Jak vybrat brusku na dřevo

Bruska na dřevo. Typy a speciální aplikace

Bruska na dřevo je ideálním nástrojem pro renovační práce na chalupě. Výrazně urychluje proces zdokonalování jakéhokoli dřevěného povrchu. Lze jej použít k renovaci starých podlah, dřevěných obkladů stěn a všech prvků interiéru, které se časem zničily, včetně nábytku.

Bruska je ideálním nástrojem pro renovaci a broušení dřevěných povrchů

Jak si vybrat?

Jaké materiály je třeba brousit?

Většina brusek pracuje na nejběžnějších materiálech se správným typem brusného papíru.

Jaké velikosti a tvary se nejčastěji brousí?

Broušení velkého plochého čtverce se velmi liší od broušení malého předmětu s mnoha zakřivenými plochami nebo malými rohy.

zda jsou požadovány zvláštní vlastnosti povrchu?

Některé elektrické brusky poskytují nejlepší kvalitu povrchu, jiné naopak hrubý povrch.

Jaký rozpočet?

 • Power. Různé typy brusek mají různý výkon. Je třeba vzít v úvahu druh a délku trvání prací.
 • Odolnost. Existují nějaké speciální funkce, které prodlouží životnost brusky?? To je velmi důležité, pokud se má používat neustále.
 • Řízení vibrací. Nadměrné vystavení vibracím může být nejen nepříjemné, ale také velmi nebezpečné. Nízká úroveň vibrací znamená, že můžete pracovat déle, bezpečněji a pohodlněji.
 • Odsávání prachu. Při práci vzniká velké množství prachu, který je nejen špinavý, ale také nebezpečný. Zkontrolujte, zda je nářadí dodáváno s prachovým sáčkem a jak je velký.
 • Snadné použití. Pokud máte omezený rozpočet, možná budete muset obětovat několik funkcí. Nicméně pokud máte dostatek peněz na nákup správné brusky, stojí to za to: pohodlí, mnoho funkcí, nízká hmotnost, pohodlné umístění spínačů a ergonomický design.
 • Ruční pásová bruska je vhodná pro práci na velmi velkých a nerovných plochách, kde není nutné provádět dokončovací práce.
 • Orbitální bruska s polovičním listem. cenově výhodné řešení pro vytvoření středně velkého leštěného povrchu.
 • Elektrická orbitální bruska umožňuje rychlý úběr obrobku a velmi přesné obrábění.
 • Orbitální typ je vhodný, pokud chcete provádět pouze drobné nenáročné práce a potřebujete lehké nářadí, se kterým se snadno manipuluje.
 • Multibruska vhodná pouze pro malé práce. Předpokládá se pravidelné používání dalších funkcí multifunkčního nářadí.

Vibrační (povrchové) brusky

Speciální konstrukční prvky. Pracovní sestavu tohoto typu stroje tvoří obdélníková podstavná deska. Brusný papír se buď upíná na okraj desky podrážky, nebo se připevňuje pomocí suchého zipu; možná je i kombinace těchto způsobů. Pracovní základna má otvory pro odvod vedlejších produktů do odlučovače prachu.

Instalace brusiva na vibrační brusku

Princip fungování. Jemnější broušení a leštění je výsledkem jemných pohybů brusné a lešticí desky po kruhové dráze. Excentricita se pohybuje mezi 2 a 4 mm.

Oblast použití. Jemné broušení a leštění velkých rovných ploch.

Výhody. Hlavní výhodou tohoto typu stroje je možnost opracování slepých vnitřních rohů.

Nevýhody. nižší produktivita ve srovnání s excentrickými protějšky. Nedostatečné odsávání prachu nebo odštěpky brusného zrna pod patní deskou zvyšují pravděpodobnost vzniku bubnových otřesů. Vibrační modely jsou hlučnější.

Charakteristika

Bruska na dřevo je nepostradatelná při renovačních pracích v domácnosti. Pokud rádi pracujete rukama, stavíte dům nebo jste se doma pustili do větší rekonstrukce, takový nástroj vám práci urychlí a zpříjemní. Bruska výrazně urychluje opracování dřeva, takže broušení a leštění přestává být zdlouhavou činností. Pohodlnost a kompaktnost modelů umožňuje provádět jakoukoli práci a vyrovnávat dřevěné povrchy jakéhokoli typu.

Typy brusek

Existuje několik typů mlýnků pro domácí použití. Jejich účel je dán konstrukčními vlastnostmi a principem fungování.

Pokud potřebujete nářadí pro opravy a stavební, tesařské a truhlářské práce, můžete použít tyto typy strojů:

 • Pásová pila. určená k agresivnímu opracování různých povrchů, včetně plastů a kovů. Díky své všestrannosti je nejoblíbenější bruskou v amatérských i profesionálních kruzích. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak funguje pásová bruska na dřevo.
 • Vibrační brusky. s vibračními bruskami můžete brousit dřevo jemnějším způsobem. Jemné krouživé pohyby s nízkou amplitudou šetrně obrousí dřevěný povrch. Brusná plocha má obdélníkový tvar, což je velmi užitečné pro broušení rohů.

Zkoumání typů povlaků

Pro všechny aplikace ve dřevě: hrubování, příprava na lakování, broušení nátěrů, leštění atd.д., Tradičně se používají tyto typy brusiva.

Oxid hlinitý (elektrokorund). Vyznačuje se vysokou hustotou a odolností proti oděru. Nejběžnější brusivo používané k broušení dřeva a kovů. Doporučeno pro broušení surového dřeva.

Karbid křemíku. Jeho krystaly se při práci štěpí a vytvářejí nové břity. Tato zrnitost zajišťuje samoostřící vlastnosti brusného papíru a zabraňuje jeho rychlému zanášení. Brusky s povlakem karbidu křemíku se doporučují pro lehké broušení, např. lehké broušení povrchových úprav.

Garnet. Relativně jemné minerální abrazivo. Samoostřící schopnost, ale rychle se opotřebovává. Tradičně se používá k dokončovacímu broušení ošetřeného i neošetřeného dřeva.

Alu-keramika. Jedná se o oxid hlinitý, který prošel dodatečnou vysokoteplotní úpravou. Jeho abrazivní vlastnosti jsou vyšší než u jeho nespáleného protějšku. Vyznačuje se maximální odolností proti oděru, optimální pro různé fáze zpracování dřeva.

Interskol PMF-115/300E

Deklarované vlastnosti a nízká cena vysvětlují oblíbenost Interskol PMM-115/300E s obdélníkovou podrážkou. Nástroj si poradí s vnějšími rohy sádrokartonových desek vyztužených polymerním plnivem, řezivem a jednovrstvými laky. Pečlivé čištění, včasná výměna spotřebního materiálu a sledování stavu silně zatížených komponent může vydržet i dlouhodobé (neintenzivní) používání. Koneckonců hlavním účelem tohoto modelu je kvalitní a neuspěchaná práce se dřevem, zdůrazňuje se:

 • Hmotnost vhodná pro práci ve vodorovných rovinách;
 • Frekvenci vibrací podrážky lze nastavit;
 • Startovací tlačítko je chráněno proti působení dřevěného prachu.
 • Regulace frekvence vibrací
 • Systém odsávání prachu s přípojkou pro vysavač
 • Blokovací tlačítko startéru
 • Svorky pro vysoké zatížení
 • Elastická podložka na podrážce

Podívejte se na krátký videopřehled zařízení Interskol PMM-115/300E:

Zařízení brusky

 • Výstupní a výstupní hrdlo
 • Bydlení
 • Hřídel
 • Válec obrazovky
 • Kryt pracovní komory
 • Brusný kotouč
 • Výstupní a vstupní hrdla
 • Ložiskové podpěry
 • Elektrický motor
 • Podstavec
 • převod klínovým řemenem
 • Ložiskové podpěry

Vysoká kvalita komponentů a sestav je charakteristickým rysem tohoto typu profesionálního vybavení.

Díky tomu a robustní konstrukci krytu jsou profesionální brusky určeny pro náročné aplikace. Kromě toho se tato třída nářadí liší od nářadí pro domácnost odolností proti opotřebení, velkými celkovými rozměry, hmotností a cenou.

Domácí modely brusek osloví ty, kteří si chtějí koupit kvalitní nářadí za přijatelnou cenu. Intenzivní používání však není možné.

Měly by být provozovány v této kategorii a po každých 15 minutách byste měli udělat krátkou přestávku.

To proto, aby se elektrický motor jednotky mohl ochladit.

Kromě ceny je jeho výhodou nízká hmotnost a pohodlný design pouzdra.

Nyní, když už víte o některých vlastnostech mlýnků, se podívejme na jejich typy a technologické a konstrukční vlastnosti každého z nich.

Typy brusek

Výběr tohoto typu stavebního nářadí je skutečně široký. Existují následující typy brusek na dřevo:

Deltový sval

Tento typ brusky se používá při renovačních pracích. Lze použít na těžko přístupných místech (např. při broušení parket). Tento stroj může brousit také okenní rámy a rohy nábytku.

Existují vysokofrekvenční vibrace. V tomto ohledu se podobá vibrační brusce. Brusné desky se připevňují pomocí háčků a smyček. Lze jej použít i pro obrobky se zakřiveným povrchem.

Úhlové modely

Nejoblíbenější bruska pro domácí použití. úhlová bruska je jiný název pro úhlový model. úhlová bruska brousí naprosto všechny druhy dřeva, dokáže řezat kámen nebo kov. Klíčovou roli hraje výkon modelu a průměr disku.

K dispozici je zásuvka pro kotouče určená pro zpracování specifických materiálů. Okvětní lístkové kotouče se používají k broušení dřevěných povrchů. Bezpečnostní kryt je zvláštním prvkem úhlové brusky. Nedoporučuje se jej odstraňovat.

Používejte opatrně, protože při poškození dřeva mohou odletět třísky, které poraní měkké tkáně a dostanou se do kontaktu s tělem. Pro zajištění bezpečné práce s úhlovou bruskou je nutné používat rukavice a ochranné brýle, aby nedošlo ke zranění. Kotouče, které nejsou vhodné pro tento nástroj, se nesmí používat.

Pomocí těchto zařízení můžete regulovat rychlost. Nástroj má pozvolný start. Opotřebení kotoučů se snižuje díky automatickému vyvažovacímu systému. Úhlová bruska se často dodává s přídavnými rukojeťmi.

Orbitální

Speciální konstrukční prvek: brusná rovina se otáčí kolem osy. Osa se také otáčí. To umožňuje jemné mletí při vysokých otáčkách. Broušení zakřivených nebo vypouklých obrobků. Používají se k odjehlování zaoblených dřevěných dílů, jako jsou zábradlí, sloupy, a k opracování tmelu v automobilech. Pro usnadnění práce na zakřivených plochách jsou zapotřebí další nástavce z pružného materiálu. Brusný kotouč je namontován na základně nástroje. Prach se shromažďuje v prachovém sáčku nebo vysavači.

Tyto stroje spotřebovávají 150 až 750 wattů energie. To závisí na modelu produktu. Některé značky mají další funkce:

Excentrické stroje mají širokou škálu využití. Lze použít k jemnému matování lakovaných povrchů a hrubému odstraňování rzi. Tyto modely se vyrábějí:

Pomocí tohoto příslušenství lze obnovit jakýkoli povrch do požadované povrchové úpravy. Orbitální typ se používá pro finální broušení i leštění dřeva.

Vibrační

Profesionální stroje jsou vybaveny regulátory otáček. Tato funkce umožňuje přizpůsobit rychlost broušení danému materiálu. Tyto modely jsou jedinečné svého druhu. Rozsah výkonu od 180 do 700 wattů. „Jemnější“ kvalita broušení zabraňuje poškození materiálu v důsledku neopatrných pohybů. Brusný papír lze připevnit dvěma způsoby:

Téměř všechny vibrační brusky mají otvor s výstupem prachu. Je k němu připojena hadice vysavače nebo je do něj vložen prachový sáček.

Kromě dřevěných výrobků se na vibračních bruskách opracovávají také výrobky z kovu a kamene. Na tomto stroji lze brousit i plast, pokud je nastaven na nízké otáčky. Ale pouze v případě, že je stroj vybaven regulátorem rychlosti vibrací. Dřevěné obrobky se brousí jemným brusným papírem, kovové a skleněné obrobky se brousí plstí.

Kartáč

Používají se k odstranění starých nátěrů nebo rzi. Z hlediska použití jsou kartáčové brusky podobné pásovým bruskám. V domácnosti se používají k čištění prken a parket.

Kartáčové brusky musí splňovat tato kritéria

Jako nástavce se zde používají kovové kartáče. To umožňuje rychlé zpracování velkého množství obrobků.

Pás

Tyto modely se používají pro průběžné broušení větších ploch. Jsou schopné zpracovávat drsné povrchy:

Zřídka se používají k leštění.

Tento typ brusky má těžkou spodní plošinu a vysokou hmotnost. Brusný papír lze po plošině přepravovat bez větší námahy. Obsluha musí pouze plynule pohybovat strojem po povrchu. Pokud obsluha zpomalí stroj v jedné oblasti, může dojít ke zbytečným otiskům. Výkon se pohybuje od 500 do 3 000 wattů. 70 až 600 metrů za minutu je rychlost pohybu pásu.

Krokové a plynulé řízení otáček u profesionálních modelů. Pro použití v různých prostředích jsou k dispozici přídavné rukojeti. U těchto modelů existují dva způsoby likvidace prachu. Buď do sáčku na prach, nebo do stavebního vysavače.

Aby se zabránilo poškození materiálu, lze pásovou brusku provozovat se speciálním rámem. Přídavná podpěra, která funguje jako svěrák, pomáhá zafixovat stroj ve statické poloze. Tímto způsobem je LSM upevněn vzhůru nohama. Tato poloha umožňuje ostření řezných nástrojů.

Pásová bruska se vyrábí ve dvou variantách:

První typ funguje jako soubor.

Druhý provádí povrchovou úpravu kartáčem, nikoliv smirkovým papírem.

Štětiny kartáčů jsou různých typů: od měkkých vlněných štětin až po tvrdé železné štětiny.

Jak si vybrat

Zde je TOP 10 nejlepších elektrických šroubováků, které jsme sestavili na základě ohlasů zákazníků na internetu. Tento seznam obsahuje nejvýhodnější levné modely pro domácnost a zahradu i profesionální nářadí.

Patriot BS 810

Model je dostatečně výkonný LFM pro domácí použití. Lze použít k odstranění poškozeného nátěru, odstranění rzi nebo k ošetření dveřního křídla či jiného rovného povrchu. Ergonomický design krytu snižuje únavu a poskytuje obsluze pohodlné prostředí. Variabilní úhlová rychlost hnacího válce umožňuje práci s jakýmkoli materiálem.