Demontáž horní převodovky křovinořezu

Jak namazat převodovku travní sekačky nebo křovinořezu: Správná péče o zahradní nářadí | (Fotky Videa)

Hřídele řetězových pil (benzínových vyžínačů) se otáčejí v kluzných ložiskách zalisovaných do výložníku. Mazivo na hřídeli utěsňuje třecí plochy mezi hřídelí a ložisky, snižuje tření, minimalizuje opotřebení a prodlužuje životnost křovinořezu. A bonus: méně vibrací a hluku a o něco vyšší výkon nářadí.

Převodovka vyžínače trávy

Převodovka strunové sekačky je součást, která přenáší otáčivý pohyb hřídele motoru na nůž nebo vlákno. Je umístěn na spodním konci hřídele křovinořezu. Převodová jednotka je rovněž navržena tak, aby snižovala otáčky motoru vyžínače.

V závislosti na modelu křovinořezu se převodovka skládá z několika převodových stupňů, které se otáčejí vysokou rychlostí. V důsledku toho se zahřívají třením. Při nedostatečném nebo žádném mazání dochází k silnému přehřátí a selhání součástí, což vede ke složitým opravám. Tomu lze předejít pravidelným mazáním nosné sestavy. Rozebraná převodovka je zobrazena na následujícím obrázku.

Převodovky moderních modelů vyžínačů různých výrobců se od sebe liší konstrukcí a rozměry uložení. Jsou k dispozici:

Nejběžnější průměry kulatých sedadel jsou 24, 25,5 a 26 mm.

Křovinořezy jsou vybaveny různými typy převodovek

 • zkosení;
 • šnek;
 • spiroidy;
 • planetové;. čelní ozubené kolo;
 • planetární;
 • ve tvaru vlny;
 • kombinované.

Možné poruchy vyžínače trávy, převodovky vyžínače trávy a převodovky křovinořezu

Jednotka: 2/4 | Počet znaků: 2644

OPRAVA VYSOKÉHO POHONU / Oprava kuželů kovové zvonění, řinčení, bez otáčení

Které režijní zařízení. Jedná se o odstředivou spojku. Ale název jako „top gear“ nebo „cone“ se ujal u mas mnohem více. V tomto videu jsem se pokusil zdůraznit hlavní aspekty a problémy této sestavy. Jak správně a důsledně provádět opravy, na co si dávat pozor a na co si dávat pozor? Myslím, že každý může udělat totéž se svým. ZNEČIŠTĚNÍ A VIBRACE při práci sekačky na trávu

Zařízení

Trojrozměrná převodovka obsahuje 2 hřídele. První převod je poháněn motorem a druhý převod slouží k otáčení žacího nože křovinořezu nebo struny elektrické strunové sekačky. Kuželová ozubená kola se vyrábějí jako sestava s hřídelí, ale existují i varianty se samostatným dílem na klíči. jsou k dispozici modely s různými úhly zubů v závislosti na poloze nástroje. Existují převodovky se šnekovými, planetovými nebo smíšenými (vícestupňovými) převody.

Převodovky se mohou intenzivním používáním poškodit. Většina problémů je společná pro mnoho značek vyžínačů a lze je řešit stejným způsobem.

 • Převodovka je silně přehřátá. Důvody jsou dva: nová ozubená kola nejsou namazaná nebo je mazivo nesprávné, nekvalitní nebo vůbec žádné. Pokud je problém v mazivu, je třeba ho vyměnit. Nové převody by měly být provozovány krátkou dobu bez velkého zatížení a s přestávkami, aby díly vychladly.
 • Hřídel je zaseknutá, nepohybuje se plynule a má klepání a vůli. Tyto příznaky jsou známkou opotřebení ložisek. Demontujte převodovku a namontujte nový díl. Poškození ložisek je způsobeno nedostatečným nebo chybějícím olejem, přetížením sekačky na trávu nebo kovovými částicemi v uložení ložisek v důsledku poškozeného prachového krytu. K demontáži a montáži nového ložiska je zapotřebí speciální stahovák nebo kladivo s dřevěným špalíkem. Dávejte pozor, abyste nepoškodili sedadlo. Předehřívání je přípustné pouze v krajních případech.
 • Převodovka se při sečení uvolní nebo se utrhne z hřídele. To znamená, že je poškozeno jeho pouzdro a je třeba namontovat nový díl. Pokud jsou závady nevýznamné, lze bod zlomu dotáhnout pomocí kovového třmenu.
 • Pokud je ozubení na hřídeli volné, je spojka opotřebená. Hřídel je třeba vyměnit za novou nebo upevňovací prvek omotat lepicí páskou, pokud je částečně poškozený.
 • Nůž na hřídeli se neotáčí nebo se zastaví, když se zvýší zatížení. Příčinou je opotřebení některého z ozubených kol nebo zubů. Vyměňte opotřebované díly za nové.

Většinu závad převodovky může majitel sekačky opravit sám. Potřebujete pouze správné nářadí, náhradní díly (doporučujeme použít originální díly pro váš konkrétní model křovinořezu) a znalosti o tom, jak rozebrat převodovku, abyste mohli vyměnit poškozený díl za nový.

Jak vybrat správné mazivo

Během provozu jsou převodovky zatěžovány kontaktními silami na zubech, odporovými reakcemi nečistot, jakož i dynamickým a rázovým zatížením. V závislosti na zatížení je třeba zvolit způsob mazání převodovky sekačky na trávu.

Při výběrovém řízení je třeba zohlednit následující faktory:

 • značka výrobce;
 • Viskozita plastického maziva (volba tohoto parametru závisí na krouticím momentu hřídele);
 • přilnavost k povrchu dílů sestavy;
 • intenzita spotřeby tuku (je třeba zohlednit teplotu okolí, druh a objem práce).

Pokud není k dispozici vhodné mazivo, lze použít univerzální mazivo. Ten by měl obsahovat některé složky:

 • přísady proti opotřebení (bez toxického olova);
 • minerální oleje s vysokou čistotou (anorganické)
 • pevná maziva s grafitem nebo disulfidem molybdenu.

Různé mazací směsi

K péči o převodovky se používají maziva různých konzistencí:

 • Polotekuté. Tyto přípravky obsahují různé přísady.
 • Plastové. Jsou nejuniverzálnější možností. Vhodné zejména pro převodovky a šroubové pohony.
 • Solid. Zavěšení desky v původním stavu.

Speciální převodové mazivo patří do polotekutého systému.

Mazivo pro strunové sekačky STIHL je oblíbenou volbou. Speciální složení výrazně snižuje opotřebení a zvyšuje odolnost proti korozi. Klíčové vlastnosti maziva této značky jsou následující:

demontáž, horní, převodovky, křovinořezu

Mazivo STIHL je vhodné pro vyvětvovací pily a vyžínače a všechny hnací ústrojí s uzavřenou skříní.

Recenze maziva

Odborníci doporučují používat pouze originální materiály s vlastnostmi odpovídajícími požadavkům výrobce. Pokud ji nemáte, musíte vědět, jak mazat převodovku sekačky na trávu. Zkušení uživatelé nedoporučují používat solidol, protože tento materiál není vhodný pro teplotní a rychlostní charakteristiky uzlu, stejně jako pro konzistenci. Materiál také nemá protioděrové vlastnosti.

Rozsah pracovních teplot solidolu je.40 až 65 °C, ale i při těchto teplotách se hustota materiálu zahříváním zvyšuje a samotné mazivo se stává hrubým. V případě nouze lze na nářadí použít „Lithol-24“.

demontáž, horní, převodovky, křovinořezu