Jak ředit benzín a olej pro motorovou pilu

Olej a jeho ředění benzínem pro řetězové pily

Aby motor řetězové pily pracoval nepřetržitě, potřebuje olej. Právě motorový olej je zodpovědný za stabilní provoz motoru zahradního nářadí při vyšších otáčkách, spotřebu paliva a množství výparů, které motorová pila vypouští. Vybraný olej znatelně prodlouží životnost důležitých součástí řetězové pily a zvýší její účinnost a produktivitu v terénu.

Mazání motoru může správně fungovat pouze tehdy, pokud splňuje následující požadavky.

 • schopnost mazat díly. složení musí vytvářet rovnoměrný olejový film, který pronikne i do nejmenších drážek motoru a zabrání tření prvků motoru a účinkům vysokých teplot na ně;
 • tvorba kouře. kvalitní mazivo nesmí kouřit. Pokud z výfuku řetězové pily vychází černý kouř, znamená to, že je třeba vyměnit mazivo motoru;
 • žádné karbonové usazeniny. olej nesmí během provozu vytvářet usazeniny, které, pokud se usazují na stěnách karburátoru a tlumiče, snižují jejich výkon a životnost
 • čisticí vlastnosti. kromě udržování chodu motoru musí motorový olej pro motorové pily také čistit stěny a části motoru od nahromaděných dehtů a nečistot;
 • schopnost pracovat při extrémně nízkých nebo vysokých teplotách. kvalitní mazivo nesmí zmrznout v mrazu nebo se vařit na přímém slunci. Nejlepší je zvolit přípravky, které jsou schopné působit v rozmezí.20 až 40 ⁰C;
 • ochrana proti korozi. pokud je řetězová pila používána ve vlhkém prostředí, kondenzát nevyhnutelně proniká dovnitř motoru a způsobuje tvorbu rzi. Motorový olej musí chránit spalovací motory před korozí. Za tímto účelem musí obsahovat vhodné přísady.

Typ motorového oleje hraje důležitou roli při výběru maziva. Na trhu jsou nejběžnější minerální a syntetické oleje. První typ má méně vyvážené složení. které neobsahují většinu užitečných přísad. Syntetické oleje jsou nejoblíbenější, protože lépe chrání součásti motoru před opotřebením, korozí a karbonovými usazeninami. Proto je syntetický olej dražší než minerální.

Řada olejů je oblíbená jak u pravidelných uživatelů, tak u zkušených dřevorubců.

 • STIHL HP. toto mazivo je velmi stabilní a nabízí velmi dobrou ochranu motorů za všech povětrnostních podmínek. Olej dobře odolává korozi a má nízké emise kouře. Složení obsahuje všechna aditiva potřebná pro váš motor, včetně složek, které zabraňují tvorbě sazí;
 • STIHL HP Ultra je vysoce výkonné mazivo. Vynikající mazací vlastnosti, dobrá odolnost proti opotřebení a korozi. Obsahuje bezpopelnaté přísady, které zaručují bezpopelnatost karburátoru a tlumiče;
 • Husqvarna HP. výrobek této značky se vyznačuje přítomností aditiv ve složení, která mají kompenzovat špatnou kvalitu použitého benzínu. Mazivo je vyrobeno na polosyntetické bázi a je vysoce odolné proti korozi.

Při výběru oleje pro dvoutaktní motory řetězových pil je důležité se předem informovat o jeho trvanlivosti. Je třeba mít na paměti, že kvalitní mazivo nevydrží déle než 5 let, i když je skladováno v uzavřeném obalu. Proto je nejlepší kupovat výrobky s trvanlivostí 2-4 roky.

Jak ředit benzín olejem pro motorové pily: typy olejů, výběr benzínu, poměry a postup míchání

Většinu různých značek řetězových pil kupují majitelé venkovských domů. Zázračný stroj je nepostradatelný při sběru palivového dřeva a zakládání hospodářských budov. Ti, kteří stroj používají již delší dobu, znají základy používání řetězové pily. Začátečníci by však rozhodně měli vědět, jak ředit benzín a olej pro motorovou pilu. O tom je tento článek.

Řetězové pily pro domácnost

Ve specializovaných obchodech s vybavením je k dispozici široká nabídka domácích i zahraničních řetězových pil. Pro domácí účely existují lehké nástroje, které nemají vysoký výkon. Jeho hlavním prvkem je řetěz s řezacími zuby. Je poháněn dvoutaktním benzínovým motorem, který nemá samostatný systém mazání opotřebitelných dílů. Olejová nádrž není naplněna čistým benzínem, ale směsí benzínu a oleje, která nejen udržuje motor v chodu, ale také ho maže. Při přípravě směsi musí každý uživatel vědět, jak ředit benzín s olejem pro motorové pily.

Rychlost řetězu závisí na otáčkách motoru, který je chlazen vzduchem. Pro mazání a chlazení je k dispozici samostatná olejová nádrž. S rostoucími otáčkami se zvyšuje i automatický přívod oleje. Aby řetězová pila správně fungovala, je nutné kontrolovat obsah dvou nádrží. motoru a řetězu.

Jaké poměry kapalin je třeba smíchat??

Každý výrobce řetězové pily určuje vlastní poměr směsi benzínu a oleje a uvádí jej v technickém listu stroje při nákupu pily. Poměr benzínu a oleje pro domácí řetězové pily se obvykle doporučuje 1:15 nebo 1:20. Chcete-li zjistit, kolik oleje potřebujete na litr benzinu, potřebujete 1000 / 15 = 65 ml a 1000 / 20 = 50 ml. V prvním případě se do každého litru benzinu přidá 65 ml oleje a ve druhém 50 ml oleje. U dováženého vybavení jsou poměry mírně odlišné.

U řetězové pily Husgvarna o výkonu 2 kW doporučuje výrobce poměr 1:50. е. Na každý litr benzinu přidejte 20 ml oleje. Řetězové pily čínské výroby potřebují 40 ml oleje na litr benzínu v poměru 1:25.

Nezapomeňte, že přebytek oleje zvyšuje množství karbonových usazenin v benzinu, ucpává válec, poškozuje pístní kroužky a snižuje kompresi. Nedostatečné množství oleje způsobí přehřátí motoru a výrazné snížení výkonu nástroje.

Pokud jste ztratili dokumentaci a nejste si jisti, jak namíchat benzín a olej pro vaši řetězovou pilu, můžete se obrátit na servisní středisko, kde vám poskytnou potřebné informace.

Jaký druh benzinu použít?

U zahraničních modelů by oktanové číslo nemělo být nižší než 90, proto se doporučuje benzín AI-92 a AI-95. Ve všech případech používejte bezolovnaté palivo, aby neobsahovalo olovo, které může poškodit části nářadí. Jak smíchat benzín a olej pro řetězovou pilu? Vždy dodržujte doporučení výrobce.

Nepoužití paliva, které neodpovídá požadovanému oktanovému číslu, může mít za následek značné poškození stroje a narušení všech továrních nastavení.

Mám použít AI-95??

Ti, kteří se se svou motorovou pilou teprve seznamují a snaží se vykonávat některé domácí práce, používají místo AI-92 palivo AI-95, protože se domnívají, že je kvalitnější. Benzín s oktanovým číslem 95 se vyrábí z AI-92 přidáním různých aditiv. Na dvoutaktní motory mají speciální aditiva nepříznivý vliv vzhledem k jejich konstrukci. Na vnitřních stěnách nástroje se hromadí a časem se odlupují, čímž ohrožují funkci nástroje. Proto odborníci doporučují kupovat do směsi pro motorovou pilu pouze Ai-92.

Míchání oleje pro řetězovou pilu

K mazání vnitřních částí benzinového motoru se používají speciální oleje s následujícími vlastnostmi:

 • Kvalitní čištění. úzké kanály karburátoru se nesmí ucpat nečistotami palivové směsi.
 • Při hoření musí vypouštět málo kouře. olej hoří společně s benzínem v motoru pily. Velké množství kouře má negativní vliv na výfukový systém a zdraví obsluhy pily.
 • Nevytvářejte usazeniny sazí, které by se mohly přichytit na pístu a ucpat výfukový systém.

Použití oleje horší kvality může majiteli řetězové pily způsobit vážné problémy, které vedou k nákladnější a dražší generální opravě. Kolik oleje do řetězové pily dávat, uvádí výrobce na obalu. Toto dávkování musí být dodrženo, protože nesprávné poměry mají negativní vliv na životnost nástroje.

Hlavní značky olejů pro řetězové pily

Přední výrobci maziv pro řetězové pily jsou STIHL a Husgvarna. Pily používají následující oleje:

 • STIHL HP. minerální olej pro nářadí stejné značky. Má červenou barvu, dodává se v různých baleních, dokonce i na jedno použití, což je velmi výhodné.
 • HP Ultra. na syntetické bázi, se zlepšenými vlastnostmi, vhodný pro nízkoteplotní aplikace.
 • Vitals Semisynthetic. určeno pro levné modely, používá se celoročně.
 • Husgvarna HP. polosyntetický, s aditivy pro kompenzaci nekvalitního benzínu. Je vhodný i pro jiné značky.
 • Champion Jaso FD. poskytuje spolehlivou ochranu všech částí motoru.

Na trhu s dvoutaktními motory je široká nabídka produktů od různých výrobců. Způsob ředění oleje pro řetězové pily je uveden na obalu. Je lepší kupovat výrobky od renomovaných společností, což pomůže udržet nástroj déle v provozuschopném stavu.

Jak míchat benzín s olejem pro motorové pily?

Pro smíchání ingrediencí potřebujete:

Maziva

Benzín

Výrobci motorů doporučují používat vysokooktanový benzín značek AI-92, 95. Nepoužívejte palivo s různými oktanovými přísadami. Během této doby může dojít k jeho dehtování a polymerizaci, což zhoršuje výkon motoru.

Doporučujeme nepoužívat benzín, který byl skladován déle než 60 dní

Většina motorů řetězových pil je konstruována pro použití olovnatého benzinu. Pokud jste si zakoupili nástroj s katalyzátorem (víčko palivové nádrže bude zelené), doporučujeme bezolovnatý benzín.

Čím více paliva používáte, tím vyšší je spotřeba paliva a tím větší je riziko předčasného opotřebení pístní skupiny. Doporučuje se také nepoužívat benzín s oktanovým číslem vyšším než 95. To vede k předčasnému opotřebení pístní skupiny motoru.

Olej

Vzduchem chlazené dvoutaktní motory nejsou konstruovány s odděleným olejovým systémem. Pohyblivé části jsou mazány olejem obsaženým v palivové směsi. Proto je důležité používat kvalitní oleje od osvědčených výrobců.

Doporučené oleje pro plnění řetězové pily:

 • STIHL HP je speciálně vyvinut pro motory řetězových pil. Je osvědčený za všech povětrnostních podmínek a poskytuje dokonalý výkon motoru.
 • Husqvarna HP. olej od známého výrobce zahradní techniky. Speciální aditiva omezují tvorbu karbonových usazenin v klikové skříni, které mohou být způsobeny nekvalitním palivem.
 • Oleo-Mac Prosint 2T. multifunkční olej se syntetickými estery. Chrání části motoru před korozí, snižuje opotřebení strojů a dílů.
 • Champion JASO FD. kvalitní olej od renomované společnosti. Poskytuje dobrou ochranu všech pohyblivých částí motoru;
 • Vitals Semisynthetic je vícestupňový olej pro modely řetězových pil nižší třídy a je vhodný pro použití při teplotách od.20 °C výše.20 až 40 °C 0.

Důležité: nepoužívejte minerální, polosyntetické nebo syntetické motorové oleje. Jsou určeny pro jiný typ motoru a nemají potřebné vlastnosti.

Doporučení pro maziva

I majitel proporčně správné řetězové pily může svému stroji uškodit, pokud použije komponenty, které jsou horší nebo nejsou vhodné pro zamýšlené použití. Obecně se doporučuje používat speciální kapaliny.

Dvě slova o ropě.

Olej pro dvoutaktní motory je určen především pro benzínové elektrické nářadí. Vždycky je nějak barevná. modrá, zelená, červená, růžová. To proto, aby bylo při přidávání do benzinu jasné, že se jedná o hotovou směs, kterou lze nalít do nádrže. Velcí výrobci, jako například STIHL, mají k dispozici několik druhů olejů, každý v jiné barvě.

Pokud máte pilu, pro kterou je doporučený olej od stejného výrobce, postupujte podle tohoto doporučení, pokud jste začátečník. Pouze metodou pokusů a omylů najdou zkušení „pilníkáři“ olej, který jim nejlépe vyhovuje.

Do dvoutaktního motoru nedávejte motorový olej! Ačkoli je internet plný těch, kteří říkají „piju a jde to dobře“, věřte mi: ještě neukázali mistrovi píst svého nástroje. A pochybuji, že budete spokojeni s kouřem vycházejícím z tlumiče výfuku.

a o benzínu

Tvrdit, že benzín v ropném průmyslu je nekvalitní, je zřejmé. Špatné palivo můžete „dostat“ nejen na nejmenované čerpací stanici, ale i na velkých čerpacích stanicích s velkým jménem. Vysoce kvalitní benzín je pro moderní, technologicky vyspělé řetězové pily nezbytný. umožňuje jim pracovat s maximální účinností a minimálním opotřebením. V dnešní době je běžným požadavkem používání benzínu s oktanovým číslem nejméně 92. Má správné specifikace pro řetězové pily.

U starších sovětských strojů bylo možné nádrž naplnit 76. Dnes byste to neměli dělat ani s levnými čínskými pilami, protože tím jen urychlíte jejich „smrt“. Nedoporučuje se zvolit druhý extrém. nalít 95 nebo dokonce 98 do drahých nástrojů a myslet si, že mu to udělá dobře.

Do dvoutaktních motorů doporučujeme tankovat benzin třídy 92, který můžete zakoupit u důvěryhodného dodavatele a jehož kvalitou jste si jisti.

Zákazníci se ptají: čím lepší palivo, tím lepší pila? Proč nepoužíváte 95?? Vyspělejší vozy vyžadují pouze toto.

Odpověď: Většina ruských benzinů 95 je stejná jako 92, ale s přísadami snižujícími detonaci. Toto nastavení není pro motorovou pilu důležité. potřebuje co nejčistší benzín, protože aditiva do benzínu jsou zbytečná. Logika je tedy jednoduchá: lepší čistá 92 než dražší 95, ale se zbytečnými přísadami.

Příklad sestavy řetězové pily Fubag FPS 56

Oblíbená řetězová pila FUBAG FPS 56 s dvoutaktním motorem pomáhá popsat základní kroky při sestavování nářadí.5 kW.

Stejně jako většina řetězových pil se dodává v nesloženém stavu: tělo, vodicí lišta a hlava pily se dodávají samostatně. Kromě hlavních dílů sada obsahuje: skříňku na nářadí, nádobu na benzinovou směs, kryt pneumatiky, ozubený doraz, pilník na broušení řetězu a ochranné brýle.

Vše je jasné. přejděme k montáži: 1. Posuňte ochranný kryt směrem k přední rukojeti a zkontrolujte, zda je brzda řetězu zapnutá.

Povolte matice a sejměte kryt řetězu.

Nasaďte řezací článek (je součástí dodávky řetězové pily FUBAG FPS 56).

Otočte řetěz na řetězovém kole a současně nasaďte lištu na vodicí lištu.

Zkontrolujte, zda je směr otáčení řetězu správný.

Nasaďte kryt řetězu na hlavní část pily a ručně utáhněte matice.

Řetěz napněte otáčením napínacího šroubu, dokud se spojovací článek nedotkne spodní strany vodicí lišty.

Vytáhněte konec vodicí tyče a nakonec utáhněte matice.

Ručně zkontrolujte, zda se pila otáčí rovnoměrně a zda je správně napnutá.

Pokud je vaše řetězová pila vybavena systémem napínání řetězu, jako je například FPS 37, nezabere její opětovné sestavení více než minutu. Pro tento

Umístěte lištu a řetěz na čepy řetězové pily ve správném směru (řezné zuby musí směřovat ve směru jízdy).2. Nasazení krytu. Abyste se ujistili, že je uzávěr správně nainstalován, upravte polohu. 4) Upravte polohu krytu tak, aby kolíky na krytu zapadly do otvorů v pneumatice.3. Vytáhněte dorazový konec šroubu a trochu ho utáhněte, aby se lišta a řetěz nekývaly, ale aby byla v řetězu stále určitá vůle pro nastavení napnutí.4. Otáčením kolečka upravte napnutí řetězu.

Vytáhněte zarážku a utáhněte kryt, aby byl nástroj bezpečně upevněn.

Řetěz příliš neutahujte, protože by se mohl brzy opět roztáhnout. Řetěz musí mít malou rezervu. Ruční kontrola není obtížná. Ideální je, pokud se dá odklonit na milimetr od tyče.

Jaký druh benzínu do motorové pily??

Odborníci doporučují používat bezolovnatý benzín s oktanovým číslem vyšším než 90. Zahraniční modely vyžadují vyšší třídy benzínu a používání značkových olejů od výrobců nářadí. Palivo AI-92 je považováno za ideální řešení. Jak natankovat palivo do řetězové pily STIHL STIHL 180? V tomto případě se jedná o oleje ve směsi 1:40. AI-95 je také velmi vhodný, ale odborníci jsou přesvědčeni, že je lepší jej nepoužívat pro řetězové pily.

Vyrábí se totiž na bázi AI-92 s použitím určitých přísad, které mění kvalitu paliva. Tyto součásti se usazují na vnitřních částech nástroje, a když dosáhnou kritické hmotnosti, začnou se odlupovat, čímž naruší fungování mechanismu. Nejlepší je řídit se návodem k obsluze pro váš konkrétní model. Doporučuje se používat čerstvý benzín, protože dlouhé skladování v nádobách ztrácí oktanové vlastnosti.

Pozor na padělané palivo!

Malé soukromé společnosti z Číny a dalších asijských zemí se specializují na výrobu motorových olejů, které se prodávají za nižší cenu pod značkou předních výrobců.

 • Vlastnosti padělaných výrobků jsou výrazně horší než u značkových originálů. Neustálé používání padělaných výrobků má negativní vliv na výkon a životnost řetězové pily.
 • Stav a kvalitu oleje dokáže určit pouze zkušený technik, proto se můžete vyhnout rizikům nákupem spotřebního materiálu v síti značkových a licencovaných prodejců.
 • Použití nekvalitních maziv servisními techniky je zákonným důvodem ke zrušení záruky pro majitele vadné pily.

Jak ředit olej do motorové pily. tipy odborníků

5 / 5 ( 2 hlasy )

V této publikaci podrobně vysvětlujeme, jak ředit olej v řetězové pile, sekačce na trávu nebo v jakémkoli dvoutaktním motoru. Jaký olej je nejlepší ředit, jaký poměr použít a k čemu může vést nesprávné dávkování. odpovědi na všechny tyto otázky najdete zde.

Olej nebo také aditivum je důležitou součástí palivové směsi pro motorovou pilu. Při chodu dvoutaktního motoru se molekuly oleje usazují na motoru (stěny válců, klikový hřídel, ojnice) a vytvářejí klouzavý ochranný film. Tím se výrazně sníží fyzický kontakt mezi třecími částmi.

 • Správný poměr oleje a benzínu
 • Který olej je lepší používat
 • Jak snadno se aditivum ředí benzínem
 • Jak skladovat zředěnou benzinovou směs
 • Důsledky a příznaky nesprávného poměru oleje
 • Lze míchat různé barvy oleje
 • Závěr a připomínky
 • Čínské pily vyrobené v Číně. vyplatí se koupit (pro nezkušené uživatele)
 • Výběr správné vodicí lišty a řetězu motorové pily podle značky pily. Tabulka velikostí

Poměr oleje a benzínu pro řetězovou pilu

Mnoho uživatelů jednoduše zapomíná, jaké procento oleje je třeba ředit benzínem pro moderní řetězovou pilu nebo vyžínač. Není se za co stydět, protože většina lidí se na tuto otázku ptá jen několikrát do roka. Tyto informace lze snadno nalézt v návodu k obsluze stroje, ale zde to není tak jednoduché. Například čínští výrobci nás často matou a předepisují v technickém listu poměr 1:20 nebo 1:25. Tento poměr je pro stroj nebezpečný, jak si vysvětlíme o něco dále.

Správný poměr:

ředit, benzín, olej, motorovou, pilu

pro naše podmínky (současná jakost ropy a kvalita benzínu na trhu) je to pouze 1:50 (zřídka 1:40). Jinými slovy, 1 g oleje na 50 ml benzínu.

množství benzinu AI-92, l množství 2T oleje, ml
Poměr 1:50 podíl 1:40
0,5 10 ml 12,5 ml
1 20 ml 25 ml
1,5 30 ml 37,5 ml
2 40 ml 50 ml
5 100 ml 125 ml
10 200 ml 250 ml

Používá se pouze benzín AI-92

Žádný 95 oktan, který je ve skutečnosti stejný jako 92, ale se spoustou aditiv, která jsou pro dvoutaktní motor extrémně škodlivá (protože tato aditiva ruší správnou detonaci mechanismu).

Důležité: V některých případech je povoleno přidat o něco více dvoutaktního oleje než obvykle (ne 20 gramů na litr, ale 22-25 gramů). Například při provozu motorové pily po opravě pístní skupiny nebo při použití levného čínského oleje.

Jaký olej je nejlepší pro benzín v motorové pile?

Není žádným tajemstvím, že každý výrobce řetězové pily doporučuje používat vlastní aditivum do dvoutaktního oleje. Ale není to tak jednoduché. Pokud si koupíte levnou čínskou motorovou pilu, určitě není od věci naředit v ní olej renomovanými, osvědčenými značkami. Kterým olejem je tedy lepší ředit benzín?? Neexistuje jediná správná odpověď a je ovlivněna řadou faktorů:

 • Během záruky. Většina renomovaných výrobců doporučuje používat pouze jejich vlastní olej. Pokud servisní technik v případě záruční reklamace zjistí, že jste natankovali olej jiné značky, má plné právo odmítnout bezplatný servis.
 • Důvěryhodné značky. STIHL, Echo, Husqvarna: známé a důvěryhodné značky. Je nejlepší na trhu. Při použití značkového oleje pro dvoutaktní motory se o svůj stroj nemusíte vůbec starat.
 • Levná ropa (ruská nebo čínská). Jsou to Champion, Rezer, Krotof, Patriot a mnoho dalších. V některých případech je zcela v pořádku, pokud se mírně zvýší podíl oleje ve směsi. Vyplatí se pečlivě vybírat. přečtěte si recenze, poptejte se. Například na naši službu vůbec nezapůsobil dvoutaktní olej „Gazprom“. začne ztrácet své vlastnosti již po 2-3 dnech ředění benzínem.
 • Pozor na padělky. Olej STIHL je většinou padělaný. Podobné varianty najdete na společných farmářských trzích nebo u cikánů. Olej 2T vždy kupujte u specializovaných prodejců.
 • Žádný dvoutaktní olej pro lodní motory. Není vhodný pro řetězové pily a vyžínače, protože olej je příliš řídký.к. je určen pro vodou chlazený systém, nikoliv pro vzduchem chlazený systém.

Jak ředit aditivum benzínem

Pokud víte, jak ředit dvoutaktní olej s benzínem, je lepší použít speciální kanystr pro zkušené obsluhy řetězových pil, které znají správný poměr od oka. Ale i oni se v tomto případě často mýlí. Zde je několik možností, jak rychle a správně namíchat benzinovou směs:

 • Stříkačka a malá nádoba jsou ideální pro ty, kteří zřídka používají motorovou pilu nebo vyžínač. Nejlépe je zakoupit 20ccm injekční stříkačku v jakékoli lékárně.
 • Tovární balení s dávkovačem. o něco dražší než standardní láhev, ale velmi pohodlné.
 • Speciální kanystr, který používají profesionálové, kteří rádi pilují celý den, a ne s jednou řetězovou pilou.
 • Jednotlivá balení jsou lahvičky a sáčky po 20, 50 nebo 100 gramech. Ve srovnání s velkou lahví to není tak výhodné, ale někteří lidé se nechtějí trápit s poměrem.

Jak správně ředit?

Číselné údaje o ředicích poměrech jsou uváděny s takovou přesností z určitého důvodu. To znamená, že neříká „vezměte si přibližně toto množství oleje“. Přesný poměr nelze odhadnout od oka, proto je nutné použít něco, co odměří přesné množství oleje a benzinu.

Některé levné řetězové pily se obvykle dodávají s odměrkou s označením. Obvykle má několik stupnic pro různé proporce. Nebo pokud výrobce uvádí, že tato nádrž je určena pouze pro použití s řetězovou pilou a je s ní dodávána. Na stupnici by měly být dvě vodorovné tečky. Spodní z nich ukazuje, kolik benzinu je třeba natankovat. horní. hladina, které by měla směs dosáhnout po přidání oleje do benzinu.

K přesnějšímu odměření oleje můžete použít injekční stříkačku. nejlépe alespoň o 20 ml.

Obecně platí, že do odměrky nalijte benzín, přidejte odměřené množství oleje a protřepejte.

Směs vždy připravujte v samostatné nádobě, nikoli přímo v nádrži řetězové pily. V opačném případě by se olej mohl dostat do karburátoru dříve, než se zředí benzínem, což by mohlo ztížit startování až do nutnosti vyjmout karburátor a vyčistit jej.