Jak vybrat sekačku na trávu

Speciální funkce sekačky a recenze spotřebitelů

V době totální automatizace se sekačky na trávu nestaly zbytečnými. Pro malou, rovnou a dobře udržovanou plochu je správnou volbou ruční sekačka. Jeho hlavním prvkem je bubnový řezací mechanismus, který je poháněn koly. Tyto sekačky jsou levné, nevyžadují napájení, jsou tiché, kompaktní a bezpečné. Mechanické modely, které jsou k dispozici se sběrným košem na trávu, mohou snadno konkurovat modelům s motorovým pohonem, pokud jde o pohodlí obsluhy. To vše platí, pokud se vyvarujete zarůstání trávníku a věnujete dostatečnou pozornost jeho výběru. Jaké sekačky s ručním pohonem si získaly obdiv uživatelů. to vám napoví naše hodnocení.

vybrat, sekačku, trávu

Elektrická sekačka na trávu: hodnocení nejlepších modelů

vybrat, sekačku, trávu

Abyste pochopili, která sekačka na trávu je nejlepší, musíte věnovat pozornost parametrům vašeho výběru:

 • Šířka sečení, výška sečení. Čím širší jsou lopatky, tím větší úsilí musí uživatel vynaložit.
 • Velikost opěrných kol. Vysoká kola jsou vhodná pro povrchy s menším počtem nerovností a hrbolů. Ložiska mají delší životnost, ale jsou dražší.
 • Sáček na trávu. Není to nejdůležitější bod, ale přesto, pokud potřebujete minimální emise na posekané ploše, stojí za to podívat se na tyto modely.
 • Úroveň výkonu. Pokud potřebujete sekat vyšší a hustší trávu, sáhněte po vyšších modelech. Malé trávníky s měkkou trávou lze sekat pomocí jednoduchého zařízení.

Na co si dát pozor při výběru sekačky na trávu

Typy sekaček na trávu

Všechny přístroje, které pomáhají zbavit zahradu nežádoucí vegetace, se souhrnně nazývají sekačky na trávu. Existuje několik druhů těchto nástrojů:

Vyžínače trávy a sekačky s pojezdem jsou si vzhledově i konstrukčně velmi podobné. Skládají se z motoru, žací lišty, žacích prvků atd. Sekačky na trávu a vyžínače se ovládají přehozením speciálního popruhu přes rameno a pevným držením nářadí v rukou.

K provozu sekačky na trávu s pojezdem není zapotřebí žádné další příslušenství

Mezi těmito dvěma zástupci světa sekaček na trávu jsou však rozdíly. Vyžínače trávy jsou obvykle elektrické nebo bateriové. Strunové sekačky jsou obvykle definovány jako stroje, které ke svému provozu potřebují benzín.

Strunové sekačky nejsou příliš výkonné; jako řeznou část používají strunu (vlákno) nebo nůž. Sekačka na trávu seká plevel a trávu v blízkosti stromů, budov a nerovného terénu. Nemohou však dosáhnout stejné výšky (rovnoměrnosti) povrchu trávníku jako kolové sekačky.

Sekačky na trávu se používají na zanedbaných trávnících, které již zarostly malými keři, stromy, vysokým a hustým plevelem (chrastí, solitéra, lopuch). Jsou silné, velmi namáhají ruce a vydávají velký hluk. Jejich řezací nástavec se skládá z kovových čepelí.

Sekačky na trávu mohou sekat trávníky s libovolnou hustotou

Sekačky na trávu se od vyžínačů a křovinořezů s pojezdem liší jen na první pohled. Jedná se o kompaktní kolové vozíky poháněné motorem (benzinovým nebo elektrickým) s výkonnými noži nebo disky na sekání trávy. Pro venkovské nebo rovné trávníky je ideální. Nemá však rád kamenitá místa a nedokáže sekat kolem stromů a keřů.

Tipy pro údržbu

Po práci stačí hadicí odstranit veškerou napadanou trávu nebo nečistoty a nechat stroj vyschnout na slunci, jednou za sezónu je dobré otřít nože naolejovaným hadrem, aby se zabránilo rezavění.

Dávejte pozor na nastavení ostří, které se může časem posunout. U většiny ručních strojů se rotující nože pohybují nad stacionárním žacím ústrojím, a proto je možné sekat. Pokud mezeru nenastavíte, nože přestanou sekat, mohou se dostat příliš blízko k sobě a narážet do sebe, čímž se sekačka hůře tlačí a nože se rychle otupí. Nastavení je jednoduché a obvykle vyžaduje otočení několika stavěcích šroubů v závislosti na modelu. Kromě správného seřízení je nutné i samoostření, a to každých několik sezón.

Mechanické sekačky se liší v několika ohledech:

 • podle typu konstrukce: ruční (bubnové sekačky) a vřetenové sekačky;
 • zda jsou či nejsou vybaveny vakem pro sběr řízků;
 • kontaktní a bezkontaktní sekačky;
 • možnosti regulace sečení trávy.

Jak vidíte, existuje mnoho rozdílů. Tyto parametry jsou však snadno pochopitelné. Pojďme si je postupně rozebrat.

Ruční sekačky na trávu (bubnové sekačky) jsou univerzální a lze je přizpůsobit jakémukoli terénu. Tyto sekačky mají buben, který pojme stébla trávy.

Tyto sekačky jsou vždy vybaveny zařízením pro nastavení provozu. Bubnové modely jsou také vhodné pro jakoukoli rychlost pojezdu, a proto jsou vhodné pro rychlé i pomalé sečení.

Vřetenové sekačky jsou určeny pro práci na hladkých površích. Mohou dosáhnout dobrých výsledků, hlavní je znát správnou techniku (podélné až příčné sečení trávy). Ty vytvářejí rovnoměrný, dokonale zatravněný a úhledně tvarovaný trávník.

Vřetenové žací stroje mohou být kontaktní nebo bezkontaktní. U kontaktní sekačky nože sekačky vzájemně spolupracují, zatímco u bezkontaktní sekačky nespolupracují. Ty umožňují dosáhnout lepšího výsledku, ale jsou také náročnější na sekání trávy. je třeba pracovat s určitou rychlostí a úsilím.

Sekačky na trávu se liší také přítomností nebo absencí speciálního vaku nebo mřížky, do které se posekaná tráva ukládá. U některých sekaček není k dispozici žádný nástavec, u jiných mohou být tyto vaky buď připevněny, nebo odpojeny. V efektivitě není rozdíl. záleží na tom, jak důležitý je konečný výsledek. Obecně platí, že sekačky s vaky jsou vhodné pro menší plochy. výsledkem je příjemnější vzhled.

A konečně, mechanické sekačky se liší z hlediska funkčnosti při sekání trávy. Většina nástrojů má tuto funkci, ale rozdíl je v mezích tohoto nastavení: ne všechny mechanické sekačky mohou pracovat s příliš nízkou nebo příliš vysokou trávou.

Navíc ne všechny mechanické sekačky mohou sekat příliš pomalu nebo příliš rychle. To může být problém, proto je třeba při nákupu dbát na to, abyste zjistili rozsah nastavení sekačky.

Jaké vlastnosti je třeba hledat u sekačky na trávu?

Důležité! Při nákupu stroje je třeba zvážit řadu funkcí a parametrů:

 • Typ sekačky na trávu. Mechanické sekačky se běžně dělí na vřetenové a ruční. Ten je vybaven speciálním vřetenovým nožem, který se uvádí do pohybu otáčením kol. Ty jsou vybaveny válcem s pracovním nožem, který lze pomocí speciálního prvku nastavit na optimální rychlost.
 • pracovní šířka při sečení. Tato charakteristika se u mechanického modelu pohybuje mezi 33 a 45 centimetry. V závislosti na modelu může být vyšší nebo nižší. Velká šířka záběru se promítá do vysokého výkonu sečení.
 • Výška porostu. Nastavitelná výška sečení umožňuje dosáhnout ideálních výsledků pro hladký a dobře udržovaný trávník. Nastavení výšky sečení je důležité zejména u mechanických sekaček, protože většina těchto strojů zvládne vysokou vegetaci ve dvou až třech krocích.
 • Konstrukce tyče. Většina mechanických sekaček je vybavena teleskopickou sklopnou rukojetí. To je velmi užitečné při přepravě zařízení nebo při sečení na zimu.
 • Hmotnost stroje. Těžkou sekačku bez vlastního pohonu, stejně jako každou mechanickou sekačku, není snadné ovládat. Lehké a kompaktní modely jsou podstatně mobilnější a obratnější, ale mají nižší výkon.

Vlastnosti produktu

Pokud budete přístroj používat v souladu s pokyny, bude fungovat dlouho. Při práci dodržujte určitá bezpečnostní pravidla. Především si dávejte pozor na řezné prvky. Jsou velmi ostré a při nesprávném použití vás mohou vážně zranit.

Před zahájením práce se ujistěte, že jsou všechny díly bezpečně připevněny. Místo je také třeba vyčistit od nepotřebných předmětů, hraček a odpadků. Musíte také nosit oblečení, které vás chrání před zraněním. Např. přiléhavé kalhoty, uzavřená obuv, rukavice, ochranné brýle. Toto příslušenství není nutné, protože ruční sekačka nemá vysokou rychlost nože.

PŘEČTĚTE si typ benzinové sekačky na trávu

Musíte postupovat striktně vpřed. To by nemělo být provedeno příliš rychle. Pravidelně čistěte sběrný koš na trávu. Po skončení práce doporučujeme stroj uložit do technické místnosti mimo dosah dětí.

Výhody a nevýhody sekačky na trávu

Mnozí se domnívají, že sekačka bez motoru je neúčinná. Ano, s hustou a vysokou trávou si poradí pouze výkonné motorové stroje, ale pro péči o malé trávníky u domu nebo na venkově je mechanický model levným a optimálním řešením.

Ruční sekačky dnes již téměř nikdo nepotřebuje:

 • Nízká hmotnost a snadná ovladatelnost. Může ho ovládat každý člověk. i dítě nebo důchodce.
 • Žádný provozní hluk. To je výhoda, kterou motorizované modely nemají.
 • Nízké provozní náklady. S mechanickou sekačkou zapomenete na nákup paliva nebo náklady na energii. Jediným nákladem je cena přístroje a profesionální broušení nožů. ale pokud máte zkušenosti, můžete ušetřit i na tom.
 • Přesnost sekání trávy. Ruční sekačky na trávu sekají trávu lépe než jejich motorové protějšky díky konstrukci žacího mechanismu.
 • Kompaktní. Ruční sekačky jsou obvykle malé a vyžadují méně úložného prostoru.
 • Šetrné k životnímu prostředí. Ruční mechanické sekačky na trávu neznečišťují životní prostředí, na rozdíl od benzínových sekaček.
 • Příznivá cena. Většina modelů ručních sekaček na trávu stojí zlomek ceny benzínových a elektrických sekaček.

Jediná nevýhoda: nevhodné pro velké plochy a vysokou trávu.

Různé typy sekaček s pojezdem

I tak jednoduchou věc, jako je ruční sekačka na trávu, lze rozlišit na různé typy. Jsou pouze dva:

První z nich není příliš užitečný pro sekání trávy na velkých zahradních plochách. Tato sekačka má vřetenové nože, které se dávají do pohybu díky energii přenášené otáčejícími se koly. Z hlediska typu řezu existují dva typy vřetenových jednotek:

Název každého typu mluví sám za sebe. V prvním případě se nože při řezání vzájemně kříží, ve druhém případě se nekříží, protože vzdálenost mezi nimi je velmi malá. K sekání dochází, když je sbíraná tráva přiváděna k noži ve spodní části konstrukce. Největší nepříjemností je nutnost neustále upravovat rychlost sečení, což ztěžuje sečení trávníků na velkých plochách. Vřetenové sekačky mají také tendenci být značně nerovné, takže musí travnatou plochu projíždět podélně i příčně.

Práce s manuálními zařízeními je mnohem pohodlnější. Jsou vybaveny rotujícím válcem, na kterém jsou umístěny lopatky. Tyto sekačky mají rukojeť s nastavovacími prvky, díky kterým nemusíte neustále kontrolovat rychlost sekačky. Spotřebič lze snadno přenastavit na požadovaný provozní režim a poté můžete začít sekat trávník. Ruční sekačky jsou schopné sekat trávu rychlostí 3-5 km/h. A co je důležité, jsou odolnější než jejich protějšky poháněné vřetenem.

Výrobci nabízejí jak první, tak i druhý typ za víceméně stejnou cenu. Rozdíl mezi ručními a vřetenovými sekačkami je většinou patrný pouze v technických specifikacích jednotlivých zařízení. Stojí však za zmínku, že mezi mechanickými sekačkami je ruční typ považován za nejkvalitnější, zejména pokud uvážíte, že cena těchto zařízení je poměrně atraktivní.

Mechanické sekačky

Jsou poháněny svalovou silou člověka. je zde karoserie na kolečkách s řezacími noži uvnitř. Rozlišují se vřetenové a ruční sekačky. První z nich mají vřetenové nože, které jsou poháněny energií přenášenou otáčejícími se koly při pohybu sekačky. Vřetenové sekačky mohou být kontaktní (nože se vzájemně dotýkají) nebo bezkontaktní (mezi žacími prvky zůstává mezera). Všichni sekají trávu tak, jak je přiváděna k noži.Podle dlouhodobých uživatelů nejsou vřetenové sekačky tak dobré při sekání trávníku: musí několikrát přejet stejnou plochu.Ruční sekačky na trávu mají rotující válec s připevněnými noži. Tato sekačka má seřizovací prvky, tráva je posekaná čistěji a ruční sekačka je považována za odolnější než vřetenová sekačka.

Výhody všech typů mechanických sekaček:

 • Soběstačnost. nepotřebujete kabely, palivo atd.д. Sekačka je vždy připravena k použití;
 • Snadná obsluha. vydrží v provozu dlouhá léta a opravy jsou jednoduché. Vyžadují minimální údržbu;
 • tichý chod. díky absenci motoru je sekání trávy velmi tiché;
 • Šetrné k životnímu prostředí. žádné emise.

Nevýhody:

 • Jsou účinné pouze pro malé plochy trávníku;
 • Není vhodný pro nerovný, kopcovitý terén;
 • kvalita řezu je nižší než u sekaček s motorem.

Bezpečnostní opatření

Takové mechanické zařízení není tak náročné na opravu nebo údržbu jako rotační nástroj. Pokud není žádný proud, nedojde ke zkratu. Je však lepší dodržovat bezpečnostní pokyny.

Před zahájením práce se seznamte s pokyny. Vždy udržujte ruce a nohy v dostatečné vzdálenosti od řezacího bubnu nebo nožů. Děti by se neměly ke spotřebiči přibližovat, ani když na ně dohlížíte. Při sekání trávy nesmí docházet k rušení, na trávníku nesmí odpočívat lidé ani zvířata. Pro pohodlnější používání stroje je třeba zakoupit speciální zahradní obuv. A vždy byste měli nosit rukavice a ochranné brýle.

Mechanické sekačky jsou velmi obtížně použitelné na velkých plochách. V takových případech je lepší koupit elektrickou nebo benzinovou sekačku. Pokud však máte malý zahradní pozemek, mechanické zařízení vám bude stačit. Před nákupem si stačí přečíst dokumentaci, abyste mohli vybrat správný model pro vaši oblast.