Jak zkontrolovat kotvu úhlové brusky na zkrat mezi napětími

Co se často pálí v úhlové brusce.Známky spalování rotoru

Jak řekl Shakespeare: „Nic netrvá věčně pod měsícem.“. Domácí spotřebiče bohužel nejsou výjimkou. Stává se, že i ten nejspolehlivější mechanismus selže. A musíte být připraveni čelit této skutečnosti s pevným přesvědčením, že neexistuje nic takového jako slepá ulička. Jak úhlová bruska funguje, jaké závady se mohou vyskytnout, jak zkontrolovat kotvu motoru, určit příčinu závady a odstranit závadu? Znalost nastavení hlavních součástí elektrického nářadí umožňuje údržbáři diagnostikovat a opravit úhlovou brusku.

Faktory, které způsobují poruchu statoru

Znaky, podle kterých lze rozpoznat, že je stator vadný:

  • Je cítit zápach hořící izolace.
  • Pouzdro se přehřívá.
  • Kouř je viditelný.
  • Otáčení hřídele se zpomalí nebo zastaví.
  • Hřídel se automaticky odvíjí a stroj rychle dosahuje plných otáček.

Dráty vinutí jsou potaženy ochrannou vrstvou izolačního nátěru. Při přehřátí se přehřívá a rozbíjí. To způsobí zkrat vinutí. Lak vydává zvláštní zápach. Zkrat jen na jednom z jednotlivých vodičů způsobí trvalé poškození úhlové brusky.

Pravidla pro zamezení přehřátí motoru úhlové brusky:

  • Stroj nevypínejte ihned po ukončení práce při nízkých otáčkách, ale přibližně po jedné minutě.
  • Při práci pod zatížením při snížené rychlosti dělejte časté přestávky.

Často je možné vyhnout se výměně vadného statoru jeho převinutím. Poškozenou statorovou cívku na úhlové brusce lze převinout vlastníma rukama, ale doporučujeme, aby tuto práci provedl odborník.

Poruchy rotoru

Za optimálních podmínek používání se rotor neopotřebovává. Provádí se údržba a výměna opotřebovaných kartáčů. V průběhu času se však při velkém zatížení stator zahřeje a spálí. Nejčastější mechanickou poruchou je opotřebení nebo špatné seřízení ložisek.

Úhlová bruska bude stále fungovat, ale lamely se rychle opotřebují a motor se nakonec rozbije. Aby se předešlo poruchám, je třeba nářadí kontrolovat a udržovat normální provozní podmínky.

Vlhkost může způsobit tvorbu rzi na kovu. Zvyšuje tření, k provozu je zapotřebí více proudu. Kontaktní skupiny a pájka se výrazně zahřívají, vzniká silná jiskra.

Poruchy rotoru

při optimálním používání se rotor neopotřebovává. Provádí se údržba a v případě opotřebení se kartáče vyměňují. Časem se však stator zahřívá a při vysokém zatížení prudce stoupá. Nejčastější mechanickou závadou je opotřebení ložisek nebo jejich špatné seřízení.

Úhlová bruska bude stále fungovat, ale lamely se rychle opotřebují a motor se nakonec rozbije. Aby se předešlo poruchám, je nutné nářadí kontrolovat a udržovat normální provozní podmínky.

Vlhkost proniká do kovu a způsobuje tvorbu rzi. Zvýšené tření, vyšší výkon potřebný k provozu. kontaktní skupiny, pájka a jiskry.

Ruční oprava úhlové brusky: princip a konstrukce stroje

Oprava úhlové brusky není snadná, musíte znát všechny podrobnosti a příčiny, proč se stroj může porouchat. Například oprava asynchronního motoru nebo sběrače jisker není pro běžného člověka vždy možná. V tomto případě je třeba přivolat profesionálního technika. Abyste pochopili konstrukci úhlové brusky, musíte vědět, jak funguje. Motor je poháněn elektřinou a své otáčky přenáší na hřídel prostřednictvím pastorku. Na konci hřídele je řezný nebo brusný kotouč.

Přečtěte si také: Jak zvednout náklad do výšky vlastníma rukama

Kvalita úhlové brusky závisí na počtu otáček za minutu. Profesionální nářadí je schopné dosáhnout otáček až 1 000 otáček za minutu.

Pokud dojde k poruše, je třeba stroj nejprve rozebrat a vyčistit, ve většině případů začne úhlová bruska pracovat.

Pokud se tak nestane, je třeba zjistit, kde přesně je chyba. Součásti úhlových brusek se mohou lišit v závislosti na modelu, ale základní součásti jsou stejné.

Při demontáži vidíme 4 součásti:

Motor pohání pastorek, který následně pohání řezný prvek.

Je zvláštní, že ve většině případů je porucha kolových fréz způsobena nahromaděním prachu a výsledkem je uvolnění tlačítka napájení. Nejprve je tedy třeba zkontrolovat neporušenost vrtačky, jejích lamel a baterie. Není to složité, stačí vědět, jak je stroj postaven. Pokud jste někdy studovali strukturu vysavače nebo pračky, bude vám to připadat jako maličkost, ale speciální video vám může pomoci.

Mezitočková závada ve statoru

U vadného motoru často dochází k závadě mezi otáčkami. Nejprve zkontrolujte odpor statorového vinutí. Jedná se o nespolehlivou metodu, protože multimetr není vždy schopen poskytnout přesný údaj. Záleží na technice navíjení motoru, stáří železa.

Kleště mohou měřit také odpor a proud. Někdy se kontroluje podle provozního zvuku motoru, pokud jsou ložiska neporušená, promazaná a převodovka je v dobrém provozním stavu. Další kontrola zkratu pomocí osciloskopu, ale mají vysokou cenu, ne každý má toto zařízení.

Vizuální kontrola motoru. Nesmí být žádné stopy oleje, kapání ani zápachu. Měřeno fázově, proud musí být stejný. Ke kontrole odporu vinutí použijte dobrý tester. Pokud je rozdíl měření větší než 10 %, jsou závity vinutí pravděpodobně zkratovány.

Napište své připomínky, doplňky k článku, možná jsem něco přehlédl. Podívejte se na mapu stránek. Budu rád, pokud na mých webových stránkách najdete něco dalšího užitečného.

Závady mezi otáčkami

Tento typ poruchy představuje spojení závitů uvnitř vinutí v důsledku poruchy izolace vodičů vinutí. K mezizávitovým poruchám nejčastěji dochází při poškození izolace vodičů při rovnání a zplošťování cívek, při pokládání vinutí, v důsledku pájky nebo hoblin mezi cívkami, v důsledku vinutí na zem, v důsledku zkřížených vodičů v drážce v tamponovaném vinutí apod.

Mezizávitové uzávěry se mohou vyskytnout v jedné nebo více sekcích armatury nebo mezi sekcemi v důsledku uzavření sousedních sběrných desek. Pokud dojde ke zkratu mezi konci sekce nebo mezi deskami sběrače nebo pokud jsou jednotlivé závity sekce spojeny dohromady, vznikají v kotevním vinutí uzavřené smyčky.

Ve smyčkovém vinutí zkrat mezi dvěma sousedními lopatkami způsobí, že se uzavře pouze úsek spojený s těmito lopatkami, a počet závitů vinutí působících ve vinutí se sníží o počet závitů obsažených v jednom úseku.

U vlnového vinutí způsobí zkrat mezi dvěma sousedními deskami řadu úseků, které jsou uzavřeny v jedné úplné smyčce kolem kotvy. jejich počet je roven počtu párů pólů stroje.

V obvodech nakrátko se při otáčení v magnetickém poli indukuje elektromotorická síla (EMF), která vzhledem k nízkému odporu těchto obvodů způsobuje vysoké zkratové proudy. Zkratovaná vinutí, ke kterým dochází během provozu stroje, se silně zahřívají proudem protékajícím vinutím a obvykle vyhoří.

Jak zjistit zkrat v elektromotoru? U armatur s vlnovým vinutím nebo u vinutí, která jsou vyvážená s velkým počtem zkratových úseků, nelze přítomnost zkratu ohřevem zjistit, protože se ohřívá celá armatura. Někdy lze místo zkratu zjistit vizuální kontrolou podle ohořelé a vypálené izolace.

Nejjednodušší a nejčastější případy (např. zkrat v jedné části vinutí, mezi sousedními sběrnými deskami nebo mezi sousedními částmi ve stejné vrstvě vinutí) se zjišťují pomocí úbytku napětí, poslechem a dalšími způsoby.

Metoda detekce poruchy pomocí poklesu napětí

Tato metoda (obr. 3) je následující. Na dvojici kolektorových desek 1 se přivádí stejnosměrný proud pomocí měrek 3. Pomocí sondy 2 změřte úbytek napětí na stejné dvojici desek. Úsek, který je spojen nakrátko s dvojicí zkoušených desek, vytváří při stejném proudu menší úbytek napětí než druhá dvojice desek, která není spojena nakrátko. Čím více zkratovaných cívek, tím menší úbytek napětí. Nejmenší úbytek napětí (nebo nula) bude při zkratu mezi kolektorovými deskami.

Celá armatura se tak testuje a výsledky se porovnávají. Zkouška kotvy musí být provedena se zvednutými kartáči. Parametry obvodu jsou stejné jako na obrázku 2 a.

Aby nedošlo k poškození milivoltmetru (obr. 3), dotkněte se nejprve sondy 3 kolektoru a poté sondy 2. sondu vyjměte v opačném pořadí.

Tato metoda poskytuje dobré výsledky pro poruchy mezi cívkami v úsecích s malým počtem cívek (tyčové vinutí). Pokud dojde ke zkratu ve víceotáčkových sekcích vinutí, může se rozdíl v hodnotách milivoltmetru na kolektorových deskách jevit jako zanedbatelný při zkratu jednoho nebo dvou závitů s poškozenou sekcí.

Obrázek 4 ukazuje schémata pro identifikaci závad mezi otáčkami pomocí telefonu a ocelové desky. Zkušební přístroj se skládá z elektromagnetu 1 napájeného střídavým proudem o zvýšené frekvenci. Kotva 3 je umístěna nad solenoidem. Pokud dojde k poruše mezi závity v kterémkoli úseku, bude jím protékat vysoký proud a bude rozpoznatelný podle zahřívání. Pomocí telefonu 2 a elektromagnetu 4 lze rychle identifikovat vadný úsek. Pokud jsou navíjecí úseky v pořádku, ozve se na telefonu 2 slabý, rovnoměrný tón. Pokud dojde ke zkratu v jedné z částí, tón v telefonu se výrazně zesílí.

Zkontrolujte, zda není kotva zkratovaná. a. s telefonem; b. s ocelovou deskou

Pro úplnou kontrolu vinutí pohybujte cívkou 4 kolem zubů kotvy, dokud je neobkroužíte. Pokud se tenká ocelová deska 5 (obrázek 4, b) přiblíží k zubům jádra, které obklopuje vadný úsek, bude chrastit. Tato metoda detekuje zkrat v sousedních kolektorových deskách, který způsobuje stejný jev jako porucha mezi závity.

Obvod znázorněný na obrázku 2v lze použít k detekci křížové závady. Za tímto účelem připojte druhý vodič ke sběrné desce místo k hřídeli, jak je znázorněno na obrázku. Připojte vodič z telefonu 1 ke dvěma sousedním deskám.

Úsek, který má zkrat, se obvykle nahradí novým. Samotné přeizolování místa poruchy by mělo stačit pouze v případě, že je v místě poruchy neúplný kontakt, a to i v případě, že nedošlo k jinému poškození izolace.

V případě potřeby (jako dočasné opatření) lze u malého počtu rozdělovacích desek poškozené úseky vyřadit z provozu. Vypnutí jedné sekce nemá na spínací stroj žádný měřitelný vliv.

Kontrola a oprava kotvy úhlové brusky

Co chce pečlivý majitel domu vidět ve svém „zavazadle“ elektrického nářadí?? Každý na tuto otázku odpoví bez zaváhání. vrták. A ihned přidejte. a samozřejmě úhlovou brusku! Pomůže vám řezat kov, keramiku, cihly, beton, asfalt, kámen nebo dřevo; provádět práce na úpravě výklenků, oblouků a dveří. S tímto elektrickým nářadím můžete brousit povrchy od rzi, stříkanců a inkrustací, zbavit se svárů nebo jednoduše vyleštit kov do lesku. úhlová bruska bude nepostradatelná i při dalších typech oprav v domácnosti.

Ať už má úhlová bruska (úhlová bruska) jakoukoli robustní konstrukci, během provozu dochází k poruchám některých dílů a součástí. Porucha kotvy, která pracuje v dostatečně náročných podmínkách, je často příčinou nesprávné funkce pohonu. V tomto článku se mistr instalatér bude zabývat tím, jak opravit nebo vyměnit kotvu úhlové brusky.

Kotva motoru úhlové brusky je tvořena vodivou cívkou a magnetickým obvodem, do kterého je vtlačena hřídel otáčení. Na jednom konci má pastorek a na druhém sběrač s lopatkami. Magnetický drát se skládá z drážek a měkkých destiček potažených lakem, aby se navzájem izolovaly.

V každé drážce jsou umístěny dva vodiče vinutí kotvy ve speciálním vzoru. Každý vodič tvoří polovinu cívky, jejíž konce jsou spojeny v párech na lamelách. Začátek první otáčky a konec poslední otáčky jsou v jedné drážce, takže jsou uzavřeny jednou lamelou.

Když si kupujete elektrické nářadí, nikdy vás nenapadne, že se jednoho dne porouchá. Poruchy se mohou vyskytnout u každého elektrického nářadí bez ohledu na cenu nebo výrobce.

  • Přerušení vodičů.
  • Intertwist porucha.
  • Zemní porucha je zkrat mezi vinutím a kovovým tělesem rotoru. Vzniká v důsledku destrukce izolace.
  • Vývody kolektoru jsou nepájené.
  • Nerovnoměrné opotřebení sběrače.

Hlavní příčiny poruch úhlových brusek, včetně jejich armatur, jsou tyto

  • Mechanické opotřebení. nejčastěji se jedná o kartáče.
  • Nedodržení jmenovitého provozního „ratingu“. kotva a stator.
  • Přetížení a špičky síťového napětí. stator a rotor.
  • Poruchy malých dílů. ložisek, držáků, matic, podložek atd.
  • Pád, náraz nebo jiné nešetrné zacházení s úhlovou bruskou. rozbití krytu.
  • Žádné preventivní čištění. závady převodovky nebo vadné tlačítko zapnutí/vypnutí.zapnuto/vypnuto.

Pokud je kotva vadná, motor se přehřívá, izolace vinutí se taví a dochází ke zkratu vinutí. Pájené kontakty spojující vinutí kotvy s deskami kolektoru. Přerušení napájení a výpadek motoru.

Rozsah opravy lze určit na základě odborné diagnostiky poškození rotoru. Specifičnost vzniku vad, které se nejvíce projevují při přehřátí úhlové brusky při dlouhodobém provozu s vysokým zatížením, umožňuje jejich vizuální identifikaci.

Standardní diagnostika zahrnuje vizuální analýzu zařízení. Zkontrolujte neporušenost kabelů a napájení sběrače motoru. Pokud je napájení normální, je třeba úhlovou brusku zkontrolovat zevnitř. Stroj lze snadno rozebrat. Při demontáži je nejlepší pořídit fotografie hlavních součástí. Po demontáži proveďte vizuální kontrolu těchto vlastností armatury:

Příčiny závad a typické příznaky

Hlavní faktory ovlivňující poruchu statoru jsou tyto

Následující příznaky jsou charakteristické pro vadný stator:

  • na vinutí je trvale cítit spálená izolace drátu;
  • Teplota částí těla úhlové brusky se výrazně zvýší;
  • hnací jednotka úhlové brusky vydává větší zvuky než obvykle;
  • vznik kouře je reálný;
  • Vřeteno se začne otáčet pomaleji nebo se může dokonce zcela zastavit;
  • je možný i opačný extrém než v předchozím případě. vřeteno může běžet vysokou rychlostí otáčení a vyřadit převod.

Typy poruch úhlových brusek

Typické menší závady

V případě poruchy je třeba nejprve vyloučit elementární závady:

  • Úhlová bruska se nezapíná. úhlová bruska najednou přestane fungovat. prostě nejde spustit. V takovém případě zkontrolujte, zda jsou zásuvka, zástrčka a napájecí kabel nepoškozené. je možné, že pohon vřetena nefunguje, protože výrobek není napájen proudem.
  • Kabel a zástrčka jsou nepoškozené, ale jednotka nefunguje. Je třeba zkontrolovat tlačítko Start. Spínač na úhlové brusce lze snáze opravit zakoupením nového tlačítka a jeho výměnou. Protože se dá málokdy opravit. většinou se jedná o plastové táhlo na spínači, které je uvnitř zlomené. Pokud rádi experimentujete, můžete jej rozebrat s očíslováním kontaktů a znovu je namontovat na správná místa, aby po opětovném sestavení nedošlo ke zkratu.
  • Výše uvedené části jsou nepoškozené a úhlová bruska nechce pracovat. pak je čas zkontrolovat kartáče. Možná je čas vyměnit kartáče na úhlové brusce. Kartáče jsou horké, takže se rychle opotřebovávají a je třeba je vyměňovat častěji než jiné díly, a to v párech.

Významné poruchy

Po odstranění všech drobných závad můžete zjistit, proč se nástroj nechce spustit a jak jej opravit. Poruchy jsou pravděpodobně závažné a vyžadují další znalosti. To platí v případě, že:

  • Kryt je zdeformovaný;
  • jedno z ložisek se zaseklo;
  • nefunguje kotva nebo stator;
  • zuby na ozubeném kole jsou ulomené nebo opotřebované;
  • Rozdělovač selhal;
  • Senzor řídicí elektroniky nejeví známky života.

Pokud se zjistí, že k závadě došlo v mechanické části úhlové brusky, měli byste věnovat pozornost stavu velkého pastorku, který je na hřídeli, a pouzdrům. Pokud jsou zuby opotřebované nebo se hřídel uvolní, je třeba je okamžitě vyměnit.

Nejčastější závady

Poruchy úhlové brusky jsou poměrně časté. Každý, kdo s tímto nástrojem pracuje, ví, že. Co se nejčastěji rozbíjí?

Aretační tlačítko vřetena je rozbité.

Jediné náhodné stisknutí tlačítka aretace vřetena během otáčení disku způsobí jeho rozbití. Někdy může dojít k jeho zlomení, pokud se používá k odstranění zaseknutého disku. Abyste tomu předešli, je nutné použít otvory v blízkosti oblasti uchycení lopatek s otevřeným klíčem.

Zlomení zubu v ozubeném kole

To platí zejména v případě, že se zablokuje. Pokud je v převodovce slyšet chrastění, je to známka závady. Pokud se zlomí více než jedno ozubené kolo, úhlová bruska nebude schopna řezat požadovaný materiál.

Aby nástroj mohl dále pracovat, je třeba vyměnit všechna ozubená kola a kuželové ozubení. Před návštěvou prodejny náhradních dílů si poznamenejte výrobce, model a kapacitu výrobku.

Motor nefunguje.

K tomuto druhu poškození dochází u úhlových brusek, které jsou provozovány v prašném prostředí a ponechány na zemi k odpočinku. Prach vnikající do stroje poškozuje vinutí. Velké zatížení, zejména u úhlových brusek s nízkým výkonem, vede k poškození motoru.

Porucha ložiska

Nejslabším místem, a to nejen u soustruhů, je ložisko. Vysoké otáčky rychle opotřebovávají mechanismus. Dobrou zprávou je, že výměna ložiska je snadná. je nutné včas vyměnit ložisko úhlové brusky, aby se předešlo neopravitelné poruše.

Poruchy statoru

Snadno to poznáte, když úhlová bruska běží, ale otáčky brusného kotouče jsou příliš vysoké a liší se od běžného provozu. je to známka zkratu ve statorovém vinutí. Porucha statoru je nejkritičtější a vyžaduje specializované know-how. V případě pochybností je lepší zavolat odborníky, abyste nemuseli později kupovat nové nářadí.

Pokud se rozhodnete opravit stroj sami, začněte odříznutím konců cívky a odstraněním zbytků. Dalším krokem je vytvoření nového ostřicího vzoru. Musí mít stejný počet závitů, stejnou hustotu a tloušťku drátu jako předchozí.

Převodovka

úhlové brusky s příkonem nižším než 1100 W jsou obvykle vybaveny čelním ozubeným soukolím. Jsou umístěny na statoru. U větších brusek. šikmá ozubená kola. Každá varianta má tvar kužele, hřídel převodovky úhlové brusky se kříží s hřídelí statoru pod úhlem.

Oprava převodovky úhlové brusky spočívá především ve výměně ozubených kol. Pokud se kotoučové kolo rozbije, je obtížné ho vyměnit, protože je velmi pevně namontováno. Převodovku lze snadno demontovat:

  • vyšroubujte matici na straně;
  • jemně uchopte skříň rotoru do svěráku a lehkými údery vyrazte převodovou skříň;
  • změnit polohu upnutého rotoru a vyrazit ložisko přes dřevěnou desku;
  • odšroubujte pastorek z hřídele.

Regulátor rychlosti

Ne všechny brusky mají regulátor otáček. Pokud se úhlová bruska používá k řezání, není v zásadě nutná, ale pokud brousíte, je nezbytná. Pokud náhle přestane fungovat, je pravděpodobné, že se spálila deska s obvody, kterou je nutné vyjmout a zakoupit v obchodě s elektrickým nářadím na výměnu.

Oprava úhlové brusky svépomocí není vždy proveditelná. Pokud něco nefunguje nebo si nejste jisti, je lepší se obrátit na servisní středisko.