Jak vyříznout roh stropní lišty pomocí truhlářské frézky

Jak vyříznout roh stropní lišty: tipy a podrobný plán

Chcete-li se správně rozhodnout, hledejte renomované a osvědčené značky. Například model Fit 41255 je vyroben z tvrdého plastu. Může řezat dřevěné, plastové a kovové obrobky

Odřezávaný kus je široký 120 mm. Obrobky lze řezat pod úhly 45, 90, 22,5 a 135 stupňů. Vybaveno ostřicí pilkou

Může řezat dřevo, plast a kov. Šířka řezaného obrobku je 120 mm. Obrobky lze řezat pod úhly 45, 90, 22,5 a 135 stupňů. Vybaveno ostřicí pilkou.

 • „Stanley1-20-112 je mezi řemeslníky proslulý svou přesností a kvalitou řezu. Úhel řezu je 22,5, 45 a 90 stupňů ve svislé rovině a 45 stupňů ve vodorovné rovině. Excentry pevně drží obrobky. Vykrajovátko z nárazuvzdorného plastu.
 • „Zubr15375-75“ ocení i řemeslníci, umožňuje provádět přesné řezy. Je vyroben z pevného a odolného plastu ABS, je robustní a vydrží dlouho.
 • Dláto „Stayer 15402“-profesionální tesařský nástroj, který se od ostatních liší tím, že obrobek lze řezat od 0 do 180 stupňů, stupnice. 15 stupňů. Upevňovací šroub zajišťuje obrobek.
 • „Fit Pro 41321.Otočná přímočará pila, která je součástí dodávky pily na ocel. Bezpečně upněte obrobek. Vyrobeno z oceli, hliníku nebo plastu. Délka pracovní části 60 cm.
 • „Shampion180“ je půl metru dlouhý. Tato profesionální otočná židle fixuje výrobek v úhlu 45 a 90 stupňů a zároveň dokáže řezat polygonální kusy (čtyř, pěti, šesti, osmi a dvanáctiúhelníkové kusy). Židle je vybavena trnovou pilou s roztečí 1,4 mm. Maximální šířka obrobku 20 cm. Pracovní hloubka 20 cm.
 • „Zubr-Professional Jigsaw“ pracuje v horizontální i vertikální rovině. Výkyvná přímočará pila umožňuje řezání obrobků z neželezných kovů, slitin a oceli. Stupnice určuje natočení pily o požadovaný úhel. Pevnost a robustnost pily rotační jednotky pomáhá řezat roh základové desky s filigránskou přesností.
 • Pilový kotouč Stayer lze používat bez potřeby dalších měřicích nástrojů, protože jeho základna je označena. Robustní kovová základní deska má maximální šířku obrobku 160 mm. Hloubka řezu 600 mm.Variabilní nastavení napětí pilového kotouče, různý sklon a natočení pilového kotouče usnadňuje přesné řezání obrobků.
 • Pilový kotouč „Kupper“ nabízí širokou škálu funkcí. Nejenže se otáčí v definovaném úhlu, ale posuv se také pohybuje podél těla pokosové pily po vodicí liště. Tato schopnost umožňuje upevnit posuvník na správném místě obrobku. Řezaný obrobek. zůstává nehybná, zajištěná odnímatelnými svorkami. Pro svislé plochy je k dispozici otočný kloub se stupnicí. Obrobek lze řezat současně vodorovně i svisle. S touto přímočarou pilou lze dosáhnout správné hloubky řezu, což pomáhá při výrobě obrobků s drážkami. Průměr obrobku může být až 150 mm.

Seznam potřebných materiálů a nástrojů pro práci

Vytvoření přípravku vlastníma rukama není tak obtížné, pokud se budete řídit doporučeními odborníků. Nejprve se ujistěte, že materiály připravené pro práci jsou obroušené

Pro výrobu příčného řezu je důležité vybrat dřevo, které by mělo být vysušené, bez promáčklin, s hladkým povrchem bez vad. Jako výchozí materiál nepoužívejte plast, protože plast není pevný a může se během práce snadno poškodit. Desky vyrobené pro nástroj musí být silné asi 2 cm

Před zahájením práce je vhodné připravit si následující nástroje:

 • Pravítko a tužku;
 • jemným smirkovým plátnem;
 • pila na kov;
 • svěrák;
 • Vrtejte jinou sadou vrtáků;
 • Eurošrouby (šroubové svorky);
 • Pilka na železo s malými zuby určená k řezání lišt.

Všechny výše uvedené nástroje by měly být pro práci dostačující. Jako pomocný nástroj může být užitečný imbusový klíč, který usnadní utahování šroubů. Před zahájením práce se vyplatí připravit si jednotlivé prvky pro podomácku vyrobený nástroj

Než přistoupíte k popisu instrukcí: jak vyrobit podstavec vlastníma rukama, věnujme pozornost podrobné kontrole výroby dílů k přípravku

Základní dláto: základní pravidla pro použití

Správnému řezání rohu stropní lišty rozumí každý. Pro hladký průběh procesu byste se měli předem seznámit se základními způsoby vytváření krásných a rovnoměrných obrobků.

Hlavním pravidlem práce je dodržovat sklon rohů. Pokud je lišta připevněna vpravo, bude roh seříznut z levé strany a naopak.

K získání rovných rohů nepotřebujete kupovat drahé vybavení

Hmoždíř je praktický nástroj pro rychlou manipulaci s obrobky

Polyuretanový stropní sokl: co to je, výhody a nevýhody, z čeho se skládá, jaké existují druhy, jak si vybrat, instalace lišty krok za krokem, malování, metody restaurování, průměrné náklady. v naší publikaci.

Řezání skládačkou: vnitřní roh

Aby byl vnitřní roh správný, je nejlepší použít profesionální nástroj. Takovou práci lze samozřejmě provést i bez truhláře, ale v takovém případě by to vyžadovalo více úsilí. Postupujme při řezání vnitřního rohu elektrickým nástrojem takto.

Nejprve je třeba určit vzdálenost od rohu na vnější straně k nejbližší stěně. Dále je třeba lištu označit a připravit ji tak k řezání. Na vnější straně filé nakreslete po délce měření ořezávací čáru. Nezapomeňte, že v tomto případě musí horní okraj matrice mírně vyčnívat ven.

Poté můžete začít se stříháním. Za tímto účelem se lišta vloží do frézy a pevně se přitlačí ke stěně. Po rozříznutí prvního dílu můžete začít s protějším dílem.

Jak vypočítat ořezovou čáru pro spojení dílů podle jejich stran

Na zadní horní straně lišty se vyznačí vzdálenost odpovídající její šířce. Měří se od okraje a rovnoběžně s koncem se nakreslí ořezová čára. Na horní hraně tvoří čtverec a na boční hraně podlouhlý tvar, pokud jsou jeho rozměry jiné.

Při ořezávání sloupu nebo otevřeného otvoru vyznačte následujícím způsobem: z rohu pásu směřujícího do místnosti nakreslete shora přeponu, která dělí čtverec na polovinu. Její průmět se přenáší na hranu směřující ke stěně. Za tímto účelem se prostor měřený na hraně rozdělí na polovinu také diagonálně, a to tak, že se od přepony vede čára. Přebytečný kus se odřízne podél dvou vzniklých úhlopříček.

Pokud kloub směřuje dovnitř, bude úhlopříčka vedena opačným směrem.

Počáteční rohy se skládačkou

Pokud jsou stěny a rohy místnosti rovné, můžete použít rám z prken. Abyste správně řezali roh, umístěte kus na místo, kde se bude řezat, a pak pilu zasuňte do vodicí lišty.

Tímto způsobem bude kus držet na místě a bude možné ho řezat pod správným úhlem. Pro dobrý řez musí lišty přilnout k oběma povrchům současně, proto je třeba je přitlačit ke stěně přímočaré pily. Přitiskněte lištu na stranu, která je vám nejblíže.

Pomocí ponorné frézy vyřízněte úhel 45 stupňů. Nejprve určete, jak umístit lišty uvnitř skládačky. Aby nedošlo k záměně a řez byl pravou stranou nahoru, umístěte pravý boční díl doprava a levý boční díl doleva.

Postupujte podle níže uvedených pokynů:

 • Přitlačte část motorové pily, která bude na stropě, ke spodní části motorové pily. Druhá strana se zvedne, aby byla blíže k vám. Lze jej opřít o stěnu nástroje, aby se při řezání nekýval.
 • Určete směr prořezu, jak je znázorněno na obrázku, a pak roh seřízněte.

Naneste ji na strop a zkontrolujte geometrii. Pokud není dostatečně rovná, lze ji opravit nožem. V případě drobných nedokonalostí a širokých mezer můžete použít plnič.

Tmelení spár stropních lišt

Bez ohledu na to, jak pečlivě je práce provedena, budou spáry mezi lištami viditelné. Tuto závadu lze opravit takto.

 • Naneste lepidlo na spoje lišt.
 • Po spojení prvků setřete přebytečné lepidlo čistým hadrem. To proveďte až po úplném zaschnutí lepidla.
 • Mezery mezi lištou, stropem a stěnou se vyplní směsí sádrového tmelu a vodové barvy pomocí gumového tmelu.

Tato metoda je vhodná pro maskování vad při spojování dřevěných soklových lišt, jakož i soklových lišt z polyuretanové pěny, pěnového polystyrenu a pěnového polystyrenu. Někdy lze použít těsnicí tmel v bílé barvě.

Pomocí tipů a nástrojů uvedených v tomto článku můžete sami řezat a spojovat stropní lišty.

Jak vyříznout roh stropní lišty

Jak vyříznout roh stropní lišty

V obytných budovách se častěji setkáváme s řezem 45 stupňů. Řezání rohů na stropních lištách několika různými metodami.

Jak řezat rohy na stropním podstavci pomocí nářezu

Tato metoda je nejjednodušší a nejspolehlivější. Pomocí židle můžete řezat co nejpřesněji.

Před provedením prací musí být prvek správně označen. To lze provést dvěma způsoby.

 • Tužkou vyznačte na liště úhel 90 nebo 45 stupňů. Poté vložte obrobek do přímočaré pily a řežte podél vyznačené čáry.
 • Položte díl na místo a označte vnější okraj. Na opačné straně také nastavte filet a označte okraj. Místo, kde se značky kříží, je vnější hrana a konec stěny je vnitřní hrana. Označte si vnitřní a vnější okraj výrobku a poté výlisek vyřízněte.

Důležité! Čím tvrdší je materiál, tím ostřejší a pevnější musí být řezný nástroj. Na pěnové materiály se hodí i obyčejný nůž. K řezání lišty v dřevěných rozích je zapotřebí elektrická pila nebo skládačka.

Jak vyříznout vnitřní roh stropního podstavce

Vnitřní rohy jsou nejčastějším místem, kde se s nimi setkáváme. Střih je poměrně snadný.

 • Materiál se nejprve umístí do spáry mezi stěnou a stropem v místě, kam bude později připevněn. Označte požadovanou délku na dílu.
 • Stropní lišta se umísťuje ve stejné poloze ve spojovacím prvku, tj. část lišty, která je připevněna ke stropu, musí směřovat nahoru a část směřující ke stěně musí přiléhat ke stěně spotřebiče. Okraje výrobků jsou zarovnány s krajní rohovou značkou 45 stupňů.
 • Rozložte nůž pod úhlem 45 stupňů a odstraňte přebytečný kus. Nůž by měl být ostrý a v ideálním případě by měl být řez proveden jedním pohybem. Druhý kus se připravuje stejným způsobem, ale z druhé strany.

Důležité! Plast nařízněte z přední strany tak, abyste získali pěkný rovný řez.

Jak vytvořit vnější roh na podlahové liště

Vnější rohy se řeší, pokud má místnost výklenky, arkýře, vyčnívající boxy nebo sloupy. Také zde by měla být lišta seříznuta pod úhlem 45 stupňů.

 • Jediným skutečným rozdílem mezi oběma případy je správné měření. Přiložte pásek na spoj a označte jej na vnitřní straně.
 • Výrobek vložte do drážky tak, jak jste si jej vyzkoušeli, tj. stropní stranou nahoru. Okraj lišty je umístěn tak, aby se značka na vnitřní straně shodovala s okrajem, ale vnější část lišty mírně přesahovala přes okraj.
 • Vložte pilku na železo do zářezu a řezte. Druhý kus je připraven stejným způsobem, ale zrcadlově.

Pro řezání tvrdé bagety, např. dřevěné, je lepší použít skládačku.

Jak vyříznout roh stropní lišty bez truhláře

Při ořezávání se někdy obejdete i bez truhláře. V některých případech je tato metoda ještě účinnější, protože skládačka je určena pro obzvláště rovné stěny a stropy. V praxi tomu tak vždy není.

 • Umístěte prvek hranou ke spáře mezi oběma stěnami. Označte polohu tužkou. Totéž proveďte s lištou na opačné straně.
 • Spojte průsečíky na styku stěny a stropu a vytvořte úhlopříčku. To je pak vyznačeno na samotném výrobku. Toto je značka pro řez.
 • Pomocí nože řežte podél vyznačené čáry. Při spojování lišt je dokonale vyrovnaná. Podobnou technikou řežte materiál pro vnější rohy.

Ořezávání rohů pro lišty

Ořezávání širokých verzí je obtížnější. Výrobek se obtížně vejde do tak kompaktního nástroje, jako je řezačka drátů, a složité ražby se mohou zničit.

Pro tyto modely jsou k dispozici speciální rohy. To lze zjistit pouze u výrobků z PVC, pěny nebo polyuretanu. Prvky mají stejný design, rozměry se snadno upravují, protože lehký materiál, jako je polystyren, se snadno řeže.

Technologie je velmi jednoduchá: ve spáře se upevní roh a k němu se připevní fragmenty stropních lišt.

Blok: 5/7 | Počet znaků: 3918

Technologie řezání lišt

Pro rychlou a kvalitní práci je třeba vybrat nástroj podle materiálu základní desky a zvolit způsob řezání. Pokud máte elektrickou vrtačku, není s tímto postupem žádný problém. Pokud není k dispozici, máte dvě možnosti: řezat pomocí šablony a měření na stropě, nebo si nástroj vyrobit sami.

Vlastnosti řezání stropních soklů v truhlářském stroji

Zacházejte s nástrojem velmi opatrně, abyste ho neztupili a nezanechali na zbytečných místech zubaté hrany. Během procesu postupujte podle následujících pokynů:

  Připevněte bagetu do přípravku tak, jak ji plánujete umístit na stěnu. Strana, která bude přitlačena ke stropu, musí být proti straně, na které se nachází drážka.

Při řezání a ořezávání výrobků z polyuretanové pěny a polyuretanu pamatujte na to, že se tyto materiály drolí a protlačují, takže nástroje by měly být dostatečně ostré a silné mechanické namáhání je nežádoucí.

Řezání stropních lišt pomocí šablony

Tuto metodu lze použít, pokud máte rovné rohy a chcete lišty oříznout přesně pod úhlem 45 stupňů. Než začnete řezat stropní lišty v rozích, nakreslete si na silný papír přípravek. Nakreslete dvě rovnoběžné přímky a pomocí úhloměru vyznačte úhly v pravých stupních.

V tomto případě umístěte filet stejným způsobem jako u tradičního hmoždíře. Při řezání lišt nezapomeňte držet nástroj ve svislé poloze.

Pravidla řezání stropních lišt podle značení

Tato metoda se používá k řezání lišty, pokud nemáte rám nebo díly, které lze použít k jejímu řezání.

Za tímto účelem si na stěně vyznačte v tomto pořadí:

  Připevněte lištu k upevňovacímu bodu v rohu.

Při použití této metody je důležité přesně označit všechny čáry a body. Chybou, byť jen o několik milimetrů, vznikne mezera. Tento způsob je vhodný pro řezání a spojování vnitřních i vnějších rohů lišty.

Jak vyříznout stropní sokl bez truhláře

Pro přesné spojení lišt ve vnitřních rozích se obejdete bez tesařské spojky.

  Přiložte bagetu lícem k papíru a obkreslete obrys vypouklé strany. Vhodnější je použít malou část lišty (pokud je k dispozici).

Jak správně řezat lištu. Důležité informace

Rozměry potřebné pro řezání lišt na stropě je třeba provést zvláštním způsobem. Chcete-li najít a označit vnitřní roh, je třeba změřit délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu je třeba mít na paměti, že lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti rovnající se její šířce.

Není žádoucí upevňovat lišty dříve, než je změřena jejich přesná poloha a než jsou nařezány odpovídající lišty. Teprve když obě lišty v rohu dokonale ladí, je možné je namontovat a upevnit. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete nedokonalosti a chyby opravit pilníkem nebo pilníčkem. K úpravě lišt potřebujete ostrý nůž.

Pokud po dokončení lišt zůstane i malá mezera, nespěchejte s rozrušením. není těžké ji zalátat obyčejným tmelem. Přesné a úhledné oříznutí stropního soklu není tak obtížné. Abyste však získali alespoň malou zručnost, měli byste se nejprve snažit cvičit na malých obrobcích.