Jak navinout vlasec na jednodílnou cívku vyžínače trávy

navinout, vlasec, cívku, vyžínače, trávy

Pro jednoduché sečení je třeba zvolit správný žací stroj. Často má podobu obyčejné střihací šňůry nebo nože. Při výběru modelu je důležité zohlednit typ listí. Podle těchto údajů je vybrána šňůra, čepel určitého tvaru. Důležitým prvkem je hlava strunové sekačky. Níže se podíváme na jeho odrůdy.

Skládá se ze speciálně sestavené cívky se šňůrou uvnitř. Jeho rozměry lze měnit. Na vnitřní straně cívky musí být navinuta 15 metrů dlouhá šňůra. Její konce jsou vytaženy do určité vzdálenosti, aby bylo možné provést práci. Při nárazu do tvrdého předmětu se předmět zničí. Žací hlava sekačky na trávu může mít různé provedení. Záleží na zařízení. Liší se nejen konstrukcí, ale i způsobem připojení. K dispozici je také víceúčelová strunová hlava, která je vhodná pro různá zařízení. To umožňují speciální adaptéry.

Hlavy strunových sekaček se dělí podle způsobu posuvu struny:

 • Manuální. V tomto případě mluví název sám za sebe, tj. linka je napájena mechanicky. Chcete-li šňůru ještě prodloužit, je třeba sekačku zastavit a ručně vytáhnout její konce.
 • Poloautomatické. Pokud chcete vyměnit struny, musíte nechat hlavu strunové sekačky dotknout země. To se provede stisknutím speciálního tlačítka a kotevní mechanismus se otevře. Dále se šňůra prodlužuje odstředivou silou. Nejdůležitější je, aby se tento postup prováděl při zapnutém zastřihovači.
 • Automatické. Pro prodloužení vlákna je třeba snížit otáčky motoru. Pak se při jeho zvyšování automaticky podává řádek.

Z výše uvedeného vyplývá, že ruční žací hlava pro vyžínače trávy je nepohodlná. Proto by měl být zvolen automatický typ. Tato strunová hlava však není mezi uživateli příliš oblíbená, protože se používá velké množství vlasce. Poloautomatický model je proto optimální volbou.

Výměna vlákna na vyžínači nebo křovinořezu

Chcete-li vyměnit strunu na vyžínači nebo křovinořezu (vlákno, strunu), musíte nejprve znát její tloušťku. Pokud nejsou žádné zbytky vlákna, podívejte se do informačního listu našeho zahradnického vybavení. Někdy lze správnou informaci zjistit pečlivou prohlídkou cívky; rozsah průměrů může být vytištěn na povrchu cívky. Pokud není naše hledání úspěšné, stačí odhadnout průměr výstupního otvoru na cívce. Linka by se v něm měla pohybovat hladce. Nedoporučuji rozšiřovat otvory pro použití silnějšího kabelu, aby se zvýšil výkon a kapacita zahradního zařízení. Tloušťku vedení vypočítává výrobce podle výkonu motoru.

Chcete-li vyměnit vlákno u většiny modelů, musíte rozebrat cívku stisknutím západek. Někdy je třeba současně se stisknutím západek otáčet horní částí cívky.

Standardní cívka může obsahovat 5 až 6 m tenkého vlasce nebo až 3 m silného vlasce. Údaje jsou přibližné, vše závisí na velikosti žací hlavy. Pokud se při sečení přehřívá, je lepší použít méně žacího vlasce. Je pravděpodobné, že dojde ke spékání a vy ho prostě vyhodíte.

Nejjednodušší vyžínače a křovinořezy mají neautomatickou cívku s jednou lištou. Je to velmi jednoduché, jeden konec vlasce se vloží do drážky v cívce. Poté naviňte tolik vlasce, kolik se vejde pod ochranný kryt, podle šipky. 10 cm šňůry se protáhne otvory v chrániči šňůry a cívce a znovu se sestaví.

Jednošňůrová cívka

Poloautomatická jednoduchá cívka se 2 dráty

Poloautomatická 2sekční cívka se 2 katénami

Pokud má šňůra na trimmeru 2 dráty, přeloží se před navíjením na polovinu a okraje se posunou o 5 až 10 cm. Cívky se vyrábějí v různých provedeních, ale každá má nějaký druh západky pro zajištění středu šňůry. Pokud je cívka jednodílná, je zde otvor, do kterého je třeba vložit jeden konec vlasce a znovu jej vycentrovat. dvoudílný naviják má zářez v přepážce.

Šňůra a šipka směru navíjení

Nápis „Wind Kord“ a šipka ukazují směr natáčení. Pokud šipka není, natočte ji v opačném směru otáčení. Jednou rukou přidržujte okraje šňůry a druhou otáčejte cívkou a navíjejte šňůru, každou stranu na vlastní dráhu. Strunu nezapínejte těsně, není nutné, aby byla dokonale rovná, hlavní je, aby se struny nepřekrývaly. Při práci se o to postará sám. Když zbývá asi 10 cm, upevněte okraje v drážkách. Vložte vlasec do otvorů v těle cívky. Střídavě lehce trhněte vlascem, aby se uvnitř netvořily smyčky, a vložte cívku do cívky. Poté cívku znovu sestavte. Někdy je konstrukce cívky taková, že okraje provázku musí být při montáži uvolněny z drážek cívky. Zkontrolujte správné sestavení poloautomatické hlavy našeho zahradního vybavení simulací poklepání strunové sekačky o zem. Stiskněte tlačítko uprostřed a současně zatáhněte za okraj čáry. Pokud je vše v pořádku, vedení se mírně vytáhne.

U křovinořezů Oleo-Mac není třeba řeznou cívku vůbec demontovat. Stačí prostrčit kousek provázku otvory. Vycentrujte šňůru a naviňte ji otáčením ve směru šipky. Výměna vlasce na zastřihovači je velmi rychlá a tento design je stále oblíbenější.

Doufám, že vám článek o správném výběru struny pro vaši zahradní techniku Strunová struna, struny, šňůry pro elektrickou kosu a křovinořez přijde vhod.

Jak vyměnit strunu na vyžínači

Zde jsou pokyny krok za krokem pro výměnu struny strunové sekačky na trávu.

Nejdříve je třeba stroj odpojit od sítě a vypnout motor. Poté sejměte hlavu křovinořezu. To lze provést jednoduchým šroubovákem do otvoru v převodovce, aby se zabránilo otáčení hřídele. A pak ji jednoduše odšroubujte

Odšroubujte jej ve směru hodinových ručiček, ale různé modely mají různé mechanismy, takže možná budete muset otáčet v opačném směru. Pokud na to z nějakého důvodu nemůžete přijít, doporučujeme nahlédnout do uživatelské příručky, abyste pochopili, jak ji odpojit

Druhý. Po vyjmutí žací hlavy ji musíte otevřít. To lze provést pomocí západek umístěných proti sobě. Jejich stisknutím můžete sejmout uzávěr hlavy a poté vytáhnout cívku, na které je navinut vlasec. Po vyjmutí poznáte, o jaký typ se jedná. Existují jednodílné a dvoudílné cívky

Podíváme se, jak navléknout vlasec do cívky vyžínače trávy dvěma způsoby

První možností je tedy nabít vlasec na jednosekční cívku. Přeložte připravený kousek provázku na polovinu a prostrčte jej cívkou. Pak začněte navíjet oba konce ve stejném směru, jak ukazuje šipka na cívce. Na konci navíjení nezapomeňte zkontrolovat, zda jednotlivé konce nitě směřují různými směry

Druhou možností je navinout vlasec pomocí dvoudílného navijáku. Předem připravená příze se rozdělí na dva kusy a konce se musí zajistit vložením do speciálních vazeb

Navíjení se provádí stejně jako v prvním případě podle šipky na cívce. Obě nitě by měly být navinuty tak, aby se vzájemně nekřížily. Poté je třeba upevnit konce nití v drážkách a rozprostřít je na opačných stranách

Poté vložte pružinu do cívky a vložte ji do žací hlavy. Při vkládání cívky do křovinořezu je třeba jemně přidržet pružinu paralelně s vlascem skrz drážky v hlavě křovinořezu. A nakonec je třeba ji jen zajistit posledním dílem, tj. krytem.

Po vložení vlasce do vyžínače je třeba jej vyzkoušet. Pokud jste vše udělali správně, bude vše fungovat, ale pokud jste udělali chybu, doporučujeme vám přečíst si článek znovu, nebo ještě lépe, podívat se na video, jak nainstalovat vlasec na cívku ve vašem vyžínači.

Jak odstranit vlasec z cívky vyžínače trávy

Časem se řezací prvek řezací hlavy opotřebuje a je nutné odstranit starý vlasec. Ne každý ví, jak to udělat. Tento problém vám pomůže vyřešit náš návod krok za krokem a video, které najdete na internetu, jak odstranit vlasec z cívky vyžínače trávy

Žací hlavu je třeba demontovat

Složité ? Rozhodně ne. Pokud však přece jen máte pochybnosti, že to z nějakého důvodu nezvládnete, určitě si najděte a podívejte se na video o tom, jak vyjmout nebo navléknout cívku křovinořezu.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy

Hlava je hlavní součástí vyžínače trávy. Skládá se ze základny s cívkou, na kterou se navine šňůra. Rozlišují se celkem 3 typy hlav:

 • Manuální. Umožňuje ruční prodloužení žhavicího vlákna (šňůry) po zastavení motoru.
 • Poloautomatické. Jeho použití je jednoduché a pohodlné. Funguje na následujícím principu: uživatel počká, až strunová sekačka dosáhne maximálních otáček, a lehce udeří hlavou přístroje o zem, čímž se odstraní ucpání struny. Šňůra je vytažena odstředivou silou a uživatel stroje ji musí pouze přeříznout nožem.
 • Automatické. Po snížení otáček motoru se linka napájí. Tato hlava je užitečná v případech, kdy potřebujete pracovat delší dobu. Nevýhodou zařízení je rychlé opotřebení kabelu.

Chcete-li zjistit, jak nabíjet cívku strunové sekačky, musíte věnovat pozornost výběru vlákna.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy

Pokud pravidelně sekáte trávník, budete dříve či později chtít vědět, jak navinout strunu na strunové sekačce. Vzhledem k tomu, že výrobci křovinořezů tyto informace neposkytují, jsou majitelé strojů často v nevýhodě. Je třeba vyměňovat vlasec v pravidelných intervalech. jinak nebude správně sekat trávu nebo bude odstraňovat pouze mladé rostliny. Výměna spotřebního materiálu je velmi snadná. stačí se podívat na video nebo si přečíst naši uživatelskou příručku, která vám tento proces usnadní.

Jak vybrat správnou strunu pro vyžínač trávy

K instalaci na křovinořez se používá běžné nylonové lešení (šňůra). tloušťka čáry se liší v závislosti na modelu a výkonu nástroje. Při zjišťování, jak zastrčit cívku strunové sekačky, je vhodné si přečíst návod výrobce, kde jsou uvedeny přípustné hodnoty struny pro konkrétní model. Obvykle se jedná o tloušťku čáry:

 • Pro menší výkonné zastřihovače 1 až 1,6 mm;
 • 2 až 2,4 mm pro elektrické vyžínače od 0,5 kW;
 • 2,4 až 3,2 mm pro zařízení poháněná benzinem.

Návod jednoduchý copánek

Při nákupu je dobré zvážit strukturu linky. Zakřivený je nejvhodnější pro sekání mladších rostlin, kulatý pro hrubší trávu a vroubkovaný pro tenčí stonky. V průměru je na cívku potřeba 2 až 4 m vlákna. Pokud je vlasec navinutý na větší tloušťku, než je doporučená výrobcem, může to bránit jeho pohybu a ztěžovat vytahování nových konců při sekání trávníku.

Jak krok za krokem nabíjet cívku vyžínače trávy

Pro správné navíjení vlasce na strunové sekačce je nejdůležitější dodržovat pokyny pro výměnu a bezpečnostní předpisy.

Před demontáží elektrické strunové sekačky ji odpojte od elektrické sítě. Střihací hlava jakéhokoli nástroje se skládá z krytu, krytu a cívky s vlascem. Způsob jeho odstranění závisí na konstrukci strunové sekačky:

 • Malé jednotky s cívkou na dně mají obvykle klíče po stranách cívky. Pokud jsou k sobě přitisknuty, horní část cívky se s nití odpojí a spodní zůstane na nástroji.
 • Chcete-li navinout vlasec na cívku strunové sekačky se zahnutou hřídelí, najděte na cívce speciální křídlovou matici. U těchto modelů se hlava sejme tak, že se přidrží cívka a současně se otočí křídlová matice proti směru hodinových ručiček. Po vyšroubování matice lze celou cívku vyjmout.
 • Pokud má váš benzínový nebo elektrický vyžínač funkci upevnění nože, budete k jeho demontáži potřebovat šroubovák. Chcete-li hlavu vyjmout, najděte otvor pod cívkou, zasuňte do něj šroubovák a poté cívku natočte ve směru hodinových ručiček a vyjměte ji z kobylky.

Je důležité zmínit, že šňůra je umístěna na cívce, která je uvnitř hlavy. Chcete-li ji vyjmout, musíte demontovat hlavu. Na hlavě křovinořezu je obvykle speciální pojistka, která po stisknutí umožní přístup k vedení křovinořezu. Chcete-li cívku vyjmout, stiskněte západku zachycovače, přidržte ji jednou rukou a otočte víčkem ve směru hodinových ručiček.

Některé zastřihovače nemají pojistku, takže je nutné tělo rozebrat. Při demontáži je důležité si zapamatovat pořadí, v jakém byly všechny součásti hlavice demontovány, aby je bylo možné po výměně vlasce znovu smontovat ve stejném pořadí, ale v opačném.

Hlavy křovinořezů se mohou lišit konstrukcí, takže výměna žhavicího vlákna u elektrického vyžínače nebo jeho benzinového protějšku se provádí s ohledem na tuto skutečnost. Pokud má hlava distanční lištu, vymění se vlákno takto:

 • Odměřte potřebné množství vlasce, zdvojte ho a ohněte do drážky. Pokud taková drážka není, musíte šňůru rozříznout na dvě poloviny a konce každé poloviny zaháknout do držáků, které výrobce dodává v horní a dolní části cívky mezi deskou.
 • Před navíjením šňůry určete, kterým směrem se bude navíjet. Směr se obvykle pozná podle šipky na cívce.
 • Vložte konce šňůr do drážek mezi přírubou a začněte otáčet cívkou tak, aby se šňůra navíjela ve směru šipky. Obě poloviny čáry jsou umístěny ve stejném směru.
 • Při navlékání vlasce na cívku strunové sekačky musí být volné okraje vlasce po navinutí cívky provlečeny otvory v cívce. Musí být umístěny kolmo k sobě.

Pokud cívka nemá oddělovací okraj, šňůra se rozřízne na dvě poloviny a konce se vloží do otvorů v horní části cívky. Obě části vlasce natočte ve směru šipky a dbejte na to, aby se vzájemně nekřížily. Po navinutí vlasce se volné konce vlasce obtočí kolem boků cívky, a pokud jsou v cívce drážky, upevní se.

Výše uvedené pokyny platí pro dvouhroté zastřihovací hlavy. Existují i další možnosti navíjení. Pokud potřebujete zjistit, jak navléknout rybářský vlasec do strunové sekačky s jednobřitou hlavou, vězte, že postup je podobný, ale vlasec není zdvojený. U čtyř úponků se používají čtyři kusy vlasce, které se postupně vkládají do otvorů v hlavičkách.

Vložte cívku do hlavy, odstraňte šňůru z bočních lopatek a utáhněte ji. Poté pevně zajistěte vlákno a zavřete víko. V posledním kroku připevněte cívku k sekačce a vytáhněte vlasec tak, aby se při sekání nedotýkal krytu nože.

Pokud víte, jak správně navinout strunu na strunovou sekačku, můžete zajistit její správnou funkci. Včasná výměna vlákna je zárukou hladkého řezání a dlouhé životnosti stroje.

Jak navinout vlasec na vyžínač plevele

Máte zahradu, zeleninový pozemek, záhon nebo trávník před domem? Pak je nutné mít vyžínač. ruční vyžínač pro vyžínání trávy a odstraňování plevele. Tento pohodlný, praktický a robustní stroj nevyžaduje velkou údržbu. Problémy mohou nastat, když potřebujete vyměnit řezné nástroje. V závislosti na náročnosti porostu se vyžínače trávy vyrábějí ve dvou verzích: s hřídelí a s kotouči.

Nůž křovinořezu je spotřební materiál, který se používáním opotřebovává. Poté je třeba nainstalovat nový nůž. Jak správně vybrat a nainstalovat řezné materiály a jak změnit čáru na trimmeru na disku, se dozvíte v tomto článku.

Co určuje tloušťka čáry?

Průměr struny určuje, jak dobře sekají různé druhy divoké vegetace.

Dnes jsou na trhu k dispozici šňůry této tloušťky:

 • 1,6 mm. linka pro sečení mladé, měkké trávy
 • 2 mm. šňůra o této tloušťce se používá hlavně k sekání mladé divoké vegetace a drobného plevele;
 • 2,4 mm. tento řádek je určen k odstraňování mladých plevelů a k sečení velkého množství vzrostlého divokého porostu;
 • 2,7 mm. tento typ šňůry se používá k účinnému hubení velkých plevelů;
 • 3 mm. řádek této tloušťky je nejvhodnější pro řezání menších keřů a silnějších starých plevelů;
 • 3,3 mm. tato řezná šňůra je vhodná pro tenké výhonky mladých volně rostoucích stromků;
 • 4 mm. větší tloušťka tohoto vlasce umožňuje řezat velké dřevnaté plevele a silné výhonky divokých stromů.

Je důležité si uvědomit, že čím větší je průměr řezacího vlákna, tím tišší je při práci. Také silnější šňůry lze namontovat pouze na vyžínače trávy s vysokým výkonem motoru. Například na elektrických sekačkách na trávu lze používat pouze žací hlavy se strunou a nožem o tloušťce 2 mm. Jinak se motor zahradního nářadí rychle přehřeje.

Výměna odbočky na vyžínači!

Mnoho zahrádkářů používá k hubení plevele strunovou sekačku. sekačku na trávu s elektrickým nebo benzinovým motorem. Strunové sekačky jsou užitečné zejména na těžko přístupných místech: ploty, záhony, domy a velmi úzké řádky v zahradách. klíčovým prvkem vyžínače je jednoduchý vlasec navinutý na cívce. Konstrukce je jednoduchá, ale řezná část se rychle opotřebovává a musí se vyměnit.

V závislosti na modelu je linie silná 1,2 až 4 mm.

Řeznou šňůru lze také nahradit měkkým zastřihovačem:

 • kolo. nejsilnější;
 • Zakřivená čára je určena pro měkčí trávu;
 • kroucený nebo vroubkovaný. pro řídkou trávu;
 • Professional, který není vhodný pro všechny modely nářadí.

Při výměně vlasce je třeba zvolit správný vlasec pro vaši strunovou sekačku. Přednost by měl mít specializovaný rybářský vlasec, který je kvalitnější, déle vydrží a nezpůsobuje lámání nástrojů. Tloušťka vedení je vypočítána výrobcem na základě výkonu motoru.

Před navinutím vlasce do cívky strunové sekačky je nejlepší jej na půl hodiny namočit do vody, aby byl pružnější a odolnější.

Jednoruční, neautomatická cívka

Poloautomatická jednoduchá cívka se 2 dráty

Poloautomatický dvojitý naviják se 2 úponky

Všechny moderní strunové hlavy mají tři typy posuvu vlasce:

Před výměnou vlákna je třeba vyjmout cívku. Způsob odstranění závisí na vlastnostech nástroje.

U zastřihovačů s motorem u země má cívka dvě boční tlačítka, která po stisknutí odpojí část těla spolu s navíjecím zařízením vlákna. U nástrojů s ohnutou tyčí se křídlová špička na přípravku pohybuje proti směru hodinových ručiček; jejím odpojením se odstraní cívka i pružina uvnitř.

U vyžínačů s rovnou hřídelí upevněte hřídel šroubovákem, otočte jí ve směru hodinových ručiček a vyjměte ji. Zařízení se pak rozebírá buď pomocí západek, nebo pohybem jeho částí v různých směrech. Vyjměte pružinu z cívky.

V případě zařízení s jedním lankem se smotají až čtyři metry vlasce, jeden konec vlasce se vloží do otvoru uvnitř zařízení, který upevňuje vlasec, a pohybuje se ve směru vyznačeném šipkou. Konec nitě zafixujte v drážce uvnitř cívky, aby se během montáže neodvíjela. Pokud není drážka, je tento volný konec zajištěn prstem. Poté je cívka sestavena.

V případě cívky na vyžínač trávy se dvěma úponky.

V tomto případě zkontrolujte, zda je na cívce jedna nebo dvě drážky.

v prvním případě jdou oba úponky do společné drážky; pokud jsou dva, jde každý do své vlastní drážky. Otvorem jsou vedeny 2-4 metry vlasce tak, aby volné okraje vlasce byly stejně dlouhé, a cívka se otáčí podle šipky ukazatele. Vložte konce drátu do drážek nebo je přidržte prstem, sestavte zařízení a připojte je k zastřihovači.

U cívky se dvěma drážkami složte stejnou délku vlasce do smyčky, vložte ji do drážky mezi drážkami a konce smotejte k sobě. Poté zopakujte předchozí montáž.

Automatické a poloautomatické metody podávání na lince jsou uživatelsky přívětivější.

U poloautomatického navíjecího systému se vlasec zavede otvorem na vnitřní straně cívky, konce se zaháknou do otvorů na tělese cívky, vlasec se shrne a stiskne se tlačítko. Nejdůležitější je sledovat směr, kterým vlasec navíjíte. Pak lze vlasec snadno navinout ve správném směru.

Je důležité, aby se řezná plocha nedotýkala tvrdých předmětů, aby se neopotřebovala.

Navíjení křovinořezu. Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy

Každý majitel domu nebo trávníku se dříve či později zamyslí nad problémem čištění trávy. Ruční sekačka nebo strunová sekačka pomáhá dnešním zahradníkům zvládnout tento úkol. Pracovní částí tohoto nástroje je rotující cívka, která odřezává nežádoucí trávu pomocí rybářského vlasce. Zdá se to být jednoduché, ale ne každý amatérský zahrádkář ví, jak navinout vlasec na cívku strunové sekačky. Je zvláštní, že výrobci často zapomínají tuto otázku řešit v návodu k použití.