Akumulátor je nahrazen li-ion baterií v elektrickém šroubováku

Naučte se, jak vlastnoručně převést elektrický šroubovák na lithium-iontové baterie

Elektrický šroubovák je tak úzce spjat s moderním životem, že se bez něj neobejde jediná oprava nebo stavební práce doma či v práci. Hlavní výhodou nářadí je jeho mobilita, kterou zajišťuje odnímatelná samostatná baterie. Proto se dané zařízení nazývá „akumulátorový elektrický šroubovák“. Často se objevuje otázka, jak vyměnit baterii v elektrickém šroubováku, protože kadmiovo-niklové baterie mají oproti lithiovým velkou nevýhodu. mají kratší životnost. Abyste nemuseli kupovat nové elektrické nářadí s lithiovou baterií, můžete starou baterii vylepšit výměnou nikl-kadmiových baterií.

Elektrický šroubovák je přenosný, protože má vlastní nezávislý zdroj energie. Dobíjecí baterie může být použita jako taková a funguje stejně jako baterie do hodinek nebo dálkového ovládání. Pouze baterie pro elektrické nářadí má desetkrát vyšší napětí než běžná baterie AA.

Elektrický šroubovák pohání dobíjecí baterie. Otáčení kotvy elektromotoru způsobuje přenos točivého momentu na převodovku. Převodovka snižuje nebo zvyšuje rychlost otáčení (v závislosti na nastaveném režimu) nástroje, sklíčidla, v němž jsou bity upevněny. Nezávislý zdroj energie v podobě baterie v elektrickém šroubováku je klíčovým prvkem, bez kterého by zařízení nemohlo fungovat.

Majitelé levných šroubováků se často potýkají s rychle se vybíjející baterií. Důvodem je materiál použitý k výrobě nezávislého zdroje napájení. Existují tři hlavní typy baterií pro elektrické šroubováky:

 • Nikl-kadmium. nejjednodušší, nejlevnější a krátkodobý produkt. Další nevýhodou tohoto materiálu je jeho nízká zásoba náboje
 • Nikl-metal hydridové jsou vylepšenou verzí kadmiových, které mají zvýšenou odolnost proti častému nabíjení a vybíjení (ale rychle se vybíjejí). Vystavení nízkým teplotám negativně ovlivňuje provozní dobu zdroje
 • Lithium-iontové baterie. nová éra baterií, které nejenže dlouho vydrží nabité (pomalá spotřeba díky vysoké kapacitě), ale také vydrží nejméně 10 let

Často se stává, že si majitelé až po zakoupení elektrického šroubováku s nikl-kadmiovou baterií uvědomí, že „měli zvolit elektrické nářadí s lithiovou baterií“. Důvod pro nákup elektrického nářadí s nikl-kadmiovým zdrojem je také snadno vysvětlitelný, protože s takovou baterií je zařízení několikanásobně levnější. Pokud mi nevěříte, můžete si porovnat ceny šroubováků v internetovém obchodě Cylinder.

Vlastnosti konverze

Většina modelů, přinejmenším Interskol, Makita, Hitachi, je vybavena univerzálními mechanismy. To znamená, že nabíječka je určena pro napájení Ni-Mh i Li-Ion baterií.

Funkce souvisejí s kapacitou baterie. Nové a náhradní výrobky se musí vzájemně shodovat. V opačném případě dojde k poruše nebo přerušení obvodu, což je signalizováno LED diodou. Pokud dojde k přetížení nebo rozpojení obvodu, blikají současně červená a zelená kontrolka.

V případě, že nabíječka není univerzální, je nutná její konverze, stejně jako pohonné jednotky. Postup závisí na typu nabíječky a výrobci, zahrnuje téměř kompletní odpájení prvků desky, instalaci kondenzátoru, rezistorů a jejich následné nastavení.

Spolu s tím existuje univerzální způsob transformace nabíječky. To zahrnuje použití desky BMS, která stabilizuje vstupní napětí a proud. Na trhu je označen jako DC-DC StepDown a přímo na desce jsou umístěny ladicí odpory. Modul je připájen k obvodu nabíječky pomocí konektorů P a P- na desce a starých nabíjecích svorek.

Přechod na 12voltové lithiové baterie

Výše uvedený postup platí pro všechny baterie. Napětí je určeno parametry napájecího zdroje. Rozdíly souvisejí s počtem baterií. Většina návodů na transformaci se vztahuje na 14voltové jednotky, kde se pro výměnu používají 4 lithiové baterie 18650. Pro 12V jednotku je to trochu moc. Zde postačí tři baterie 18650.

Přechod na 18 V lithiové baterie

Podobný přístup platí i pro 18voltové výrobky. Rozdíly zde souvisejí také s počtem baterií. Baterie se skládá z 5 kusů 18650, což zajišťuje její mimořádně efektivní fungování. Pokud je pracovní proces příliš intenzivní, elektrický šroubovák dokonce páchne spáleninou. Není proto neobvyklé, že pátá baterie je vyjmuta později.

Detekce poruch

Vzhledem k tomu, že napájecí zdroj tvoří řetězec sériově zapojených článků, je nutné zjistit, který konkrétní člen selhal, aby bylo možné jej vyměnit a obnovit tak výkon baterie elektrického šroubováku. Protože jeden nefunkční článek vyřadí z provozu celý řetězec.

K tomuto účelu se používá následující algoritmus:

 • Baterie je umístěna v nabíječce, dokud není přijat signál o nabíjení.
 • Bateriový blok je rozebrán.
 • Změřte napětí každé banky voltmetrem.
 • Všechny buňky, které jsou pod normální provozní hodnotou, jsou označeny. Například nikl-kadmiové baterie dávají 1,1 nebo 1,0 V místo 1,2 V, které by měly dávat.
 • Poté se zařízení sestaví a zapne, dokud se výkon motoru znatelně nesníží.
 • Poté se všechny součásti znovu rozeberou a změří se napětí všech součástí.

Banky s poklesem napětí o 0,4 V nebo více ve srovnání s běžnými bateriemi nejsou vhodné pro další použití a musí být vyměněny.

Baterie pro elektrický šroubovák se skládá z řetězce článků zapojených do série.viz

Poradenství! Alternativním způsobem, jak vytvořit zátěž před testováním baterie, je připojení žárovky s vhodnou jmenovitou hodnotou. Když začne světlo slábnout, lze zkontrolovat, zda nejsou články baterie odlišné.

Výměna staré Ni-Mh baterie elektrického šroubováku za Li-Ion článek

Podrobný popis postupu výměny Ni-Mh článků v baterii starého elektrického šroubováku za Li-Ion články. Zvláštní pozornost je věnována procesu výběru komponent.

„Kolik bude stát výměna starých niklových baterií za lithium-iontové v mém elektrickém šroubováku?to je asi jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme od našich zákazníků. A skutečně, tento problém je poměrně častý. Mnoho lidí má starý akumulátorový elektrický šroubovák (klíč, rotační nářadí, přímočarou pilu, vyžínač trávy atd.) a pár nástrojů, které si mohou koupit.д.), u kterých selhaly běžné baterie a nové buď není možné koupit, protože mohou být staženy z prodeje, nebo prostě nechcete utrácet peníze za známou zastaralou technologii a chcete okamžitě vyměnit Ni-Mh baterie za Li-Ion a dát často drahému a kvalitnímu elektrickému nářadí druhý život.

Důvodů pro tuto touhu je skutečně mnoho:. První a hlavní je, že Li-Ion baterie mají mnohem vyšší elektrickou hustotu než Ni-Mh baterie. Jednoduše řečeno, při stejné hmotnosti má Li-Ion baterie vyšší elektrickou kapacitu než Ni-Mh baterie. Instalace Li-ion baterií do starého kufru vám proto zajistí mnohem delší životnost nástroje.

Pokud vás výše uvedené neodradilo, zde je příklad výroby Li-Ion akumulátoru, který nahradí stávající Ni-Mh akumulátor z DeWALT DC840.

Rázový utahovák je dodáván se dvěma 12V Ni-Mh akumulátory s kapacitou 2,6 Ah.

Nejprve určíme jmenovité napětí naší Li-Ion baterie.

Na výběr je mezi 3S Li-Ion baterií s napětím 12,6 V a 3S Li-Ion baterií s napětím 12,6 V. 7,5 V a 4S Li-Ion akumulátor s napětím 16,8 V. 10В. Druhou možnost volíme proto, že: a) napětí baterie poměrně rychle klesá z maximálního na jmenovité, tj.е. 16,8V až 14,8V, ale pro elektromotor, který je ve skutečnosti rázovým utahovákem, není přepětí 2,8V kritické. b) minimální napětí 3S Li-Ion akumulátoru je 7,5 V, což je pro běžný provoz elektrického nářadí extrémně málo. A účinnost baterie 4S bude v tomto případě vyšší než účinnost baterie 3S Li-Ion. c) Instalací 4 Li-ion článků zvýšíme elektrickou kapacitu baterie.

Takže jsme vyřešili 1. bod: vyrobíme 4S (14,8V) Li-Ion akumulátor.

druhý. Rozhodujeme o výběru li-ion článků.

K tomu je třeba určit omezující faktory. V případě výroby Li-Ion akumulátoru pro elektrické nářadí je hlavním omezením maximální zatěžovací proud. V současné době existují Li-Ion baterie s přípustným jmenovitým (trvalým) zatěžovacím proudem 20-25 A. Hodnoty impulzního (krátkodobého, do 1-2 sekund) zatěžovacího proudu mohou dosahovat 30-35 A. Bez poškození konstrukce baterie.

Do našeho starého pouzdra na Ni-Mh baterie se pohodlně vejde až 6 článků Li-Ion 18650. Nemůžeme tedy postavit Li-ion baterii 4S2P (4 sériově a 2 paralelně), která by vyžadovala 8 článků, ale musela by se vejít do 4 článků. V tomto případě musí samozřejmě každý z článků „udržet“ jednorázový maximální zatěžovací proud v celém rozsahu elektrického nářadí.

Nabíjecí modul CC/CV

A tento modul CC/CV je potřebný pro ty, kteří se rozhodli převést svůj elektrický šroubovák na lithiový. Stará nabíječka nenabíjí a potřebujete malou jednotku. Pokud máte multimetr, můžete s jeho pomocí nastavit. Pokud vám nevadí utratit pár korun navíc, můžete získat nejlepší možný přehled o všem od napětí po proud a koupit si verzi s displejem.

Jak převést a sestavit?

Řemeslník už často má starý akumulátorový elektrický šroubovák, který mu vyhovuje. Jednotka je však vybavena zastaralými nikl-kadmiovými bateriemi. Vzhledem k tomu, že baterii je stejně třeba vyměnit, je vhodné vyměnit starou baterii za novější. Nejenže je to pohodlnější, ale také nemusíte shánět starší model baterie na trhu.

Nejjednodušší, co mě napadá, je sestavit napájecí zdroj z elektronického transformátoru v případě staré baterie. Nyní můžete používat elektrický šroubovák připojením k elektrické síti.

14voltové modely.4 V lze připojit k autobaterii. Pokud si ze starého bateriového pouzdra se svorkami nebo zástrčky zapalovače sestavíte prodlužovací adaptér, získáte nepostradatelné zařízení do garáže nebo na „práci v terénu“.

Pokud měníte starou baterii na lithiovou, možná byste měli vzít v úvahu skutečnost, že lithiové články 18650 jsou na trhu velmi rozšířené. Tímto způsobem můžeme zhotovit baterie pro elektrické šroubováky ze snadno dostupných dílů

Díky rozšířenosti standardu 18650 je navíc možné vybírat baterie od jakéhokoli výrobce.

Je snadné otevřít pouzdro staré baterie a vyjmout staré součásti baterie

Je důležité nezapomenout označit kontakt na krytu, ke kterému byl dříve připojen plusový konec starého akumulátoru

V závislosti na napětí, pro které byla vaše stará baterie navržena, je třeba zvolit počet lithiových článků zapojených do série. Standardní napětí lithiového článku je přesně třikrát vyšší než napětí niklového článku (3).6 voltů místo 1.2 В). Každé „lithium“ tedy nahrazuje tři „nikláky“ zapojené do série.

Díky konstrukci baterie, která kombinuje tři lithiové články v sérii, můžete získat baterii s napětím 10 V namísto 1 V.8 voltů. Ty jsou mezi niklovými bateriemi běžné, ale ne příliš časté. Pokud zřetězíte čtyři lithiové články, získáte 14 lithiových článků.4 volty. Nahradil by 12voltovou niklovou baterii i 14voltovou baterii.4 volty jsou velmi běžným standardem nikl-kadmiových a nikl-metalhydridových baterií. Vše závisí na konkrétním modelu elektrického šroubováku.

Jakmile určíte počet sériových stupňů, pravděpodobně zjistíte, že ve staré skříni je ještě místo. To umožňuje paralelní zapojení dvou článků v každém stupni, čímž se zdvojnásobí kapacita baterie. Výrobní závody používají ke vzájemnému propojení lithiových baterií niklovou pásku. Pásky jsou spojeny navzájem a s lithiovými prvky kontaktním svařováním. Pájení je však v domácnosti naprosto přijatelné.

Při pájení lithiových dílů je třeba dbát zvláštní opatrnosti. Pájený spoj předem důkladně očistěte a naneste kvalitní tavidlo. Cínování se provádí velmi rychle, dobře zahřátou páječkou s dostatečně vysokým výkonem.

Samotné pájení se provádí rychlým a jistým zahřátím místa spojení mezi vodičem a lithiovým prvkem. Aby nedošlo k nebezpečnému přehřátí prvku, neměla by doba pájení překročit tři až pět sekund.

Ještě že jsou nyní k dispozici prefabrikované elektronické řídicí a vyvažovací moduly za poměrně nízké ceny. Stačí zvolit správné řešení pro danou aplikaci. Obecně se tyto regulátory liší počtem sériově zapojených stupňů, mezi nimiž musí být vyrovnané napětí. Liší se také povoleným zatěžovacím proudem a způsobem regulace teploty.

Nabíjení podomácku vyrobené lithiové baterie pomocí staré nabíječky niklových baterií již není možné. Mají zásadně odlišné nabíjecí algoritmy a referenční napětí. Bude vyžadována speciální nabíječka.

Která deska BMS je potřeba a jak ji připojit

Lithiové baterie 18650 se bojí přebíjení a hlubokého vybíjení. Při sériovém zapojení článků nelze zaručit synchronní provoz. Pokud má jedna nádoba nižší kapacitu, bude se při nabíjení dobíjet rychleji než ostatní, a pokud se bude dobíjet dále, dojde k jejímu přebití. Baterie s nižší kapacitou se vybíjí rychleji než ostatní a může dojít k hlubokému vybití.

Všechny tyto problémy lze vyřešit pomocí ochranné desky s vyvažováním. desky BMS:

 • chránit před zkratem;
 • Jsou obnoveny po ochranném výletu;
 • monitorovat napětí každé banky a vypnout zátěž, když je alespoň jeden z článků zcela vybitý (ochrana proti hlubokému vybití);
 • provést vyvážení (ochrana proti přebití).

Deska BMS pro elektrický šroubovák musí být navržena pro maximální špičkový proud nejméně 30 A. Kromě toho by se výběr měl řídit počtem sériově zapojených bank. 12 V elektrický šroubovák vyžaduje 3 baterie, zvolte 3S desku. Pokud potřebujete 14V napájení, kupte si 4S a pro 18V si kupte 5S.

Způsob sériového zapojení 2, 3 nebo 4 baterií s deskou BMS je znázorněn na obrázku.

Je také možné použít smíšené, sériově-paralelní zapojení. V takovém případě připojte stejný počet článků paralelně k sériově zapojeným bankám.

Technologie výměny Ni-Cd za Li-ion v elektrickém šroubováku

Lithiové články mají dlouhou životnost, a proto mnoho majitelů šroubováků uvažuje o výměně nikl-kadmiových článků za ně.

Technologie výměny zahrnuje několik kroků, které je třeba dodržet.

Určení počtu li-ion baterií

Obecně je baterie označena na samotné baterii nebo na elektrickém šroubováku. Počet potřebných článků určíte tak, že napětí uvedené na přístroji vydělíte 1,2 V (to je jmenovité napětí jedné niklové baterie).

Chcete-li zjistit, kolik lithiových součástek je potřeba pro výměnu, vydělíte je 3,7 V, což je běžná hodnota pro tento typ baterie.

Doporučuje se zaokrouhlovat nahoru; to nebude mít negativní vliv na nástroj, ale pouze mírně zvýší jeho výkon.

Všechny prvky pro výměnu musí být vybrány správně

Výběr lithium-iontové baterie

Výrobci nabízejí lithium-iontové a lithium-polymerové články. Ty jsou menší a bezpečnější, ale také dražší. Nejsou schopny dodávat velmi vysoké proudy. Proto odborníci doporučují, aby se běžné lithium-iontové baterie.

Je lepší, když má prvek přivařené pružné odbočky, protože tyto díly nemají rády vysoké teploty a zbytečné pájení. Doporučujeme prohlédnout si v obchodech několik různých verzí, abyste si vybrali tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Jaký vliv má napětí baterie na dobu provozu elektrického šroubováku?

Otázka, jaký vliv má napětí baterie na její životnost, zajímá mnoho lidí. Chcete-li zjistit, jaký má výrobek výkon, vynásobte napětí kapacitou baterie.

Pro vaši informaci! Například elektrický šroubovák s baterií 14,4 V a kapacitou 1,5 Ah má jmenovitý výkon 21,6 W.

Předmontované baterie 18650

Jako náhradu je lepší zakoupit prefabrikované sestavy baterií 18650. Můžete tak učinit na čínských internetových tržištích nebo v jiných internetových obchodech.

Výběr ochranné desky BMS

Lithium-iontové baterie vyžadují péči a dodržování určitých požadavků. Ochrannou funkci přebírá deska BMS. Tato jednotka je navržena tak, aby při nabíjení nedošlo k překročení napětí baterie 4,2 V a k poklesu pod 2,55 V na baterii. Kromě toho článek udržuje pod kontrolou maximální povolený proud a udržuje potřebnou rovnováhu mezi bateriemi.

Hlavními parametry pro výběr jsou počet sériově zapojených článků. Tabulku se všemi potřebnými parametry lze nalézt na internetu a použít ji k výběru vhodné desky.

Baterie je plně vyměnitelná i v domácích podmínkách, pokud je pořadí správné

Napájecí zdroj pro nabíjení

U lithium-iontových baterií se nabíječky vybírají podle počtu článků v sérii v baterii. Čím více jich je, tím vyšší je výstupní napětí.

Nabíjení baterií pomocí běžné nabíječky elektrického šroubováku

Na přání je k dispozici speciální univerzální deska pro lithiové akumulátory. Je nainstalován v originální nabíječce. Odborníci však doporučují používat vhodné nabíječky pro tento typ baterií, nikoliv je dodatečně instalovat.

Indikátor kapacity lithiové baterie

Indikátory jsou LED a digitální. Ten je levnější, ale není vhodný k použití. Verze LED je nejlepší vybírat podle počtu baterií zapojených do série.

Držák baterie 18650

Je také lepší koupit hotové držáky pro baterie 18650. Pokud chcete, můžete najít dobré možnosti za přijatelné ceny v internetových obchodech.

Elektrický šroubovák Metabo BS 12 NiCd. Vyměňte baterie za li-ionové

Dobrý den všem.Po čtyřech a půl letech používání jsou baterie NiCd ve šroubováku vybité. Vzhledem k tomu, že se používá příležitostně a je stále v dobrém stavu, bylo rozhodnuto o jeho renovaci.

První volba. nákup nových baterií. Byl zamítnut z finančních důvodů (jedna baterie 2250r).

Hledal jsem na internetu a rozhodl se přejít na Li-ion. Objednal tyto baterie (jako elektrický šroubovák 12V, potřebujete tři kusy na baterii):

A toto jsou řídicí desky, jedna po druhé. na baterii:

Peníze celkem vyšly asi 1500r. Nebudu popisovat postup výměny, bylo to snadné: stačilo demontovat-pájet-pájet starý. Napájecí vodiče 1.průřez 5mm2, ovládací vodiče. některé tenké. Linka pro trimr termistoru byla ponechána. Také jsem nechal jednu ze starých plechovek, která podpírá současný konektor sběrače. Pájecí plechovky potřebují kyselinu, Neměl jsem, ve staré škole paměti cinkal s aspirinem tablety. Dobrá věc byla opravit vše v případě s termálním lepidlem, ale nemám pistoli, vycpaný houbou na mytí nádobí:

Výhody: nižší hmotnost. Dříve vážila jedna plechovka 450 g, nyní váží baterie 345 g. Aktuální od 1.7A se zvyšuje na 2.5А. Používám nabíječku akumulátorů s funkcí kontroly nabíjení, přehřátí a stavu:

Vlastně je tu otázka pro lidi, kteří se vyznají v radiotechnice. Po chvíli nabíjení začne nabíječka blikat červeně, údajně vadná baterie. Podle mě je to takto: BMS (deska pro monitorování nabíjení) zjistí, že jsou banky nabité, a vypne přívod proudu. Nabíječka tento okamžik také zaznamenala, „myslela si“, že když baterie nečerpá proud, musí být vadná, a dala signál. Změřil jsem napětí na sestavě po zadání signálu poruchy, 12.5V, t.е. to je vše. Vypnutí nabíječky je tedy realizováno prostřednictvím vypnutí při poruše baterie a vše je v pořádku? Baterie je nabitá a nemusíte se obtěžovat s nabíječkou, můžete použít běžnou nabíječku? Budeme vděčni za jakékoli připomínky odborníků. Mimochodem, s těmito bateriemi jezdí velmi dobře! Nezastavitelný rukou. Pokud máte nějaké dotazy ohledně převodu, rád vám pomůžu.

Ne tak docela. V poslední fázi nabíjení lithiových baterií sníží regulátor nabíjecí proud na velmi malou hodnotu. Pokud byste tímto proudem nabíjeli nikl-metal hydridovou baterii, znamenalo by to, že je již vybitá. Podívejte se na stránky. pokud se nabíječka odpojí, když je indikována chyba, máte lithiové baterie v trvale nedostatečně nabitém stavu.

Zde je správnější téma, jako je toto. https://mysku.ru/blog/ebay/17368.Pokud vím, lithiové a niklkadmiové baterie se nabíjejí velmi odlišně.

bez desky nebo s chybně zapojenou či vyhořelou deskou to vypadá takto

1500 za tři plechovky a regulátor. drahý. Myslím, že na ali stojí 500.Sám jsem to několikrát udělal.

Jen nevím, jak dobře nabíjí nabíječka baterie. Je napětí správné?? Není to hodně? Je příliš nízká??

Proč by to nemělo být v pořádku? Napětí a proud jsou odpovídající. Zde je výňatek z příručky k nabíječce:

Drahé?Jedna normální značka 18650 stojí 500 rublů za kus.

Takže místo prdů je lepší koupit normální šroubovák

Sám jsem to několikrát dělal, ale nevím, kolik to stojí? Myslíš, že je to 500 na Aliho? Tak tady to máte. Jsi obyčejný zasraný lhář. A zkuste si pro začátek pořídit tyto baterie z ali, celníci je nemají příliš v lásce.

Obvykle se používá modul s regulátorem nabíjení. Je v našich obchodech, myslím, že je to 250 eur, až 6A. 18650 lze získat z notebooků, lépe od společnosti Sony.

Mimochodem, ten termistor jsi měl vyndat. Když jsem šroubovák přešel na lithiový, tak jsem ho nejdřív vyndal a nechtěl se dobíjet a vzhled baterie se mi nelíbí.

volk55555Vlastní nabíječka je deska BMS a nabíječka pouze dodává napětí.

Desku BMS potřebujete pouze pro lithium-iontové akumulátory? Není v niklové kazetě. Kontrola tedy musí být v nabíjecím zařízení. Mám však jeden, který je pouze orientační. Ukázalo se, že právě to způsobí vybití baterií?

Běžná nabíječka nabíjí celou sestavu najednou, což není dobré. Vysušená banka poskytne nabíječce špatné informace a přestane nabíjet. Řídicí deska řídí sestavu na základě jednotlivých jednotek. A pravidelná nabíječka signalizuje konec procesu nabíjení a pravděpodobně se uvede do režimu „kapání“, jen aby se zabránilo „podělaným“ bankám. Tak hluboko jsem nepátral a vestavěné nabíječky se u jednotlivých modelů značně liší ve funkčnosti.

Jde o to, že lithiové baterie nevydrží přebíjení a jsou velmi citlivé na hluboké vybití. Chci říct,Pokud je příliš vybitá, nemusí být schopna se dobít. Aby se předešlo těmto nepříjemnostem, používá se regulátor. Někdo tu psal, že 1500 za všechno je drahé.Běžné lithiové baterie stojí zhruba 700 za jednu. Jejich nabíjení i vybíjení je však omezeno. Není potřeba ovladač. A ty lithiové mají opravdu speciální nabíječku, ale jsem líný to vysvětlovat.

mírně špatně. Baterie, na které odkazujete, jsou již vybaveny stejnou deskou BMS, ale na jedné plechovce, která má kulatý průměr jako baterie. A konstrukčně je připevněn přímo k baterii na mínusové straně. Tady je jedna z těchto věcí https://ru.aliexpress.com/store/product/3-7. 76f4d4bbO1Kuyq