Jak řezat keramické obklady doma

Jak řezat dlaždice různými nástroji

Při obkládání jakýchkoli prostor dlaždicemi je třeba instalovat nejen celé dlaždice, ale i jejich části. V tomto případě vyvstává otázka, jak dlaždice řezat, aby byly hrany rovnoměrné. Ještě důležitější je nerozbít všechny dlaždice, jejichž cena je poměrně vysoká. Obou úkolů lze dosáhnout pouze tehdy, pokud řemeslníci používají speciální nástroje, mezi nimiž jsou drahá profesionální zařízení a levné přístroje. Levné nástroje lze použít pro jednorázové práce.

Výrobci nabízejí různé nástroje na řezání dlaždic, které lze zvolit podle objemu a vlastností materiálu zvoleného pro dlaždice. Dlaždice se řeže

 • S válečkovou řezačkou skla;
 • elektrickou řezačkou na dlaždice;
 • Ruční řezačka na dlaždice;
 • pomocí řezačky na dlaždice;
 • úhlová bruska („úhlová bruska“).

Podívejme se na vlastnosti každého z výše uvedených nástrojů.

Jak řezat dlaždice vlastníma rukama doma

Řezání dlaždic přenosnou elektrickou řezačkou na dlaždice

Je to nejlepší a nejproduktivnější způsob, jak snížit. Pokud na tomto stroji řežeme diamantovým řezným kotoučem a vodním paprskem, získáme velmi čistý a kvalitní řez. Další výhodou této metody je skutečnost, že neprodukuje žádný prach a nevyžaduje žádnou fyzickou námahu.

Toto odřezávací zařízení je vhodné použít, pokud je pracovní čelo velmi velké. Vedle velkého množství výhod je tu i jedna nevýhoda. cena samotné elektrické řezačky na dlaždice. Profesionální modely stojí od 700.

Řezání dlaždic ruční stacionární řezačkou na dlaždice

To je další nástroj, co řezat keramické dlaždice. nejběžnější, a to jak mezi profesionály a mezi lidmi, kteří dělají opravy vlastníma rukama.

řezat, keramické, obklady, doma

Technologie řezání je velmi jednoduchá: označte dlaždice a řežte ve směru od sebe. Lehkým tlakem rozdělte dlaždici na dvě části.

Tento nástroj se doporučuje používat pro středně velké práce a pro řezání silné a odolné keramiky (např. dlažby). Vzhledem k velkému průměru řezného kotouče je drážka pro glazuru větší a dlaždice se snadněji rozbije.

V současné době se ceny tohoto druhu nástrojů velmi liší v závislosti na kvalitě. Kvalitní ruční řezačky na dlaždice s pevným rámem a podpěrou stojí od 40 do 300 EUR.

Použití rotačního řezáku

Jedná se o nejzákladnější a nepříliš pohodlný způsob. Lze použít pouze pro nepříliš tvrdou a nepříliš silnou keramiku. Řezání dlažby s touto frézou je ještě problematičtější. Přesto má tato metoda své místo a lze ji použít pro pokládku obkladů a dlažeb.

Práce s bruskou na sklo

Nejjednodušším, nejlevnějším a nejsnadnějším nástrojem pro řezání dlaždic je řezačka na sklo. Mohou být dva typy: jeden s válečkem o malém průměru a druhý s diamantovým hrotem. V práci mezi nimi nejsou prakticky žádné zvláštní rozdíly, ale první nástroj je pohodlnější na používání. Řezání dlaždic řezačkou na sklo se navíc neliší od řezání skla.

Vezměte v úvahu pokyny krok za krokem pro práci s tímto nástrojem:

 • Před řezáním dlaždic řezačkou na sklo je třeba nejprve na lesklé straně dlaždice stíratelným fixem nebo tužkou označit přesné místo pro ořezávač. Doporučuje se také používat rohy nebo kovová pravítka. Když je pravítko na místě, stačí za řezačku na dlaždice zatáhnout pouze jednou, a to od nejvzdálenějšího okraje keramického materiálu směrem k sobě. Snažte se sílu, kterou na nástroj působíte, rozložit co nejrovnoměrněji. Tím získáte dokonale rovnou čepel zastřihovače. důlek, který snižuje pevnost čepele.
 • Za druhé položte dlaždici na stůl tak, aby linie ořezu na výrobku a okraj stolu byly zcela zarovnány. Pak jemně přidržte část dlaždice na stole a přitlačte na druhý okraj: kus se jemně a přesně rozlomí. Okraje po všech pracích lze ošetřit smirkovým papírem.

Jaký kotouč je vhodný pro řezání keramických obkladů úhlovou bruskou??

 • Pro jednorázové použití stačí prakticky jakýkoli disk. Pokud vás však čeká mnoho obkladových prací, je nejlepší koupit nejvhodnější obklad.
 • Nejlepší volbou je ocelový kotouč o průměru 125 mm s diamantovým povlakem o tloušťce nejméně 2 mm.
 • Menší kotouč je méně odolný při ručním použití a může způsobit nerovnoměrný řez, zlomit nebo poškodit dlaždice.

Typy břitů lze rozlišit podle typu břitu:

 • Segmentované. diamantový povlak se nachází na samotné řezné hraně. Díky použití segmentů a drážek dochází při práci k částečnému chlazení a doba řezání se prodlužuje na 1,5 minuty. Vhodné pouze pro řezání za sucha.
 • Solid. diamant je nastříkán po celém obvodu řezné hrany, kolem okraje. Vyžaduje chlazení vodou. pravidelné vlhčení dlaždice nebo použití stříkací pistole. Výsledkem je velmi čistý řez, lepší než u segmentového nože.
 • Kombinace. kombinace výše uvedených disků. Lze použít pro suché i mokré řezání. méně chlazené v porovnání se segmentovými dlaždicemi a s horší kvalitou řezu v porovnání s plnými dlaždicemi.

Úhlovou bruskou lze provádět různé typy řezů:

 • Rovný. obvyklý způsob řezání dlaždice na polovinu nebo na nestejné kusy, na obdélníkové kusy jakéhokoli druhu dlaždice: dlaždice, porcelánové dlaždice, keramické dlaždice. Abyste zajistili rovnoměrný řez, je dobré dlaždice upnout svorkami nebo pro malé řezy použít pracovní stůl.
 • Kruhový řez nebo kruhové otvory o průměru 50-100 mm. Na přední a zadní straně si vyznačte obrys řezu (kruh), vyřízněte ořezovou čáru zhruba odpovídající kruhu, i když nerovnoměrně, ale ne mimo kruh. Výseče uvnitř kružnice se pak rozříznou na průměr. Pomocí kleští se vylomí vnitřní segmenty, vyhladí se hrany a poté se obrousí.
 • Ořezávání. řezání dlaždice pod úhlem. V tomto případě se provede obvyklý rovný řez, poté se dlaždice upne a keramická vrstva se seřízne pod vhodným úhlem, aniž by se poškodila vnější vrstva.

Diamantový řezák na sklo

Nejjednodušší řezání dlaždic v domácích podmínkách se provádí pomocí řezačky na sklo. Pokud nemáte nástroj s diamantovým jádrem, postačí vám válečková fréza na sklo. Křivou dlažbu nelze řezat diamantem ani válečkem, práce s těmito nástroji je v případě velkých objemů obkladů únavná. Pro neuspěchané pokládání malých ploch je však správnou volbou sklokeramická fréza. Výhodou tohoto nástroje je cenová dostupnost (2-3 dolary). nákup řezačky skla neotřese ani skromným rodinným rozpočtem. Když vyvstane otázka, jak hospodárně řezat keramické obklady, je diamantová řezačka na sklo tou správnou volbou.

Řezání dlaždic pomocí řezačky na sklokeramiku je snadné. Postup je podobný jako při práci s frézou na dlaždice s tím rozdílem, že zlom v dlaždici se provádí na hraně stolu (jak je popsáno v části o řezání dlaždic bruskou).

Diamantový řezák na sklo lze s jistou rukou nahradit běžným vrtákem do betonu nebo poitorem s karbidovým hrotem.

Bezpečnostní pokyny pro řezání

Bezpečnostní pravidla pro práci s řeznými nástroji jsou co nejjednodušší a jsou nezbytná, protože na nich závisí vaše zdraví, a dokonce i život. Při používání neelektrického nářadí jsou základními ochrannými pomůckami rukavice a ochranné brýle. Rukavice zabrání pořezání o ostré hrany a ochranné brýle zabrání vniknutí třísek a prachu do očí.

Při práci s elektrickým nářadím, úhlovými bruskami nebo řezačkami na dlaždice je třeba dbát na bezpečnost:

 • Nikdy nevyměňujte ani nečistěte řezný kotouč, pokud je stroj nebo úhlová bruska připojena k zásuvce. Odpojte veškeré napájení zařízení.
 • Při řezání úhlovou bruskou nesmí řezný kotouč zasáhnout více než jednu třetinu povrchu dlaždice. Při práci s řezačkou na dlaždice nesmí být kotouč spuštěn o více než polovinu.
 • úhlové brusky musí být vybaveny ochranným krytem a řezání dlaždic by mělo být vždy prováděno ve směru těla.
 • Noste přiléhavé oblečení a nenechávejte žádné části těla vystavené povětrnostním vlivům. Při zahřátí řezacího kotouče se mohou částice spreje odrazit a způsobit popáleniny na těle.
 • Je důležité používat rukavice ze silné tkaniny. Zkušenosti ukázaly, že pletené rukavice jsou nevhodné a mohou způsobit zranění. Při nesprávné manipulaci s nástrojem se kotouč nebo protikus často zachytí na závitech rukavice a může se zkroutit.
 • Oblečení nesmí mít žádné volné pásky nebo spony, a pokud máte dlouhé vlasy, musíte je schovat do klobouku.

Vzhledem k tomu, že elektrické nářadí vytváří hluk a často i velké množství prachu, patří brýle, sluchátka a respirátor mezi povinné ochranné pomůcky.

Řezání úhlovou bruskou

Úhlová bruska je tak všestranné elektrické nářadí, že si bez ní lze jen těžko představit renovaci místnosti. Dlaždice lze řezat také úhlovou bruskou. To vyžaduje diamantový kotouč ve vašem arzenálu. Lze použít také mlýnek na kameny.

Řez na dlaždici je třeba označit hřebíkem nebo šídlem. Nejlépe na obou stranách: na líci obkladu, na glazuře a na vnitřní straně povrchu. Samotné řezání se nejlépe provádí v několika krocích. Nejprve prohloubte o 2 až 3 mm jednu stranu a poté i druhou stranu. A pokračujte v tom, dokud se dlaždice nerozdělí na dvě části. Tímto přístupem se minimalizuje riziko rozdělení dlaždice.

Zkušení řemeslníci mohou použít úhlovou brusku k řezání zakřivených dlaždic a dokonce i k vyřezávání kulatých otvorů.

Výběr správného nástroje na řezání dlaždic

Řezání ruční řezačkou na dlaždice

Pro malá množství a nekomplikované řezy můžete použít speciální kleště, s nimiž je řezání dlaždic doma nejpřijatelnější. Nejsou drahé a při správné zručnosti mohou bez větší námahy vykonávat malé množství práce.

Výrobek je označen a stráven na lince řezacím kolečkem, které je nainstalováno na kleštích. Použitý kruh je podstatně větší než u řezačky na sklo, až 1,5 cm, takže můžete řezat hlouběji do povrchu dlaždic. Lámání je pak mnohem snazší a plynulejší. Čelisti kleští se přiblíží k okraji dlaždice. Široká dlaždicová deska, která tvoří malý roh, se položí na líc dlaždice, přičemž její střední část sleduje linii oblouku přesně nad dříve vytvořenou brázdou. Jemným stlačením dlaždice kleštěmi se přebytečný materiál odlomí.

Tyto extrakční kleště jsou podstatně lepší než sklářská kleště. Ale i s nimi je poměrně obtížné řezat tenké proužky. Pro tyto účely bude zapotřebí již pokročilejší vybavení.

Ruční řezačka na dlaždice

Princip činnosti je stejný jako u kleští. Je přidána řada vylepšení, která umožňují přesnější a rovnoměrnější řezání dlaždic s menší námahou řemeslníka. Robustní, rovnoměrná vodítka zabraňují odskakování řezacího kotouče do stran a speciální pravítko umožňuje řezat požadovaný počet dlaždic ve stejné velikosti, bez jakéhokoli zkosení. Řezání obkladů řezačkou na obklady umožňuje vytvářet pouze rovné linie, není vhodná pro tvarové řezy.

Použijte jednoduchý řezák na sklo

Jednou z jednoduchých možností je použití standardního nože na sklo. Pomocí pravítka (úhelníku) vyznačte čáru pro řez ořezávače. Podél této čáry se pomocí frézy na sklo vytvoří mělká drážka. Poté umístěte dlaždici podél linie řezu na roh desky a jemným tlakem dlaždici rozbijte. Tato metoda je vhodná pouze pro tenké obklady. Řezání obkladů, dlažby nebo silných obkladů pomocí řezačky na sklo je nepravděpodobné. Je naprosto nereálné pokoušet se řezat strukturované nebo žulové dlaždice řezačkou na sklo.

Další informace o správném použití řezačky na sklo naleznete v článku o řezání skla.

úhlová bruska

Úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem lze vyříznout naprosto jakýkoli tvar řezu. Nevýhodou je malá přesnost a nerovnoměrnost řezu, protože vše závisí na přesnosti provedení. Hrany řezu mohou být silně odštípnuté. Řezání dlaždic úhlovou bruskou je příliš prašné, proto je lepší provádět všechny operace venku.

Elektrický stroj na řezání dlaždic

Jedná se o profesionální přístup k podnikání. Některé stavební obchody nebo firmy nabízejí možnost si takový stroj pronajmout a použít ho k provedení všech potřebných operací. Řez na dlaždici bude dokonale rovný díky vysokým otáčkám diamantového kotouče a přívodu vody do řezacího vedení. Výsledek je tak dokonalý, že je možné takový řez předvést i při dláždění vnějších rohů, kde není zakryt rohy. S tímto strojem lze řezat dlaždice v libovolném tvaru a dokonce i pod úhlem. Ale ani pronájem takového stroje není levný, nemluvě o jeho ceně.

Jak řezat dlaždice s rukama

Podívejme se na možnosti řezání dlaždic vlastníma rukama doma. Existuje mnoho metod, ale hlavní je řezání dlaždic.

Pokud však takový nástroj nemáte, lze jej nahradit například frézou na sklo, úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem, elektrickou skládačkou nebo speciálními kleštěmi-řezačkami na sklo.

Podívejme se na každou z nich podrobněji, abychom pochopili jejich pohodlí a dostupnost.

Ruční řezačka na dlaždice

První možnost. ruční řezačka na dlaždice. Před zahájením práce připravte zařízení: ujistěte se, že není poškozené, zkontrolujte hladký chod řezacího kotouče (v případě potřeby namažte strojním olejem).

Před použitím ruční řezačky na dlaždice je nutné ji řádně připravit a ujistit se, že nedošlo k poškození zařízení.

Je také důležité dlaždici dobře upevnit pomocí speciálních svorek, které jsou součástí spotřebiče, pokud je nemáte k dispozici. připevněte dlaždici levou rukou a pravou rukou proveďte řez.

Chcete-li dosáhnout přesnějšího výsledku, použijte k nakreslení linie trimru pravítko a fixu. Všechny přípravy jsou hotové. můžete se pustit do práce. Začněte zvednutím rukojeti řezačky tak, aby se řezný kotouč dotýkal líce dlaždice.

řezat, keramické, obklady, doma

Provedení řezu mírným tlakem. Všimněte si, že příliš malý přítlak nepřinese požadovaný výsledek a řez může být nerovnoměrný, zatímco příliš velký přítlak zanechá na lícové straně v linii řezu třísky, které výrazně ovlivní vzhled a budou vyžadovat další zpracování.

DŮLEŽITÉ! Řez proveďte jedním podélným pohybem, vyhnete se tak zbytečným rýhám, zubatým zlomům a prasklinám.

Poté položte dlaždici na rovný povrch, zvedněte jeden okraj, který je vzdálenější od linie řezu, a proveďte ostrý a rovnoměrný přítlak.

Lze použít hřebík nebo dřevěný špalík. Za tímto účelem vložte pod dlaždici hřebík (můžete jej nahradit dřevěnou tyčí) a stejným tlakem na strany udělejte zlom. Nepravidelnosti obrousíte smirkovým papírem.

Řezačka na sklo je ideální také při řezání dlaždic. Potřebné nástroje: Řezačka s tenkým kotoučem, fix, kovové pravítko, hřebík a smirkový papír. Je třeba poznamenat, že tento druh řezání není nejoblíbenější a nejpohodlnější, ale pro malé množství práce v zásadě postačí. Před zahájením výroby se ujistěte, že je pracovní plocha rovná a tvrdá.

Položte dlaždici vzhůru nohama a pomocí pravítka a značky označte zamýšlené místo řezu a několikrát dlaždici řezte řezačkou na sklo, aniž byste pravítko odstranili. Dbejte na to, že potrubí musí být přesně stejné a se stejným tlakem.

Drážka by měla být jednotná, rovnoměrná. Přítlak musí být rovnoměrný podél linie řezu, aby byly okraje řezu rovné. Proveďte přerušení podle výše uvedeného postupu. K odstranění otřepů ve švech výrobku použijte smirkový papír, abyste výrobku dodali estetický vzhled.

Je třeba poznamenat, že tato metoda je vhodná pouze pro obklady do tloušťky 6 mm.

DŮLEŽITÉ! Dodržujte technologii co nejpřesněji, protože její porušení povede ke vzniku nehezkých hran a třísek.

Elektrická řezačka dlaždic (vodní pila)

Je nejefektivnější, protože řeže v přímé linii a drážka je v optimální hloubce, zlom se provádí speciálním nástrojem, který eliminuje třísky a praskliny, a může řezat i velké množství dlaždic.

Tato metoda bude jednodušší a pohodlnější, ale věc je dražší, ve srovnání s ostatními uvedenými v článku.

Dlaždice označíme stejnou metodou (pravítkem a fixem), vložíme je do přístroje, stejným tlakem je seřízneme a ořízneme a poté tlakem, který nám přístroj poskytuje, provedeme řez.

řezat, keramické, obklady, doma

Tento přístroj umožňuje řezat tenčí obklady i silnější podlahové dlaždice. Úhlová bruska je chlazena vodou, takže se kotouč nepřehřívá a řezání je relativně bezprašné.

úhlová bruska s diamantovým kotoučem

Ti, kteří se nechtějí obtěžovat s ručním řezáním dlaždic, ale nemají peníze na nákup profesionální brusky, mohou použít běžnou úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Tato metoda je velmi prašná a doporučuje se používat respirátor.

Při řezání dlaždic úhlovou bruskou nezapomeňte nosit respirátor, který chrání vaše dýchací cesty před prachem.

Je třeba poznamenat, že tento způsob není vhodný pro každého, protože úhlovou brusku je třeba držet pevně a jistě v rukou, abyste mohli provést rovný řez. Značkou nebo tužkou označíme dlaždici, položíme ji na dřevěný povrch (což není líto, protože řez bude průchozí a později se bude muset vyhodit), řežeme podél vyznačené čáry a postupně prohlubujeme.