Jak správně používat křovinořez

Benzínová sekačka na trávu: konstrukce, typy a princip činnosti

Sekačka na trávu je moderní benzinové nebo elektrické zahradní nářadí určené k sekání trávy a plevele. Na trhu je dnes k dispozici velké množství modelů s různými technickými vlastnostmi. Široká škála technik může zmást nejen začátečníky, ale i zkušené zahradníky. Aby se předešlo komplikacím, je nutné předem stanovit požadavky na nástroj a prostudovat jeho základní výrobní parametry. Můžete si tak vybrat model, který si rychle poradí s daným úkolem.

Termín „strunová sekačka“ je druh sekačky na trávu, ale kompaktnější a lehčí. Pro menší plochy a náročný terén: nerovné plochy, keře, stromy, záhony, budovy a cesty mezi nimi. V takových podmínkách není sekačka plné velikosti vhodná a mnoho zákazníků si nemůže dovolit velkou sekačku.

Strunová sekačka na trávu

Vyžínače trávy používají k sekání trávy šňůru (strunu, strunu pro vyžínač), pro větve. disk s noži nebo trysky-nože. Pracovní části se otáčejí vysokou rychlostí, takže ostré konce řádků nebo ostré hrany nožů řežou stonky rostlin. Posekaná tráva je vyhazována doleva, protože vřeteno, na kterém je upevněna žací hlava, se otáčí proti směru hodinových ručiček. Zdrojem energie v zastřihovačích může být benzín nebo elektřina.

Pro vaši informaci! Mnoho strojů je převislých, ale existují i modely se 2, 3 nebo 4 koly.

Poznejte svůj nástroj

Otázku, jak sekat s motorovou pilou a strunovou sekačkou, kladou většinou začátečníci, kteří si toto nářadí pořídili nedávno. Před zahájením práce je vhodné seznámit se s konstrukcí a provedením sekačky. Mezi hlavní strukturální prvky těchto nástrojů patří

  • Dvoutaktní benzínový motor. Existují nástroje se čtyřtaktními motory, jejichž nevýhodou je vysoká hmotnost
  • Palivová nádrž. nádrž na zředěný benzín a olej
  • Převodovka je převodový mechanismus, který přenáší točivý moment z hřídele motoru na pohon
  • Startér. startovací zařízení benzínového motoru
  • Výložník je pevná základna, která spojuje motor s nářadím

Kromě benzínových vyžínačů vyrábějí výrobci také elektrické a bateriové protějšky. Hlavní nevýhodou benzínových strojů ve srovnání s elektrickými nebo bateriovými je jejich vyšší hmotnost. Hmotnost benzínových vyžínačů je až 8-10 kg (čtyřtaktní), což závisí především na výkonu. Aby výrobci usnadnili obsluhu nářadí, přidávají ke svým strojům speciální popruhy, nazývané také vykládací popruhy.

Abyste se s ním naučili správně pracovat, musíte znát jeho konstrukci. Rozdíl mezi elektrickým a akumulátorovým nářadím spočívá v tom, že musíte umět nejen sekat, ale také nastartovat motor.

To je zajímavé!Ke spuštění sekačky stačí stisknout tlačítko startéru, k nastartování benzínové sekačky je třeba použít startér.

Modely a konstrukce vyžínačů

Vyžínače trávy se dělí na benzínové a elektrické podle zdroje pohonu motoru. První typ je vybaven nádrží na palivo a mazivo, druhý typ je napájen elektřinou nebo baterií.

Benzínová sekačka na trávu

Všechny části stroje jsou upevněny na dlouhé kovové tyči. Na jeho horním konci je nádrž na benzin, spalovací motor a startér pro startování. Na spodním konci je vřeteno, které se otáčí proti směru hodinových ručiček. Je na něm namontována cívka rybářského vlasce nebo ostré ocelové či plastové nože (ozubené kotouče). Uvnitř výložníku, který je dutou trubkou, je pevný nebo ohebný hřídel, který přenáší otáčky z motoru na pracovní nástroj.

Pro vaše pohodlí! Pokud je výložník přímý, používá pevný hřídel, který se připojuje k převodovce nad vřetenem a přenáší točivý moment z pohonu. Pokud je výložník zakřivený, není převodovka a používá se ohebný hřídel.

Uprostřed hřídele je držák rukojeti, který může být ve tvaru písmene D nebo rozdvojený, podobně jako u řídítek jízdního kola. Asymetrické sklopné rukojeti (jako u křovinořezů Husqarna) jsou velmi praktické. Tlačítka a páčky pro ovládání vyžínače jsou umístěny na rukojeti nebo na hřídeli. Motor, ovládací prvky a cívka/kotouč jsou propojeny ohebným kabelem. Výložníky se dodávají v jednodílném, skládacím nebo teleskopickém provedení. Poslední dvě jsou variabilně dlouhé a lze je nastavit podle individuální výšky. Některé modely jsou vybaveny úchyty pro břišní pásy. Kotouč nebo cívka (cívka) je zakrytá štítem, který chrání osobu sekající trávu.

Střihací nástavec je cívka s vyžínacím vlascem (šňůrou, strunou) navinutým kolem průměru 2-3 mm. Některé modely mají přebytečnou šňůru pro zastřihovač a lehký náraz na tvrdý povrch ji automaticky vytáhne z cívky. U jiných zastřihovačů se kus šňůry vloží do cívky a přebytečná délka se odřízne o ostrou hranu ochranného krytu.

Některé křovinořezy jsou navíc standardně vybaveny kotoučem se zubatým ostřím. Tvar hrotů může být různý. K řezání větví a keřů se používá rotační nůž nebo rotační fréza podobná kotoučové pile.

Tip! K některým modelům vyžínačů lze přidat další nástavce: křovinořez, řetězovou pilu, rotační kultivátor.

Ovládání benzinového vyžínače

Na pohonné jednotce je kolečko, které pohybuje vzduchovou klapkou dopředu nebo dozadu. Slouží k rychlejšímu nastartování motoru a například k jeho zahřátí, když je venku zima. Jiné vyžínače mají ovládací prvky na rukojeti nebo na vyžínací liště:

  • škrticí klapka. ovládá škrticí klapku na karburátoru a mění množství paliva dodávaného do motoru;
  • Tlačítko Stop. je určeno k přerušení obvodu zapalování, zastaví motor;
  • tlačítko proti náhodnému stisknutí spouště plynu. umístěné pod tlačítkem stop;
  • Blokovací pojistka pro zablokování spouště plynu. bez ní musíte při delší práci držet startovací páku prstem.

Konstrukce elektrické strunové sekačky

Obecně se elektrické vyžínače trávy podobají sekačkám na trávu: na hřídeli je připevněn motor, rukojeť a žací ústrojí.

V opačném případě je nutné startovací páku neustále přidržovat prstem! Elektromotor vyžínačů trávy může být umístěn nahoře na konci hřídele nebo dole nad krytem žacího ústrojí. Druhý nepoužívá reduktor.

Elektrické nářadí musí být zapojeno do zásuvky. při sekání větších ploch je nutný prodlužovací kabel. Dosah akumulátorového křovinořezu je sice nezávislý na délce kabelu, ale baterie je třeba včas dobíjet a vyměňovat.

Elektrické vyžínače trávy používají místo startovacího motoru tlačítko zapnutí/vypnutí. Na rozdíl od svých benzinových protějšků nemají možnost ovládat otáčky vřetena, takže na přístroji je podstatně méně ovládacích knoflíků.

V opačném případě doporučujeme dodržovat následující opatření! Oba typy vyžínačů mají šířku střihu 22-42 cm. U disků nebo nožů to přímo souvisí s průměrem žací hlavy.

Bezpečnost práce

Mezi strunovou sekačkou a kotoučovou sekačkou je několik rozdílů. Strunová sekačka seká trávu na špičce, ale pokud jedete příliš rychle, seká ji po celé délce. Stébla nejsou posekána, tráva je navinuta na vlákno a motor je přetížen. Zvolte si proto nejvhodnější rychlost pokosu pro vaši píci. Také sekání vysoké nebo tvrdé trávy spotřebovává více energie než sekání trávníku. a k vyžínání je nejlepší používat disky nebo nože se strunovou sekačkou.

Existuje několik jednoduchých pokynů, jejichž dodržení zefektivní a zefektivní sečení.

  • Zahradní cesty, záhony a okraje trávníků lze sekat pomocí spodní strunové sekačky. Rovina otáčení cívky může být kolmá k zemi.
  • K prořezávání hustých porostů, velkých plevelů a křovin používejte disky nebo speciální nástavce.
  • Při čištění větších ploch by měl být stroj nakloněn doleva ve směru kývání.
  • Chcete-li vyžínat trávu kolem květinových záhonů, keřů a jiných překážek, musí být hlava vyžínače natočena směrem k záhonům nebo keřům. Sekání menších objektů bez jejich poškození.

Nedovolte, aby se cívka nebo kotouč dotýkaly země nebo jiných překážek než trávy a větviček, které chcete posekat.

Při bezpečné práci s křovinořezem dodržujte následující body.

  • Nepoužívejte zastřihovač za deště nebo vysoké vlhkosti.
  • Udržujte lidi a zvířata ve vzdálenosti nejméně 15 m od žací hlavy: posekaná tráva, drobné nečistoty a kameny vylétávají zpod žací hlavy vysokou rychlostí a mohou zranit.
  • Nejlepší je, když obsluha vyžínače nosí silný oděv, který zcela zakrývá ruce a nohy.
  • Používejte ochranné brýle, rukavice, tvrdý klobouk, uzavřenou obuv a chrániče sluchu.
  • Vedení strunové sekačky musí být za sekačkou.

Ruční vyžínače trávy mohou pomoci udržet pořádek na malé ploše. Se sekačkami se lépe manipuluje na velkých plochách. Strunové sekačky jsou užitečné také při senoseči a terénních úpravách: jemné odřezky lze použít k mulčování jahod a dalších užitečných rostlin. Na videu si můžete prohlédnout, jak tento nástroj seká.

Na rozdíl od kotouče je strunový vyžínač bezpečnější, ale ne vždy je nejlepší volbou. Vyplatí se zvolit správné řezací zařízení pro danou oblast práce nebo použít kompletní systém, kde můžete používat jak kotoučové, tak i strunové řezačky a v případě potřeby nastavit jednu nebo druhou.

Jak jsme již psali, sekačka na trávu s vlascem se vyrábí v automatické, poloautomatické a manuální verzi. V prvním případě se řezný prvek po každém novém spuštění stroje sám „vysune“. To je velmi praktické, ale ne dostatečně úsporné, pokud má váš trávník například nepravidelný tvar a obsahuje rohy, členité hrany a pokud musíte stroj před každou z těchto oblastí dlouho zapínat a vypínat.

Je důležité, aby si obsluha uvědomila, že délka konců řádku, kterou vidí před sebou v nataženém stavu, je přesně takový průměr, jaký bude stroj sekat. Více o tom, jak navléknout vlasec na cívku, se dočtete v jednom z našich článků, ale nejdůležitější je pamatovat si, že délka konců vlasce musí být optimální pro správné sečení.

Správný způsob sečení motorovou pilou? To proto, aby vydržel co nejdéle:

  • Cívku držte 10 cm nad zemí;
  • Při práci s vysokou trávou sekejte nahoře a pak u stonku, abyste se chránili před zamotáním do trávy;
  • Pohánějte stroj stejným směrem, jakým se otáčí cívka;
  • Trávu na trávníku, zejména v blízkosti zdí a zahradních dekorací, sekejte nejlépe špičkou rybářského vlasce, aby nedošlo k přetížení motoru;
  • každých 15 minut si udělejte přestávku.

V této části webu najdete odpovědi na všechny otázky týkající se sekaček na trávu, ale rádi vám nabídneme i náhradní díly pro sekačky na trávu z našeho dalšího sortimentu benzínového elektrického nářadí.

Vysokou trávu lze v ideálním případě sekat výkonnou strunovou sekačkou se silným vlascem. Musíte však uznat, že pozemky, na kterých roste plevel, nejsou vždy rovné a majitelé pozemků se často setkávají s nejrůznějšími křovinami a odpadky, kameny apod. Abyste se vyhnuli plýtvání drahým vybavením, je lepší sekat ve dvou fázích.

Pokud připravujete trávu na seno a víceméně znáte stav půdy, můžete práci přesněji naplánovat. Všechny stroje na sekání trávy si poradí s vysokým porostem. Nejdůležitější je nespěchat, ale postupovat správně, jak ukazujeme v praktickém videu.

  • Stroj nepřetěžujte;
  • Pokud se tráva zamotá, stroj se okamžitě vypne;
  • nesekejte mokrou trávu, a to ani benzínovou sekačkou.

Koupit buben, nože a kotouče na vyžínače trávy. můžete vždy u nás, v obchodě KosiKosa.

Bezpečnostní opatření při práci

Technika stříhání strunou a kotoučem má některé rozdíly. Čepel strunové sekačky seká trávu na špičce, ale pokud jedete příliš rychle, seká se po celé délce čepele. Výsledkem je, že stébla nejsou posekána, ale tráva se namotává na šňůru a motor je přetěžován. Zvolte optimální rychlost pro váš vyžínač. Kromě toho spotřebovává strunová sekačka při sekání vysoké a tvrdé trávy více energie než při sekání trávníku.

Existuje několik jednoduchých zásad, které mohou zefektivnit a zefektivňují sečení.

  • Nižší strunové sekačky se skvěle hodí k sekání trávníků, záhonů a okrajů trávníků. Rovina otáčení cívky nástroje může být kolmá k zemi.
  • Pro prořezávání hustých porostů, velkých plevelů nebo křovin používejte disky nebo nástavce.
  • Při odklízení větších ploch by měl být přístroj nakloněn doleva ve směru kývání.
  • Chcete-li sekat trávu kolem květinových záhonů, keřů a jiných objektů, otočte hlavu sekačky směrem k nim. Můžete tak sekat a nepoškodit nůžky na živý plot.

Dbejte na to, aby se cívka nebo kotouč nedotýkaly země nebo jiných překážek než sečené trávy a větviček.

Při bezpečné práci s křovinořezem dodržujte následující body.

  • Strunovou sekačku nepoužívejte, když prší nebo je extrémně vlhká.
  • Udržujte lidi a zvířata ve vzdálenosti nejméně 15 m od pracovního nástroje: posekaná tráva, drobné úlomky a kameny mohou při vysoké rychlosti vyletět zpod žací hlavy a způsobit zranění.
  • Obsluha vyžínače trávy by měla nosit těžký oděv, který zcela zakrývá ruce a nohy.
  • Používejte ochranné brýle, rukavice, pokrývku hlavy, uzavřenou obuv a chrániče sluchu nebo špunty do uší.
  • Vedení ruční sekačky by mělo ležet za sekačkou.

Ruční přístroj na sekání trávy umožňuje udržovat pořádek na malé ploše. Sekačky jsou nejlepší pro větší plochy. Strunové sekačky jsou užitečné také při senoseči a terénních úpravách: jemné odřezky lze použít k mulčování jahod a dalších užitkových rostlin. Video ukazuje, jak s tímto nástrojem sekat.

Šňůrový vyžínač je bezpečnější, ale ne vždy je to nejlepší volba. Jak se říká, stojí za to vybrat řezací jednotku pro zvláštnosti vašeho pracoviště nebo použít komplexní systémy, kde můžete ovládat jak disk, tak linku pro trimmer, instalovat první a druhý podle potřeby.

Jak jsme již uvedli, sekačky s pojezdem se vyrábějí v automatických, poloautomatických a manuálních verzích. V prvním případě se řezný prvek po každém novém spuštění stroje sám „vysune“. To je velmi pohodlné, ale ne dostatečně úsporné, pokud má váš trávník například nepravidelný tvar, rohy, členité okraje a je třeba jej opakovaně zapínat a vypínat při každém delším přepínání na každou z těchto ploch.

Je důležité, aby si obsluha uvědomila, že délka konců čáry, kterou vidí před sebou, když je vysunutá, je přesný průměr, který bude zařízení sekat. O tom, jak navléknout vlasec na cívku, si můžete přečíst v jednom z našich článků, ale nejdůležitější je si uvědomit, že délka konců vlasce by měla být optimální, abyste mohli kvalifikovaně sekat.

Jak správně sekat motorovou pilou? To proto, aby vydržel co nejdéle:

  • Cívku držte 10 cm nad zemí;
  • Pokud pracujete s vysokou trávou, sekejte nahoře a pak u stébla, aby se tráva nezamotala do stroje;
  • Pohánějte stroj stejným směrem, jakým se otáčí cívka;
  • Trávu na trávníku, zejména u zdí a zahradních dekorací, je nejlepší sekat špičkou struny, aby nedošlo k přetížení motoru;
  • Každých 15 minut si udělejte přestávku.

V této sekci najdete všechny potřebné odpovědi, ale rádi vám nabídneme také náhradní díly pro sekačky na trávu z naší široké nabídky benzínových strojů.

Vysokou trávu lze v ideálním případě sekat výkonnou strunovou sekačkou se silnou strunou a. Musíte však uznat, že půda, na které roste plevel, není vždy rovná a majitelé pozemků často na svých pozemcích nacházejí nejrůznější křoviny, odpadky a kameny. Abyste si nezničili drahé vybavení, je lepší sekat ve dvou fázích.

Pokud sklízíte trávu na seno a dobře znáte půdní podmínky, můžete práci přesněji odhadnout. Každý žací stroj. i na vysokou trávu. zvládne vysoký porost. Nejdůležitější je nespěchat a dělat to správně, jak ukazujeme v praktickém videu.

  • Stroj nepřetěžujte;
  • Pokud se tráva zamotá, okamžitě ji vypněte;
  • Nesekejte vlhkou trávu, a to ani benzínovou sekačkou.

Nakupujte kotouče, nože a kotouče na vyžínače trávy. vždy je najdete zde, v obchodě KosiKosa.

Technické údaje

Při výběru vhodné struny pro strunovou sekačku je třeba věnovat pozornost technickým parametrům výrobku. Pro efektivní provoz zahradního nářadí je třeba zohlednit tloušťku struny, její sílu a tvar úseku struny

Klasifikace podle průměru

Pro sekačky na trávu jsou k dispozici šňůry o průměru 1,2 až 4 mm. Silná vlákna se používají zřídka. Vyžínač trávy je zpravidla vybaven 3,2 mm silnou strunou.

Pro vyžínače trávy existuje široká škála řad

Každý stroj má vlastní linku na sekání trávy. Pokud použijete tenčí strunu, než je pro daný model předepsáno, zvýší se otáčky hřídele, což může vést ke snížení funkčnosti stroje. Příliš silný kabel může zpomalit otáčení a často vede k poruchám motoru.

Každá třída strunových sekaček má jiný průměr struny:

  • Jemné vlákno. 1,2 až 1,6 mm. Tento řetězec je určen pro pravidelnou péči o trávník. Obvykle se používá v elektrických zastřihovačích s nízkým výkonem 500 W. velmi dobře seká mladou trávu.
  • trimovací šňůra středního průměru. 2.2,4 mm. Šňůra se používá v benzinových i elektrických vyžínačích. Těmito linkami lze sekat nejen šťavnatou trávu, ale i suché a tvrdé trávníky.
  • Silná šňůra. 3. 3,2 mm. Závit je dodáván s těžkými stroji pro řezání těžkých stonků a mrtvého dřeva.

Šňůra o průměru 2 mm se používá pro benzínové vyžínače se zahnutou hřídelí. U modelů s přímou konstrukcí žacího ústrojí jsou obvykle vhodné silnější struny o průměru 2,4 až 3 mm.

4mm strunu lze instalovat do sekaček s velmi výkonnými motory. Nejčastěji se používá k prořezávání přerostlého plevele silnými, tuhými pruty.

Potřebnou tloušťku střihací čáry můžete zvolit podle návodu k použití dodaného se spotřebičem.

Klasifikace podle plochy průřezu

Trimmerové šňůry se vyrábějí v různých průřezech. Nejoblíbenější je kulatá forma. Jsou všestranné a levné.

Každá forma linky má svůj vlastní účel a také výhody a nevýhody:

  • Kruhové vlákno. Vyžínací struny jsou k dispozici v různých tloušťkách, a proto je lze použít pro všechny druhy trávy. Snesou značnou zátěž při nízkém počtu sečí. Nevýhodou kulatého vlákna je vysoká hlučnost při práci a nemožnost prořezávat zarostlé keře.
  • Kroucená šňůra. Tento tvar čáry umožňuje sekání různých druhů trávy, včetně hrubého mrtvého dřeva. Strunová šňůra je velmi silná a pracuje velmi tiše. Lze ji však použít pouze s některými sekačkami na trávu. Kroucená šňůra je také relativně levná.
  • Mnohostranná střihací řada. K dispozici jsou tři až šest hrotů. Vhodné pro výkonná zařízení. Snadno se prořezává zarostlým mrtvým dřevem a křovinami s pevnými a silnými větvemi. Jedinou nevýhodou je vysoká spotřeba výrobku.
  • Tvarovaná šňůra. Provázek odolává vysokému zatížení. Sekejte všechny druhy husté trávy, včetně stébel křovin.Pro tuto řadu je vyžadován speciální naviják. Kvůli vysokým nákladům se používá zřídka.

Pro běžnou péči o trávník se používají převážně kulatá vlákna. Všechny ostatní výrobky s různými průřezy se používají pouze v silnějších oblastech, kde je třeba vynaložit větší úsilí na čištění.

Pro běžnou péči o trávník se používají především kulaté příze

Klasifikace podle struktury

Důležitým kritériem pro výběr strunové nitě je její struktura. Kvalita a typ materiálu určují životnost výrobku. K dispozici jsou tři typy střihacích šňůr:

  • Nylonová nit. Nejčastější závit pro sekačky na trávu. Je pružný a lehký. Materiál je velmi odolný proti opotřebení a nezhoršuje se vlivem teplotních změn. Nákladová efektivita je odůvodněna nízkou cenou a výkonem.
  • Koaxiální. Elastická šňůra se silným jádrem uvnitř. Takové strunové vedení má vysokou odolnost proti opotřebení a vydrží nejtěžší zatížení. Ty jsou považovány za nejdražší a nejsilnější.
  • S hliníkovou vložkou. Tento vlasec je ideální pro prořezávání odolných plevelů. obsahuje malé hliníkové úlomky, díky nimž je velmi pevný.

Nylonová nit je mezi uživateli nejoblíbenější. Hliníkové a koaxiální struny pro vyžínače se používají hlavně k vyžínání silných větví a hustých porostů pomocí výkonného vyžínače

Správný záběh benzinového vyžínače trávy

Pokud jste sekačku spustili podle pokynů, budete v pořádku a připraveni k práci. Samozřejmě je nejlepší nejen si přečíst postup, ale také vidět zaběhnutí na videu od odborníků. Výsledkem správného postupu bude:

  • dlouhodobě bezproblémový provoz elektrického nářadí;
  • Dobrý start zařízení a stabilita výkonu;
  • Žádné neočekávané opravy vyžínače trávy po dobrém záběhu;
  • Žádné přehřívání.

Z tohoto důvodu je prvotní ošetření čínské sekačky na trávu nezbytnou součástí kvalitního provozu stroje, který může bezchybně pracovat, s použitím nožů pro benzínové sekačky nebo řezných linek různých průměrů při ošetření plochy, která je k dispozici ve speciálním obchodě „Sekačka na trávu“.

Příprava na první spuštění sekačky

Před prvním spuštěním sekačky je třeba postupně provést několik úkonů:

Doporučujeme vám, abyste tyto kroky prováděli nejen při nákupu nové strunové sekačky, ale také při přípravě starého nářadí na novou sezónu po jeho uskladnění.

Základní pravidla a techniky práce s křovinořezem

Pro dosažení dobrých výsledků sečení a dlouhé životnosti je důležité křovinořez správně používat a pečovat o něj. I když držíte křovinořez v ruce poprvé, brzy si osvojíte správnou techniku sečení. Stroj se jednoduše otáčí v půlkruhu zprava doleva a pohybuje se rovnoměrně vpřed.

Zde je několik základních technik a triků, které vám pomohou sekat menší plochy rychle a s lepšími výsledky.

Základní technika sečení je nejčastěji používanou technikou.

Vzhledem k tomu, že se žací ústrojí otáčí proti směru hodinových ručiček, je v pracovní praxi běžnější sekat zprava doleva.Výhodou tohoto systému je, že odřezky padají na řeznou plochu.

Velké rovné plochy. správná technika.

Velké, rovné plochy by se měly ideálně sekat metodou čtvercového sečení. Plocha je čtvercová, pak vždy pracujete podél vnější strany směrem ke středu.

Základní technika v případě vysoké trávy.

Pokud je tráva velmi vysoká nebo je plevel velmi odolný, je nejlepší sekat v obou směrech: nejprve posekáte vyšší část trávy jedním tahem vpravo a v opačném směru (vlevo) nižší část. Posekaná tráva bude stále ležet vlevo.

Podél svahu. seč za sečí.

Doporučujeme sekat v přímém směru, zejména na svahu: posekejte pokos rovnoběžně se svahem a poté na posekaný pokos nacouvejte. Poté posekejte další pás nad ním. I zde se posečená tráva vždy opírá o již posekaný povrch.

Obratné vyhýbání se překážkám. hravé sekání.

Seznámení se sekačkou

Po uvedení do provozu nespěchejte ihned se spuštěním vyžínače trávy. Nechte motor běžet na volnoběh asi 5 minut, aby se zahřál. Během zahřívání stroje nastavujte průtok vzduchu páčkou sytiče, dokud se cívka vlasce nebo nože neotáčí. Po zahřátí nářadí plně otevřete přívod vzduchu přesunutím páky do polohy „ON“ a stiskněte spoušť plynu na 1/2 a podržte ji po dobu 20 30 sekund. Poté uvolněte plyn a nechte trimmer běžet 30-40 sekund na volnoběh. V tomto režimu pokračujte 10 až 15 minut. Poté vypněte plyn a nechte jej 15 až 20 minut odpočívat.

Po vychladnutí sekačky pokračujte v chodu motoru podle předchozího postupu. Spusťte vyžínač, když je zahřátý, s otevřeným sytičem. Snažte se nedržet plyn příliš dlouho, protože pohyblivé části nástroje se o sebe jen dotýkají. A nenechávejte motor běžet příliš dlouho na volnoběh, protože by se mohl přehřát.

Dalším krokem je spuštění převodovky benzinového kobylkového vozu. Měli byste si vybrat místo s měkkou, mladou trávou. Sekejte 510 minut s 1/2 až 2/3 plného výkonu. Pak 20 až 25 minut odpočívejte. Tento cyklus opakujte 34krát.

Obecně platí, že sekačka na trávu by měla být zaběhnuta podle popsaného postupu, dokud se nevyčerpá palivo v nádrži. Stroj je pak připraven k dlouhodobému používání. Při práci sledujte teplotu převodovky a motoru. Nepřehřívejte se.

Servis křovinořezu (vyžínače trávy)

Motor. Vzduchový filtr musí být vždy čistý (bez nečistot a třísek); pěnový filtr by měl být navlhčen olejem. Jednou týdně zkontrolujte palivový filtr; pokud nářadí používáte často, v případě potřeby jej vyměňte. Před zahájením práce zkontrolujte utažení matic a šroubů. Podle potřeby vyčistěte tlumič výfuku (nebo jeho mřížku) a zapalovací svíčku.

Řezné kotouče. Břity musí být dokonale a správně nabroušeny pomocí vhodných šablon a pilníků (smirkových desek), přičemž je třeba dodržet úhly řezu odpovídající typu nože. Kotouče pravidelně otáčejte na obou stranách o 180° a rovnoměrně je opotřebovávejte. Tupý kotouč nebo špatně či nesprávně nabroušený kotouč špatně řeže, a tím přetěžuje motor a urychluje ztrátu jeho výkonu.

Strunové struny a strunové hlavy. Používejte pouze žací struny určené speciálně pro vyžínače. nepoužívejte drátěné nebo kovové hadice! Používejte pouze vedení stejného průměru, jaký doporučuje výrobce. Navíjejte cívku pevně, ale bez překřížení cívek. Vyčistěte žací hlavu od nečistot a podle potřeby ji namažte. Opotřebovaná nebo deformovaná hlava křovinořezu může poškodit převodovku a/nebo hřídel křovinořezu.

Úhlová převodovka. Podle potřeby odstraňte nečistoty (toto „ochlupení“ brání správnému chlazení snímače Geareducer) a namažte snímač Geareducer mazivem Husqvarna nebo podobným mazivem.

Ochranné kryty. Nikdy nepoužívejte křovinořez bez nasazeného krytu (krytů). hrozí nebezpečí ohrožení života a zdraví a přetížení motoru křovinořezu. Pro každý typ řezacího zařízení byste měli používat pouze jiný druh ochranného krytu, jak je stanoveno výrobcem.

Opravy křovinořezu svépomocí

Je třeba poznamenat, že ne vždy je možné křovinořez opravit svépomocí, ale ve většině případů to zvládne každý.

Pokud se motor sekačky na trávu rozbije a vy nejste automechanik nebo elektrikář, raději se nepokoušejte stroj opravovat. Je možné, že se vám ho nepodaří znovu sestavit. Může být nízká komprese motoru, motor může být zadřený nebo může být nefunkční karburátor. Pokud vám tato slovní spojení nic neříkají, neměli byste svůj křovinořez opravovat podle obrázku a intuice.

Je třeba poznamenat, že servis a opravy motorové pily a křovinořezu jsou v mnoha ohledech podobné.

Sekačka na trávu se skládá z tyče, motoru (může být nahoře nebo dole) a žací hlavy s noži a různým příslušenstvím. Co můžete udělat sami?

Páčka ovládání plynu 1. klapka sytiče 2. ovládací páčka 3. spínač zastavení motoru 4. páčka ovládání plynu

omezovací držák; 6. výložník; 7. ochranné zařízení řezací hlavy

1) Pokud je kolébkový spínač zaseknutý a znáte jednoduchá schémata zapojení, pájku a kalafunu, můžete snadno vyměnit kolébkový spínač za nový. Jsou k dostání v prodejnách elektrotechniky a světelné techniky.

2) Pokud drátěný omezovač spadl ze žací hlavy, lze jej omotat pružným měděným nebo hliníkovým drátem k rameni. Je také možné vyrobit nový nástavec z pásu nerezové oceli.

3) Pokud se šňůra v cívce řezací hlavy přetrhne, lze ji snadno vyměnit. Křovinořezovou hlavu si můžete koupit samostatně a vyměnit ji, ale křovinořezová řada je mnohem levnější. Nejlepší je nylonový nebo kapronový vlasec 0,9 až 1,5 mm. Než vám dojde, změřte si najednou průměr používaného vlasce. Tenčí může prasknout, silnější způsobuje přehřívání motoru a zbytečné vibrace. Buben je třeba demontovat a ručně navinout vlasec, poté buben opět smontovat.

4) Pokud se tyč zlomí, lze ji také opravit přivázáním a přilepením k dřevěným latím nebo železným sponám.

5) Pokud motor začne silně vibrovat a běží hrubě, je možné, že je třeba křovinořez promazat. Všechny vyžínače trávy se snadno rozebírají a měly by se alespoň jednou ročně naolejovat.

7) Pokud je vaše sekačka na trávu vybavena plastovými noži, které se z nějakého důvodu zkroutily, existuje způsob, jak je vyměnit za kovové. K tomu je třeba vyrobit několik čepelí z nerezové oceli. Doma je to trochu problém, ale můžete se o to postarat se soustružníkem, kterého znáte a který pracuje v průmyslovém závodě nebo továrně. Čepele jsou k hřídeli připevněny pomocí objímky a podložky. Toto vylepšení vede k tomu, že strunová sekačka dokáže sekat trávu jakékoliv tvrdosti. Při používání takového zastřihovače byste však měli být opatrnější.

8) Motor nenastartuje? Pro nastartování motoru, i když je horký, může být nutné zcela zavřít sytič, aby se obohatila směs. Zkontrolujte přívod paliva, vyčistěte zapalovací svíčku a případně ji vyměňte.