Řetěz řetězové pily se při volnoběhu točí

Proč řetězové pily rychle táhnou?

Za normálních okolností by se pila měla po liště pohybovat volně a bez větší námahy. Pokud je obtížné tyčí pohybovat, znamená to, že je příliš utažená.

Pokud je napětí na pilovém kotouči příliš velké, začne se lišta zahřívat a opotřebovávat, čímž se motor více namáhá a rychle se opotřebovává. Nikdy nespouštějte stroj, pokud je řetěz uvolněný, protože by se mohl přeříznout nebo zachytit a ohrozit uživatele při řezání. Řetěz by se mohl utrhnout z pneumatiky a poranit vaše končetiny, často by došlo k přetržení samotného řetězu a poškození pneumatiky. Také práce s uvolněným řetězovým prvkem vede k jednostrannému opotřebení lišty, po kterém stroj přestane provádět přímé řezy a pila se pohybuje do stran.

Poruchy motoru řetězové pily

Příznaky poruchy motoru řetězové pily:

V určitých situacích je nejlepší zavolat odborníka a odvézt řetězovou pilu do autorizovaného servisu. Některé závady však můžete opravit sami.

Pokud se musí nejprve správně určit příčina problému, bude celá oprava jako střílení z děla do vrabců, nebo možná dokonce střílení do „vymyšleného“ vrabce, protože poškození nemusí být vůbec na místě.

Pokud se pokoušíte motorovou pilu nastartovat, ale ona nenastartuje a neozývají se žádné podivné zvuky (klepání, skřípání), není startování správné (pokud dlouho taháte motorovou pilu na sytič, motor se zaplaví palivem a poté se obtížně startuje).

Jak správně nastartovat studený motor? 1. Přesuňte páčku nebo spínač do polohy „sytič zavřený“. 2. Pokud je váš model vybaven plnicím čerpadlem, napumpujte palivovou směs do karburátoru. 3. Táhněte za startovací rukojeť, dokud se neobjeví odpor, a pak prudce trhněte do strany (2-3krát). Startovací šňůru není třeba z řetězové pily „vytrhávat“! Pila by se měla spustit a poté zastavit. 4. Pokud se motor nepodaří nastartovat, nastavte páku do polohy polovičního plynu nebo do provozní polohy a zkuste řetězovou pilu nastartovat v této poloze. Poznámka: Některé modely mají spínač zapalování, ujistěte se, že je zapnutý.

Co dělat, když motor stále nestartuje?? Nejprve odšroubujte zapalovací svíčku a zkontrolujte ji. Může se stát, že při startování řetězové pily za chladného počasí se spalovací komora neúmyslně naplní palivovou směsí. V takovém případě odšroubujte zapalovací svíčku, vysušte spalovací komoru suchým chodem, vyčistěte zapalovací svíčku a poté se pokuste pilu znovu nastartovat.

Jak zkontrolovat zapalování zapalovací svíčky? Odšroubujte zapalovací svíčku připojenou k zapalovacímu kabelu, nasaďte ji na válec a vytáhněte startér. Buďte opatrní! Během tohoto postupu se nedotýkejte zapalovací svíčky rukama! Pokud vidíte modrou jiskru, je zapalovací svíčka v pořádku. Zašroubujte zapalovací svíčku zpět a zkuste pilu znovu spustit. Pokud opět selže, zkontrolujte spojení mezi vysokonapěťovým kabelem a zapalovací svíčkou, cívkou a systémem zapalování.

Stav zapalovací svíčky ukazuje, co je s pilou v nepořádku:

  • Suchá žhavicí svíčka. Zdá se, že palivová směs se nedostává do válce. Problém není v zapalovací svíčce, takže ji našroubujte zpět. A zkontrolujte palivový systém.
  • Mokrá, silně znečištěná zapalovací svíčka. Příčinou přeplňování je buď chybné spuštění motoru, nebo chybné seřízení karburátoru.
  • Na zapalovací svíčce je černé znečištění. Mohou být způsobeny nekvalitním olejem (používejte pouze originální olej pro vaši pilu), špatně regulovaným karburátorem nebo nesprávně namíchaným palivem. Vyčistěte zapalovací svíčku, šídlem nebo jehlou odstraňte nánosy karbonu, zbruste elektrody a zašroubujte je zpět.

Při kontrole zapalovací svíčky věnujte pozornost mezeře mezi elektrodami (měla by se pohybovat mezi 0,5 a 0,65 mm). Opotřebované těsnění je třeba vyměnit.

Řetěz se neotáčí

Proč se při plném chodu motoru neotáčí řetězový řetěz??

  • Hnací řetězové kolo. Buď je zaseknutý, nebo je korunka tak opotřebovaná, že se to nedá ovlivnit a řetěznezapne motorovou pilu. V obou případech je třeba řetězové kolo znovu sestavit a zjistit přesnou příčinu, proč se řetěz neotáčí. Pokud je korunka opotřebovaná, je třeba vyměnit řetězové kolo (nebo korunku, pokud má řetězové kolo prefabrikovanou konstrukci).
  • Brzda řetězu je zablokovaná V důsledku toho je řetězové kolo blokováno brzdovým mechanismem a motor běží. Vypněte motor a uvolněte brzdu. Pokud k tomu dojde při zatížení, bude nutné vyměnit brzdový mechanismus i řetězové kolo, protože vysoké teploty mohou způsobit roztavení a přehřátí mnoha součástí.

Řetěz se neseká

Výkon řetězové pily je nižší, protože zuby řetězu jsou tupé. Jedná se o nejčastější problém, protože broušení je třeba provádět pravidelně. Jak to provést pomocí stroje, pilníku nebo brusky, si přečtěte v příslušném článku.

Zastaví se při maximálních otáčkách a běží pouze na sání

  • Vzduchový nebo palivový filtr je ucpaný. Těsnění je třeba vyčistit a zkontrolovat.
  • Dmychadlo je nefunkční, a proto neproudí palivo a nefunguje benzínové čerpadlo na motorové pile. Vezměte jehlu a pečlivě očistěte dichotomii.
  • Vadné palivové čerpadlo. Vyjměte čerpadlo a zkontrolujte, zda neuniká plyn. V případě netěsnosti vyměňte těsnění nebo čerpadlo.

Střílí do tlumiče výfuku:

  • Obohacená směs vzduchu a paliva. Proč motorová pila utíká?? Příliš mnoho benzinu ve směsi a málo vzduchu, takže směs v komoře zcela neshoří a částečně shoří v tlumiči výfuku. Usazeniny výfukových plynů jsou zřejmým příznakem. Vyčistěte vzduchový filtr nebo seřiďte karburátor.

Karburátor se spustí:

  • Příliš pozdní zapálení směs vzduchu a paliva nestihne ve válci shořet a vydává zvuk podobný malé explozi.
  • Chudá směs vzduchu a paliva. Do směsi se dostane příliš málo benzinu, je třeba regulovat motorovou pilu, přesněji řečeno trysky, aby se zvýšil průtok benzinu. Proč řetězová pilase ze stejného důvodu vytáhne.

Jak prodloužit životnost spojky?

Aby se předešlo neplánovaným opravám, musí obsluha řetězové pily dodržovat určitá doporučení. Pomáhají prodloužit životnost spojky řetězové pily a chrání ji před poškozením hlavních aktivních součástí.

  • pravidelné mazání dílů spojky;
  • Z mechanismu včas odstraňte prach a zaschlý olej;
  • Řetězovou pilu používejte pouze s plně opravenou vodicí lištou a dobře nabroušeným řetězem;
  • Zabraňte kontaktu nasazené řezací lišty s tvrdými kovovými předměty.

Řetězová pila má spojku, která není správně zaaretovaná v brzdové páce. Aby se předešlo dalšímu poškození, měla by obsluha vždy zkontrolovat páku a ujistit se, že se řetěz neotáčí, když je nájezdová brzda zapnutá.

Řetězová pila se nespustí

Pokud má řetězová pila potíže se startováním, mnoho lidí viní karburátor. Ve skutečnosti existuje několik možností a příčina závady může být jakákoli:

  • Ucpaný vzduchový a/nebo palivový filtr. Problém se vyřešil vyčištěním filtru.
  • Nedostatek paliva v nádrži. Ano, někdy se to může stát. někteří majitelé řetězových pil zapomínají doplňovat náplň a myslí si, že se páry z kapalin odpařují. V nádrži je dost benzinu na půl roku. Palivo by také nemělo být v nádrži skladováno déle než 14 dní.к. benzín se odpařuje a oktanové číslo se snižuje.
  • Zkontrolujte potrubí od palivové nádrže ke karburátoru. může být ucpané nebo poškozené a způsobovat, že do nádrže neproudí benzín.
  • Na zapalovací svíčce není jiskra. Proč není jiskra? Důvodů může být mnoho: chybí kontakt, je třeba vyměnit zapalovací svíčku nebo je svíčka netěsná. Proč se zapalovací svíčka na motorové pile plní. to je jiná věc. Pokud se však objevila, je třeba ji vysušit a znovu nainstalovat a pak zkontrolovat jiskru. Pokud je na zapalovací svíčce silná usazenina, doporučujeme ji vyměnit.
  • Zkontrolujte, zda se na tlumiči výfuku nenachází karbonové usazeniny. Pokud se objeví saze. důkladně vyčistěte tlumič výfuku, ale přesto doporučujeme odvézt řetězovou pilu do servisu, aby zkontrolovali válec a píst, t.к. Karbonové usazeniny jsou neklamným znamením, že určité části skupiny válec-píst nepracují správně.
  • Karburátor je zablokovaný. Jak seřídit motorovou pilu, aby karburátor fungoval bezchybně, jsme se věnovali v samostatném článku.

Pokud žádná z výše uvedených metod nepomohla, jedná se o závažnější problém s ojnicí a pístem. V takovém případě je vhodné mít řetězovou pilu v dílně.

řetěz, řetězové, pily, volnoběhu, točí

Kdy řetěz napnout

Lze tedy konstatovat, že řetěz řetězové pily je třeba po každém použití napnout:

  • Musíte si koupit a sestavit nový nástroj;
  • po výměně řetězu;
  • broušení mimo bar;
  • značná zátěž;
  • pevné překážky v oblasti řezání.

obecně: řetěz řetězové pily je třeba napnout, pokud vidíte, že se prověšuje. Před řezáním a během něj je důležité sledovat řetěz.

Lze řetěz zkrátit samostatně?

Pokud je řetěz řetězové pily natolik natažený, že jej již nelze napnout, je nutné jeho délku zkrátit.

Musí se také provést, pokud je stávající lišta kratší než řetěz a nelze najít vhodnou pilovou jednotku.

Jednotku pily je možné také rozšířit přidáním nových článků. Ty lze zakoupit samostatně nebo je vyjmout z podobné jednotky. V obchodech můžete vidět řetězy pro motorové pily navinuté na cívkách, které se prodávají na metry. Opravy řetězů řetězových pil lze obecně provádět doma. všechny komponenty lze snadno najít.

Jak odstranit nýt

Chcete-li vyměnit nebo zkrátit části řetězu, oddělte články následujícím způsobem. Upněte řetězový prvek do svěráku a zbruste nýty, zejména jejich vyčnívající části. K tomu lze použít soubor nebo soubor. Dávejte pozor, abyste neodštípli boční části článku.

Nepoužívejte úhlovou brusku, protože hrozí nebezpečí přehřátí článků řetězu, které změní fyzikální vlastnosti kovu.

Vyrazte nýt pomocí naplaveného dřeva (viz foto níže).

Existuje i jiný způsob, jak odkazy odpojit. Ploché části nýtů není třeba brousit. Umístěte článek, zejména jeho nýt, nad otvor v kovu nebo nad mírně rozdělené čelisti svěráku. Poté přiložte zámečnické dláto na hlavu nýtu a opakovaně do něj udeřte kladivem.

Střídavě vytloukejte oba nýty, protože jsou pevně přinýtovány opačnou stranou spoje. Nýty se postupně uvolňují z horní části článku a článek se rozpojí.

Výhodou tohoto postupu je, že nýty lze použít opakovaně bez broušení.

Jak se připojit k odkazům

Začněte nákupem správných článků ve specializovaném obchodě pro daný typ řetězu. Pokud jste při demontáži řetězového prvku vybrousili nýty, budete to muset udělat. Pak odkaz správně umístěte podle šipek na odkazu. Sestavený díl položte na kovadlinu a lehkým poklepem kladiva jej snýtujte.

Nebojte se nýtovat znovu, protože nýt má uprostřed ztluštění, které slouží jako zarážka.

Někteří řemeslníci radí spojovat články svařováním. Tato metoda je vhodná, pokud byly nýty vypilovány. Nejprve je však třeba provést pokus na nějakém kovu, abyste zvolili správný postup svařování.

Svařování by se mělo provádět kratší a tenčí elektrodou. Nýt se přivaří k boku článku a přebytečný kov se odstraní pilníkem. Jedinou nevýhodou této metody je přehřátí kovu, ze kterého jsou vyrobeny prvky řetězu. Jak bylo uvedeno výše, přehřátí může snížit životnost spojů.