Zakázkové broušení karbidu: Jaké jsou 4 různé typy. Mlýnek na karbid nástroje

Zakázkové broušení karbidu: Jaké jsou 4 různé typy?

Bez ohledu na to, jaký typ obrábění děláte, existuje velká šance, že se v určitém okamžiku zapojí mletí vlastního karbidu. Abychom z tohoto procesu vytěžili maximum, je důležité porozumět různým typům broušení karbidu, které jsou k dispozici. Tímto způsobem si můžete vybrat správnou možnost pro své konkrétní potřeby.

V tomto článku prozkoumáme čtyři hlavní typy broušení nástroje pro karbid: povrchové broušení, broušení bez středu, broušení vnitřního průměru (ID) a vnější průměr (OD) broušení. Každá z těchto technik má svůj vlastní proces, vybavení, aplikace a výhody, takže se podívejme blíže!

Broušení povrchu

Jako pracovní koně strojního obchodu se povrchové brusky se mohou pochlubit silnými vřeteny a také schopnost mít nabité více balíčků kol do stroje, aby se zvýšila schopnost provádět komplexní operace nástroje.

Broušení povrchu je nejběžnějším typem drsného karbidu. a je to také jeden z nejjednodušších. Proces zahrnuje rotující kolo, které odstraňuje materiál z horního povrchu obrobku. Broušení povrchu lze provést buď horizontálními nebo svislými koly a je také možné použít více kol najednou pro zvýšenou účinnost.

Aplikace povrchu broušení

Broušení povrchu se používá pro různé aplikace, ale obvykle se používá k vytváření plochých povrchů s rovnou rovnou. Tato metoda se také běžně používá k odstranění otřepů z obrobených částí, například když připravujete povrch pro malování, pokovování nebo svařování.

Ve speciálních nástrojích používáme náš mlýnek na povrch Bridgeport CNC pro řadu různých úloh, jako je broušení karbidu a hsS bezstarostných nožů, stejně jako povrchové broušení dílů nebo příslušenství pro rovinnou povrch nebo požadovaný povrch.

Broušení bez centra

Centerless broušení je typ válcového broušení, ve kterém je obrobku podporováno na své vlastní ose, spíše než je drženo mezi cendy, jak se provádí v tradičním, „mezi centry“ válcové broušení. Typická mlýnka na bez centra má tři hlavní komponenty: broušení, regulační kolo a pracovní čepel.

Obrobku se krmí mezi broušením a regulačním kolem, které se otáčí různými rychlostmi. Rychlost regulačního kola řídí rychlost, jakou je materiál odstraněn z obrobku, zatímco rychlost brusného kola určuje, jak jemná je vyrobena povrch.

Aplikace pro broušení bez centra

Broušení bez centra se obvykle používá pro výrobní běhy s vysokým objemem válcových částí, jako jsou nápravy, hřídele a kolíky. Tento proces se také používá k vytvoření hladkého a leštěného povrchu na obrobených dílech.

Ve speciálních nástrojích používáme naši bezpodmínečnou brusku pro broušení karbidu a HSS viděl čepele, nože na holé a routerové kousky, stejně jako vlastní díly nebo nástroje, které vyžadují hladký povrch.

Id broušení

Broušení vnitřního průměru (ID), známé také jako broušení otvoru, je proces dokončení vnitřního povrchu obrobku. ID bruska je vybavena vysoce přesným vřetenem, které lze vybavit různými abrazivními koly, pásy a dalším příslušenstvím, aby vyhovovaly různým velikostem a aplikacím nástrojů.

ID broušení aplikace

Protože broušení ID přináší takové přesné výsledky, často se používá k obrábění malých nebo jemných částí. jako jsou ty, které se používají v lékařských zařízeních nebo leteckých komponentách. Může být také použit k dokončení vnitřních povrchů trubek a trubek.

Zde ve speciálních nástrojích používáme naši ID mlýn pro dokončení vnitřních průměrů naklonění karbidu a HSS pilových čepelí, jakož i kousky routeru a další nástroje pro drážkované řezné nástroje.

OD broušení

Broušení vnějšího průměru (OD) nebo vnější válcové broušení je proces odstraňování materiálu z vnějšího povrchu objektu k dosažení požadovaného tvaru. OD mlýnek bude obvykle používat velký broušení a sklíčivo, které se otáčí, aby se rozdrtil vnější průměr kulatých částí. Broušení OD lze použít na různé materiály, včetně železných a neželezných kovů, plastů a skla.

OD broušení aplikací

Ve speciálních nástrojích používáme náš CNC řízený Tru Tech Systems OD Grinder primárně pro broušení ocelových stop na vlastních nástrojích s karbidem, které vytváříme. Tyto stopky jsou postiženy na toleranci H6 (.0000/-.0005) Aby se zajistilo, že správně zapadají do držáku nástrojů ve svém konečném cíli.

Máme také diamantový broušení, které lze použít k mletí karbidu pro různé pevné nástroje pro karbid.

Svěřujte speciální nástroje pomocí vašich vlastních potřeb broušení karbidu

Ve speciálních nástrojích mají naši odborníci na nástroje desítky let zkušeností s používáním komerčního broušení a mohou vám pomoci vytěžit maximum z vašich řezacích nástrojů. Využíváme povrchové broušení, broušení bez středu, broušení ID a broušení OD, abychom vytvořili přísné tolerance karbidové nástroje, které naši zákazníci potřebují. Kontaktujte nás ještě dnes a zjistěte, jak můžeme pomoci!

Chcete se dozvědět více o zakázkovém broušení nástrojů pro karbid? Podívejte se na náš nedávný článek o tom, jak používat přimáhání CNC k naostření a zdokonalení vašich nástrojů.

Nové brusky nástrojů jsou rychlejší, přesnější a schopnější než kdy jindy.

Klobouky na výrobci nástrojů! Vyrábějí některé z nejohromějších produktů z nejtěžších materiálů as nejpřísnějšími tolerancemi. A přesto řezací nástroje představují pouze 3% z celkových nákladů na průměrný proces zpracování kovů.

Jedním ze způsobů, jak snížit náklady, je produkovat dobré díly s menší prací. Ale to je obzvláště obtížné, když se tolerance dostanou do desetin a části vyžadují pětiosé grind v karbidu. Přesto Pat Boland, spoluzakladatel a spoluzakladatelka ANCA Inc. (Wixom, MI) uvedl, že každý týden je obecný pohyb k dosažení 120 hodin výroby s 80 z toho bezpilotního.

„Na dosažení toho spolupracují dvě věci.“. Měření na strojích, abyste se ujistili, že produkujete kvalitní komponenty a monitorování strojů, abyste shromažďovali a archivovali výsledky měření pro sledování výkonu stroje.“

Jedním z nejnovějších pokroků ANCA v tomto ohledu je použití laseru uvnitř stroje ke skenování profilu nástroje. Software poté porovná výsledné skenování do požadovaného profilu a provádí automatické úpravy programu broušení. To je obzvláště důležité pro složité nástroje profilu odolnosti, jako jsou řezačky stromů FIR (aka kořenové kořeny turbíny). Funguje také na věcech, jako je profil míčového koncového mlýna, kompenzující jakékoli chyby v tanganci, vysvětlil Boland. A je to pozoruhodně přesné. Řekl, že zákazníci ANCA „dosahují přesnosti v několika mikronech na profilu stromu FIR.“

Walter, polovina broušení a měření nástroje Divize United Grounding Group (Miamisburg, OH), nabízí velmi podobný přístup, ale opatření mimo stroj na jednotce Walter Helicheck.

Kromě přirozených obtíží při automatizaci procesu zahrnujícího dva stroje, Boland poukázal na mírné změny teploty mezi oběma stroji a potřebou uvolnit a znovu upínat nástroj jako zdroje nepřesností v takovém procesu. „Naši zákazníci udržují tyto těsné tolerance bez posádky při přenocování.“Skóre jednoho pro ANCA.“?

Ne úplně, řekl Markus Stolmar, viceprezident United Grinding pro broušení a měření nástrojů. „Za předpokladu, že máte tuhý stroj, stabilní teplotu atd. Vezměte nástroje profilu, z nichž většina je zemí pomocí plného poloměrního kola. Máme proces, ve kterém rozdrvíte sedm bytů na prázdné místo v různých radiálních pozicích. Stroj pak tyto byty sonduje a automaticky upravuje své porozumění profilu kola. Pokud to uděláte, máte pravdu na penězích.“

A nemusíte neustále skenovat profil, vysvětlil Stolmar díky přirozené přesnosti stroje. V určitém okamžiku byste museli zopakovat metodu „Sedm Flats“, abyste zohlednili opotřebení kol, ale to se dá očekávat, jak se všechna kola nosí. Přestože Walter má tuto funkci již několik let, Stolmar dodal, že se zdá, že jen málo zákazníků ji využívá. Teď víš!

Před opuštěním předmětu vnitřní optiky bychom měli dodat, že tři hlavní hráči (ANCA, Rollomatic a Walter) nyní nabízejí nekontaktní metody pro orientaci prázdného před broušením. To se stává kritickým při broušení mikro nástrojů, protože je nemožné prozkoumat umístění kanálů chladicího kapaliny, které klesají na 0.O průměru 05 mm.

Pak znovu sondování také přináší nové výhody. Například nejnovější software Waltera zahrnuje rutinu, která zkoumá několik bodů podél délky prázdného a používá měření k výpočtu axiálního házení. Software poté upraví celou mletí vzhledem ke skutečnému středu nástroje. Stolmar řekl, že to pomáhá na mezerách, které jsou divoce mimo kilter, ale nejlépe to funguje na mezerách, které již jsou v asi 10 um axiální házení, což vyžaduje jak dobré prázdné, tak dobré sklíčidlo. V takovém případě by to snížilo na 5 um nebo lepší.

Funkce je omezena na přímé mezery, ale na nových ovládacích prvcích přidává pouze 10-15 sekund v době cyklu. Všichni tři výrobci mlýnek na nástroje také nyní nabízejí sondování kol, aby určili velikost kola po obvazu v procesu, ale ANCA tvrdí, že kromě délky a průměru může sondovat profil o poloměru kola kola.

Stejně jako produkty, které pomáhají vyrábět, se velikost šarže nástrojů snížila, zatímco se složitost zvýšila, takže schopnost automaticky vybrat z široké škály broušení kol se stala kritickou. Pozoruhodným příkladem je měnič kol 15 stanic na novém Grindsmart 830XW Rollomatic, který přepíná sadu kol a související trysky chladicí kapaliny za méně než pět sekund. A Rollomatikův tvrzení, že je to „ultra-kompaktní“, není přeháněním, protože je obsaženo ve stejné skříni, kterou byste očekávali, pokud by stroj neměl takový měnič. Vyžaduje tedy žádný další podlahový prostor. Ve skutečnosti celý stroj, včetně robota změny nástroje a 10 kazet pro až 4 500 nástrojů, zabírá pouze 59 čtverečních stop (5.5 m2).

Bitva o lepší přesnost

Walter aplikuje lineární motory k broušení nástrojů a nabízejí několik modelů, ve kterých je každá osa lineárního motoru nebo motor rotačního točivého momentu. Mezi výhody patří rychlejší doba grind (protože vysoká zrychlení zkracuje dobu negrufity), lepší povrchové úpravy a vyšší přesnost. Zajímavé je, že Walter také nabízí téměř stejnou sadu konfigurací strojů s kuličkami. Je to proto, že Stolmar a další odborníci říkají, že technologie Ballscrew je pro většinu aplikací stále dostatečně přesná a je to řešení s nižší náklady. Jedna věc, která není otevřena debatě, je to, že lineární motory jsou po letech používání stejně přesné.

Anca šla poněkud odlišným směrem. Nejprve si vytvořili svůj vlastní tubulární lineární motor zvaný LINX. Za druhé, ANCA se do značné míry přepnula na lineární motory, výjimkou jsou vertikální osy v lineárních a lineárních strojích MX a některé stroje na speciální účely a některé stroje na speciální účely. Podle ANCA, protože magnetické pole LINX je kruhové, na kolejích není žádná další down síla. Říká také, že motory Linx používají méně energie než ekvivalentní lineární motor s plochým stylem, nevyžadují chladič a izolují teplo, které generují ze zbytku stroje.

Stolmar čelil tomu, že žádné lineární motory „nevyžadují“ chladiče, ale všechny doručují více energie, když jsou chlazeny, a rozdíl ovlivňuje, jak rychle můžete brousit nástroj. „Pro helitronickou vizi, výkonný stroj, pravděpodobně chcete disky ochladit, protože nemá smysl minimalizovat schopnosti točivého momentu motorů.“.“

Pokud jde o použití kuliček pro svislé osy lineárních a fx lineárních strojů ANCA MX, Boland vysvětlil, že podobně velikosti lineární motory nemohou dodat tolik síly jako šroub, a to se stává problémem, když musíte překonat gravitaci. Použití lineárního motoru na svislé ose tedy vyžaduje dodatečné náklady a složitost protizávahu.

Zároveň tvrdil: „Vždycky máte předběžné zatížení na svislé ose kvůli gravitaci. Takže vůle není problém. Svislá osa také nedělá mnoho práce v mnoha aplikacích při broušení nástrojů.„Na druhé straně ANCA nedávno přepnula na lineární motory na všech osách ve své vlajkové lodi Lineární model TX.

Po celá léta se Rollomatic zadržel na lineárních motorech a nabídl své hydrostatické způsoby, které kombinují minimální tření a maximální dlouhověkost s vynikajícím tlumením a tuhostí vibrací a tuhostí. To zase přispělo k vysoké přesnosti a vynikající povrchové úpravě. Nyní přistoupil k přístupu k pásmu a suspendování a kombinoval hydrostatické způsoby s lineárními motory v novém grindsmart 830xw. Stroj má také přímý vřeteno a šestou osu, která otočí kolo, aby udržovala konstantní kontaktní bod.

Dejte to všechno dohromady a stroj dodává „zrcadlové povrchové úpravy, přesnost tvaru poloměru pod pěti mikrony a rozměrová přesnost v rámci jednoho mikronu během výrobního běhu,“ řekl Eric Schwarzenbach, prezident Rollomatic USA (Mundelein, IL).

Další věcí, kterou si můžete poznamenat o stroji, je jeho schopnost brousit nástroje až 1.25 ″ (31.75 mm) v průměru a 12 ″ (0.305 m) Celková délka. (Vřeteno má špičkový výkon 19 hp/14 kW.) Schwarzenbach řekl, že 830xw z nich činí silnější hráč pro větší nástroje.

Nové dítě je nejrychlejší?

Vollmer staví brusné stroje po dobu 109 let a má silnou pozici v CNC Saw Broušení. Má také silnou pozici v drátěných a rotačních erozních strojích pro řezací nástroje PCD. Pravděpodobně budou růst v solidní výrobě nástrojů pro karbid s novým Vgrind 360.

Andy Allwood, rotační manažer rozvoje nástrojů pro Vollmer of America (Carnegie, PA) vysvětlil, že Vgrind kombinuje krátkou osa cestu s vysokou rigiditou pro atraktivní doby cyklu. Klíčem je nový kinematický.

Vgrind má dvě svisle orientované vřetena a přechod z jednoho na druhý je krátký pohyb. Vřetena jsou namontována na otočném odlitku C a „Kola jsou vždy umístěna nad otočným bodem ose C, maximalizují přesnost grind na jakoukoli tanganci a snižují možnost vykopávek,“ dodal Allwood.

Rotační osa C jezdí na dvou lineárních průvodcích na základně plus třetí kolejnice namontovaná na masivní 1 100 lb x osy x na levé straně stroje, čímž se zajistí C v horní i dolní části.

Také pevné ložisko pro každé vřeteno je namontováno dopředu u adaptéru kol, zatímco plovoucí ložiska jsou vzadu, takže jakákoli tepelná roztažnost je vzadu a neovlivňuje grind. To je v kontrastu s designem vřetena s bok po boku, ve kterém je jedno vřeteno náchylné k tepelné roztažení. Stroj může být také vybaven osmipolovním měničem kol, který také vypne tryska.

Jak rychle to je? Allwood řekl, že to bylo o 20-40% rychlejší než konkurenční stroje v každém demu, které udělali. V jednom příkladu vytvořil Vgrind průměr 20 mm, čtyřkolek, 2 ″ loc, variabilní helix, koncový mlýn karbidu v poloměru za 20 minut, oproti 28 minutám 37 sekund na konkurenčním lineárním motorovém stroji. To je výhoda 21%. V jiném příkladu vytvořil Vgrind dávku 500 koncových mlýnů z ballnuse (průměr 10 mm) o 7% rychlejší než jeden konkurenční stroj a 25% rychlejší než jiný.

Allwood řekl, že Vollmer používal stejný karbid, krmiva a broušení kol, plus veškerý obvaz a otevření kola bylo provedeno před testem. Výhodu času na čase cyklu lze připsat pouze kinematice stroje. Stejně působivé, povrchová úprava nástroje se pohybovala od 0.15 až 0.18 µm RA. Nakonec Allwood poukázal na to, že cesta s krátkou osa způsobuje rychlejší doba cyklu na malých nástrojích, jako je 3 mm, tří-flute karbidový koncový mlýn ve 4.5 minut versus sedm minut na konkurenčním stroji.

Obě rotační osy používají točivé motory, zatímco lineární osy jsou poháněny kuličky. Testy na řezačce ballny o průměru 10 mm však ukázaly přesnost profilu ± 2 um během běhu 60 nástrojů. Vřetena mohou být přímá nebo pásová pohon. Navzdory krátké ose cestování může stroj brousit nástroje až do 3.9 ″ (100 mm) v průměru a 14.17 ″ (360 mm) oal.

Ještě jeden klíčový mechanický rys: Kromě zkoumání broušení používá Vgrind stejnou sondu k kalibraci uchopení nakladače. To je rozhodující pro dnešní ultrarenciální pracovní sílu, která se otevírá pouze asi čtyři desetiny na průměru. „Jakýkoli tepelný růst v nakladači rychle přesune uchopení z centra,“ zdůraznil Allwood. „Design Vollmer nám umožňuje sondovat uchopení nakladače udržovat tuto středovou linii během výrobního běhu.“

Nekonečné geometrické výzvy

Software byl pravděpodobně nejdůležitějším hlediskem při broušení nástrojů CNC v posledních letech. Jak uvedl Stolmar: „Ve světě řezání nástroje je nekonečný počet geometrických výzev.„Zdá se však, že všichni souhlasí s tím, že software od všech hlavních hráčů se stal tak dobrým, že nedávný a předvídatelný pokrok bude pravděpodobně přírůstkový.

Walter, Anca a Rollomatic nabízejí svůj vlastní software pro broušení nástrojů, zatímco Vollmer a několik dalších konkurenčních tors používají kontroly Num a Numroto Plus software. Ale bez ohledu na to, co si vyberete, může nyní kdokoli brousit složitý koncový mlýn nebo high.tech vrták s velmi malým tréninkem. Rozdíly přicházejí na velmi specifické rysy a relativní lehkosti, s jakou je lze kombinovat. A zatímco složitější nástroje je obtížnější programovat, nejsou tak těžké.

Například software Walter’s Tool Studio nyní obsahuje 79 různých operací, včetně 14 různých možností odbavení (E.G., První vůle, sekundární vůle, reliéf vačky a fasetová reliéf), různé možnosti flutes, různé rány, K-půdy atd. A lze je kombinovat prakticky bez omezení. Můžete dokonce změnit funkce od flétny po flétnu nebo vpředu dozadu, což usnadňuje vytváření nástrojů, jako jsou koncové mlýny s variabilní helix.

Stolmar poukázal na to, že jedním z důvodů, proč je nyní snadné brousit složité geometrie, je to, že 3D simulace vám dává možnost vidět vše, co programujete. „Můžete si s tím hrát, měřit a ujistit se.“. Rozdíly mezi tím, co simulujete, a tím, co vlastně broušíte, jsou způsobeny hlavně rozdíly mezi simulovaným broušením a skutečným broušením.„Další silný hlas pro získání přesného měření geometrie broušení kol.

Když už mluvíme o kolech, další novou funkcí ve studiu Tool Tool, která umožňuje jak složité geometrie nástroje, tak rychlejší broušení, je schopnost vytvářet vlastní tvary kol ušetřit čas flut. Jinými slovy, řekl Stolmar, můžete vypočítat optimální tvar kola, abyste vytvořili požadovanou flétnu v jednom průchodu, v rámci určitých omezení. (TS vydává dxf, který importujete do svého komody, aby profiloval kolo před broušením.) V případech, kdy byste možná potřebovali použít několik kol a/nebo několika grindů, abyste vytvořili konkrétní tvar flétny, nyní byste potřebovali pouze jeden.

Naopak můžete také použít standardní kola k vytvoření složitějších tvarů flétny nebo minimalizovat počet požadovaných standardních kol. Pokud například máte standardní 1v1 s úhlem 30 °, software vypočítá požadované pohyby pro generování daného tvaru flétny. Rovněž není problém změna mezi pravým a levicovým spirálem.

ANCA nedávno představila zajímavou novou schopnost, kterou nazývá „skriptování“, což je jednoduchý způsob, jak automatizovat úkoly v rámci standardního softwaru Igrind ANCA. Pokud například máte rodinu cvičení, ve kterých je průměr zpětného vypnutí vždy 95% průměru nástroje, můžete vytvořit skript, který pro vás tento vstup automaticky vytvoří.

Nebo řekněme, že jste se dozvěděli, že vhodná sazba krmiva pro jinou rodinu nástrojů by měla být vždy nastavena na určitý poměr vzhledem k průměru nástroje. Můžete vytvořit skript, který automaticky nastaví rychlost krmiva na základě naprogramovaného průměru. Skriptování tedy šetří čas nastavení, snižuje chyby a pomáhá vám zachytit a těžit z procesních znalostí.

Kolo výběru

A konečně, co broušení kol? Diamantové kolo paradigmatu z Nortonu | Saint-Gobain (Worcester, MA) zůstává oblíbeným pro solidní kulaté nástroje. Je to proto, že kolo dodává vše, co by výrobce nástrojů chtěl: rychlé doby cyklu, jemné řezací hrany, životnost dlouhého kola a schopnost oblékat se online pro automatizované provoz.

Tyto výhody dosahuje díky proprietární patentované vazbě na kovovou matrici s až 46% porézností a poměrem větší než 2: 1 diamantového k vazbě. Kolo tedy představuje jemnější krupice a více pracovních částic s vyšší expozicí.

 • Spojit se s námi
 • Broušení karbidea výklenek uvnitř výklenku

  Pokud si člověk musí vybrat výrobní specialitu, nemusí být broušení karbidu první volbou, protože je vnímána jako velmi obtížná. RPM Carbide Die však tento materiál pracoval téměř 40 let a jak se specializace zdá být stále více pořadí dne, je tento Northern Ohio Shop v dobré pozici, aby mohl prosperovat.

  Přečtěte si dále

  Schopnosti kontury nových CNC brusců RPM umožňují efektivnější ID a OD broušení složitých geometrií. Stroj může přesunout pracovní hlavu v ose W tak, aby broušení jednobodového obrysu pomocí superabrasivních kol lze provést na OD a ID karbidového obrobku.

  Eric Metcalfe je prezidentem RPM Carbide Die. V čele v čele v čele v obchodě, který rozšířil základnu schopností společnosti na jiné operace, a zároveň zlepšil efektivitu v hlavním oddělení broušení karbidu.

  EDM ELICTODE ABRODE je obrobena pomocí vysokorychlostního stroje. Narušuje ID matrice vlevo. Obrobku je uzemněno a poté dokončeno ve stroji Extrude Hone. Automatizace procesu leštění přivedla ruční práci na této práci od 60 hodin práce na ruce celkem 2.5 hodin, s 1 hodinou na lavičce.

  Tento příklad sady studené záhlaví je typickou součástí pro RPM. Zakladatel společnosti Walter Metcalfe vyvinul proces, který na strojích umírá ve třetinách a používá ocelový límec k držení segmentů pohromadě. Dnes jsou segmentované zemřít standardem v průmyslu studených nadpisů.

  Tyto umírání odrážejí schopnosti vysoké povrchu z procesu broušení. Zrcadlové povrchové úpravy jsou běžnou specifikací od RPM zákazníků v obalovém průmyslu.

  Zdá se, že v dnešním výrobním prostředí by byli konzultanti obchodů s kovoobráběním (a editory časopisu Trade Magazine) prakticky beze slov, pokud by slovo „výklenek“ mělo najednou zmizet z naší slovní zásoby. Je to všude. Podniky pro zpracování kovů se doporučují, nasměrovány, nasměrovány a vyprávěny ze všech směrů, aby našly výklenek, aby přežily.

  Výklenek je samozřejmě pouze jednou z mnoha provozních strategií pro obchody, které se snaží najít způsoby, jak úspěšně vypořádat s měnící se krajinou domácí výroby. Ale bez ohledu na vybranou strategii je úspěch v taktickém provedení. Jakákoli strategie může být stejně dobrá, jako by se obchod stal.

  Obsah

  Dlouho předtím, než současný Ballyhoo nalezení výklenků sestoupil v obchodech s kovoobráběním, RPM Carbide Die, Inc. (Arcadia, Ohio) našel svou specialitu. V roce 1967 tento obchod spustil broušení karbidu.

  A po téměř 40 letech se jedná o výklenek, v němž se společnost stále zlepšuje tím, že neustále zlepšuje svou schopnost implementací technologie lepších strojů a stále více znalostí o přesnosti zaměřených na přesnost. Specialita pro výrobu karbidu se také stala platformou pro další výklenky, které společnost úspěšně pustila do včetně tvrdého otáčení a frézování oceli, řezání exotických kovů a keramiky pro letectví a dokonce i kryogenní ošetření nástrojů.

  Učení nových triků

  Ochota vyzkoušet nové věci je charakteristickým znakem většiny pracovních obchodů. Bez vrozené zvědavosti o tom, jak dělat věci, by většina pracovních obchodů selhala kvůli povaze podnikání. Každá práce, která překračuje prahovou hodnotu obchodu, je nová a vyžaduje snadnou mysl, aby se přiblížila ke svému ziskovému zpracování.

  Při RPM je zvědavost součástí kultury obchodu. Vyplývá to od zakladatele společnosti Walter Metcalfe a je ztělesněno u svého syna Erica, který je prezidentem společnosti.

  Stížená odbornost společnosti při práci s karbidem společnosti spustila přirozenou migraci do práce s jinými obtížnými materiály. Ocely na nástroje, exotické letecké materiály a keramika jsou nyní součástí portfolia procesu procesu RPM.

  „Většina našich strojníků by raději broušila karbid než ocel,“ říká Eric Metcalfe. „Je pro ně snazší zpracovat; Povrchové povrchové úpravy jsou hezčí; Velikost je snadněji držena; Bydlení jsou lepší; Je to předvídatelnější než ocel. Získání oceli z brusky je to, co nás vedlo k tvrdému otočení.“

  Implementační vzorec vyvinutý, když se společnost přestěhovala do nových oblastí výroby. „Když jsme se snažili rozšířit naše schopnosti mimo broušení karbidu,“ říká MR. Metcalfe, „Nejprve jsme získali ty nejlepší nástroje, které jsme mohli. Příkladem byl náš přesun do tvrdého otáčení. Zakoupili jsme zařízení CNC otáčení a po krátké křivce učení se oddělení otáčení rozběhlo na velmi vysokou úroveň účinnosti. Klíčem k tvrdému otáčení a dalším doplňkům procesu bylo dát zaměstnancům správné nástroje a nechat je dělat, co vědí, jak dělat.“RPM mění pouze nástroj ocel s tvrdostí od 60 do 70 RC. Obchod používá vložky CBN pro všechny své tvrdé operace.

  Tento vzorec, který používal současnou technologii jako základnu pro expanzi procesů, byl opakován v oddělení EDM, oddělení tvrdého frézování a více zpracování (odbočka/mlýna). Výsledkem pro podnikání byla zvýšená základna schopností, aby obchod šel po širším trhu a solidní základna odborných znalostí v širší škále procesů.

  „Vzali jsme naši základní kompetence broušení karbidu a odhodili ji na jiné materiály a procesy.“. To výrazně rozšířilo naši schopnost jako práce na zaměstnání, abychom nabídli více našim stávajícím zákazníkům, a to nám pomáhá získat nové, “vzpomíná MR. Metcalfe.

  Opětovné učení starých triků

  Jakákoli firma, která roste svou kapacitu, stejně jako RPM při implementaci a optimalizaci její rozšířené schopnosti, musí žonglovat přidělování zdrojů. „Když jsme pracovali na tom, abychom naše nová oddělení přispěli, běhali a přispěli,“ říká MR. Metcalfe, „Vlajková loď Broušení karbidu pokračovala ve své vynikající práci s malou technologickou pozorností společnosti. Cítili jsme, že pokud to není rozbité, neopravujte to.“

  Většina zaměstnanců nejvyššího kvalifikace společnosti pracovala v oddělení broušení, a přestože používali nejméně pokročilé vybavení společnosti-většinou manuální brusky-práce vyšla ze dveří. Po vyhodnocení efektivity nových oddělení však z velké části založená na novější technologii, která byla nainstalována, však bylo broušení nyní nejméně efektivním oddělením společnosti.

  V roce 2000 RPM investoval do nové technologie broušení. Společnost zakoupila mlýnek na Studer CNC, aby vyřešila technologickou mezeru, která se objevila v oddělení broušení. Schopnost stroje profilovat při grind pod programovanou kontrolou byl velký technologický skok z manuálních strojů používaných při RPM.

  Stejně jako vzorec v jiných odděleních se brzy ukázalo, že „starým rukama“ má tento nový broušení CNC výhody. Mohli by nejen zvýšit efektivitu a propustnost oproti starších manuálních strojích, ale existovaly některé operace, které by stroj mohl udělat dříve, než je potřebný sekundární operace, jako je EDM, aby se stáhl.

  Během roku 2001 obchod zažil svůj první obchodní pokles za 11 let. „Snížili jsme své zaměstnání a využili jsme příležitosti k přehodnocení toho, jak jsme vyráběli,“ říká MR. Metcalfe. „Stejně jako mnoho obchodů, když je podnikání dobré, je cílem dostat práci ze dveří. Prostě není čas podívat se na účinnost.“

  Recese poskytla RPM čas na to, aby se podíval na svůj vlajkový proces broušení. „Mysleli jsme si, že víme všechno o broušení tvrdých materiálů,“ vzpomíná MR. Metcalfe. „Ale schopnost nové technologie CNC, kterou jsme viděli z těchto brusky, nás přiměla hledat, co jsme si mysleli, že víme.“.“

  V roce 2002 zakoupila RPM pro obchod přibližně 1 milion zařízení. Toto zařízení bylo zaměřeno nejen na kapacitu, ale také na účinnost. V roce 2002 klesly prodej z rekordního roku 2000, ale obchod byl výhodnější. „Minulý rok jsme vydávali velmi blízko stejnému množství práce, dolaru, jako 2000, ale s o 20 procent méně lidí.

  „Zpočátku jsme se podívali na oblasti podnikání, kde by mohla být nová technologie rychle a úspěšně nainstalována,“ říká MR. Metcalfe. „Například jsme si koupili nový CNC EDM Sticker. Jeden jsme už měli a přidali jsme druhou zdvojnásobenou naši kapacitu, ale povolili jeden operátor běh obou strojů, takže naše zvýšení práce bylo nulové.“

  Broušení opětovného učení

  Jakmile CNC broušení zasáhlo podlahu obchodu, bylo to jako vrátit se do broušené školy. ne proto, že kolektivní znalosti v obchodě byly zastaralé, ale protože pokroky v technologii stroje a kol od starých manuálů v obchodě po novým stupňům umožnily dramatické dramatické Zvýšení toho, co bylo možné. „Mysleli jsme si, že víme všechno o broušení,“ říká MR. Metcalfe. „Stále se učíme.“.“

  Profil nebo jednobodové broušení je možná největší výhodou, kterou si RPM užívá s novou technologií broušení stroje. Schopnost sledovat naprogramovaný obrys na OD nebo ID dramaticky zlepšila propustnost komplikovaných zemí, které RPM vytváří pro mnoho průmyslových odvětví. V závislosti na množství požadovaného odstraňování zásob bude RPM někdy používat kombinaci formuláře a jednoho bodu. „Pokud odstraňujeme hodně materiálu,“ říká MR. Metcalfe, „Budeme drsný s kolem formuláře a skončíme s jediným bodem. Profilování těžkého řezu způsobuje příliš dlouhou dobu cyklu.“

  Technologie kol také pozitivně ovlivnila produktivitu a efektivitu RPM při broušení karbidu. „Nedávno jsme začali přecházet z kol z pryskyřice a CBN na vitrifikovaná kola,“ říká MR. Metcalfe. „Tato změna sama o sobě poskytla desetinásobné zlepšení rychlosti odstraňování kovů. S pryskyřičným vazbou jsme probíhali pro hrubé kolo 100 až 120. S vitrifikovaným jsme drsní s kolem 150 až 180 grit, což nám dává lepší povrchovou úpravu, a to i s agresivnějším odstraněním kovu. Vitrifikovaná vazba drží diamant lépe než pryskyřičné kolo a má větší mezery mezi štěrkem a vazbou. To je ekvivalentní vůli čipu na jednobodovém řezném nástroji. Také jsme se dozvěděli, že vitrifikované kolo funguje nejlépe během agresivního řezání. Pokud dítěte vitrifikované kolo, načte se rychleji, než když jej tvrdě spustíte. Dříve jsme opustili dokončovací průsmyk 0.001 palce a pak nechte přebývat pryskyřičné kolo. Vypadalo to, že to nikdy úplně nezbylo. S vitrifikovaným vytočíte 0.001 palce, jděte dovnitř. Kvůli těžší vazbě je s těmito koly jen málo přebývajících.“

  Nevýhodou vitrifikovaných kol je výdaj. RPM nedávno objednal sadu vitrifikovaných kol pro svou novou mlýnku na Studer, drsnější CBN a diamant a diamantové mikrofinish kolo za asi 14 000. Obchod však ještě musí nosit své první diamantové kolo.

  „V obchodě používáme jak pryskyřice, tak vitrifikovaná kola,“ říká MR. Metcalfe. „Prysý kolo dává obrobku více zrcadlový povrch než vitrifikované kolo. Pryskyřice vlastně hoří karbid a někteří z našich zákazníků specifikují vysoce leštěný povrch.“

  Ten guru jsi ty

  Klíčem k úspěchu RPM v jeho výklenku broušení karbidu je jeho snaha vykonávat lepší a efektivnější práci. Dokonce i po 40 letech zpracování karbidu a dalších tvrdých materiálů se obchod stále dívá jako na učení o tom, jak brousit.

  Pro výrobce neexistují žádné jednorázové guruy, zejména ve speciálním procesu, jako je broušení a výklenek v mezeru broušení karbidu. Hledání technologických partnerů, jako je dodavatel strojů a dodavatel kol, RPM využívá své příslušné odborné znalosti a poté tyto technologie zahajuje do užitečné praxe v obchodě.

  Grind-r-lap.- Diamantová mlýnka s nízkou rychlostí

  Diamond je nejtěžší známý materiál, takže se jedná o zjevnou volbu pro broušení a často se používá k broušení nástrojů karbidu. Diamantská kola se nedoporučují pro broušení HSS, protože teplo způsobuje, že se diamant rozpustí v oceli. Cestou kolem toho je otáčet diamantové kolo pomalu, aby bylo teplo dostatečně nízké, aby diamant nebyl poškozen. Leonard Grind-R-Lap (viz výše) byl první, kdo komercializoval myšlenku nízkorychlostní diamantové brusky, ale tuto myšlenku používali ostatní od: Accu-finish, Cold Grind, Enco, Eskimo, K-K Calamar, SPI, vítězství a možná ostatní. Většina z těchto společností, včetně Leonarda, přestala vyrábět tyto brusky. Zdá se, že informace o těchto skvělých strojích jsou nedostatek, takže zde je manuál (11 MB PDF); Následující poznámky pocházejí z zkoumání a používání tohoto stroje.

  Leonard design je elegantně jednoduchý s překvapivou ekonomikou částí s ohledem na jeho schopnost. Diamantová kola jsou o průměru 5 „s otvorem 3“, držena na vřetena magneticky; To umožňuje změnit kola/krupice během několika sekund. Většina kol používá pokovování k držení diamantové štěrku, ale byla k dispozici také kompozitní kola. 1 „široké kolo osciluje boky, takže když je nástroj prezentován do středu pokovené oblasti. Oscilaci lze zastavit, aby se umožnilo broušení některých malých vlastností na nástroj.

  Grinder se skládá ze tří hlavních litých hliníkových sestav: energetická jednotka, pouzdro a tabulka (zobrazena vpravo, kliknutím zvětšíte). Power Unit se namontuje v případě na dvou ložiscích, jeden ložisko je vidět na dně energetické jednotky. Tento dolní pohled ukazuje řídké interní. Motor 1740 ot / min je zlednut asi 5: 1, aby poskytoval otáčky kola asi 350. Wobbulator je malé excentrické kolo, které bylo vidět, jak vykukuje z jeho podpory v horní části pouzdra; Vřetenová šachta jezdí na a řídí toto kolo, takže jeho excentricita způsobuje, že se brusný kolo posune na stranu asi jednou za sekundu. Gravity plus malá pružina držte vřetenovou hřídel proti kola Wobbulator.

  Náklon stolu je rychle upraven rukojetí zobrazenou na přední straně pouzdra a odkazuje na stupnici stupně na pravé straně. Na pravé straně pouzdra jsou dvě držadla. Spodní rukojeť zasune stůl od kola, aby umožnil změnu kol. Horní rukojeť se používá k deaktivaci wobbulátoru, takže malé detaily mohou být snadno uzemněny. Horní rukojeť se také používá k zmírnění tlaku na kolečko Wobbulator, takže vřetenová hřídel nenechává na svém gumovém povrchu odsazení při zaparku; Stačí zatlačit páku dozadu před vypnutím napájení. páka poté podporuje energetickou jednotku od kola Wobbulator, dokud se jednotka znovu nepoužije.

  Diamantová kola jsou k dispozici v různých kruzích z několika zdrojů. Kromě toho lze použít kolo, kde má ocelové kolo připojenou mosaznou obličej a na to se používá diamantová pasta k řezání klínů na zrcadlovou povrchovou úpravu. Majitelé také vyrábějí ocelová kola a lepidlo jemné karbidové papír na cíl podobný kola. Řezání maziva, obecně na bázi vody (ale někteří majitelé naznačují WD-40), se používá s diamantovými koly pro minimalizaci načítání a zvýšení životnosti kol. Diamantové kola lze čistit s praktickým práškem, vodou a zubním kartáčkem.

  Poznámky k uživatelům grind-r-lap

  Grind-R-Lap točí jeho diamantové kolo dostatečně nízkou rychlostí, aby mohla brousit HSS bez poškození kola ohřev. Je také účinný na karbidu a pájeném karbidu, kde může brousit karbid a podpůrnou ocel, aniž by poškodil kolo, na rozdíl od většiny vysokorychlostních diamantových brusky.

  Je méně zastrašující používat grind-r-lap než mlýnek na lavičce, protože jeho nízkorychlostní ocelové kolo nemůže katastroficky selhat. Navíc je to tichý stroj k použití a neposrahujte štěrku v bezprostřední oblasti, protože typické bench brusci často činí tak uchovávat poblíž jiných strojů pro snadný přístup. Broušení zbytků obecně padá dolů pod kolo a lze jej snadno vyčistit, protože nohy poskytují vůli.

  Zatímco hrubé (260 krupice) diamantového kola rychle řezá, drsné broušení se obvykle provádí na mlýnku na lavičce, po které následuje povrchový broušení na grind-r-lap. Střední kolo (600 krupice) je vhodné po mlýnku na lavičce; Zanechává pěkný povrch a obecně nevyžaduje další honění. Když je žádoucí jemnější povrch, použije se papírové kolo na kole nebo karbidu. Dutá grind produkovaná periferií kola mlýnek na lavici může být velmi rychle vylepšena na grind-r-lap, protože pouze řezná hrana musí být uzemněna. Náklon stolu kombinovaný s pokosem (není zobrazen) umožňuje broušení složených úhlů na bitů.

  Poznamenal jsem, že po asi 3 reharpenings na této jednotce se zdá, že bity zůstávají mezi převlečením déle ostré. Moje představa je, že ostření na mlýnč lavičky přehřívá špičku, protože poblíž není dostatek materiálu, který by provedl teplo pryč. Reharpening na diamantu s nízkou rychlostí nakonec odstraní tento mírně poškozený HSS, takže se reálné vlastnosti HSS vrátí. Není snadné to ověřit, co se děje, ale moje tangenciální a rozloučené nástroje se zdají být zvlášť vylepšené.

  Poznámky k údržbě grind-r-lap

  Grind-R-Lap je navržen pro snadnou údržbu, ale to může být zanedbáno, protože nadále dobře funguje s minimální péčí. Chcete.li demontovat, odpojte napájení a poté nakloní jednotku zpět na ručník (pro ochranu barvy). Power jednotka se snadno odstraní odpojením pružiny, která ji tahá směrem k kolu Wobbulator, a poté odstraňte zadní závitový hřídel, která podporuje energetickou jednotku. Kompletní energetická jednotka pak může být manévrována mimo přední podporu a umístěno vedle pouzdra. šňůra napájecí jednotky je dostatečně dlouhá, aby to umožnila.

  Kolo wobbulátoru může být odstraněno přední částí pouzdra. Mazivo v stíněném ložisku kuličky se často vyschne; Stojí za to vyzkoušet malý olej na štít, který může proniknout a uvolnit zmrazené ložisko. To fungovalo na mé jednotce a ačkoli to zjevně není dokonalé, nyní to funguje dobře a pravděpodobně půjde na chvíli, protože to běží jen asi 60 ot / min. Pokud to nefunguje, jedná se o standardní ložisko a snadno se nahradí. Pokud gumová pneumatika na volantu selže, musí být vytvořena nová pneumatika, protože nejsou k dispozici. Kolo je 3/8 „hliník; střed rotace je 1/8“ ze středu kola.

  Reverzibilní motor potřebuje příležitostné olejování podle jeho štítku. Ložiska vřeten jsou chráněna a mohla by být nahrazena, pokud selže. Není jasné, jak je hřídel vřetena zachována, může být jednoduše vtlačen do ložisek. Odstranění by bylo zkušeností s učením 🙂 Jedním zdrojem pro náhradní pásy je McMaster-Carr.

  Podpora matice na přední jednotce jednotky byla ustoupena a nevrátila se k tomu, co předpokládám, že je správná pozice. Tato matice zrezivěla na závity z tekutiny používané na kole, takže jsem ji musel odmítnout, dokud se vlákna odlupuje, pak spusťte nad nimi 1/2-20. Udělal jsem dvě nylonové ořechy pro přední a zadní podpěry. Přestože na zadní podpoře nebyla ořech, cítil jsem, že by měl být jeden, protože kolísání otočilo podporu na svých vláknech spíše než otočení na bronzových ložiscích. Tyto nylonové ořechy jsem použil k uzamčení podpěr v pouzdru s myšlenkou, že nylon by na místě nerezil, jak to udělal původní matice. Ačkoli tuk se obvykle nepoužívá na brusky, přidal jsem do ložisek DAB, který podporuje energetickou jednotku. Přední podpora nastavuje vůli mezi kolem a stolem, takže ji projděte, dokud kolo nevyčistí stůl, když je stůl v jeho dopředné poloze. Zadní podpora je nabitá pružina, aby se to přizpůsobilo.

  Odstranil jsem stůl jednotky k opětovnému malbě; To vyžadovalo klepnutí na otočné kolíky stolu zevnitř po odstranění energetické jednotky. Některé verze grind-r-lap používají šrouby místo pivotových kolíků, takže se to může lišit. Všimněte si, že stolní prameny jsou pravé a levé ruky.

  Moje jednotka nezahrnovala pokos, takže jsem vyrobil pár miter ze šrotu. Ten malý přišel jako první a není se příliš používán, protože jsem vyrobil ten větší.

  Grind-R-Lap kola z lapidárních disků??

  Broušení kol pro grind-r-lap jsou (2023, lapcraft) každý asi 120. Objednal jsem si tři 6 „disky, 120/400/1200 Grit, nabízený jako svazek Banggood za 15; dorazili za 11 dní. Tyto disky jsou asi 0.040 „Silná ocel, takže jsou přiměřeně robustní,

  Kola pro grind-r-lap mají průměr 5 „s 3“ centrální dírou; Tloušťka je asi 1/4 „(a jsou drženy magnety). Mám 5.5 „o 30“ kus CRS v místním stroji a oříznutí 3 kusů 5.25 „Dlouho z toho. Pro píchnutí kruhu 5 „v průměru byl použit středový úder ve středu tohoto obdélníkového kusu, a to bylo označeno ostří, aby bylo snadné vidět. Rohy obdélníku byly odstraněny pomocí pásmové pily, mnohem rychlejší a snadnější než odstranit veškerý materiál soustruhem. Kus byl soustředěn do 4 čelisti, vyvrtán na 1 „a pak se znudil na 3.005 „, obrázek vpravo.

  Pro dokončení vnější strany kola byl sevřen na vnitřní straně 3 „díry pomocí 3 čelisti na rockwell a vnější strana byla omíněna na 5.15 „.- Kola byla vyrobena trochu nad velikostí, protože na to je místo na mlýnku a umožňuje použití více z 6 „diamantových kol. Otočení zvenčí trvá nějakou dobu, protože se jedná o přerušený řez a RPM musí být poměrně nízký, protože průměr je velký. Spousta horkých žetonů, takže jsem napravil štít, abych je během tohoto procesu držel mimo ruce. Tento obrázek ukazuje první kolo kompletní, druhé kolo s centrálním otvorem a surovinu pro třetí kolo. Četl jsem o vnitřních kmenech v CRS, které byly propuštěny během otáčení, ale neviděl jsem vážný případ, dokud jsem otočil první kolo: měl to osnovou téměř 20 let, které jsem musel čelit. Pokud se podíváte pozorně, můžete vidět, že jeho malé množství zbývá. Ostatní dvě kola měla pouze asi 5, takže se vnitřní kmeny lišily podél délky tohoto kusu CRS.

  Tento obrázek ukazuje dokončená kola spolu s disky. Průměr disků musí být snížen na přibližně odpovídající kola. Střed disků bude ponechán neporušený, protože kola jsou dostatečně silná, takže diskové centrum nebude kontaktovat centrální rozbočovač.

  Hnací deska nahradila sklíčidlo a kousek lepenky mezi diamantovou stranou disku a hnací deska poskytla tření. Disk byl vystředěn a přitlačen k hnací desce válcovacím centrem. K jakémukoli trepanu disk byl použit nástroj závitem spolu s velmi tenkým (0.025 „) nástroj pro rozdělení pro dokončení řezu. Třecí jednotka byla slabá, takže nástroj by zachytil a zastavil disk občas, aby přinutil míru infice, aby byl velmi pomalý. Když se řez začal prorazit tímto chytáním, zabránil dokončení řezu, ale v tomto okamžiku povrchové pokovování drželo kusy pohromadě, takže bylo snadné jednoduše vytáhnout okraj z disku. Použil jsem starý, opotřebovaný soubor k vyčištění řezaného okraje každého disku a poté jsem brousil hranou 100 Grit Garnet Paper. Všimněte si papírového ručníku používaného k zachycení většiny čipů. Navzdory tomu byly na QCTP a sloučenině pozorovány čipy a malé diamantové třpytky; Vysávání odstranilo většinu fugitivního diamantového prachu, ale někteří se přilepili k oleji na rybinách a museli být vymazáni. Vyhýbal jsem se pomocí mého čipového štětce, aby se Diamond nedostal do štětce a později se nedostal do prací.

  Obrázek vpravo ukazuje kola s disky zmenšená velikost, aby se vešly na kola. Obraceny mohou být užitečné jako ostření kamenů, když jsou nakrájeny na krátké sekce. Disky byly přilepeny k kolům zakrytím kol pomocí oboustranné pásky. Kola byla namontována na 3×12 čelisti 3 „díra s asi 1/16“ vyprodajícím se z čelistí. Kryt byl odstraněn z oboustranné pásky na volantu. Válcovací centrum bylo umístěno asi 1 „z upínače, disk byl držen na válcovacím centru, aby jej vystřelil, a válcovací centrum byl postoupen směrem k upínači, dokud disk nekontaktoval oboustrannou pásku na volantu. To zajistilo, že disk byl přesně soustředěn na kole. Kolo bylo odstraněno z upínače a disk pevně přitlačil na pásku. Když byla hotová všechna 3 kola, byly naskládány mezi nimi lepenou mezi nimi a přes noc byla umístěna hmotnost 20 liber na vrchol, aby se páska plně uchopila. Všechny povrchy byly před nanesením pásky očištěny čističem karburátoru.

  Toto je moje kolekce kol Grind-R-Lap s novými koly v horní řadě. Kola, která jsem používal, jsou ve spodní řadě, vlevo je kola studeného mletí asi 400 štěrků, střed je diamantové kolo 600 zrno a vpravo je opotřebované kolo přeměněné na kolo nalepením jemného Karbidový papír na to.

  Zpočátku tato kola pro kutily fungovala normálně. Používám je už několik let a oni nadále dobře pracují. Používám vodu s koly grindrlap; Někteří lidé používají WD40, které by mohly ovlivnit oboustrannou pásku. 400 Grit Wheel se nejvíce využívá.

  Tato stránka byla naposledy upravena John Moran, xhtml Tweaker. Pokud máte komentář k tomuto webu nebo jeho obsahu, klikněte sem.