Jak nasadit řetěz na řetězovou pilu

Jak správně nasadit řetěz řetězové pily?

Aby si zahrádkář mohl vybrat nejlepší řezací nástavec pro konkrétní elektrickou řetězovou pilu, musí se zaměřit na několik důležitých parametrů a kritérií pro řetěz:

 • Délka. musí odpovídat délce namontované kovové vodicí tyče. Někteří začínající uživatelé se pokoušejí nasadit na nástrojové lišty kratší řezné jednotky v domnění, že se časem stejně roztáhnou a těsně přilnou k liště. To je velká chyba, protože délka vodicí tyče a nového hlavového složení by měla být stejná. Pokud se řetěz během používání prověsí, lze jej snadno zkrátit odstraněním několika článků;
 • Úhel přebroušení. díly broušené pod úhlem 30⁰ snáze snášejí zátěž. Pro běžnou práci se zmrzlým a vlhkým dřevem se nejlépe osvědčí řetězy s úhlem 10⁰;
 • Výrobce. abyste měli jistotu, že řezná lišta dokonale sedí na vodicí liště, musíte si vybrat výrobky od značky výrobce vodicí lišty a samotné elektrické pily. Například pro elektrické pily a vodicí lišty od stejného výrobce by měl být zvolen řetěz od společnosti Makita.

Při výběru řetězu pro elektrickou řetězovou pilu musí výrobce řetězu zvážit, jaký řezný nástavec bude pro dané použití použit. Pro řezání relativně velkého dřeva jsou vhodné řetězy s roztečí 3/8″. Pokud bude zatížení nízké, je nejlepší zvolit řezné nástavce s roztečí 0,325″ pro instalaci na elektrické nářadí.

Proč se řetěz u řetězové pily nebo elektrické řetězové pily sundává z řetězu??

Majitelé řetězových pil se občas potýkají s častým problémem. řetěz se na jejich řetězové nebo elektrické pile začíná utrhávat. Proč k tomu dochází, se podíváme později v tomto přehledu. Existují pouze tři hlavní důvody, proč řetěz padá:

Podívejme se, proč k tomu či onomu problému dochází:

Pokud se řetěz prodlouží, začne se uvolňovat, sklouzne z lišty

Příčinou je pravděpodobně opotřebení samotné součásti. Řetěz má omezenou životnost a je nejrychleji opotřebovávanou pracovní částí řetězové nebo elektrické pily. Kov se deformuje pnutím, takže se nejen otupí, ale také zhruba 1 cm zesílí. déle než u nového nástroje. Nejjednodušší je vyměnit díl, tj. koupit a namontovat nový řetěz.

Informace o tom, jak resetovat a zda lze řetěz resetovat doma, naleznete v následujícím přehledu.

Pokud je s kolejnicí problém, je to v místě upevnění.

Tato příčina je poměrně častá: mezi vnější deskou připevněnou k řetězovému kolečku a vnitřní deskou na tělese řetězové pily je drážka. Kryt je obvykle připevněn šroubem. Tento nástavec se nazývá motorická jednotka. Uchycení vodicí lišty a hnacího řetězového kola jsou zakryty ochrannými kryty. Když se upevňovací šrouby uvolní, pneumatika více vibruje a začne se pohybovat.

Pokud není s vodicí lištou nic v nepořádku, je napínání správné a práce stroje také. Pokud je příčinou uvolnění řetězu vodicí lišta, upevněte vodicí lištu a zkontrolujte řetězové kolo.

Problémy s řetězovým kolem.

Pokud není hnací řetězové kolo správně upevněno, je třeba napnout i řetěz, protože se nevyhnete vůli v řetězu. Odstraněním krytu motoru, svíček a vzduchového filtru upevněte řetězové kolo. Zapalovací svíčka je nahrazena zátkou, jejímž hlavním účelem je udržet píst na místě. Poté můžete pomocí speciálního klíče nebo univerzální úhlové brusky otočit spojkový kotouč ve směru hodinových ručiček.

Ujistěte se, že je píst v koncové poloze. pokud se podíváte do otvoru pro zapalovací svíčku, měl by být píst v dolní části.

Po upevnění pístu můžete nyní zapojit hnací řetězové kolo. Všechny součásti pak sestavíte v opačném pořadí.

Vlastnosti výběru vodicí lišty pro elektrickou pilu

první věc, na kterou byste se měli při nákupu tyče zaměřit, je materiál, ze kterého je vyrobena. Pokud je dostatečně pevný a odolný, bude vám dlouhodobě dobře sloužit. Při výběru materiálu je třeba se kromě materiálu podívat také na lištu:

nasadit, řetěz, řetězovou, pilu
 • Koník. zde můžete přizpůsobit vodicí lištu modelu řetězové pily. Záleží na poloze napínáku řetězové pily a otvoru pro olej v řetězu. Většina známých značek má pro své modely elektrických řetězových pil značkové násady. Stopky od různých firem lze zaměňovat;
 • Šířka drážky. na dnešním trhu si můžete vybrat z drážek o šířce 1,1 a 1,3 mm pro malé domácí elektrické pily a 1,5 a 1,6 mm pro výkonnější modely elektrických pil;
 • Délka pilové lišty. jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru dílu. Chcete-li určit délku řetězové pily, musíte změřit vzdálenost mezi nejvzdálenějším bodem konce vodicí lišty a dorazem řetězového kola. Obvykle se pohybuje mezi 12 a 20 palci. v závislosti na modelu elektrické řetězové pily. Čím delší je vybraná vodicí lišta, tím delší dřevo můžete řezat.

Správně namontovaná a kompatibilní vodicí lišta, řetěz a elektrická řetězová pila vám umožní pracovat efektivně a bez plýtvání časem a penězi.

Jak nasadit řetěz na elektrickou řetězovou pilu?

 • Vlastnosti řetězu řetězové pily
 • Vlastnosti řetězové pily
 • Instalace řetězu: Funkce
 • Proces natahování řetězu u elektrické řetězové pily
 • Jak vyměnit řeznou část elektrické řetězové pily?

Abyste pochopili, jak elektrickou řetězovou pilu nahodit, musíte si pečlivě prostudovat její design, konstrukci, vlastnosti vybavení, zkontrolovat napnutí čepele. Je třeba poznamenat, že toto zařízení se vyznačuje nepopsatelně snadným používáním. Proto jsou všechny práce prováděny rychle, hladce a důsledně.

Elektrické řetězové pily se používají ve stavebních a domácích dílnách pro různé úkoly.

Účel řetězové pily

V blízké budoucnosti je k dispozici velké množství řezných nástrojů. Aby bylo vše co nejpohodlnější, je cílem získat kvalitnější vzorky.

Hlavní části řetězové pily.

Neprofesionální řetězové pily jsou konstruovány pro rozteč řetězu 3,25 palce. Tyto rozměry výrazně snižují koeficient vibračního rázu, což však nemá pozitivní vliv na výkon stroje: ten je znatelně nižší. Vysoce kvalitní stroje mají řady s roztečí 3/8″ a 0,404″. Při nákupu řetězové pily byste měli věnovat zvláštní pozornost kvalitě ostré části, tj. е. řetězové pily.

Vlastnosti řezací části řetězové pily

Při nákupu motorové pily je důležité věnovat pozornost následujícím skutečnostem:

Kotoučová pila je typ nářadí.

Vysoce kvalitní příklady těchto nástrojů se vyznačují nejvyšší úrovní výkonu. Tyto modely jsou pevné, nemění své hodnoty v důsledku stálého tření a mohou být provozovány za všech nepříznivých podmínek. Všechny řetězové pily mají 50 hlavních článků. Jejich rozteč odpovídá 3/8, drážka je 1,3 mm. V některých případech závisí volba tohoto prvku na určitých vlastnostech:

 • Přesně dodržujte pokyny k elektrické pile;
 • Informujte se o kvalitě svého řetězce;
 • znalost rozteče vícenásobných odkazů.

PŘEČTĚTE SI, jak rozebrat aku vrtačku Makita Hr2450

Jednotky s 52 články mají rozteč 38 článků po 1,3 mm a rozteč tyčí 36 cm. Elektrické řetězové pily pro nejnáročnější podmínky jsou vybaveny řetězovými pilami ze speciálních slitin.

Nastavení řetězu: Funkce

Aby vaše řetězová pila správně fungovala, musíte zkontrolovat, zda správně fungují všechna její zařízení. Správně nasazený řetěz vám ušetří riziko zranění. Montážní práce se provádějí pomocí přípravků:

Zvláštní pozornost je třeba věnovat způsobu ostření a napínání řetězu. Kontrola funkčního stavu vodicí lišty by měla být pravidelným úkonem:

 • Začněte prohlídkou vodicí tyče, která je ke spojce připevněna krytem.
 • Pokud je třeba řetěz obnovit, matice se povolí klíčem. Současně neodstraňujte napnutí brzdy řetězu.
 • Brzdová destička se posouvá do strany. Za pozornost stojí zejména drážky, které umožňují napínání řetězové části.
 • Na levé straně posuňte vodicí lištu a snažte se dotknout hlavního řetězového kola. Jeden prvek řetězu je připevněn k pohonné jednotce a dřík je zasunut do otvorů ve vodicí liště.
 • Nastavením šroubu lze tuto část správně napnout. Při nasazování krytu začněte utahovat matice.
 • Vodicí tyč se posune nahoru a matice se utáhnou až na doraz.
 • Na trati se kontroluje rozchod kolejí.

Řetězová pila Makita UC 4020

(Makita ) UC 4020 A z internetového obchodu AllTools.Ru. Zvažte.

!Výměna řetězu a vodicí lišty u řetězové pily Makita EA3203S40B!5

a vodicí lišty na řetězové pileMacita EA3203S40B!5.

Elektrická šavlová pila. další moderní řetězová pila.

Po každé instalaci nebo výměně řetězu zkontrolujte jeho těsnost. Nedostatečné zajištění dílu může způsobit jeho odskočení z vodicí lišty a zranění obsluhy pily.

Jak vlastnoručně nabrousit řetěz elektrické řetězové pily?

Mnoho výrobců pil brousí řetěz elektrické řetězové pily při prvních známkách opotřebení nožů. Neexistuje však žádný konkrétní nástroj, který by se k tomu dal použít. Pro broušení by měla být k dispozici sada speciálních nástrojů. K tomu budete potřebovat:

 • Plochý pilník. je potřeba ke korekci hloubkového dorazu;
 • Kruhový pilník s vodicími linkami;
 • Měřidlo;
 • Obvazový metr. pomůže vám určit úhel.

Chcete-li nabrousit řetěz elektrické řetězové pily, musí být pilový kotouč ponechán na vodicí liště. Pneumatika musí být pevně upnuta ve svěráku. Průměr použitého pilníku by měl vždy odpovídat průměru zubů řetězu.

Pokud používáte kulatý pilník, ujistěte se, že nevyčnívá ze zubů řetězu více než 1/5 své délky. První broušený zub řetězu by měl být označen značkou, aby se nepřejel přes druhé kolo.

Řetěz elektrické řetězové pily vždy brousíte přesnými, opakovanými pohyby pouze v jednom směru. Po několikerém broušení pokračujte v práci na omezovači. časem se opotřebovává a ztrácí tvar. Při práci přitlačte kalibr k okraji omezovače. Pokud je nárazník příliš mimo kalibr, je třeba jej nabrousit plochým pilníkem. Přitom musí být měřidlo pily dokonale kolmé k vodicí liště elektrické pily.

Výsledek ostření není možné vizuálně zkontrolovat. Jediný způsob, jak zjistit, zda jste to udělali správně, je řezání dřeva.

Jak připevnit řetěz k elektrické řetězové pile. podrobný návod

Nyní, když jste našli pilovou jednotku pro svou řetězovou pilu, vás pravděpodobně zajímá, jak řetěz k řetězové pile sami připevnit. Ve skutečnosti není na tomto postupu nic složitého. Stačí, když si algoritmus pečlivě prostudujete a budete se jím při práci řídit.

Při instalaci řetězu na elektrickou řetězovou pilu postupujte následovně:

 • Na začátku je třeba stáhnout ochranný kryt a zároveň spustit brzdovou páku;
 • Pomocí šroubováku otočte napínákem a vyšroubujte matici. Tím uvolníte starý řetěz;
 • Sejměte kryt a odpojte lištu a řetěz od řetězového kola;
 • Poté starý řetěz odstraňte a na jeho místo nasaďte novou pilovou jednotku;
 • Poté nasaďte lištu na elektrickou řetězovou pilu a šroubem nastavte napnutí řetězu. Zkuste nový řetěz napnout opatrně, bez trhání.

Některé moderní řetězové pily jsou vybaveny speciálními křídlovými maticemi pro rychlé napnutí řetězu. Montáž nového řetězu na tento typ elektrické řetězové pily:

 • Spusťte brzdovou páku a vyšroubujte matici;
 • Sejměte kryt a posuňte vodicí lištu mírně dozadu;
 • Odstraňte starý řetěz a namontujte novou pilovou jednotku. Nový řetěz se nejprve namontuje na demontované řetězové kolo a poté po celé délce lišty;
 • Poté je třeba řetězové kolo znovu nasadit a matici utáhnout.

Nakonec otočte kolečkem ve směru šipky na krytu a dotáhněte kolečko až do konce.

Jak správně nasadit řetěz na elektrickou řetězovou pilu

Při velkém množství tesařských prací je spolehlivá elektrická řetězová pila nezbytná. bez ohledu na to, zda řežete dřevo uvnitř nebo venku. Kvalita nářadí a jeho provozuschopnost závisí na stavu řetězu a vodicí lišty. Správné nasazení řetězu na elektrickou řetězovou pilu je hlavním úkolem uživatele, který výrazně usnadňuje následnou práci. Několik praktických rad může pomoci i těm, kteří to ještě nikdy nedělali.

Jak zacházet s řetězovou pilou? (Neužitečné rady)

Po dlouhém skladování, zejména v nevytápěných místnostech, může v pile docházet ke kondenzaci vlhkosti a ke zkratům při startování. Abyste tomu předešli, uložte pilu na den nebo dva před použitím na teplém a suchém místě.

PŘEČTĚTE SI, jakou motorovou pilu zvolit pro svou domácnost?

Pro výrobu palivového dřeva je lepší používat benzínové modely, protože mají vyšší výkon a otáčky (8 až 9 ot./min) než elektronické modely (kolem 5 ot./min). Elektronické řetězové pily by se také neměly používat nepřetržitě po delší dobu.

není vybaven systémem tepelné regulace motoru, mohlo by dojít k roztavení izolace vinutí kotvy a zkratu. Pokud je systém namontován, téměř každou minutu vypne nástroj pro chlazení motoru.

Elektrické modely se doporučují pro tesařské práce v domácnosti a na zahradě nebo pro drobné tesařské práce pro kutily.

častěji odkládejte nářadí, aby vychladlo. Mimochodem, většina pásových pil je schopna pracovat několik minut v kuse.

Elektronické modely vyžadují pečlivou kontrolu stability napětí, zejména při použití malých pil. Naše elektronické systémy (zejména na venkově) jsou náchylné k výkyvům napájení a hodnota těchto výkyvů o víkendech a svátcích může dosahovat 15-20 %. Mimochodem, čím silnější motor, tím méně citlivý na stabilitu napětí.

Při práci s motorovou pilou vždy věnujte pozornost pilovému kotouči nebo řetězu. Pokud je pila při práci velmi horká, je to známkou špatně nabroušených zubů.

Aby bylo možné při práci s elektrickou kotoučovou pilou řezat, musí se okraje ochranného krytu opírat o povrch dřeva a být s ním během práce v kontaktu. Pokud je pohyb pilového kotouče přes překážející dřevo problematický, měli byste jej nejprve bez zastavení posunout o několik centimetrů zpět podél řezné hrany a poté jej opět pomalu vést ve stejné linii řezu.

Péči vyžaduje nejen samotné zařízení, ale také jeho příslušenství. Například řetěz je třeba po každém pracovním dni znovu upravit a nabrousit. Pokud stroj není vybaven automatickým mazáním řetězu (těch je samozřejmě jen několik), měli byste lištu častěji vkládat do kbelíku s olejem.

Správně nabroušená a seřízená pila se prořízne sama, prakticky nepotřebuje žádnou další námahu. Po použití vyjměte pilový kotouč nebo řetěz, otřete je od pilin, očistěte je parafínem a uložte je do speciálního boxu, dokud nebudou opět připraveny k použití.

Skladování nářadí. je předmětem jiné diskuse. Zvláštní pozornost je třeba věnovat úsporným modelům baterií, které je třeba skladovat na suchém a teplém místě při okolní teplotě nejvýše 50 stupňů Celsia, jinak může dojít k poškození baterie.

Životnost NiCd akumulátorů se maximalizuje při provozu v teplotním rozmezí od 10 do 35-40 stupňů Celsia. Samozřejmě nesmíte nechat nástroj na přímém slunečním světle, natož na dešti.

Nejenže je pila nebezpečná, ale je také velmi nebezpečná, takže je třeba neustále věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti. Při práci s elektrickou kotoučovou pilou je třeba zkontrolovat bezchybnou funkci upevňovacích prvků a kabeláže a samotnou elektrickou pilu uzemnit.

Například desky by se měly řezat pouze za sucha. Nikdy nepracujte v blízkosti vody, ve vlhkém nebo mokrém prostředí.

Pilový kotouč musí být pevně upevněn, což je třeba před zahájením práce zkontrolovat. U kotoučových pil je třeba také poznamenat, že každý model je navržen tak, aby používal kotouč se stejným průřezem.

Větší kotouče v zásadě nelze namontovat a menší jsou z bezpečnostních důvodů nepřípustné: v tomto případě je mezi kotoučem a krytem mezera, do které může vniknout prst. A protože rychlost ostří je velmi vysoká, je téměř stoprocentní jistota, že vám prst unikne.

Jak připojit řetěz k elektrické řetězové pile

Při velkém množství tesařských prací je spolehlivá elektrická řetězová pila nezbytná. bez ohledu na to, zda řežete dřevo uvnitř nebo venku. Kvalita a výkon nástroje přímo souvisí se stavem jeho klíčových součástí: řetězu a lišty. Hlavním úkolem uživatele je správné nasazení řetězu na elektrickou řetězovou pilu, což usnadňuje pozdější používání pily. Praktické rady, jak na to. i pro ty, kteří to nikdy předtím nedělali.

Jak funguje elektrická řetězová pila

Rychlost otáčení často není specifikována. Je zřejmé, že uvnitř je sběrný motor, ale jak rychle se pohybuje. Věnujte pozornost parametru rychlosti řetězu. Vyjadřuje se v metrech za sekundu (13,5) a udává, jak rychle se spoje pohybují. Je známo, že délka tyče je 14 palců (35,5 cm). Pro vaši informaci, vodicí lišta je kovový rám, po kterém běží řetěz.

Celková délka článků je přibližně 85 cm. Vezměte v úvahu přídavek na napínací mechanismus a rozměr průřezu. To znamená, že za sekundu je celkový počet otáček N = 13,5 / 0,85 = 16. To je přibližně 950 ppm. Nejedná se o otáčky motoru, ale o počet otáček řetězu. Na hnacím řetězovém kole je však uvedena informace: 6T x 9,53. To znamená, že hrotů je 6 a vzdálenost mezi nimi je 3/8″ (9,53 mm). Zbývá vynásobit tyto dva údaje a získat obvod: 6 x 9,53 = 60 milimetrů (zaokrouhleno).

Ukázalo se, že hnací řetězové kolo vykoná 85/6 = 15 otáček, což dává hřídeli rychlost asi 14 000 otáček za minutu. Za předpokladu, že uvnitř není žádné zařízení. Je namontován vysokootáčkový komutátorový motor (asynchronní motor nelze provozovat s touto rychlostí), což znamená, že neexistuje žádná alternativa. Někdy se používá převodovka, v jiných případech je pohon přímý. V druhém případě má elektrická řetězová pila nižší hmotnost a méně dílů, které se mohou rozbít.

Motor je z pochopitelných důvodů umístěn v příčné rovině k pohybu řetězu. Řetězové kolo hřídele se vyndá a nasadí se řetěz. Utahuje se kolem tyče a poté se připevní k tělu. Zde se nacházejí důležité mechanismy:

Za tímto účelem jsou do ocelové roviny vyříznuty dlouhé drážky pro umístění čepů karoserie. Pak se systém upevnění začíná lišit. Výrobci elektrických pil řeší problém po svém. Napětí se dosahuje například symetrickým spirálovým šroubem, jako je Champion, nebo jedním hrotem, jako je Makita.

Obvykle se utahuje pomocí klíče. Makita však má speciální skládací šroub. Je dobře, že je součástí konstrukce, ale uživatelé si stěžují, že pružina je méně pružná a hlava se začíná kývat. Věnujte pozornost tomu, co se říká, pokud to považujete za důležité. Je dobré, když má kabel gumovou zásuvku pro výše uvedený klíč.

K dispozici je však také pohotovostní napínací mechanismus. Řetěz se při práci uvolňuje a bylo by nepohodlné sundávat kryt vytažením šroubu. Mechanismus pohotovostního režimu je realizován různými způsoby. Například u modelu Champion je třeba jej dotáhnout šroubovákem a kolečko je umístěno na boku čepele.

Sparky nemá šroub, ale plastové kolečko o velkém průměru. Je vhodně umístěn na straně. Napínání řetězu ve vypnutém stavu trvá jen krátkou dobu. Vypadá jako křehké kolo a existuje obava, že mechanismus je náchylný k rozbití. Při výběru řetězové pily se zaměřte na prostředky pro udržování napětí řetězu v provozu.

Tím se snižuje součinitel tření a zahřívání. Uživatelé si stěžují, že čerpadla Makita snadno selhávají a olej buď přestává proudit, nebo je vstřikován příliš rychle. Pro kontrolu hladiny je na boku elektrické řetězové pily umístěn průzor. Informace o typu oleje naleznete v návodu k použití. Pokud při řezání kmene vychází z vodicí lišty kouř, je vhodné okamžitě přerušit práci.

Elektrická řetězová pila má obvykle dvě rukojeti. První se nachází v přední části těla vlevo. Obloukovitý a robustní. K ochraně před odletujícími třískami a jako nouzový vypínač slouží krycí deska. Při práci s elektrickou řetězovou pilou dochází v mnoha případech ke zpětnému rázu: vodicí lišta s pohyblivým řetězem se odráží zpět směrem k dřevorubci. To způsobí, že deska narazí na ruku a přepne spínač. odpojí napájení motoru. Elektrická pila se okamžitě zastaví a zabrání možnosti nehody.

V tomto smyslu jsou všechny pily konstruovány stejně, ale některé mají navíc bezpečnostní funkci blokování řetězu. V praxi elektrická pila odmítá řezat silná a mokrá polena. V případě fatálního zablokování je motor zachráněn před jistou smrtí. Pravděpodobnost, že se řetěz zasekne o vodicí lištu, je minimální, ale existuje. Pokud se zasekne, může dojít ke zničení převodovky. Výrobky tohoto typu by se neměly používat bez dalších opatření.

Zadní rukojeť je určena pro praváky. Když vezmete elektrickou pilu do ruky, zkuste se přesvědčit, zda je dobře vyvážená. Moderní modely s výkonem 2 kW váží o něco více než 2 kg, což usnadňuje práci. Pro pohodlné řezání musí elektrická řetězová pila volně ležet v ruce. Maximální průměry paprsků jsou uvedeny v technických údajích. Velikost je omezena délkou tyče.

Nikdy se špičkou řetězové pily nedotýkejte předmětů, jinak se řetěz bude odrážet zpět a obloukem směřujícím k hlavě uživatele. Což může vést k nešťastnému konci. Stejně tak se nepokoušejte řezat kmeny, které mají větší průměr, než je uvedeno v návodu.

Vypnutý řetěz řetězové pily je ukryt v krytu, který lze za provozu sejmout. Přední část těla motorové pily je vybavena plastovými nebo ocelovými zuby. Je třeba, aby se spojily s obrobkem, a pak je třeba nůž vyklopit nahoru a dolů. Takto se piluje snadněji a zuby slouží jako zarážka na této straně. Poslední věc, kterou chceme říct, je o moci: