Jak řezat pod zámkem dveří. Zadlabací zámek: Návod k montáži

Jak nainstalovat zadlabávací zámek pro dřevěné dveře: fotografie a video

Dnes se pokusíme odpovědět na otázku, jak vložit zámek do dřevěných dveří. Zámek pro dřevěné dveře všichni automaticky považujeme za nedílnou součást dveří, a pokud se jedná o zadlabávací zámek, je velmi důležité vědět, jak zadlabávací zámek vyrobit, aniž by došlo k poškození dveřního křídla. Nekupujte příliš levné zámky a nešetřete tak na vlastním zabezpečení, velmi rychle selhávají, a protože je ve dveřích pro tento typ již vytvořen otvor, musíte koupit stejný, což je nakonec dražší.

Pro výměnu nebo instalaci dveřního zámku je nutné jej správně vybrat a zakoupit. Bez ohledu na to, kde se výměna provádí (u vchodu nebo v interiéru), zůstávají pokyny pro instalaci stejné. Existují 3 typy dveřních zámků:

 • Sklopné. Je to nejjednodušší možnost. Přišroubujte přítlačnou tyč ke křídlu dveří a k rámu a pak můžete začít zavírat a otevírat dům. Nevýhodou této varianty je nízká pevnost, proto se doporučuje používat ji k zakrytí hospodářských budov;
 • Typ pro zapuštěnou montáž. K dispozici v různých provedeních. Bez ohledu na model jsou pokyny k montáži stejné. Tento typ uzamykacího zařízení se vyznačuje vysokým stupněm zabezpečení a poskytuje dobrou ochranu proti vstupu nezvaných hostů;
 • Zadlabací zámek je možná méně bezpečný než zadlabací, ale je oblíbený u majitelů domů a bytů. Montáž je jednodušší a rychlejší než u zadlabávacího typu.

Poradenství! Pokud se rozhodnete instalovat dva zámky na dřevěné vstupní dveře domu nebo bytu.

Zadlabávací zámky ve vnitřních dveřích. Upevnění rukojeti

Chcete-li připevnit kliky na obě strany dveří, musíte nainstalovat krycí desky a připevnit je samořeznými šrouby. Kontrola zámku a klik. Instalace kliky není složitá, ale lze ji použít pouze na dveře, které jsou vyrobeny ze dřeva. U dřevěných dveří lze zámek vložit na libovolné místo, zatímco ocelové nebo dřevovláknité dveře vyžadují jiný přístup.

Pro zadlabání zámku na dveřích z dřevovláknitých desek potřebujete zkušenosti a teoretické znalosti, protože tyto dveře mají další dřevěný trám, který je umístěn 1 metr nad podlahou. Zbytek dveří je dutý. Bez této znalosti byste se mohli pokusit umístit zámek nad nebo pod trám a poškodit tak dveře. Proto je lepší svěřit tuto práci zkušeným řemeslníkům.

Vložení zámku do kovových dveří vyžaduje vysoce profesionální firmu, jako je ta naše. Pokud se o to pokusíte sami, budete ztrácet čas, poškodíte zámek a dokonce zničíte dveře. Nemyslíme si, že byste museli utratit tolik peněz.

Proces vkládání zámku

Zámek můžete vyříznout frézou. Pro ponorné řezy se používá ponorná fréza. Většina lidí si slovo „fréza“ spojí s velkým strojem, ale jedná se o malé, praktické ruční zařízení. Umožňuje vytvářet drážky, žlábky, vyrovnávat hrany, řezat profily, a to vše bez použití speciálního a drahého vybavení.

Stručně řečeno, postup instalace zámku vypadá následovně

 • Označení polohy zámku.
 • Pomocí frézy vytvořte dutý prostor.
 • Vyvrtejte otvory, odstraňte přebytečné dřevo a uvolněte místo pro zámek.
 • Instalace zámku a klik.

Pokud nemáte router, můžete zámek namontovat i bez něj. Ačkoli pro zámek budete stále potřebovat směrovač.

V tomto článku se naučíme rychlejší metodu pro zadlabávací zámky. v porovnání s tím. Tato metoda urychluje práci, a pokud potřebujete nainstalovat zámek na několik dveří, je to to, co potřebujete.

Práce na zadlabání začněte vyvrtáním dveřního křídla. Zámek jsem vložil do vnitřních dveří a ujistil se, že je klika zámku ve vzdálenosti 900 mm od spodní části dveří. Odložení tohoto rozměru na dveřním křídle.

Přiložím zámek ke dveřím a zarovnám otvor pro kliku se značkou a obkreslím okraje zámku.

Najděte střed z tloušťky dveřního křídla a spusťte ořezávací linku.

Změřím tloušťku části zámku, která bude později ukryta ve dveřích, v mém případě je to 12 mm. Vezměte 1-2 mm větší vrták a vyvrtejte otvor od značky ke značce na listu. Snažím se dělat otvory jeden po druhém.

Poté stejným vrtákem vyvrtejte otvor do podélné drážky.

Dlátem vyhlaďte drážku pro zámek. Neměl jsem vrták 13-14 mm, takže jsem musel na konci frézovat, abych získal dostatečnou šířku drážky pro zámek. Kdybych potřeboval vrták potřebného průměru, nemusel bych nic ořezávat, získal bych podobnou drážku jen s hrubým okrajem.

Nasaďte zámek a zkontrolujte, zda pasuje.

Pokud je vše v pořádku, označte nožem místo zámku na dveřním křídle.

Umístěte zámek tak, aby těsně přiléhal.

Vyznačte otvory pro rukojeť a západku. Zámek přiložím na stranu dveří, zarovnám ho s okrajem dveří a ujistím se, že jsou okraje zarovnány s vyfrézovanými okraji drážek.

Vyvrtejte otvory pro rukojeť a západku. Používám Fostnerovy objímky o průměru 20 mm.

Trendy v interiérovém designu diktují své vlastní podmínky, díky nimž lidé stále častěji mění vstupní i interiérové dveřní křídlo. Jejich výměna je však spojena s náklady, z nichž lví podíl připadá na práci pracovníků, kteří dveře instalují. Zřejmým řešením tohoto problému by byla ruční montáž, která však vyžaduje zručnost a speciální nástroje. Například k pečlivému vyříznutí uzamykacího zařízení je zapotřebí fréza, o které se podrobněji zmíníme níže.

Jak demontovat kulatou vnitřní kliku dveří

Způsob demontáže kulatých klik pro interiérové dveře se může lišit v závislosti na konstrukčních vlastnostech kování. Nejvhodnější jsou dveře se dvěma upevňovacími šrouby. V tomto případě je nejjednodušší demontáž provést vlastními silami. Za tímto účelem odšroubujte upevňovací prvky a vyjměte mechanismus.

Existují však situace, které vyžadují velké úsilí. Mechanismy, které jsou strukturně složitější, lze odstranit v několika fázích. Na moderních interiérových dveřích se běžně vyskytují kulaté díly vybavené tlačítkem a různými ozdobnými prvky. Úkolem krycích desek je zakrýt upevňovací šrouby. Jak v tomto případě odstranit kliku z vnitřních dveří?

Chcete-li demontovat kulatou rukojeť, musíte nejprve odstranit vnější část mechanismu

Chcete-li demontovat kliku s knoflíkem a rozetou, musíte nejprve odstranit vnější část mechanismu, která je připevněna speciálním knoflíkem. Dalším krokem je odstranění krycích desek, které zakrývají upevňovací prvky.

Vezměte prosím na vědomí! Je důležité vědět, že tlačítka, která se podílejí na upevnění vnější části mechanismu, mohou mít také různou konstrukci.

Pokud je knoflík nefunkční, lze jej opravit. Jak opravit vnitřní kliku dveří? Nejdříve je třeba zjistit povahu poškození. Na základě těchto informací jsou vybrány potřebné pokyny a zámek je rehabilitován. Před zahájením demontáže staré kliky je vhodné určit její typ a prostudovat její konstrukční prvky. Pro demontáž mechanismu kulaté rukojeti odborníci doporučují přečíst si následující pokyny.

Zámky pro vnitřní dveře

Zamykací mechanismy vnitřních zámků jsou obvykle jednoduché: cylindrická vložka nebo pákový zámek. Méně často se používá kotoučová páka.

Základní typy zámků pro vnitřní dveře

Podle snadnosti vložení, pohodlí a zvláštností použití se nejčastěji používají následující typy zámků pro vnitřní dveře. typy (např. Obrázek.):

 • „ploché“. v obdélníkovém pouzdře, s jazykem (jazyky) odděleným od západky. Mechanismus je obvykle vysoce bezpečný, rukojeť je tlačná;
 • „Ty kulaté mají tvar válce. Všechny typy rukojetí. Kombinace jazyka a západky. Západka cylindrické vložky a držák západky jsou zapuštěny do vřetena kliky;
 • „ploché“ zámky se sníženou výškou, bez zámku a otočné kliky;
 • „Kulatý s rukojetí-šroubem.

Aby bylo možné zámek do vnitřních dveří úhledně a bezpečně zasunout, je třeba vzít v úvahu také konstrukci dveří a tloušťku křídla:

 • Vyrobeno z dřevovláknité desky o tloušťce 35 mm.
 • Stejné, tloušťka 45 mm.
 • Nové dřevo o tloušťce 50 mm nebo více.
 • Stará dřevěná nebo dřevovláknitá deska na rámu z palubek.

Ploché

Ploché zámky jsou nejdražší a hůře se zadlabávají než kulaté, ale poskytují nejlepší ochranu proti vloupání nekvalifikovaných zlodějů. Zároveň však oslabují dveře na zárubni více než kulaté. Zámek musí odpovídat dostupným dveřím. Zaprvé, do dveří z dřevotřísky o tloušťce 35 mm (poz. 3 na obr. výše).

Kromě toho se podívejte na obr. s rozměrovými výkresy plochých zámků. Všimněte si barevně zvýrazněných rozměrů. Do dveří z dřevovláknitých desek mohou být zapuštěny pouze zámky, které mají jednak maximální tloušťku zámku 15 mm na nejtlustším z jazyků. Za druhé, šířka čelní desky nesmí přesáhnout 24 mm. Důvod: dynamické síly zámku musí absorbovat dřevěný rám, nikoliv tenké a poměrně křehké dřevotřískové obložení. Proto ze zámků zobrazených na obr. Dveřní zámky z dřevovláknitých desek lze namontovat pouze se zámkem na levé straně.

Rozměrové výkresy zámků pro obdélníkové vnitřní dveře

Zámek uprostřed na obr. Vhodné pro staré dřevěné a „chruščovské“ dveře. Většinou jsou silnější než 45 mm, ale staré smrštěné dřevo je také křehké, častěji také praská. Rozhodující je tedy pouze tloušťka jazyka. pouzdro zámku. Konečně zámek vpravo na obr. vhodné pro dřevěné dveře s tloušťkou křídla minimálně 40 mm. Pokud je na masivní dřevo nanesen dekorativní nátěr. při tloušťce dveří 50 mm nebo více, t.к. mezi bočními hranami čelní desky a krytem musí zůstat minimálně 10 mm dřeva.

Kulaté

Kulaté zámky pro vnitřní dveře jsou ideální pro standardní domovní dveře a byty. Lze je vyříznout do všech dveří. Zámky s mrtvou závorou se obvykle instalují tam, kde jsou pacienti nebo nemohoucí osoby a kde je obtížné nebo nemožné ovládat otočnou kliku. Klika je nejbezpečnější, protože ji nelze poranit poškrábáním nebo oděvem. Technologie zadlabacích zámků se všemi typy klik je stejná.

Konstrukce vnitřního dveřního zámku s válcovou skříní je znázorněna vlevo na obr.:

Válcový zámek pro vnitřní dveře

Standardně jsou tyto zámky k dispozici pro dveře o tloušťce 35 nebo 45 mm. Zámky pro masivní dřevěné dveře nejsou na trhu vždy k dispozici. V tomto případě lze zámek přizpůsobit dveřím libovolné tloušťky výměnou hlavy zámku (uprostřed označené červeně) za delší: jedná se o jednoduchou obdélníkovou desku z běžné oceli o tloušťce 2-3 mm, která má na jednom konci otvor. Spínač uvolnění západky (na obr.) umístěte jej do správné polohy pro dveře. materiál zárubně: 70 mm pro dřevo, 60 mm pro dřevotřísku.

Jak přeměnit pravý kulatý zámek pro dveře do místnosti na levý a naopak

Také kulaté zámky jsou standardně konstruovány s čelistí dovnitř, takže je lze zamknout zevnitř. Pokud jsou vaše dveře na levé straně (otevírají se doleva) a. zámek není k dispozici v nejbližší prodejně, lze vložku zámku a západku dodat předem (povinná výbava!) přenastavte demontáží zámku (viz „Opětovná montáž zámku“). obr. vpravo a níže). Pro účely studia apod. Ruční kolo by nemělo být v nepřítomnosti majitele přístupné nepovolaným osobám, protože to není možné.к. Kulaté zámky lze z čelní strany zámkové vložky vyjmout bez použití speciálního nářadí.

Demontáž a montáž kruhového zámku

Kulaté zámky se prodávají ve 3 rozebraných částech: pouzdro s jazykem, objímka s klikou zámku a ovladačem, objímka s klikou a vložkou zámku. V rozetové liště západky jsou otvory pro upevňovací šrouby; v rozetové liště křídla jsou slepá závitová pouzdra pro. Pro montáž zámku do dveří vyměňte kryt (viz Katalog 33, strana 47). pos. 4 na obr. níže a níže) a zasuňte ovladač do drážky pro pero. Poté přiložte rozetu ke křídlu a zkontrolujte otevírací pohyb západky: západka se musí zasunout při otáčení rukojetí ve směru hodinových ručiček. Pokud je tomu naopak, otočte západku zásuvky o 180 stupňů. Nyní vyměňte rozetu cuspidoru tak, aby se konec ovladače dostal do drážky. Utáhněte růžice pomocí šroubů, nasaďte ozdobnou krycí desku. hotovo.

Pro kompletní demontáž zámku, např., Chcete-li vyměnit zajišťovací páčku, nejprve vyjměte knoflík s knoflíkem. Za tímto účelem stiskněte pojistku na hrdle rukojeti (šipka na obr. 1). 1 rýže.).

Umístění úderníku pod zámek

Postup zasunutí zarážky pod jazyk je stejný jako u zámku dveří.

Dveře pevně zavřete a tenkou tužkou obkreslete jazyk zámku. Barva mých dveří je stejná jako barva tužky, takže jsem si na dveře musel dát kousek maskovací pásky, abych viděl značku.

Nyní umístěte úderník mírně vpravo od značky a přišroubujte jej. Pásek mírně odsuňte od gumového těsnění dveří, aby se dveře poté snadno a bez námahy zavíraly. Stačí doslova 1-2 mm.

Obkreslete úderník stejným způsobem jako u zámku a sejměte papírový kryt.

Vyfrézujeme drážky pro lištu, označíme a vyvrtáme středový otvor pro pero a nakonec lištu přišroubujeme k rámu dveří.

Naše práce je dokončena. Pro lepší pochopení procesu montáže zámku se podívejte na následující video.

Umístění a upevnění

Vložte válcovou část západky do otvoru ve dveřích až na doraz a tužkou nakreslete rám. A poté odstraněním mechanismu odstraňte tenkou vrstvu listů uvnitř načrtnutého obvodu. To lze provést dlátem, kancelářským nožem nebo jiným ostrým nástrojem. Hloubka řezu by měla odpovídat tloušťce rámu.

Poté se západka vloží do zásuvky a přišroubuje se pomocí dodaných samořezných šroubů, předvrtaných tenkým vrtákem.

Dalším krokem je montáž rukojeti. Je demontován, poloviny jsou namontovány na obou stranách, a zajištěny šrouby Zdroj kotpifagor.

Šablony

Jednorázové práce lze provádět přesně bez speciálních složitých šablon, pouze s použitím paralelního dorazu, který omezuje posun frézy za značení na jednu stranu.

Pro profesionální práci s velkými objemy se však často používají speciální šablony. Mohou to být buď vzorové sady pro různé konfigurace hardwaru, nebo univerzální sady s rozměrovým nastavením.

Používají se jak podomácku vyrobené, tak prefabrikované varianty.

Příklad konstrukce jedné z továrních šablon:

Stroj umožňuje polohovat a měnit polohu frézy podle potřeby pro přesné bodové vrtání.

Takové upevnění se vyplatí, pokud projekt zahrnuje mnoho práce.

Zdobení dveří oknem a mříží

Vchodové dveře s prosklením jsou instalovány v soukromých domech. Díky světlu pronikajícímu oknem bude chodba lépe osvětlená a kované prvky dodají přednímu vchodu slušivý vzhled.

Okno ve dveřním otvoru je vyrobeno vyříznutím plechu. Po obvodu obdélníkového nebo jiného otvoru je přivařena kovová výztuha.

Následují stejné pracovní fáze jako u klasických dveří. Po natření je třeba do okenního otvoru namontovat zasklení a na vnější stranu se doporučuje přivařit ozdobnou mřížku.

Pro tiché zavírání dveří je vhodné namontovat zavírač dveří.

Pokud provedete práce v tomto pořadí, budete schopni kovové dveře bez problémů vyrobit a namontovat sami. Pokud se rozhodnete pro koupi dveří, zjistěte, jaké dveře dát do soukromého domu, aby nezamrzly.

Pokud jste našli chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

Důvodů, proč se zámek neotevře, je mnoho: zlomený nebo ztracený klíč, zaseknutý mechanismus, propadlé dveřní křídlo a další.

Je lepší svěřit problém odborníkovi, ale co dělat, když je mistr zaneprázdněn nebo se porucha stala ve tmě? Pokud znáte typy zámků a jejich slabiny, můžete problém vyřešit sami. Existuje několik spolehlivých způsobů, jak otevřít kovové dveře, pokud není možné použít klíč.

Interiérové dveře a montáž v Petrohradě

Pokud se rozhodnete instalovat interiérové dveře vlastníma rukama, stojí za zmínku, že je snazší, když se zadlabávací dveřní zámky a závěsy neprovádějí vlastníma rukama, ale v zařízeních výrobce. Výrobce zpravidla pečlivě vybírá takové armatury, které jsou spolehlivé a mají vynikající provozní vlastnosti. Další informace o výběru dveřních zámků najdete zde. Při nákupu dveří s nainstalovaným kováním se můžete setkat s určitými obtížemi při výběru. Nejčastějším problémem je nevhodná barva nebo design. Chcete například zlatý zámek a výrobce uvádí chromový. Nebo můžete použít italské magnetické zámky AGB s tichým zamykáním jako lli, s plastovým jazýčkem a nabídkou oceli. Co se týče pantů, mohli byste se obejít bez potíží s nákupem závěsu pro horní dveře bez drážky. Univerzální závěs bez drážky nevypadá tak esteticky.

Vždycky existuje řešení. stačí koupit, co potřebujete, vlastnoručně vyřezat zámky a panty a namontovat je. Na kování byste neměli šetřit, protože poškozený mechanismus může výrazně ztížit další provoz interiérových dveří. Stejný zámek nebo dveřní závěs již nemusí být k dispozici a analog obvykle nenajde místo v drážce. Doporučujeme vyřezat a nainstalovat tiché nebo magnetické zámky AGB, lli (Itálie). Již více než 10 let jsou montážní rozměry těchto výrobků stejné a můžete je snadno vyměnit podle potřeby, přestože se jednoduše nerozbijí.

Takže zámky, univerzální nebo skryté závěsy jsou vybrány, zakoupeny a dodány, pak je třeba zadlabat vlastníma rukama. Pokud se například nevyznáte v žádném kování, nakreslíme vám v programu AvtoCAD schématické znázornění zadlabacího otvoru dveří pro automatickou instalaci, ale můžete jej nakreslit i podle pokynů výrobce, zejména pokud používáte vlastní ruce pro zadlabací zámek a závěsy. Značení je kritickou fází a je třeba mu věnovat velkou pozornost. „Dvakrát měř, jednou řež“. funguje to! V opačném případě je výrobek vadný a dodavatel jej nevymění. Umístění závisí na typu zámku a jeho charakteristických rysech. Je důležité tančit kolem otvoru pro rukojeť. Pokud se na to nebere ohled, mohou být kliky dveří v různých délkách od spodní části dveřního křídla, a pokud jsou dveře instalovány blízko sebe, vyjedou. jéje nebo jéje! Pro kontrolu a značení použijte čtverec, metr, tužku, šídlo nebo kuchyňský nůž.

Vrták a dláta. metoda předků

Nejběžnější, tzv. „domácí“ varianta.

Označení a zadlabání vnitřního zámku

Vezmeme zámek a změříme vzdálenost od čelní desky ke středu čtvercového otvoru kliky s úhelníkem a vyznačíme ji na rovině křídla na obou stranách. Zámek přiložíme ke konci látky tak, aby se předem použitý vlasec na rukojeť vytočil do středu otvoru čtverce, a označíme horní a dolní okraj zámku. Tuto velikost budeme vyvrtávat. Poté si čtvercem označte střed listu a nakreslete osovou čáru pro ořezávač drážek.

Po vytyčení nástroje pro zámek a vytyčení středové čáry se vrtáky s perem (obvykle 14-16 mm, v závislosti na tloušťce zámku) vrtají co nejčastěji od sebe na okraji listu. Abyste nevyvrtali příliš mnoho, je hloubka zářezu na pérové vrtačce označena izolepou nebo malířskou páskou.

Trik spočívá v tom, abyste nezasekli sousední otvor s hrotem, protože rotující vrták se může zaseknout, zaseknout a zkazit dvířka. Poté se drážka vytvaruje pomocí plochých dlát tak, že se nejprve odstraní přebytečné dřevo podél listu a poté se očistí boční roviny, aby nedošlo k rozštípnutí listu. Poté se vyvrtají otvory pro rukojeť a případně pro válec (šroubovák) nebo šrouby. Důležité je vrtat na obou stranách listu, nikoliv skrz! Vložte zámek do vytvořené drážky, zarovnejte jej s vyvrtaným otvorem pro rukojeť, překryjte jej, obkreslete ozdobnou lištu špičatou tužkou a proveďte konečný výběr dlátem.

To je vše, zadlabávací zámek se provádí ručně!

Vložení protilehlé části západky

Spojovací díl neboli „spojka“ se vkládá po instalaci rámu dveří. Značení je velmi jednoduché. Zavřete dvířka a vyznačte spodní a horní okraj západky přes mezeru poklopu. Nakreslete na krabici příčné čáry. Poté změřte vzdálenost k okraji pera na dveřích pomocí čtverce a přeneste ji na rám. To bude limitující pro nadcházející vrtání a montáž počítadla.

Vyvrtejte dva otvory a část otvoru vycentrujte dlátem. Připevněte úderovou desku, vyvrtejte otvory pro šrouby a upevněte ji. Zkuste to. funguje to. Pult by měl být prohlouben pouze v případě, že jeho tloušťka přesahuje 1 mm. Vyrábí se pomocí dláta, které se předtím přišroubuje zpět.

Značení a zadlabávání dveřních závěsů

Trik spočívá v tom, že panty začnete označovat a zadlabávat od dveřního křídla. A tak máme dveře 2000 mm a závěs 200 mm, odměříme od horní části křídla na konci 20 a 160 cm, nakreslíme příčné čáry, závěs položíme rovnoběžně s koncem křídla pod čáru a ostrým bodem tužkou označíme okraj.