Jak smíchat benzín a olej pro vyžínač trávy

Guide For Mixing 2 Stroke Fuel For 52cc Petrol Brush Cutter, Grass Line Trimmer

Kolik benzínu a oleje smíchat do strunové sekačky na trávu

Sekačky na trávu jsou poměrně běžnou technikou pro boj s plevelem na zahradních pozemcích, v domácnostech, na komunikacích a v inženýrských sítích. Tato zařízení mají dva další názvy. strunová sekačka a sekačka na trávu. Rozdíl mezi těmito stroji je v jejich motorech. Dražší modely mají čtyřtaktní motor, zatímco všechny ostatní mají dvoutaktní motor. Poslední z nich je samozřejmě u obyvatelstva nejoblíbenější, protože je konstrukčně jednodušší, lehčí a výrazně levnější než jeho čtyřtaktní konkurenti. Dvoutaktní modely jsou však nepohodlné, protože palivová směs pro ně musí být připravována ručně, přičemž je třeba dodržovat přísné dávkování mezi benzínem a olejem. U čtyřtaktních motorů se tyto složky mísí automaticky, stačí naplnit nádrž na benzin a olej správnými látkami. Podívejme se, jak správně natankovat palivo do dvoutaktního křovinořezu, protože na tom závisí účinnost a dlouhá životnost stroje.

smíchat, benzín, olej, vyžínač

Standardní poměry

Často se vyskytují problémy s poměrem oleje a paliva pro spolehlivý provoz křovinořezu. Důvodem je, že informace v těchto zdrojích jsou zcela odlišné. V údajích o poměru se lze setkat s rozdílem desítek jednotek, někdy i s rozdílem polovičním. Takže se nemůžete nezeptat, kolik oleje skutečně potřebujete na 1 litr benzinu: 20 ml nebo 40 ml. K tomu však slouží technický list výrobku, který si v obchodě zakoupíte. Měl by zde být popis zařízení, návod k obsluze a pokyny k přípravě palivové směsi.

V první řadě je třeba vzít v úvahu doporučení výrobce, protože pokud se vyžínač porouchá, můžete uplatnit reklamaci u výrobce, a nikoli u třetí strany. Pokud není k dispozici návod k použití, a tím spíše, pokud návod chybí, měli byste se poohlédnout po jiném modelu sekačky na trávu od spolehlivějšího prodejce.

smíchat, benzín, olej, vyžínač

Pro všechny ostatní případy, kdy máte v rukou sekačku na trávu a nemáte možnost zjistit její technické vlastnosti, existují standardní poměry pro nejpravděpodobnější složky palivové směsi pro dvoutaktní motor. Tyto jednotky obvykle používají benzin AI-92 a speciální syntetický olej, který obsahuje rozpouštědlo, aby se lépe mísil s palivem. Tento olej se pomalu odpařuje a je schopen ve válci zcela shořet, aniž by zanechával usazeniny.

Standardní poměr syntetického oleje a benzínu je 1:50. To znamená, že na 5 litrů benzinu je potřeba 100 ml oleje, což znamená spotřebu 20 ml oleje na 1 litr benzinu. Znalost poměru oleje potřebného k naředění 1 litru benzinu usnadňuje výpočet potřeby oleje pro palivo do sekačky na trávu. Při použití minerálních olejů se nejčastěji používá poměr 1 : 40. Na 1 litr paliva je tedy potřeba 25 ml tohoto oleje a na 5litrový kanystr 125 ml.

Při obsluze sekačky na trávu nebude mít člověk s malými zkušenostmi s tímto zařízením potíže s určením a nastavením správného množství oleje pro konkrétní model. Stačí věnovat pozornost výfukovým plynům (jejich barvě, toxickému zápachu), cyklické stabilitě, teplu motoru a výkonu. Další informace o tom, co lze očekávat od nesprávného poměru benzínu a oleje, najdete na jiném místě tohoto článku. Pro použití s benzinem AI-95 jsou k dispozici také následující modely křovinořezů. Zvažte také.

Pokud výrobce paliva doporučuje vyšší oktanové číslo, měli byste se tímto doporučením vždy řídit, abyste nezkrátili životnost svého stroje.

Pravidla pro míchání

Nyní se podíváme na správný způsob míchání složek. Bylo by však logičtější začít analýzou běžných, ale naprosto nepřijatelných chyb, kterými „hřeší“ mnoho majitelů této žací jednotky. Za chyby při míchání palivové směsi se považují tyto skutečnosti.

 • Přidání oleje do paliva v palivové nádrži křovinořezu. Homogenní palivové směsi tímto způsobem nelze dosáhnout. Může to fungovat, pokud se strunovou sekačkou třepete až po delší době. Vzhledem k hmotnosti stroje je to však nepravděpodobné.
 • Nejprve nalijte olej do směšovací nádrže a poté do ní přidejte benzín. Benzín má menší hustotu než olej, takže pokud ho přidáte do oleje, zůstane v horní vrstvě, takže nedojde k přirozenému promíchání. Později ho můžete smíchat, ale bude k tomu potřeba mnohem více energie, než když smícháte benzín a olej dohromady.
 • Ignorování přesných měřicích přístrojů pro měření potřebných objemů použitých složek. Jinými slovy, ředění množství oleje nebo benzinu odhadem je při provozu motocyklu špatným zvykem.
 • Přidávání oleje a benzínu do palivové směsi v prázdných lahvích od pitné vody. Nádoba je vyrobena z polyethylenu, který je příliš tenký a může se rozpustit v benzínu.

Doporučujeme následující pravidla pro míchání palivové směsi pro dvoutaktní motory vaší sekačky na trávu.

 • Pro skladování benzínu, oleje, hotových palivových směsí a pro jejich přípravu používejte pouze čisté nádoby z kovu nebo speciálního plastu.
 • K doplňování benzinu používejte konvičku, abyste zabránili rozlití, a k přidávání oleje používejte označenou odměrku nebo lékařskou stříkačku o objemu 5 ml a 10 ml.
 • Nejprve nalijte do džbánu benzín, abyste připravili palivovou směs, a poté olej.
 • Chcete-li směs zředit, nalijte do nádoby nejprve pouze polovinu zamýšleného objemu benzinu.
 • Poté do benzinu přidejte potřebné množství oleje.
 • Obsah expanzní nádoby důkladně promíchejte. Nejlépe je směs míchat krouživými pohyby v těsně uzavřené nádobě. neměli byste míchat palivo s nějakým cizím předmětem uvnitř kanystru, protože nevíte, z jakého materiálu je tento předmět vyroben, jakou reakcí může reagovat se složkami směsi a jak je čistý.
 • Do smíchané směsi přidejte zbytek benzínu a znovu dobře promíchejte.
 • Palivovou nádrž sekačky lze naplnit směsným palivem.
 • Směs paliva a oleje by se neměla skladovat déle než 14 dní, protože ztrácí své vlastnosti, začíná se rozvrstvovat a odpařovat, což vede ke změně poměrů, a tím ke zhoršení výkonu vyžínače plevele.

Důsledky nesouladu poměrů

Životnost motoru křovinořezu závisí na tom, jak přesně dodržíte výrobcem doporučený poměr oleje a benzínu. Jde o to, že směs paliva a oleje vstupuje do válců jako mlha benzínu a oleje. Úkolem složení oleje je mazat pohyblivé a třecí části a povrchy různých částí uvnitř válce. Pokud se ukáže, že oleje není dostatek nebo že olej není vůbec, začnou se suché kontaktní části navzájem poškozovat. To má za následek vznik rýh, škrábanců a třísek, které mohou způsobit úplné nebo částečné poškození motoru (může dojít například k jeho zadření).

Pokud se naopak do motoru dostane příliš mnoho oleje, má čas se zcela spálit, vysrážet se na stěnách válce a časem se proměnit v pevné částice. koks, strusku apod. Jak asi tušíte, i to vede k poruše motoru. Nejdůležitější je, že by nemělo být povoleno žádné zneužití ropy, ani jediné. je lepší desetkrát přeplnit trochu oleje než jednou nedoplnit. Nezřídka se stává, že k poruše motoru postačí jediný případ.

Jak si vybrat sekačku na trávu?

Dvoutaktní motory křovinořezů jsou poháněny motory AI-92 nebo AI-95. Nejčastěji se používá první typ. Informace o tom je povinně uvedena v datovém listu. Pokud z nějakého důvodu přesně nevíte, s jakým benzínem by měla vaše sekačka na trávu pracovat, můžete si vybrat tak, že vyzkoušíte obě značky benzínu v akci. To nezpůsobí žádné globální změny v motoru, ale je docela dobře možné určit, který benzin má konkrétní model „rád“ více, a to podle řady faktorů. To se projevuje na vývoji výkonu, vstřikování a zahřívání motoru, jakož i na jeho stabilním chodu při všech otáčkách.

Poměr oleje k určitému objemu benzinu je však mnohem obtížnější určit. V takovém případě potřebujete vědět alespoň něco o výrobci stroje. A v souladu se standardními poměry pro tohoto výrobce můžete zvolit poměr pro konkrétní model s ohledem na typ oleje.

Dokonce je možné zahájit výběr podle země výroby.

Například u malých čínských zastřihovačů se používají dva základní poměry. 1:25 nebo 1:32. První z nich je určen pro minerální oleje a druhý pro syntetické oleje. O volbě standardních poměrů u evropských a amerických výrobců řetězových pil v souvislosti s typem oleje jsme se již zmínili. Pro zastřihovače pro domácnost musí být používán televizní olej podle klasifikace API. Pro výkonnější motory třídy TC.

Poměr benzínu a oleje pro vaši sekačku na trávu určíte podle následujícího videa.

Výběr správného oleje pro řetězovou pilu

Dvoutaktní motory jsou poháněny směsí bezolovnatého benzínu a oleje 2T. Použijte doporučený benzín AI-92. Při použití vyššího oktanového čísla dojde k vyšší teplotě vzplanutí a spalování a k předčasnému vyhoření ventilů. Totéž platí pro ropu. Doporučená směs není nejdražší. Použití jiné značky však není povoleno. Viskozita se změní, což vede k nedostatečnému mazání běžných výrobků bez vysoce přesného lapování.

Pokud je přidáno příliš mnoho oleje, dochází k neúplnému spalování, což má za následek usazování sazí a nadměrné emise výfukových plynů. Bohatá směs je pro motor škodlivá. U čtyřtaktních motorů se olej musí plnit odděleně od benzínu. Čistí, chladí a snižuje tření. Olej se během provozu zanáší a musí se vyměnit po 50 provozních hodinách. Typ oleje najdete v technickém listu sekačky. Směs musí být označena 4T s viskozitou 10W40.

Doporučený olej je nejlepší olej pro každý motor. Společnost Shel Helix Ultra je však mezinárodně proslulá. Společnost strávila 40 let vývojem nové technologie výroby syntetické ropy ze zemního plynu. Technologie Pureplus vedla k vylepšenému složení základového oleje. Na základě tohoto oleje a přidání správných aditiv se získají oleje doporučené předními výrobci olejů pro jejich spotřebiče.

smíchat, benzín, olej, vyžínač

Volba oleje závisí především na doporučení výrobce. Používá se pouze značkový olej. Stejný olej je vhodný pro značku Vityaz, protože motory těchto značek jsou stejné. Odborníci zastávají názor, že každý olej výrobce určený pro jeden typ stroje je vhodný pro použití ve všech značkách. Dávkování benzínu a topného oleje by nemělo být příliš vysoké.

Olej musí být skladován po dobu jedné sezóny. Dlouhodobě stojící výrobek ztrácí své vlastnosti. K dispozici jsou balení od 0,1 do 5 litrů.

Dráha oleje doporučená pro. Společnost nemá vlastní výrobní závod, pouze stáčírnu. Volně ložené výrobky se plní do malých nádob, označují se a dodávají do obchodů. Do oleje mohla být ve fázi výroby přidána aditiva.

Je nutné používat správný olej pro křovinořez v souladu s návodem k obsluze. Zařízení nelze provozovat na čistý benzín.

Rady pro přípravu

Většina řidičů ví, že dvoutaktní motor je poháněn benzínem a olejem. Z tohoto důvodu je vhodné dodržovat poměry uvedené v technickém listu výrobku.

Je samozřejmé, že někteří zkušení majitelé vozidel si tento poměr vytvářejí od oka. Směs však bude mít pokaždé jiný poměr. To je pro motor nepříznivé. Proto byste si měli přečíst pokyny na obalu.

Doporučené požadavky na provoz směsi:

 • Při míchání s palivem nesnižujte množství olejové složky. Poměr 1:50 musí být dodržen. Tolik ropy? Před nalitím směsi do klikové skříně zjistěte její přesné množství. Olej není levná součástka, a proto není neobvyklé, že se snažíme ušetřit. To by však mohlo způsobit nadměrné zahřívání systému. Je proto třeba dodržovat poměry oleje. také trpí otěry, které znatelně snižují životnost motoru.
 • Nepoužívejte také příliš mnoho oleje. Nadměrný objem je negativním faktorem pro provoz motoru. To způsobuje rychlé opotřebení motoru, které vede ke zvýšenému zanášení.
 • Nedoporučuje se skladovat připravenou palivovou směs déle než 30 dní. V opačném případě ztrácí své vlastnosti a jeho použití výrazně snižuje životnost motoru.
 • Dbejte na to, aby se ve směsi nenacházel prach nebo nečistoty, protože i ty mají negativní vliv na chod motoru.