Kotoučová pila z úhlové brusky vlastníma rukama

Ořezávací pila z úhlové brusky s My Hands

Příčná pila má podobnou konstrukci jako kotoučová pila namontovaná nad pracovním stolem. Jeho hlavními výhodami jsou kompaktnost a nízká hmotnost. Proto se používají nejen v dílnách, ale také na stavbách. Nástroje vyrobené svépomocí jsou často poměrně objemné a ne těžké. Snadno se ovládají ve stacionárním režimu.

Pokosová pila má jediný účel. řezat konce řeziva pod různými úhly. protože se obrobek při řezání na stole nepohybuje, je řez přesný a čistý. Zkušení řemeslníci, kteří pracují se dřevem, se na tento nástroj spoléhají více než na jakýkoli jiný. A pily vlastní výroby se úspěšně používají již řadu let.

Materiály a nástroje

Nejjednodušší způsob, jak si vyrobit podomácku řezací stroj, je použít úhlovou brusku a brusky, které mohou používat různé průměry kotoučů. Při výběru úhlové brusky je důležité mít na paměti, že modely schopné pracovat s kotouči o průměru nad 150 mm jsou univerzální a takový stroj si poradí s různě velkým řezivem. Optimální výkon úhlové brusky je 800 W nebo více.

Rám a držák se nejsnáze vyrobí ze svařovaných nebo nýtovaných kovových úhelníků. Je třeba věnovat náležitou pozornost kvalitě upevnění úhlové brusky, protože právě na upevňovací prvek působí později při zpracování materiálů zvýšené namáhání, které může vést ke zlomení kyvadlového mechanismu.

pokosová pila z úhlové brusky

Stacionární pokosová pila z úhlové brusky má robustnější konstrukci, na které závisí pohodlí práce. Taková domácí kotoučová pila dokáže řezat dřevo přísně pod správným úhlem.

Chcete-li vyrobit kotoučovou pilu z úhlové brusky vlastníma rukama, budete potřebovat:

  • Úhlová bruska s pilovým kotoučem musí být připevněna k posuvné liště kolmo k pracovní ploše, na které se bude řezat dřevo;
  • Samotná lamela je upevněna šroubem uvnitř dřevěných sloupků, které jsou pomocí kovových konzol bezpečně připevněny k malému podstavci.
  • Je nezbytné, aby byla konstrukce shora chráněna kovovým krytem.

Jako materiál pro výrobu posuvné lišty a pracovní základny pro stacionární kotoučovou pilu můžete použít silné překližky a dřevěné tyče. Spolehlivější a bezpečnější je však samozřejmě kotoučová pila z kovových úhelníků, kterou si můžete vyrobit vlastníma rukama.

Pilové kotouče z různých druhů kovového šrotu

Jedná se o poměrně těžký nástroj na kovovém stole. Abyste s ním mohli pracovat, musíte vynaložit určité úsilí. Konečným výsledkem je však postupné, bez otřesů, snadné a rychlé.

  • Elektromotor 0,9 kW;
  • list;
  • úhelník;
  • kanál;
  • závěsy;
  • silné jaro;
  • soubor;
  • svařovací stroj;
  • bruska.

Rám se skládá z vodicích lišt, úhelníků a sloupků postele. Pracovní deska. plech: vyvrtejte do ní otvor, konce dokončete pilníkem. Rám kyvadlové sekce je svařen z kanálu umístěného na plechu, jeho výška je přibližně 0,8 m. Stojan pro elektromotor je vyroben v podobě desky umístěné na závěsech.

Výhody a nevýhody amatérských modelů

  • Tovární výrobky mají bezpečnostní rezervu a záruku, zatímco konstrukce vyrobené svépomocí jsou obvykle tvořeny některými zbytečnostmi.
  • Strunové sekačky vlastní výroby jsou zřídkakdy dostatečně výkonné, protože ke správné funkci potřebují kvalitní náhradní díly.
  • Někdy se peníze ušetřené nákupem továrně vyráběných jednotek utratí za přepracování, opravu podomácku vyrobených jednotek.
  • Profesionálové často riskují své životy, protože šetří peníze a nevybavují stroj bezpečnostními prvky.
  • Továrně vyráběné modely mají měřítko, které podrobně ukazuje úhel, pod kterým bude dřevo řezáno. Takové zařízení je obtížné vyrobit na vlastním zařízení.

Samozřejmě, pokud máte zkušenosti a nechcete investovat mnoho peněz do nákupu, můžete si takový stroj vyrobit sami. Při nákupu pily pro něj berte v úvahu:

  • Pořiďte si kryt nože, který musí zakrývat nůž nejen v klidovém stavu, ale také během provozu.
  • Zvolte si hmotnost a rozměry zařízení podle vlastních potřeb. Větší je náročnější na manipulaci, po půlhodině práce budete unavení.
  • Zvažte pohodlí pily, abyste s ní mohli pohodlně pracovat.
  • Dodržujte průměr lopatek (max. 0,2 m). Zkontrolujte rozměry řezu. při řezání rozměrných dílů je třeba zvětšit velikost.
  • Ujistěte se, že otočný blok a lůžko jsou kvalitní.

Nastavení a seřízení nástroje

Každá pila, bez ohledu na značku a model, musí být přednastavena. Toto jako první údržba. Od pily je vyžadován především přesný úhel při naklápění a otáčení. Každá pila může být přepracována, vylepšena a modernizována. Odstraňte všechny doplňky a nástavce nářadí, např. svorky. Budete potřebovat skalpel nebo malý nůž s neohnutou čepelí. Řezání je doprovázeno tvorbou třísek, které je třeba odříznout, pokud brání údržbě.

boční zastávka

  • Zvedněte jednotku pily. Odstraňte boční zarážku.
  • U některých pil není v pravém úhlu k základně. Zarážka se dotýká základny ve dvou bodech. Základny těchto bodů musí být svislé. Pokud kvůli nerovnoměrnému nátěru nebo otřepům není pravý úhel, zbruste základní plochy. Nejprve odřízněte případné třísky.
  • Brousit na kotoučovém stroji nebo použít smirkový papír. Položte jej na stůl a podélným pohybem oblékněte zarážku.
  • V místech styku se základnou proveďte malé zkosení. K zakrytí třísek, které při řezání nevyhnutelně vznikají. Tím se zajistí, aby třísky nenarušovaly požadovaný úhel řezu.
  • Znovu nasaďte zarážku. Upevňovací otvory na dorazu jsou podlouhlé pro nastavení. Při nastavování lze pohybovat dopředu a dozadu a otáčet jím.

Blokovací sestava otáčení

Čelní pily mají dvě přední části. Jedno pravítko je odnímatelný prvek. Na druhé straně není odnímatelná a samotná končetina má otvory pro často používané úhly.

Pojistná tyč je kuželová a nezapadá celá do drážek končetin.

Jak opravit libovolný úhel

V některých situacích je nutné nastavit úhel, který se liší o 1-2 stupně od pevné hodnoty. Když je takový úhel nastaven, způsobí narušení a uzamkne hodnotu, kterou nechceme. Abyste tomu zabránili, je třeba při stisknutém klíči dotáhnout pojistný knoflík.

Nastavení úhlu 90 stupňů v horizontální rovině

Uživatelé nejčastěji používají úhel na kotouči a základně. Tento způsob je špatný ze tří důvodů:

  • V nástroji mohly být nečistoty a nástroj nemusel být instalován rovnoměrně;
  • Samotný disk je deformovaný;
  • Když na nástroj působíme pod úhlem, stačí malé zatížení k tomu, aby se kotouč mírně rozkmital.

Připravte si kus překližky, 10 mm silný překližkový pásek a oboustrannou lepicí pásku.

Nastavení pro řezání pod úhlem

Jaký motor zvolit pro výrobu kotoučové pily?

Každý majitel domu by chtěl mít zařízení pro práci se dřevem v garáži, na chalupě, v soukromém domě nebo při rekonstrukci městského bytu. Ale i ruční okružní pila stojí více než 10 000 eur. Tento článek pojednává o tom, jak vyrobit kotoučovou pilu z motoru použité pračky. Tato podomácku vyrobená elektrická pila, sestavená ručně doma, dokáže rozpustit desky o tloušťce pěti centimetrů. Váží jen něco málo přes 20 kg a snadno se vejde do zavazadlového prostoru auta.

Okružní pila se vždy hodí v domácnosti, na venkově nebo v soukromém domě. Ale ne každý si může dovolit dobrý drahý nástroj a levný ekvivalent rychle selže. Řešením je vyrobit kotoučovou pilu vlastníma rukama. Můžete ji například vyrobit z motoru ze staré pračky, který je žalostné vyhodit, a místo je zabrané.

Na funkční motor pračky by se v garáži neměl usazovat prach. I domácí kutil pro něj najde využití. Ukážeme vám, jak vyrobit domácí kotoučovou pilu z motoru pračky.

S tímto nástrojem můžete řezat palivové dřevo, provádět tesařské práce

Buďte však opatrní: neopatrné používání provizorního stroje může mít nepříjemné následky. Proto je důležité, abyste si před zahájením práce byli zcela jisti

350mm kotouč potřebuje k nastartování výkon 1kW. Kotouč o průměru 170 mm potřebuje přibližně 500 wattů. Můžete tedy vzít motor ze staré pračky.

V pračce se otáčky řídí otáčkoměrem, který ovládá řídicí modul. Modul však není možné připojit k okružní pile, proto nainstalujte regulátor napětí. Pro správnou instalaci motoru použijte schéma zapojení.

Nyní víte, jaký motor potřebujete a jak jej připojit. Nyní se podívejte na konstrukční schéma kotoučové pily.

Hlavní zatížení se týká pohyblivých částí. Tyto:

  • Hnací řemen není nutné z pračky sundávat, lze použít jiné řemeny. Hlavní je, že mají vroubkování jako klínový řemen.
  • Na malé řemenici je třeba vytvořit průtočné drážky. U vyžínačů STIHL STIHL je nůž upevněn ve vodicí liště, která zajišťuje pás při řezání a zabraňuje jeho zachycení.
  • Větší kotouč je přivařen k větší řemenici, aby se zabránilo prokluzování řemene.
  • K upevnění kotoučové pily slouží hřídel, na kterou se upevňuje, a podložka a matice, kterými se upevňuje. Tuto sadu je vhodné zvolit nebo si ji zapůjčit z výroby, aby byl disk namontován co nejpevněji.

Při vytváření této konstrukce je třeba mít na paměti, že je určena pro kotouč o průměru 300 mm. Domácí kotoučová pila je samozřejmě vhodná pouze pro domácí použití. Dávejte proto pozor, abyste motor nepřetížili.

Tyto stroje jsou často skladovány venku na dvoře, proto chraňte elektrickou část před namočením.

Rám je vyroben z ocelového plechu o tloušťce 3 mm. Před výrobou rámu si připravte kovový úhelník o průměru 30 mm.

Jak je vidět na fotografii výše, řemeslník nainstaloval rám do podomácku vyrobených trubkových stojanů. Nyní je možné nastavit výšku zařízení. Doporučuje se však vyrobit jednodílný rám svařením kusů úhelníku k sobě. Silné vibrace časem uvolní šroub a další spojovací prvky.

Přečtěte si více: Pračka Zanussi se nespustí Příčiny

Všimněte si, že mini okružní pila má jiné rozměry. Je mnohem menší než běžná a vejde se do spíže.

Pračka. základní vybavení domácnosti. Zařízení však časem selže. V pračce je jeden prvek, který by neměl jen tak ležet v garáži. motor. Je to skvělá okružní pila.

úhlová bruska ŘEZACÍ PILA. KROK ZA KROKEM, JAK PRACOVAT

Z plechu o rozměrech 240 × 50 mm vyřízněte desku o tloušťce 5 mm. Přivařil jsem k němu držák na 10 mm tyč. K horní části posledního šroubu je přivařen šroub

Vyzvedl hřídel d 25 mm s již vyvrtaným průchozím otvorem (polotovar lze vyrobit z kovové tyče). Uvnitř otvoru udělejte závitník, aby odpovídal šroubu na držáku. Našroubujte hřídel na šroub a zkontrolujte, zda běží hladce. Pak jsem na stranu hřídele přivařil dvě závitové tyče M10. Aby se čepy při práci nekývaly, byl mezi ně přivařen 5 mm silný kovový pás

V podstavci (kovové desce) vyznačte místo, kde bude sklon, je nutné, aby úhlová bruska celým tělem přilnula k desce. V této oblasti jsem vyznačil a vyvrtal otvor odpovídající otvoru pro rukojeť na nástroji.

Z dřevotřísky jsem vyřezal obdélníkovou pracovní desku. Asi 20 cm od okraje krátké strany vyvrtejte dva otvory. Na čepy přišroubujte matici a desku, do otvorů umístěte podpěru na stole a na dno přišroubujte další desku a matici. Kromě stolu přišroubovaného k vodítku, které jsem nastavil ve dvou rovinách vzhledem ke kružnici úhlové brusky. pod úhlem 90 a 45 stupňů. Začněte řezat.

Na pracovní desce si můžete vyznačit několik rohů a vodítko umístit na značky. Stačí povolit jeden šroub (nejblíže k upevnění) a vyšroubovat druhý. Otočte vodítko zapalovací svíčky do správného úhlu a šrouby znovu utáhněte.