Jak vyříznout kruh v dřevotřísce bez skládačky

Kruhový nastavitelný vrták „balerína“. zařízení určené k vrtání kruhových otvorů velkého průměru. Nástroj má jednoduchý design. Skládá se ze stopky s příčnou stopkou, na které jsou namontovány pohyblivé vozíky s nástroji. Tyč je označena tak, aby bylo možné nastavit požadovanou rozteč nástrojů vzhledem ke středu plánovaného otvoru. Ve středu stopky je upevněn jádrový vrták. Slouží jako podpora pro vyrovnávání a vrtání.

Kromě konstrukcí se dvěma symetricky uspořádanými střihacími prvky existují baleríny s jedním nebo dokonce třemi střihacími prvky. V druhém případě jsou uspořádány na drážkovaném podstavci ve tvaru disku.

Tipy a triky

V některých případech lze malé otvory vyříznout také pomocí skládačky, ale bez kompasu. Nakreslete na obrobek tužkou čáru a vyřízněte ji.

Kruhové otvory nebo kruh se vyřezávají frézou

Vyřezávání kruhových tvarů ze dřeva, překližky nebo dřevotřísky bývalo náročné. Koupil jsem si frézku Bosch POF 1200 AE. S tímto strojem toho samozřejmě můžete dělat hodně, ale prozatím se zastavím u kruhů, konkrétně u vyříznutí otvoru pro reproduktor.

vyříznout, kruh, skládačky

Nápad na svou práci jsem získal z tohoto článku. Velmi přístupným způsobem vám poradí, jak si vybrat reproduktor. V podstatě je vše stejné, ale provedl jsem několik úprav a něco málo o těchto změnách.

Můj router má zařízení na řezání kruhů, ale je dobré pouze pro průměry od 21 cm, ale v případě reproduktorů jsou i 5 cm příklady. Proto jsem vytvořil speciální překrytí. Má dvě části: 1 základní část z laminátu; 2 distanční část pro uchycení šroubu, který nastavuje poloměr kruhu, je vyrobena z dřevovláknité desky. Překrytí se řeže s předpokládaným průměrem až 23 cm.

Hlavní díl spolu s distanční podložkou se přišroubuje k frézce, standardní kryt se musí nejprve sejmout. Šrouby se zápustnou hlavou, samozřejmě v jedné rovině se strojem. Šroub, který nastavuje rádius, jsem také vyřízl s vybráním a v jedné rovině s okrajem drážky. Spodní část routeru bez krytu má žebrovaný povrch, na který jsem položil vrstvu dřevovláknité desky, aby nám nevypadl šroub.

Nyní bych se chtěl zastavit u označení povrchu pro řezání kruhu. Rčení „dvakrát měř, jednou řež“ je zde velmi výstižné. Jde o to, že fréza (teď mám na mysli řezný prvek, ne samotný stroj) by neměla být zarovnána na střed kružnice.

Výše uvedený obrázek ukazuje, jak řezat. Například musím vyříznout kruhový otvor (pro reproduktor) o průměru 100 mm a poloměru 50 mm. Střed (náš šroub), kolem něj se bude otáčet hlava frézy, takže střed budoucího otvoru se shoduje se středem šroubu a není třeba s ním nikam hýbat, t.е. Ať už je její tloušťka jakákoli, tuto hodnotu nezohledňujeme. Ale žací hlava má v mém případě průměr 8 mm, a pokud ji nastavíte na kosu, získáte větší otvor, než potřebujeme, což je: žací hlava 8/2=4 mm, poloměr 504=54 mm, průměr 5454=108 mm. Abych tomu předešel, nastavil jsem vypočtenou vzdálenost na průměr frézy: velikost frézy 8/2=4 mm, poloměr 50-4=46 mm. Vzdálenost mezi středem vřetenového frézovacího šroubu a středem frézy je 46 mm. Nakonec získáme průměr 100 mm. 4646=92, 928 mm fréza = 100 mm. Pokud chcete místo otvoru vyříznout kruh, je schéma stejné, jen je třeba počítat s rezervou.

17 Komentářů: Řezání kruhů pomocí kruhového nože

Pila na kov se hodí k vytváření otvorů do dřeva. Jeho vyměnitelné čepele mi umožňují pracovat téměř s jakýmkoli materiálem. Uvědomte si však, že hloubka řezu je omezena obloukem přímočaré pily, takže řezání kruhu dále než 40 cm od okraje obrobku je prakticky nemožné. Při řezání veďte pilový kotouč co nejpečlivěji, aby nedošlo k jeho deformaci. V opačném případě se čepel poškodí.

Často je nutné vyfrézovat kruhové vybrání pro přírubu reproduktoru a/nebo mřížku. To by se mělo provést po označení středu, ale před vytvořením kruhového otvoru. Pokud je otvor tvarovaný, je třeba použít vyměnitelné tvarované dříky a překryvné šablony. Rovněž je vhodné tvarovat reflexní porty frézou: zvenku je zaoblený truhlářskou frézou (polodrážkou), uvnitř je zářez hluboký jako tloušťka stěny portu okrajovací frézou s ložiskem (hloubka zářezu se volí změnou ložiska).

Postřehy z mé praxe. Menší průměry do 120 mm včetně se nejlépe zpracovávají pomocí jádrové frézy. S levnou sadou vysoce pevných bitů si můžete bez problémů vyrobit vlastní střídavý proud. Nebo přestavět akustiku SSSR a přenést ji do 21. století zavedením nových přístavů pod banánem.

A pokud řezání otvorů pro MF a HF vrtačkou není problém, LF potřebuje frézku nebo skládačku. Frézy mají oproti skládačkám a korunkám nespornou výhodu, protože dokážou vyřezat vybrání pro příruby reproduktorů tak, aby se reproduktor zabořil do čelní desky. Skládačka ani koruna toho v zásadě nejsou schopny.

Výhodou dláta je přesnost kružnice k dokonalosti, i začátečník vytvoří nový panel pro 15AC při 10 a 25 Hz.

Skládačková pila je outsiderem z hlediska úhlednosti a není schopna řezat kruhy menší než 50 mm (přístroj/konec), skládačková pila se zasekává do materiálu, takže kruh na zadní straně se může lišit v průměru od předního, pokulhávající výsledek je zaručen.

Ale mají čtvrtého soupeře, třínohého koulaře, který tančí fouetté až 250 mm (35/50/75gdn) s ideální trajektorií. Každý, kdo se narodil v SSSR, zná tuto tanečnici od vidění. Celý jeho problém spočívá ve vzácnosti a obtížnosti použití.

Technologie tvarového řezání

Skládačka

Jak jsme uvedli výše, skládačka se nám bude hodit, pokud budeme hledat, jak vyříznout slovo z překližky nebo vytvořit jiné detaily složitých tvarů

 • Předtištěné výkresy nebo šablony se přenášejí na obrobek pomocí kopírovacího papíru.
 • Pokud má konstrukce průchozí otvory, vyvrtejte počáteční otvory tenkým vrtákem.
 • Do otvoru vložte pilu nebo pilový list. Zajistěte volný konec skládačky šroubem nebo svorkou.
 • Proveďte zářez podél vyznačené čáry a přitlačte obrobek k pracovnímu stolu. Pila se pohybuje buď automaticky (u elektrických skládaček), nebo ručně.

Po vyfrézování všech obloukových prvků odstraňte nepotřebný materiál a hotový obrobek opilujte nebo obrousíte.

Směrovač

Fréza na nábytek je ideální pro vyřezávání silné překližky. Samozřejmě s ním nemůžete vytvořit složitý tvar, ale můžete s ním vyříznout oblouk nebo kruh:

 • Standardní pravítko, které je součástí frézy, připevněte do středu kruhu pomocí samořezného šroubu.
 • Pokud pravítko není dostatečně dlouhé, lze vyrobit jednoduchý držák z kovových profilů nebo dřevěných lišt.
 • Otáčení frézy podél pevného poloměru, vybírání drážky po obvodu, čímž vznikne téměř dokonalý otvor.

Vezměte prosím na vědomí! Při výpočtu průměru kruhu je třeba vzít v úvahu rozměry frézy. V návodu ke spotřebiči najdete přesné údaje.

Tímto způsobem lze vyřezávat nejen kola, ale také jednotlivé oblouky. například pro vytvoření drážek pro nábytkové konzoly.

Improvizovanými prostředky

Ačkoli pro zakřivené prvky můžete potřebovat trochu sady, kruhový otvor v laminované dýze zvládne udělat každý řemeslník. Zde je návod, jak vyříznout kruh z překližky, pokud nemáte nic po ruce. Tedy téměř nic:

 • K vyřezávání překližky se používá dřevěný špalek se dvěma hřebíky.
 • Jeden hřebík zatlučte do středu otvoru v břidlici.
 • Druhý hřebík zatlučeme do lišty tak, aby hřebíky na spodní straně vyčnívaly alespoň 5-10 mm. Vzdálenost od prvního hřebíku se musí rovnat poloměru vyřezávaného otvoru.
 • Otáčením špejle vyznačte v překližce rýhu a s každým otočením ji prohlubujte.
 • Místo tyče lze použít silnou šňůru. Princip fungování zůstává stejný.

čím ostřejší hřebík použijete, tím rychleji uděláte díru. Je třeba poznamenat, že ačkoli je cena takového zařízení nízká, mělo by se používat pouze tehdy, když nejsou k dispozici jiné metody: okraje ještě zdaleka nejsou ideální.

Často se objevují dotazy, jak řezat kruh skládačkou, protože mnoho řemeslníků se setkává pouze s rovnými řezy materiálu. Vyřezávání různých stupňů zakřivení se však zdá složité jen na první pohled.

 • skládačka;
 • Překližka nebo jiný materiál;
 • pilové kotouče se speciálním tvarem v závislosti na materiálu;
 • značka;
 • šablonu;
 • pracovní plocha;
 • svorka.

Jak frézovat kruh s Makitou RT0700

Existují různé metody. Řezání kružnic lze provádět jak ručními, tak ručními skládačkovými pilami. Ruční nářadí je jednodušší než elektrické. Není vhodný pro silné vrstvy materiálu a dlouhé řezy. Skládačky se dělí na standardní a výtvarné. Rozdíl mezi nimi je v uspořádání pilového kotouče: běžný pilový kotouč je svislý a roli pilového kotouče v umělecké pile hraje ocelový kotouč. Obyčejnou skládačkovou pilou lze řezat do silné překližky pro výrobu čela postele nebo jiného nábytku. Složité prvky, písmena a skládačky lze řezat uměleckým pilovým kotoučem.

Řezné kotouče jsou pro každou skládačku jiné a je třeba je vybírat podle materiálu, se kterým se pracuje.

Jak a čím řezat křivky a kružnice

Při opravách nebo montáži různých dřevěných dílů je často nutné vytvořit dokonale kulatý otvor. V tomto článku se pokusíme popsat všechny způsoby, jak můžete otvor vyříznout. V úvahu budou brány varianty se speciálními nástroji i bez nich.

Pila s velmi úzkým ostřím, přímočará pila, vyvrtávací pila a kotoučový pilník jsou ruční nástroje, které lze použít k řezání podél křivky.

Díky úzkému ostří se s pilkou snadno manipuluje, ale ze stejného důvodu je velmi obtížné ji vést. Abyste se vyhnuli odchylkám od značení, je třeba mít pevnou ruku a pozorné oko. Nepracujte příliš rychle. Naopak je lepší dělat malé kroky. To vám pomůže pevněji uchopit rukojeť pily a přesněji ji řídit v daném oblouku.

Malé kulaté nebo oválné otvory a úzké křivky se nejlépe vyřezávají speciální pilkou na otvory a kotoučovým pilníkem, který lze použít i k odstranění otřepů na zaoblení.

Nejvhodnějším nástrojem pro řezání zaoblených detailů a otvorů je však elektrická pila. Výhodou je nejen úspora času a námahy, ale také možnost. Sortiment vyměnitelných nožů s různými zuby zahrnuje výběr nožů pro řezání téměř všech typů obrobků, ať už jde o dřevo, překližku nebo dřevotřísku. Jinými slovy, elektrickou pilku na železo lze právem označit za víceúčelové nářadí.

Jak vyříznout hladký kruh kotoučovou pilou. Jak a čím vyřezávat křivky a kružnice Jak vytvořit dokonalý kruh z překližky

Při práci s různými druhy dřeva je vždy nutné znát detailní varianty jeho zpracování. Před vyřezáním kruhu v překližce je třeba znát všechny možnosti, protože je často nutné přizpůsobit se situaci. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat, a zásadně se liší.

K vyřezání kruhu z překližky lze použít profesionální i ruční nářadí.

Elektrické nebo ruční nářadí?

 • vrták;
 • skládačka;
 • Ruční skládačka;
 • Frézka;
 • hřebíky;
 • lano;
 • dláto;
 • kladivo;
 • kancelářský nůž;
 • smirkový papír;
 • kompasová pila;.

Při určování průměru budoucího kola je třeba vzít v úvahu rozměry frézy.

Nejoblíbenější ze všech je elektrická skládačka. Tento nástroj umožňuje řezat nejen kruhy, ale i jiné geometrické tvary. Jedinou nevýhodou je, že v místech otáčení (v rozích) je třeba vytvořit další drážky, což však při vytváření kruhu není patrné. Je velmi důležité vybrat správný soubor, tj.к. Existují 3 typy: roztržení na levé straně, roztržení na pravé straně, roztržení na 2 stranách. Po výběru čepele vyřízněte kruh libovolné velikosti.

Ruční konvenční skládačka. Před vyřezáním kruhu z překližky pomocí tohoto nástroje je třeba zajistit, aby byl pracovní postup přístupný. Hlavním problémem je omezení (obvykle do 30 cm) způsobené fyzickou konstrukcí, t.е. Hluboká místa nejsou vhodná pro práci. Pokud nezačínáte práci od okraje, ale přímo od středu, je pilník vložen jako poslední.

Směrovač. Velmi pohodlné řešení, které však vyžaduje pevné spojení s povrchem, pro které se do středu kruhu zašroubuje samořezný šroub. Vrtat lze všechny průměry. a to rychle. Někdy není dostatek pracovní rukojeť, takže budete muset udělat všechny druhy improvizovaných držáků, které mohou být kanál, profil, bar, deska a dokonce i lano, ale na tuhé spojky mnohem pohodlnější. Tento nástroj vytváří poměrně široký otvor, takže před zahájením práce byste měli pečlivě změřit budoucí konstrukci.

Měly by být vybrány pouze ostré hřebíky a hrany hotového obrobku by měly být obroušeny smirkovým papírem.

nehty. Velmi oblíbené řešení v případě, že je zakázka hotová „včera“ a nářadí je ještě nějakou dobu k dispozici. Stojí za zmínku, že výsledná práce je poměrně hrubá, takže se používá v nejextrémnějším případě. Potřebujete pouze kladivo, 2 hřebíky a provázek. Jeden hřebík se zatluče do středu otvoru a druhý se natáhne na provaz na požadovanou délku (poloměr), načež se kruh pevně nakreslí. V těchto přítlačných kruzích se pokračuje, dokud není obvod zcela vyříznut. Na samém konci se hřebík vyndá z otvoru, otočí se a jemně se zatluče, aby se dosáhlo čistšího švu.

Dláto a univerzální nůž. Je to mnohem jednodušší, protože nejprve je třeba nakreslit kružítko kružítkem (tužkou) a pak se toto kružítko několikrát obkreslí přítlačným nožem. Zvláštností zaoblování není pohyb nože, ale překližky, aby nedošlo k porušení kovu, a tento úkon se opakuje ze dvou stran. Poté se na připravený šev přiloží dláto a lehkými tahy se přenese na protější šev (obvykle stačí 2-3 tahy). Na závěr vyrazíme kladivem kruh jako s hřebíky.

Klíčová pravidla

Aby bylo řezání snadné a rychlé, je třeba dodržovat základní pravidla práce:

Aby byly hrany překližky rovné, je nejlepší řezat po délce pilového listu.

 • Pracujte pouze tehdy, když je materiál suchý, protože vlhkost může zvýšit odolnost materiálu a způsobit rozštěpení dýhy;
 • Jakmile se objeví první známky otupení zubů, vyměňte čepel;
 • Nejlépe je pracovat skládačkou podél vláken materiálu, aby byly hrany hladší;
 • Řezání dýhy ruční skládačkovou pilou napříč vlákny.

Pro zajištění bezpečné práce je třeba dodržovat následující pokyny:

 • Pevně upevněte lavici a pilový kotouč v rámu;
 • Skládačková pila musí mít provozuschopné a správně nasazené rukojeti;
 • Netlačte na přímočarou pilu příliš silně, abyste jí „pomohli“, pouze tím způsobíte rychlejší otupení čepele;
 • Dlouhé a rovné řezy je nejlepší provádět se širokým pilovým kotoučem, abyste mohli řezat rychleji;
 • Značení musí být vždy vidět, proto je třeba piliny z řezaného materiálu odstraňovat ručně a v žádném případě je neodfoukávat, jinak by mohly vniknout do očí.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže začátečníkům naučit se řezat kruhy skládačkou a usnadní jim práci.

Problémy s přesností

Zvažte, jak řezat rovně pomocí skládačky:

 • Obrobek musí být pevně upnutý. Zejména způsobem, který umožňuje pohodlné řezání.
 • Pokud si nejste jisti nebo chcete dosáhnout větší přesnosti, vyplatí se použít bloková vodítka. Pokud se provádí rovný řez, lze jako vodítko použít dřevěný špalek podél značky. Pokud je řez složitý, situace se komplikuje. V takovém případě můžete použít šablony, pokud jsou k dispozici, nebo můžete snížit rychlost práce tím, že budete skládačkou jezdit jemněji.
 • Jednou z možností, proč je skládačka křivá, je problém s pilou. Může být tupý nebo mít vyštípnuté zuby. Pokud si všimnete, že se skládačka doslova skládá tam, kde se jí to líbí, zkontrolujte pilu.
 • Rozbití skládačky. Pokud se například motor trhne, pravděpodobnost křivého řezu se prudce zvýší. Podobně mohou vést k nepřesnosti i jiné poruchy strojů. Tyto problémy se obtížně odstraňují na místě a vyžadují diagnostiku a případně opravu.
 • V neposlední řadě má na přesnost práce velký vliv zručnost řemeslníka. Pokud s tesařinou teprve začínáte, nenechte se odradit občasnými chybami. přesnost přichází se zkušenostmi.

Řemeslník vyřezává dokonalé kruhy skládačkou. Jak a čím řezat křivky a kružnice Jak a čím řezat hladkou podložku ze dřeva

Překližka (a v menší míře i jiné deskové materiály, jako jsou dřevotřískové desky nebo desky z orientovaných třísek) má značný dekorativní potenciál. S poměrně jednoduchým nástrojem a určitými dovednostmi lze z překližky vyřezat téměř cokoli. Aby však výsledné části takové řezby vypadaly dostatečně reprezentativně, měl by mít mistr v zásobě několik triků. O tom budeme hovořit v našem článku.

Mnoho řemeslníků, kteří začínají pracovat s překližkou, má pouze představu o tom, jak provést rovný řez přímočarou pilou. Otázka, jak vyříznout z překližky přesný kruh, tak může mnohé zmást. Normální nebo kotoučová pila si s tímto úkolem neporadí. S těmito nástroji se nejčastěji provádí řezání kotoučovou pilou:

 • Nejjednodušší nástroj pro řezání. S přímočarou pilou lze provádět i ty nejtenčí práce, ale pro silné materiály nebo dlouhé řezy je prakticky nepoužitelná.
 • Elektrické skládačky. Zde můžete použít dvě varianty jednotek:
 • Standardně s vertikálně uspořádaným pilovým kotoučem;
 • skládačky s ocelovým ostřím jako řezným prvkem.

Při práci se silnou překližkou se hodí běžné elektrické skládačky. Pokud však hledáte způsob, jak vyřezat písmena z překližky nebo vyrobit jiné složité díly (např. díly pro dětskou stavebnici), je správnou volbou model pásové pily.

tip! Samozřejmě existuje několik druhů pil a pilových listů pro jednotlivé typy skládaček. Správná volba řezného materiálu je zásadní pro kvalitní zpracování.

 • Kromě skládačkových pil lze frézu na nábytek použít také k provádění zakřivených řezů. Navzdory své složitosti překonává většinu překližkových pil, pokud jde o kvalitu vyrobených otvorů. Pomocí směrovače je možné.

Nezapomeňte také na šikovné nástroje, ale o jejich použití si povíme v příslušné části.

Řezání z překližky má několik nuancí, které musí řemeslník zohlednit:

 • Zaprvé byste měli řezat pouze suchý materiál. Vysoká vlhkost zvyšuje odolnost překližky, takže nadměrný řezný tlak způsobí buď odlupování dýhy, nebo zlomení pilového kotouče.
 • Vyměňte pilový nebo řezný kotouč, jakmile ucítíte první známky otupení.
 • Pokud překližku vyřezáváme elektrickou skládačkou, musí být hlavní frézy umístěny podél vláken dýhy, abychom získali čistší hrany. S ručními pilami se však lépe pracuje napříč vláknem: vznikne sice více třísek, ale je menší riziko, že se pila zasekne nebo se vzdálí od zamýšlené linie sečení.

Tip! Při přenášení vzorů výřezů z překližky na obrobek se snažte umístit šablonu tak, aby se odstraňované prvky nacházely v místech s vadami: suky, třísky, skvrny atd.д.