Jak řezat kov v terénu

Čím řezat kov v terénu

Zařízení je pětkrát rychlejší při řezání stejného materiálu P65 než dříve uvažovaný stroj. Kompaktní rozměry, relativní lehkost a účinnost umožňují použití pro řezání výrobků v domácích podmínkách. Jedinou nevýhodou zařízení je jeho vysoká cena.).

pomocí dláta

  • nastavte kolejnici jako v předchozím kroku;
  • po celém obvodu dlátem a kladivem (paličkou) do malé hloubky (1-2 mm);
  • Úder kladivem do zářezů, kolejnice se rozštípne.

Výhody a nevýhody této techniky jsou stejné jako u výše uvedených, jen to zabere trochu více času.

řezat, terénu

Nástroje pro řezání plechů

Při výběru nástroje je třeba nejprve určit úkoly. Záleží nejen na množství práce, ale také na načasování, přesnosti řezu a možnosti poškození ochranného nátěru. Na stavbách často používáme elektrické nůžky. Neočekávejte příliš rovný okraj. Výhodou tohoto stroje je rychlost řezání.

Jak rovnoměrně řezat plech? Doma se problém řeší jednoduše. pomocí nůžek na kov. Tato metoda je však časově a fyzicky náročná. Nůžky nejsou dobré, pokud potřebujete stříhat dlouhé proužky. Nejhladšího řezu dosáhnete nůžkami. Tyto nástroje jsou poměrně drahé a obvykle je používají profesionálové.

řezat, terénu

Zařízení pro řezání profilovaného a pozinkovaného plechu:

Studené typy řezání kovů

Mechanické řezání kovů je obtížné, protože kovové výrobky jsou pevné a tvrdé. Mezi typy řezání kovů za studena patří:

Řezání gilotinou.

Při tomto způsobu stříhání se používají speciální mechanické nástroje, jako jsou nůžky na kov a nože. Obrobky jsou umístěny na pracovním stole a upnuty pomocí upínacího nosníku. K řezání materiálu se pak používá nůž. Výsledkem je dokonale rovná hrana bez dalších hran, otřepů a vrypů. Řeže materiál po celé šířce archu najednou, takže křivost řezu je nulová.

V současné době se k řezání kovů používají následující typy gilotin:

V principu fungování se neliší, ale poslední tři jsou doplněny elektronikou, která zajišťuje přesné a bezpečné řezání. Existují také stroje, které mohou řezat kov nejen příčně, ale i podélně. Gilotinový typ se nejčastěji používá pro práci s polotovary.

Nevýhody této metody:

  • Nelze použít pro všechny kovy a je omezena tloušťkou obrobku. Například hydraulické stroje jsou určeny pro tloušťky kovů do 6 mm.
  • Výsledné polotovary často nejsou nařezány na správnou velikost, protože přesnost obrábění závisí na zručnosti obsluhy.
  • Není možné tvarové řezání.
  • Laserové řezání mědi: výhody a nevýhody technologie
  • Druhy řezání kovů: průmyslové aplikace
  • Řezání kovů podle výkresů: pohodlné a výhodné

Pásové řezání kovů.

V současné době je tento typ řezání velmi oblíbený díky své nízké ceně, dobré produktivitě a snadné údržbě. Řezným nástrojem je pásová pila natažená na kladkách.

Moderní pásové pily (BPS) jsou doplněny řadou zařízení a elektroniky, díky nimž lze jednotku snadno integrovat do konkrétní výrobní linky pro ořezávání. Řezná rychlost tohoto stroje je v průměru přibližně 100 mm/minutu a vyšší.

Způsob řezání na LPS umožňuje dosáhnout přesného přizpůsobení výkresu a místo řezu nevyžaduje žádné další obrábění. Vhodné pro přesné obrobky a díly s hladkým povrchem. LPS je vhodný pro jakýkoli kov a šířka řezu je pouze 1,5 mm.

Při řezání kovu tímto typem nástroje je třeba splnit řadu podmínek:

  • Přesná volba rozteče zubů kotouče podle průřezu řezaného profilu pomocí speciálních tabulek;
  • rychlost podávání;
  • rychlost řezání.

LPS umožňuje řezat kov pod úhlem, což je oproti gilotině velká výhoda.

Mezi nevýhody tohoto typu řezání kovů patří nemožnost tvarovat řezané tvary a omezení velikosti obrobků v závislosti na omezeních stroje.

Řezání kovů kotoučovou pilou a úhlovou bruskou.

Nevýhodou tohoto typu řezání je velké množství odpadu, nízká řezná rychlost a malá hloubka řezu.

K řezání válcovaných profilů lze použít úhlovou brusku. V místě řezu nezůstávají žádné zbytky strusky nebo oxidu.

Nízká produktivita tohoto typu řezání kovů je však jeho hlavní nevýhodou ve srovnání s jinými metodami.

Bezpečnost práce s úhlovými bruskami

Tato otázka je nejdůležitější. Pokud porušíte pravidla obsluhy úhlové brusky, můžete si přivodit vážná, někdy i život ohrožující zranění. Podívejme se na hlavní problémy, které je třeba vzít v úvahu.

  • Velikost disku. Mnozí se domnívají, že pokud je malá úhlová bruska vybavena velkým kotoučem a odstraní ochranný kryt, není se čeho obávat. Velká úhlová bruska je prý výkonnější. Tato mylná představa je životu nebezpečná. Malá úhlová bruska má výrazně vyšší otáčky, a proto potřebujete jinou velikost kotouče. Při instalaci velkého kotouče nemusí mít obsluha ani čas začít řezat, protože kotouč po zapnutí odletí, což by při absenci ochranného krytu mohlo vést ke katastrofálním následkům.
  • Směr otáčení. Někteří „strojníci“ neradi vidí, když jim při práci létají pod nohama jiskry. Rozloží kapotu, přemístí rukojeť a začnou pracovat. To je nejčastější příčinou odlétnutí kotouče při zachycení o ostrou hranu. Úhlová bruska se musí ovládat ve směru tahu a otáčení, nikoli naopak.
  • Osobní ochranné prostředky. Používejte ochranné brýle nebo obličejový štít a rukavice, obličejovou masku nebo respirátor. Tím se zabrání popáleninám, poranění očí, které bohužel nejsou při tomto typu práce neobvyklé.

Při práci s úhlovou bruskou je nutné používat osobní ochranné pomůcky

Řezání plynovým hořákem

Tato technika spočívá ve vystavení materiálu směrovanému proudu plamenného plynu. Vzhledem k nízkým nákladům na zařízení je tato metoda zajímavá pro ty, kteří se zajímají o nejlepší způsob řezání kovů doma nebo v malých podnicích. prakticky žádná omezení, pokud jde o tloušťku zpracovávaných obrobků. Existují však i významné nevýhody:

  • Nízká kvalita řezu, která vyžaduje dodatečné zpracování dílů.
  • Velká topná zóna, která může způsobit deformace.
  • Vyšší spotřeba materiálu.
  • Nutnost dodržovat přísná bezpečnostní opatření. S plynovou řezačkou by měli pracovat pouze odborníci, kteří byli řádně vyškoleni a vědí, jak řezat kov.

Všechna tato omezení omezují použití procesu.

Vlastnosti řezání plynem

Plynové řezání kovů je vhodné pro zpracování následujících kovů: nerezová ocel, černá a válcovaná ocel. Tato technika se někdy používá u hliníku a slitin oceli s vysokým obsahem chromu.

Plynové řezání kovů se provádí dvěma druhy plynu. kyslíkem a propanem (nebo acetylenem). ten se používá k ohřevu plechu, kyslík se používá přímo k řezání. Zemní, pyrolýzní nebo koksárenský plyn se používá méně často. Pokud je tloušťka výrobku větší než 40 mm, použije se plamen s vysokým obsahem metylenu. Směs propanu a acetylenu se používá i pro vysokopevnostní kovy.

Zvláštností řezání plamenem je to, že před proudem kyslíku musí předcházet zahřátá směs plynů. Bez stabilní dodávky plynu není řezání možné.

Plynový hořák R1-01P se používá k řezání. Lze s ním provádět rovné řezy. Při řezání kyslíkovým palivem je důležité používat hořák s určitou konstantní řeznou rychlostí. Záleží na přesnosti a kvalitě řezu. Při příliš rychlé jízdě mohou některé části zůstat nerozdělené. Pokud se řezací hořák používá pomalu, hrozí velké riziko, že se kov spálí na nesprávném místě.

Vybavení

Základním vybavením pro řezání plamenem je hořák. Svařovací a tavná tryska jsou součástí dodávky.

Díky hořáku lze regulovat dávkování plynné směsi a kyslíku. Toto zařízení se používá také k zapálení hořlavé směsi, k přivedení plamene do místa ošetření.

řezací hořák se skládá ze dvou jednotek: řezací jednotky a ohřívací jednotky. První je představován výstupní trubicí kyslíkového proudu, ventilem a vnitřní tryskou.

Topná jednotka obsahuje ventily, které jsou určeny k regulaci tlaku plynné směsi a kyslíku. K dispozici je také přívodní trubice, vnější tryska, směšovací komora a vstřikovací buňka.

Existují ruční a strojní hořáky. Ty jsou stacionární, a proto je pro opravy vhodnější používat ruční hořáky.

Kromě toho se používá následující plynové řezací zařízení:

řezat, terénu
  • redukční ventil. určený ke snížení tlaku;
  • zařízení pro změnu tlaku;
  • Ocelová láhev s plynem a kyslíkem
  • spojovací hadice.

Před použitím zařízení je důležité zkontrolovat, zda funguje, aby nedošlo k výbuchu válce nebo převodovky. hořák je předkouřen kyslíkem.

Od čeho se odvíjí cena zakázkového řezání plechů

Pokud se v průběhu prací spotřebuje velké množství surovin, lze cenu zakázky snížit snížením hodnoty jednotkové ceny (kilogram, běžný metr).

Výrobci dnes používají k dělení plechů různé technologie, ale hlavními kritérii pro zákazníka jsou stále kvalita práce, doba realizace, cena a dostupnost doplňkových služeb pro přepravu.