Z čeho je vyroben kotouč úhlové brusky

Diamantový kotouč pro úhlovou brusku na beton a železobeton

Při renovaci, demolici nebo výstavbě se velmi často řeže betonová zeď. Dnes lze tento postup provádět několika metodami: diamantovým nástrojem, vodním paprskem, kyslíkovým kopím.

Nejoblíbenější z nich je použití diamantového nástroje.

Diamantový kotouč na úhlové brusce umožňuje opracovat betonový obrobek tak, aby byl povrch dokonale rovný bez různých vedlejších účinků: prasklin, hluku a nečistot, které se nacházejí v zóně dopadu. Tento nástavec řeže železobeton, brousí betonové podlahy, brousí při smršťování inženýrských sítí.

Aby byl povrch co nejrovnější, je třeba správně vybrat kotouče a předem se seznámit s jejich klasifikací. Informovaná volba šetří peníze a snižuje náklady na práci (nástroj bude nutné méně často vyměňovat, pokud je jeho životnost vyšší).

Materiály:

Aby bylo zajištěno, že přebroušený starý kotouč nebude mít házení, musí být při přebroušení použit přesný obrys. Pokud není symetrie dodržena, dochází k nevyváženosti a úhlová bruska později hází sem a tam. Nejlepší je vytisknout si šablonu s obrysem univerzálního disku a použít ji pro tvarování starého disku.

Šablonu si můžete stáhnout pod videem. https://www.YouTube.com/watch?v=1yKEZBgGUz8Odstraňte rez a prach z opotřebovaného disku, natřete jej suchým kancelářským lepidlem a přilepte šablonu. Šablona musí být zarovnána s montážním otvorem.

Poté pomocí úhlové brusky s řezným kotoučem odřízněte vyčnívající části ostří. Kovové zbytky by se měly brousit pomocí stahovacího kotouče až k okrajům šablony. Protože kov není kalený, je řezání rychlé a snadné.

Po vytvarování je nutné do kotouče vyvrtat otvory pro mezery podle zářezů na šabloně. Stačí použít vrták o průměru 6-8 mm. Pak je třeba pilový kotouč oříznout až k otvorům, čímž získáte 4 zuby. Je lepší řezat pod malým pozitivním úhlem, aby se vytvořené zuby mohly rychle zakousnout do materiálu.

Aby se zabránilo sevření pilového kotouče, je třeba nastavit zuby. Pokud plánujete pracovat pouze se dřevem, je nutné mít větší hrábě. Optimální šířka výsledného řezu by měla být o 4 mm širší než průřez kotouče.

Dalším krokem je nabroušení zubů. Ideální úhel je 3-6 stupňů, jako u příčné pily. Hrana je pak odolnější vůči tvrdým materiálům a neodře se během pár minut. Pokud potřebujete řezat desku podélně, je třeba zvýšit úhel na 15-25 stupňů.

Krása univerzálního kotouče spočívá v tom, že jeho zuby sice dlouho nevydrží nabroušené, ale nevylétávají. Pokud potřebujete řezat desku na těžko přístupném místě, je tento nástroj ideální. Kotouč může dokonce vytvořit drážku ve dřevě. Její zuby se rychle brousí, a pokud dáte kotouč dozadu a pilu dozadu, úhlová bruska sotva poskočí. Je dobrou alternativou k používání zakoupeného nářadí pro drobné domácí práce.

Komentáře (1)

Dobrý den,! Článek je rozhodně užitečný. K řezání dřeva jsem musel použít úhlovou brusku. Dokud byla čepel nová, řezala dřevo dobře, ale při hlubším řezání se z ní začalo kouřit. Při vnější kontrole se zjistilo, že zuby nejsou zakřivené, což způsobuje, že se ze dřeva kouří a kotouč se svírá. Jak používat disk, je třeba myslet na to. Děkuji za váš článek! S pozdravem Vasilij.

Kotouče určené pro různá použití se liší svou konstrukcí a materiály použitými při jejich výrobě. To znamená, že obecné vlastnosti těchto výrobků se u jednotlivých typů liší, což vyžaduje, aby se s nimi zacházelo odděleně.

Pilový kotouč pro úhlovou brusku, 125 mm

Modely řezání

V této kategorii výrobků existuje několik typů:

  • Pilové kotouče. považované za „nebezpečné“ pilové kotouče;
  • řetězové pily. vyráběné se závěsy řetězových pil;
  • s nízkým počtem zubů. jsou nejbezpečnější ve srovnání s jejich kruhovými protějšky
  • karbid wolframu je nejbezpečnějším typem nástroje.

Řetězovou pilu lze použít k řezání i odstraňování otřepů

Pro vaši informaci! Kotoučové pily se vyrábějí ve dvou verzích: „nebezpečná“ a „méně nebezpečná“. Charakteristickým rysem „méně nebezpečných“ modelů je ochrana proti zablokování, kterou zajišťuje nastavené ozubení.

Řetězové varianty jsou méně nebezpečné, t.к. jsou konstruovány s neuzamykatelným pilovým řetězem, který je uložen na povrchu pilového kotouče.

Specialista na výběr nářadí na 220 V

„Pokud se řetěz pily během práce zasekne, kotouč připevněný k úhlové brusce se nadále otáčí a nástroj vám nevypadne z rukou, což vám umožní nouzové zastavení.“.

Čepel s nízkým počtem zubů řeže dřevo obzvlášť dobře, a to jak podélně, tak příčně

Kotouče s nízkým počtem zubů jsou k dispozici ve dvou provedeních:

  • se 3 zuby. používá se pro malé pily do průměru 150 mm;
  • čtyřzubý. používá se na velkých bruskách o průměru 230 mm.

Charakteristickým znakem modelů z tvrdokovu je absence zubů na řezné ploše. Řezný prvek představují segmenty uspořádané po obvodu kotouče.

Vzhled kotouče z karbidu wolframu na úhlové brusce

Brusné kotouče

Výrobci vyrábějí několik typů brusných kotoučů na dřevo, které se liší konstrukcí a druhem materiálu použitého při výrobě.

Brusný kotouč se zrny na povrchu kotouče

Konstrukčně lze tyto trysky vyrobit jako:

  • Kotouč s hroty nebo štěrkem na povrchu;
  • Kelímek se stočeným drátěným ostřím zasunutým po obvodu kelímku;
  • kotouč s drátěnými cívkami namontovanými na jeho horní straně.

Technický ředitel pro renovaci a výstavbu

„Odjehlovací trysky se používají k odstraňování barev a jiných nátěrů nanesených na dřevěné povrchy a k hrubé úpravě vyhlazovaného povrchu dřeva.“.

Příslušenství pro úhlové brusky, které mají v konstrukci prvky z krouceného drátu

Modely pro broušení a leštění

Pro broušení a leštění jsou k dispozici speciální bity, které se používají jak na dřevo, tak na jiné materiály (kov, plast, sklo atd.).д.).

Sada lešticího příslušenství pro úhlovou brusku (125 mm) Zubr model „3591-125-H7

K dispozici jsou dva typy příslušenství:

  • Základní konstrukce se skládá z kovové základní desky připevněné k hřídeli úhlové brusky a brusných kotoučů, které jsou vyrobeny z brusného papíru různé zrnitosti nebo leštících materiálů (plsť, tkanina atd.).д.), které jsou připevněny k základní desce pomocí suchého zipu;
  • klapkové kolo.

Okvětní lístkové brusné kotouče jsou k dispozici v různých zrnitostech, takže si můžete vybrat ten správný pro konkrétní aplikaci

Konstrukce řezací hlavy

Nezkušení řemeslníci se často ptají: „Pro jaké práce se používají kotouče pro úhlovou brusku, jaké jsou kruhy pro tento nástroj?“?“

První část otázky již byla zodpovězena výše. Nyní přichází odpověď na druhou část.

Pro tento nástroj existují dva typy kotoučů:

Nejběžnějšími kotouči jsou abrazivní. V minulosti bylo brusivo křehké, což způsobovalo, že se rozbíjelo na kousky a poranilo řemeslníka, pokud úhlová bruska nebyla vybavena ochranným krytem. Aby byla práce bezpečná, je nyní k dispozici propracovaná konstrukce řezných brusných kotoučů s vícevrstvými výztuhami.

Mezi vrstvami výztužné síťoviny je nalepeno brusivo z karbidu, hliníku, různých korundových a jiných materiálů. Hlavní funkcí pevných částí je seškrábnutí tenké vrstvy kovu při řezání nebo leštění. Kotouč se během provozu opotřebovává a zmenšuje. Kotouč lze efektivně používat, pokud jeho opotřebení nepřesahuje 35 %.

Diamantový bit funguje jiným způsobem. Diamantová drť je na svém vnějším poloměru spojena velmi tvrdým spojovacím materiálem. Aby se zabránilo deformaci při zahřívání, jsou ve vnějším poloměru vytvořeny dilatační drážky, které fungují jako zuby usnadňující řezání.

Všechny řezné kotouče jsou označeny podle materiálu:

Existují také řezné kotouče pro řezání neželezných kovů, včetně hliníku. Křídlatý kov je samozřejmě možné řezat brusným kotoučem, ale řez je nekvalitní. Aby se takové situaci vyhnuli, mohou kotouč namazat mýdlem nebo voskem a na pracovní plochu nanést vodu.

Je však lepší koupit speciální hliníkové kolo, které není příliš drahé. Brusivem je karbid křemíku. Umožňuje snadné řezání neželezných kovů.

Výhody a nevýhody různých bitů

Brusný kotouč je za rozumnou cenu, vždy je k dispozici široký sortiment a určitá všestrannost. Rychle se však opotřebovává, což se projevuje uvolňováním jisker při používání, což může vést k požáru.

V průběhu aplikace se objevuje nepříjemný zápach, který nelze dlouho odstranit. To ztěžuje používání nástroje v interiéru.

Diamantové kotouče nezpůsobují jiskření a prakticky nezpůsobují ani silný zápach. Takové kolo se však bojí přehřátí, takže v procesu aplikace musíte dělat přestávky. Pokud se používá nesegmentovaný kotouč, je třeba jej chladit kapalinou. Také cena je poměrně vysoká.

Kotouč pro úhlovou brusku

Druhou nejznámější oblastí použití úhlové brusky je broušení kovů. Pokud budete používat nástavce společně a důsledně, můžete dosáhnout stejně dobrých výsledků, jako byste používali tovární nářadí (nemůžete však používat drátěný kartáč nebo brusný papír).

vyroben, kotouč, úhlové, brusky

Když zručný řemeslník, může ošetřit nerezovou ocel nebo hliníkový plech tak, že se objeví na vzoru vytvořeném značkami kruhu.

Existují dva typy úhlových brusek

  • klapkové kolo. Pracuje hladčeji a dobře se s ním brousí hřebenové povrchy, ale špatně se s ním odstraňují tvrdé výstupky;
  • abrazivní. K odstranění tvrdých nerovností (roztavené svary, velké otřepy při řezání nebo sekání kovu). Lze ji použít k broušení nástrojů. Pokud máte správné dovednosti, je možné brousit rovný povrch, ale je zde vysoké riziko chyby a je nutná dlouhá pracovní doba.

Jaké jsou kotouče pro úhlovou brusku?

Úhlová bruska se široce používá v profesionálním i domácím stavebnictví. Uživatelům poskytuje mnoho výhod, ale funkčnost úhlové brusky je do značné míry závislá na tom, jaké příslušenství bude použito. Vyjímatelné bity jsou k dispozici v širokém sortimentu, liší se účelem, tvarem, velikostí a výrobním materiálem. V tomto článku vám mistr instalatér řekne, jaké jsou kotouče pro úhlovou brusku.

Brusné kotouče pro úhlové brusky jsou vyměnitelné položky. Při práci s různými materiály musíte vědět, o jaký druh materiálu se jedná. To vám pomůže správně odvést práci. Kola jsou klasifikována podle následujících parametrů:

  • Jejich účel;
  • Druh práce, která má být provedena;
  • design;
  • Typ řezání;
  • Typ materiálu;
  • Velikost.

K dispozici jsou trysky na kov, dřevo, kámen, beton, mramor atd. д. Výrobci uvádějí svůj účel v označení, které je umístěno přímo na výrobku. Mnohé druhy jsou univerzální nástroje, vhodné pro zpracování několika druhů materiálů.

Úhlové brusné kotouče se dělí podle typu prováděné práce:

  • Řezání Jsou určeny k provádění řezů, hrubých řezů apod. п. Řezné kotouče mají řeznou hranu tvořenou souvislým kruhem nebo rozdělenou na segmenty.
  • Pily. Břit se zuby. K ořezávání mnoha druhů dřeva a dřevěných derivátů se používá úhlová bruska. K práci potřebujete kotoučovou pilu. Tento typ kotoučů je určen k čistým a rovnoměrným řezům do masivního dřeva, překližky, parket, sádrokartonových desek. Vhodné také pro laminát, dřevotřískové desky, dřevotřískové desky, dřevotřískové desky (i laminované) a drážkování v plynovláknitém betonu.
  • Hrubování (brusné kotouče). Tyto nástroje odstraňují staré barvy, laky, základní nátěry a brousí povrch.
  • Nástroje na odstraňování otřepů. Jedná se o typ hrubovacího kotouče. Patří mezi ně kruhové kovové kartáče. Lze je použít k odstranění rzi a jiných odolných nečistot. jsou také označovány jako odrezovací kotouče. Kruhové kotouče se používají k obrábění kovových, dřevěných a plastových výrobků, k odstraňování otřepů ze svárů, k odstraňování rzi atd. п. Klapkový kotouč pro úhlové brusky se skládá z překrývajících se nožů upevněných v kruhovém oblouku, který je založen na principu okvětních lístků. Varianty: čelní, paketové, s trnem. Okvětní lístkový kotouč úhlové brusky je určen k obrábění pod úhlem nebo s běžným plochým kotoučem. Existují dvě verze. rovná a kónická. Pro broušení velkých ploch je zapotřebí rovný lamelový kotouč. Lamelový kuželový kotouč je vhodný pro dokončování spojů, švů apod. п. Klapkový kotouč je vhodný i pro práci na velkých plochách. Při práci s dutinami se používají čisticí kotouče s trnem pro úhlové brusky. Pomáhají dosáhnout nejvyšší přesnosti řezání.
  • Pro pilování švů. Používají se pro spáry v betonu, asfaltu atd. п. S těmito krájecími hlavami je mlýnek vhodný také pro.
  • Lešticí kotouče. Tyto kotouče se používají k leštění. Obsahují vyměnitelné plstěné a plstěné lešticí hroty pro úhlové brusky se suchým zipem, stejně jako smirkový kotouč.

Úhlové brusné kotouče se vyrábějí z několika různých materiálů. Každá z nich má své specifické vlastnosti. Typy úhlových brusných kotoučů

    . Jsou vyrobeny z oceli, která je potažena diamantem. Tento typ vrtáku řeže a brousí jakýkoli kov, beton, umělý a přírodní kámen (včetně žuly a mramoru), keramiku, sklo. Diamantový pilový kotouč pro úhlové brusky umožňuje nejjemnější řezání. Řezání by se mělo provádět po malých řezech. Nová řada diamantových vrtáků. lešticí kotouče s flexi základnou („želvy“). Jejich povrch je zvlněný ve tvaru želvího krunýře (odtud název). Pružné diamantové kotouče jsou upevněny na základně. tvrdé gumové trysce se suchým zipem.

  • Karbid. Tato kola jsou rovněž vyrobena z kovu. Na okrajích jsou pájené vysoce uhlíkovou molybdenovou ocelí s chromovými a niklovými plnivy. Používají se hlavně k řezání kovů, méně často dřeva. úhlová bruska vhodná pro mnoho kovů. Existují karbidové kotouče speciálně určené pro tenké, vysoce uhlíkové, nerezové oceli, hliník.
  • Abrazivní. Podkladovým materiálem je vysoce voděodolný latexový papír s výztužnou síťovinou nebo vláknem. Na něj se nanese vrstva brusného materiálu. oxidu hlinitého, karbidu křemíku, karbidu wolframu nebo korundu. Pojivem pro brusivo je pryskyřice nebo polymer. Vláknitý brusný kotouč pro úhlové brusky se používá v kombinaci s podložkou z plastu nebo pryže. Slouží jako doraz a ochlazuje brusivo. Brusné kotouče se používají jako řezné, škrabací nebo brusné kotouče. Vláknové kotouče jsou vhodné pro dřevo, beton, neželezné kovy a železné kovy. Jako brusivo se používá oxid zirkoničitý nebo oxid hlinitý nebo keramická drť. Vláknový kotouč je ideální pro hrubé odstraňování starých nátěrů na stěnách, fasádách a jiných površích.
  • Kovová drátěná škrabka. Kotoučové kartáče z tohoto materiálu se používají k odstraňování rzi a jiných tvrdých usazenin.

Dokončovací kotouče pro úhlové brusky. účel, typy, výrobci

Kruhové kolo s klapkami (CLT). Zná ji téměř každý, kdo alespoň občas pracuje s úhlovou bruskou (úhlovou bruskou). Kotouč se úspěšně používá při opravách, v malých dílnách a samozřejmě ve většině kovozpracujících odvětví. V tomto článku mistr instalatér vysvětluje, kde se používá lopatkové kolo a jaké jsou jeho výhody.

Okvětní lístkový kotouč je nejběžnějším nástrojem pro povrchovou úpravu.

Jeho konstrukce je podobná konstrukci běžného brusného kotouče, hlavním rozdílem jsou laločnaté pracovní segmenty po obvodu.

Používají se k broušení a dalším pracím na rovných a konkávních plochách.

Klapkové kotouče jsou vhodné pro práci s následujícími materiály

vyroben, kotouč, úhlové, brusky

Abrazivní úprava povrchu zahrnuje tyto práce:

  • Odstraňování otřepů ze svarového švu;
  • Odjehlování obrobku;
  • Odstranění kovových otřepů;
  • Vyhlazení ostrých hran;
  • Kruhové broušení;
  • Broušení na plocho;
  • Dokončovací leštění;
  • Suché a mokré obrábění.

Klapkový kotouč lze produktivně používat po dlouhou dobu, protože základna pracovního segmentu se obrušuje současně s povlakem a vzniká nová hrana s ostrou zrnitostí. Brusné kotouče se opotřebovávají rovnoměrně, takže je lze používat až do úplného opotřebení.

Klopové kotouče s koncovými zrny mají při práci s nimi tyto výhody

  • Nízká úroveň vibrací;
  • Vysoký výkon;
  • Nízká hladina hluku;
  • Hladké obrábění;
  • Multifunkční použití;
  • Pružné a elastické;
  • Vysoká rychlost otáčení;
  • Odolnost vůči teplu;
  • Schopnost samoostření;
  • Pružnost okvětních lístků;
  • Trvanlivost smirkového papíru.

Jaké brusné kotouče jsou k dispozici?

Standardní plátkové kolo se skládá ze tří vrstev:

  • Základna. Podklad může být vyroben ze skleněných vláken, tkaniny, papíru, fólie, vláken nebo kombinace několika materiálů. Tvar disku.
  • Vazba. Ke spojení podkladu a brusné zrnitosti je zapotřebí adhezní spoj. Pryskyřice, bakelit, keramika, vulkanit, silikát, kov.
  • Abrazivní. Pracovní zrno, které funguje jako brusný papír. Může to být hliník, elektrokorund, křemík, zirkon, diamant atd.

Existuje mnoho druhů brusných kotoučů. dělí se do několika skupin:

  • Nástrojem. Brusné kotouče lze použít na elektrické vrtačce, úhlové brusce (úhlové brusce), výrobním stroji.
  • Podle účelu. Mohou být větrané, trnové, paketové, s koncovými vlákny, radiální, plisované, kombinované.
  • Podle velikosti zrna. Velikost zrna závisí na typu zpracování. Čím větší jsou brusné krystaly, tím menší je číselné označení.
  • Podle velikosti. Tvar může být rovný, vypouklý nebo kuželovitý. Průměr závisí na nástroji určeném pro kotouč, obvykle 115-180 mm.
  • Podle složení. Liší se pružným základním materiálem, lepením a zrnitostí brusiva.
  • Pomocí abrazivního povlaku. Jako brusné povlaky se používají hliník, keramika, zirkon, křemík, hliník, oxid hlinitý, diamant a další materiály.

Účel a typy disků

kotouče pro úhlové brusky jsou spotřební nástroje v podobě kotouče (kalíšku) se specifickým řezným, čisticím, brusným nebo jiným břitem a s osazovacím otvorem pro upevnění na hřídel úhlové brusky. Existuje několik druhů v závislosti na designu a účelu:

    Pro kovy:Ocelové kotouče pro různé kovy a jejich slitiny s brusným povrchem z krystalického oxidu hlinitého nebo syntetického korundu (elektrokorund). Základní odstín označení je modrý. Řezání profilů, trubek, výztužných tyčí atd.

  • pevná. pro dolomit, vápenec a další měkké materiály;
  • segmentové nebo turbo. pro čedič, labradorit a další tvrdý kámen, stejně jako pro dlaždice.
  • střídavě zkosené. univerzální;
  • rovný. pro jehličnaté a jiné měkké materiály;
  • trapéz. pro dřevo střední až vysoké hustoty.
  • galvanicky pokovené (hardfacing). pro pískovce a jiné relativně měkké horniny
  • laserem svařované nebo spékané (měkké pásky). beton, žula a jiné tvrdé materiály.
  • segmentové. hrubé řezy do betonu, kamene a jiných vysoce pevných materiálů za sucha i za mokra;
  • pevné. přesné řezání, včetně vodou chlazených kovů a kamene;
  • „Kuželové zářezy“ (turbo). rychlé a přesné řezání různých materiálů za sucha.

Hlavní označení

Základní přístup k výběru brusných kotoučů závisí na následujících kritériích:

Kromě toho je v základních informacích obvykle uvedeno datum ukončení platnosti.

Standardní tloušťka desky o průměru 125 mm se pohybuje mezi 2,3 mm a 2,5 mm. Kotouč o průměru 1-1,2 mm je považován za tenký při stejném průměru.

Základní informace najdete na čelní straně: je zde uvedena specializace kotouče. zda je určen pouze k řezání oceli, nebo je vhodný i pro neželezné kovy. Existují také univerzální varianty. Uvádí také velikost řezného kotouče, datum spotřeby a maximální povolené otáčky při použití.

trvanlivost

Obvykle se těmto číslům vyrytým kolem otvoru pro usazení vložky přikládá malý význam. Výrobci řezných kotoučů nicméně trvají na tom, aby se výrobky používaly v jimi stanoveném časovém období: například V 01/ 2018 by znamenalo datum spotřeby do začátku prvního čtvrtletí roku 2018.

Vnější průměr

Tento kritický parametr v podstatě udává třídu úhlové brusky, pro kterou je řezný kotouč určen. Běžně se vyskytují tyto varianty: 115, 125, 150, 180 nebo 230 mm. Na brusku nenasazujte kotouč s větším průměrem, než je nutné. To je výslovně zakázáno bezpečnostními předpisy i zdravým rozumem. by zakrýval ochranný kryt nože, rychlost řezání by byla mnohem vyšší, než udává výrobce elektrického nářadí, a hrozilo by vážné zranění osob nebo porucha stroje.

Tloušťka desky

Čím tenčí je řezný kotouč, tím snadněji se materiál prořízne: Menší plocha kotouče snižuje odpor. Tenké vložky mají obecně řadu výhod:

Neméně zřejmá je však i nevýhoda tohoto druhu kol: rychlé opotřebení. Pro menší úhlové brusky poháněné baterií, které nejsou vhodné pro nepřetržité použití, je však tento typ kotouče zdaleka nejlepší.

Je třeba zdůraznit, že při dodržení bezpečnostních a provozních požadavků elektrického nářadí nejsou ani tenké, ani silnější kotouče příliš nebezpečné: výztužná síť drží strukturu desky pohromadě bez ohledu na její tloušťku.

Parametry ve specifikaci

Specifikace je čtyřmístný kód, který se používá k určení frakce zrnitosti a pojiv. Například AS je kód pro bílý oxid hlinitý s vysokým stupněm čistoty pro řezání obrobků z nerezové oceli. Číslice kódu udávají velikost zrnitosti na plochu kotouče: Ocel vyžaduje řezný kotouč s hrubou zrnitostí označený 30 nebo 24.

Pro neželezné kovy jsou vyžadovány kotouče s kódem 40 nebo dokonce 60, pokud je kov měkký. Dále písmeno latinské abecedy označuje tvrdost pojivové složky. Čím pevnější je vazba, tím blíže je písmeno ke konci. Existuje však nepřímá úměra k tvrdosti broušeného materiálu, protože neřeže vazba, ale zrnitost brusiva.

Poslední dva symboly se mění jen zřídka a představují pojivo, kterým je tvárný termosetový plast zvaný bakelit.

K jakému poškození může dojít při nesprávném použití diamantových kotoučů?

Nesprávně namontované kotouče snižují řezný výkon a vedou ke zrychlenému opotřebení nástroje. Hlavní problémy jsou způsobeny následujícími chybami:

  • Vybrali jste disk, který není vhodný pro daný materiál;
  • výrobek není používán správně;
  • nástroj je vadný.

Popišme si hlavní provozní problémy a způsob jejich řešení.

Disk se zasekává

Pokud je vazba v kotouči příliš tvrdá, nástroj se zasekne. Podobný problém nastane, pokud je stroj příliš silně stisknut.

Příznak: kotouč řeže pomaleji, hrana je hladká.

Řešení: Řezte jakýkoli brusný materiál, dokud hrana nezíská zpět svůj polštář. Pokud se kotouč stále zasekává, nasaďte nový, měkčí.

Řezná část se rychle opotřebovává

Příčinou je obvykle příliš měkký kotouč, který není vhodný pro obráběný materiál.

Známka: čepel řeže agresivně, segmenty se během prvních řezů opotřebují do té míry, že jsou viditelné okem. Hrana segmentu je stejně vysoká jako tělo, čepel se zasekává do materiálu.