Jak přestavět rotační sekačku na kypřič

Sekačka na jednonápravovém traktoru

Sekačka je typ přídavného zařízení určeného k sekání plevele a keřů přerostlých hlíznatých plodin těsně před jejich sklizní. Praktické použití sekačky MotoGP umožňuje zbavit se nepotřebného porostu téměř libovolné výšky a tloušťky, což zemědělci šetří čas a námahu.

Rotační sekačka pro motorový kypřič je typ přídavného zařízení, jehož úkolem je sekání plevele a křovin na polích a loukách. Toto nářadí je vhodné pro sekání trávy na velkých plochách bez ošetření herbicidy.

Rotační sekačka se často nazývá také diskovou sekačkou, a to díky svému principu fungování a konstrukčním vlastnostem. V závislosti na způsobu připojení k sekačce může být diskový žací stroj polonesený, nesený nebo tažený. Toto nářadí se také kategorizuje podle polohy žacích prvků na rotační sekačce vzhledem k nářadí. Rozlišují se tak diskové sekačky s noži namontovanými vpředu, vzadu nebo na boku.

Rotační sekačka je na poli poháněna převodovkou a koly kráčející sekačky. Tento nástavec má velmi jednoduchou konstrukci. jeden nebo více řezacích kotoučů je připevněno k rámu spolu s opěrným kolem. Jakmile se zemní kolo rozjede, disky se otáčejí spolu s ním a sekají plodinu.

Rozsah použití rotační sekačky je široký, protože ji lze použít na travnatých plochách, loukách a velkých zeleninových zahradách. Čím více kotouči je stroj vybaven, tím větší plochu lze posekat.

Vlastnosti rotační sekačky

Rotační sekačka namontovaná na kypřiči se používá k sekání trávy. Pokud je tráva krátká, sekačka ji pouze mulčuje. Sekačka poseká i vyšší trávu. Může se sušit na seno. Sekačku lze používat již při výšce trávy 6-8 cm. Stupeň drcení je také ovlivněn rychlostí jízdy. Při vyšších rychlostech jízdy se tráva více rozmělňuje. A pokud chcete sekat na seno, musíte jet pomaleji. Za hodinu práce lze skartovat pás o průměrné délce 8-12 km. To znamená, že jednotka je schopna jet rychlostí 8-12 km/h, když je rumpál v pohybu.

Konstrukce rotační sekačky pro kypřič je poměrně jednoduchá. Proto se vyrábí přímo ve firmě. Tráva se seká noži, které jsou nasazeny na pracovních discích. Kotouče se montují po dvojicích. Spodní kotouč se otáčí a nože se otáčejí s ním. Výkon se přenáší z kultivátoru přes kardanový hřídel (PTO).

Domácí sekačky jsou často schopné pokrýt pokos o šířce 110-115 cm. kotouče se otáčejí rychlostí přibližně 1500 otáček za minutu. Otočné části musí být zakryty. To je důležité z bezpečnostních důvodů.

Princip činnosti rotační sekačky

Sekačka je uvedena do chodu převodem pohonu kypřiče a pohybem kol. Základem rotační sekačky je nosné kolo a jeden nebo více disků připevněných ke kovovému rámu. Jakmile se pozemní kolo dá do pohybu, žací jednotky se dají do pohybu a pokračuje se v sečení.

Různé modely mají na kovovém rámu jedno až tři řezací zařízení. Lze je připojit různými způsoby, ale hlavní výhodou zvýšení počtu nožů je celkové zvýšení kapacity sečení.

Rotační sekačka se dvěma nebo třemi noži je poháněna traktorem nebo motorovým kypřičem a pokrývá poměrně velkou plochu zemědělské půdy. Přítomnost několika řezacích jednotek má rovněž pozitivní vliv na rychlost kultivace.

Výkon stroje je ovlivněn několika klíčovými faktory:

 • výšku sečení porostu;
 • Produkce (vypočítá se na základě plochy obdělávané za pracovní den);
 • Rychlost otáčení žací lišty.

Domácí sekačky pro motorové kypřiče

Několik příkladů provizorních sekaček.

Rotační sekačka vlastníma rukama

Tento typ sekačky se používá k sečení trávníků a k sekání trávy na seno. Je důležité si uvědomit, že model seká pouze vysoké rostliny, nízkou trávu drtí pouze na malé kousky.

Montáž vyobrazená na motorovém kultivátoru Neva a dalších podobných modelech. Pro svou práci budete potřebovat následující položky:

Čepele jsou vyrobeny z kalené 65 g slitiny. Na každém kotouči jsou čtyři čepele. Do každého kotouče se vyřízne kaleným vrtákem otvor o průměru 6 mm. Lopatky jsou připevněny pomocí lišty; ta je připevněna k radlici nezávisle na konstrukci hlavní lopatky. Mezi nožem a vodicí lištou zůstává malá mezera o tloušťce přibližně 2 mm větší než je tloušťka nože. Tato konstrukce je nutná proto, aby při použití sekačky na jednonápravovém traktoru odstředivá síla způsobila vyklopení nožů a posekání rostlin. Je důležité, aby se konstrukce mohla volně otáčet kolem dokola (360°). To slouží k ochraně čepele při nárazu na tvrdou zem, kameny.

Výroba adaptéru pro motorový kypřič vám pomůže rychleji se pohybovat po pozemku.

Poté je rám rotační sekačky přivařen k jednonápravovému traktoru. Disky jsou namontovány na připravené základně a připojeny k pohonu BOM (další prvky mechanismu kypřiče). V této variantě jsou použity převodovky z vozu VAZ. Kotouče se otáčejí v opačném směru a směřují proti sobě. Proto se tráva seče v řádcích. Posledním krokem je montáž krytu nože na pohon.

Podomácku vyrobená segmentová sekačka

Pro výrobu segmentové sekačky pro motorový kultivátor vlastníma rukama potřebujete kovovou trubku s obdélníkovým průřezem 1200-50-15 mm nebo standardní sekačku na trávu. V pravidelných intervalech je na něm vyvrtáno 12 otvorů o průměru 10 mm. Jsou potřebné k montáži upevňovacích šroubů M8. V budoucnu k nim bude připevněn kovový pásek (délka 0.89 m) s radlicemi a lopatkami umístěnými na všech stranách obdélníkové trubky.

Segmentové žací nože mají zadní části a pákové svorky hnacího systému. Na kovovém podstavci jsou na obou stranách připevněny svorky a lišty. Hlavní kolo je namontováno na podvozku modelu. Pracovní mechanismus sekačky funguje díky pohybu hřídele pracovního motoru. Výkres sekačky:

Segmentová sekačka je vhodná pro sekání listí brambor a pro šetrné sekání rostlin bez sekání.

Domácí žací vůz

Zařízení se skládá ze 2 bubnů, které jsou opatřeny rámem a zajišťovacím popruhem. Vozík je vyroben ze svařovaných trubek a kovových rohů. Překližka a kola jsou umístěny na rámu. Překližka musí být silnější (můžete použít plech).

Pás lze snadno vyrobit z pryžového pásu, který se spojí do kruhu pomocí 2mm duralových desek.

Další možností pro bubnovou sekačku pro rumpál je svaření kovových dílů:

Blok: 3/5 | Počet znaků: 3258

Rotační sekačka vlastníma rukama

Rotační sekačky se vyrábějí v několika variantách a typech, které se liší cenou a funkcemi. Mnoho lidí začne uvažovat o tom, že si sekačku postaví sami, bez ohledu na to, kolik zaplatí za rotační sekačku v obchodě. Je tedy možné sestavit podomácku vyrobenou cepovou sekačku ze zadní nápravy a minimalizovat náklady.

První věcí, o kterou je třeba se postarat, je partnerský materiál, který se používá pro válečkovou sekačku. Zde nemusíte hledat příliš složitě a speciálně, postačí vám obyčejný kovový šrot, který můžete najít na různých skládkách, opuštěných areálech a dalších podobných místech.

Staré rámy kol, staré náhradní díly ze starých spotřebičů, železné sudy, staré baterie. to vše můžete bez obav použít k výrobě rotační sekačky.

Hlavním kritériem je manuální zručnost a určité technické znalosti práce s tímto materiálem. A samozřejmě zkušenosti se svářečkou, bez které se neobejdete.

Celý proces výroby rotační sekačky pro minitraktor lze popsat krok za krokem:

 • Z nasbíraného kovového šrotu je třeba vyrobit rám složený z rohů, který by měl mít velikost asi 40 cm. Postarejte se také o nože, které namontujete na rotační sekačku.
 • Dále disky. Lze je vyrobit ze dna starých nepotřebných sudů. Každý kotouč by měl mít průměr 39 cm a tloušťku 4 mm.
 • Poté nasaďte nože na kotouče. K výrobě osy, na které se budou kotouče otáčet, potřebujete železnou trubku o průměru 3 cm. Potřebujete také ložiska pro trubku a druhé ložisko pro řemenici.
 • Pak na hřídel namontujte nože, přivařte řemenice k trubce a vaše provizorní rotační sekačka pro traktor je téměř hotová.

Nakonec musí být na celou konstrukci namontován kryt, který slouží jako bezpečnostní zařízení. Tato sekačka umožňuje sekat pás trávy o šířce až 115 cm.

Pokud nechcete utrácet spoustu peněz za hotovou sekačku, ale raději byste si ji postavili sami, pak je řešením domácí výroba rotační sekačky na traktoru. Pokud se vám však nechce do sekání samotného, vždy si můžete pořídit levnou elektrickou sekačku, která vám nezruinuje bankovní účet.

Blok: 3/5 | znaků: 2584

Jak vyrobit sekačku pro motorový kultivátor vlastníma rukama. možnosti výroby

Téměř všechny tyto typy sekaček lze snadno vyrobit pro váš motorový kypřič. Jediné. problémy mohou nastat při montáži předního vybavení, protože je poměrně těžkopádná a vyžaduje nákup mnoha kloubových mechanismů.

Rotační a segmentové sekačky jsou mezi zemědělci-nadšenci nejoblíbenější. Mají jednoduchou konstrukci a nevyžadují specializované vybavení.

Nejlepší rotační sekačky pro motorový kypřič. analýza cen a výrobců, správná instalace

Jednonápravový traktor Neva je vybaven rotační sekačkou

Motocykly bez přídavných zařízení a přívěsného vybavení jsou zbytečné. Motorové kypřiče jsou stejně oblíbené jako pluhy. Rotační a segmentové žací stroje pro motorové kypřiče jsou oblíbené u zemědělců s poli a majitelů malých farem. Další informace o rotační sekačce pro váš motorový kypřič.

Domácí návrhy

Vzhledem k tomu, že existuje několik různých druhů sekaček, uvádíme několik příkladů provizorních konstrukcí. Začněme jednodušší variantou rotoru.

Rotační sekačka se používá k sekání vysoké trávy. Tento model neseká menší plodiny, ale drtí je. Pro tento model potřebujete dva disky. Jedná se o rotory, na kterých jsou namontovány řezné prvky.

Domácí žací zařízení pro kultivátor

Pro rotory je nejlepší používat tvrzené kovové kotouče. Na každém rotoru jsou namontovány čtyři lopatky. Vezměte v úvahu, že lopatky se musí otáčet kolem své osy o 360 stupňů. Vypočítejte tedy poměr upevňovacích otvorů v rotoru a délky řezných prvků.

Čepele jsou k diskům připevněny pomocí tyče. Vzdálenost mezi plochou nože a vodicí lištou musí být jen o málo silnější než tloušťka řezného prvku. Tato konstrukce zajišťuje volné otáčení lopatek odstředivou silou a zabraňuje mechanickému poškození prvků při nárazu tvrdého předmětu.

Rotory jsou namontovány na hřídeli z vysoce uhlíkové oceli. Samotné rotory jsou namontovány na svařovaném rámu a jsou spojeny s motorovým kypřičem prostřednictvím vývodového hřídele. Dbejte na to, aby se rotory otáčely směrem k sobě a vytvářely v pokosu úkos.

Výroba domácí segmentové sekačky je o něco složitější. Potřebujete kovovou tyč dlouhou přibližně 120 cm. Zde je třeba v pravidelných intervalech vyvrtat otvory pro upevňovací šrouby.

Pomocí závitových spojů namontujte vodicí lištu (90 cm dlouhou) a lopatky. Řezné tyče jsou umístěny na obou stranách tyče. Základna je vybavena ližinami a svorkami. Sekačka je poháněna motorem kráčejícího traktoru, výkon je přenášen přes vývodový hřídel.

Všimněte si, že musíte vědět, jak připojit sekačku, ať už domácí nebo tovární, k motorovému kypřiči. Takto by se to mělo dělat:

 • Jednonápravový traktor je reverzibilní.
 • Před připojením kloubového hřídele se do spojovací zásuvky nainstaluje spojovací zařízení.
 • Při montáži kloubového hřídele je závěs zajištěn čepem a pružinou. Upozorňujeme, že je nutné použít pružinu, jinak by tažné zařízení neuneslo hmotnost.

Upozorňujeme, že dvojkolí jednonápravových traktorů jsou vybavena zátěžovými prvky pro zajištění bezpečné trakce při práci na půdě. Při sekání trávy lze závaží vyjmout a odlehčit tak motoru, čímž se zvýší jeho výkon

Vezměte prosím na vědomí, že při konstrukci rotační sekačky je třeba namontovat ochranné kryty

Při sekání trávy lze závaží odstranit, čímž se sníží zatížení motoru a zvýší se výkon. Při výrobě rotační sekačky dbejte na nutnost nasazení ochranných krytů.

Správná montáž rotační sekačky na jednonápravový traktor

Nově zakoupený výrobek musí být na stroji správně namontován, aby byl zajištěn správný výkon a kvalita. Podívejme se na přibližné pořadí montáže a instalace na příkladu rotační verze:

rotační, sekačku, kypřič
 • Zkontrolujte rozsah dodávky (rozsah dodávky se může u jednotlivých modelů lišit, ale zpravidla zahrnuje hnací řemen, rám, kování, spojovací materiál, kryt rotoru, hydraulickou hadici, podpěrné ližiny, hydraulický válec, systém napínání hnacího řemene, rotory s lopatkami, náhradní díly a příslušenství);

Poté připevněte rám k držákům řídicí páky tak, aby svíraly úhel 45 stupňů se svislou rovinou a drážky směřovaly nahoru;

Jak impregnovat překližku odolnou proti vlhkosti

Připevněte rotory k rámu tak, aby lopatky byly dole. Je důležité, aby byly na drážkování zcela usazeny;

Nasaďte otočný kryt na stejnou drážku;

Zajistěte je dodanými závlačkami a maticemi;

Namontujte napínací systém tak, že odstraníte závlačku a vyšroubujete pojistnou matici na řemenici. Dalším krokem je opatrné vyražení řemenice, aby nedošlo ke ztrátě klíče. Správně namontované rameno směřuje nahoru a je zajištěno šrouby z náhradních dílů;

Poté připevněte ližiny k rámu pomocí šroubů ze zásoby náhradních dílů tak, aby jejich konkávní část směřovala dovnitř;

Uvolněte rámové kroužky. měly by být umístěny vně rámu motorového rumpálu. Poté připojte sekačku k druhé sekačce;

Nasaďte hnací řemen na řemenici ve směru jízdy. Je důležité, aby jednonápravový traktor a sekačka zůstaly v jedné ose;

Namontujte systém válec-hydraulická hadice (pokud k němu má být připojen motorový kultivátor).