Jak vyříznout otvor v keramickém dřezu

Oprava keramického dřezu: jak opravit odštípnutý nebo prasklý povrch, jak vyvrtat otvor

Průmyslové kamenné dřezy nemají vždy speciální drážku, což znamená, že je někdy nutné si otvor v dřezu udělat sám. Častou překážkou je obava z poškození nebo rozbití dřezu. Ačkoli se podobá přírodní pryskyřici, v podstatě vypadá spíše jako plast: nebo spíše plastová hmota smíchaná s kamennou drtí.

Poměr pryskyřice a kamene se značně liší. Bez ohledu na proporce je tento materiál vhodnější k vrtání než kámen. Přesto musíte být opatrní a obezřetní. S dřezy z umělého kamene je třeba zacházet opatrně: dokud dřez nedosáhne pokojové teploty, nesmí se s ním provádět žádné práce.

Jak vyvrtat otvor do umělého kamene

Umyvadla z umělého kamene se obvykle dodávají se stávajícím otvorem pro baterii, ale je také možné, že bude nutné vyvrtat další otvor pro vodní filtr. Co v takových případech dělat?

Můžete využít pomoc odborníka, ale pokud si věříte, můžete se pokusit vyvrtat otvor sami. K tomu je však třeba určit materiál výrobku. to určuje, jaký nástroj použít.

Porcelánová kamenina

Porcelánová kamenina je nejtvrdší a nejpevnější z celé skupiny. Je trvanlivý, odolný a odolný vůči teplotním a chemickým vlivům, a proto je velmi žádaný. Jedná se však o nejobtížněji zpracovatelný materiál, který se vrtá obtížněji než jiné druhy umělého kamene.

Nejlepší volbou pro práci je zvolit vrták na porcelánové dlaždice. Může být dodán v sadě s pilotním vrtákem nebo bez něj.

Při práci s porcelánovou kameninou je třeba udržovat vrtačku neustále studenou a otáčky vrtačky musí být co nejnižší.

Je důležité vědět, z které strany a kdy vrtat. Pokud jsou na přední straně, budou okraje otvoru po montáži rovné a úhledné, ale existuje riziko, že vrták sklouzne a zkazí vzhled, např. poškrábáním nebo poškozením okraje.

Pokud je na zadní straně, před montáží misku pravděpodobně nepoškodíte, ale otvor může mít nerovné okraje. Obecně to není problém, protože se na ně vztahuje směšovač.

Pamatujte si, že čím dále je otvor od okraje obrobku, tím lépe. Nezapomeňte na misku, abyste si neudělali další, zcela zbytečnou díru. porcelánová kamenina je pevný a zároveň velmi křehký materiál. Proto je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Před provedením procesu upevněte dřez, položte pod něj dřevotřískovou desku, která ochrání pracovní plochu.
 • Vrtejte přesně kolmo, jinak by vrták mohl poškodit glazuru.
 • Abyste zabránili pohybu vrtáku, zamaskujte místo, kde budete vrtat, maskovací páskou.
 • Před prací navlhčete vrták a během vrtání kropte pracoviště vodou, např. z plastové láhve.

Aglomerát

Fréza pro práci s umělým kamenem

Aglomerát je měkčí materiál. V povodí bývá téměř hotová díra. Je třeba ji prorazit nebo vyvrtat vrtákem dodaným s dřezem. Pokud chybí vrták nebo jádrový vrták, musí být práce provedena diamantovým vrtákem. Pokyny jsou totožné s pokyny pro vrtání porcelánové kameniny.

Akryl

Třetí možností je akryl. Pokud dřez a pracovní deska barevně ladí a tvoří jednotný prostor, jedná se o akrylátový kámen. S touto možností není obtížné pracovat. Pro práci s kovem nebo dřevem jsou vhodné hladké vrtáky. Průměr otvoru pro baterii je 32 až 35 mm. Lze ji vrtat pérovým vrtákem do dřeva. Vrtačka by měla pracovat při středních nebo nízkých otáčkách. Při práci s akrylátem vzniká spousta třísek a zahřátý plastový vrták vydává nepříjemný zápach.

Jak pracovat s nerezovým dřezem

Výrobci často vyrábějí nerezové dřezy bez speciálního otvoru potřebného pro montáž baterie. Tyto dřezy jsou obvykle vyrobeny z masivní oceli. Tento dřez se běžným vrtákem vrtá velmi obtížně. Diamantový vrták stačí sotva na jeden otvor (poté patří do nebezpečného odpadu).

Zde je několik návrhů na vyvrtání otvoru pro dřezovou baterii z nerezové oceli, které jsou však univerzální a budou fungovat i pro běžné ocelové dřezy.

Možnost

K vyvrtání otvoru do něj je třeba použít kobaltové vrtáky (nebo wolframové vrtáky, ale ty jsou dražší) a děrovací nástroj. Děrovací nástroj je dvoudílný. Skládá se z matrice a nože spojených šroubem.

Před použitím je nutné dřez otočit dnem vzhůru. Poté postupujte podle následujícího postupu:

Označte polohu směšovací baterie tužkou nebo jasnou značkovací tužkou. 2. Uprostřed kruhu udělejte malý důlek, aby vrták nesklouzl. 3. Počáteční otvor vytvoříme vrtákem o průměru 5-6 mm a zvětšíme jej vrtákem o vhodném průměru až na 10 mm. 4. Nasadíme vrták tak, aby část menšího průměru byla v místě, kde má být míchačka. Šroub utáhněte, dokud se otvor neprořízne.

Možnost

druhou možností je vyvrtat pouze otvory pro ohebné trubky a upevňovací tyče. Jako šablonu můžete použít upínací lištu baterie. Tato možnost vám ušetří práci s nákupem děrovacího nástroje. Bez kobaltových vrtáků se však v žádném případě neobejdete.

vyříznout, otvor, keramickém, dřezu

Možnost

Doufáme, že tento článek byl užitečný. Pokud znáte jiné způsoby vrtání otvorů do dřezu nebo umyvadla, napište do komentářů.

Nejlepší odpovědi

Stejným způsobem se vrtá sklo: Kolem místa vrtání se vytvoří kroužek z plastelíny a nalije se do něj aceton, poté se použije malá rychlovrtací vrtačka a postupně se přidává aceton až do požadované úrovně. Potíž je v tom, že otvor je větší než 10 mm. obtížně proveditelné.

Jaký smysl má vrtání?? Ale s vrtákem do betonu nebo skla. Jen musíte být opatrní s diamantovým kotoučem

A musíte vrtat velmi pečlivě. Nezapomeňte, že umyvadlo je dvouvrstvé a noha jednovrstvá

s pobeditovým vrtákem, ale vrták zalepte páskou

S měděnou trubkou správného průměru, s trochou smirkového papíru a kapaliny.

Vezme vrták (diamantový. požadovaný průměr) ve vrtačce, při nízkých otáčkách, nalévání vody, i když nejprve je třeba vypustit vodič dlaždice, odnodo a trénovat, pak dáte vodič na dřez, nejlépe rovný povrch, upevněte skotský vodič a vrtáte s vodou

Ano, neposlouchejte nikoho, ale „bez dopadu“ přirozeně

Otvor můžete vytvořit pomocí samořezného šroubu. Vrtáte jednoduchým 6mm vrtákem bez příklepu.

Montáž desky dřezu

Vložení dřezu do pracovní desky zahrnuje několik po sobě jdoucích kroků.

Připravte si všechny materiály a nástroje

Před umístěním dřezu zkontrolujte, zda je kompletní. V soupravě musí být všechny potřebné spojovací prvky, těsnění. Musíte mít po ruce: silikonový tmel, svinovací metr, vodováhu, křížový šroubovák, elektrický šroubovák, přímočarou pilu a vrtačku.

Vyznačení podlahy

Způsob označení pracovní desky závisí na tom, zda je součástí dodávky kartonová šablona. To velmi usnadňuje práci. Pomocí šablony se vyříznou vnitřní a vnější obrysy umyvadla. Poté se nalepí na pracovní desku, připevní páskou a obkrouží tužkou.

Pokud šablona není součástí sady, je vytyčení otvoru o něco složitější. Nejprve obkreslete okraje dřezu a umístěte umyvadlo tak, aby mísa směřovala dolů. Poté se dřez otočí a položí na pracovní desku, protože bude připraven k instalaci. Zajistěte maskovací páskou. Zarovnejte a označte obrys. Přesnost obrysu je rozhodující pro správné umístění a snadné používání výrobku. Uvnitř obrysu je vyznačena linie řezu pro vyžínač.

Vyříznutí otvoru

Před vyříznutím otvoru pro dřez v pracovní desce vytvořte pomocí elektrické vrtačky 2-3 otvory v linii řezu, aby výřez tvořil jeden celek. Musí být dostatečně dlouhá, aby se do ní skládačka snadno vešla. Pomalu a opatrně vyřízněte otvor skládačkou.

Pokud skládačka mírně sklouzne z vyznačené linie, je to v pořádku. Přípustná je odchylka 2-3 mm. Odstraňte prach z místa řezu a „vyzkoušejte“ dřez. Musí do otvoru volně zapadat, ale nesmí se přichytávat ani „bloudit“. Pokud se pánev do otvoru nevejde, zvětší se pomocí skládačky.

Při řezání neotáčejte pracovní desku vzhůru nohama, jinak by mohlo dojít ke vzniku třísek Zdroj stopdacha.Upevněte těsnicí pásky na spodní stranu umyvadla podél okraje

Dokončení řezů

Pokud je materiál použitý na pracovní desku savý, např. dřevo nebo dřevotříska, musí být řezná plocha ošetřena protiplísňovým přípravkem a zpevněna speciálním tmelem dodávaným s výrobkem. Chrání tak spáru mezi dřezem a pracovní deskou před navlhnutím a zabraňuje hnilobě.

Před předběžnou úpravou povrchu jej zdrsněte jemným smirkovým papírem. Natřete malé trhliny silikonovým tmelem. Při této práci se používá tmel. Stejnou těsnicí páskou přilepte okraj umyvadla podél okraje.

Montáž dřezu na pracovní desku

Připevněte svorky podél vnitřní strany okrajů mísy. Umyvadlo se trvale umístí na místo, pečlivě přitlačí a podrží přibližně 15 sekund. Poté zkontrolujte, zda je výrobek v rovině. Pokud nemáte žádné problémy, setřete přebytečný tmel a upevněte dřez v drážce, dokud tmel zcela nezatuhne.

Mnoho mistrů doporučuje instalovat klipy až po zaschnutí tmelu, aby umyvadlo neklouzalo a bylo rovnoměrně upevněno Zdroj: cozzyroom.com

Jak vytvořit otvor pro baterii

Pokud jste opatrní, není vrtání keramického dřezu příliš obtížné. To se provádí následujícím způsobem:

 • V místě směšovací baterie je nakreslena značka. To je to, s čím vrtáte. Vytvoření otvoru je zdánlivě jednoduchý úkol, ale vyvolává mnoho otázek, zejména u uživatelů, kteří s ním začínají. Nikdy nepoužívejte vrták s hrotem z karbidu wolframu. Nevrtá, pouze štěpí materiál a odlupuje ho. Je lepší použít vrtačku do kovu s nízkými otáčkami nebo dokonce ruční vrtačku.
 • Poté se ve stěnách udělají otvory. Úder vrtáku vede k intenzivnímu zahřívání keramiky, toto zahřívání by mělo být přísně kontrolováno. Jemným vrtákem opracujte celý obvod budoucí dutiny.
 • Páječkou udělejte zářezy a kladivem vyrazte zátku.
 • Obejděte okraj otvoru pomocí skládačky a diamantového pilníku, abyste otvor vyrovnali.
 • Okraje otvoru je třeba dokončit brusnou tryskou. Nemáte-li doma pilník, můžete použít také kulatý pilník.

Některé keramické dřezy jsou speciálně označeny na modelu výrobce. Pokud do nich přesně udeříte kladivem, můžete je snadno vyřadit. Získáte tak připravený otvor pro míchačku. Hlavně se do něj musíš trefit opatrně.

Jak se vyhnout chybám

Na rozdíl od odborníků, kteří často vrtají z vnější strany dřezu po jeho instalaci do pracovní desky, je lepší vrtat ze zadní strany dřezu vlastníma rukama. Děje se tak z mnoha dobrých důvodů, včetně možnosti odštípnutí okraje výrobku, zejména pokud má příliš úzký rámeček, poškrábání jeho povrchu a řady dalších negativních důsledků.

Jedinou významnou výhodou vrtání na vnější straně dřezu je, že můžete vytvořit otvor pro baterii s co nejrovnější hranou. Ano, pokud je otvor vytvořen ze zadní strany, může být jeho vzhled vizuálně méně atraktivní, ale dřez zůstane neporušený a po instalaci baterie nebude tato vada také patrná.

Dva typy dřezů

V současné době jsou nejoblíbenější dva typy kuchyňských dřezů:

V případě nerezové oceli nebo porcelánové kameniny výrobci s vrtáním otvorů nespěchají a nechávají tyto detaily na prodejcích.

Tip dne! Vrtání otvorů můžete zajistit v prodejnách dřezů. cena za manipulaci je přiměřená. zadáte průměr a umístění, zaplatíte a obdržíte hotový výrobek s místy pro instalaci kohoutků.

Problém je vyřešen a téma lze uzavřít, ale existují situace, které zásadně mění původní plány. Navíc touha dělat vše vlastníma rukama a radost z dobře odvedené práce je nesrovnatelná.

Samostatná práce

Jednoduché věci mohou roztočit svět. Původní přání namontovat baterii na pravou stranu do rohu se vyvrátí, pokud je váš manžel levák.

Pro vaši informaci také! V kuchyni je více než kde jinde kladen velký důraz na krásu, funkčnost a také ergonomii. Pro leváky je velmi nepohodlné otáčet kohoutkem na pravé straně levou rukou. Voda se vám dostane na ruku.

 • Všechny práce na výrobku před jeho instalací, tyto jednoduché činnosti zabrání deformaci objektu a předčasnému zhoršení;
 • Umístěte dřez vodorovně na dřevěný podstavec. Vyvrtejte malý otvor o délce asi 5-6 mm vrtákem do kovu, abyste našli střed kruhu;
vyříznout, otvor, keramickém, dřezu

Tip:! Pokud používáte vrtačku a kladivo, není výše uvedená manipulace nutná.

 • A pak si můžete vybrat ze tří možností:
 • Kladivo a úderník. Zde je vše jednoduché, je třeba ručně vyrazit speciálními tryskami, tryska je zpočátku vybrána pod průměrem otvoru v dřezu pro baterii nebo kohoutek;
 • Speciálně navržený děrovač. Jedná se o mechanickou hračku, která využívá metodu vytlačování. Skládá se ze závitového čepu a dvou trysek, kohoutku a přítlačné podložky s hlavicí klíče. Vložením kolíku do otvoru z vnější strany, našroubováním podložky s hlavou, použitím klíče pro utažení a přitlačení. Výsledkem této manipulace je otvor v nerezovém dřezu pro baterii;
 • Třetím způsobem je speciální vrták zvaný mrkev. Název se stal tak oblíbeným, že je na obalu dokonce uveden jako vrták na mrkev. Vrták má tvar kužele s průměrem břitu od 6 do 32 nebo dokonce 38 mm. Nebudeme popisovat, jak vrtačku používat, vše je jasné samo o sobě.

Zálohování! Někdy se výběr spotřebitele zastaví na míchačkách s nádobami o velkém průměru. Dřezový odpad a sifon s velkými otvory vyžadují velkou zásuvku. V takových případech existuje několik možností, jak z toho ven: zaprvé je třeba objednat otvory u specialisty, zadruhé je třeba vyvrtat několik otvorů o menším průměru po obvodu. Poté je jednoduše spojte dlátem a odstraňte vnitřní kruh. Je třeba s ním zacházet opravdu opatrně a přesně.

Jak vyvrtat otvor do nerezového dřezu. to jsme probrali, přejdeme ke kamenům.

kámen a pod kamenem

Mnohem zajímavější je téma vrtaných otvorů ve zděných dřezech.

Vezměte prosím na vědomí! Jednoduchá manipulace. práce s vrtákem. není v praxi příliš snadná. Vrták s pobeditovou destičkou je pro tuto práci kontraindikován, protože ani tak nevrtá, jako spíše štěpí, stříhá materiál. Vrták do kovu je dobrý, ale potřebuje nízké otáčky samotné vrtačky (v ideálním případě je lepší použít ruční vrtačku). Vysoké otáčky roztaví hrany.

 • Materiál se může při vrtání rychle zahřívat, což je však obtížné kontrolovat. Do dřezu z umělého kamene je lepší vyvrtat otvor tenkým vrtákem. Pracujte po obvodu celé budoucí dutiny;
 • Přepážky mezi otvory se doporučují „procházet“ dvěma způsoby:
 • Vrubování tahů elektrickou páječkou a následné vyražení zástrčky kladivem;
 • Skládačková pila je vhodná k řezání materiálu. Tento proces sice trvá déle, ale hrana je nejplošší;
 • Obroušení obvodu otvoru se provádí kruhovou brusnou tryskou po celém obvodu. Pokud není v domácnosti k dispozici, použijte běžný kruhový pilník.

Podtrženo, sečteno! Pokud máte diamantový vrták, můžete vrtat i do umyvadla z umělého kamene.

Informujte! Některé mísy mají speciální značení. Jedná se o místa, kde je možné úderem zaměřovacího kladiva prorazit otvor. Je třeba postupovat opatrně, protože samotné značky jsou opatřeny papírovými nálepkami, které se mohou při přepravě odlepit. Proražení v jiném bodě může materiál pouze zničit.

Kde vyříznout otvor??

Další důležitou otázkou, která vyvstává bez ohledu na to, z jakých materiálů byl dřez pořízen, je, zda po instalaci vyříznout otvor zepředu, či nikoli? Případně ji lze provést před montáží a na zadní straně?

Každá metoda má řadu výhod a nevýhod.

Při prvním způsobu budou okraje na přední straně mnohem plošší, ale existuje možnost poškození přední strany dřezu vrtákem, a pokud nemá široký okraj, může dojít i k rozštípnutí okraje.

Při druhé variantě je riziko zničení misky mnohem nižší, ale existuje možnost, že na přední straně vznikne nehezký okraj otvoru. V mnoha případech to není problém, protože okraje otvoru jsou zakryty závitníkem. Při obrácení je možné nechtěně udělat otvor na špatné straně. Proto je nejlepší zvolit stranu, na kterou chcete vodovodní kohoutek instalovat.

V obou případech je nejlepší umístit otvor dále od okraje výrobku, ale nedotýkat se mísy. Nejprve umístěte spodní matici vodovodní baterie na dřez a vyznačte její střed.

Rozdíly v umyvadlech z kamene algomeritu

Pokud jste si například zakoupili kamenné aglomerované umyvadlo, je práce s ním o něco snazší.

Dřez z umělého kamene aglomerátuVe většině případů známí výrobci dodávají frézu nebo jádro, s jehož pomocí lze vyrazit kus kamene, který již byl vyvrtán, ale ne až na doraz. Pokud nejsou přítomny, je výbornou volbou použít diamantový frézovací nástroj nebo vrták a postupovat jako u keramické žuly.

Fostnerova fréza rovněž spravuje otvor v kamenném aglomerátu. Připravte se však na to, že poté bude nutné jej přebrousit, nebo dokonce úplně vyhodit.

Před jakýmkoli úkonem si přečtěte návod k obsluze a provozní předpisy, abyste náhodou nepřišli o záruku na výrobek.

Umělý kámen

Pokud je dřez navržen v jednom celku s pracovní deskou a ve stejné barvě jako pracovní deska, jedná se o akrylátový dekorativní kámen. Z výše uvedených materiálů má nejnižší hustotu, takže se s ním snadno pracuje. Pokud je dřez vyroben z umělého kamene, je odpověď na otázku, jak vyvrtat akrylátový dřez, velmi jednoduchá. pomocí tradičních vrtáků do kovu nebo dřeva.

Běžný otvor pro vodovodní kohoutek má v mnoha případech průměr 35 mm. Pokud je obrobek vyroben z umělého kamene, lze jej snadno vrtat perovým vrtákem do dřeva nebo vidlicovým vrtákem podobného průměru. Práce při nízké nebo střední rychlosti. Když je vrtání tohoto materiálu se objeví ohromně čipy, a který je součástí umělého kamene plast vydává nepříjemný zápach, něco jako epoxidové lepidlo.

Akrylátový dřezAkrylátový kámen je nejměkčí ze všech variant akrylátového kamene, proto se velká část pracovních desek vyrábí právě z akrylátového kamene. Pokud je nutné do ní udělat otvor pro dřez nebo varnou desku, je lepší si to předem nacvičit na středu vyříznuté části, aby nedošlo k poškození celé pracovní desky. Přestože je umělý kámen bez větších problémů řezán skládačkou, je nežádoucí, aby se z nich sekal. Při práci se skládačkou se nezřídka vyskytují koncentrace napětí (ostré přechody, ostré rohy, malé praskliny), které ovlivňují životnost výrobku.

Pokud zvažujete, čím vyvrtat akrylátovou desku, je fréza vynikající volbou, ale ne vždy je k dispozici.

V tomto případě je přípustné vyříznout pomocí přímočaré pily otvor o 5 mm menší, než je požadovaný otvor. Jakmile je skládačka hotová, dokončete ji frézou. Je nutné zkosit hrany R3, snižuje se tím také namáhání a deska déle vydrží.

Více informací v tomto videu.

Jak se vyhnout chybám

Předpokládejme, že se rozhodnete vytvořit otvor pomocí vrtačky a frézy.

Odborníci často vytvářejí otvor, když je dřez již zabudován do pracovní desky. Toto řešení má jedinou výhodu. hrana na přední straně bude rovná. A nevýhod je mnohem více: můžete poškrábat kámen, poškodit umyvadlo, ulomit okraj atd.

Existují dvě zásadně odlišné metody práce. První z nich zahrnuje práci s vrtačkou a druhý vyražení uvolněných odlitků, které jsou součástí konstrukce. Vezměte si každý z nich v pořadí.

Pomocí vrtačky vytvoříme otvor do dřezu pomocí umělého kamene, krok za krokem:

Některá umyvadla z umělého kamene jsou vybavena zalitými zátkami, které lze při montáži vyrazit. Obvykle jsou barevně označeny na přední straně. Nejprve umístěte dřez na jeho místo v pracovní desce, ale nepřipevňujte jej.

Pak je třeba zvolit správný nástroj a tvrdým kladivem zátky vytlouct. Pro tuto úlohu je vhodný vrták o průměru 8 mm, nikoli však šroubovák. Zátka dřezu musí být děrovaná pouze shora, tj. zpřední strany. Pomocí rašple vyhlaďte všechny nepravidelné hrany otvoru.

Pomocí této metody vytvořte otvor pro míchačku.

vyříznout, otvor, keramickém, dřezu
 • Označí se střed a nakreslí se obvod.
 • Vrtákem vyvrtejte otvor o průměru 4 mm po obvodu mísy.
 • Abyste zabránili prasknutí dřezu při vybíjení, pevně jej upevněte.

Pokud je třeba zvětšit poloměr otvoru, je třeba nakreslit další kružnici požadované velikosti. Abyste zabránili prasknutí dřezu, provádějte vždy řezy po obvodu ve vzdálenosti 4 mm. K odstranění nepotřebných částí použijte děrovačku nebo dláto.

V dnešní době je poměrně častou otázkou, jak vyvrtat otvor do žulového dřezu. Důvodem je skutečnost, že při koupi tohoto typu sanitární keramiky většinou nejsou potřeba žádné montážní otvory pro instalaci baterie nebo spínače pod omítku.

Nejjednodušším řešením je určitě pomoc profesionálů, ale při dodržení základních doporučení budete schopni popsaný postup provést sami.