Mohu dát do sekačky strojní olej?

Mohu dát do sekačky motorový olej?

Většina moderních sekaček na trávu používá dvoutaktní, vzduchem chlazené benzínové motory. Motory mají zřídkakdy objem větší než 200 ccm. Taková konstrukce zajišťuje nízkou hmotnost a účinnost stroje.

V některých případech firmy vyrábějí sekačky s vodou chlazenými čtyřtaktními motory. V takovém případě musíte koupit olej vhodný pro motor vozidla. konstrukce motoru je stejná.

LIQUI MOLY Rasenmaher-Oil 30

LIQUI MOLY Rasenmaher-Oil 30 3991 Sezónní olej pro sekačky na trávu 1l je univerzální přípravek. vhodný pro benzínové i naftové motory čtyřtaktních zahradních a motorových strojů se vzduchovým i vodním chlazením. Výrobek se doporučuje pro teploty nad nulou. Použití tohoto oleje zaručuje vysokou stabilitu a dlouhou životnost strojů.

Typy oleje pro sekačky na trávu

Jaký olej do sekačky použít?? Jedním z faktorů, které je třeba mít na paměti, je klima v místě, kde se nacházíte. Různé oleje fungují nejlépe při různých teplotách a ne všechny jsou vhodné pro vaše zařízení.

Nezapomeňte se podívat do návodu k obsluze, kde najdete doporučení výrobce pro vaši sekačku na trávu. Připravili jsme pro vás tohoto průvodce, který vám pomůže vybrat jeden z běžných typů oleje.

SAE-30

mohu, sekačky, olej

Jedná se o nejčastěji používaný olej pro sekačky, protože je ideální pro teploty mezi 4 °C a 37 °C. Pokud je venku chladněji než 4 stupně, pravděpodobně byste neměli sekat trávník. Obecně lze říci, že je to nejlepší volba pro levnou sekačku na trávu od jara do podzimu.

SAE 10W-30

Tento olej má širší teplotní rozsah, od.17°C až 37°C. Protože tento olej snáší nižší teploty, lze jej použít i v jiných motorech. Například u sněhových fréz. Při použití při teplotě nad 28 °C se může zvýšit spotřeba oleje.

SAE 5W-30

Tento olej je nejúčinnější při teplotě nižší než 4 °C. Je tedy ideální pro sněhovou frézu, ale ne pro sekačku na trávu.

Syntetický olej SAE 5W-30

Syntetická verze 5W-30 má široký rozsah teplot, ve kterých může být použita, od.28 až 48 °C. Tento olej funguje po celý rok. Tento olej zlepšuje startování motoru a snižuje spotřebu, ale je také dražší.

Syntetický olej SAE 15W-50

Tento olej má také vysoký teplotní rozsah, od.6°C až 54°C, ale nejlépe funguje při vyšších teplotách. Obvykle se používá pro komerční zařízení na sekání trávy.

Jaký olej použít

Při výběru maziva se berou v úvahu tyto hlavní faktory:

 • zajištění chlazení motoru, ochrana proti tepelným šokům
 • provoz při vysokých otáčkách motoru a vysokém zatížení;
 • odolnost proti korozi během zimních odstávek;
 • bez sazí a sulfátového popela, bez kouře;
 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • dobrá rozpustnost v benzinu;
 • trvanlivost připraveného maziva.

Olej pro sekačky musí splňovat požadavky na biologickou odbouratelnost, celoroční viskozitu a hospodárnost.

Dvoutaktní motory vyžadují směs v poměru oleje a benzínu doporučeném výrobcem. U čtyřtaktních motorů se neprovádí žádné míchání; přísady se sypou do samostatných nádob. Mazání se provádí pomocí olejového potrubí, čerpadla, filtru a ventilů.

Pro dvoutaktní zařízení jsou nejvhodnější typy olejů, které se používají k mazání:

Kapalina obsahuje 5-15 % různých aditiv určených ke zvýšení účinnosti použití, zpomalení koroze a stabilizaci viskozity.

Sekačky na trávu se čtyřtaktními motory vyžadují jednoduchou automobilovou kapalinu, např. SAE30 nebo 10W40 s odpovídajícími technickými vlastnostmi. Důležitou vlastností oleje pro sekačky se čtyřtaktními motory je jeho dlouhodobá stabilita. Složení SF je vhodné pro téměř všechny značky strojů. Pro zimní provoz se doporučuje používat mrazuvzdornou kapalinu. V níže uvedené tabulce naleznete stupeň oleje, který je potřeba do nádrže čtyřtaktní sekačky pro práci při určitých teplotách. Například minerální motorový olej ALKO nebo Zubr ZMD-4T-M SAE30 lze používat při teplotách okolí do.5 C° až 35 C° a polosyntetický olej Mannol 4-Takt Plus 10W-40 SL s teplotním rozsahem od 5 C° do 35 C°.25° až 40° C je určeno pro celoroční použití.

Jaký olej dávat do sekačky na trávu?

Každý ví, že motor automobilu vyžaduje zvláštní péči, aby byla zaručena jeho dlouhá a bezproblémová životnost. Totéž platí pro motor sekačky na trávu: ať už se jedná o sekačku s pojezdem nebo čtyřkolovou sekačku, budete muset řešit otázku, jaký olej použít. Jaké jsou nejdůležitější požadavky na olej pro sekačky na trávu??

Ukazuje se však, že jde o marketingový trik výrobců, a oleje pro čtyřtaktní motory automobilů i motocyklů jsou vhodné pro sekačky na trávu. Stačí dodržovat základní pravidla:

Olej musí být minerální nebo polosyntetický. Plně syntetický olej může spálit motor, proto je lepší ho vůbec nepoužívat. Minerální olej vytváří za chodu sekačky velké množství kalů, proto doporučujeme zvolit polosyntetický olej. Minerální olej je dnes také těžké sehnat.

Viskozita oleje by neměla překročit SAE 30 nebo 10w30, jakostní třída by měla být mezi SE a SJ. Viskozita může narušit provoz motoru, a to i v případě nízkoviskózních olejů. Tyto hodnoty jsou trvale uvedeny na obalu.

Olej volte v závislosti na provozní teplotě. Pokud sekáte za chladného počasí, viskozita oleje může být vyšší, ale při dalším použití je třeba vyměnit olej za správný.

U sekaček se čtyřtaktním motorem se olej nalévá do speciální klikové skříně a nikdy se nemísí s benzínem, protože konstrukce takové benzínové sekačky nepředpokládá mísení oleje a paliva. Naopak může být příčinou poškození motoru. Stačí vyměnit olej alespoň jednou za sezónu, protože do olejové vany se obvykle vejde 450 až 600 ml oleje. to je dobré pro velké plochy. Před každým použitím byste však měli vždy zkontrolovat hladinu oleje.

Jak se používá olej v sekačkách s dvoutaktními motory?

Obvykle se očekává, že na vyžínač s pojezdem bude instalován dvoutaktní motor, a protože motor nemá žádné další díly, není k dispozici žádná samostatná olejová nádrž. Co se v takovém případě stane?? Připravte palivovou směs.Pro dvoutaktní sekačky platí stejná pravidla jako pro jejich větší protějšky, s jednou výjimkou. pro dvoutaktní stroje je třeba koupit olej.

Správné poměry pro míchání paliva a oleje jsou uvedeny na trimmeru (nebo v návodu): 1:32 až 1:35. Toto pravidlo platí pouze pro minerální olej! A protože je obtížné ho sehnat a může vás odradit i cena, nejčastěji se používá polosyntetický nebo dokonce syntetický olej. Všimněte si, že směšovací poměr se poté změní na 1:50. V případě pochybností se pozorně podívejte na obal oleje. obvykle jsou na něm uvedeny tyto informace. Je dobré se ho držet. Pro přípravu směsi stačí přidat 100 ml oleje do pěti litrů benzínu. to by mělo stačit na celou sezónu pravidelného sekání. Pokud ne, postup opakujte.

Výměna oleje

Mazivo je třeba včas vyměnit podle plánu údržby v návodu k obsluze daného modelu sekačky. Účinnost mazání se snižuje v průměru po každých 50 hodinách provozu. Pokud sekačka není v provozu, vyčistěte olejový filtr a vyměňte olej.

 • zapněte sekačku a nechte motor běžet 15 minut na volnoběh;
 • odšroubujte víčko v otvoru nádrže;
 • umístěte před sekačku nádobu na odpad;
 • naklonit stroj směrem k odtoku;
 • po vypuštění použitého materiálu se zátka utáhne;
 • položte sekačku na rovný povrch a otevřete otvor v horní části;
 • naplňte na požadovanou úroveň, zkontrolujte hladinu měrkou;
 • zavřete otvor a zašroubujte zátku.

Objem náplně je u většiny jednotek až 500-600 ml.

Vlastnosti dvoutaktních a čtyřtaktních motorů

Dvoutaktní motor funguje stejně jako čtyřtaktní motor. Jediný rozdíl je v tom, že dvoutaktní motor se otáčí na 2 zdvihy a čtyřtaktní motor se otáčí na 4 zdvihy. Tím se rozumí pohyb pístu směrem dolů nebo nahoru. 2 zdvihy na jednu otáčku klikového hřídele. Zdvih pístu je jeho pohyb, při kterém se energie plynů vznikajících při spalování přeměňuje na užitečnou práci motoru (otáčení).

mohu, sekačky, olej

Dvoutaktní a čtyřtaktní modely spalovacích motorů se od sebe liší konstrukčními a provozními vlastnostmi podle následujících kritérií.

 • Dvoutaktní motory mají vyšší poměr výkonu k hmotnosti a litrovému objemu (přibližně 1,5-1,8krát vyšší).
 • Mazací systém.
 • Čtyřtaktní motory jsou úspornější (mají přibližně o 20 až 30 % nižší spotřebu paliva) a vypouštějí méně toxických výfukových plynů
 • Způsob, jakým je palivo smíchané s atmosférickým vzduchem přiváděno do válce a jakým jsou výfukové plyny odváděny. Mechanismus časování čtyřdobých motorů je k tomuto účelu konstruován: otevírá a zavírá ventily podle potřeby. Dvoutaktní modely nemají žádné emise.
 • Hlučnost při provozu: čtyřtaktní jednotky jsou tišší.
 • Složitost jejich konstrukce: dvoutaktní modely jsou jednodušší.
 • Čtyřtaktní modely mají delší životnost díky lepšímu systému mazání a skutečnosti, že se klikový hřídel otáčí pomaleji.
 • Rychlejší maximální otáčky: dvoutaktní motory se rychleji roztočí.
 • Dvoutaktní motor se snadněji udržuje a ošetřuje než čtyřtaktní. Je také levnější a lehčí než jeho čtyřtaktní protějšek.

Hustota výkonu je poměr mezi výkonem pohonné jednotky a její hmotností. Výkon v litrech znamená poměr výkonu ke zdvihovému objemu motoru (v litrech).

Díky absenci součásti časování ventilů jsou dvoutaktní motory lehčí a jednodušší na konstrukci. Válec je naplněn směsí paliva a vzduchu a expanzí a kompresí je zbaven plynu speciálními otvory: vstupním (blow-by) a výstupním.

Obecná doporučení pro výběr oleje pro sekačky na trávu

Vzhledem k výše uvedeným specifickým vlastnostem konstrukce motoru je nejlepší používat k mazání speciální olej pro sekačky, který musí být vhodný pro teplotní podmínky, v nichž bude stroj používán. Za optimální se považuje speciální plastické mazivo třídy SAE 30. Používá se při teplotách nad 5 stupňů Celsia.

Pokud není k dispozici speciální mazivo, můžete použít mazivo pro automobilový průmysl:

tato plastická maziva jsou rovněž určena především pro kladné okolní teploty a maximální hodnoty nad 35 stupňů.

Typ maziva. minerální a polosyntetické mazivo povoleno. Plně syntetická by byla příliš drahá. Výkonnostní úroveň API. „SF“, „SG“, „SH“, „SJ“ a vyšší. U čtyřtaktních motorů v zahradní technice musí být na štítku uvedeno „4T“.

Nejlepší oleje do sekaček na trávu pro rok 2022

Olej pro čtyřtaktní motory

Toto mazivo je označeno několika kategoriemi ochrany, takže si můžete být jisti jeho kvalitou, když si ho koupíte téměř v každém obchodě. Soudě podle reakcí je tato kapalina vysoce kvalitní a lze ji úspěšně použít v příslušném motoru. Obsahuje vyváženou sadu přísad pro zvýšení účinnosti a konzistence média výrazně rozšiřuje teplotní rozsah použití. Nainstalováno