Jak demontovat převodovku úhlové brusky Makita 9020

Příčiny poruchy úhlové brusky a způsoby opravy

I ta nejjednodušší oprava úhlové brusky v servisní dílně může stát třetinu až polovinu její hodnoty. Než zavoláte odborníky, měli byste se vždy pokusit opravit ji sami. Tím spíše, že v pasech brusek se často uvádějí tabulky nejčastějších poruch a příčin jejich výskytu. Pro domácí opravy si ve většině případů vystačíte se sadou nejběžnějšího nářadí: šroubováky, kleštěmi, klíči a multimetrem. Jediným místem, kde mohou být zapotřebí trny, stahováky nebo podobné nástroje, je demontáž a montáž ložisek. Náhradní díly pro úhlové brusky lze snadno získat ve známých internetových obchodech.

Následující doporučení mohou pomoci zajistit úspěšnou opravu ložisek.

 • Znát konstrukci vedené úhlové brusky. Měli byste si přečíst technickou dokumentaci dodanou se skartovačem. Znalost umístění součástí a dílů vám pomůže při správné demontáži a opětovné montáži brusky během oprav.
 • Znalost způsobu výměny ložisek pomůže zajistit, abyste měli k dispozici potřebné nástroje. Tyto nástroje nejsou složité a jsou téměř vždy k dispozici v arzenálu kutilů: šroubováky, klíče, kladiva, sada stahováků nebo jiné ruční nástroje (svěráky, nástavce, razníky různých provedení) pro upevnění a demontáž ložisek.
 • Při opravách brusek platí specifické pořadí operací. Je důležité mít na paměti, že existují určité rozdíly ve vlastnostech konkrétních modelů.
 • Vyměňte ložiska, pokud je v nich i malá hřídel, protože poškozené ložisko může elektrické nářadí zcela poškodit.
 • Před prováděním oprav se ujistěte, že je elektrické nářadí vypnuté.

Otevřené ložisko pro kladívkový drtič. Foto 220V

Použité nářadí musí být v dobrém stavu:

 • Konstrukční části stahováků (patky, tyče, dorazy, šroubovací zařízení) odpovídají technické dokumentaci;
 • Šroubováky mají rovné strany a rovná hřídel je pevně usazena v rukojeti;
 • Klíčové čelisti jsou rovnoběžné a bez prasklin a trhlin;
 • Kladiva jsou pevně připevněna k rukojetím.

Dodržování těchto doporučení vám umožní správně a bezpečně rozebrat úhlovou brusku, vyměnit vadná ložiska, namazat všechny díly a znovu sestavit brusku pro další použití.

Jak odstranit

Na následujícím videu je vidět, že úhlová bruska Interskol má velkou vůli na vřetenu. Autor podrobně ukazuje, jak odstranit pouzdro kluzného ložiska. K tomu slouží elektrický šroubovák s kohoutem o průměru vhodném pro závitování do vnitřního pouzdra. Závitník se pak mechanicky navlékne a poté, co narazí na doraz na skříni převodovky, se pouzdro zvedne řeznou částí závitníku, dokud zcela neopustí dosedací otvor.

Autor nedoporučuje vylisování těsně přiléhajících dílů pomocí vytahovačů, aby nedošlo k narušení celistvosti ložiska. Pro tento typ práce je vhodné používat lisovací stroje.

Kluzné ložisko lze snadno nahradit jehlovým ložiskem. Hlavní je, aby vnější a vnitřní průměr pouzdra odpovídal. V následující části je popsáno, jak provádět opravy úhlové brusky s jehlovým ložiskem.

Jak vyměnit převody u Makita 9558HN

Oprava rotoru zahrnuje jeho výměnu za nový nebo repasovaný. Oprava rotoru je možnost a bez pomoci ostatních, bohužel, nejen potřebují trpělivost, nástroje a materiál. Jedná se o prvotřídní práci.

Kromě elektronické části má úhlová bruska také mechanickou část, jejíž hlavní součástí je převodovka.

Převodovka se skládá ze skříně, pastorku a volnoběžných kol. Hnací pastorek je namontován na hřídeli rotoru. Uzavřený pastorek je namontován na vřetenu pod polohou vřetena.50.

U úhlové brusky Makita 9565 je volnoběžka nalisována na vřeteno. U úhlové brusky Makita 9558HN je hnací ozubené kolo připevněno k hřídeli s drážkou.

Poruchy převodovky jsou spojeny s poruchou zubů ozubených kol. Ozubená kola jsou prokluzující nebo je část zubů vyštípnutá.

Oprava převodovky úhlové brusky Makita zahrnuje výměnu dvojice šikmých ozubených kol. Řazení pouze ve dvojicích.

K demontáži napínacích kol je třeba lis nebo speciální stahovák. Není potřeba kladivo, protože skříň převodovky je vyrobena z křehkého materiálu.

Nástroje potřebné k opravám

Opravy vlastníma rukama Makita úhlové brusky, vyžaduje použití určitých nástrojů. Ne bez sady šroubováků. Měly by být pokud možno vybaveny západkovým mechanismem. Nejlepší možností je použít akumulátorový elektrický šroubovák. K opravě elektrické části úhlové brusky Makita budete potřebovat tester, zařízení pro detekci zkratu IK-2. Připravte si také otevřený klíč, stahováky ložisek, kladivo a unášeč z měkkého kovu. A potřebujete mastnotu, utěrky a tekutinu na smytí staré mastnoty.

Začněte opravu úhlové brusky vlastníma rukama by měla být s přípravou pracoviště, nastavení správného osvětlení. Budete potřebovat schéma úhlové brusky pro váš model a navrhované pokyny.

Veškeré závady na elektrickém nářadí se dělí na dva typy: elektrické a mechanické.

Zvažte opravu Makita úhlové brusky uzlů budeme používat schéma Makita 9565 úhlové brusky jako příklad.

Nejzákladnější způsob bez demontáže krytu

Někteří výrobci přistoupili k možnosti výměny kartáčů velmi správně. V krytu stroje jsou šroubovací zátky. Celý proces kontroly nebo „opravy“ trvá dvě minuty (pro oba grafitové kontakty):

Úzkým šroubovákem vypáčte kryt a vyjměte kartáček.

Pokud kartáč ztratil přibližně 70 až 80 % své původní délky, vyplatí se jej vyměnit. V nepravděpodobném případě by měl být starý grafitový kontakt umístěn na stejnou stranu, na které byl před odstraněním, aby se zabránilo procesu lapování. Kartáče se tak snadno neopotřebovávají, protože jsou v kontaktu s otáčejícím se povrchem válce.

 • Zašroubujte zátku až na doraz. Pozor! Zástrčku lze našroubovat i obráceně. Proto je důležité se ujistit, že je v horní části otvor pro šroubovák. V opačném případě by mohlo být obtížné ji později odšroubovat.
 • Zopakujte všechny kroky s kartáčem na druhé straně těla úhlové brusky.

Jedná se o nejběžnější způsob výměny kartáčů úhlové brusky, který však nevyžaduje demontáž stroje. Tento aspekt je proto možné zohlednit při nákupu nového nástroje.

Různá zařízení pro odsávání proudu

Podcenění významu správného stavu této části má vážné důsledky. Včasné předcházení těmto problémům prodlužuje životnost nástroje.

Nejprve je nutné pochopit různé typy proudových sběračů:

Prokluzování převodů

Tuto závadu podrobněji popíšu a opravím, protože její odstranění pomůže předejít dalším poruchám.

Vždy je pokušením použít staré ozubené kolo namísto koupě nového, i když je opotřebované, ale ne zcela opotřebované. Bohužel z této snahy nemůže vzejít nic dobrého. Je to ztráta času a úsilí. Jakmile jsou jednou vybroušeny, není možné boky ozubených kol obnovit, v každém případě prokluzují.

Pokud je opotřebení převodů příliš pokročilé, vydává úhlová bruska po zapnutí charakteristický pískavý zvuk. V tomto případě je nutné pastorky vyměnit po dvou. Opotřebení ozubených kol je vizuálně vidět. Na jedné straně zubů pastorku se vytvoří charakteristický poloměr, který plynule přechází ve zkosení vzniklé prokluzem styčných ozubených kol.

Proč k této poruše dochází?

 • Podle mého názoru je hlavním důvodem to, že konstrukční výpočty rozměrů převodovky jsou nepřesné, vše se provádí na místě. Dále je to nedostatek výrobní kázně a z toho plynoucí zmetkovitost nebo krátká životnost nástroje, která stále roste.
 • Další důvod, nesoulad materiálů. Pokud jste někdy opravovali čínský stroj, víte, co mám na mysli.
 • Uvolněné upevnění krytu převodovky. Příčinou poruchy je spíše nedbalost uživatele; je třeba hlídat elektrický nástroj, ale může se ukázat, že závity v jednom z upevňovacích prvků krytu ke skříni převodovky jsou prostě vytržené.

Jak problém odstranit

Samozřejmě, že pastorky bude nutné vyměnit v každém případě, ale pracovní schopnost nástroje po opravě dlouho nevydrží. Příčina poruchy musí být odstraněna.

Existují čtyři způsoby opravy úhlových brusek s nedostatečným spojením hnacího a volnoběžného kola.

 • Odbrousit asi 1 mm kovového povrchu skříně převodovky přiléhajícího ke krytu, nebo odbrousit polovinu této vzdálenosti na skříni a druhou polovinu na krytu. Tato metoda se na první pohled jeví jako nejjednodušší ze všech navrhovaných metod. Ve skutečnosti je to bez povrchové brusky na více či méně kvalitní úrovni stěží proveditelné. Kromě toho se při broušení skříně zmenší hloubka slepých otvorů pro upevňovací šrouby, což může ovlivnit správné upevnění krytu ke skříni převodovky.
 • Posuňte hnací (malý) pastorek blíže k napínacímu kolečku pomocí podložky. Tato metoda je v zásadě stejně dobrá jako další dvě, ale problémem je výpočet velikosti, o kterou má být pastorek posunut. Příliš volný styk nic nezpůsobí a příliš těsný styk pouze urychlí proces opotřebení.
 • Zmenšete napínací pastorek na hřídeli od ložiska víčka blíže k napínacímu pastorku, asi o 1 mm. Myšlenka je jednoduchá, těsnějšímu uložení brání pojistný kroužek, který je zase uložen v pojistné drážce vyfrézované do hřídele. Proto je třeba vybrousit novou drážku přibližně o milimetr níže, než byla drážka původní, a pod hnací pastorek umístit podložku o tloušťce rovnající se vzdálenosti, o kterou je posunuta zajišťovací drážka.
 • Smršťujte samotnou hřídel a na ní uložený napínací pastorek. Za tímto účelem je třeba zapíchnout rameno ložiska na hřídeli. Tím se hřídel trochu posune směrem ke krytu (v mém případě o 1,3 mm). Napínací pastorek je s ním posunutý.

Soustružení hřídele je pravděpodobně nejjednodušším a nejefektivnějším řešením problému nedostatečné přilnavosti ozubených kol, pokud máte po ruce soustruh. V případě potřeby lze konec hřídele, který zasahuje do opěrné objímky, odříznout.

To jsem měl na mysli, když jsem mluvil o nesouladu materiálů. Jak vidíte, pouzdro je vyrobeno z prášku, ale co je horší, prášek není řádně slinutý, což znamená, že se díl brzy rozpadne.

U některých modelů soustruhů je namísto pouzdra instalováno jehlové ložisko, které však nemá velký význam pro životnost výrobku jako celku.

Jak rozebrat úhlovou brusku Makita

Jak rozebrat úhlovou brusku Makita

Úspěšně propagujeme

Kotva: Rotující prvek v elektromotoru, který obsahuje vinutí.Kolektor je místo na kotvě, kam jsou vedena vinutí našeho zákazníka. Viděno jako řada vzájemně izolovaných desek.Stator je nepohyblivá část elektromotoru obsahující vinutí.Kartáčky jsou paralelní uhlíkové trubice, které vedou proud do kolektoru.

Převodovka. mechanické zařízení pro přenos otáčivého pohybu se změnou výkonu, nikoli otáček.

Nejoblíbenějším nástrojem v každodenním životě je po vrtačce úhlová bruska nebo, jak se jí často říká, úhlová bruska.

úhlová bruska se používá k řezání kovu, dřeva, betonu, broušení různých povrchů, řezání otvorů, dveří, výklenků.

Pokud je k dispozici úhlová bruska, vždy se pro ni najde využití, a obzvlášť frustrující je, když přestane normálně fungovat, dochází k trhání, škubání, zápachu spáleniny.

Všechny úhlové brusky jsou konstruovány stejným způsobem: podlouhlé tělo, ve kterém je umístěn motor a převodovka, rukojeť a ochranný kryt přišroubovaný na boku.

Datový štítek s původními údaji je umístěn na těle úhlové brusky. Zde najdete osobní číslo úhlové brusky a napájecí napětí 230 V. Jedná se o maximální povolené síťové napětí. Frekvence napájecí sítě. 50 Hz. Spotřební proud 5 A.

Příkon sítě je 1100 W, což je součin násobitele napětí 220 V a násobitele proudu 5 A. Otáčky kotouče namontovaného na úhlové brusce se pohybují v rozmezí 2800 až 11000 otáček za minutu. Samotná kotva se otáčí vyšší rychlostí než kotouč.

Zejména u této úhlové brusky je možné variabilní nastavení otáček. Kotouč určený k montáži na úhlovou brusku má vnější průměr 125 mm a závit M14 na upevňovací matici.

Elektrické nářadí pro domácnost určené pro fázové napětí 220 V má vinutí kotvy a vinutí statoru. Energie se přenáší ze sítě na kotvu prostřednictvím grafitových kartáčů.

Síťové napětí se přenáší na spínač, který je mechanicky spojen s tlačítkem na úhlové brusce. Statorové vinutí se skládá ze dvou polovin, které nejsou elektricky propojeny.

Vinutí kotvy se skládá z více vinutí, ale v jednom okamžiku kartáče vážou pouze dvě z vinutí kotvy.

Při zapnutí úhlové brusky je do jedné poloviny statorového vinutí přiveden proud a výstup statorového vinutí je připojen k držáku kartáče, do kterého je kartáč vložen pružinou.

Kartáč přivádí proud do jedné poloviny vinutí kotvy, na druhé polovině odebírá proud druhý kartáč, který přes držák kartáče přivádí proud do druhé poloviny statorového vinutí. Vstup a výstup proudu z úhlové brusky.

Pokud je celý obvod správný, kotva se začne otáčet.

Obrácení, t.е. Směr otáčení kotouče lze obrátit prohozením vodičů ke kartáčům ze statorového vinutí. Jednoduše odpojte dráty kartáčů a vyměňte je.

Na konci krytu úhlové brusky je červené kolečko pro variabilní nastavení otáček armatury a šroub pro sejmutí krytu.

U tohoto typu úhlové brusky jsou samotné kartáče umístěny uvnitř těla a není k nim přístup, ale vývojáři zjednodušili výměnu kartáčů sejmutím krytu. Po vyšroubování šroubu se odstraní plastová destička a vnější kryt se posune směrem ke kabelu, čímž se odkryjí všechny vnitřnosti včetně držáků kartáčů.

Mechanismus regulace otáček je elektronický. Celý obvod je zapouzdřen v epoxidové pryskyřici a pouze otáčkové kolo a chladič jsou vně. Co je uvnitř. obchodní tajemství. Při poruše jednotky.

rychlost již není řízena, ale zůstává na maximální úrovni. V žádném případě nezoufejte a do série s úhlovou bruskou můžete zařadit nejběžnější stmívače. stmívač.

Lze jej použít k řízení otáček jakéhokoli střídavého kolektorového motoru, pokud výkon motoru nepřekročí výkon stmívače.

Údržba Makita GA 5030 \ Oprava Makita 5030 \ Opravy elektrického nářadí \ Údržba nástroje

A ty, ty jsi sdílel video??)))) Můj partnerský program na You Tube:.

Jak vyměnit rotor na úhlové brusce Makita GA9020S 230 \ Oprava velké úhlové brusky Makita \ Oprava nářadí

Na obou stranách krytu jsou ocelové držáky kartáčů s pružinami v podobě stočeného ocelového pásu. Pružina udržuje kartáč přitlačený ke sběrači kotvy, i když samotná kotva silně vibruje a zahřívá se.

Pružina stlačuje kartáč a s opotřebením kartáče se pružina propadá stále níže do ocelového držáku kartáče. Kartáče se opotřebovávají a smršťují. Když už nejsou dostatečně dlouhé, úhlová bruska přestane pracovat. Dražší modely mají uvnitř kartáče pružinu, která kartáč odtlačuje od sběrače kotvy. Kartáče nejsou u modelů nižší třídy vybaveny vestavěnou pružinou.

Při výběru nových kartáčů se nejlépe obraťte na servisní středisko výrobce úhlové brusky.

Faktem je, že stejně jako si grafik vybírá dvacet různých obyčejných tužek s různou měkkostí, tak i výrobci pistolí na šrouby navrhují štětce speciálně pro určitý typ sběratelů.

Pokud použijete jiné kartáče, například z alternátoru pro VAZ, pravděpodobně brzy spálíte kotvu, ale prozatím vám tyto kartáče postačí.

Tlačítko na úhlové brusce je plastová krabička s mechanickým pákovým převodem. Krabice je dostatečně objemná, aby se dalo předpokládat, že komutuje vysoké spínací proudy a že tlačítko nepůjde pouze do tohoto zařízení.

Převodovka v hlavě úhlové brusky slouží ke zvýšení otáček kotouče na 11 000 ot/min. ozubená tyč, na které je kotouč nasazen, obsahuje seříznutou podložku, která pevně sedí na hřídeli a má opěrnou podložku s pryžovým kroužkem pro usazení kotouče.

Na místě bezpečnostního krytu je zářez, který jej drží na místě. Krycí desku lze pro větší bezpečnost otevřít a poté uzamknout. Jazýček se stlačí směrem dolů k úhlové brusce a posune čelní desku do požadované úrovně, poté se uvolní a čelní deska se zajistí.

Matice pro upevnění kotouče mohou být samosvorné matice SDS nebo běžné matice s otvory pro klíče.

Jak rozebrat úhlovou brusku Makita

Jak rozebrat úhlovou brusku Makita

Úspěšně propagujeme

Kotva. rotující část elektromotoru, která obsahuje vinutí.Sběrač. místo na kotvě, ke kterému je přivedeno vinutí. Vypadá to jako řada izolovaných desek.Stator. nepohyblivá část elektromotoru, která obsahuje vinutí.Kartáčky jsou uhlíkové paralelní trubice, které přivádějí proud do kolektoru.

Převodovka je mechanické zařízení pro přenos otáčivého pohybu se změnou výkonu, nikoli otáček.

Nejoblíbenějším nástrojem v domácnosti je po vrtačce úhlová bruska nebo, jak se jí často říká, úhlová bruska.

Úhlová bruska se používá k řezání kovu, dřeva, betonu, broušení různých povrchů, řezání otvorů, dveří, výklenků.

Pokud máte úhlovou brusku, můžete ji vždy použít a je obzvláště nepříjemné, když přestane správně fungovat, dochází k trhání, záškubům, zápachu spáleniny.

Všechny úhlové brusky fungují podobně: podlouhlé tělo, ve kterém je umístěn motor a převodovka, rukojeť přišroubovaná na boku a ochranný kryt.

Na krytu úhlové brusky je nálepka s původními údaji. Zde najdete jak osobní identifikační číslo úhlové brusky, tak napájecí napětí 230 V. Jedná se o maximální přípustné síťové napětí. Frekvence napájení. 50 Hz. Spotřební proud. 5A.

Příkon sítě je 1100 W, je to součin násobků napětí (220 V) a proudu (5 A). Otáčky pohonu úhlové brusky namontované na úhlové brusce jsou 2800-11000 ot/min. Samotná kotva se otáčí vyšší rychlostí než kotouč.

Tato úhlová bruska má plynulou regulaci otáček. Kotouč pro montáž na úhlovou brusku má vnější průměr 125 mm, matice pro upevnění kotouče má závit M14.

Nářadí pro domácnost je určeno pro fázové napětí 220 V, má vinutí kotvy a statorové vinutí. Přenos energie ze sítě na kotvu se uskutečňuje prostřednictvím grafitových kartáčů.

Síťové napětí se přenáší na spínač, který je mechanicky spojen s tlačítkem na úhlové brusce. Statorové vinutí se skládá ze dvou elektricky nespojených polovin.

Vinutí kotvy se skládá z mnoha vinutí, ale kartáče v jednom okamžiku vážou pouze dvě z vinutí kotvy.

Při zapnutí úhlové brusky je na vstup poloviny statorové cívky přiveden proud; výstup statorové cívky je připojen k držáku kartáče, do kterého je kartáč vložen pomocí pružiny.

Kartáč přenáší proud na polovinu kotvy, na druhé straně jiný kartáč přijímá proud a přes držák kartáče přenáší proud na druhou polovinu statorového vinutí. Vstup a výstup proudu z úhlové brusky.

Pokud jsou všechny elektrické obvody v pořádku, kotva se začne otáčet.

Obrácení, t.е. Směr otáčení kotouče lze obrátit výměnou kabelů ke kartáčům na statorovém vinutí. Jednoduše odpojte vodiče na kartáčích a vyměňte je.

Na konci úhlové brusky je červený kotouč pro variabilní pohon a šroub pro sejmutí krytu kartáče.

U tohoto typu úhlové brusky jsou samotné kartáče umístěny uvnitř krytu a nejsou přístupné, ale vývojáři umožnili snadnou výměnu kartáčů sejmutím krytu. Po uvolnění šroubu se sejme plastová deska a vnější kryt se posune směrem ke kabelu, čímž se odkryje celý vnitřní prostor včetně držáků kartáčků.

Mechanismus regulace otáček je elektronický. Celý obvod je zapouzdřen v epoxidové pryskyřici a pouze regulátor otáček a chladič jsou vystaveny vnějšímu prostředí. Co je uvnitř? Obchodní tajemství společnosti. Při poruše jednotky.

rychlost již není regulována, ale zůstává na maximální rychlosti. Nemusíte se nechat odradit. Úhlovou brusku můžete zapojit do série se standardním stmívačem. stmívač.

Lze jím řídit otáčky jakéhokoli střídavého kolektorového motoru, pokud výkon motoru nepřekročí výkon stmívače.

Servis Makita GA 5030 \ oprava Makita 5030 \ opravy elektrického nářadí \ údržba nářadí

A ty, ty jsi sdílel malé video??)))) Můj partnerský program na You Tube:.

Jak vyměnit rotor na úhlové brusce Makita GA9020S 230 \ Oprava velké úhlové brusky Makita \ Oprava nářadí

Na obou stranách skříně jsou ocelové držáky kartáčů s pružinami ve tvaru zkrouceného ocelového pásu. Pružina je potřebná k tomu, aby kartáč zůstal přichycen ke sběrači kotvy, i když samotná kotva silně vibruje a zahřívá se.

Pružina tlačí kartáč dolů, a jak se kartáč opotřebovává, klesá pružina stále níže do ocelového držáku kartáče. Kartáče se opotřebovávají a smršťují. Pokud jejich délka není dostatečná, úhlová bruska přestane pracovat. Dražší modely mají uvnitř kartáče pružinu, která kartáč odtlačuje od sběrače kotvy. Kartáčky u levnějších modelů nemají integrovanou pružinu.

Při výběru nových kartáčů se nejlépe obraťte na servisní středisko výrobce úhlové brusky.

Faktem je, že stejně jako si grafik vybírá dvacet různých obyčejných tužek různé měkkosti, výrobci úhlových brusek navrhují své kartáče speciálně pro určitý typ sběrače.

Pokud použijete jiné kartáče, například kartáče z alternátoru VAZ, kotva pravděpodobně brzy shoří, ale prozatím je to dobré řešení.

Tlačítko na úhlové brusce je plastová krabička s mechanickým pákovým převodem. Krabice je dostatečně objemná, aby naznačovala, že se na ní zapínají vysoké proudy a že tlačítko jde do více než jen do tohoto zařízení.

Úhlová bruska je vybavena převodovkou v hlavě, která zvyšuje otáčky kotouče až na 11 000 ot/min. Vřeteno kotoučového pohonu je opatřeno střiženou podložkou, která pevně sedí na hřídeli a má podložku s gumovým kroužkem pro usazení kotouče.

Vedle něj je vroubkovaná záložka, která drží bezpečnostní kryt. Ochranný kryt lze pro větší bezpečnost posunout a následně uzamknout. Patka se stlačí směrem dolů k úhlové brusce a posune desku na požadovanou úroveň, poté se patka uvolní a deska se zablokuje.

oprava úhlové brusky vlastníma rukama. řešení typických problémů

Základní zásada při opravě jakéhokoli elektrického zařízení zní „postupovat od jednoduchého ke složitému“.

Ať už se jedná o domácí elektrickou kazetu nebo turbínu ve vodní elektrárně. postup oprav by měl v první řadě vyloučit elementární závady. Ne nadarmo se elektřině a elektronice říká „dvě vědy o kontaktech“. Typické poruchy štípaček šroubů a způsoby jejich odstranění jsou následující:

 • Nástroj náhle přestane vykazovat známky života. Je 90% pravděpodobnost, že proud ze zásuvky neproudí do kartáčů. To znamená, že problém je buď v napájecí zástrčce, v samotném vodiči, nebo v mechanismu startovacího tlačítka. Stačí rozebrat kryt a „otestovat“ kabel běžnou zkoušečkou na přerušení. velmi často stačí vyměnit vodič a úhlová bruska bude fungovat jako nová;
 • Kabel a zástrčka jsou stále neporušené a nástroj je stále znehybněn? Startér je třeba demontovat a je vhodné označit kontakty, které se mají odstranit. při následném nesprávném zapojení může dojít k přepálení vinutí nebo k zadření kotvy. Startovací tlačítko lze nahradit jakýmkoli podobným, provozní parametry jsou na něm zřetelně vyznačeny;
 • Startovací tlačítko a napájecí kabel jsou v pořádku, ale úhlová bruska nechce pracovat? Je čas řešit držáky převodovek. Velmi často stačí odizolovat kontaktní plošky na sběrači a objeví se vítaná jiskra a stálé bzučení mechanismu. Pokud není k dispozici, je třeba kartáče vyměnit. Životnost těchto zařízení je obvykle omezena na několik let. Řada modelů brusek je k dispozici s pájeným připojením elektrických kartáčů, pájejte a vkládejte nové do sady, jejich částečná výměna není povolena;
 • Po výměně pečlivě zkontrolujte staré kartáče. pokud jsou nerovnoměrně opotřebované, je to jasná známka toho, že těžiště nářadí nebo jeho pohyblivý vnitřek je mimo střed. Pro složitá elektrická zařízení raději zavolejte odbornou firmu. bez zkušeností pravděpodobně nebudete schopni sami nastavit rovnováhu.

Výměna kartáčů je jedním z „vrcholů první úrovně“ řešení problémů s elektrickými bruskami. Mohli byste pokračovat v tipech na opravy, jak rozebrat převodovku úhlové brusky, převinout její vinutí nebo přenastavit elektronickou náplň. Závažné chyby však vyžadují také seriózní přístup. Pokud jste převodovku nikdy neviděli, jak ji můžete opravit?? Šance na zprovoznění úhlové brusky závisí na vašem zdravém rozumu. ušetřit na odborné opravě vás bude stát celý nástroj.