Jak správně používat křovinořez

sekačka na trávu

Zadejte typ motoru zařízení. Vyžínače trávy se dodávají s dvoutaktním nebo čtyřtaktním motorem. Koupit olej pro daný typ motoru. Benzín pro strunovou sekačku je AI-92/93/98, k dostání na všech čerpacích stanicích. Smíchejte olej s benzínem. Minerální olej smíchejte s benzínem v poměru 1 : 34, syntetický olej v poměru 1 : 50. Vždy se řiďte doporučeními výrobce sekačky na trávu ohledně viskozity oleje (další informace naleznete v části Benzín. viz štítek na baňce). Nejčastěji používaný olej je vícestupňový olej 5W-30. Nepoužívejte neschválené motorové oleje. Do nádrže nalijte malé množství (např. 0,5 litru) získaného paliva. Posunutím požadované páčky zavřete vzduchovou klapku (viz „Ventilační otvory“). instrukce). Otočte klíčkem zapalování (nebo klikou) do polohy „zapnuto“. bez tohoto nastavení se sekačka nespustí. Tuto chybu často dělají nováčci. Napumpujte trochu paliva do karburátoru. pokud je vybaven ručním „vahadlem“ se samostatným tlačítkem nebo páčkou (viz „Seřízení plynu“). instrukce)

Je třeba 4-7 tahů. Umístěte vyžínač na rovnou plochu. Jemně táhněte za startovací šňůru, dokud neucítíte, že se zastavila. Pak ji prudce vytáhněte, ale ne úplně

Tento pohyb opakujte až čtyřikrát. Pokud motor nenastartuje, znovu otevřete sytič, jinak budou zapalovací svíčky při dalším pohybu šňůry zaplaveny benzínem. Proveďte 2-3 pokusy o nastartování motoru s otevřenou ruční brzdou. Pokud se motor stále nedaří nastartovat, zavřete sytič a zkuste to ještě několikrát. Po nastartování motoru zatáhněte páčku plynu do polohy volnoběhu.

Seznámení s nástrojem

Otázku, jak sekat s motorovou pilou a strunovou sekačkou, kladou většinou začátečníci, kteří si toto nářadí pořídili nedávno. Než začnete, je dobré se seznámit s designem a konstrukcí sekačky. Hlavními konstrukčními prvky těchto nástrojů jsou

  • Benzínový motor. dvoutaktní motor. Existují nástroje se čtyřtaktními motory, jejichž nevýhodou je vyšší hmotnost
  • Palivová nádrž. nádrž pro skladování zředěného benzínu a oleje
  • Převodovka je ozubené kolo, které zajišťuje přenos točivého momentu z hřídele motoru na pracovní těleso
  • Startér. startovací zařízení benzínového motoru
  • Tlačítko je pevná základní deska, která spojuje motor se žací hlavou

kromě benzínových vyžínačů existují i elektrické a bateriové přístroje. Hlavní nevýhodou benzínových strojů ve srovnání s elektrickými nebo bateriovými je jejich větší hmotnost. Hmotnost benzínových vyžínačů je 8-10 kg (čtyřtaktní vyžínače), což závisí především na jejich výkonu. Pro usnadnění obsluhy nářadí výrobci doplňují své jednotky speciálními popruhy, které se nazývají také vykládací popruhy.

Abyste věděli, jak správně nastartovat sekačku na trávu, musíte znát konstrukci nástroje. Na rozdíl od svých elektrických a bateriových protějšků potřebují benzínové sekačky nejen umět sekat, ale také nastartovat motor.

To je zajímavé!Elektrickou sekačku lze nastartovat stisknutím startovacího tlačítka, zatímco benzinové sekačky se startují zatažením za startovací motor.

Nejlepší vlastnosti benzínových vyžínačů

Benzínové vyžínače a křovinořezy jsou univerzálnější zařízení, protože fungují na benzín a nejsou závislé na elektřině. Bezpečnostní opatření při práci s vyžínačem trávy. Jak správně držet strunovou sekačku. Na trhu jsou dvě hlavní verze křovinořezů, a to dvoutaktní a čtyřtaktní. Obvykle pracuje vyžínač na trávu 2-taktní na základě konzistence oleje a benzínu. Tyto jednotky jsou nejméně výkonné, ale i ty lze použít jako křovinořez. Benzínový čtyřtaktní vyžínač trávy je výkonnější a benzín a strojní olej se v takové jednotce plní samostatně. U většiny nejoblíbenějších modelů můžete najednou natankovat méně než 2,2 litru benzinu. Tato strunová sekačka je mnohem silnější než elektronická strunová sekačka, protože je poháněna benzinem a má výkonnější motor. Akumulátorová benzínová sekačka na trávu se velmi snadno používá, protože má speciální nástavce. Mezi zřejmé výhody benzínových vyžínačů trávy patří:

  • Žádné elektrické kabely;
  • Vysoký výkon;
  • Schopnost zvládnout husté suky a trávu;
  • Schopnost pracovat za každého počasí;
  • všestrannost.

Nevýhody benzínových vyžínačů také dost, takže si takové zařízení by mělo být pečlivě vybráno. Tento stroj má velkou hmotnost a je mnohem náročnější na skladování a údržbu, protože se musí čas od času čistit. Benzínové vyžínače navíc více hučí a uvolňují do ovzduší zplodiny hoření. Kromě všeho ostatního jsou benzínové zastřihovače cenově dražší než elektronické zastřihovače.

Přestože většina typů benzínových křovinořezů je poměrně velká, kolový vyžínač na trávu tohoto typu mohou používat i dámy. Kompletní sady benzínových vyžínačů se mohou lišit tím, že jsou často univerzální, protože k nim je připojeno obrovské množství rostlin a nožů, které umožňují provádět různé práce na zahradě.

Bezpečnost při práci

Mezi technikou sečení strunové sekačky a kotoučové sekačky jsou rozdíly. Strunová sekačka seká trávu na samém konci, ale pokud jedete příliš rychle, je použita celá délka. Výsledkem je, že stébla trávy nejsou posekána, tráva se namotává na drát a motor je přetěžován. Proto je důležité zvolit tu nejlepší rychlost sečení pro váš trávník. Sekání vysoké a tvrdé trávy navíc spotřebovává strunu vyžínače rychleji než sekání trávníku.

Existuje několik jednoduchých pravidel pro efektivnější a účinnější sečení.

  • Zahradní cestičky, záhony a okraje trávníků se snadno sekají se spodní strunovou sekačkou. Rovina otáčení cívky takového zařízení může být kolmá k zemi.
  • Husté porosty, velké plevele a keře je třeba sekat pomocí kotoučů nebo speciálních nástavců.
  • Při čištění velkých ploch by měl být přístroj nakloněn doleva ve směru kývání.
  • Chcete-li sekat kolem záhonů, keřů a jiných překážek, musí být hlava sekačky nakloněna směrem k nim. Díky tomu můžete sekat kolem těchto objektů, aniž byste je poškodili.

Nezapomeňte, že cívka nebo kotouč se nesmí dotýkat země ani jiných překážek než trávy a větviček, které můžete potřebovat posekat.

Bezpečnostní opatření při práci s křovinořezy zahrnují následující.

  • Nepoužívejte zastřihovač za deště nebo vysoké vlhkosti.
  • Udržujte lidi a zvířata ve vzdálenosti nejméně 15 m od žací hlavy, protože posekaná tráva, drobné úlomky a kameny mohou vysokou rychlostí vyletět zpod žací hlavy a způsobit zranění.
  • Obsluha vyžínače by měla mít na sobě silný oděv, který zcela zakrývá ruce a nohy.
  • Používejte ochranné brýle, rukavice, pokrývku hlavy, uzavřenou obuv, speciální špunty do uší nebo chrániče sluchu.
  • Lano strunové sekačky musí být vedeno za sekačkou.

Ruční sekačka na trávu může pomoci udržet pořádek na malé ploše. Sekačky se snadněji používají na velkých plochách. Strunové sekačky jsou užitečné také při senoseči a terénních úpravách: lze je použít také k mulčování jahod a dalších užitečných rostlin. Podívejte se na video, jak tento nástroj jasně seká trávník.

Na rozdíl od kotoučového je strunový vyžínač bezpečnější, ale ne vždy je to nejlepší volba. Jak se říká, stojí za to zvolit řezací mechanismus pro zvláštnosti vaší oblasti práce, nebo použít komplexní systémy, kde můžete ovládat jak disk, tak vlasec pro trimmer, v případě potřeby nastavit první, pak druhý.

Jak jsme již uvedli, sekačky na trávu s řezacími linkami mohou být automatické, poloautomatické nebo ruční. V prvním případě se řezací nástavec po každém novém spuštění stroje sám „vysune“. To je velmi praktické, ale ne dostatečně úsporné, pokud je například vaše pole nepravidelného tvaru a má rohy, členité hrany a pokud musíte zapínat a vypínat dlouhý přechod do každé z těchto oblastí.

Je důležité, aby si obsluha uvědomila, že délka čáry, kterou vidí před sebou, když je natažená, je přesně ten průměr, který bude sekat. O tom, jak navléknout vlasec na cívku, se dočtete v jednom z našich článků, ale nejdůležitější je si uvědomit, že délka konců vlasce musí být optimální, abyste mohli kvalifikovaně sekat.

Jak správně sekat motorovou pilou? To by mělo být provedeno tak, aby vydrželo co nejdéle:

  • Cívku udržujte 10 cm nad zemí;
  • Při práci s vysokou trávou sekejte nahoře a pak u stonků, abyste se chránili před namotáním trávy na stroj;
  • sekat ve stejném směru, v jakém se otáčí buben;
  • Trávu na trávníku, zejména v blízkosti zdí a zahradních dekorací, sekejte nejlépe pomocí konců rybářského vlasce, aby nedošlo k přetížení motoru;
  • Každých 15 minut si udělejte přestávku.

V této sekci najdete odpovědi na všechny otázky týkající se sekaček na trávu, ale rádi vám nabídneme i náhradní díly k sekačkám na trávu z našeho dalšího sortimentu benzínových sekaček.

Vysokou trávu lze v ideálním případě sekat výkonnou strunovou sekačkou se silným vlascem. Musíte však uznat, že půda, na které roste plevel, není vždy rovná a majitelé pozemků často na svých pozemcích nacházejí nejrůznější křoviny, odpadky a kameny. Abyste snížili riziko plýtvání cenným vybavením, je nejlepší sekat na dva přejezdy.

Pokud máte seno a jste více či méně obeznámeni se stavem půdy, je snazší práci předvídat. Vysokou trávu. i přerostlou. dokáže posekat každý žací stroj. Hlavní je nespěchat a pochopit postup, jak ukazujeme v praktickém videu.

  • Mechanismus nepřetěžujte;
  • Pokud se tráva zamotá, stroj okamžitě vypněte;
  • Nesekejte mokrou trávu, a to ani s benzínovou sekačkou.

Nakupte si buben, nože a kotouče na strunovou sekačku. vždy je najdete zde, v obchodě KosiKosa.

Bezpečnostní tipy

Před zahájením práce je dobré se ujistit, že máte na sobě ochranné pomůcky. Práce s vyžínačem je většinou bezpečná, ale vždy existuje možnost, že stroj nasbírá nečistoty. Používejte alespoň ochranné brýle a přiléhavý oděv. Ideální jsou dlouhé kalhoty a silné rukavice. Než začnete, je dobré zkontrolovat, zda je vaše sekačka na trávu v pořádku.

Jak připevnit kotouč nebo rybářský vlasec k vyžínači

Fréza je připevněna k žacímu ústrojí. Bod upevnění se nazývá převodovka. Disk nebo kotouč se snadno vkládá. Princip upevnění řezných nožů na vyžínač je následující

  • Podložka se nejprve upevní šestihranným klíčem
  • Nasaďte kotouč na hřídel
  • Poté namontujte horní podložku a upevněte ji pomocí upevňovací matice
  • K otáčení matice použijte speciální nástrčný klíč, který se obvykle dodává s každým nástrojem
  • Otáčejte maticí proti směru hodinových ručiček
  • Šestihranný klíč použijte k zaklínění hřídele při otáčení

V opačném pořadí vyjměte a vyměňte kotouč na vyžínači. Podrobnější informace o tom, jak připevnit cívku s vláknem k sekačce, naleznete v tomto materiálu.

Ochranné pomůcky pro práci s křovinořezem (vyžínačem)

Upozornění: tento článek nenahrazuje pokyny v uživatelské a bezpečnostní příručce. Před použitím výrobku si vždy přečtěte návod k použití a dodržujte bezpečnostní pokyny.

Pro bezpečnou práci s křovinořezem (vyžínačem) potřebujete:

  • Přilba;
  • Chrániče sluchu;
  • Ochrana očí (síťovaný obličejový štít nebo ochranné brýle, nebo ještě lépe, použijte obojí);
  • Dlouhé a pevné kalhoty (holeně jsou v bezprostřední blízkosti nože nebo vlasce, proto musí být chráněny);
  • Boty s protiskluzovou podrážkou (nejlépe s ocelovou špičkou);
  • Měkké rukavice (pro ochranu a tlumení vibrací);

Pokud je vše v pořádku, zkontrolujte karburátor.

Vyžínače trávy mají podtlakové karburátory. Při demontáži, čištění nebo proplachování buďte velmi opatrní. v žádném případě nerozebírejte spodní část karburátoru, kde je umístěn primer. Vzduchový filtr (uvidíte ho po sejmutí ochranného krytu na karburátoru) je třeba umýt čisticím prostředkem. Nejlepší je prostředek na mytí nádobí. Po zaschnutí ji vraťte na místo. Vypláchněte karburátor čistým benzínem a vyfoukejte otvory čerpadlem. Vyčistěte také filtr palivového potrubí, pak vše znovu sestavte a vysušte. Strunová sekačka obvykle začne pracovat až po všech těchto manipulacích.

Použití jemné šňůry místo rybářského vlasce. vyplatí se to u křovinořezu??

Tato myšlenka napadla téměř každého, kdo někdy sekal 10 akrů vysoké trávy. Zdá se to jako dobrý nápad. Kabel je silnější než lanko, tolik se neopotřebovává. Ale není to tak jednoduché.

Sekačka běží v

Po vychladnutí sekačky pokračujte v práci podle předchozího postupu. Spusťte vyžínač zahřátý s otevřeným sytičem. Snažte se nedržet plyn dlouho, protože pohyblivé části nástroje se o sebe pouze dotýkají. Motor neprovozujte příliš dlouho na volnoběh, protože by se mohl přehřát.

Dalším krokem je spuštění reduktoru sekačky na trávu. Vyberte oblast s měkkou, mladou trávou. Sekejte 510 minut s 1/22/3 plného plynu. Poté 20 až 25 minut odpočívejte. Tento cyklus opakujte 34krát.

Obecně platí, že sekačka běží podle popsaného algoritmu, dokud není palivová směs v nádrži vyčerpána. Poté je nástroj připraven k dlouhodobé práci. Během provozu kontrolujte teplotu převodovky a motoru. Neměly by se přehřívat.

Servis křovinořezu (vyžínače trávy)

Motor. Vzduchový filtr musí být vždy čistý (bez nečistot a pilin); pěnový filtr by měl být navlhčen olejem. Jednou týdně zkontrolujte palivový filtr a v případě potřeby jej vyměňte, pokud je nářadí často používáno. Před uvedením stroje do provozu zkontrolujte, zda jsou všechny matice a šrouby utaženy. Podle potřeby vyčistěte tlumič výfuku (nebo sáček na trávu) a zapalovací svíčku.

Řezné kotouče. správně a pečlivě naostřete břity pomocí předepsaných šablon a pilníků (smirkových desek) a dodržujte úhly řezu v závislosti na typu nože. Oboustranné kotouče pravidelně otáčejte o 180° a rovnoměrně je opotřebovávejte. Tupý kotouč nebo špatně či nevhodně nabroušený kotouč nebude správně řezat, čímž dojde k přetížení motoru a zrychlenému snížení jeho životnosti.

strunové vedení a strunové hlavy. Používejte pouze přímá lana určená speciálně pro vyžínače. nepoužívejte drátěná nebo kovová lana! Používejte pouze šňůry stejného průměru, jaký doporučuje výrobce. Navíjejte cívku pevně, ale bez křížení cívek. Vyčistěte žací hlavu od nečistot a podle potřeby ji namažte. Opotřebovaná nebo deformovaná hlava může poškodit převodovku a/nebo hřídel křovinořezu.

Úhlová převodovka. Podle potřeby odstraňte nečistoty (tato „srst“ brání správnému chlazení převodovky) a na dvojici ozubených kol naneste mazivo Husqvarna nebo podobné mazivo.

Ochranné kryty. Nepoužívejte stroj bez ochranného krytu. hrozí nebezpečí ohrožení života a zdraví a přetížení motoru křovinořezu. Pro každý typ řezacího nástavce používejte pouze jiný ochranný kryt, než určil výrobce.

správně, používat, křovinořez

Opravy vyžínačů svépomocí

Ne vždy je možné křovinořez opravit svépomocí, ale ve většině případů to zvládne každý.

Pokud je motor vašeho vyžínače porouchaný a vy nejste automechanik nebo elektrikář, nepokoušejte se stroj opravovat. Je možné, že se vám ho nepodaří znovu sestavit. Možné problémy: nízká komprese motoru, zablokování motoru, porucha karburátoru. Pokud vám tato slova nic neříkají, neměli byste se pokoušet opravit křovinořez podle obrázku a intuice.

Je třeba poznamenat, že údržba a opravy motorové pily a křovinořezu musí probíhat velmi podobným způsobem.

Vyžínače trávy se skládají z tyče, motoru (buď nahoře, nebo dole) a žací hlavy s noži a různým příslušenstvím. Co můžete udělat sami?

klapka sytiče; 2. klika; 3. zařízení pro zastavení motoru; 4. páka ovládání plynu;

Příklad nástroje používaného k řezání skla velkého průměru. 5. omezovací držák; 6. tyč; 7. deflektor pro řezací nástavec;

1) Pokud je kolébkový spínač zaseknutý a vy se vyznáte v jednoduchých schématech zapojení a pájce, pájce a kalafuně, je snadné vyměnit kolébkový spínač za nový. Koupíte je v obchodech s elektrospotřebiči a v obchodech pro kutily.

2) Pokud drátěná zarážka vypadla ze žací hlavy, lze ji navinout na vedení pomocí pružného měděného nebo hliníkového drátu. Je také možné vyrobit nový nástavec z pásu nerezové oceli.

3) Pokud se strunová šňůra na cívce žací hlavy přetrhne, není nic jednoduššího než ji vyměnit. Hřídel křovinořezu byste si mohli koupit samostatně a vyměnit ji, ale křovinořezová šňůra je mnohem levnější. Nejlepší volbou je nylonový nebo kapronový vlasec o průměru 0,9 až 1,5 mm. Změřte průměr používaného vlasce najednou, než se zcela vyčerpá. Tenčí. může se roztrhnout, silnější. způsobuje přehřívání motoru a zbytečné vibrace. Buben je třeba demontovat a ručně navinout vlasec pro strunovou sekačku, poté buben opět smontovat.

4) Pokud se tyč zlomí, lze ji také opravit přivázáním nebo přilepením k proužkům dřeva nebo železa.

5) Pokud motor začne silně vibrovat a je „hrubý“, je možné, že je třeba křovinořez promazat. Všechny vyžínače trávy se snadno rozebírají a měly by se alespoň jednou ročně naolejovat.

7) Pokud má váš vyžínač plastové nože a z nějakého důvodu se zdeformovaly, existuje způsob, jak je vyměnit za kovové. Toho lze dosáhnout výrobou několika čepelí z nerezové oceli. Doma je to trochu obtížné, ale může vám pomoci známý soustružník, který pracuje v průmyslovém závodě nebo továrně. Lopatky jsou k hřídeli připevněny pomocí objímky a podložky. Tato přestavba je určena k sekání tvrdé trávy strunovou sekačkou. Při práci s takovým zastřihovačem však buďte opatrní.

8) Motor nenastartuje? Pro nastartování motoru, i když je zahřátý, musí být sytič zcela zavřený, aby se dosáhlo rovnoměrného promíchání. Zkontrolujte přívod paliva, vyčistěte zapalovací svíčku a případně ji vyměňte.