Jak vyříznout malý kruh ze skla

Jak řezat sklo bez brusky na sklo

K řezání tak křehkého materiálu, jako je sklo, potřebujete speciální řezný nástroj. Řezání skla je jistě jednodušší, ale můžete použít i jiné nástroje, které máte po ruce. Pokud se vám stane, že budete řezat sklo a nemáte po ruce řezačku, můžete to udělat různými způsoby.

Broušení skla nebylo vždy tak rozšířené jako v současnosti. V druhé polovině minulého století lidé přišli na vlastní způsoby, jak tento rozmarný materiál zdolat, aniž by použili řezačku na sklo. K řezání nekaleného skla o tloušťce až 8 mm můžete ve skutečnosti použít mnoho improvizovaných předmětů, ale je třeba mít jen určitou zručnost.

Na začátku seznamu materiálů pro řezání skla je nejlepší definovat typy dopadů, které na materiál můžete mít. Hlavní metody jsou tepelná, kdy se sklo zahřívá na určitém místě, a fyzikální, kdy se brousí hrubou silou. V průmyslu se řezání vodním paprskem používá při zpracování skla pomocí drahého zařízení s vysokým tlakem vody.

Jak si sami vyříznout sklo řezačkou na sklo

Sklo je ze své podstaty velmi křehký materiál, se kterým je třeba zacházet se zvláštní opatrností. Abyste se vyhnuli zbytečnému poškození při řezání, je nutné používat řezačku na sklo správně a dodržovat správné techniky řezání. Prvním krokem je seznámení se samotnou řezačkou.

Blok: 2/13 | Počet znaků: 373

Jak řezat kruhové sklo o průměru menším než 30 cm?

Pokud potřebujete vyříznout kruh o průměru menším než 30 cm, použijte řezačku na sklo. Krouticí vrtačka je kus kovové trubky, která je ve sklíčidle vrtačky upevněna. Hrany řezačky skla musí být hladké, protože k řezání skla se používá brusná voda. Než začnete vyřezávat kruh ze skla, je nutné na okraje kruhu nanést brusivo s vodou a při vyřezávání kruhu ze skla musí být brusivo s vodou vždy pod trubkovým vrtákem, aby se sklo nepřehřálo a neprasklo. Pokud je vše provedeno správně, vznikne rovnoměrný kruh.

  • Tabulka.Na stole nejsou žádná konkrétní omezení, jen je třeba se dívat přiměřeně, aby zrcadlo neviselo napůl přes desku stolu. Stůl musí být rovný a co nejčistší.
  • Pravítko.Při práci s řezačkou na sklo je nutné mít dobrou a pevnou oporu. V tomto případě se nejlépe osvědčí „vysoké“ kovové pravítko nebo kovový čtverec. Ne vždy je k dispozici dřevěné pravítko o tloušťce jednoho metru, i když se to často stává. Aby pravítko neklouzalo po zrcadle, mělo by být omotáno kůží nebo na něj pravítko položte.
  • Řezačka sklaNejběžnějšími frézami na sklo, které jsou k dispozici pro každého kutila, jsou válečkové frézy na sklo s karbidovým hrotem. Tento druh řezačky na sklo se obvykle nasazuje na zrcadlo, ale my máme „kožené pravítko“.

Tip! Existují také brusiče skla s diamantovou hlavou. Pokud řezák na sklo sklouzne na stranu, je lepší neriskovat, že ukážete zázraky výdrže a sebeovládání, ale raději si koupit diamantový řezák.

Řezání skla diamantovou pilou

Pokud potřebujete řezat kulaté sklo a nemáte řezačku na sklo nebo trubky, můžete použít diamantovou pilu. Diamantová pila je hladký pás s diamantovým posypem, na kterém jsou zuby běžné pily.

Pro práci s diamantovou pilou je nutné vyříznout z kartonu nebo překližky šablonu vyříznutého kruhu. Po vyříznutí je třeba šablonu přilepit na sklo. Po dokončení těchto příprav můžete začít řezat diamantovou pilou. Během řezání musí být sklo, z něhož se vyřezává kruh, neustále zvlhčováno vodou, proto musí řezání kulatého skla probíhat v koupelně. Pokud se rozhodnete vyříznout kruh ze skla diamantovou pilou, musíte být trpěliví a řezat velmi opatrně.

Jak řezat kulaté sklo?

Nyní vám ukážeme nejjednodušší způsob broušení kulatého skla. K tomu si vezměte řezačku na sklo a nástroje na vyřezání rovného kruhu. Nejprve si na sklo vyznačte střed kruhu a poté připevněte přísavku na místo, kde jste vyznačili střed. Přivažte lano k přísavce sady a přivažte k němu řezačku na sklo. Délka lana od přísavky k řezačce musí být rovna poloměru řezaného kruhu. Po dokončení všech úprav můžete na skle vyříznout kruh pomocí řezačky na sklo. Nyní vytvořte na zbývající ploše skla paprskový vzor pomocí řezačky skla. A pak pomocí kleští odlomte přebytečné kousky, které jsou mezi „paprsky“, které jste předtím vytvořili.

Pokud potřebujete vyříznout kruh o průměru menším než 30 cm, použijte trubkový vrták. Krouticí vrták je kovová trubička, která je opatřena upevňovacím prvkem, jenž ji drží ve sklíčidle vrtačky. Hrany vrtáku musí být hladké, protože abrazivní voda se používá k řezání skla. Před zahájením řezání kruhu ze skla je třeba na okraje kruhu nanést brusivo s vodou a při řezání kruhu ze skla musí být brusivo s vodou vždy pod trubkovým vrtákem, aby se sklo nepřehřálo a neprasklo. Pokud je vše provedeno správně, je výsledkem rovnoměrný kruh.

Šňůra a parafín

Kousek vlny nebo bavlněného provazu o průměru asi 1 mm se namočí do hořlavé kapaliny, např. parafínu. Poté připevněte šňůru v místě, kde bude řezací šňůra, a zapalte ji. Jakmile je provaz zcela propálený, povrch sklenice se zalije studenou vodou. Když uslyšíte zvuk „cvaknutí“, znamená to, že materiál praskl v důsledku náhlého rozdílu teplot. Postup se může napoprvé nezdařit, proto jej zopakujte. Důležité: Konce šňůr nesmí viset dolů, stůl je chráněn před ohněm nehořlavou látkou a poblíž stojí hasicí přístroj připravený k použití.

Nespornou výhodou této metody je možnost broušení zakřivených ploch, což se často využívá k vytváření originálních váz a svícnů ze skleněných lahví. Řezání skla bez brusky je nejen možné, ale z praktického hlediska i plně opodstatněné.

Přípravky

Pro správné provedení řezu je nutné materiál předem připravit. Pokud je sklo nové, stačí ho otřít. K tomuto účelu se nejlépe hodí noviny, které otírají povrch do sucha a nezanechávají na něm žmolky a šmouhy.

Pokud bylo sklo již dříve používáno, je třeba trochu více času na přípravu materiálu před jeho řezáním řezačkou na sklo. V první řadě je třeba takový povrch důkladně vyčistit speciálním čisticím prostředkem na sklo. Poté proveďte důkladné odmaštění. Případně můžete použít parafín. Za tímto účelem otřete sklo hadříkem namočeným v parafínu a počkejte, dokud zcela nezaschne.

Fáze přípravy skla zahrnuje také broušení skla. Není pochyb o tom, že můžete dosáhnout konečného výsledku bez odpadu, zejména pokud vystřihnete nepravidelně tvarovaný kus. Pokud je však výpočet proveden správně, lze množství odpadu několikanásobně snížit.

vyříznout, malý, kruh, skla

Také se ujistěte, že pracovní plocha je dostatečně rovná, bez jakýchkoli sklonů, ale ani příliš tvrdá. Pracovní plocha by měla být nejlépe vyrobena z překližky nebo desky z tvrdého dřeva a pokryta olejovou tkaninou nebo měkkou látkou.

Jak řezat sklo řezačkou na sklo: podrobné pokyny

Pokud hodláte řezat sklo, je třeba nejprve určit, který řezací nástroj je pro vaši aplikaci nejvhodnější. V současné době existují dva typy nástrojů. diamantové a válečkové frézy na sklo.

Diamantový model je všeobecně považován za špičkový nástroj v této oblasti. Pokud jej budete používat doma, je ideální volbou model se zkosenou hranou, která je velmi vhodná pro odlamování odřezků. Touto řezačkou lze řezat sklo až do tloušťky jednoho centimetru, a to v tloušťce téměř deseti kilometrů. Zároveň je však třeba vzít v úvahu, že existují i levnější druhy, které mají umělý diamant a umožňují řezat sklo o tloušťce až 5 mm.

Na rozdíl od diamantu má válečková řezačka skla pracovní prvek v podobě malého válečku, zpravidla z tvrdé slitiny, obvykle wolfram-kobaltu, který je schopen řezat materiál o tloušťce až 4 mm. Výhodou tohoto typu nástroje je, že válečkem lze snadno pohybovat po skle a bez větší námahy vytvořit drážku.

Postup je následující:

Na povrch pracovního stolu se položí čisté a suché sklo. K provedení potřebných značek se používá fix. Poté se na obou koncích provedou malé řezy podle vyznačené linie. Ujistěte se, že se používaný materiál dotýká povrchu pracovní desky.

Jak správně používat a řezat s řezačkou na sklo video

Po nabroušení položte pravítko na sklo a veďte linii ořezávače podél pravítka. Diamantový řezák na sklo držte v ruce stejně jako běžnou tužku a při přejezdu vyznačené čáry vyvíjejte jen malou sílu. Na skle zůstane jen slabá stopa, která vypadá jako škrábanec. Pokud je nástroj dokonale provozuschopný, určitě se ozve charakteristický praskající zvuk. Pokud zní skřípavě, znamená to, že jeho řezný prvek je třeba nabrousit na speciálním bloku pro tento účel.

Takový nástroj by měl být při práci držen pod mírným úhlem, který je třeba stanovit experimentálně. Všimněte si, že nástroj, který je ve správné poloze vůči sklu, zanechává bezbarvou tenkou ořezávací čáru.

Brusku na sklo je třeba na rozdíl od diamantové brusky držet v pravém úhlu k povrchu skla, prostředníček a palec přitisknout k sobě a ukazováček přitisknout k sobě. Vezměte prosím na vědomí, že na válečkový nástroj je třeba vyvinout o něco větší tlak než na diamantový nástroj a samotný řez musí být bílý.

Abyste dosáhli dobrého a samozřejmě rovného řezu, pamatujte na několik jednoduchých pravidel, která je třeba při práci s diamantovým nástrojem na sklo dodržovat:

  • Při pohybu frézy na sklo netlačte, jinak bude řez příliš hluboký a okraje budou nerovné.
  • Nikdy už neprovádějte další řez na této trase. V opačném případě by se sklo mohlo rozbít. Proveďte řez co nejrychleji. Pokud například stříháte metrovou délku, neměl by střih trvat déle než dvě sekundy.
  • Abyste obrobek rychle a přesně zlomili podél linie řezu, musíte lehce poklepat na spodní stranu skla. Poté už se nebudete muset snažit ji přerušit.

Jak řezat sklo pomocí olejové řezačky na sklo video

Pokud jste teprve začátečníci, je nejlepší cvičit na malých kusech, což vám pomůže určit správný úhel nástroje, získat zkušenosti, snížit ztráty a vyhnout se chybám v budoucnu.

Blok: 3/6 | Počet znaků: 3768

Jak brousit sklo

Na základě předem vypočítaných rozměrů začněte řezat plechy. Pokud to uděláte správně, zůstane vám minimum odpadu, který můžete v případě potřeby použít na jinou práci. Je dobré označit si linii střihu speciální tužkou, která se nazývá „sklářská tužka“.

Pomocí formy nebo pravítka označte počáteční a koncový bod řezu. Přiložte pravítko ke vzdálenosti mezi boční stranou řezačky skla a řeznou hranou, obvykle 3-4 mm od linie řezu. Umístěte samotný řezák na sklo na vyznačené místo začátku řezu a položte na něj pravítko. Před zahájením řezání je dobré přejet prstem po řezané ploše, protože tím nejen odstraníte případný prach, ale také se lépe soustředíte na práci. Někteří řemeslníci tuto oblast natírají terpentýnem, což může být užitečné při práci s tenkým sklem.

Stiskněte pravítko a pak proveďte řez od začátku do konce. Snažte se to dělat tak, aby síla a rychlost pohybu zůstala konstantní. Když se blížíte ke konci řezu, doporučujeme uvolnit napětí, jinak by mohlo dojít k prasknutí.

Chcete-li správně odříznout uříznutý list, postupujte podle tohoto návodu:

  • Přesuňte list k okraji stolu tak, aby se linie ořezu zarovnala s okrajem stolu, a pak rychlým pohybem list přerušte.
  • Pokud pracujete se sklem silnějším než 3 mm, doporučujeme podél linie řezu položit rovný, hladký dřevěný špalík. Poté postupujte stejně jako v předchozím případě. list podél linie prudce přerušte. Tato metoda je vhodná pro řezy delší než 1 m.
  • Přesuňte list k okraji stolu a pak lehkými tahy nože zespodu vytvořte v linii řezu trhliny. Pokud je to provedeno správně, prasklina bude viditelná. Poté znovu přejeďte řezákem na sklo, abyste praskání zintenzivnili. Ujistěte se, že je sklo při této operaci podepřeno pro případ, že by se náhodou rozbilo, protože tato operace může někdy vést k neočekávanému rozbití.

Někdy se stává, že se tříska objeví pouze na několika místech za linií řezu. V tomto případě je nutné nadměrné kusy odštípnout. Pro bezpečný a správný postup použijte frézy na hlavě řezačky na sklo. Můžete to však zkusit i s kleštěmi, které by měly být nasazeny tak, aby čelisti jen lehce zachytily linii střihu zastřihovače. Ve výjimečných případech nemá řemeslník jinou možnost než přebytečné kusy jednoduše „nasekat“ nebo „oškubat“ pomocí nástrojů, které má po ruce. Buďte však opatrní, protože to může způsobit vznik trhlin. Abyste zabránili tvorbě terpentýnu, doporučujeme nejprve ošetřit místo terpentýnem.

Abyste mohli s nařezaným kusem skla dále pracovat bez rizika poranění a zároveň získali atraktivní vzhled, je vhodné je otupit. K tomu vám pomohou následující nástroje:

  • Brusný blok.
  • Starý soubor. Pokud je sklo silné, doporučujeme použít osobní pilník, ale pro tenké sklo postačí sametový pilník.
  • Smirkový papír na omotání dřevěného špalku.

Než začnete pilovat hranu, navlhčete ji, nejlépe roztokem terpentýnu a vody nebo parafínu ve stejném množství. Pohybujte pilníkem nebo jiným nástrojem podél okraje a pouze podél něj, přičemž vyvíjejte mírný tlak. Pokud potřebujete obrousit hrany, budete potřebovat brusku. I v tomto případě je třeba pracovní plochu nejprve navlhčit roztokem terpentýnu a vody a po dokončení práce řez opláchnout, aby se odstranil skelný prach.

Řezání skla je operace, kterou mohou správně provádět pouze profesionálové. Pokud se chystáte poprvé brousit sklo vlastníma rukama, musíte být na tuto práci důkladně připraveni. Všimněte si, že pro správné řezání skla je třeba připravit nejen správné nástroje, ale také místo pro řezání. Ale nejdůležitější je vědět, jak to správně udělat.

I když studujete spoustu materiálů a sledujete workshopy broušení skla, ne vždy to stačí k dosažení požadovaného výsledku. Proto se ujistěte, že jste trénovali na kusu materiálu, který nepotřebujete, a vybudujte si minimální dovednosti, bez kterých bude velmi obtížné správně řezat sklo.