Jaký olej přidat do benzínu pro motorovou pilu

Výběr správného oleje, který lze přidávat a míchat s benzínem

Po zakoupení stroje (viz „Řetězové pily“) jej samozřejmě můžete poprvé použít. Ruská motorová pila) se okamžitě objeví otázka: jakým olejem ředit benzín pro motorovou pilu?? Pokud je péče správně pro techniku, určenou pro práci ve stavebnictví a zahradě může výrazně zlepšit úroveň činnosti samotného zařízení a ne čelit poruchám různých druhů.

Nejdůležitějšími faktory pro přímou funkci stroje jsou použití správného maziva a paliva. Přestože hlavní problémy majitelů těchto strojů souvisejí s výběrem oleje pro jejich „domácí mazlíčky“. V této kapitole se dozvíte, jak vybrat mazivo:

 • V první řadě byste měli mít na paměti, že téměř všechny řetězové pily (viz „řetězové pily“ na straně 54) jsou vybaveny plničkou maziva. Nejlepší řetězové pily) mají dvoutaktní karburátorový motor. Ve svém „arzenálu“ mají také dvě přímé nádrže, a to nádrž na benzín a nádrž na olej. Pro výběr oleje pro řetězové pily je třeba znát určitá kritéria pro tento druh výběru.
 • Za prvé, nezapomeňte, že například modely řetězových pil vyráběné v tuzemsku vyžadují použití pouze jednoduchých olejů, které se používají přímo pro motocykly, a nástroje, které jsou vyráběny v zámoří, potřebují patentované oleje, protože jejich požadavky jsou značně nadsazené.
 • Když to takhle řeknete, jen vy jako majitel stroje můžete určit, jaký olej použít.

Do dovážené motorové pily můžete samozřejmě dát domácí olej. Pak se ale musíte připravit na to, že výkon a produktivita vašeho nástroje se výrazně sníží.

Pokyny pro doplňování paliva do řetězové pily

Jakmile znáte poměry pro přípravu směsi benzínu a oleje, můžete začít plnit. Pokyny pro plnění jsou následující:

 • Začněte přípravou směsi. Po spojení obou hlavních složek je důkladně promíchejte
 • Umístěte nástroj na čistý a rovný povrch. Před odšroubováním víčka plnicího otvoru očistěte nebo vyfoukejte piliny a nečistoty
 • Plnicí hrdlo musí směřovat vzhůru
 • Do plnicího hrdla umístěte malou hubičku a doplňte palivo
 • Kontrola procesu plnění, protože objem nádrže je malý, a proto se rychle plní
 • Nedoplňujte palivo na maximum, jinak by při zavření víčka palivové nádrže došlo k úniku paliva
 • Jakmile je v nádrži palivo, přidejte mazivo na řetěz
 • Spotřeba paliva a maziva na řetěz je přibližně stejná, proto nezapomeňte naplnit obě nádrže současně
 • Po doplnění paliva můžete nastartovat motor

Motor raději nestartujte na místě, kde tankujete, ale vzdálte se 2 až 3 m od něj. Nástroj je připraven k provozu a můžete jej spustit. Informace o tom, jak nastartovat motor řetězové pily, naleznete v tomto materiálu (odkaz).

Jaké oleje zvolit pro motor řetězové pily

Nejste si jisti, jaký olej pro své nářadí použít, pak je čas to zjistit. V řetězové pile se smí používat pouze speciální olej 2T, který je k dostání u všech specializovaných prodejců benzinu. Jedná se o speciální látku, která se používá jako přísada do benzinu pro vzduchem chlazené stroje. Složení těchto látek je následujícího typu:

Pro motorové pily doporučujeme lehčí syntetické oleje, i když jsou dražší než minerální oleje. Hlavní výhodou syntetického oleje je, že se po smíchání s benzinem nezanáší válce. Žádné usazeniny sazí mají pozitivní vliv na životnost motoru. Červená, zelená nebo modrá barva kapaliny je speciální barvivo, které přidává výrobce, aby indikoval přítomnost maziva v benzinu.

jaký, olej, přidat, benzínu

Nejlepší je míchat benzín a syntetiku, ale pokud byl dříve používán minerální olej, nepřecházejte současně na syntetiku. Minerální olej pro dvoutaktní motory podporuje usazování sazí ve válcích po 100 provozních hodinách. Přechodem z minerální na syntetickou směs se saze zředí a rozptýlí po celém motoru. To způsobí poškození vnitřních částí.

Výrobci nářadí uvádějí v dokumentech doporučení, jaký olej je optimální používat. Pokud jsou použity pouze vysoce kvalitní materiály, životnost dílů a výkonnost nástroje je dlouhá. Do dvoutaktního motoru řetězové pily není dovoleno používat automobilový motorový olej, protože má jiné vlastnosti a tloušťku.

Kromě typu oleje je důležitý i správný poměr oleje. Standardní poměr benzínu a tuku je 1:50 nebo 20 ml oleje na 1 litr benzínu. V dokumentaci ke každému nástroji je uveden příslušný poměr. Poměr závisí na faktorech, jako je okolní teplota. Pokud plánujete řezat řetězovou pilou v zimě, je třeba přidat více maziva. Další informace o poměru pro dvoutaktní motory naleznete zde.

Jaký olej do Babetty ?

Konstrukce řetězové pily

Každá řetězová pila má jiné specifikace a je schopna vykonávat jiné práce.Výkonné motorové pily jsou vhodné pro kácení staletých stromů, menší motorové pily jsou vhodnější pro různé kutilské práce v domácnosti:

Řetězová pila má jednoduchou konstrukci, není zde ani převodovka, funguje dvoutaktní pohonná jednotka a je zde jeden benzínový válec.

Standardní bloky řetězové pily:

 • Balíček napájení.
 • Spojka.
 • Zapalovací jednotka.
 • Karburátor.
 • Palivová jednotka (nádrž na olej a palivo).
 • Filtry pro čištění přiváděného vzduchu.
 • Startér.
 • Řetěz.
 • Pneumatiky.
 • Brzda řetězu.
 • Napínací mechanismus.
 • Mazací prvek řetězu.

Každá řetězová pila vyžaduje kvalitní palivo a maziva, aby stroj mohl dlouho pracovat. Jaký druh benzínu použít pro motorovou pilu. a v jakém poměru?

Domácí řetězové pily jsou vhodné pro jednoduché oleje, zahraniční řetězové pily potřebují sofistikovanější palivovou směs, která byla důkladně vyčištěna.

Majitelé řetězových pil se zajímají především o spotřebu paliva. Objem palivové nádrže je obvykle 550 ml. Předpokládejme, že do stroje jsou přiváděny pouze dva kilowatty energie. Za jednu hodinu práce spotřebuje tato jednotka 1,25 litru. Pokud bude nářadí pracovat v režimu přídavného spalování, může to stačit na 20-30 minut nepřetržitého provozu.

Jak smíchat benzín a olej pro řetězovou pilu?

Míchání benzínu a oleje. zahrádkář bude potřebovat malou nádobu, odměrku a konvičku na zalévání. Výrobci zahradní techniky zpravidla vybavují své řetězové pily značkovými nádobami nebo plechovkami vyrobenými převážně z plastu. Pro přípravu paliva je však nejvhodnější používat kovové kanystry, které nereagují s přísadami do oleje a složkami benzinu, čímž chrání obsluhu i životní prostředí. Kovové plechovky vydrží déle na přímém slunci, ale plastové plechovky mají tendenci se v horkém počasí tavit.

Poměr oleje a benzínu pro řetězové pily

Pro pohon dvoutaktní pohonné jednotky musí obsluha smíchat benzín pro motorovou pilu s řádně vyváženým motorovým olejem. Použité palivo musí být bezolovnaté a mít oktanové číslo nejméně 90.

Podíl oleje a benzínu v řetězové pile hraje důležitou roli při ředění paliva. Ve většině případů je doporučený poměr složek 1:50. To znamená 100 ml oleje na 5 litrů paliva nebo 20 ml tuku na 1 litr benzinu.

Pokud musí obsluha doplnit a spustit novou řetězovou pilu, upraví se směšovací poměr zvýšením množství použitého motorového oleje. V těchto případech by poměr paliva a maziva měl být přibližně 1:40. Během záběhu byste měli míchat v tomto poměru, tj. během tohoto postupu by měly být použity 2-3 plné nádrže paliva s olejem. Pokud je benzinová směs přesycena motorovým olejem a poměr motorového oleje je 1:30, vzniká na povrchu válce a stěnách pístu rychle silná vrstva sazí. Tím dojde k vážnému poškození klikového mechanismu.

U výkonnějších čínských řetězových pil by se mělo používat více motorového oleje. A takovou směs je nutné připravovat po celou dobu používání řetězových nástrojů. Vzhledem k tomu, že čínské zahradní vybavení je od počátku výkonné, jeho pohyblivé části podléhají vyššímu tření. Abyste zabránili přehřátí a předčasnému opotřebení, měli byste pily pravidelně doplňovat směsí připravenou v poměru 1:25.

Jaké oleje jsou nevhodné a jaké je riziko úspory peněz?

Ve svých strojích byste neměli používat nekvalitní oleje od neznámých výrobců. Jejich vlastnosti a kvalita jsou nevhodné. Jsou sice levnější, ale v případě poruchy nářadí budete muset zaplatit mnohem více za jeho pozdější opravu. Pokud je řetězová pila používána při vysokém zatížení, nemůžete si být jisti, že levné náhražky budou stále dobře mazat. V každém případě odborníci uvádějí, že spotřeba se zvyšuje až 2krát.

Převodové oleje by se neměly používat. Převodové oleje mají nesprávný viskozitní stupeň.

Řetězový olej pro řetězové pily. Co a kdy používat?

Jednou z častých otázek při prodeji řetězové pily je: Jaký olej použít k mazání řetězu?? Nejčastější odpověď je: cokoli, jen ne použitý olej. To je naprosto správné, ale jsou tu určité nuance. Prodejci například často doporučují kupovat olej na řetězy od výrobců řetězových pil nebo speciálně určený pro tento účel. Často se hodí při nízkých teplotách nebo v případech, kdy dbáte na ochranu životního prostředí.

Jaký olej použít??

Olej by měl být, jak jsem již uvedl, určen pro dvoutaktní motory. Musí být vhodný pro motorové pily. je to uvedeno na obalu. Existují také dvoutaktní oleje pro použití na lodích nebo skútrech. Neměly by se používat, protože provozní podmínky nejsou tak náročné, a proto jsou požadavky na olej poněkud nižší.

Existují oleje, u nichž je uvedeno, že jsou vhodné pro motorové pily, ale i pro lodní motory a skútry. Tento olej můžete použít. Pokud je však určen pouze pro lodní motory nebo skútry, nelze jej.

Výrobci ropy

Společnost STIHL, která vyrábí řetězové pily, je všeobecně uznávána jako jeden z nejlepších olejů. Pokud tedy máte drahou motorovou pilu, možná se budete chtít vyhnout nákupu levnějších olejů.

Husqvarna, další světoznámý výrobce řetězových pil, vyrábí také stejnojmenný dvoutaktní olej. Mnoho uživatelů si však všimlo, že při použití na zařízení jiných značek dochází k nadměrnému kouři a řetězové pily obecně nepracují na plný výkon. Samotné zařízení Husqvarna však s tímto olejem funguje perfektně. Pokud tedy máte řetězovou pilu Husqvarna, měli byste si koupit stejný olej. Je lepší ji nepoužívat pro jiná zařízení.

Existují také známé světové značky, které vyrábějí různé muže, včetně dvoutaktních motorů. Například Ravenol. Olej od těchto výrobců můžete bezpečně zakoupit i vy.

V Rusku se vyrábějí oleje. V zásadě nejsou špatné, pokud je používáte pro domácí účely. To znamená, že se samozřejmě sníží životnost řetězové pily, ale doma si toho nevšimnete, protože motor řetězové pily v každém případě slouží mnoho let v takto mírných provozních podmínkách. Tento druh oleje nedoporučuji pro profesionální práci.

Nejdůležitější je však nenarazit na padělané výrobky. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste olej nakupovat spíše v zavedených obchodech a řetězcích než na nespolehlivých trzích.

Olejová barva

Olej pro dvoutaktní motory se obvykle dodává v červené, modré nebo zelené barvě. To nemá nic společného s výkonnostními vlastnostmi. Barvivo se přidává jen proto, abyste se ujistili, že nemícháte směs benzínu a oleje s čistým benzínem a pak ji nepřidáte někam, kam nemáte.

Minerální nebo syntetické?

Stejně jako v případě automobilů mohou být řetězové pily vybaveny minerálními i syntetickými oleji. Minerální olej se používá ve většině případů kvůli nižší ceně. Syntetický olej však prodlouží životnost vaší řetězové pily, protože se přestanou zanášet stěny válce.

jaký, olej, přidat, benzínu

Nebojte se však minerálního oleje, pokud nemůžete sehnat syntetický. Ačkoli se na stěnách válců usazují saze, není jich tolik. Přesto je životnost pily s takovým olejem poněkud kratší (ale ne katastrofálně).

Jediné, co byste opravdu neměli dělat, je začít používat syntetický olej poté, co jste dlouho používali minerální olej v řetězové pile (více než 100 hodin). Důvodem je, že syntetický olej odplavuje nahromaděné karbonové usazeniny a hrudky mohou skončit na nesprávných místech. Pokud jste tedy začali s minerálním olejem, používejte pouze minerální olej.

Proč přidávat olej do benzínu řetězové pily?

Hlavní důvod, proč je olej pro řetězové pily nezbytný pro provoz spalovacího motoru. Jelikož je hlavní jednotka dvoutaktní, nemá olejovou nádrž. Pokud je nářadí plněno pouze benzínem, dochází k rychlému opotřebení všech prvků systému v důsledku nedostatečného mazání. Motorová pila se v takové situaci velmi rychle porouchá. Píst, klikový hřídel, ložiska a ojnice jsou obzvláště silně deformované. Proto je zakázáno používat k provozu nářadí pouze benzín.

Existuje však jedna zvláštnost, která se týká poměru benzínu a oleje v řetězové pile. V souvislosti s tímto pravidlem je důležité vědět, že nesprávné poměry, ať už větší nebo menší, mohou způsobit poruchy systému. Proto byste měli hned po koupi řetězové pily pečlivě zkontrolovat směs, kterou do motoru nářadí dáváte.