřezávat s přídavkem 1-2 mm pro další úpravu, a přiložíme pravítko, podél něj vedeme jehlu nebo ostrý předmět čáry pro pilový ořezávač, snažíme se silněji přitlačit, abychom prořízli laminát, a řezáme podél čáry ne podél čáry, ale přesně podél, pouze ji zachytíme za hranu pily.

Poté pomocí hrubého brusného papíru upravíme hrany řezu do požadovaného tvaru, a pokud nejsme s kvalitou řezaného konce spokojeni, použijeme voskovou křídu požadované barvy, t.е. v barvě dřevotřísky a rozemelte třísky. Mluvme o skládačkách. Osobně používám BOSS-Nev.

Pokud potřebujete řezat bez odštípnutí pouze na jedné straně, můžete použít pilník jako zub nahoru a dolů, používám malou pilku s rovným zubem, který méně stříhá a řeže obě strany docela slušně. Frézování řezaného konce smirkovým papírem bude pohodlnější, pokud jej vytáhnete na rovnou tyč. Voskové pastelky a fixy na nábytek můžete zakoupit v prodejnách nábytku, kde prodávají kování. Pokud nemůžete najít pastelku v požadované barvě. Není to problém. Můžete ji vyrobit z několika dalších smícháním jako barvu. Pastelky jednoduše rozpusťte svíčkou a nakapejte na talířek, jednu barvu přes druhou, pak srolujte do jednoho a okraje rozetřete štípacím povrchem, přebytečnou hmotu odstraňte pravítkem nebo nožem a jemně vyleštěte hadříkem, ne násilně.

Řezání pomocí deskové pily

Při řezání je obrobek umístěn na levém stacionárním stole, dokud není dosaženo nastavitelného dorazu. Změřte požadovanou délku. Spouští pilovou jednotku. Když pilový kotouč dosáhne požadované rychlosti, stůl se posune dopředu.

Obrobek a stůl se pohybují společně na pilovém kotouči a odřezávají požadovaný kus.

Stavebnictví

Základní součásti panelové pily:

 • Základna, na které jsou namontovány všechny mechanismy. Těžké rámy eliminují vibrace a kmitání, které jsou nezbytné pro přesné řezání.
 • Pila se skládá ze dvou kotoučů. První kotouč je umístěn v přední části jednotky a slouží k předřezání obrobku. Druhý pro kompletní řez desky.
 • Tři pracovní stoly. První jednotka je stacionární a nese na sobě sestavu. Druhý, formovací, je posuvný, při kterém se deska přivádí na kotouč. Třetí podepírá části, které se mají odřezat.
 • Posuvník je část, která umožňuje pohyb formátovací tabulky.
 • zarážky a pravítka, které zajišťují obrobek v dané poloze.

V závislosti na modelu, ceně a řezných vlastnostech mohou mít stroje různé designové nuance.

 • vývod, který odvádí třísky a třísky a připojuje systém odsávání prachu;
 • Svorky pro bezpečné upnutí obrobku ke stolu;
 • Otočné pravítko a úhlové dorazy, které udržují obrobek v požadovaném úhlu a bez značení;
 • Stojanový rám s opěrnou nohou pro řezání dlouhých obrobků;
 • kuličkové a válečkové vozy.

První formátovací stroj s pohyblivým vozíkem realizoval v roce 1906 německý truhlář Wilhelm Altendohm.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek s parketami.

Odštípnutí v tomto případě způsobují řezné zuby, ale nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Vibrace elektrického nářadí brání tomu, aby byla deska vedena dokonale rovně, což následně deformuje pilový kotouč vzhledem k řezné ploše.). Vodicí lišta pomáhá nejen udržovat rovinu dřevotřískové desky, ale také zabraňuje vzniku třísek na opačné straně, než je směr řezání. Při výběru pilového kotouče pro řezání laminovaných dřevotřískových desek je třeba věnovat pozornost počtu zubů; čím více zubů, tím čistší je řez.

Před obráběním nábytkových dílů frézou je nutné vyříznout 3-5 milimetrů z každé obráběné strany. Na rozdíl od předchozích metod řezání zanechává ruční fréza dokonalý povrch řezu. Odštípnutí po takové práci je vzácné a je možné udržet řez kolmý. Zatím jsme se zabývali pouze přímočarým řezáním, ale pokud jde o řezání kruhů a křivek všeho druhu, neexistuje alternativa ke skládačce a fréze. Nevýhodou použití směrovače je, že vyžaduje určitou zručnost. Budeme o nich hovořit v dalších článcích.

Zarovnání listu dřevotřísky

Po rozřezání je třeba přebytek odstranit. která zbyla při vytyčování linie. Nejlepší je použít směrovač. Přebytečný materiál je však možné odstranit smirkovým papírem. Je vyražený na dřevěném špalíku, se kterým se lépe pracuje než s volným smirkovým papírem. Tím se nejen odstraní přebytečný materiál, ale také se naostří hrana desky.

To usnadňuje řezání dřevotřískových desek tím nejlepším způsobem. Pokud však chce majitel zvýšit své šance na dobrý výsledek, může řez provést na desce pomocí vodicího bloku. Je umístěn podél zamýšlené linie řezu.

Co není vhodné pro řezání

úhlová bruska nebo úhlová bruska. věc, kterou nechcete řezat desku stolu. Někteří řemeslníci tuto metodu doporučují, aby ušetřili čas. Má však více nevýhod než výhod.

Pro přesné řezání použijte vodováhu.

Především kvalita obrobku je špatná: náhlý pohyb nože způsobuje mnoho třísek. Za druhé, pokud se používají nadměrné disky, hrozí vysoké riziko zranění osob.

Profesionálové jsou schopni vytvořit lepší řez díky specializovanému vybavení.

Kromě toho práce zanechává velké množství prachu, což je v domácích podmínkách nepřípustné.