Bruska na sklo vlastníma rukama

BOTTERO Victralux 110 FC (Itálie)

Abrazivní tryskání je řezný proces, při kterém se používá řada abrazivních zrn. Brusiva pro sklo mohou být přírodního nebo umělého původu. Mezi přírodní brusiva patří: diamant, granát, korund, křemen, křída. Nejběžnějšími umělými materiály jsou oxid hlinitý, syntetický diamant, nitrid boru, karbid křemíku a karbid boru. Brusiva se liší tvrdostí a frakcí (průměrnou velikostí zrn). brusný materiál se nazývá brusný, pokud průměr jeho zrn není menší než 0,035 mm, lešticí, pokud je průměr jeho zrn mezi 0,01 a 0,03 mm.

  • minimální velikost výrobku. 400200 mm;
  • Tloušťka. od 3 do 30 mm;
  • maximální velikost skla je 32106000 mm;
  • hmotnostní limit výrobku. 250 kg.

Broušení

V této fázi se odstraní hrubé hrany a ostré hrany. Povrch je kouřový a drsný. Okraj skla je vytvarován do požadovaného tvaru.

K dispozici jsou všechny možnosti leštění. Mezi nejoblíbenější patří:

Leštění

Tímto krokem získáte hotový vzhled okrajů. Povrch je čirý a dokonale hladký. Měkká brusiva se používají k leštění.

Sledujte dva důležité body!

  • Hotové kalené a ohýbané sklo nelze brousit a leštit. Toto ošetření zničí materiál. Před kalením a ohýbáním se provádí broušení a leštění.
  • Při zpracování vícevrstvého skla je třeba věnovat zvláštní pozornost. Pokud je vrstvené bezpečnostní sklo vyrobeno z běžného skla, může být po výrobě broušeno a leštěno. Kalené čepele jsou před lepením zpracovány.

Stávající typy brusek

V tomto odvětví se vyrábí několik typů brusek, které se liší jak konstrukcí, tak použitím. Zde jsou ty základní:

  • excentrické nebo orbitální, kdy se základna nástroje otáčí kolem své osy a zároveň po oběžné dráze. Tímto způsobem projíždí pokaždé trochu jiným místem, takže se škrábance a otřepy při každém průjezdu více a více odřou.
  • Vibrační model. Zde se pracovní patka pohybuje s frekvencí přibližně 20 000 pohybů za minutu. Právě tento pohyb brousí povrch.
  • Úhlová bruska, lidově nazývaná „úhlová bruska„. Tyto nástroje se používají k hrubému obrábění dílů, velkých špalků apod.п. Používají se brusné kotouče s požadovanou zrnitostí.
  • Pásová bruska, která se obvykle používá pro práci na větších plochách. Je konstruován jako válečky poháněné elektromotorem, na které je připevněn smirkový pásek.

Motor a lešticí kotouče

Nezapomeňte, že funkční parametry takové provizorní brusky jsou dány jednotlivými díly, ze kterých je sestavena. Pro ventilátor by měl být použit elektromotor, protože počítačový motor má menší výkon, který může být pro některé práce nedostatečný. Kromě toho brusné kotouče z brusného papíru nejsou pro tento typ práce optimálním nástrojem. Místo nich lze zakoupit kotouče menšího průměru, např. pro vrtačky.

Elektrický motor ventilátoru

Výkonnější stacionární bruska je možná i vlastníma rukama. Můžete použít motor z pračky a vybavit jej brusnými kotouči o velkém průměru. Kromě lešticích kotoučů je možné na stroj nasadit také brusné a brusné kotouče.

Výroba mlýnku z pevného disku počítače

Jakýkoli vyřazený pevný disk lze přeměnit na miniaturní brusku. K tomu je třeba provést následující kroky:

  • Úplně rozeberte pevný disk a vyjměte vše nalevo od magnetických disků;
  • vystřihněte z brusného papíru pracovní kolečko, do jehož středu udělejte otvor pro vřeteno;
  • nalepte na rotující disk jednotky pevného disku několik proužků oboustranné lepicí pásky a připevněte na ni smirkový papír;
  • zhotovte štít, který chrání oči před možným vymrštěním vyrobeného brusného kotouče;
  • připojte připravenou konstrukci k napájení počítače a použijte.

Taková konstrukce samozřejmě nemá vysoký výkon, ale je docela možné nabrousit malý nůž nebo nůžky.

Na dřevěném povrchu je často nutné provádět nejrůznější dokončovací práce.

Výrazně urychlí tento typ práce. a zlepšit jejich kvalitu pomocí tak jedinečného nástroje, jakým je bruska na dřevo.

Mezi zákazníky je po něm poměrně vysoká poptávka. Proto bychom se rádi podrobněji věnovali vlastnostem tohoto nástroje a jeho odrůdám.

Toto zařízení je oblíbené díky širokému spektru použití. Tento druh práce můžete provádět pomocí brusky na dřevo:

  • Broušení zakřivených povrchů
  • Vyhlazení rovných povrchů, které leží na stacionárním pracovním stole nebo se s nimi ručně mechanicky pohybuje
  • Obrábění hran různých dílů nebo jejich konců
  • Příprava dřevěných povrchů pro malířské práce atd.

Všechny tyto a další druhy prací se často provádějí v předměstských nebo soukromých domech.

Bruska na dřevo je také nepostradatelným nástrojem pro řemeslníky, kteří pracují s dřevěnými povrchy a obrobky.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba mít při výběru zařízení na paměti, je velikost brusné zrnitosti. Aby bylo možné provádět různé typy prací, doporučují odborníci při nákupu stroje vzít několik typů řemenů s různou zrnitostí

Vibrační

Tento typ zařízení se skládá z pouzdra a abrazivního prvku, který je připevněn pomocí robustních svorek.

Broušení probíhá v důsledku častého kmitavého pohybu obrobku.

Řemeslník může rozsah pohybu nastavit samostatně a ručně.

Ta se pohybuje v rozmezí od 1 do 5 mm.

Čím nižší je amplituda, tím přesnější a jemnější je povrch obrobku.

Bruska Delta

Charakteristickým rysem tohoto typu zařízení je přítomnost pracovní desky v jeho konstrukci, která svým tvarem připomíná železo. Pomocí tohoto zařízení může řemeslník pracovat na všech typech povrchů.

Různé modely mají různé pracovní rychlosti. Díky tomu, že pracovní plochu tohoto nástroje lze podle potřeby otáčet a že je možné měnit jeho různé příslušenství, je mezi zákazníky velmi oblíbený. Tím se několikanásobně zvýší využití zařízení.

Excentrické

Hlavní rozdíl mezi tímto typem nástroje a ostatními je ten, že je určen pro šperkařskou úpravu pracovní plochy. Brusný povrch má kruhový tvar.

Uživatel si může nezávisle zvolit zrnitost povrchu. Na tomto faktoru závisí jemnost práce, kterou je třeba provést. Podrážka stroje je opatřena malými otvory, kterými se odsává prach.

To zajišťuje bezpečnost uživatele. Je také důležité, aby obsluha stroje mohla zvolit rychlost otáčení brusných pásů a na nich namontovaného brusného kotouče.

Potřebné materiály:

Následující fotografie ukazuje, jak mlýnek vyrobit.

Nejprve si nařežeme polotovary z dřevěných třísek pro výrobu těla budoucího mlýnku.

Další? potřebujeme motor pračky. Namontujte hlavní řemenici na hřídel motoru a za tímto účelem namontujte plastovou trubkovou spojku takového průměru, aby těsně přiléhala k řemenici hřídele. Chcete-li řemenici nastavit na požadovanou velikost, zapněte motor a pracujte s pilníkem. Pak spojku opatrně připevněte na řemenici, musí pevně držet, jako dodatečnou fixaci můžete použít lepidlo.

Do objímky je vložen kus sanitární trubky, který slouží jako hnací válec. Pro lepší přilnavost brusného pásu lze válec omotat gumou z cyklistické kamery.

Sestavíme karoserii, namontujeme motor, pevně jej upevníme šrouby a maticemi. Deska stolu má dva otvory, jeden pro zadní řemenici a jeden pro hnací řemenici.

Zadní kladka je rovněž vyrobena z kusu sanitární trubky a do trubky musí být zalisována dvě ložiska. Jako hřídel použijte dlouhý šroub nebo závitovou tyč. Osa poháněného válce je připevněna ke speciální plošině z překližky, tato plošina se může pohybovat pod deskou stolu ve vodorovném směru, což vede k napínání brusného pásu.

Pro snadné napnutí brusného pásu můžete použít dlouhou závitovou tyč s maticí, která přitáhne plošinu, a tím brusný pás napne. Pokud jde o seřízení řemene, není k dispozici. Důležité je upevnit válečky tak, aby se nespojily, ale při pohledu shora se posunuly od sebe, pak se řemen nesundá.

Připevněte opěrný stojan pro brusný pás.

Domácí pásová bruska, plně schopná obrábět dřevo, ideální kutil pro domácí dílnu!

Přiloženo je také video, které podrobně ukazuje proces výroby pásové brusky s vlastníma rukama.

Jak vyrobit pásovou brusku z úhlové brusky

Obvodový držák úhlové brusky bude vyroben z kusu silné oceli o tloušťce přibližně 10 mm. Vyvrtání otvoru pro krček pomocí úhlové brusky.

Nyní je třeba vyrobit váleček, který bude otáčet pás brusného papíru. Vezměte dřevotřísku a pomocí trysek s velkým průměrem vyřízněte kolečka. Slepte kolečka k sobě, abyste vytvořili široký váleček.Pak pomocí pérové vrtačky vyvrtejte díru do všech otvorů najednou.

Zřeďte dvousložkové lepidlo na bázi epoxidu a přilepte na dřevěný váleček matici s vroubky.

Rozmělněte ji do elipsy. Tím se zabrání odlétnutí pásu. Pak brousit smirkovým papírem do hladka.

Nyní k rámu. Jsou zapotřebí dvě ocelové trubky různých průměrů, aby jedna zapadla do druhé.Na trubku většího průměru je přivařena plochá deska. Potřebujete ji k přitlačení pásu při broušení.

Vezměte kroužek smirkového papíru (k dostání v prodejnách stavebních materiálů), vložte trubku do potrubí a odhadněte přibližnou velikost celé jednotky.

Postup výroby mlýnku

K výrobě těla stroje potřebujete plastovou fólii. Lze jej vyrobit řezáním, zahříváním a vyhlazováním kanalizačních trubek z PVC. Z ní jsou vyříznuty dvě desky 195×45 mm a 2 desky 95×45 mm.

Z trubky o průměru 32 mm je také třeba odříznout 2 kusy po 85 mm.

Na okraji podélných dílů jsou zhotoveny dlouhé drážky, aby bylo možné nastavit polohu napínací kladky pro napínání řemene.

Na opačné straně, na druhé straně, je třeba udělat otvory pro instalaci hnacího válce.

Nejsou vyrobeny z okraje, ale jsou posunuty tak, aby se přizpůsobily přední části motoru. Tyto otvory by měly být větší než hřídel, která se použije na válečku, aby se dovnitř místo ložisek vlepila měděná nebo mosazná pouzdra.

Slepte prefabrikované díly do krabice pomocí superlepidla. Na jednom okraji, před velkými otvory, se nachází krabička, do které se umístí motor. Na straně zářezu je třeba přilepit nadpraží, aby bylo tuhé.

Aby bylo možné válec nastavit, je třeba vyrobit posuvné držáky z tenkých proužků plastu. Za tímto účelem se na ně přilepí krátké desky, které jsou nařezány na šířku zářezu. Slouží tedy jako zastávky a průvodci. K jejich upevnění je třeba na každou stranu přilepit pásek plastu a na každou stranu připevnit překrývající se desku. To umožňuje podélný posun závorek.

Do velkých otvorů v krabici také vlepíte pouzdra.

Nyní je třeba namontovat válečky. K tomu se vyříznou 4 koncové kusy plastu pro předem připravené trubky. Ve dvou z nich jsou uprostřed vyvrtány otvory odpovídající průměru vlepených pouzder. Nástěnné hmoždinky jsou nalepené. Poté se do nich vloží hřídel.

Otvory v zátkách napínací kladky jsou menší. Do každé z nich se vloží kus krátké tyče. K upevnění se používá svařování za studena na zadní straně. Zátky se pak přilepí na trubku a svaří se dovnitř.

Na válečky je nalepena guma z kamery jízdního kola nebo automobilu. Poté jsou namontovány do těla stroje. S napínací kladkou nastanou komplikace, protože její osu nelze vyjmout.

Přilepte plechové dno k motorové části. Poté se nainstaluje samotný motor. Pod jeho hřídelí je třeba udělat otvor a vyvést jej ven. Na motoru je namontována řemenice. Dále je napájecí kabel připájen k jeho vývodům pomocí přepínače. Přilepte krycí desku dříkem pohonu nahoru.

Na hřídeli napínací kladky je namontována ručně vyrobená řemenice z trubky s nalepenou gumou, která zabraňuje prokluzování řemene. Ten je slepen z pásku stejné cyklistické vnitřní trubky.

Po demontáži pohonu je možné nainstalovat brusný pás. Je přilepen pomocí superlepidla.

Aby bylo možné stroj napnout, je nutné odsunout napínací kladku. Zajistěte ji horkým lepidlem nebo krátkými šrouby. Nyní zbývá pouze připojit napájení k motoru a stroj je připraven k použití.

Základní materiály:

Konstrukce stroje je přizpůsobena konstrukci skříně motoru z čerpací stanice nebo kompresoru. Hlavní podmínkou je, že v přední části jednotky je montážní deska.Kotouč o průměru 230 mm je vyřezán z překližky pro upevnění brusné desky.

K upevnění na hřídel motoru se vyrobí čelní deska. Jeho kryt je vyřezán z překližky. Čelní deska se připevňuje do středu kruhu pomocí tesařského lepidla a samořezných šroubů.

Po vytvrzení epoxidu se kotouč nasadí na hřídel motoru a již na něm se pomocí smirkového papíru vybrousí do dokonalého kruhu.

Pro výrobu podpěrného stojanu se na přední držák motoru přiloží překližka, obkreslí se po horním obvodu a vyřízne se.

Připevněte desku stolu ve tvaru písmene U k latím na obou stranách desky. Pro pevné spojení stojanu a pracovní desky je třeba vyříznout z překližky 2 pásky a upevnit je ve spodní části. Vždy je samozřejmě nutné dodržet úhel 90 stupňů.

Oboustranná lepicí páska je přilepená na brusném kotouči. Na vrchní stranu se nalepí pískový papír a vystřihne se podle velikosti. Kotouč se nasadí, stůl se sestaví a stroj se spustí. Brusný kotouč pak tře desku stolu a rozšiřuje mezeru v místě, kde byl řez příliš úzký.

Poté zavřete spodní část kotouče, abyste zabránili úniku pilin během provozu. Za tímto účelem se vyřízne obdélníková vložka. Upevněte ji mezi držáky a pracovní desku.Na ochranu očí před pilinami je vyroben kryt. Pro tento účel se vyřízne pásek plastové nebo plechové desky, který se jednoduše přišroubuje přes disk k podpěře stolu.

Pro vytvoření „vývodu prachu“ pro vysavač se pod kotouč připevní kanalizační trubka, která je volně podél dna stroje. Při řezání trubky ponechte objímku neporušenou. Prach padá do vzniklého žlabu a je okamžitě vysáván vysavačem. Pokud při zasouvání trubky vznikne mezera, lze ji uzavřít tenkým proužkem.

Jedná se o snadno vyrobitelnou brusku, která nepráší a šetří spotřební materiál. Můžete si koupit levný papír a přilepit ho oboustrannou lepicí páskou. Pokud k jeho výrobě použijete výkonný motor, stroj se při broušení nebrzdí, jako je tomu u mnoha továrních zařízení.