Jak řezat laminované dřevotřískové desky bez odštípnutí

Jak řezat nábytkovou desku bez třísek. Řezání laminovaných dřevotřískových desek v domácích podmínkách. Výběr kotoučových pil a pilových listů

K řezání budete potřebovat také další nástroje:

Řezání laminovaných dřevotřískových desek se provádí následujícím způsobem:

 • Označení materiálu. Pro značení polotovarů bude potřeba pravítko a tužka, aby bylo možné nanést body na list materiálu od konce. Poté se tečky rovnoměrně spojí pomocí ořezávací linky a maskovací pásky nahoře. Dobrým způsobem, jak řezat laminované dřevotřískové desky bez štěpení, je použití páskování, tj. к. pomáhá snižovat počet trhlin v deskovém materiálu, které mohou vzniknout v důsledku nadměrného tepla a tlaku. Řezání laminovaných dřevotřískových desek.
 • Dalším krokem je řezání laminovaných dřevotřískových desek. Zvolte způsob řezání dřevotřísky a umístěte nástroj pod požadovaným úhlem tak, aby byly řezané hrany listu rovné. Řezání laminovaných dřevotřískových desek a dřevotřískových desek by mělo být prováděno co nejšetrněji a nejplynuleji.
 • Zpracování tabule. Pokud jsou doma řezané dřevotřískové desky na řezných plochách nerovné, opracovávají se pásovou bruskou. V některých případech je nejlepší obrátit se přímo na společnosti, které nabízejí řešení na míru pro řezání laminovaných dřevotřískových desek na míru a pomocí specializovaného vybavení. K lepení okrajů dílů se používá speciální glazovací kulička pro obrábění.

Jaké nástroje používat?

Pokud vyvstane otázka, jak řezat pracovní desku, pak je nejprve nutné určit nástroj pro řezání a nejčastěji se používá několik nástrojů.

Například pomocí kotoučové pily můžete dosáhnout dokonalého výsledku, ale je to poměrně drahé potěšení, protože vysoce kvalitní nástroje stojí hodně peněz. Proto se tento stroj nachází převážně jen ve specializovaných továrnách.

úhlová bruska. je podobná předchozímu nástroji, ale výsledek není zdaleka dokonalý. Při práci s úhlovou bruskou může vzniknout mnoho třísek.

Dva základní profesionální a vyměnitelné nástroje, které se běžně používají k řezání pracovních desek, jsou přímočará pila a přímočará pila.

Stavební odborníci dělí pilové kotouče, nebo jak se jim říká, pilové listy do dvou hlavních kategorií:

V případě pracovních desek potřebujeme variantu, která řeže na jedné straně.

Než se pustíte do práce, je třeba nabrousit ostří nástroje, aby se při práci neštípalo. Než začnete řezat materiál, je třeba naostřeným nožem vytvořit drážku, jejíž hloubka bude asi 2-3 mm. To umožní provádět práci bez poranění nebo odštěpení.

Jak řezat dřevotřískové desky bez třísek

Abyste mohli doma řezat dřevotřískové desky bez třísek, potřebujete znát několik triků. Bezpochyby je lepší použít elektrickou skládačku. Samozřejmě můžete řezat i pilkou na železo, ale výsledek vás pravděpodobně nepotěší, i když je možné řezat dřevotřísku pro různé účely, kde kvalita řezu nehraje žádnou roli. A tak potřebujeme čistý a dobře vypadající střih. K tomu si vezmeme skládačku, pravítko, metr a úhelník pro pravé úhly (pokud je to nutné), šídlo nebo ostrý předmět, kterým na laminátovou desku obkreslíme linii ořezu. Odměříme si část, kterou budeme odřezávat, s rezervou 1-2 mm pro další úpravu a přiložíme pravítko, na něj vedeme šídlem nebo ostrým předmětem čáru pro pilový ořezávač, snažíme se silněji přitlačit, abychom laminát prořízli, a řežeme podél čáry ne podél samotné čáry, ale přesně podél, pouze ji zachytíme hranou pily.

Poté pomocí hrubého smirkového papíru uveďte hrany řezu pilou do správného stavu, a pokud nejste spokojeni s kvalitou odříznutého konce, použijte voskovou křídu v požadované barvě.е. v barvě dřevotřísky a vybrousit třísky. Mluvme o skládačkách, já osobně používám skládačky BOSSNEV.

Pokud potřebujete řezat bez odštípnutí pouze na jedné straně, můžete použít pilky s vroubkováním směrem nahoru i dolů. Používám malé pilky s přímým ozubením, odštípnou méně a řez na obou stranách je docela dobrý. Oříznutí řezaného konce smirkovým papírem je snazší, pokud jej položíte na rovný blok odpadového papíru. Voskové pastelky a fixy na nábytek jsou k dostání u prodejců v obchodech s nábytkem, kde se prodává kování. Pokud nemůžete najít křídu v požadované barvě. Nebojte se, můžete ji vyrobit z několika dalších barev smícháním jako barvy. Pastelky jednoduše rozpusťte svíčkou a nakapejte na talířek, jednu barvu na druhou, pak srolujte do jednoho a rozetřete odštípnuté okraje, přebytečné odstraňte pravítkem nebo nožem a jemně vyleštěte hadříkem, ne násilně.

Správný způsob řezání?

Laminované dřevotřískové desky je možné řezat doma vlastníma rukama bez třísek. Vytvoření drážky v prořezu ostrým předmětem předem značně usnadňuje práci. Jakmile se tam dostane, řezný nůž sleduje předem nastavenou dráhu a řezání je mnohem snazší. Na laminované dřevotřískové desce je snazší provést rovný řez než tvarový řez.

Zakřivené konfigurace se s domácím nářadím vyrábějí velmi obtížně a lze je provést pouze s elektrickou frézou. Tento nástroj provádí kvalitní řez a má mnoho dalších funkcí.

Cena motorové frézy závisí na výrobní společnosti, takže je možné zvolit levný model s dobrými technickými parametry.

Pro řezání dřevotřískových desek pomocí motorové řezačky je třeba provést následující kroky:

 • Slouží k vyznačení všech obrysů obrobku na standardní dřevotřískové desce;
 • pomocí elektrické přímočaré pily se obrobek odřízne 1-2 mm od plánovaného obrysu;
 • předpilovanou šablonu opracujte pilníkem nebo smirkovým papírem;
 • Připravenou šablonu položte na list laminované dřevotřísky a připevněte ji svorkami na dřevo tak, aby byla v klidové poloze;
 • Elektrickou frézou vybavenou ložiskovým mechanismem prořízněte obrys obrobku podél obrysu šablony a rovnoměrně odřízněte hranu podél vyznačené čáry;
 • Povrchy se po dokončení práce očistí a opatří ozdobnou hranou.

Pomocí frézy můžete řezat laminátové dřevotřískové desky bez štěpení nebo praskání.

nože elektrického hoblíku musí zachytit tloušťku materiálu obrobku. jen tak je možné získat kvalitní výrobek.

Čtyři způsoby řezání laminovaných dřevotřískových desek bez štěpení pomocí elektrické skládačky najdete v následujícím videu.

Důležité informace

Nejdůležitějším pravidlem je, že čím tenčí je pracovní deska, tím snadněji se doma řeže. Ideální tloušťka pracovní desky je tedy 28 mm. Při objednávání pracovních desek počítejte s mírnými rozměrovými tolerancemi. Při zkušebním řezu se totiž může „ztratit“ nejméně 5-10 cm.

Pokud jste se s řezáním pracovních desek ještě nikdy nesetkali a nemáte v této oblasti žádné zkušenosti, raději využijte služeb specializované firmy.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek parketovou pilou.

Odštípnutí způsobují řezné zuby nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Vibrace elektrického nářadí brání tomu, aby byla dřevěná podlaha vedena dokonale rovně, což by způsobilo zkroucení pilového kotouče vzhledem k řezné ploše). Vodicí lišta pily pomáhá nejen udržet dřevotřísku rovnou, ale také zabraňuje vzniku třísek na opačné straně, než je směr řezání. Při výběru pilového kotouče pro řezání laminovaných dřevotřískových desek věnujte pozornost počtu zubů. čím více jich je, tím je řez čistší.

Jak doma řezat dřevotřísku bez třísek

Jak mohu řezat dřevotřískové desky, aniž by se odštíply??

deska. je známá dřevotřísková deska, která je jemně rozemletá a potažená papírovo-polymerovou fólií. Laminování se provádí při tlaku 25-28 MPa a teplotě 140-210 °C. Povrchová úprava je pevná, krásná a odolná vůči mechanickému poškození a tepelným šokům, takže dřevotřískové desky jsou velmi atraktivní pro nábytek a interiérové práce ,

Mnozí stavitelé domů dávají přednost vlastní výrobě nábytku a nakupují kvalitní dřevotřískové desky ve stavebninách nebo u výrobců. Naštěstí kratší barevná škála laminátových krytin usnadňuje výběr nejvhodnějšího materiálu. Struktura povrchu se také liší: může být hladká, imitující dřevo nebo přírodní kámen, reliéfní pod šagrénem nebo dřevěnými póry.

Ale abyste si vlastníma rukama vyrobili jedinečný nábytek nebo exkluzivní interiérové dekorace, nestačí jen koupit dřevotřísku a vyřezat ji podle vzorů. Tenký laminát má křehkou strukturu. Pokud jste hrubě negramotní, řez se roztrhne a na okrajích krytiny se objeví hluboké propadliny. Chcete-li řezat dřevotřísku bez třísek a prasklin, musíte znát několik triků.

Pravidla řezání laminovaných dřevotřískových desek

Řezání dřevotřísky v domácích podmínkách lze provádět ruční pilou s malými zuby, kotoučovou pilou, elektrickou skládačkou. Aby práce probíhala hladce, musíte:

Pásku pevně provlečte rybářským vlascem pily, aby zuby nepoškodily přední část chodníku. Ostrým nožem prořízněte laminátovou vrstvu a vrstvu dřeva pod ní. Tímto způsobem pila prořezává vnitřní vrstvy dřevotřísky a působí pouze tangenciálně na povlak. Ruční pila by měla svírat s povrchem desky velmi ostrý úhel. Řezání elektrickými nástroji pro práci s minimálním přívodem energie. Na vzniklém kusu ostrým nožem nařízněte tenkou vrstvu okraje nátěru pod úhlem 45,6 mm. Řez pilkou obrousíme malým pilníkem a ořízneme ho ve směru od okrajů ke středu.

Aby se na hraně dřevotřískové desky při další práci netvořily třísky a praskliny, je třeba ji chránit speciálními podložkami. Může se jednat o samolepicí melaminovou pásku, záplatu typu C, T-hranu.

Řezání dřevotřískových desek a dalších materiálů

Dříve nebo později musí každý kutil řezat dřevotřísku. Může to být ruční výroba nábytku nebo obkládání stěn dřevotřískovými nebo dřevotřískovými deskami. Jak víte, řezání dřevotřískových desek je velmi snadné, abyste dosáhli hladkého řezu bez třísek. není snadný úkol.

Ručně nebo na objednávku?

Řezání na zakázku bude plynulejší

Kvalita řezání Dřevotřískové desky se kvůli velkému rozměru desek obtížně vyrábí ručně. Rozměry standardní desky jsou 2440 × 1200. nejedná se o limit. Pokud však často pracujete s dřevotřískovými nebo dřevovláknitými deskami, má smysl koupit si drahý nástroj a pracovat pro vlastní potěšení. Pokud potřebujete vyříznout několik listů, můžete postupovat dvěma způsoby:

 • Řezání desek vlastními silami pomocí dostupných ručních nástrojů
 • Nechte si dřevotřískové desky nařezat na specializované pile.
 • Nástroje a materiály
 • Jak řezat dřevotřískové desky bez třísek?
 • Řezání tvarů
 • Co nevidíte Dřevotříska

?? Dřevotřísku řežeme bez třísek

V tomto videu nabízím možnost řezání bez třísky

, bez použití formovacích strojů, které jsou ponořeny do.

Jak řezat elektrickou pilou bez třísek

Řezání bez třísky na jedné a dvou stranách a které pilníky je třeba řezat Co. Pokud jste se někdy pokoušeli o domácí řezání dřevotřísky, jistě víte, že to není vůbec snadná práce a vyžaduje nejen zručnost, ale také dobré nářadí. Obzvláště obtížná je práce s laminovanými dřevotřískovými deskami. při řezání často vzniká velké množství třísek. Proto mnoho řemeslníků, kteří se s tímto problémem potýkají, dospělo k závěru, že je lepší při nákupu koupit dřevotřískové desky, zejména proto, že mnoho obchodních organizací poskytuje podobné služby a cena za ně je poměrně přijatelná. Řezání dřevotřískových desek se provádí na přesných frézkách, které vám pomohou získat polotovary dané velikosti a tvaru.

ČTĚTE, proč se pila při řezání zahřívá

Moderní modely umožňují řezat plochý materiál nejen vodorovně a svisle, ale také pod úhlem.

Kromě řezání plechů můžete vypočítat a poskytnout jako video soubor několik možností, jak plechy kvalifikovaně a hospodárně řezat (pomocí speciálních počítačových programů) a v případě potřeby provést řez. Pokud však z nějakého důvodu dáváte přednost tomu, abyste si práci provedli sami, budete muset před návštěvou EAF provést některé přípravné práce.

Nástroje a materiály

Pokud je to možné, je nejlepší řezat dřevotřískové desky ruční frézou s použitím podomácku vyrobených vodítek. Tato metoda není příliš vhodná při řezání velkých listů, protože vyžaduje stůl. Při této metodě je navíc často nutné měnit frézu. Nakonec však získáte čistě oříznuté „zaseknuté“ okraje.

Elektrická skládačka. Nejoblíbenější nástroj na řezání dřevotřísky

Někteří řemeslníci používají při práci skládačku, ale při nedostatku zručnosti je obtížné řezat přesně a mohou se tvořit třísky.

Můžete zkusit nastavit skládačku na bimetalové plátno se zuby naostřenými dovnitř, určené pro laminát. Chcete-li provést řez elektrickou přímočarou pilou, zvyšte otáčky s malým posuvem, aby nedošlo k přerušení řezu.

Pokud vám tyto metody nevyhovují, připravíme se na řezání doma:

Zarovnání listu Dřevotřískové desky

Po řezání je nutné tento přebytek odstranit. která zbyla při označování. Nejlepší je použít směrovač. Tento přebytečný materiál je však možné odstranit smirkovým papírem. Je natlučen na dřevěný špalek, se kterým se lépe pracuje než s volným brusným špalkem. Tímto broušením se nejen odstraní přebytečný materiál, ale také se obrousí hrana desky.

To umožňuje řezat dřevotřískové desky nejlepším možným způsobem. Pokud však chce majitel zvýšit své šance na dobrý výsledek, může řez provést na desce pomocí vodicího bloku. Nastavuje se podél zamýšlené linie řezu.

Laminované dřevotřískové desky a jejich zpracování

K řezání pracovní desky bez třísek lze použít kotoučovou pilu.

V praxi se dřevotřískové desky začaly používat až ve 40. letech 20. století v USA, ale po krátké době se jejich obliba začala šířit po celém světě a vznikly nejrůznější varianty. Nejoblíbenější variantou jsou laminované dřevotřískové desky, které jsou nejen produktem lisování pilin s lepidlem při vysoké teplotě, ale také dodatečnou fyzikální a chemickou ochranou v podobě melaminové fólie.

Zatímco při řezání jednoduché dřevotřísky nevznikají žádné problémy, při řezání laminované dřevotřísky ano. Často jsou pracovní desky výrobcem potaženy vícevrstvým plastem HPL, což proces ještě více ztěžuje. Povlaky mohou mít velmi rozdílné vlastnosti, ale vždy se jedná o polymerizované povlaky. a proto se při jejich zpracování uplatňují stejné nuance.