Jak povolit hvězdicový šroub bez šroubováku

Jak povolit šroub řetězového kola?

Pokud je řetězové kolo vnitřní, můžete provést rovný řez pro plochý šroubovák, budete potřebovat pilku na železo nebo úhlovou brusku s řezným kotoučem, případně ostrý sekáč, stejné kladivo, VD-40, šroubovák. V krajním případě (nic nefunguje) lze šroub vyvrtat pomocí vrtačky a vrtáku do kovu.

Další možností je použití zubního kartáčku. Jeden konec roztavte zapalovačem a ihned jej zasuňte do vybrání v hlavě šroubu. Po krátkém počkání, než roztavený plast ztuhne, otočte štětcem proti směru hodinových ručiček. To samozřejmě nepomůže, pokud je šroub zašroubován příliš pevně.

Základní metody

Bez ohledu na použitou metodu je nejdůležitější být trpělivý, protože spěch může problém jen zhoršit a jeho řešení může trvat mnohem déle. Před výběrem způsobu vyšroubování šroubu je třeba určit příčinu problému a vytvořit plán.

Mezi nejúčinnější metody patří:

 • Používání chemických látek.Penetrační chemikálie problém dokonale řeší, pokud je spojovací prvek pokrytý korozí. Velmi často se k tomuto účelu používají různé kyseliny, ale pokud chcete kov zachovat, aniž byste ho zničili, je lepší použít speciální prostředky, jako je WD-40.
 • Hlavní klíč.Tento nástroj je vhodný zejména k odstranění zaseknutého šroubu. proniknout i do těch nejnepřístupnějších míst a vylomit spojovací prvek z jeho mrtvého středu. Můžete do něj silně udeřit, aniž byste se museli obávat o jeho integritu.
 • Nástroj pro náraz.Pomocí sady různých úderových nástrojů je možné šroub vyšroubovat i zničit, pokud není zachování celistvosti prioritou.
 • Plynový hořák.I ten nejsložitější případ lze zvládnout s hořákem. Zahřejte zaseknutý šroub na mlýnku do červena a rychle jej ochlaďte olejem. Postup opakujte, dokud se spojovací prvek neuvolní a nepovolí. Koupíte je v každém železářství. Nelze jej však použít na těžko přístupných místech.

Nejlepší je použít několik typů vrtáků různých průměrů. Pro přesnou práci vrtejte od nejmenšího místa

Pokud vše ostatní selže

Mnoho lidí se setkává se situací, kdy se jim po použití různých metod nedaří šroub povolit. Pokud je kov zaseknutý, je lepší celou hlavu odříznout úhlovou bruskou. Pak pomocí nástroje odstraňte jeho základnu, kterou lze vyrazit kladivem nebo vyvrtat.

V takových případech můžete ignorovat celistvost upevňovacího otvoru a v případě potřeby snadno vyříznout nový závit. Ale vždy je lepší pracovat čistě a uklizeně, aby to nezabralo celý den

Pokud najdete chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

Jak odstranit šroub řetězového kola bez torx šroubováku?

Pokud se necítíte špatně, vražte tam plochý šroubovák

Svařte tyč ve tvaru písmene L a odšroubujte ji. Zajděte do nejbližšího servisu a požádejte o torx.

Můžu to udělat plochým šroubovákem (jen se ujistěte, že má normální ocelový hrot). Zaostřete jej (je-li to nutné). Pokud je šroub zašroubován do plastu, je vhodné jej trochu zahřát páječkou.

V dnešní době není problém koupit univerzální sadu nebo použít plochý hrot. Pokud je šroubek pevně přišroubovaný nebo přilepený, nahřejte ho pájkou

Pokud máte WD-40, nastříkejte ho a za půl hodiny půjde snáze odšroubovat obyčejným šroubovákem.

Jak povolit hvězdicový šroub

K vyšroubování šroubu lze použít následující metody:

 • Úhlovou bruskou nebo pilkou na kov proveďte čistý svislý řez přes plochý povrch šroubu a vyšroubujte jej plochým šroubovákem;
 • torx: zatlučte jej do hlavy hardwaru, kde je vybrání pro imbusový klíč, ozubené kolečko by mělo mít takovou velikost, aby štěrbiny v jeho otvorech neprošly, pak hardware odšroubujte prudkým trhnutím;
 • Vyvrtejte otvor do středu šestihranu pomocí vrtačky s vytahovači a vrtáky, poté do něj zasuňte vytahovač a šestihranný šroub vytáhněte pomocí kleští;
 • vyvrtá se tenký otvor obráceným vrtákem, pak se vloží levý vrták a spojovací prvek se vyšroubuje.

Typy šroubů

Šroub je válcová tyč se speciální hlavou, na které je umístěna drážka pro šroub. Šrouby jsou vyráběny v souladu s celou řadou normativních dokumentů, mezi něž patří GOST 1144-80, GOST 1145-80 atd. д.

Existují však dva hlavní typy kovového nádobí:

Pro označení se v tomto případě používá průměr a délka šroubu (například výrobek o průměru 5 mm a délce 3,5 cm bude označen jako 5×35 mm). Kromě toho je lze klasifikovat podle tvaru štěrbiny a vlastností samotné hlavy:

Všechny tyto varianty se vyrábějí s křížovou drážkou, plochou drážkou a drážkou Torx (ta je také známá jako „hvězda“), stejně jako s vnitřním šestihranem a dalšími méně oblíbenými variantami. Existují také samořezné šrouby s hlavou šesti- a osmihranného tvaru (střešní krytina), které jsou rovněž vyrobeny s různými drážkami.

Pro vaši informaci! Podle typu závitu se šrouby dělí na několik druhů, které závisí především na spojovaném materiálu a jeho konkrétním účelu (kov, dřevo, sádrokarton nebo malé domácí spotřebiče).

Postup demontáže šroubu řetězového kola: Příprava

Ať už je důvod jakýkoli, je třeba před vyšroubováním provést předchozí manipulaci:

 • Šroubové spoje by měly být očištěny parafínem, mazivem typu wd-40 nebo brzdovou kapalinou, aby se snížil koeficient tření;
 • Klepněte na zaseknutý šroub kladivem;
 • Zahřejte šroub plynovým hořákem, aby se stal kujným a případné nečistoty nebo rez se rozpadly na popel.

Instalace ojnice

Po vyjmutí dílu a provedení všech plánovaných manipulací musí být konstrukční prvek vrácen do původní polohy. Před zahájením práce očistěte všechny povrchy a spoje a poté naneste husté mazivo. Díky tomu bude šroub při příštím vyjmutí rovný a snadný.

Při montáži musí být díl hluboko usazen na hřídeli. Tím se zamezí vzniku zpětného rázu při pohybu. Pokud není zásuvka správně zajištěna, postupně selhává. K bezpečnému upevnění dílu stačí síla přibližně 50-70 Nm.

Jak povolit šroub řetězového kola: příprava

Ať už je důvod jakýkoli, je důležité na nich pracovat, než je zrušíte:

 • šroubové spoje by měly být ošetřeny parafínem, mazivem typu wd-40 nebo brzdovou kapalinou, aby se snížil koeficient tření;
 • poklepejte na zaseknutý šroub kladivem;
 • zahřejte šroub plynovým hořákem, aby se stal kujnějším a aby se nečistoty a rez změnily v popel.

Vyjměte šroub

Šrouby s roztrženými hranami nejsou žádnou hračkou. Takové šrouby se odstraňují obtížně, ale existuje několik způsobů, jak to provést. Pro jejich snadnější uvolnění je třeba provést stejné přípravy jako u šroubů.

V nejjednodušším případě, kdy šroub vyčnívá, jej můžete zkusit uchopit kleštěmi, štípačkami nebo podobnými nástroji a vyšroubovat jej tímto způsobem. Ale většinou není čeho se chytit. Pak lze vyzkoušet následující metody:

 • Někdy pomáhá použít tenkou gumu, například z balónku. Na šroubek nasaďte kousek takové gumy a vyšroubujte ho protlačením šroubováku. Toto tření zvyšuje tření a zabraňuje prokluzování šroubováku.
 • Ze šroubu s tvarovanou hlavou lze udělat plochý šroubovák vyříznutím štěrbiny pilkou na železo.
 • K vyřešení problému s prokluzováním šroubováku lze použít kyanoakrylátové lepidlo, které rychle schne a dobře spojuje kovové povrchy. Postup je jednoduchý: šroub a šroubovák se odmastí, na hlavu šroubu se nanese lepidlo a šroubovák se k němu přitiskne a správně seřídí. Lepidlo můžete posypat jedlou sodou, abyste urychlili jeho tuhnutí. Počkejte, až lepidlo zcela vytvrdne, a pak se pokuste šroub vyšroubovat.

Aby se těmto problémům v budoucnu předešlo, měly by být všechny šroubové spoje před montáží obnoveny vrtacím nebo závitovým strojem. Vyměňte všechny poškozené upevňovací prvky. Nezapomeňte mazat závity a spojovací materiál obecně. K tomuto účelu je nejlepší použít grafitové mazivo.