Jak správně nabít novou baterii elektrického šroubováku

Při nabíjení elektrického šroubováku se baterie zahřívá

Jedním z nejuniverzálnějších elektrických nástrojů současnosti je elektrický šroubovák. Díky široké škále bitů, adaptérů a příslušenství je nepostradatelný pro každou opravu.

Velkou výhodou elektrického šroubováku je však jeho mobilita. Použití akumulátoru pro elektrický šroubovák vám umožní pracovat rychle a bez nutnosti myslet na prodlužovací kabely a elektrické zásuvky. Na venkovních projektech nebo jen tak venku. Životnost baterií je však omezená. Aby se prodloužila životnost baterie, je třeba ji správně nabíjet.

Na jaké napětí lze baterii vybíjet

Je rozdíl mezi zcela vybitou baterií pro další provoz a baterií s nulovým vybitím, která vyžaduje oživení. Kolik napětí baterie je třeba vybít, závisí na modelu a počtu baterií v baterii. Články jsou zapojeny do série a napětí na výstupních svorkách se sčítá. Limity vybíjení se proto liší také pro kyselinové, alkalické a lithiové baterie.

Musí být nová baterie zcela vybitá?? Ano, pokud se jedná o baterii typu Ni-ion nebo Ni-MH. Tyto baterie mají paměťový efekt. Před použitím je třeba je 3-5krát zcela vybít a poté znovu nabít. Nabíjení tohoto typu baterie by se mělo provádět až po jejím úplném vybití. Akumulátor nechte při skladování pouze zcela vybitý. Jak hluboko lze vybít niklovou baterii?? Tréninková buňka se zvýší na 0,9.1,0 В. Když znáte počet článků, můžete si sami vypočítat, kolik voltů potřebujete k vybití baterie.

Často se objevuje otázka, zda se nová lithium-iontová baterie musí vybít. U tohoto typu buněk neexistuje paměťový efekt. Stabilní provoz přístroje při střední úrovni nabití. Proto můžete baterii kdykoli nabít pomocí speciální nabíječky. Lze lithium-iontovou baterii zcela vybít?? Je to možné, ale po vybití pod 3,2 V je třeba použít speciální nabíjecí techniky, při 2,0 V nelze článek obnovit. Typické hluboké vybití je 2,5 V na článek.

Na kolik voltů lze vybít olověný akumulátor?? Při poklesu výstupního napětí článku o 1,70 V bude celkové napětí šestičlánkové baterie 10,3 V. Úplně vybitá baterie má minimální rezervu životnosti. Musí být kyselinová baterie zcela vybitá?? Bezúdržbová baterie z karbidu vápníku se může zhoršit i po jediném hlubokém vybití. Všechny kyselinové baterie po hlubokém vybití nevyhnutelně ztrácejí část kapacity v důsledku sulfatace desek.

Různé typy baterií vyžadují různý přístup k údržbě. V návodu k obsluze je tedy napsáno, zda je třeba baterii zcela vybít, zda je nová nebo v procesu kalibrace a testování.

Jak dlouho musíte nabíjet baterii elektrického šroubováku?

Ke každému elektrickému nářadí je vždy přiložen návod k obsluze, který přesně ukazuje, jak dlouho trvá nabití baterie elektrického šroubováku. Jak již bylo zmíněno, naprostá většina moderních nabíječek baterií má indikátory stavu nabití, což výrazně usnadňuje jejich používání. Když se kontrolka baterie rozsvítí zeleně nebo jiná kontrolka signalizuje, že doba nabíjení baterie elektrického šroubováku brzy vyprší, včas baterii odpojte.

Průměrná doba plného nabití baterie je 7 hodin. A pokud je třeba baterii jen dobít, lze ji nechat 30 minut nabíjet. V případě Ni Cd baterií s „paměťovým efektem“ se však časté a krátké dobíjení nedoporučuje.

Existuje několik typů nabíječek baterií pro elektrické šroubováky v závislosti na jejich použití. Obvykle je součástí dodávky elektrického nářadí pro domácnost jednoduchá nabíječka baterií. Doba nabíjení se pohybuje od tří do sedmi hodin. Stále existují výkonné pulzní nabíječky, které se dodávají s profesionálním nářadím. Jak dlouho se nabíjí baterie elektrického šroubováku s jedním? „Pulsory dokáží plně nabít baterii za hodinu, což je jejich nesporná výhoda. Náklady na takový nástroj jsou ale samozřejmě také mnohem vyšší.

Jak dlouho trvá, než se plně nabije?

Jak dlouho trvá nabíjení baterie šroubováku?? Je třeba upřesnit, pro jaký účel se baterie nabíjí. Výrobci se snaží zkrátit dobu nabíjení, aby snížili počet přerušení a zvýšili konkurenceschopnost. Proto je maximální přípustný nabíjecí proud nastaven takto. Na konci nabíjecího cyklu často ztrácí 10 až 20 % kapacity.

To je vidět na grafu nabíjení lithiové baterie. Kde v první hodině nabíjení obnoví 70 % kapacity, v druhé hodině dalších 20 %, což je 90 %, a pro získání posledních 10 % potřebuje další 1 hodinu, celkem 3 hodiny. A běžná nabíječka „Bosch“ z Číny nabije lithiovou baterii za pouhých 30 minut. S ohledem na tyto jemnosti je nyní možné odpovědět na položenou otázku.

Baterie se musí nabít pouze jednou, aby mohla fungovat. V případě potřeby není nutné čekat na konec nabíjení a může začít pracovat za polovinu času standardního nabíjení. V ojedinělých případech nedochází k žádným negativním účinkům nedostatečného zatížení.

Pro tréninkové cykly je nutné baterii co nejvíce nabít a ještě více obnovit její kapacitu. Jak to lze provést se standardní nabíječkou baterií, když se automaticky vypíná?? Po ustálení napětí lze baterii po 20-30 minutách znovu nabít na standardní nabíječce. Bude potřeba další množství energie. Nabíjecí cyklus až třikrát. Baterie je tak nabitá téměř na 100 %. To je důležité proto, aby se během následného nabíjecího cyklu využila plná kapacita elektrolytu.

správně, nabít, novou, baterii

Nové články Ni-Cd a Ni-MH lze podle informačních listů různých výrobců nabíjet standardní nabíječkou 1 až 8 hodin. tato časová odchylka je způsobena různým nastavením nabíjecího proudu v závislosti na stanovisku výrobce. I nabíječky od stejného výrobce se mohou lišit až o 2 hodiny v důsledku nepřesností v nastavení, protože proud se na konci nabíjení pomalu snižuje. A vždy bude existovat minimální proud.

Specialista na opravy, údržbu a servis elektrické a průmyslové elektroniky.

Tip! Skutečná kapacita se při delším používání snižuje. Je užitečné změřit dobu nabíjení nových baterií po cvičných cyklech a zaznamenat ji na kufřík. Porovnáním s následnou dobou nabíjení po roce nebo dvou můžete zjistit, jak moc baterie ztratila kapacitu.

Nové lithiové (Li) baterie lze nabít za 30 minut až 120 minut. Záleží také na nastavení nabíječky každého výrobce.

Dobíjení elektrického šroubováku Makita s lithiovou baterií

K dispozici je elektrický šroubovák Makita s baterií 1,3 Ah a napětím 9,6 V. Pro změnu napájení na lithium-iontovou baterii jsou potřeba 3 ks 18650. Konverze nabízí nové možnosti pro staré nářadí: delší provozní doba na jedno nabití, vyšší výkon, protože provozní napětí je zvýšeno na 10,8 V.

Konstrukce bude vyžadovat použití BMS, řídicí jednotky, která udržuje lithiový článek v provozních mezích. S tímto chopperem se každá banka nabíjí rovnoměrně, aniž by překročila 4,2 V, přičemž nižší napětí je 2,7 V. Zde se používá vestavěný balancer.

Parametry řídicí jednotky by měly být schopny podporovat provoz nástroje, když provozní proud stoupne na 10-20 A. 30A karta Sony VTC4 s kapacitou 2100 Ah zajistí provoz bez vypnutí. Z 20ampérových zařízení přijímá Sanyo UR18650NSX 2600Ah. Deska potřebná pro 3 buňky, které jsou kódovány v klasifikaci 3S. Na desce musí být 2 kontakty, plus a minus. Pokud jsou svorky označeny „P-„, „P“, „C-„, jedná se o pozdější modely šroubováku.

Pokyny krok za krokem pro přestavbu elektrického šroubováku Makita na lithiové baterie jsou následující.

  • Lepenou baterii je možné rozebrat poklepáním na spoj kladivem s měkkou hlavou na závaží. Směřování nárazu směrem dolů, do spáry na spodní straně krytu.
  • Ze staré sestavy vyjměte pouze kontaktní desky a opatrně je odpojte od baterie. Snímač a otvírač, které je třeba ponechat.
  • Pájení 3 článků v sérii pomocí tavidla TAGS a izolovaných propojek. Průřez drátu musí být větší než 0,75 mm2.
  • Připojte obvod k regulátoru a připojte napájení k napájecím svorkám pomocí 1,5 čtvercových vodičů.
  • Zkontrolujte, zda obvod funguje správně, a znovu sestavte kryt slepením.

V elektrickém šroubováku se starou nabíječkou DC9710 červená LED dioda na panelu zhasne, když je nabíjení lithiové baterie 18650 dokončeno. Úroveň nabití sleduje vestavěná řídicí jednotka.

Nabíječka Makita DC1414 T se používá k nabíjení napájecích zdrojů při 7.2-14,4 В. během nabíjení svítí červené světlo. Při nabíjení lithiové baterie však její napětí neodpovídá standardům solných produktů a po dosažení 12 V začne nabíječka blikat červeně a zeleně. Ale správnou nabíječku už máte. elektrický šroubovák je připraven k použití.

Způsoby nabíjení akumulátoru elektrického šroubováku bez použití speciální nabíječky

Nezoufejte, pokud standardní nabíječka není k dispozici nebo zcela selhala. Koneckonců existuje spousta způsobů, jak nabíjet baterii z jiných zdrojů.

Pokud není k dispozici běžná nabíječka, lze baterii elektrického šroubováku dobíjet pomocí:

Ideální nabíječka do vozidla je taková, která dokáže nastavit napětí a proud. V těchto situacích je velmi důležité nepředražovat. Z tohoto důvodu by měl být nabíjecí proud nastaven na hodnotu mezi 0,5 a 0,1 Ah v závislosti na celkové kapacitě. Například při kapacitě 1,3 Ah by se měl proud pohybovat mezi 650 a 130 mA.

Aktuální hodnoty mohou být příliš vysoké. Regulátorem nelze nastavit nižší hodnoty. V tomto případě je nutné použít přídavný rezistor. Sériově připojená autožárovka k akumulátoru je zcela dostačující.

U opotřebovaných šroubováků je vhodné použít externí zdroj napájení. Pro ně nemá ekonomický smysl kupovat nové baterie. Elektrické nářadí je třeba pouze modernizovat. Je důležité navrhnout vhodné schéma zapojení. Dobrým příkladem je přestavěná nabíječka USB, která je navíc vybavena pojistkou.

Způsoby oživení baterie

Baterie akumulátorového šroubováku má mnoho jednotlivých článků, a proto existuje mnoho příčin poruch. Například:

Lze snadno zjistit, že baterie potřebuje diagnostiku a resuscitaci. Porucha nabíjení indikuje problém s řídicí jednotkou. Stejně jako jeho kontinuita před přehřátím celého akumulátoru nebo bez napětí.

Problémy jednotlivých jednotek lze diagnostikovat pružněji. Může se jednat o úplné selhání baterie. Může se jednat o různé případy, kdy se mění jeho napětí a využitelná kapacita. Jaká bude metoda resuscitace? Záleží na typu jednotlivých baterií.

Co dělat, když se nabíjení nezdaří

Pokud se baterie nenabíjí, mohou být příčiny následující:

  • Vadná nabíječka.
  • Nedostatečný kontakt mezi baterií a nabíječkou.
  • Vadný ochranný snímač.
  • zbytková kapacita je velmi nízká.
  • Vadné jednotlivé články baterie.

Ke kontrole správné funkce nabíječky lze použít voltmetr nebo jinou baterii.

Baterie a nabíječky mají 3 nebo více kontaktů. Další kontakty zajišťují připojení k ochrannému snímači (snímačům) umístěnému (umístěným) v baterii. V případě niklových článků je to tepelný spínač. Pokud teplota akumulátoru přesáhne 40 50°, termostat vypne nabíječku. Spínač termostatu musí být v zavřené poloze. Pokud je stále otevřená, je to známka poruchy. Je možné zkratovat svorky T na mínus baterie a nabíjet bez ochrany proti přehřátí. Je však nutné sledovat teplotu baterie a vypnout ji, pokud teplota překročí 40 °C. Lithiové baterie mohou mít celý integrovaný obvod s mnoha ochrannými prvky. Sleduje se nejen teplota článků, ale také stav nabití jednotlivých článků.

Poruchu jednoho článku lze rozpoznat podle napětí nabitého akumulátoru. I baterie, která nemá žádnou kapacitu, by měla být nabita na jmenovité napětí. Pokud je jmenovité napětí správné, pak mají všechny články určitou kapacitu a budou dodávat napětí blízké jmenovitému napětí. Provádějte tréninkové cykly: pokud se kapacita zvýší, je možné baterii opravit. Pokračujte v tréninkových cyklech, dokud se doba nabíjení a vybíjení nezvýší.

Pokud je napětí nabité baterie násobkem napětí 1 článku, existuje vysoká pravděpodobnost selhání jednotlivých článků, ze kterých je baterie vyrobena. Rozeberte baterii a otestujte jednotlivé články. Vadné jsou odstraněny a na jejich místo jsou připájeny vadné. Dvě vadné baterie lze sestavit ze zbývajících použitelných článků.

Zkontrolujte stav baterie pomocí multimetru

Není nutné baterii ihned vyhodit nebo nechat opravit. Závadu můžete odstranit sami pomocí multimetru a základních znalostí elektrotechniky. K tomu budete potřebovat:

Nejprve zkontrolujte nabíječku baterií. Postup je následující:

  • Zapneme zařízení;
  • Nastavte přepínač na konstantní napětí;
  • Sondy se připojí ke konektorům multimetru a připojí se ke svorkám a. nabíječky;
  • Pak se podívejte na obrazovku měřiče a porovnejte naměřené hodnoty s údaji v návodu k použití přístroje.
  • Pokud se údaje liší od deklarovaných hodnot, je třeba takové zařízení opravit nebo zakoupit nové.

Při kontrole baterie elektrického šroubováku postupujte takto:

  • Plné nabití baterie;
  • Pomocí multimetru zkontrolujte napětí baterie;
  • Pokud se hodnoty liší, rozeberte baterii a zkontrolujte napětí na jednotlivých článcích;
  • Pokud nejsou baterie poškozené, zkontroluje se napětí na každé baterii zvlášť;
  • Ke každé baterii je postupně připojena zátěž, například žárovka;
  • Baterie s příliš nízkou hodnotou je vadná.

U niklových baterií je před provedením testu nutné úplné vybití kvůli paměťovému efektu.