Stojan pro velkou úhlovou brusku vlastníma rukama

Stojan pro úhlovou brusku. výhody a nevýhody

Úhlová bruska (úhlová bruska nebo UShMa), která dostala neoficiální název „úhlová bruska“. jeden z nejběžnějších univerzálních nástrojů určených k abrazivnímu opracování různých výrobků z kovu, dřeva, kamene. „Úhlová bruska“ to proto, že se poprvé objevila v Sovětském svazu z Bulharska, kde se vyráběla v továrně v Loveči. Pro provádění různých přesných prací s úhlovou bruskou si mnozí řemeslníci vlastnoručně vyrobí stojan pro úhlovou brusku.

Blok: 1/6 | Počet znaků: 471

Co je třeba udělat

Je vhodné, abyste měli více než jednu úhlovou brusku nebo úhlovou brusku. není příliš pohodlné ji neustále sundávat ze stojanu a pak ji zase přišroubovávat. Záleží však na vás, jak budete na místě postupovat.

Příprava

Než začnete pracovat, shromážděte všechny potřebné materiály a nástroje:

  • Úhel 50×50 mm
  • různé šrouby a matice;
  • pružina z nástrojové (legované) oceli;
  • svorka;
  • úhlová bruska;
  • kovový čtverec;
  • elektrické svařování;
  • svinovací metr, pravítko nebo tužka.

Nyní začněte sestavovat

Dva úhelníky 50×50 mm rozřežte na délky 450 mm a dvě délky 350 mm a poté proveďte 45˚ řezy v jedné polici. Tyto obrobky přeložte na rovinu a svařte dohromady, abyste vytvořili obdélníkový rám. ten bude základnou pro stojan. Před důkladným svařením švu zkontrolujte sestavu zámečnickým úhelníkem, aby byla přesně 90˚, bez sebemenší chyby. Odstraňte vodní kámen a přebruste spoje jako obvykle pomocí úhlové brusky. Vložte do rámu po celé jeho délce další dva profily tak, aby svislé příruby směřovaly k vnějšímu obvodu. Mezera mezi těmito profily musí být dostatečně velká, aby se do ní vešla hlava šroubu o průměru 19 mm.

Uřízněte dva úhelníky o průměru 50 mm a přivařte je ke kanálu o rozměrech 50x100x50 mm. Přivařte jej k základně, jak je znázorněno na horním obrázku. bude podpírat posuvné rameno úhlové brusky.

Nyní zhotovte podomácku vyrobený profil o průřezu 50×30 mm, jak je znázorněno na horním obrázku. Za tímto účelem vyřízněte dva kusy o rozměrech 285 mm a 350 mm a poté zkraťte jednu přírubu na 30 mm, abyste získali rozměr 50×30 mm. Svařte tuto konstrukci.

Pro páku pod úhlovou bruskou budete potřebovat další upevňovací prvek, který vyrobíte ze 120 mm dlouhého kusu úhelníku. Jednu polici je třeba oříznout, takže zůstane jen 20 mm, takže výsledek je 50×20 mm.

Podívejte se na fotografii výše: ukazuje, jak přivařit vyříznutý přídavný držák k páce. Nezapomeňte zkontrolovat všechny úhly, které musí být přesně 90°, bez jakýchkoli chyb. Svařte obě části do jednoho celku.

Pro upevnění úhlové brusky do sestavy, kterou jste vyrobili, je třeba vyvrtat otvory v přírubách, jak je znázorněno na obrázku výše.

Nyní připojte úhlovou brusku k rameni ve tvaru písmene L, které jste právě vyrobili. Bohužel v továrně pro to nic není, takže budete muset do těla elektrického nářadí udělat otvory, abyste mohli celou konstrukci sešroubovat, jak je znázorněno na fotografii výše. Dbejte přitom na to, aby poloha řezacího nože vůči rámu byla stále stejná, a to 90°. Samozřejmě, že pro takové upevnění můžete vytvořit svorku, ale není zcela tuhá a při práci může dojít k selhání, to znamená, že pokud se pohon otočí, alespoň o půl stupně, prostě se rozletí.

Nyní vás čeká ještě jeden úkol, který vyžaduje vyšší míru přesnosti. Aby bylo možné pákou pohybovat nahoru a dolů, je třeba k ní a k podpěře (vlastnoručně vyrobený kanál) přivařit dveřní závěs. Nestyďte se a jděte si koupit kvalitní stříšku, která je stoprocentně bez her.

přejděte k další fázi montáže protahovacího stojanu a k tomu budete muset obětovat svorku, pomocí které můžete vytvořit mechanismus pro upnutí (fixaci) obrobku.

Spodní (pevná) pata musí být odříznuta. nepotřebujete, ale k pohyblivému pahýlu přivařte malý roh. K tomu postačí kus profilu o délce ≈50 mm a police o ≈10 mm, stejně tak.

stojan, velkou, úhlovou, brusku, vlastníma

Uřízněte 200 mm dlouhý kus profilu a pomocí úhlové brusky vytvořte v jednom boku podélný otvor tak, aby jím mohl snadno projít 19mm šroub. to bude nutné pro změnu stupně střihu obrobku. Vyvrtejte do okraje police otvor pro závěs. Svorku přivařte k úhelníku, jak je znázorněno na horní fotografii, bez jakéhokoli zkreslení.

Nyní přišroubujte sestavu k podstavci podle obrázku, jen matice neutahujte, dokud nenastavíte správný úhel pro řez. Mimochodem, lze ji nastavit pomocí školního úhloměru.

Nyní si můžete vyzkoušet, jak přesný je váš výsuvný stojan. Upněte do něj profil, nastavte požadovaný úhel, proveďte řez a zkontrolujte kvalitu práce. Pokud jste nikde nezapomněli mantru 90°, mělo by to fungovat perfektně.

Aby se úhlová bruska při uvolnění rukojeti samovolně nevychýlila zpět, musí být na spodní straně těla přišroubována kvalitní pružina z legované oceli. Chcete-li zabránit posouvání pružiny po základně, vyvrtejte v tomto místě otvor, vložte do něj šroub a zajistěte jej maticí zespodu. Její hlava by měla být o něco menší než vnitřní průměr pružiny. Teď už zbývá jen natřít všechny díly a pracovat podle vlastního uvážení.

Materiály a nástroje

První otázkou pro domácího mechanika při konstrukci stojanu úhlové brusky je, z čeho jej vyrobit. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: udělejme to z toho, co máme. Pokud máte po ruce vodovodní trubky, můžete je použít k výrobě závěsů a vodicích lišt. Pokud je k dispozici kovový úhelník, sestavíme z něj základnu.

Hlavním a nejsložitějším dílčím zařízením kyvadlové pily je otočný bod. Největší zátěž je na něm a kyvné rameno by se nemělo libovolně kývat doleva nebo doprava. Největší pozornost věnujte designu tohoto uzlu. V ideálním případě použijte válečková ložiska. Vyberte pár vhodných rozměrů a podle nich vytvarujte zbytek sestavy.

Kyvné rameno je nejlépe namontovat na kuličková nebo válečková ložiska. Tím se dosáhne nejlepší přesnosti a tuhosti. Pokud však nemůžete najít vhodné prefabrikované výrobky, můžete se podívat na domácí návrhy této jednotky.

Pokud nejsou k dispozici žádná prefabrikovaná ložiska, spárujte je s kovovými trubkami a ocelovými kolíky vhodných průměrů. Umožňuje vyrobit nepříliš kvalitní, ale svépomocí vyrobená ložiska. U překližkového stroje se jako závěsy kyvadlových ramen hodí dobré závěsy používané k zajištění dveří a vrat.

Samotné rameno kyvadla je v každém případě nejvhodnější vyrobit ze čtvercové nebo obdélníkové oceli. Držák, ve kterém bude úhlová bruska upevněna, bude pravděpodobně vyroben z dřevěné tyče.

Aby úhlová bruska pevně a těsně seděla v držáku, je nejlepší použít měkký a odolný materiál na sedlo. Například s koženkou. A upnutí úhlové brusky do držáku je nejlepší provést pomocí pružných kovových vazeb se šroubovacím uzlem. Ty se hojně používají v instalatérských a autoservisních dílnách.

Nezapomeňte, že úhlovou brusku již nelze na stroji provozovat obvyklým způsobem. Ruku obsluhy na ovládacích tlačítkách můžeme nahradit stejnými potrubními šrouby. V zásobě by však měl být ovládací sloupek klávesnice (který připevníme na základní desku), zásuvka pro zapojení do řetězu pevné úhlové brusky a drát s dostatečně dlouhou zástrčkou pro zapojení celého stroje do sítě.

Pokud máme kovové obrobky, je nejlepší je svařit dohromady. Pokud takovou možnost nemáte, je lepší požádat o to své přátele. Šroubové spoje se časem rozpojí a zmaří všechny výhody kovového rámu.

Samozřejmě, že při výrobě stroje bude užitečná i úhlová bruska. Při řezání obrobků pro rekvizity si můžete připadat jako Prášil, který se vytahuje z bažiny za cop.

Druhý způsob konstrukce obráběcího stroje

Vytvoření stroje pomocí úhlové brusky tímto způsobem bude o něco obtížnější, ale nástroj zajistí efektivnější přesnost řezu materiálů. Abyste to zvládli, musíte si ho postavit:

Rám stolu by měl být svařen z úhelníků a kanálů. Jako stolní desku můžete použít speciální plech, ale v některých případech lze použít i materiály, jako jsou:

Rozhodnutí, jaký materiál použít, závisí na účelu, ke kterému chcete stroj používat, a na tom, s jakými obvody chcete v budoucnu pracovat. Při stavbě stroje z úhlové brusky touto metodou je třeba vytvořit také rámovou konstrukci, jejíž jedna část bude zcela stacionární a bude sloužit jako další podpěra.

Umístěte jeden díl na pracovní desku a upevněte jej pomocí speciálních šroubů a svařování. Druhý prvek bude s prvním spojen pomocí pantů. Na něm bude namontována samotná úhlová bruska, jejíž polohu můžete snadno měnit sami. Pro návrat zařízení do původního stavu je třeba použít speciální pružinu.

Pokud z úhlové brusky sestavíte řezací stroj, použijete k tomu také pravítko. Pomocí pravítka snadno změřte celkové rozměry všech modelů. Obvykle se k tomu používá samostatná trubička nebo kus kovu se značkami a pohyblivou značkou.

Montáž konstrukce

Když se řemeslník rozhodne vyrobit si stativ pro úhlovou brusku sám, pomůže mu to vyhnout se mnoha nákladům, protože tovární modely jsou drahé a mají krátkou životnost. Dobrý výsledek však závisí mimo jiné na základních dovednostech:

  • Znát obsluhu úhlové brusky a domácí svářečky.
  • Jemné vrtací dovednosti.
  • Dostatek času a trpělivosti.

Aby stojan splňoval všechny provozní požadavky, musí jeho montáž probíhat v přísném pořadí. V závislosti na osobních preferencích může řemeslník vytvořit vlastní výkres, který bude odpovídat konkrétnímu modelu úhlové brusky, nebo můžete použít hotové výkresy. Před jakoukoli manipulací byste navíc měli zkontrolovat provozní stav hlavní jednotky. Pokud nefunguje dobře a často se rozpadá, není třeba pod něj budovat silnou základnu.

Podle odborníků je pořadí montáže stojanu úhlové brusky následující:

  • Nejprve je třeba připravit kovovou trubku, kterou je třeba pečlivě rozřezat na kusy určité délky. Všechny operace se provádějí podle výkresu, který jste si vytvořili.
  • Vyvrtejte malé otvory na vyznačených místech.
  • V této fázi vytvořte horní a dolní rám.
  • Kovové díly se svařují svářečkou nebo šroubují.
  • Vezměte předem připravený plech nebo dřevotřísku.
  • V závislosti na průměru stojanu vyřízněte pracovní plochu.
  • Po dokončení práce položte horní rám na spodní plošinu pracovního stolu.
  • Vše musí být přišroubováno.
  • Připevněte držák ke svislému rámu tak, aby se kyvadlo mohlo volně otáčet.
  • Pečlivě umístěte jemnou pružinu, která úhlovou brusku pokaždé vrátí do výchozí polohy.
  • Jeden konec pružiny musí být připevněn k horní části stojanu, ale druhý konec musí být připevněn k držáku.
  • Je na čase pořídit si 12voltové relé, které zvyšuje pohodlí úhlové brusky. Mělo by být umístěno tak, aby bylo tlačítko během práce snadno dosažitelné.
  • Pečlivě prověřte kabeláž a zkontrolujte, zda je v bezvadném stavu.
  • Ujistěte se, že vaše dílna má samostatnou zásuvku pro rám brusky, kterou chcete použít.
  • Barva, lak a základní nátěr celé konstrukce. To pomůže dodat vašemu výrobku hotový a dekorativní vzhled. Ochranná vrstva základního nátěru navíc chrání stojan před negativními účinky koroze.
  • V této fázi zbývá vybavit konstrukci pohyblivým pravítkem a speciálním dorazem.
  • Zkontrolujte, zda připravená základna správně funguje, spusťte úhlovou brusku na volnoběh.

Po dokončení všech výše uvedených bodů se můžete bez obav pustit do hlavní práce: řezání kovových dílů.

Podpora pro velkou úhlovou brusku rukama

Stojan pro úhlovou brusku (úhlovou brusku) vlastníma rukama nebo vlastnoručně vyrobený řezací stroj

Jak jsem již řekl, v garáži jsou dva problémy. rovnoměrně odříznout a rovnoměrně vrtat. Problém s vrtáním je vyřešen, stojan na vrtačku stál za čas a peníze. Úhlová bruska dlouho čekala v koutě na svůj čas. Přesně ta úhlová bruska. vyrobena v roce 1977. v Bulharsku na ELPROM LOVECH, strašně těžkou, ale prý velmi spolehlivou úhlovou brusku. Snažil jsem se s tím pracovat. Myslel jsem si, že jsem, když ne drsňák, tak určitě veterán. Vždycky jsem pracoval s velkou Makitou 9069, ta věc je dost silná a těžká. Ale úhlová bruska je ve srovnání s Makitou divoké zvíře. S podobným výkonem Makita 1.9 kW je znatelně těžší, kromě toho můj je přesně pro kotouče 180 mm a výstupní otáčky 8500 ot/min. Obecně jsem se rozhodl, pak, že v rukou nebudu brát to už (pescotno) a způsob, jakým je pouze v regálu. Už dlouho jsem si chtěla vyrobit stojan. A samozřejmě nosič musí být jako obvykle „lehký, pevný a spolehlivý“. Hned vám řeknu, že jediné ospravedlnění za odvedenou práci je „no, je to pro mě, už mnoho let, dobrý nástroj není snadné“.

Začal jsem jako všichni ostatní. svařil jsem obdélník pro základnu.

Pro kloub byl převzat zadní náboj, zdá se, z Chery Tiggo. Odřízl jsem jeho středový výstupek, odstranil jsem snímač ABS.

Připevnění náboje ke kanálu, ve kterém je otvor pro upevnění. Řezání úhlovou bruskou, poměrně obtížné. Dokončeno pomocí souboru.

Hlavní držák úhlové brusky jsem začal vyrábět ze samotné úhlové brusky. Nejprve jsem namontoval úhlovou konzolu na pravidelné upevňovací body rukojetí a poté jsem mezi ně přivařil třetí úhlovou konzolu.

Pak jsem ohnul upínací držák k tělu úhlové brusky z 2 mm oceli.

K této svorce jsem přivařil šroub a spojil ji s upevňovací částí pomocí úhelníku. Ke všem obdrženým konstrukcím jsem přivařil trubku 50X50 s otvory pro upevnění k náboji.

Upravil jsem polohu úhlové brusky vůči stolu pomocí šroubu. Poté jsem k základně přivařil 60hranný roh. k němu bude připevněn kanálový blok. Odhad polohy a vrtání kanálu a úhlu pod ním. Montážní šrouby budou jiné, M10 a M12, kvůli druhé úpravě by se měl kanál trochu pootočit kvůli větším otvorům pro šrouby.

Pak jsem přivařil další dvě trubky. vodítka pro upínací mechanismus a vyztužil konstrukci dvěma kusy úhelníku o průměru 50 mm.

Na to jsem pak přivařil 4 mm silné desky. Ať jsem se snažil, jak jsem se snažil, nepodařilo se mi vytvořit dokonale hladký povrch, existují rozdíly v 1-1,5 mm, ale v praxi to nemá vliv na přesnost řezu.

Nyní je možné sestavit instalaci. Kanál a hlavní konzolu jsem dodatečně vyztužil úhelníky. Celková hmotnost instalace ještě není kritická, ale už je docela zajímavá.

Pak přišla nejdelší a nejnáročnější část. montáž lanoví. Toto je doraz a svorka pro obrobek, toto je vratná pružina a toto je rozpěrný mechanismus stolu. Začněme zarážkou pro obrobek. Vezmeme 50. úhelník a přivaříme k němu malý obdélník.

Nyní je třeba vyříznout oblouk, aby bylo možné obrobky řezat pod libovolným úhlem. Pomocí šablony nejprve vyvrtám otvory podél oblouku. Pak jsem oblouk kompletně vyfrézoval.

Nyní k upínacímu zařízení. Šroub ze starého a ohnutého osmého zvedáku. Usoudil jsem, že to bude lepší než čínská závitová tyč. Konec šroubu jsem vybrousil na 6 mm a závit vyřízl.

Pro pohyblivou část bylo nejtěžší vyrobit nápravu. Vyrobil jsem z kusu toho čínského čepu, chci hned říct, že jsem ho nesoustružil, ale brousil na potřebný průměr úhlovou bruskou, dokonce i s nějakým přídavným nářadím.

Teď musím opravit matici. Lis měl být odnímatelný, takže byl přišroubován a závity byly vyříznuty přímo do pracovního stolu. Matice zvedáku je svařena ze 4mm kusů oceli.

Protože byla upínací deska hotová, rozhodl jsem se nařezat trubky pro nohy stolu a zjistit, jak to všechno funguje. Proto jsem na dorazu obrobku vytvořil výřez. spočívala v něm skříň převodovky úhlové brusky. Později jsem také zkrátil šířku zářezu.

Mimochodem, na fotce jsou vidět křídlové matice. udělal jsem s nimi jeden řez. V těchto místech nikdy nepoužívejte křídlovou matici, ruční síla nestačí k dobrému udržení zarážky. To byl zážitek k nezaplacení. matice se uvolnily a disk se roztříštil na kusy. Nyní jsou zde obvyklé matice, které vždy velmi pevně utáhnu.

stojan, velkou, úhlovou, brusku, vlastníma

Další je vratná pružina. Je to jako pružina Myslel jsem, že to bude pružina, ale nakonec to bylo něco chladnějšího. Vím, že jsem si to zkomplikoval, ale stálo to za to. Zde si představuji, jak silná je pružina, která drží úhlovou brusku, a že síla na konci řezu by neměla být malá. Navíc jsem po rozřezání musel vzít úhlovou brusku postupně nahoru. Chtěl jsem ji rozříznout, uvolnit a ona se sama vrátí do původní polohy. Co je k tomu potřeba?? Plynová zastávka je samozřejmě z devítky, leží na poličce už dlouho. A ještě jedna věc. návratový systém by měl být skrytý, to znamená, že by měl fungovat zespodu. To znamená, že budete potřebovat další tyče a páky. Vlastně je to docela snadné, řekl bych, že opravdu rychlé. Nejprve jsem do stolu udělal štěrbinu pro páku. Samotná páka je vyrobena z ohybu, potřebný tvar získala mnoha úpravami. Páka se připevňuje přímo k náboji, ke šroubu s čepem.

Potřebujeme další podrobnosti. plynový doraz, dlouhý závěs k němu, ohnutý šroub s čepem M6. Zátka zapadá tam, kde je. Poprvé to fungovalo. Zpočátku se zdálo, že se trochu zvedá, ale když úhlová bruska dostala všechny druhy rukojetí a kapotu, ukázalo se, že je to správné.

Části vratného mechanismu. Mechanismus ve stlačené/nestlačené poloze.

To je téměř vše. Také jsem si vyrobil lapač jisker, jen plech přišroubovaný na cestu jisker. Sestavil jsem také samostatnou pohonnou jednotku: k hlavnímu držáku jsem přišrouboval trubku a k trubce jsem připevnil standardní boční rukojeť úhlové brusky. Samozřejmě jsem vyrobil prodloužení stolu na principu trubky v trubce. Zde byl problém, trubka 50X50 je uvnitř trubky 45X45. V zásadě existuje, ale ve skutečnosti ji nikde nenajdete. Musel jsem svařit 4 mm pásy na trubce 40X40. Na expanzi budou vždy dvě zařízení. přídavný doraz obrobku. je potřeba, aby řezaná část nebyla zvednuta kotoučem a neodletěla, a přídavný doraz pro „klonování“ dílů. pokud potřebujete dva nebo více dílů stejné délky, nemusíte před každým řezem měřit délku.

Rozšíření stolu a příslušenství na něm.

Ach ano, zapomněl jsem na strážce. Původní kapota se již dávno ztratila a byla namontována na 230. disk. Prodloužil jsem ji, jak jen to bylo možné, a vyrobil jsem k ní výklopnou část, jako je tomu u továrních montážních pil.

Hlavní parametr

Při výběru stojanu pro brusku je hlavním parametrem průměr kotouče používané úhlové brusky. Je důležité, aby se průměry rámu a kotouče vzájemně shodovaly.

Existují modely, které mohou pracovat pouze s jedním parametrem disku, např. 100 milimetrů. Nejčastěji je však možné zakoupit zařízení schopné pracovat se dvěma typy pilových listů, např. 115 a 125 milimetrů. Výběr podle tohoto parametru se provádí na základě osobních preferencí.

Bezpečnostní opatření

Vždy pamatujte, že stojan musí být pevně připevněn k rámu. Chcete-li se chránit před zraněním a nehodami, musíte dodržovat základní doporučení:

  • Napájecí kabel je nejlépe zajistit plastovými sponami, aby se nezamotal pod nohama a náhodou nespadl pod řezací nástroj během jeho aktivního používání.
  • Kabel od úhlové brusky musí být pevně připevněn k pohyblivé části stojanu.
  • Při práci se doporučuje nosit ochranné brýle, aby se do očí nedostaly mikroskopické částice kovu.
  • Před spuštěním stroje je třeba pečlivě zkontrolovat řezný kotouč úhlové brusky, zda není odštípnutý a poškozený.

Dnes existuje mnoho bezpečnostních prvků, které lze vyrobit i doma. Pokud jde o optimální velikost stojanu, je lepší dát přednost modelům, které odpovídají průměru používaného kotouče. Všechny součásti základny musí odpovídat značce použité úhlové brusky.

Podle odborníků je dobré pracovat za kyvadlovým stojanem, který zjednodušuje řezání kovových obrobků. Kromě toho je kyvadlový systém navržen tak, aby bylo možné rychle a spolehlivě provádět úlohy jakékoli složitosti. Konstrukce takového zařízení doma je poměrně jednoduchá. K tomu potřebujete: kvalitní kovové profily, pružiny, svářečku, kyvadlo a úhelníky.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat železnému stolu, na který řemeslníci nejčastěji instalují vytvořený design. Je třeba zkontrolovat jeho stabilitu, spolehlivost a vratkost. Kromě toho byste při výrobě i těch nejmenších částí stojanu neměli zapomínat na bezpečnostní opatření.

Počet bloků: 15 | Celkový počet znaků: 22202Počet použitých dárců: 4Informace o každém dárci: