Jak si vybrat elektrický šroubovák do domácnosti

Výběr vrtačky podle rad odborníků

Pokud čtete tento článek, znamená to, že jste se pustili do oprav v domácnosti nebo s nimi teprve začínáte a přemýšlíte, jaký akumulátorový elektrický šroubovák je lepší koupit, abyste později nelitovali. Není tak snadné si vybrat, protože výrobci nabízejí stovky různých možností s mnoha funkcemi, různými vlastnostmi, hmotností, napětím, tvarem, typem sklíčidel a bitů Tento seznam může pokračovat dál a dál, protože pro každý konkrétní úkol se vyrábí podobný nástroj.

Drahé není dobré. Pokud potřebujete spolehlivý elektrický šroubovák pro domácnost a venkov a hodláte si koupit jen ten nejdražší nástroj v naději, že bude lepší než ostatní. hluboce se mýlíte. Často se přeplácí za funkce navíc, které potřebuje jen profesionál a běžný uživatel si jich ani nevšimne. Proč například přeplácet 2500 za impulsní utahování nebo pár stovek za dodatečný momentový režim?? Nyní vám řekneme, co je pro začínajícího stavitele opravdu důležité a jaký je nejlepší elektrický šroubovák pro váš dům nebo chatu!

Domácí a profesionální klíče

Ze společného názvu je dobře patrné, že domácí klíče jsou určeny pro občasné práce v domácnosti, zatímco profesionální nářadí je nezbytnou výbavou profesionálů ve stavebnictví a opravárenství. Rozdíl mezi oběma typy šroubováků spočívá v jejich výkonu, velikosti sklíčidla, napájení, přídavných funkcích, hmotnosti a samozřejmě ceně.

Domácí (hobby) šroubováky se vyplatí koupit, pokud nářadí potřebujete jen zřídka a budete ho používat jen krátkou dobu. Taková zařízení jsou lehká, často napájená bateriemi, levná a vhodná pro úkoly, jako je montáž nábytku nebo výměna zámků. Rychlost otáčení je zřídka vyšší než 400-500 otáček za minutu a točivý moment se obvykle pohybuje kolem 10-15 Nm.

Pokud jste řemeslník nebo profesionální kutil a budete elektrický šroubovák používat téměř každý den a několik hodin v kuse, pak potřebujete výkonnější nástroj. Profesionální šroubováky jsou výkonnější, snesou větší zatížení a nenahrazují vrtačku, ale v případě potřeby mohou vrtat i do tvrdých povrchů. Mají otáčky 1300-1500 ot/min a více a točivý moment 130 Nm.

vybrat, elektrický, šroubovák, domácnosti

Pro výběr elektrického šroubováku je nutné reálně posoudit jeho budoucí zatížení a typ prováděné práce. Funkčnější profesionální modely nejsou vždy tou nejlepší volbou. Doma k provádění drobných oprav stačí mít nejjednodušší elektrický šroubovák, zejména proto, že ceny za takové nástroje nekoušou.

Typ vrtáku podle použití

Podle toho, jakou sadu funkcí má vrtačka, existují tyto základní typy nástrojů:

Všechny tyto modifikace se výrazně liší, a to i cenou, takže při nákupu je důležité si uvědomit účel použití nástroje.

Standardní vrták

Jedná se o vrtačku bez příkras. Nemá funkci příklepu, takže lze vrtat pouze do dřeva, sádrokartonu, kovu a jiných měkkých povrchů. Toto nářadí je ideální pro drobné opravy na chatě, v kůlně nebo v domě. Běžné vrtačky bez příklepové funkce mohou být akumulátorové nebo síťové.

Příklepová vrtačka

Příklepovou vrtačku budou potřebovat ti, kteří se chystají vrtat díry do betonu, cihel, kamene a dalších tvrdých materiálů. Je levnější než většina jednoduchých vrtaček, ale má určitá omezení. Jádrová vrtačka si s tvrdými materiály neporadí vždy. rychle se zlomí. Časté vrtání do betonu a kamene může navíc ohrozit přesnost běžného vrtání. Pokud musíte pravidelně vrtat do tvrdých materiálů, bude lepší použít hořák.

Speciální konstrukce vrtáků umožňuje příklepovému vrtáku prorazit tvrdé materiály. Vrták je při práci poháněn nejen rotací, ale také úderem. Zatímco u rotační vrtačky je příklep zajišťován složitou elektromechanickou nebo elektropneumatickou jednotkou, u vrtačky je příklep zajišťován dvěma západkami. Jeden je umístěn uvnitř jádrového vrtáku, druhý ve sklíčidle. Při spojení obou částí se vrták a sklíčidlo pohybují v ose a postupně, čímž se dosáhne funkce sekáče nebo kladiva. V případě potřeby lze funkci příklepu odpojit, uvolnit ráčny a vrtačka pracuje jako obvykle. Některé modely však možnost vypnutí nemají. vybírejte proto pečlivě.

Vrtačka s příklepem je dražší než běžná vrtačka, ale levnější než svítilna. Je také lehčí než příklepová vrtačka, a proto ji lze považovat za univerzální nářadí pro domácnost. Při výběru příklepové vrtačky věnujte zvláštní pozornost výkonu nástroje. Pro běžnou funkci kladiva by měl mít výkon alespoň 800 W. Dbejte také na funkci zpětného chodu a bezpečnostní spojku.

Elektrický šroubovák

Akumulátorový šroubovák má smysl, pokud potřebujete také nástroj na utahování/vyšroubování šroubů, samořezných šroubů a nýtů. V režimu elektrického šroubováku má tato vrtačka nízké otáčky a vysoký točivý moment; v režimu vrtačky je tomu naopak. Tuto vrtačku nelze označit za zcela univerzální, protože není vhodná pro vrtání do betonu nebo cihel.

Směšovací vrtačka

Míchací vrtačka se od běžné víceúčelové vrtačky liší tím, že je vybavena speciálními vrtáky, které usnadňují míchání tekutých a polotekutých produktů. Navrženo s rukojeťmi pro snadné uchopení při míchání. Míchací vrtačka je vhodná pro míchání plniv, lepidel, barev a dalších malt do objemu 10 litrů a je důkladnější než ruční míchačka.

Úhlová vrtačka

Jak již název napovídá, je tento nástroj určen k vrtání v těch nejtěsnějších a nejhůře přístupných místech, kam se běžná vrtačka nedostane. Úhlová převodovka a kolmá poloha rotujícího hřídele odlišují vrtačku od vrtáku. Tyto vrtačky mají obvykle nízký výkon a nemají funkci příklepu.

Úhlová vrtačka je velmi specifický nástroj, takže je lepší vzít standardní model a v případě potřeby použít speciální nástavec. je to levnější a ve většině případů chytřejší.

Podle zdroje energie lze vrtačky rozdělit na dva typy:

  • Akumulátorové vrtačky jsou napájeny z elektrické sítě, jsou výkonné a snadno se ovládají. stačí najít zásuvku a nemusíte se starat o nabití baterie. Hlavní nevýhodou těchto zařízení je vazba na zásuvku, protože při práci venku nebo při častých výpadcích proudu mohou nastat problémy;
  • Akumulátorová vrtačka vám umožní pracovat v místech, kde není k dispozici elektřina nebo kde je obtížný přístup k elektrické síti. Absence drátů navíc poskytuje volnost v jednání. Nevýhodou je nízký maximální výkon a nutnost čas od času zkontrolovat nabití baterie a koupit novou. Životnost baterií. 0,5-2 roky, je třeba dokoupit určité baterie.

Při výběru akumulátorové vrtačky věnujte pozornost typu baterie. Nejoblíbenější a nejpreferovanější je lithium-iontová baterie Li-Ion: má poměrně nízkou hmotnost a dlouhou životnost. NiCd umožňuje normální provoz v chladných podmínkách, ale má výrazný paměťový efekt. Řekněme, že vám zbývá 15 % nabití a rozhodnete se baterii dobít, příště vrtačka odmítne pracovat, až bude nabitá na 15 %. To má samozřejmě negativní vliv na životnost a narušuje provoz. Nikl-hořčíková baterie NiMg nemá paměťový efekt a váží méně.

Čím větší je kapacita baterie, tím déle může být vrtačka v provozu bez dobíjení. Větší baterie se obvykle používají v profesionálních vrtačkách. Doba nabíjení se také liší: sedm hodin u domácího spotřebiče je u profesionálního modelu podstatně kratší. přibližně 1 hodina.

Důležité vlastnosti šroubováku

Tyto vlastnosti jsou důležité pro výběr nejlepšího modelu pro vaši aplikaci.

Typ baterie

    – Dnes je nejoblíbenějším typem baterie a používá se všude v technice. od mobilních telefonů po elektromobily. Je velmi robustní, výkonný, velmi dobře drží nabití, má prodlouženou životnost při nabíjení a vybíjení a nemá paměťový efekt. Vhodné pro časté používání. Lithiové šroubováky jsou však dražší než jejich běžné ekvivalenty. vynálezci lithium-iontových baterií získali Nobelovu cenu za chemii pro rok 2019 Baterie „z minulosti“, dnes většinou instalovaná do příležitostně používaných domácích šroubováků. Jejich hlavní výhodou je nízká cena. Závažnou nevýhodou tohoto typu baterií je paměťový efekt: pokud dáte nabíjet baterii, která nebyla zcela nasycena, její maximální kapacita se poněkud sníží. Pokud budete pokračovat v nabíjení napůl nabité baterie, brzy se vybije před uplynutím doby použitelnosti a selže. Další nevýhodou tohoto typu baterií je, že nejsou šetrné k životnímu prostředí. Je známo, že kadmium je škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Používání nikl-kadmiových baterií proto vyžaduje zvláštní péči pokročilá forma niklových baterií. Fungují výborně při teplotách pod bodem mrazu, paměťový efekt je méně výrazný než u nikl-kadmiových baterií. Tyto baterie jsou však výrazně horší než lithium-iontové baterie, pokud jde o počet cyklů nabíjení a vybíjení nejnovější generace lithium-iontových akumulátorů vyvinutých společností Metabo speciálně pro elektrické nářadí. Podle výrobce jsou menší a lehčí než běžné lithium-iontové články a poskytují maximální výkon stejně jako články napájené ze sítě.

Typ motoru

    – nejběžnější typ motoru v elektrickém nářadí a domácích spotřebičích. Z napájecího zdroje je elektřina přenášena do motoru pomocí posuvných kontaktů, které jsou vybaveny speciálními kartáči. Kartáče jsou spotřební materiál, který se časem opotřebovává a musí se vyměnit. Některé modely nemají rychle vyměnitelný kartáč a elektrický šroubovák je třeba velmi důkladně rozebrat. Hlavními výhodami kartáčového motoru jsou jednoduchá konstrukce a nízká cena Výkonnější elektromotor s vysokou účinností. Žádné vnitřní pohyblivé části, přenos výkonu je regulován polovodičovým spínačem řízeným elektronickým senzorem. Bezkartáčový motor odolává vysokému zatížení, je odolný proti opotřebení a v dobrém provozním stavu nejiskří. To však také výrazně zvyšuje cenu elektrického šroubováku.

Akumulátorové, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 9 Nm, max. otáčky 550 ot/min, kapacita 1.1 Ah, 12 V, osvětlení pracovního prostoru, hmotnost 1.32 kg.

Typ sklíčidla

Ve sklíčidle jsou uloženy speciální bity, které se používají k ovládání elektrického šroubováku. Na trhu existuje několik typů sklíčidel:

    – nejčastější. Umožňuje výměnu bitu několika pohyby;

  • magnetické. bity jsou drženy na místě magnetickými silami. se nejčastěji používá s elektrickými šroubováky a malými šroubováky kvůli své nejistotě;. bit se upevňuje ve sklíčidle a poté se utahuje pomocí ozubeného kroužku na boku, stejně jako u elektrické vrtačky a příklepového utahováku. Jedná se o nejbezpečnější typ spojovacího materiálu. výměna bitu může přirozeně trvat delší dobu;. hodí se pro určitý typ bitu. Umožňuje rychlou výměnu šroubů.

Výkon elektrického šroubováku

Výkon elektrického nářadí je přímo závislý na. U šroubováku to znamená krouticí moment potřebný k uvolnění šroubu nebo kontrole povrchu. Měří se v nm (newtonmetrech). Čím vyšší je, tím větší sílu musí zařízení vyvinout k upnutí šroubu a k manipulaci se spojovacími prvky o větším průměru. Nadměrný krouticí moment však může trysky poškodit, proto lze u mnoha modelů tento krouticí moment upravit pomocí speciální spojky. Pokud hodláte pracovat s malým spojovacím materiálem, postačí vám šroubováky o síle 10-15 nm. To je typický výkon elektrických šroubováků. Výkon profesionálních modelů se pohybuje v rozmezí 25-30 nm. S tímto nářadím lze bezpečně zavrtat šrouby až do délky 7 cm. Vyšší modely mají krouticí moment přibližně 40 nm a jsou schopny vrtat dlouhé šrouby a dokonce i malé otvory v nepříliš hustých materiálech. Profesionální šroubováky mohou dosahovat výkonu až 130 nm. Mohou vrtat otvory do hustých materiálů a používají se například k instalaci napínaných stropů. Větší šroubováky jsou zpravidla napájeny ze sítě.

Rychlost (nebo frekvence) otáčení

Jedná se o důležitou charakteristiku, která udává, jak rychle se šroubovák a bit otáčí. Obecné pravidlo je jednoduché. při nižších otáčkách můžete vrtat do silnějšího materiálu nebo vyšroubovat šrouby s větším průměrem. Jednotka měření. otáčky za minutu (rpm).Rychlost sklíčidla se obecně řídí velikostí tlaku na spoušť. U některých modelů lze otáčky regulovat také pomocí speciální převodovky. Vysoké otáčky pro vrtání, nízké otáčky pro montáž spojovacích prvků. Například pro utahování šroubů jsou vhodné otáčky přibližně 500 ot/min. Naproti tomu pro pohodlné vrtání již potřebujete 1000-1500 otáček za minutu.

Typy šroubováků podle použití

Elektrický šroubovák je poměrně univerzální zařízení, které dokáže plnit širokou škálu úkolů. Existuje několik typů šroubováků v závislosti na jejich použití. Podívejme se krátce na každou z nich.

elektrický šroubovák

Skutečný elektrický šroubovák. Hlavní funkcí tohoto nástroje je utahování a povolování šroubů, vrutů, matic a dalších spojovacích prvků. K uvolnění těsně přiléhajících spojovacích prvků použijte obrovskou sílu. Proto se sklíčidlo elektrického šroubováku neotáčí tak rychle jako vrtačka, ale klade velký odpor.

Akumulátorové, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 28 Nm, max. Otáčky 700 ot/min, Typ baterie lithium-iontová (Li-Ion), Kapacita 1.3 Ah, 12 V, osvětlení pracovního prostoru.

Akumulátorové, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 20 Nm, max. 1650 ot/min, typ lithium-iontové baterie (Li-Ion), 12 V, osvětlení pracovního prostoru, hmotnost 1.04 kg.

Elektrický šroubovák

Univerzálnější nástroj. Jeho hlavním účelem je vrtání otvorů. Energeticky úsporná vrtačka má proto vyšší otáčky sklíčidla. U profesionálního modelu je k dispozici několik možností vrtání včetně příklepového vrtání. Příklepová vrtačka. elektrický šroubovák samozřejmě nenahradí plnohodnotné stavební nářadí, ale dokáže provrtat cihlu nebo pórobetonový blok.

Akumulátorový pohon, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 30 Nm, max. 1400 ot/min, typ baterie lithium-iontová (Li-Ion), kapacita 1.5 Ah, napětí 14.4 V, přenosné pouzdro. hmotnost 1.4 kg.

Elektrický šroubovák

Malé spotřebiče, které používají hlavně nábytkáři a truhláři. Kompaktní rozměry elektrických šroubováků umožňují jejich použití v místech nepřístupných pro šroubováky běžné velikosti, např. ve spojích nábytkových desek, při upevňování nohou stolu.

Rázový utahovák

Určeno k utahování a vyšroubování matic. Zvláště užitečné při práci se starými nebo rezavými závity. Rázový utahovák je dostatečně výkonný, aby vyvinul vysoký točivý moment. Nepostradatelný nástroj pro ty, kteří pracují na automobilech a jiných zařízeních.

Akumulátorový rázový utahovák, vysoký krouticí moment a síla úderu, kompaktní a ergonomický tvar, integrované osvětlení se 3 LED diodami pro osvětlení pracovního prostoru, kovové pouzdro převodovky pro nejvyšší přesnost a dlouhou životnost, 2 x 2,6 Ah NiMH baterie, klip na opasek, popruh na ruku, zpětný chod, bezpečnostní práce bez zpětného rázu, řídicí elektronika, měkká rukojeť.

Rychlost otáčení

Dobrý elektrický šroubovák by měl mít přepínač rychlosti, aby mohl pracovat ve dvou režimech. To je důležité zejména v případě, že hodláte nástroj používat jako vrtačku, kde nízkootáčková vrtačka prostě nebude mít požadovaný účinek.

Pro utahování/vyšroubování šroubů a vrutů se používají nižší otáčky, přibližně 500-600 ot/min. Pokud chcete něco vrtat, vyberte si nástroj s až 1300 otáčkami za minutu.

Jaké další doplňkové funkce vám pomohou při výběru akumulátorového elektrického šroubováku:

  • Pokud je přítomna funkce nárazu, je to velká výhoda. Je jasné, že elektrickým šroubovákem nelze vrtat do betonových zdí, ale s cihlami nebo pórobetonem si poradí bez problémů.
  • Odnímatelná boční rukojeť. také výhoda při vrtání. Zdůrazňuje sílu.
  • Pulzní provoz umožní vyřešit rezavé závitové spoje. Toto je výchozí nastavení pro elektrické rázové utahováky.
  • Vestavěné podsvícení pod sklíčidlem nebo na spodní straně rukojeti. Druhá možnost je vhodnější, protože zkušenosti ukazují, že některé elektrické nářadí překáží paprsku LED.
  • Hmotnost výrobku. Čím menší je, tím pohodlněji se v něm pracuje, zejména ve výšce.
  • Balení výrobku. Čím více doplňků, tím lépe. Například: svítilna, nabíječka, náhradní baterie, pouzdra nebo popruhy pro držení nářadí během používání. Přidejme sadu bitů a vrtáků, adaptér, sklíčidlo, excentr. v případě, že je nutné přenést rotaci na pracovní nástroj vzhledem k ose vřetena.

Čím rozsáhlejší vybavení, tím dražší nástroj.

Kritéria výběru elektrického síťového šroubováku

Klíčová charakteristika ukazatele výkonnosti. Čím vyšší je hodnota, tím déle lze šrouby hnát. Například 300wattové modely umožňují šroubovat kování až do 70 mm, a to i přes tenký plech, a vrtat do dřeva o tloušťce 10-15 cm.

1,5krát až 2krát výkonnější zařízení jsou schopna nejen vrazit kovové spojovací prvky maximální délky, ale jsou schopna provrtat i poměrně silné plechy. S vyšším výkonem motoru však přichází i vyšší hmotnost a snadnější používání. Kromě toho se zvyšuje spotřeba energie.

Při výběru správného elektrického síťového šroubováku pro vaši domácnost je třeba věnovat pozornost také krouticímu momentu. Jedná se o druhou nejdůležitější vlastnost, která ovlivňuje celkový výkon zařízení. Závisí na 3 faktorech. výkonu pohonu, typu převodovky a otáčkách vřetena.

Čím vyšší je hodnota, tím déle lze se zbraní jezdit. Například pro šrouby o průměru 60-70 mm stačí model s 30 Nm a pro šrouby o průměru 100 mm je zapotřebí zařízení s 40-50 Nm. Některé klíče mají speciální regulátor pro nastavení krouticího momentu, aby bylo možné pracovat se šrouby různých délek.

Funkce reverzace umožňuje obrátit otáčení upínací hlavy z přímého směru do zpětného a naopak. Často je to nutné při demontáži konstrukcí a odstraňování šroubů, které byly po určitou dobu zašroubovány.

V opačném případě musí uživatel použít šroubovák, což je časově náročné, pracné a neproduktivní. Kromě toho umožňuje reverzní mechanismus rychlejší resetování bitů.

Kromě absolutní hodnoty rychlosti otáčení nástroje je pro výběr síťového elektrického šroubováku neméně důležitá jeho schopnost zvyšovat a snižovat rychlost otáčení. To vám umožní najít nejlepší rychlost pro danou práci. Například malý šroubovák vyžaduje nejnižší otáčky, střední otáčky pro větší šrouby a nejvyšší otáčky pro vrtání materiálů.

Pokud pistole nevyžaduje změnu rychlosti, je třeba vybrat model s požadovanou hodnotou parametru pro konkrétní typ operace. Ideální je například šroubování kovových spojovacích prvků s otáčkami 1000-1300 ot/min., a pro vrtání při 2000-3000 ot/min.

Rozměry a rozměry musí být vhodné pro použití a použití elektrického šroubováku. Například pro práci na těžko přístupných místech, jako jsou stropy, střechy atd Lehké a kompaktní zařízení je vhodné, i když v některých ohledech ztrácí na sofistikovanější modely. Naopak pro práci v dílně na stejném místě lze použít větší a těžší protějšky, které však mají větší funkčnost.

Abyste mohli určit, který elektrický šroubovák je nejlepší pro vaše konkrétní použití, musíte zvážit následující druhy elektrických šroubováků:

  • Klíč. Výměna nástroje se provádí pomocí speciálního klíče. Výrazně zvyšují stabilitu a přilnavost vrtáku nebo vrtačky a umožňují práci v náročnějších podmínkách, ale jsou časově a energeticky náročné.
  • Rychloupínání. upnutí nástroje v jediné operaci, což usnadňuje jeho používání. Tento typ zařízení by však měl být používán pouze v lehkých aplikacích.
  • Pro bity. V této verzi lze montovat pouze bity, nikoli vrtáky. Spojovací prvek je robustní, ale jeho použití je omezené.

První dvě verze jsou doma stejně účinné.

Moderní elektrický šroubovák neslouží jen k utahování šroubů. Může fungovat také jako vrtačka a rotační nástroj. Některé modely jsou vybaveny přídavnou baterií pro samostatné použití.

Elektrický šroubovák musí mít správné funkce pro danou práci Zdroj: vyborok.com

Srovnání modelů napájených ze sítě a z baterie

Modely napájené ze sítě mají ve srovnání s bezdrátovými modely následující výhody:

  • Stabilní výkon. Spotřebič napájený z domácí sítě vykazuje stabilní výkonnostní charakteristiky. Naproti tomu u modelů napájených z baterie se postupně snižuje, jak se baterie vybíjí.
  • Dlouhé šroubovací aplikace. Většina akumulátorových modelů je určena pro maximálně 70 mm šrouby. Nejlepší akumulátorové šroubováky si naopak plně poradí se šrouby o maximální délce s krouticím momentem vyšším než 40 Nm.
  • Práce při teplotách pod bodem mrazu. Síťové modely mají pouze obecná omezení ochrany proti mrazu, zatímco jejich protějšky s lithium-iontovými bateriemi nemají žádná omezení.
  • Provozní doba. Modely napájené ze sítě mohou fungovat tak dlouho, dokud to jejich životnost dovolí. Modely baterií se rychle vybíjejí a nedosahují optimálního výkonu déle než 1 až 1,5 hodiny.
  • Hmotnost a rozměry. Síťová jednotka je co nejlehčí a nejkompaktnější, bezdrátová jednotka je ještě těžší a těžkopádnější kvůli bateriovému modulu.
  • Provoz pod širým nebem. Akumulátorový šroubovák napájený ze sítě 220 V lze při dostatečně dlouhém přívodním kabelu používat venku v jakémkoli ročním období. Bateriové modely mají tuto možnost pouze v teplých ročních obdobích.
  • Náklady. Síťové modely mají nižší průměrnou cenu než bezdrátové modely.

Elektrický šroubovák napájený z baterie je mobilní a energeticky nezávislý. Šroubovák napájený ze sítě je lehký, kompaktní, výkonnější, levnější a lze s ním pracovat v extrémních mrazech.

Doporučení! Pro použití v domácnosti je ideální volbou rázový utahovák s klíčovým sklíčidlem. Pro profesionální nebo soukromé použití je vhodnou volbou rázový utahovák s rychloupínacím sklíčidlem.

Profesionální šroubováky

Profesionální nářadí se vybírá podle výkonu, krouticího momentu, rychlosti otáčení, kapacity baterie a samozřejmě ergonomie. šroubovák musí vydržet vysoké zatížení při dlouhé směně.

Bosch GSR 18 V-EC

Bezpříklepová elektrická vrtačka je vybavena bezkartáčovým motorem s točivým momentem 60 Nm. Komfort pro mechaniky s elektronickou regulací otáček. Průměr vrtání do kovu je 13 mm, do dřeva 38 mm. Přesná spojka chrání před špičkovým zatížením a zároveň snižuje vibrace.

Výhody vyjádřené uživateli

  • Vřeteno lze bezpečně upnout;
  • Inteligentní systém ochrany proti přetížení;
  • rychlá doba nabíjení baterie;
  • funkční spojení.

Bohužel tento nástrčný klíč nemá nejvyšší otáčky (1900 ot./min.) a má problémy s kontaktem s baterií. Jinak se jedná o další úspěšný model společnosti Bosch.