Lze na řetězovou pilu namontovat jinou vodicí lištu?

délka vodicí lišty. Dávejte pozor!

Poslední věcí, která při výběru řetězové pily upoutá pozornost, je velikost vodicí lišty: právě velikost lišty určuje, jak velké poleno lze rozřezat.

Délka lišty řetězové pily je jedním z nejdůležitějších parametrů ovlivňujících pohodlí, rychlost a bezpečnost. Tato vlastnost musí odpovídat pracovnímu výkonu řetězové pily, proto každý seriózní výrobce uvádí v technickém listu svého výrobku doporučenou délku lišty.

Jaké je riziko použití příliš dlouhé nebo příliš krátké vodicí lišty?? Především nesmíte překročit velikost vodicí lišty doporučenou výrobcem řetězové pily. Menší nastavení je přípustné, ale nedoporučuje se: panuje rozšířený názor, že kratší řetěz působí na nástroj menší silou, ale to může způsobit vážné poškození hlavy pily. Přípustný rozsah tolerancí musí být uveden výrobcem v technické dokumentaci dodané s pilou.

Dlouhé lišty řetězové pily usnadňují práci se silnějším materiálem, například při hlubokém řezu do kmene. Použití dlouhé vodicí lišty v kombinaci s málo výkonným nástrojem je však frustrující: motor nebude mít dostatečný výkon k otáčení klikového hřídele a vy nebudete moci provést rychlý řez. Řezání bude pomalé, spotřeba benzínu vyšší, motor se rychle opotřebuje.

Kratší vodicí lišta se správnou délkou nástroje zajistí vyšší rychlost řezání a je nejvhodnější pro práci s malými stromy nebo deskami.

Délku lišty řetězové pily uvádějí tuzemští i zahraniční výrobci zpravidla v palcích. Řetězy jsou označeny po 2 palcích. Níže je uveden ekvivalent v metrické délkové soustavě, kterou znají Rusové:

Používání řetězových pil pro řetězové pily

Zajímalo by mě, proč mají řetězy různých výrobců (např. STIHL, Oregon) při práci ve stejných podmínkách různý počet článků?

Například řetěz Oregon o průměru 3/8″ (35 cm) má 56 článků., vodicí lišta STIHL se dodává v počtu 57 kusů. Proč tomu tak vlastně je a zda je možné je zaměnit, nebo je nutné dát jinou vodicí lištu??

Protože různé vodicí lišty a řetězové pily. I při montáži na různé modely řetězových pil se může počet potřebných článků lišit.

Počet článků řetězu vyražený na liště platí pouze v případě, že je lišta namontována na modelu, pro který je určena, s běžným, „monolitickým“ řetězovým kolem. Pokud použijete stejnou lištu na jiném modelu, může se počet článků změnit.

Výměnou řetězového kola za kroužkové se pravděpodobně zvětší i velikost řetězu o jeden článek. _

Jaký je váš názor na řetězy Husqvarna (např. H37, vyrobené v Kanadě) ve srovnání s řetězy Stihl a Oregon??

Že je žádoucí používat původní pneumatiky, chápu, t. к. může to souviset s olejem v pneumatice.

Je však nutné používat původní řetěz?? Je například možné použít řetěz Husqvarna H37 s lištou Oregon??

Řetězy a vodicí lišty pro Husqvarnu od společnosti Oregon, takže si můžete udělat vlastní závěry a liší se od sebe pouze označením. Pokud jde o Stihl, pak jsem osobně nezaznamenal rozdíl ve výkonu alespoň nějaký druh zvláštních emocí, které řetěz nezpůsobil. _

Pro motorovou pilu STIHL 230 potřebujete řetěz nebo dva náhradní řetězy. Podívejte se na to, existují různé druhy ve stejné velikosti: 63pmx, 63pmc3, 63ps3.

Je tento rozdíl pro domácí použití znatelný?? Má smysl brát pouze např. řetězy s označením pmx nebo ps3??

Pokud pracujete pečlivě. rozdíl v domácím použití je sotva znatelný. A pokud je dřevo špinavé nebo s koncem pneumatiky v zemi. jakýkoli řetěz otupí.

u prof. pomocí. trochu jiná záležitost. Pro čisté dřevo, nejlépe s hranatým zubem (cheesel nebo super).

Používám řetězy Husqvarna/Oregon ne kvůli jejich jménu nebo něčemu jinému, ale proto, že jsou lepší (je třeba je méně brousit) a měkčí.

Při dlouhodobé práci je to docela znatelné. U své pily 371 Partner, kterou používám příležitostně, používám běžný řetěz Stihl s kulatými zuby, aniž bych kombinoval nebo hledal něco jiného. _

řetězovou, pilu, namontovat, jinou

Jaké jsou výhody a nevýhody řetězů STIHL DURO a OREGON Multicat v různých aplikacích??

STIHL DURO na 2 řetězových pilách: 440 a 230 Stihl. Doba chodu není vysoká, 2 řetězy na pilu. Učinil jsem však několik závěrů.

Řetězy s pobeditem nefungují špatně na znečištěném a zmrzlém dřevě. Pracoval jsem s nimi, aniž bych se rozptyloval broušením, narážením na kameny a zem.

Je rychlá a pohodlná. Ale samozřejmě se otupí, ale to je jiný příběh. Na jednu pilu jsem používal dva řetězy, které jsem čas od času měnil. Určitě vytáhl

i jednoduché řetězy. Můj život s vítězným řetězem skončil na prknech a kládách s hřebíky. Pájka v mžiku odletěla. Zbyl mi už jen jeden řetěz, a to nový: koupil jsem ho jako náhradní. Řetězy nejsou špatné, ale v našem městě je nikdo nebrousí. _

Existují nějaké nízkoprofilové řetězy 3.8″ х 1.6. Na stránkách Stihl jsem žádné nenašel. Možná jsem se nedíval na všechno?

Řetězy 3/8″ s dříky 1,5 a 1,6 mm jsou k dispozici pouze v plném profilu. Stihl nabízí nízkoprofilové a plnoprofilové řetězy s 1,3 mm dříky.

Ostatní výrobci vyrábějí pouze nízkoprofilové řetězy s těmito dříky. _

nákup motorové pily. Potřebuji lehkou pilu na prořezávání zahrad, odstraňování křovin a občas i dřeva na řezání palivového dříví. Vybírám mezi 180 Stihl a Husqvarna. A já jsem byl na cestě ke Stihlu, ale prodavač říká. a nebudete s ním moci řezat dub.

To není Husqvarna můžete dát řetěz pro tvrdé dřevo (s rovným zubem)?), ale ne na STIHL, a dub zde není neobvyklý. Co dělat?

A pak další Oleo-Mac se doporučuje jako nejvíce značkové a „podresorennymi“. Nápověda. jaký je přímý zub na řetězu a jak je tento parametr kritický?

Tady je dohoda: Hlavní typy zubů. dva. Dláto. lopatky hrotů jsou ohnuté pod úhlem a polovina kladívka. lopatky hrotů jsou zaoblené. První z nich lze také nazvat „super“.

Rozdíl je následující: dláto (nebo super) výrazně zvyšuje řezný výkon. Až 30 %. Má to však i nevýhodu. Při práci se špinavým dřevem trpí roh a musím hodně brousit ostří. až po nepoškozený kov.

Proto jsou tyto řetězy vhodné pouze pro práci s čerstvým a čistým dřevem. Dlátové řetězy s polovičním kladivovým (štípacím) zubem mají standardní (nižší než super) výkon, na špinavém dřevě se také rychle tupí, ale pak je musíte trochu nabrousit.

Proto je vhodné je použít, pokud je třeba provést mnoho stavebních prací, pokud řežeme špinavé dřevo apod.п. Pokud jde o řetězy určené speciálně pro tvrdé dřevo. nejsou k dispozici.

Pro obzvláště těžkou práci jsou k dispozici řetězy. mají buď karbidové hroty, nebo jsou vyrobeny z odolnější oceli. jsou však vzácné a na trhu nedostupné kvůli své vysoké ceně. A ne všechny velikosti jsou k dispozici.

Pro řezání dubu nebo podobných materiálů je vhodný jakýkoli řetěz. Jen musí být velmi dobře nabroušená a omezovač hloubky musí být řezán o něco výše než obvykle. Snížení tloušťky řezu, a tím i namáhání řetězu. _

Prohlížel jsem si v obchodě motorové pily a prodavač mi řekl, že všechny motorové pily mají zaběhnutý řetěz, a pokud se otupí, nebrousí se, ale vyhodí. Dobré řetězy mají pouze drahé profesionální pily.

A doporučujeme koupit dobrý pilový řetěz hned po koupi pily. Ale podíval jsem se na to. pily se dodávají s lištou a řetězem Oregon. To je pravda, pokud jde o řetězec run-in?

Neexistuje nic takového jako řetězy. V podstatě. Takto se často označují řetězy s nejvyšší možnou bezpečností. s řeznými zuby přes tři hnací články místo dvou.

Obvykle mají také poměrně vyvinuté tlumiče. Možnost přeskočení takových řetězů je snížena na minimum (i když není zcela vyloučena). Obvykle jsou standardní součástí mnoha domácích pil.

Zřejmě má na mysli to, že jej bude obsluhovat osoba bez dovedností, která nemá zkušenosti s prací. Řetězy Oregon 91 s krátkými zuby jsou zcela běžné. jsou levnější a opět poměrně bezpečné.).

Jak vybrat řetěz pro motorovou pilu?

Profesionálové vědí, že dobrou pilu nedělá výkon, ale způsob, jakým se používá a jak se s ní zachází. Při správné péči bude řetězová pila spolehlivě sloužit dlouhá léta a vždy podávat dobrý řezný výkon. Při nesprávném zacházení by ani zcela nová řetězová pila koupená za velké peníze nechtěla vůbec pracovat. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje řezný výkon, je manipulace s řetězem. Je třeba ho správně používat, neustále brousit a samozřejmě správně vybrat. Řetěz je základním prvkem řetězové pily. A pokud špatně udržovaný motor může běžet desítky hodin, řetěz bude nepoužitelný i po pouhých 10 minutách. Zjistěte, jak správně vybrat řetěz a pečovat o něj.

Značení řetězu řetězové pily podle rozteče.

Prvním krokem při výběru řetězu motorové pily je zjistit, jaký typ řetězu potřebujete. Hlavním kritériem pro klasifikaci řetězů je rozteč. rozteč řetězu je vzdálenost mezi nejbližšími zuby (ocásky) nebo mezi třemi čepy řetězu. Měří se v palcích a nejoblíbenější velikosti jsou 0, 325; 0, 375 a 0, 404 palce. Každý typ je určen pro vlastní potřeby a výběr zde můžete provést jednoduše přečtením návodu k použití řetězové pily. protože každá pila je určena pro určitou rozteč a pouze profesionální pily mohou pracovat se všemi třemi typy v závislosti na použití. Abychom lépe porozuměli jednotlivým typům, podívejme se na ně postupně.

Ještě než začneme, je tu další důležitý aspekt: Každý typ řetězu je optimalizován pro určitý výkon a točivý moment řetězové pily. Čím menší je rozteč, tím méně je řetěz produktivní a tím menší úsilí je třeba vynaložit na jeho pohyb po dřevě. Čím delší je rozteč, tím vyšší je produktivita a tím větší výkon potřebujete k práci. rozteč má také vliv na agresivitu pily. Tím máme na mysli nejen jeho výkon, ale také snadnou obsluhu. zjednodušeně řečeno, čím větší je rozteč, tím silněji řetěz trhá dřevo, a tím větší úsilí je třeba vynaložit na držení nástroje. Delší rozteč znamená větší velikost článku, což znamená, že musíte použít větší sílu pro nástroj. Proto je nákup řetězu s větší roztečí pro menší řetězovou pilu zcela nepraktický. může pilu zničit. Přemýšlejte o tom! A nyní plynule přejdeme k úvahám o konkrétních rozměrech.

Jedná se o minimum výše uvedených rozměrů, které je často nejběžnější. Vždyť domácí a poloprofesionální řetězové pily s nízkým výkonem jsou v zemi nejoblíbenější a tento řetěz je určen právě pro ně. Doporučený výkon pro řetěz 0, 325 3 hp. с. nebo ne více než 3.5 л. с. Pokud je vaše řetězová pila výkonnější, můžete zvážit použití řetězu o průměru 0,375″. Záleží však na dřevě a na místě, kde pracujete. Pokud řežete větve a kácíte jiné než silné stromy nebo provádíte stavební práce, je vhodnější 0,325″. Díky tomuto řetězu je práce hladší, pohodlnější a dřevo se při řezání tolik netrhá. A pro člověka, stejně jako pro motor, je taková práce vhodnější pro uvedené účely.

Proč jsme napsali dvě číslice? Je to snadné, když 3 vydělíte 8, dostanete 0,375. A parametr ve tvaru zlomku 3/8 se velmi často používá pro označení. Důvod je běžný, aby nedošlo k záměně čísel 0, 325 a 0, 375, takže se nedivte, že řetěz na 0, 375 bude obtížné najít, raději jděte rovnou na značku 3/8.

Řetězy s označením 0,375 jsou méně oblíbené než řetězy s označením 0,325 a používají se u řetězových pil s výkonem 4 litry. с. Tento řetěz se používá při kácení relativně řídkých stromů a pro řezání středně silného dřeva. Pro svou skupinu neprofesionálních a profesionálních typů pil je to optimální velikost.

Řetěz 0.404 se používá pouze u profesionálních pil. Výkon takového řetězu musí být nejméně 5.5 л. с. Jedině tak může řetězová pila naplno ukázat svůj výkon jako vysokorychlostní a výkonný nástroj. A s takovým řetězem můžete snadno kácet obrovské stromy. Je také jasné, že řetěz 0,404 nebude vhodný pro menší pily. Kromě toho mají řetězové pily pro rozteč 0,404 vyšší točivý moment a práce s takovou roztečí bude pro člověka i obsluhu stroje obtížná.

Nyní je velmi snadné to shrnout. Hlavním kritériem výběru je označení rozteče. Stačí otevřít návod k obsluze řetězové pily nebo jednoduše porovnat výkon řetězu s výše uvedenými údaji. Ještě jedna důležitá věc, kterou je třeba si zapamatovat: rozteč řetězu musí odpovídat rozteči hnacího a napínacího kola (napínací kolo je často součástí lišty). To znamená, že pokud je vaše pila určena pro velikost 0, 325, nebude tak snadné namontovat řetěz 3/8. Spolu s novou velikostí řetězu je nutné zakoupit také nové hnací řetězové kolo a novou vodicí lištu, jinak to bude opravdu nemožné (opakujeme, nemožné kvůli rozdílu v rozteči řetězových kol). Nakonec jsme uvedli tři typy řetězů ve vztahu k rozteči, ale ve skutečnosti jich je pět (1/4 a 3/4, tj. 0, 25 a 0,75 palce), ale vzhledem k jejich malé oblibě, zejména v domácnostech, vynecháme další dva typy.

Nyní se dostáváme k dalším důležitým otázkám, abychom se dozvěděli, jak vybrat řetěz pro motorovou pilu, a abychom tomuto tématu porozuměli odborně.

Rozdělení řetězů řetězových pil podle tloušťky ocasu.

Jak opravit lištu motorové pily

tloušťka ocasu, přesněji tloušťka hnacího článku, je druhým výkonnostním parametrem pilového řetězu. Mnozí si to možná neuvědomují, ale drážky na liště mají u různých řetězových pil různou šířku. stejně jako hnací články pro různé lišty. Jsou k dispozici v pěti velikostech: 1, 1 mm, 1, 3 mm, 1, 5 mm, 1, 6 mm a 2 mm (0,043 mm)”, 0, 05”, 0, 058”, 0, 063” и 0, 08” v tomto pořadí). Zvažte každou z nich zvlášť.

Jedná se o minimální požadavky, které se používají pouze u spotřebních pil s nízkým výkonem. Těžké řetězy pro vysoké zatížení nejsou určeny pro.

Tato velikost se sice příliš neliší od první, ale je schopna zvládnout těžká břemena. A právě tento typ řetězce je na světě nejoblíbenější. Řetězy s 1,3 mm ocasem se používají nejen u vysoce kvalitních a robustních řetězových pil pro domácí použití, ale také u poloprofesionálních strojů. Takové řetězy jsou lehké a robustní zároveň a čtenář si tento typ spíše vybere.

Třetí typ, který je spolu s předchozím velmi oblíbený, ale již u poloprofesionálních a profesionálních řetězových pil.

Řetězy s tloušťkou hnacího článku 1,6 mm jsou silnější, a proto by se měly používat pouze u profesionálního nářadí.

A poslední typ, který umožňuje dlouhodobé používání řetězu při velkém zatížení. Je zřejmé, že takovou tloušťku lze nalézt pouze na výkonných, vysoce profesionálních strojích.

Druhý bod je jednoduchý: čím silnější je hnací článek, čím širší je drážka ve vodicí liště, tím vyšší je kvalita řetězu a jeho schopnost odolávat náročnému používání. Při výběru je důležité vědět, jakou lištu nebo jakou šířku smíte na své řetězové pile použít. A když si ho koupíte, ujistěte se, že jste si koupili správný typ, jinak si ho nebudete moci koupit znovu.

Hloubka řezu a výška profilu pilového řetězu.

Třetím faktorem, který charakterizuje pilový řetěz, je výška profilu, která udává hloubku řezu pily (je třeba dodat, že i výška hraje roli, ale hloubka řezu je hlavním parametrem). Čím vyšší je profil, tím hlubší je řetěz, což vede k lepšímu výkonu. Čím nižší je profil, tím jemnější jsou třísky, tj. řetěz se nezasekává hluboko do dřeva. Tuto hloubku lze upravit naostřením dorazů u každého nože, ale u nového řetězu jsou tyto rozměry již určitého typu. Existují dva typy profilu: 0, 025” (0,635 mm) nízkoprofilového řetězu a 0,03” (0, 762 mm) vysokoprofilový řetěz. Tato informace musí být uvedena také ve specifikaci pily (často se uvádí pouze značky řetězů, které jsou vhodné a které již odpovídají požadované velikosti). Výběr zde není příliš velký, tyto informace jsou uvedeny spíše jako orientační. Při broušení řetězů je třeba znát typ profilu, abyste mohli při broušení řetězových zarážek snížit jejich velikost na správnou hodnotu. V podstatě se však oba typy dělí na profesionální a hobby profily řetězových pil. I zde jsou uvedeny některé podrobnosti. Profesionální řetězové pily nemají vždy vysokoprofilové řetězy, ale domácí řetězové pily jsou vždy vybaveny nízkoprofilovými řetězy. A pokud je u nízkoprofilových typů vše jasné, vysokoprofilové vyžadují objasnění. Koneckonců vytváří vysoce profilovaný řetěz, a proto zvyšuje vibrace a agresivitu řetězu, jak již bylo zmíněno. A silné vibrace vám brání v dlouhé práci na místě těžby. V tomto případě vývojáři použili určitý trik, zohlednili rozteč řetězu, aby udrželi nízkou agresivitu. Při velké rozteči (která způsobuje vibrace) a vysokém profilu (který rovněž vede k vyšším vibracím) pila neřeže dostatečně rychle, ale je nepohodlná při dlouhém řezání. A tato rovnováha se udržuje tím, že se nevybírají dva nejúčinnější parametry, ale jejich střídáním. To znamená, že pokud je rozteč velká, profil je nízký, pokud je rozteč malá, můžete vytvořit vysoký profil. Tato protiváha umožňuje, aby řetězová pila pracovala méně agresivně a zároveň efektivněji. Je však těžké říci, který řetěz je lepší (s větším profilem a menší roztečí nebo s menším profilem a větší roztečí), vše záleží na dřevu, pracovních podmínkách a každý případ je jiný, musíte to prostě vyzkoušet.

Hloubka řezu. základní charakteristika profilu pily.

Je však třeba poznamenat, že u profesionálních pil se při kácení velkých stromů používají řetězy s velkou roztečí a vysokým profilem, protože rychlost je nesmírně důležitá. Někdy se profil vyrábí s ještě větší roztečí, dokonce s roztečí 0,07” (1 778 mm), ale je velmi vzácný a často se používá na strojních jednotkách pro kácení.

Obecně lze celý tento bod přičíst profesionálnímu používání seriózních řetězových pil. Pro běžného uživatele je tento parametr důležitý pouze při domácím broušení pily. Omezovač hloubky by měl být řezán pouze s uvedenými znalostmi, jinak vaše domácí řetězová pila nebude řezat vůbec a určitě se unaví z vysokého zatížení.

Délka řetězu, lišty, počet zubů.

Délkou řetězu se nemá smysl zabývat, protože nemá žádný význam. Existují řetězové pily s dlouhou lištou a s krátkou lištou. Záleží přímo na výkonu pily a na tom, pro jaký druh práce je vodicí lišta určena. Nejdůležitější je pochopit, jak velký rozteč je potřeba pro výběr řetězu a kolik článků (nebo spíše počet ocásků) by měl mít. I když někteří zprostředkovatelé popisují řetězy právě podle řezných zubů, které jsou o polovinu delší než řetěz pily. Co se týče délky tyče, je vždy samozřejmostí a nemusíte si ji pamatovat (i když můžete prodejci sdělit značku a délku tyče a on na základě těchto údajů snadno porovná velikost). Při posuzování těchto vlastností je nejdůležitější si uvědomit, že každá řetězová pila je určena pro svůj typ řetězu a že delší lišta je vždy kontraindikována. Proto nikdy nezvětšujeme rozměry a nezmenšujeme je (nemyslíme si, že kratší řetěz pily sníží výkon a je to dobře, ne, začínáme tím poškozovat řetězové kroužky), každý výkon má svou velikost a nikdy bychom se od těchto údajů neměli odchýlit ani v tomto, ani v jiném směru. I když je prostor pro nastavení délky vodicí lišty malý, je vždy předepsán v technických specifikacích.

Klasifikace řetězů podle profilu řezného článku.

Opět budeme hovořit z profesionálního hlediska, proto ti, kteří si chtějí koupit řetěz pro domácí a ne profesionální pilu, mohou některé body přeskočit, pokud si to přejí. Zde je další odborný termín pro typ řezání odkazu. Z hlediska tvaru existuje mnoho druhů řezných článků, ale rozlišují se pouze dva: levnější a lámavý. Pro každou pilu a každou práci se zvolí optimální varianta. Podívejme se na každou z nich zvlášť.

5.1. Odkaz na sekáč.

Podíváme-li se na obrázek blíže, uvidíme, jaký tvar má profil dláta. V průřezu připomíná číslo sedm, od čehož se odvozuje jeho lidový název sedmička. Tento profil je považován za nejlepší pro rychlou a kvalitní práci. Koneckonců je celá pracovní plocha přísně rovná a rovnoměrně řeže do dřeva. U profesionálních pil se nejčastěji setkáváme se srpovitým typem. Ale jako vždy, to nejlepší pro danou práci má mnoho negativ. Největší nevýhodou je, že se tyto řezné články obtížně brousí. A při sebemenší odchylce od správných úhlů práce zcela ztrácí výhodu dláta. Dalším problémem tohoto typu je jeho náchylnost ke špinění a zanášení pískem, což je při práci se dřevem vždy problém.

5.2. Štěpkovací fréza Odkaz.

Typ štěpkovače neboli štěpkovač má jiný tvar. Ve střihu připomíná srp, a proto má tento profil ještě dvě lidová označení: srp a srpovitý. Je zřejmé, že styčná plocha takového článku je větší než rovina, což má za následek vyšší zatížení a zhoršený řezný výkon, ale jsou zde i pozitiva. Se štěpkovacím řetězem se mnohem lépe manipuluje, když je znečištěný, a při jeho ostření není nutné dodržovat příliš přesné úhly.

Zbývá shrnout, co bylo řečeno o řezání profilů odkazů. Jak můžete vidět, každý typ má své výhody a nevýhody, takže nelze přidělit, co je lepší a co je horší (i když profil cheisel a účinnější ve své podstatě). Musíte jen zvážit své podmínky, své pracoviště a vybrat řetěz pro svou motorovou pilu. Mnoho lidí často používá dva typy, protože výměna řetězu není tak obtížná. Jen je třeba říci, že tyto dva typy jsou základní, a tam jsou sekundární, který si vzal něco z jednoho, a něco z jiného profilu. Pomocí celé řady profilů můžete snadno zvolit optimální profil pro daný druh dřeva, teplotu vzduchu, vlhkost a dokonce i pro zanesené pracoviště. Chtěli jsme upozornit ještě na jednu vlastnost, která je pro výběr řetězce důležitá.

O řetězové sekvenci.

Konzistence článků řetězu.

Tento bod nemohl znít, ale na trhu splňuje všechny a pojistit se proti bezohledným výrobkům při výběru řetězu pro řetězovou pilu náklady. Vezmeme-li tedy jakýkoli standardní řetěz, máme vždy dva ocásky na jeden řezací článek (dva hnací články). Jedná se o standard, který dodržují všichni výrobci řetězů řetězových pil. Na trhu se však prodávají i řetězy s menším počtem řezných článků. tzv. řetězy s polovičním zkosením a šikmým zkosením. V prvním případě se do každého druhého páru řezných zubů vloží jeden další spojovací článek. V druhém případě je mezi každým řezným zubem již instalován další článek. Z toho vyplývá, že standardní řetěz o 64 hnacích článcích musí mít 32 řezných zubů, tj. 50 % řetězu. V případě řetězu s poloviční kůží však máme již 40 % zubů, zatímco u přesmyku 37 %.5%. Nyní odpovíme na hlavní otázku, proč vytvářet takové řetězy? Jednoduše řečeno, pouze hroty jsou cennější než spojovací články, protože se vyrábějí speciálními výrobními postupy, mají povrchovou úpravu a jsou obecně mnohem dražší než spojovací články. Pokud nemůžeme řetěz zkrátit, můžeme snížit cenu samotného řetězu tím, že vynecháme některé řezné prvky. Nakonec ji můžete prodat levněji a zároveň vydělat peníze. Tento řetěz má však pouze negativní účinek, pila se stává agresivnější, snižuje se její výkon a dokonce se zvyšuje opotřebení celého řetězu a řetězové pily. Nákup takového řetězu se nedoporučuje, jeho levnost vůbec neospravedlňuje další opravy a výkon. Kromě toho takové řetězy nevyrábějí žádné továrny, vše se skládá doma z továrních řetězů (v lepším případě), proto je jasné, že kvalita montáže a životnost samotného řetězu několikanásobně klesá. A při nákupu řetězu na trhu pečlivě zkontrolujte pořadí článků, abyste si nezničili svůj nový stroj tak oblíbenou metodou.

Jak a kdy správně koupit nový řetěz.

Prvním a hlavním kritériem, které zachycuje opotřebení, je protažení řetězu až na mezní hodnotu. Je jasné, že pokud není možné řetěz napnout, vyplatí se opotřebovaný řetěz vyměnit. Ale není to tak jednoduché, není to kolo. Kvůli konstrukci dochází ke zvýšenému opotřebení lišty a hnacího řetězového kola, takže nový řetěz na staré liště a řetězovém kole bude vždy nepohodlný, což nakonec povede k ještě většímu opotřebení. Podle pravidel se řetěz opotřebovává 2-3krát rychleji než lišta a řetězové kolo, proto se pro zvýšení životnosti vyplatí použít stratagem. Například pokud máte novou motorovou pilu, budete s ní pracovat dlouho (pokud si ji koupíte na pětiminutovou práci jednou ročně, jeden řetěz vám vydrží celý život). V tomto případě byste si měli kvůli efektivitě koupit tři řetězy najednou (různé rozteče a různé typy řezných zubů, pokud máte profesionální nářadí). Pak po několika hodinách práce s jedním řetězem vyměňte řetěz za jiný a tak neustále střídejte celou sadu (a nezapomeňte otáčet lištu, musí se také rovnoměrně opotřebovávat). Nakonec se všechny tři řetězy postupně natáhnou a opotřebují spolu s lištou a řetězovým kolem, a když je nelze napnout, můžete všechny řetězy, lištu a hnací řetězové kolo bezpečně vyměnit. Věřte mi, že s tímto přístupem je zvýšení životnosti řádově větší než nasazení nového druhého řetězu na již opotřebovanou pneumatiku. Kromě toho řetěz, který byl natažený téměř do bodu přetržení, poběží hladčeji a efektivněji než nový řetěz na staré liště a řetězovém kole.

Podélný a příčný typ.

Dalším důležitým parametrem je klasifikace řetězů podle způsobu řezání dřeva. Když se do toho pustíte podrobněji, je jasné, že to musíme dát na první místo, protože je to tak důležité. Proč je tedy na konci??

Začněme s podélnými a příčnými typy řetězů. Jednoduché podélné řetězy jsou určeny k podélnému řezání dřeva, příčné řetězy k příčnému řezání. řemeslníci chápou, že rozdíl v odolnosti dřeva je v obou případech odlišný a že příčné řezání nevyžaduje ostrý úhel, ale pro podélné řezání se nástroje brousí velmi ostře. U řetězových pil jsou tyto parametry: 25-35 stupňů pro příčné řezání; 5-15 stupňů pro podélné řezání. Tyto parametry lze odečíst na řetězu a jsou vidět i pouhým okem na samotných řezných zubech. Mimochodem, každé dřevo má rádo jiné úhly, proto se vyplatí se na tyto parametry podívat blíže, pokud se dřevem pracujete profesionálně.

Podívejme se nyní, proč jsme tak důležitý parametr odsunuli na druhou kolej. Je to zcela triviální, řetězové pily se často používají k příčnému řezání. Při podélném řezání se nejčastěji používá kotoučová pila, která je pro tento účel efektivnější. Proto je poptávka po podélných řetězech tak nízká, že se na trhu nevyvíjejí. Proto je velmi, velmi těžké najít na trhu podélný řetěz. Většina lidí si vybírá typ s křížovou čepelí, a proto jsme jej odsunuli na konec seznamu. A toto je poslední parametr pro klasifikaci řetězů řetězových pil.

Pokusíme se to pro běžného člověka zjednodušit a zkrátit návod na několik vět, které vám pomohou vybrat řetěz motorové pily, aniž byste se museli příliš zabývat složitým tématem. Pro domácí (nikoli profesionální) řetězové pily bude tento přístup aktuální, ale stojí za to přečíst si vše ještě jednou pouze pro profesionály. Chcete-li tedy začít vybírat řetěz pro svou motorovou pilu, musíte si otevřít návod k obsluze. Pokud není k dispozici, vyhledejte svůj model pily na internetu a zjistěte všechny důležité funkce. A pro nákup řetězu pro domácí nářadí stačí napsat následující: značku řetězové pily (abychom mohli koupit řetěz stejného výrobce), počet hnacích článků (hnací a ne řezné články), šířku drážky lišty (nebo šířku hnacího článku, ocasu) a délku lišty (pokud máme počet hnacích článků, lze to odložit). Když budeme znát všechny tyto parametry, koupíme správný řetěz. Pokud znáte pouze značku, můžete si ublížit. Technologické zvláštnosti se vyskytují i u známých značek, kde jsou řetězové kolo, pneumatika a řetěz z nějakého důvodu nahrazeny podobnými, ale odlišnými typy. A je obzvláště důležité znát všechny údaje, pokud máme levnou domácí pilu, nebo z Číny (může být falešná značka), není těžké koupit úplně jiný řetěz, vidíme, že existuje tolik funkcí. Dávejte pozor! A pro profesionály: nezapomeňte si všechny výše uvedené informace přečíst ještě několikrát. Po proniknutí do podstaty se každý naučí, jak porozumět všem výše uvedeným skutečnostem, což v budoucnu jistě pomůže k tomu, aby i dobrá motorová pila byla účinnější a spolehlivější.

Vždy správně vyberte správný řetěz řetězové pily!

Teoreticky jsme již řekli vše, co můžeme říci o řetězu řetězové pily. Pokud ne všechny, pak alespoň materiál je pokryt poměrně značně. V tomto článku najdou mnoho užitečných informací i profesionálové. Je třeba připomenout, že jsme se zde nezmínili o broušení řetězu, jeho výkonu, správném napínání, přičemž tyto informace jsou pro životnost nesmírně důležité. Výběr správného řetězu ho zcela zničí, pokud nedodržíte některá další pravidla. Pokud chcete svou motorovou pilu používat co nejefektivněji, čtěte dále. Na našich webových stránkách najdete spoustu užitečných informací pro automechaniky. a v budoucnu je budeme stále rozšiřovat. Zde jsme vám chtěli ukázat, jak vybrat řetěz pro vaši motorovou pilu. a to se nám podařilo, že?

Pokud jste to nestihli, podívejte se na náš další článek o systému čištění vzduchu od společnosti Husqvarna. Air Injection.

Doporučujeme také přečíst si předchozí článek Jak vybrat úhlovou brusku?

Jak vybrat řetěz řetězové pily?

Profesionálové vědí, že dobrý nástroj není výkon, ale způsob ovládání a manipulace s řetězovou pilou. Při správné údržbě vydrží desítky let a vždy podává dobrý řezný výkon. Při nesprávném používání by ani zcela nová řetězová pila koupená za velké peníze nechtěla pracovat. Klíčem k dobrému řeznému výkonu je vztah k řetězu. Musí se správně používat, neustále brousit a samozřejmě správně vybírat. Řetěz je důležitým prvkem řetězové pily. Zatímco motor vydrží pracovat desítky hodin, nesprávné použití řetězu způsobí, že motor nebude moci pracovat již po 10 minutách. Naučíte se tak, jak správně vybrat motorovou pilu a jak o ni pečovat.

Značení řetězu pro řetězové pily podle rozteče.

Prvním krokem při výběru řetězu motorové pily je zjistit, jaký druh řetězu potřebujete. Hlavním kritériem pro klasifikaci řetězů je označení rozteče. Rozteč řetězu je vzdálenost mezi nejbližšími zuby (ocásky) nebo mezi třemi nýty řetězu. Měří se v palcích a nejoblíbenější velikosti jsou 0,325; 0,375 a 0,404 palce. Každý typ je navržen pro své vlastní potřeby a volba může spočívat v prostém přečtení příručky k řetězové pile. Protože každá pila je určena pro určitou rozteč a pouze profesionální pily mohou pracovat se všemi třemi typy, v závislosti na aplikaci. Abychom tyto typy lépe pochopili, podívejme se na ně jednotlivě.

Než začneme, je tu ještě jedna důležitá věc: každý typ řetězu je vhodný pro určitý výkon a krouticí moment řetězové pily. Čím menší je rozteč, tím méně je řetěz účinný a tím menší úsilí je potřeba k jeho posouvání po dřevě. Čím větší je rozteč, tím jste produktivnější a tím více síly potřebujete k práci. Rozteč má také vliv na takzvanou „agresivitu“ pily. Nejenže má dostatečný pracovní výkon, ale také se snadno ovládá. jednoduše řečeno, čím větší je rozteč, tím silněji řetěz „trhá“ dřevo, což znamená, že je třeba většího lidského úsilí k udržení nástroje. Větší rozteč řetězu navíc znamená větší rozměry článků, a tedy širší řez, který podobně vyžaduje větší výkon nářadí. Není praktické kupovat řetěz s větší roztečí pro menší řetězovou pilu. řetěz se tím může zničit. Přemýšlejte o! A pak přejdeme ke konkrétním rozměrům.

Jedná se o nejmenší velikost, která je často nejběžnější. Vždyť domácí a poloprofesionální řetězové pily s nízkým výkonem jsou mezi lidmi nejoblíbenější a tento řetěz je přesně pro ně. Doporučený výkon pro řetěz 0,325 l. 3 l. с. nebo ne více než 3.5 л. с. Pokud je vaše řetězová pila výkonnější, můžete zvážit použití řetězu o průměru 0,375″. Vše ale záleží na dřevu a pracovišti. Pokud pilu používáte k ořezávání a kácení méně silných stromů nebo ke stavebním pracím, je vhodnější použít pilu 0,325″. Díky tomuto řetězu je práce plynulejší, pohodlnější a při řezání se dřevo „netrhá“. A jak pro člověka, tak pro motor je taková práce vhodnější pro výše uvedené účely.

Proč jsme napsali dvě čísla? Je to jednoduché, když vydělíte 3 číslem 8, dostanete 0,375. A 3/8 se velmi často používá jako zlomek. Důvodem je snaha zabránit záměně řetězů 0.325 a 0.375, proto se nedivte, že řetěz s označením 0.375 je těžké najít. ihned hledejte označení 3/8.

Řetěz s označením 0,375 je méně oblíbený než řetěz s označením 0,325 a používá se u řetězových pil s výkonem 4 litry. с. Tento řetěz se používá pro kácení poměrně silných stromů a pro kácení středně silného dřeva. Pro svou skupinu neprofesionálních a profesionálních typů pil je to optimální velikost.

Řetěz 0,404 se používá pouze u profesionálních pil. Výkon pro provoz takového řetězu musí být nejméně 5 l.5 л. с. Pouze tak bude moci motorová pila ukázat všechny své kvality jako rychlý a výkonný nástroj. A s tímto řetězem lze snadno kácet a řezat obrovské stromy. Z toho je zřejmé, že pro slabé pily nebude použití řetězu 0,404 hospodárné. Řetězové pily pro řetěz 0,404 mají vyšší krouticí moment, což ztěžuje práci s takovou roztečí i práci člověka a stroje.

Nyní je velmi snadné shrnout. Hlavním kritériem výběru je označení rozteče. Stačí otevřít návod k obsluze motorové pily nebo jednoduše porovnat výkon s výše uvedenými informacemi. Nezapomínejme však ještě na jeden důležitý bod. rozteč řetězu musí odpovídat rozteči hnacího a napínacího kola (napínací kolo je často součástí lišty). To znamená, že pokud je vaše pila dimenzována na 0,325, pak není tak snadné namontovat řetěz 3/8″. Spolu s novou velikostí řetězu je třeba zakoupit nové hnací řetězové kolo a novou vodicí lištu, jinak bude práce opravdu nemožná (opakujeme, nemožná kvůli rozdílu v rozteči řetězových kol). A nakonec jsme uvedli tři typy řetězů z hlediska rozteče, ve skutečnosti jich je pět (1/4 a 3/4, tedy 0,25 a 0,75 palce), ale kvůli nízké popularitě, zejména v domácnostech, budeme hovořit o dalších dvou typech v tichosti.

Nyní k dalším důležitým otázkám, abychom se dozvěděli, jak vybrat správný řetěz řetězové pily, a abychom tomuto tématu rozuměli profesionálně.

Řetězové kroužky řetězové pily se dělí podle tloušťky ocasu.

tloušťka ocasu, přesněji tloušťka hnacího článku, je druhým výkonnostním parametrem pilového řetězu. Mnoho lidí si to možná neuvědomuje, ale drážka na liště má u různých řetězových pil různou šířku, podobně jsou pro různé lišty konstruovány hnací články. Vyznačují se pěti velikostmi: 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm, 1,6 mm a 2 mm (0,043″, 0,058″, 0,063″ a 0,08″). Podívejme se na každou z nich zvlášť.

Je nejmenší a používá se pouze u malých domácích motorových pil. Tento typ řetězu není určen pro těžká břemena a těžkou práci.

Tato velikost se sice příliš neliší od první, ale unese větší zátěž. A právě tento typ řetězce je na světě nejoblíbenější. Řetězy s ocasem 1,3 mm se používají nejen ve vysoce kvalitních spolehlivých řetězových pilách pro domácí použití, ale i v poloprofesionálních strojích. Takové řetězy jsou lehké a spolehlivé zároveň a čtenář si nejčastěji vybere tento typ.

Třetí typ, který je spolu s předchozím velmi oblíbený, ale již se používá u poloprofesionálních a profesionálních řetězových pil.

Řetězy s hnacím článkem 1,6 mm jsou silnější, a proto se používají výhradně u profesionálního nářadí.

A poslední typ, který umožňuje používat řetěz po dlouhou dobu při velkém zatížení. Je jasné, že takovou tloušťku lze nalézt pouze u výkonných a profesionálních strojů.

Druhý bod je jednoduchý: čím silnější je hnací článek, a tedy čím širší je drážka v liště řetězové pily, tím vyšší je kvalita řetězu a jeho schopnost odolávat vyššímu zatížení. Jediné, co je třeba při výběru vědět, je, jakou lištu nebo jakou šířku chcete na své motorové pile použít. A při nákupu si zkontrolujte, zda kupujete správný typ, jinak si nebudete moci koupit nový.

Hloubka řezu a výška profilu řetězu.

Třetím faktorem, který charakterizuje pilový řetěz, je výška profilu, která udává hloubku řezu pily (je třeba dodat, že výška hraje také roli, ale hloubka řezu je hlavním parametrem). Čím vyšší je profil, tím hlouběji se řetěz „zakousne“, a tím vyšší je výkon. Čím menší je profil, tím tenčí jsou třísky, tj. řetěz se nezaryje hluboko do dřeva. tuto hloubku lze upravit přebroušením dorazů na jednotlivých frézách, ale u nového řetězu jsou tyto rozměry již určitého typu. Existují dva typy profilu: 0,025″ (0,635 mm). nízkoprofilový řetěz a 0,03″ (0,762 mm). nízkoprofilový řetěz. (0,762 mm). vysokoprofilový řetěz. Tato informace musí být uvedena i ve specifikaci pily (často se uvádí pouze značky řetězů, které se hodí, a ty již odpovídají potřebné velikosti). Není zde velký výběr, tyto informace jsou spíše orientační. Pokud si řetězovou pilu brousíte sami, musíte znát profil řetězové pily, abyste mohli upravit frézy tak, aby odpovídaly profilu, pokud je budete brousit. V podstatě se však oba typy dělí na profesionální a hobby profily řetězových pil. Jsou tu však některé detaily. Profesionální řetězové pily nemají vždy vysokoprofilové řetězy, ale domácí pily jsou vždy vybaveny nízkoprofilovými řetězy. A pokud je u nízkoprofilových typů vše jasné, pak vysokoprofilové potřebují objasnění. Vytváří vysoce produktivní řetěz, a proto zvyšuje vibrace a agresivitu řetězu, což již bylo zmíněno. A silné vibrace by vám nedovolily pracovat dlouhé hodiny v oblasti těžby dřeva. Zde se konstruktérům podařil husarský kousek. zohlednili rozteč řetězu, aby zachovali nízkou agresivitu. Pokud je rozteč příliš velká (což způsobuje vibrace) a profil příliš vysoký (což také vede k vyšším vibracím), pak pila nakonec řeže rychle, ale není vhodná pro dlouhé práce. A tato rovnováha se udržuje tím, že se nevybírají dva nejúčinnější parametry, ale střídají se. To znamená, že pokud má velký rozteč, je profil nízký, pokud má menší rozteč, je profil vysoký. Tato protiváha umožňuje, aby řetězová pila pracovala méně agresivně a zároveň efektivněji. Říci, který řetěz je nejlepší (s velkou roztečí a malým profilem nebo s malým profilem a maximální roztečí), je však obtížné, vše závisí na dřevě, pracovních podmínkách a případ od případu, musíte to prostě vyzkoušet.

Hloubka řezu. hlavní profilová charakteristika pily.

Je třeba také poznamenat, že u profesionálních pil se při kácení velkých stromů používají řetězy s velkou roztečí a vysokým profilem, protože rychlost je v tomto případě velmi důležitá. Může se stát, že profil bude ještě delší, než bylo popsáno, a to i o 0,07″ (1,778 mm). (1 778 mm), ale je velmi vzácný a často se používá na strojích pro kácení.

Obecně lze tento bod vztáhnout k profesionálnímu používání vážných řetězových pil. Pro běžného uživatele je tento parametr důležitý pouze v jednom případě, a to při domácím broušení pil. Hloubkový doraz byste měli řezat pouze s nabytými znalostmi, jinak vaše řetězová pila nebude řezat vůbec a určitě se unaví vysokým zatížením.

délka řetězu, délka lišty, počet zubů.

řetězovou, pilu, namontovat, jinou

Délka řetězu není nijak zvlášť důležitá. nenese žádné důležité klasifikace. Existují řetězové pily s dlouhou vodicí lištou a řetězové pily s krátkou vodicí lištou. Záleží na výkonu řetězové pily a na tom, pro jaký druh práce je vodicí lišta určena. Nejdůležitější je pochopit rozteč řetězu a počet článků (přesněji řečeno počet ocásků), které potřebujete. Někteří prodejci sice popisují řetězy právě podle řezacích zubů, ale těch je o polovinu méně Pokud jde o délku tyče, ta bude vždy jasná sama o sobě a není třeba si ji pamatovat (i když můžete prodávajícímu sdělit značku a délku tyče, snadno porovná velikost i s těmito údaji). Při posuzování těchto vlastností je nejdůležitější si uvědomit, že každá řetězová pila je určena pro svůj typ řetězu a že delší lišta je vždy kontraindikována. Proto by se velikost nikdy neměla zvětšovat a ani zmenšovat (nemyslíme si, že kratší řetězy sníží výkon a je to dobře, ale už začínáme poškozovat hlavové složení pily). A pokud existuje malá možnost změny délky tyče, je vše povinně uvedeno v technickém listu.

Klasifikace řetězů podle profilu řezného článku.

Opět budeme hovořit z profesionálního hlediska, takže ti, kteří si chtějí koupit řetěz pro běžnou, nikoli profesionální pilu, mohou některé body přeskočit, pokud chtějí. Věnujme nyní pozornost dalšímu odbornému termínu: typ řezacího článku. Existuje mnoho druhů řezacích článků podle jejich tvaru, ale existují pouze dva hlavní: levnější a štípací. Pro každou pilu a každou úlohu se zvolí optimální varianta. Podívejme se na každou z nich zvlášť.

5.1. Řezací tyč sekáčového typu.

Když se na obrázek podíváte pozorněji, uvidíte, jaký tvar má skládačka. z profilu připomíná číslo sedm, což mu dalo přezdívku „sedmička“. Tento profil je považován za nejlepší pro rychlou a kvalitní práci. protože celá pracovní plocha je rovná a rovnoměrně se zanořuje do dřeva. U profesionálních pil je nejběžnějším typem pilový list skládačkové pily. Ale jako vždy, to nejlepší pro danou práci má mnoho nevýhod. Největší nevýhodou je, že se tyto dláta obtížně brousí. A při sebemenší odchylce od pravých úhlů práce zcela ztrácí všechny výhody dláta. Dalším problémem tohoto typu je náchylnost k nečistotám a písku, což je při práci se dřevem vždy problém.

5.2. Štěpkovací fréza.

Typ štěpkovače neboli štěpkovač má zcela jiný tvar. Střih připomíná srp, díky čemuž má profil další dva oblíbené názvy: „srp“ a „srpovitý typ“. je zřejmé, že styčná plocha je větší než rovina, což vede k vyššímu zatížení a snižuje řezný výkon, ale jsou zde i pozitiva. Řetěz štěpkovače se mnohem lépe čistí a při broušení není nutné dodržovat příliš přesné úhly.

Nyní shrňme, co bylo řečeno o řezání odkazových profilů. Jak vidíte, každý typ má své výhody a nevýhody, takže nelze vyzdvihnout, co je lepší a co horší (i když profil cheisel je ze své podstaty účinnější). Stačí vzít v úvahu vaše podmínky, vaše pracoviště a vybrat řetěz pro vaši motorovou pilu. Mnoho lidí často používá dva typy, protože výměna řetězu není tak obtížná. Za zmínku stojí pouze to, že tyto dva typy jsou základní a existují i typy sekundární, které si vzaly něco z jednoho profilu a něco z druhého. Díky práci s celou řadou profilů lze snadno najít optimální profil pro daný druh dřeva, teplotu vzduchu, vlhkost a dokonce i pro zanesení pracovního místa. Chtěli jsme upozornit ještě na jednu vlastnost, která je při výběru řetězce důležitá.

O posloupnosti odkazů.

řetězovou, pilu, namontovat, jinou

Posloupnost článků řetězu.

Tento bod by se dal vynechat, ale na trhu se můžete setkat s nejrůznějšími věcmi a pojistit se proti nekalým produktům při výběru řetězu pro motorovou pilu se vyplatí. Vezmeme-li tedy jakýkoli standardní řetěz, budeme mít vždy dva ocásky na jeden řezací článek (dva hnací články). Jedná se o standard a všichni výrobci řetězů řetězových pil se jím řídí. Na trhu se však lze setkat i s řetězy, které mají méně řezných článků. tzv. řetězy s polovičním zkosením a šikmým zkosením. V prvním případě se do každé druhé dvojice řezných zubů vloží další spojovací článek. V druhém případě je mezi jednotlivými řeznými zuby již instalován další článek. Standardní řetěz se 64 hnacími články (ocásky) musí mít 32 řezných zubů, tj. 50 %. Ale v případě polovičního skipu máme již 40 % funkčních zubů a v případě skipu 37 %.5%. A nyní odpověď na hlavní otázku. proč se těmito řetězy zabývat?? Jednoduše řečeno, v řetězu jsou cenné pouze nože, které se vyrábějí speciálním výrobním postupem, jsou opatřeny povrchovou úpravou a jsou mnohem dražší než spojovací články. A pokud řetěz nemůžete zkrátit, vynechání řezných prvků může řetěz zlevnit. Nakonec jej můžete prodat levněji a zároveň na něm vydělat. Takový řetěz má však pouze negativní účinek, zvyšuje agresivitu pily, snižuje její výkon a dokonce zvyšuje opotřebení řetězu i samotné pily. Nedoporučuje se takový řetěz kupovat, jeho levnost vůbec neospravedlňuje další opravy a efektivní provoz. Navíc takové řetězy nevyrábí žádná továrna, vše se vyrábí podomácku z továrních řetězů (v lepším případě), takže je jasné, že kvalita provedení a životnost samotného řetězu je několikanásobně snížena. Při nákupu řetězu na trhu pečlivě zkoumáme pořadí článků, abychom si tak oblíbenou metodou nezničili nový stroj.

Jak a kdy správně koupit nový řetěz.

Prvním a hlavním kritériem, které odhaluje opotřebení, je protažení řetězu na hranici možností. Je zřejmé, že pokud již není možné řetěz utáhnout, je vhodné jej vyměnit za opotřebovaný. Ale není to tak jednoduché, při výměně řetězu se nejedná o jízdní kolo. Pneumatika a hnací řetězové kolo se kvůli konstrukci více opotřebovávají, takže nový řetěz na staré pneumatice a řetězovém kole bude vždy nepohodlný, což povede k ještě většímu opotřebení. Podle pravidel se řetěz opotřebovává 2-3krát rychleji než pneumatika a řetězové kolo, a proto je pro zvýšení životnosti nutné použít strategii. Například máte novou motorovou pilu a hodláte ji používat dlouhou dobu (pokud si ji koupíte na pětiminutovou práci jednou ročně, vystačí vám na celý život). A v tomto případě kupujeme tři řetězy najednou, abychom dosáhli efektivity (je možné s různými roztečemi nebo s různými typy, pokud jde o pevnost řezných zubů, pokud máte profesionální nástroj). Poté po několika hodinách práce s jedním řetězem proveďte výměnu za jiný, a tak neustále střídejte celou sadu (a nezapomeňte otáčet lištu, vyžaduje také rovnoměrné opotřebení). Nakonec se všechny tři řetězy postupně natáhnou a opotřebují spolu s lištou a řetězovým kolem, a když je nelze napnout, můžete rovnou vyměnit všechny řetězy, lištu a hnací řetězové kolo. Věřte mi, že při tomto přístupu je zvýšení životnosti řádově větší než nasazení nového druhého řetězu na již opotřebovanou pneumatiku. Navíc řetěz natažený téměř na doraz se bude chovat tišeji a účinněji než nový řetěz na staré pneumatice a řetězovém kole.

Podélný a příčný typ.

Dalším důležitým parametrem je klasifikace řetězů podle způsobu řezání dřeva. A když se do toho vžijete, je jasné, že jsme to měli dát na první místo, protože je to velmi důležité. Proč je tedy na konci?

Nejprve si řekněme, co znamenají podélné a příčné typy řetězů. Je to jednoduché, podélné řetězy jsou určeny k podélnému řezání dřeva, příčné řetězy k příčnému řezání. Mistři chápou, že rozdíl v odolnosti dřeva je v obou případech jiný a že pro příčnou práci není třeba brousit úhel, ale pro podélnou práci se nástroje brousí velmi ostře. U řetězových pil jsou tyto parametry následující 25-35 stupňů pro příčné řezání; 5-15 stupňů pro podélné řezání. Tyto hodnoty lze odečíst na řetězu a lze je vidět pouhým okem na samotných řezných zubech. Mimochodem, každý strom má rád jiné úhly, takže pokud se dřevem pracujete profesionálně, vyplatí se tyto parametry rozebrat.

Podívejme se nyní, proč jsme tak důležitý parametr odsunuli do pozadí. Je to zcela triviální, řetězové pily se často používají k příčnému řezání. Při podélném řezání se nejčastěji používá kotoučová pila, která je pro tento účel efektivnější. Proto je poptávka po podélných řetězech tak nízká, že se trh jejich vývojem příliš nezabývá. Proto je velmi, velmi obtížné najít na trhu podélný řetěz. Většina lidí si vybírá typ s křížovým řezem, a proto jsme ho zařadili na samý konec. A to byl poslední parametr pro klasifikaci řetězových pil.

Pokusme se vše výše uvedené zjednodušit pro běžného člověka a zredukovat všechny pokyny na několik vět, které pomohou vybrat řetěz pro motorovou pilu, aniž bychom příliš pronikali do podstaty tak složitého nástroje. Pro domácí řetězovou pilu (nikoli profesionální) bude tento přístup relevantní a pouze profesionálové by si měli znovu přečíst vše, co bylo napsáno. Chcete-li začít vybírat řetěz pro motorovou pilu, musíte vycházet z následujících pokynů. Pokud ji nemáte, vyhledejte si model pily na internetu a zjistěte všechny důležité funkce. A jít koupit řetěz pro domácí nářadí stačí napsat následující: značka řetězové pily (koupit řetěz stejného výrobce), počet předních článků (vedoucí, ne řezání), šířka drážky lišty (nebo šířka vedoucího článku, ocas) a délka lišty (pokud máme počet předních článků, to může být vypuštěn). Pokud známe všechny tyto parametry, můžeme si koupit správný pilový řetěz. Pokud znáte pouze značku, můžete si ublížit. Koneckonců existují technologické prvky i u známých značek, kde byly řetězové kolo, pneumatika a řetěz z nějakého důvodu nahrazeny podobnými, ale odlišnými typy. Je obzvláště důležité znát všechny tyto údaje, pokud máme levné řetězové pily domácí výroby nebo z Číny (může být falešná značka), zde koupit řetěz úplně jiný nebude obtížné, jak vidíte, existuje mnoho charakteristik. Buďte opatrní! A profesionálové ať si je všechny ještě několikrát přečtou. Po pochopení podstaty věci se každý naučí vše co nejsprávněji pochopit, což jistě pomůže k tomu, aby i dobrá řetězová pila byla v budoucnu efektivnější a spolehlivější.

Vždy vybírejte správný řetěz řetězové pily!

Teoreticky jsme již řekli vše, co můžeme říci o řetězu motorové pily. Pokud ne všechny, pak alespoň materiál je pokryt poměrně značně. V tomto článku najdou mnoho užitečných informací i profesionálové. Je však třeba připomenout, že jsme se zde nezmínili o broušení řetězu, jeho výkonu, správném napnutí řetězu a že tyto informace jsou nesmírně důležité pro dlouhou životnost řetězu. A výběr správného řetězu ho zcela zničí, pokud nebudeme dodržovat některá další pravidla. Chcete-li tedy používat řetězovou pilu co nejefektivněji, prostudujte si další materiály. I naše webové stránky jsou plné užitečných informací pro mechaniky a v budoucnu budou postupně rozšiřovány. Zde jsme vám chtěli ukázat, jak vybrat řetěz pro motorovou pilu, a to se nám plně podařilo, souhlasíte?

Domácí pily a vodicí lišty

Vodicí lišta řetězové pily STIHL pro STIHL 180 je jednou z nich. Při výběru vodicí lišty pro nástroj byste měli věnovat pozornost její délce. Záleží na velikosti stromu, který dokáže pokácet. Maximální délku volného řezu určíte tak, že od uvedeného vodicího rozměru odečtete 50 mm. Například vodicí lišta řetězové pily STIHL o délce 45 cm ukazuje, že taková pila dokáže najednou přeříznout kmen o průměru 40 cm.

Nepřekračujte doporučenou velikost vodicí tyče, protože čím delší je vodicí tyč, tím větší je odpor ve vztahu ke krouticímu momentu klikového hřídele motoru. Překročení doporučené velikosti pneumatik může vést k rychlému selhání nářadí a zvýšené spotřebě paliva. Může být nutné opravit nebo vyměnit pneumatiky řetězové pily, motor a další díly.

Pily pro domácnost jsou obvykle konstruovány pro vodicí délku 30-40 cm. Pro práci ve výškách jsou zvoleny lehké speciální pneumatiky s polyamidovými dutinami.

Pro správné sestavení řetězové pily potřebujete pouze jeden nástroj. šroubovací klíč. Nemusí se kupovat zvlášť, protože je vždy součástí každé značky řetězové pily.

  • Nejprve sejměte kryt brzdy řetězu. Pomocí nástroje odstraňte 2 matice.
  • Poté namontujte vodicí lištu na řetězovou pilu tak, aby šrouby zapadly do otvoru vodicí lišty.
  • Umístěte řetěz s řeznými prvky ve směru pohybu vodicí lišty a hnacího řetězového kola.
  • Poté je třeba znovu namontovat kryt brzdy řetězu.

Šroub, který utahuje řetěz pily, musí být v dokonalé rovině s otvorem v liště. Poté namontujte upínací matice.

  • K utažení řetězu použijte šroubovák. Pokud je řetěz správně napnutý, bude na liště hladce běžet a při napnutí se od lišty nevzdálí o více než 1 cm.
  • Po nasazení a optimálním napnutí řetězu v řetězové pile je třeba utáhnout upevňovací matice.

Před každým použitím je třeba pečlivě zkontrolovat napnutí řetězu. Díky tomu je práce s řetězovou pilou nejen rychlejší a snadnější, ale také bezpečnější.

Jakou délku lišty řetězové pily potřebujete. 16 nebo 18 palců?

Pokud vás nebaví trávit hodiny řezáním ruční pilou, možná je čas koupit si motorovou pilu. Udržovat zahradu uklizenou a sbírat dřevo na topení v zimě je opravdu jednodušší. Důležitá otázka však zní: Jaká délka lišty je pro vaši řetězovou pilu vhodná?? Zda se vyplatí koupit nástroj s maximální délkou nebo zda je nejlepší volbou kompaktní model, nám nyní řekněte.

Montáž vodicí lišty a řetězu

Demontáž přípojnice za účelem čištění, kontroly stavu olejového potrubí nebo výměny oleje. Pořadí kroků je popsáno v návodu k obsluze. Po dokončení instalace zkontrolujte, zda není žádná vůle a zda jsou závitové spojovací prvky dotaženy.

pokud máte správné nářadí, trvá demontáž a montáž nového nebo naostřeného řetězu jen několik minut. Technologie předepisuje aktivaci blokování rozjezdu a v některých případech i mechanismu nouzového zastavení.

  • V závislosti na konstrukci napínáku se řetěz povolí na požadovaný stupeň otáčením seřizovacího šroubu nebo seřizovacího kotouče, dokud dříky volně nevyjedou z drážky vodicí lišty.
  • Po kontrole směru otáčení se dříky nového řetězu zasunou do drážky vodicí lišty a nasadí na řetězový kroužek. Utahujte v opačném pořadí.
  • Chcete-li zkontrolovat těsnost, jednoduše zatáhněte řetěz zpět do středu lišty. Dřík řetězu by v tomto bodě neměl vyčnívat více než do 2/3 své výšky. Pokud je řetěz správně napnutý, měl by se na liště pohybovat hladce.

Po nastavení a seřízení vodicí lišty nastartujte motor a nechte pilu několik minut pracovat při mírných otáčkách. Během této doby můžete zkontrolovat funkci mazacího systému.

Po vypnutí elektrického nářadí je třeba zapnout blokování spuštění a zkontrolovat řetěz, zda nedošlo k místnímu přehřátí lišty a zda se nezměnilo napnutí řetězu.

Vodicí lišta pro řetězovou pilu

Pilový kotouč je velmi důležitou součástí řetězové pily, a pokud je z nějakého důvodu vadný, nebudete ji moci používat. Existuje mnoho důvodů, proč je třeba ji vyměnit. Zde se pokusíme zjistit, kdy je nutná výměna a jak vybrat správnou vodicí lištu pro vaši řetězovou pilu. Začněme tím nejdůležitějším, výběrem správného baru.