Jak řezat dlaždice doma

Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice: několik jednoduchých způsobů

Ne každý domácí řemeslník má arzenál drahého profesionálního nářadí. Někdy však při pokládání malých obkladových ploch vzniká problém, jak řezat dlaždice bez řezačky, což může způsobit určité potíže. V této situaci je k dispozici řada technik, které se řídí doporučeným pořadím řezání. Materiál se předem namočí na 40-45 minut do studené vody.

Při práci s keramickými obklady je nutné provádět různé typy řezů.

 • Obecně řežte materiál v přímce. Všimněte si, že pokud zbývá méně než 20 mm do bočních okrajů, považuje se tento typ řezu za tvarový.
 • Někdy je také nutné vyříznout do dlaždice kruhový otvor o určitém průměru.
 • V případě potřeby proveďte tvarované zářezy.
 • Pro mozaiku malých rozměrů se upřednostňuje rozdělení keramických dlaždic na jednotlivé kusy. V tomto případě je materiál uložen do hustého pytle a těžkým kladivem je rozbit na úlomky.

Jak řezat dlaždice s rukama doma

Řezání dlaždic přenosnou elektrickou řezačkou na dlaždice

Je to nejlepší a nejproduktivnější způsob řezání dlaždic. Pokud tímto nástrojem řežeme pomocí diamantového řezného kotouče a vodního paprsku do místa řezu, získáme velmi čistý a kvalitní řez. Další výhodou této metody je, že při ní nevzniká prach a nevyžaduje žádnou fyzickou námahu.

Daný řezací mechanismus je vhodné použít na velmi velkém čele práce. Vedle obrovského množství výhod existuje i jedna nevýhoda. cena elektrické řezačky na dlaždice. Cena profesionálních modelů začíná na 700.

Řezání dlaždic ruční stacionární řezačkou na dlaždice

To je další nástroj, než řezat keramické dlaždice. nejběžnější, a to jak mezi profesionály a mezi lidmi, kteří dělají opravy vlastníma rukama.

Technologie řezání je velmi jednoduchá: označte dlaždice, řezte směrem od sebe. Lehkým tlakem rozdělíme dlaždici na dvě části.

Tento nástroj je vhodné používat při středně velkém pracovním zatížení a při řezání silné a odolné keramiky (např. podlahové krytiny). Větší průměr řezacího kotouče zvětšuje drážku v glazuře a dlaždice se snáze láme.

V současné době se ceny tohoto druhu nářadí značně liší v závislosti na jeho kvalitě. Kvalitní ruční řezačky na dlaždice s pevným rámem a podpěrou stojí od 40 do 300 EUR.

S válečkovou řezačkou skla

Je to ten nejprimitivnější a nepříliš pohodlný způsob. Lze jej použít pouze při řezání nepříliš tvrdé a nepříliš silné keramiky. Řezání dlažby s ním je obecně velmi problematické. Přesto má tato metoda své místo a lze ji použít při instalaci obkladů a dlažeb.

Jak správně oříznout dlaždici pod úhlem 45 stupňů?

Aby roh dvou dlaždic vypadal krásně, nesmí ořezávač dlaždic dosáhnout glazury (0,5-1 mm). To znamená, že se řeže pouze hlína. Pokud přejdete přes glazuru (lícní část dlaždice), bude „potrhaná“ a zubatá. Je to hned jasné, není to krásné.

S tímto problémem jsme se setkali při řezání zvlněných dlaždic. Ale o tom až později.

Mnozí z vás jistě takové „umění“ viděli, ale většinou si všichni myslí, že by to tak mělo být. A obkladač s dvacetiletou praxí mě ujišťuje, že to ani jinak nejde.

I když je potřeba oříznout roh dlaždice ne z „továrního“ okraje a musíte glazuru naříznout, stále existuje způsob, jak to udělat krásně.

Nejprve je třeba dlaždice nařezat rovně (na správnou velikost) a poté je před glazováním oříznout pod úhlem 45°. Střih bude mnohem čistší a hezčí.

Okraje glazury můžete také obrousit jemným smirkovým papírem, čímž bude ještě hladší.

Za druhé, můžete ještě odříznout roh z krásného okraje (tovární konec) a oříznout opačný okraj smirkovým papírem a skrýt jej na druhé straně. Je méně nápadný.

Takto jsme to kdysi dělali například při pokládce obkladů na předstěnu WC. Protože pěkný roh je důležitější než spodní šev. Zvláště proto, že je také velmi elegantní, a pokud nevíte, že je podříznutý, nikdy mu nebudete věnovat pozornost.

Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice

Při provádění různých stavebních prací svépomocí je často nutné řezat keramické obklady doma. Nemusíte k tomu mít profesionální nástroj. řezačku na dlaždice. Upozornění: Nejedná se o trvalou, velkoobjemovou práci, ale spíše o malou dávku nebo dokonce jednotlivé kusy výrobku. V takových případech nemá smysl kupovat drahý nástroj, můžete si snadno vystačit s improvizovanými prostředky.

 • Řezání v přímce. Přitom je třeba rozlišovat, kde se řez provádí. Pokud do okraje linie řezu zbývají méně než 2 cm, lze jej označit za řez zakřivený;
 • Kulaté otvory v dlaždicích různých průměrů;
 • Kruhové výřezy;
 • Mozaikové prvky. V případě požadavků na přesné geometrické tvary se tento typ vztahuje také na tvarové výřezy. Jinak je to vlastně řezání dlaždic na kousky. Výrobky se vloží do pytle a pomocí těžkého nástroje (kladivo, bourací kladivo) se rozdrtí na požadovaný poměr. Výjimkou jsou nekeramické dlaždice.

Jak řezat dlaždice elektrickou řezačkou na dlaždice?

Pokud plánujete pracovat s velmi tvrdými a velkoformátovými dlaždicemi, je nejlepší použít profesionální vybavení. elektrickou řezačku na dlaždice. Práce s tímto zařízením vyžaduje určité odborné dovednosti a schopnosti. Zejména proto, že proces řezání je poměrně složitý a časově náročný. Pokud vás však zajímá, jak řezat keramické obklady co nejrychleji a nejpřesněji, a to i při velmi velkém množství, pak je nejlepší volbou elektrický nástroj. Takové zařízení je poměrně drahé, ale při opakovaném používání se vyplatí a může vydržet i několik desetiletí. Konstrukce elektrické řezačky na dlaždice je téměř totožná s moderní kotoučovou pilou. Hlavní rozdíly jsou v použitých kotoučích a zásobnících na vodu.

Další zvláštností těchto strojů je možnost provádět čisté úhlové řezy. To je velmi užitečné při obkládání vnějších rohů. V tomto případě není potřeba hliníkových nebo plastových rohů. Výrobek, který je zakotven v rohu s úhlem 45 stupňů, vypadá velmi zajímavě.

Zde je stručný návod:

 • nalijte vodu do zásobníku tak, aby překrývala kotouč o 2-3 centimetry;
 • Odměřte část dlaždice, kterou chcete řezat, a položte ji na stroj;
 • Poté přitlačíme pilový kotouč ke stroji a přiblížíme jej k pilovému kotouči. Nedoporučuje se vyvíjet na disk příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k jeho zlomení;
 • Nyní je třeba provést řez na druhém řádku. Za tímto účelem dlaždici opatrně nadzvedněte a proveďte stejný postup.
 • Pomocí hřebíku a kovového pravítka (lišty) se přes líc dlaždice nakreslí ořezová čára.
 • Řez musí být co nejrovnější a nejhlubší.
 • Je možné provést ještě jeden řez ze zadní strany dlaždice, ale musí být proveden s maximální přesností.
 • Dlaždice se jako obvykle pečlivě láme podél linie řezu.
 • Linka trimru by měla být nejčastěji odjehlená a zbroušená.

Jak vidíte, není to nic složitého, ale je lepší tuto metodu nezneužívat. Je to poměrně zdlouhavé a kvalita řezu není dobrá, protože dokončení vyžaduje velké úsilí.

Použití elektrické řezačky na plech

Jedná se o drahý profesionální nástroj, který stejně rychle, rovnoměrně a přesně nařeže jakoukoli dlaždici. Lze jej použít pro rovné a 45stupňové ořezávání, děrování, prohlubování a tvarové řezání. Řezané proužky jsou méně než 5 mm široké. Hrany řezu jsou rovné, mírně zaoblené.

Nástroj se skládá ze základny, nože a elektromotoru a řezání probíhá následovně:

 • Nádoba se naplní vodou až po úroveň řezného kotouče tak, aby byl ponořený v pánvi o 2 až 3 cm (u ponorných modelů).
 • Dlaždice se upne a pomalu se posouvá pod frézou podle značek. Řezný tlak musí být rovnoměrně rozložen, aby nedocházelo k třískám a zasekávání motoru.
 • Chcete-li řezat roh, opakujte postup dvakrát pod správným úhlem.

Stejně jako u každého podobného nářadí i u elektrické řezačky dlaždic je nutné dodržovat bezpečnostní požadavky a používat ochranné pomůcky.

Pro dosažení nejlepších výsledků včas vyměňte opotřebované kotouče a vodu.

Výběr správného nástroje na řezání dlaždic

Řezání ruční řezačkou na dlaždice

Pro malé objemy a nekomplikované řezy můžete použít speciální kleště, s nimiž je řezání dlaždic doma nejpřijatelnější. Nejsou drahé a při správné zručnosti umožňují provést malé množství práce bez větší námahy.

Výrobek se označí a obkreslí na čáře pomocí řezacího kolečka na kleštích. Použitý kruh je podstatně větší než u řezačky na sklo. až 1,5 cm. takže lze provést hlubší řez na povrchu dlaždice. Řez je pak mnohem snazší a hladší. Kleště kleští se zasunou do okraje dlaždice. Širokou desku kleští, která tvoří malý roh, položte na líc dlaždice tak, aby její střední část byla podél obloukové linie přesně nad dříve vytvořenou brázdou. Jemným stlačením dlaždice kleštěmi odlomte přebytečnou část.

Tyto kleště jsou podstatně lepší než štípačky na sklo. Ale i ty se obtížně používají k řezání tenkých proužků. Pro tuto aplikaci je zapotřebí pokročilejší vybavení.

Ruční řezačka na dlaždice

Princip činnosti je stejný jako u kleští. Přidává se řada vylepšení, která umožňují řezat dlaždice s větší přesností a mnohem rovnoměrněji s menší námahou řezače. Robustní, rovnoměrné vodicí lišty zabraňují odskakování řezacího kotouče do stran a speciální vodicí lišta umožňuje řezat správný počet dlaždic ve správné velikosti bez jakéhokoli zkosení. Řezání dlaždic řezačkou na dlaždice umožňuje pouze řezání rovných linií, není to dobrá volba pro zakřivené řezy.

Použijte jednoduchý řezák na sklo

Jednou z jednoduchých možností je použití běžného nože na sklo. Pomocí pravítka (úhelníku) vyznačte čáru, kterou má zastřihovač řezat. Podél této čáry se bruskou na sklo vytvoří mělká drážka. Poté se dlaždice umístí do linie řezu v rohu pracovní desky a jemným tlakem se přeruší. Tato možnost může být vhodná pouze pro tenké obklady stěn. Řezání dlaždic, podlahových obkladů nebo silných obkladů na stěnách řezačkou na sklo pravděpodobně nebude fungovat. Je naprosto nereálné pokoušet se řezat strukturované nebo žulové dlaždice řezačkou na sklo.

Další informace o správném použití řezačky skla naleznete v článku o řezání skla.

úhlová bruska

Dlaždice lze řezat v naprosto libovolném tvaru pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem. Nevýhodou je malá přesnost a nepravidelnost řezu, protože vše závisí na přesném provedení. Řezné hrany se mohou snadno rozpadat. Řezání dlaždic úhlovou bruskou je příliš prašné, proto je lepší provádět všechny operace venku.

Elektrický stroj na řezání dlaždic

To je již profesionální přístup. V některých stavebninách nebo firmách si můžete takový stroj pronajmout a provést s ním všechny potřebné operace. Řez na dlaždici je dokonale hladký díky vysokým otáčkám diamantového kotouče a přívodu vody do řezacího vedení. Výsledek je tak kvalitní, že takový řez může být vystaven při pokládání vnějších rohů, pokud není zakryt rohy. Pomocí stroje je možné řezat dlaždice do libovolného tvaru a dokonce přizpůsobit úhel řezu. Ani pronájem takového stroje však není levný, nemluvě o jeho ceně.

Jak řezat dlaždice vlastníma rukama

Uvažujme možnosti řezání dlaždic vlastníma rukama doma. Existuje mnoho způsobů, ale základem je řezačka na dlaždice.

Pokud však takový nástroj není k dispozici, lze jej nahradit například frézou na sklo, úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem, skládačkami nebo speciálními kleštěmi. frézou na sklo.

Podívejme se na každou z nich podrobněji, abychom pochopili jejich pohodlí a dostupnost.

Ruční řezačka dlaždic

První možnost. ruční řezačka na dlaždice. Když se pustíte do práce, musíte zařízení připravit: zkontrolovat, zda není poškozené, zkontrolovat hladký pohyb řezacího válce (v případě potřeby namazat strojním olejem).

Před použitím ruční řezačky na dlaždice je třeba ji řádně připravit a ujistit se, že nedošlo k poškození zařízení.

Důležité je také zajistit dlaždici svorkami, které jsou součástí stroje. pokud je nezajistíte, upněte dlaždici levou rukou a řez proveďte pravou rukou.

Chcete-li dosáhnout přesnějšího výsledku, nakreslete pomocí pravítka a fixy čáru pro zastřihovač. Vše je připraveno k provozu. Nejprve zvedněte rukojeť ořezávače dlaždic tak, aby se řezací válec dotýkal líce dlaždice.

Provedení řezu mírným tlakem. Všimněte si, že příliš malý tlak nedosáhne požadovaného výsledku a řez může být nerovnoměrný, příliš silný tlak zanechá na lícové straně v linii řezu třísky, které výrazně ovlivní vzhled a budou vyžadovat další zpracování.

DŮLEŽITÉ! Řez provádějte jedním podélným pohybem, vyhnete se tak zbytečným rýhám, nerovnoměrným zlomům a prasklinám.

Poté položte dlaždici na rovný povrch, zvedněte jeden okraj, který je vzdálenější od linie řezu, a proveďte řez ostrým rovnoměrným tlakem.

Můžete použít hřebík nebo tyč. Za tímto účelem umístěte pod dlaždici hřebík (můžete jej nahradit dřevěnou tyčí) a stejným tlakem na boční strany udělejte zlom. Případné nerovnosti obrousit smirkovým papírem.

Řezačka na sklo je také nejlepším způsobem řezání dlaždic. Potřebné nástroje: Řezačka skla s tenkým kotoučem, fix, kovové pravítko, hřebík, smirkový papír. Je třeba poznamenat, že tento typ řezání není nejoblíbenější ani nejpohodlnější, ale pro malé množství práce v zásadě postačí. Před zahájením postupu je důležité se ujistit, že je pracovní plocha rovná a pevná.

Položte dlaždici vzhůru nohama, pravítkem a značkovačem vyznačte zamýšlenou linii řezu a poté dlaždici několikrát přeřízněte řezačkou, aniž byste pravítko odstranili. Dbejte na to, abyste sledovali stejnou linii a vyvíjeli stejný tlak.

Drážka musí být vytvořena rovnoměrně. Stejně tlačte podél linie řezu, aby byly okraje rovné. Proveďte řez podle výše uvedeného postupu. Pro dosažení estetické povrchové úpravy použijte smirkový papír k broušení švů na výrobku.

Je třeba poznamenat, že tato možnost je vhodná pro obklady o tloušťce nejvýše 6 mm.

DŮLEŽITÉ! Dodržujte technologii co nejpřesněji, protože její porušení povede ke vzniku odfláknutých okrajů a třísek.

Elektrická řezačka (vodní pila)

Další možností bude mít pro ty, kteří často pracují s dlaždicemi, protože zařízení je poměrně drahé. elektrický řezák dlaždic (nebo stroj na ořezávání dlaždic, nebo vodní pila).

řezat, dlaždice, doma

Je nejúčinnější, protože řez je rovný a drážka má optimální hloubku, zlom je proveden speciálním zařízením, které eliminuje třísky a praskliny, a lze jej použít k řezání velkého počtu dlaždic.

Tato metoda bude jednodušší a pohodlnější, ale položka je dražší ve srovnání s ostatními uvedenými v článku.

Stejnou metodou (pravítkem a fixem) umístěte dlaždici dovnitř stroje, stejným tlakem na nůž veďte linii ořezu a tlakem stroje proveďte řez.

Tímto přístrojem lze řezat tenčí obklady i silnější dlažbu. Úhlová bruska je chlazená vodou, což zabraňuje přehřátí kotouče a vede k relativně bezprašnému řezání.

úhlová bruska s diamantovým kotoučem

Ti, kteří se nechtějí obtěžovat s ručním řezáním dlaždic, ale nemají možnost zakoupit profesionální brusku, mohou použít obyčejnou úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Tato metoda je velmi prašná a doporučuje se používat respirátor.

Při řezání dlaždic úhlovou bruskou nezapomeňte nosit respirátor, který chrání vaše dýchací cesty před prachem.

Je třeba poznamenat, že tento způsob není vhodný pro každého, protože úhlovou brusku je třeba držet pevně a jistě v rukou, abyste mohli provést rovný řez. Schematická značka nebo tužka dlaždice, dáme ji na dřevěný povrch (což není líto, protože řez bude procházet a pak muset vyhodit), řez podél plánované linie, postupně se prohlubuje.