Řetězová pila Huter bs 45 se nespustí

Důvody, proč se řetězová pila spouští a zastavuje

Motorová pila je již dlouho nepostradatelným nástrojem, nikoliv luxusem pro ty, kteří mají zahradu nebo dům. Stejně jako každá jiná technika má však i tento nástroj tendenci selhávat, a to navzdory jednoduché konstrukci.

Klasifikace hlavních závad zahrnuje:

  • nenastartování motoru
  • startování a vypínání motoru
  • nestabilní provoz nástroje
  • Zastaví provoz, když se používá
  • ztráta výkonu.

Pokud se řetězová pila vůbec nespustí, může to být způsobeno následujícími příčinami

  • Výrobní vada
  • Nedostatek paliva
  • Problémy se startováním zapalování
  • Nedostatek zapalování zapalovací svíčky
  • Nekvalitní palivová směs
  • ucpaný karburátor
  • Problémy s vysokonapěťovým kabelem
  • Žádná komprese.

Proč se řetězová pila spouští a vypíná a co v takovém případě dělat?? Je třeba podrobně zvážit důvody pro.

Konstrukční součásti řetězové pily

Všechny řetězové pily mají podobnou konstrukci, ať už jsou evropské (Echo, STIHL, Husqvarna) nebo domácí (Kedr, Ural). Uvnitř skříně jsou hlavními součástmi palivová nádrž a motor a vně startér, rukojeť, lišta a řetěz. Škubnutím za šňůru se spustí motor a pilový kotouč.

Pro začátek vám přinášíme několik videí, která vám ukáží, jak je motorová pila konstruována a jak funguje:

Čas od času se vyskytne porucha, kterou je třeba rozebrat a odstranit. Co se může stát s nekomplikovaným strojem, jako je motorová pila?? Alespoň následující:

  • Přestane se spouštět;
  • Spustí se, ale krátce poté se zastaví;
  • Během řezání přestane fungovat;
  • Ztrácí výkon;

Většina poruch je buď důsledkem poruchy motoru (palivový systém, výfukový systém, zapalování, válec a pístní systém), nebo poruchy jiných systémů a součástí (spojka, řetězová brzda, pneumatika, mazací systém). Zde jsou některé z nejčastějších závad a co s nimi dělat.

Řetězová pila se zastaví, když zmáčknu plynový pedál

Jedním z nejčastějších problémů, který je způsoben znečištěním nástroje nebo nesprávným poměrem oleje. Pokud řetězová pila normálně startuje, ale po přidání plynu se vypne, je to obvykle způsobeno špatným dimenzováním palivového, vzduchového nebo výfukového potrubí. Systém jednoduše není schopen dostatečně dodávat nebo odebírat, takže dojde k přerušení provozu a motor se zastaví. Zvažte každou potenciálně problematickou složku zvlášť.

Vzduchový filtr je umístěn co nejblíže pod horním krytem. Filtr připevněný ke karburátoru může být vyroben z nylonu nebo feritu. Výrobky první skupiny stačí omýt v mýdlové vodě a vysušit. Pokud jsou filtry z plstěných vláken znečištěné, doporučujeme je vyměnit za nové, protože tento materiál se nedá snadno otřít. Potřebu údržby lze posoudit vizuálně na základě množství kontaminantů.

Palivový filtr je upevněn na stejnojmenné hadici, která je volně uložena v palivové nádrži. Pro vyjmutí prvku je nejlepší použít kovový háček, který lze snadno zaháknout za palivovou hadici. Vizuálně nelze vždy zjistit, jak moc je filtr znečištěný, a pokud nejsou patrné žádné zjevné známky, měli byste odhadnout, jak dlouho je v provozu. Při průměrném používání vydrží filtr přibližně 100 hodin, poté je třeba jej vyměnit za nový. Při výběru této části by měly být upřednostňovány výrobky z plsti nebo polymerů.

Výfukový systém se silným nánosem sazí snižuje svou schopnost odvádět spálený materiál. Může způsobit, že se motor bude při vysokých otáčkách dusit a škrtit. Chcete-li prvek vyjmout, vyčistit nebo vyměnit, jednoduše povolte několik matic, které tlumič připevňují k motoru. K čištění prvku postačí drátěný kartáč nebo smirkový papír. Četnost údržby tlumiče závisí na četnosti používání a kvalitě paliva. Při průměrném domácím používání je vhodné kontrolovat výfukový systém jednou ročně.

Nejzávažnějším problémem řetězových pil, který způsobuje jejich zadušení při vysokých otáčkách motoru, je zadření pístu. K těmto závadám dochází, pokud je v palivové směsi nedostatek oleje, který zvyšuje tření součástí motoru. Teorii opotřebení pístu můžete zkontrolovat jednoduše tak, že do řetězové pily natankujete kvalitní směs doporučeného benzínu a oleje (poměry a značky jsou uvedeny v individuální dokumentaci k jednotlivým modelům řetězových pil). Pokud motor běží, je třeba věnovat zvláštní pozornost kvalitě paliva. V opačném případě se bude jednat o další otřepy a bude nutná kompletní generální oprava s výměnou pístní skupiny.

Proč se řetězová pila neroztočí a vypne se?

Pokud nemůžete dosáhnout vyššího výkonu a nezvyšuje se počet otáček motoru, zkontrolujte těsnost karburátoru nebo klikové skříně. Pokud pila při sešlápnutí plynu nefunguje, měli byste také zkontrolovat těsnost karburátoru. Další věcí, kterou je třeba zkontrolovat, je odvzdušnění palivové nádrže, které může být také příčinou toho, že motorová pila neotáčí.

Řetězová pila se dodává v demontovaném stavu (lišta je odšroubovaná z benzinového motoru a řetěz je vyjmutý). Kromě samotné řetězové pily balení obsahuje dvojici klíčů (pro seřízení řetězu a zapalovací svíčky), plastový kryt lišty a návod k použití. Sestavení řetězové pily bez problémů v krátkém čase.

O řetězových pilách, Huter, všech závadách a prvních poruchách. Jaké nedostatky byly zjištěny??

Srdcem každé motorové pily je motor, lišta a řetěz. U řetězové pily „Huter“ BS-45M je zaveden dvoutaktní karburátorový motor se vzduchovým chlazením. Dvoutaktní motory používají na rozdíl od čtyřtaktních motorů (např. u automobilů) speciální palivovou směs. Tato palivová směs se skládá z benzínu a oleje (1 díl oleje se přidá ke 40 dílům benzínu 92 a dobře se promíchá). Vždy kupujte olej pro motorovou pilu v souladu s doporučením výrobce, vyhnete se tak problémům s opravami motoru v důsledku špatného mazání a odírání (výrobce doporučuje pro tuto pilu oleje podle klasifikace API TV nebo API TC, JASO FB nebo JASO FC). Motor má zdvihový objem 45 cm3 a výkon 1,8 kW (2,3 k).

Tyč je krátká, pouze 40 cm (16″) dlouhá. Motorová pila s vodicí lištou je velmi vhodná k prořezávání keřů, drobného dřeva a k výrobě palivového dřeva (z kmenů o malém průměru). Nastavení řetězu u této řetězové pily je poměrně jednoduché: řetěz se nasadí na hnací řetězové kolo (stačí si zapamatovat správný směr) a řetěz se napne pomocí napínacího mechanismu (řetěz musí těsně přiléhat k liště a zároveň) a volně klouže. Mimochodem, tyč je třeba pravidelně otáčet (aby bylo opotřebení rovnoměrné).

Řetězová pila se také snadno startuje. Nejprve se zapne startovací tlačítko v oblasti řídítek, poté se startovací lanko vytáhne na volnou délku z navíjecího mechanismu s rukojetí na konci (nebo z rukojeti navíjecího startéru). Pak se ozve škubnutí a motorová pila začne drnčet! Jen nezapomeňte natankovat benzin tlačítkem palivové pumpy a nastavit sytič. Po krátkém zahřátí motoru je možné zahájit řezání. Nastavte rychlost řetězu na liště pomocí škrticího klíče na zadní rukojeti. Mimochodem, zadní rukojeť je velmi praktická. žádná únava rukou. Přední rukojeť je pogumovaná, takže neklouže.

Řetězová pila Huter BS-45M startuje docela dobře (i v mrazivém počasí). Pokud motorová pila nestartuje, je to nejčastěji způsobeno tím, že na zapalovací svíčce není jiskra (je zablokovaná benzínem). Zapalovací svíčku lze vyměnit poměrně rychle (tato pila má zapalovací svíčky Champion RCJ6Y). Stejně jako každý benzínový motor i tento potřebuje servis (měl by se provádět podle servisní příručky).

Plnicí otvor je u tohoto modelu umístěn v blízkosti rukojeti a je uzavřen plastovým víčkem a těsněním. Palivová nádrž je poměrně úzká, takže si na její plnění připravte trychtýř. Málo palivové směsi v nádrži (pouze 550 ml). Po použití nezapomeňte vypustit palivovou směs. Převodovka je mazána přes olejovou vanu (uzavřenou šroubovacím uzávěrem s těsněním), která se nachází v blízkosti vodicí tyče. Mimochodem, mazání je automatické (vaším úkolem je. vždy sledujte jeho hladinu a včas jej doplňujte).

Řetězová pila HUTOR BS-45!Ne, není nutné mít trakci.

Řetězová pila má nahoře kryt vzduchového filtru, který lze snadno odšroubovat. Vzduchový filtr se snadno čistí (a musíte ho čistit pořád, protože když pilujete, létají jen třísky). Několik tlačítek na rukojeti: spoušť pro nastavení rychlosti řetězu a pojistka spouště proti nechtěnému spuštění. Na horní straně řetězové pily je také páka brzdy řetězu.

Obecně je třeba vědět, jak s motorovou pilou pracovat, protože se jedná o velmi nebezpečný nástroj (je obtížné ji držet oběma rukama). Pět prstů na dlani je lepší než dva. Proto si pečlivě přečtěte návod a požádejte o pomoc zkušené „dřevorubce“. Abyste nezapomněli na drobnosti, jsou na těle řetězové pily malé a stručné pokyny.

Z vlastní zkušenosti s touto motorovou pilou mohu říci následující. Řetězová pila Huter BS-45M funguje docela dobře, ale má několik nevýhod: Za prvé, řetěz, který je dodáván s řetězovou pilou, můžete vyhodit najednou; za druhé, plastový kryt řetězové pily (zejména v horní části) je velmi křehký a křehký (v mrazu musíte pracovat velmi opatrně, abyste náhodou nerozbili kryt vzduchového filtru; za třetí, motorová pila je citlivá na poměry palivové směsi a její „čerpání“ (motor bude rozmarný a nenastartuje, dokud se nevymění znečištěná zapalovací svíčka); za čtvrté, lano ručního startéru je slabé; za páté, ze zašroubovaných víček nádrže na benzín a olejového přijímače může unikat olej.

Jak jsem řekl, motorová pila Huter BS-45M se používá pro stavební práce, pro prořezávání stromů a keřů, pro řezání palivového dřeva. Řetězové pily však mají mnohem více využití než jen štípání dříví a řezání malých stromků. Lze jej použít například k malému postrašení (i když byste měli pro jistotu řetízek odstranit).

Jednotlivé závady podrobně

Po zvážení hlavních problematických oblastí a určení oblasti oprav můžete přistoupit k podrobnější analýze každé příčiny zvlášť. Pokyny na následujících stránkách jsou rozděleny podle náročnosti instalace. Nejtriviálnější a nejjednodušší možnosti vyžadují minimum času a běžnou sadu nářadí pro servis řetězových pil. Pro vážnější řešení problémů budete potřebovat nástrčný klíč a kompresometr (pro kontrolu motoru).

Palivo

Nejbanálnější a zároveň poměrně častý problém se startováním může být způsoben pouhou nepozorností. Pokud je hladina paliva v palivové nádrži nízká, palivová hadice a palivový filtr se nemohou zcela ponořit a čerpat. K této situaci dochází obzvláště často, když se řetězová pila po krátkém přerušení práce za tepla nespustí. Bez dostatečného množství paliva nelze motor nastartovat ani po vychladnutí.

Chcete-li to vyloučit, jednoduše sledujte hladinu paliva v nádrži a pravidelně ji doplňujte kvalitní směsí paliva a oleje.

Doporučené specifikace paliva se mohou lišit v závislosti na modelu řetězové pily. Poměr oleje a benzínu může být 1:25 až 1:50. Povolené oktanové číslo benzinu může být 80, 92 nebo 95 (obvykle 92). Mnoho výrobců doporučuje používat specifické oleje, jejichž složení je ideální pro slitinu, ze které je motor a karburátor vyroben.

U profesionálního nářadí, které je pravidelně vystaveno vysokému pracovnímu zatížení, je nutné dodržovat doporučení výrobce. Při práci s většinou domácích řetězových pil postačí jakýkoli dvoutaktní olej a benzin AI-92, který by měl být smíchán podle pokynů v technickém listu nářadí.

Zapalování

Asi nejčastějším problémem při startování řetězové pily je nedostatek jiskry, která by zapálila palivo. Tento typ závady může být způsoben znečištěnou nebo poškozenou zapalovací svíčkou, vysokonapěťovým kabelem, kontakty nebo alternátorem (setrvačníkem a magnetem). Nejdostupnějším prvkem pro diagnostiku je zapalovací svíčka, proto ji zkontrolujte jako první.

Nejdříve je třeba získat přístup k potenciálnímu zdroji poruchy. U většiny řetězových pil je zapalovací svíčka umístěna v horní části karburátoru, ale lze ji nalézt i u modelů s prvkem pod ním.

Pomocí speciální imbusové hlavy (dodané s řetězovou pilou) odšroubujte zapalovací svíčku z jejího pouzdra a poté proveďte vizuální kontrolu. Kontakty by měly být čisté a suché. Pokud jsou na zapalovací svíčce saze, znamená to, že poměr paliva a vzduchu ve spalovací jednotce je nesprávný a je třeba seřídit karburátor. Přítomnost palivové směsi na kontaktech vypovídá o nadměrném přívodu paliva, který lze rovněž upravit speciálním šroubem na karburátoru. V první řadě je třeba zkontrolovat, zda zapalovací svíčka správně funguje.

Před kontrolou vyčistěte prvek od případných sazí a zcela jej vysušte. Zkontrolujte také mezeru mezi kolíky zapalovací svíčky, která nesmí překročit 1 mm (ideálně 0).7 mm). Pak připojte zapalovací svíčku k vysokonapěťovému kabelu (svícnu) vycházejícímu z alternátoru a vytáhněte startér. Pokud se objeví jiskra, znamená to, že zapalovací systém funguje správně a že je nutné provést další seřízení karburátoru.

Pokud řetězová pila nenastartuje, zapalovací svíčka je suchá, ale jiskra nesvítí, může být závada v zapalovacím systému. absence impulsu při otáčení klikového hřídele je obvykle způsobena posunem magneto vůči setrvačníku. Optimální vzdálenost mezi výše uvedenými složkami by měla být v průměru 0.25 mm (4-5 strana). Přístup k magnetu získáte odšroubováním bočního krytu skříně. Pro seřízení stačí povolit upevňovací šrouby magneto, mezi magneto a setrvačník vložit list papíru, přitlačit a utáhnout.

Pokud je kalibrace mezery neúspěšná, je třeba zkontrolovat vysokonapěťový kabel vedoucí ke spínači zapalování (vizuálně / pomocí číselníku). Pokud je kontakt v pořádku, může být oblast poruchy omezena na jednu část, magneto. Musí být vyměněn nebo odeslán k opravě.

Výfukový systém

Při chodu motoru vznikají při spalování paliva ve válci zplodiny, které se částečně usazují v tlumiči hluku, jiskřišti a tlumiči výfuku. Postupně se vytváří vrstva sazí, která vyplňuje vnitřní prostor a snižuje kapacitu výfukového otvoru. Nedostatek nebo stagnace výfukových plynů ve válci brání přívodu čerstvého vzduchu a motor ztrácí výkon nebo přestává běžet.

Řetězová pila se v chladu špatně startuje

Nesprávný postup startování při studeném motoru

Pokud se nová řetězová pila za studena nespustí, může to být způsobeno nesprávnou startovací sekvencí. Každý výrobce řetězové pily zpravidla ve své příručce uvádí postup při spouštění řetězové pily za studena. Je v podstatě stejný pro všechny dvoutaktní spalovací motory, které se montují do řetězových pil, a zahrnuje následující kroky.

  • Zavření klapky sytiče (nutné pro obohacení paliva při startování).
  • základní nátěr (některé řetězové pily nejsou vybaveny základním nátěrem, a proto tuto položku nemají).
  • zapnutí zapalování (pokud se na to zapomene, může být stroj chybně prohlášen za vadný).
  • Proveďte několik tahů startéru, dokud motor „nefoukne“ (je důležité tento okamžik nepropásnout, jinak by mohlo dojít k „zaplavení“ motoru).
  • Přesuňte klapku sytiče do otevřené polohy.
  • Spusťte motor řetězové pily.

Problémy s palivem

Stejně jako v případě startování za tepla mohou problémy s palivovým systémem zhoršit nebo znemožnit startování za studena. Seřízení karburátoru, zanesený palivový filtr a vedení jsou příčiny, které ztěžují startování.

Zkontrolujte palivový systém. to je první věc, kterou je třeba udělat, pokud máte problémy se startováním za studena.

Za pozornost stojí také kvalita paliva.к. motor lze nastartovat směsí benzínu a oleje, která obsahuje malé množství vody.

Směs paliva a oleje je třeba vyměnit za dostatečně čerstvou.к. pokud skladujete benzín zředěný olejem po dobu jednoho měsíce nebo déle, ztrácí své vlastnosti a hůře startuje motor. ať už je studený nebo horký. Z tohoto důvodu může benzín špatně hořet.

Poruchy motoru

Zadřené hlavy válců, zadřené kroužky, opotřebované hlavy válců, úniky vzduchu v těsnění a ucpávkách, problémy s kompresí. všechny tyto problémy mohou znemožnit nebo výrazně ztížit startování řetězové pily. Pokud je například opotřebení bloku válců nepatrné, způsobuje pokles komprese v motoru. V takovém případě budou studené starty výrazně obtížnější nebo se může stát, že pila již nenastartuje. nástroj se dobře spouští.

Diagnostika problémů se startováním motoru je obtížná a nejlépe ji provede odborník v oboru.

Omezení při vlastním ladění záručního nástroje

I v případě systému easy-start je poměrně obtížné spustit nové stroje, které nejsou v provozu. Nedoporučuje se demontovat ruční startér před koncem záruční doby.

  • Pro servisní oddělení může být takové přepracování příležitostí k odmítnutí bezplatné výměny cennějšího zařízení, které se porouchalo.
  • Pokud jste opravili drobné závady, jako je „únik paliva“ nebo „uvolněný přívod vzduchu“, neměly by vám být uloženy žádné sankce.
  • Praxe ukazuje, že problémy se startováním levných řetězových pil se projeví po 2-3 letech používání. V takové situaci se majitel musí smířit s dalšími náklady na opravu nebo se spolehnout na vlastní zámečnické schopnosti.

Kvalitnější materiály a tovární zpracování znamenají, že značkové modely mají mnohem méně problémů se startováním. Nicméně rady v tomto článku mohou být užitečné pro majitele středních a špičkových řetězových pil.

To by vám mělo poskytnout nejlepší cestu k řešení vašeho problému, pokud vaše řetězová pila STIHL nechce nastartovat. Prakticky všechny řetězové pily dovážené z Číny vycházejí z evropských modelů, takže rozdíly v konstrukci a ovládání jsou malé.

řetězová, pila, huter, nespustí

Pila se po uvolnění plynu zastaví

Zde je třeba seřídit karburátor a zkontrolovat, zda nedochází k nadměrnému sání.

Nejčastější příčiny poruch řetězových pil již byly prozkoumány. Musíte jen doufat, že pila bude pracovat správně. Ale i robustní modely jako STIHL a Partner se mohou někdy porouchat.

Nespěchejte prosím hned do servisního střediska. Nejprve se vyplatí požádat o radu.

Pokud vás tento článek zaujal. sdílejte ho se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí. A já se s vámi loučím. Hodně štěstí a uvidíme se na blogu!

Co dělat

Pokud je zjištěna závada, můžete se ji pokusit odstranit sami. Pokud spotřebič nemůžete opravit sami, zavolejte odborníka. Nechte spotřebič odborně zkontrolovat a opravit. To proto, abyste se vyhnuli riziku poškození nářadí při pokusu o vlastní opravu. Způsob opravy závisí na vadné části, která způsobuje nefunkčnost pily.

Pokud se řetězová pila spustí a poté se okamžitě vypne, je to často způsobeno nedostatkem paliva. Zkontrolujte množství paliva v nádrži a včas ji doplňte.

Je důležité, abyste s nářadím pracovali správně a dodržovali pokyny. Používání řetězové pily k jiným účelům, než pro které je určena, by mohlo zhoršit kvalitu řezu a vést k poruchám nebo poškození přístroje.

Nové spotřebiče se mohou obtížně spouštět, a to i se systémem snadného spuštění. Po nějaké době se tento problém vyřeší sám. Pokud má osoba pochybnosti o správné obsluze stroje, je vhodné požádat o odbornou radu.