Co řezat laminátovou podlahu, pokud nemáte skládačku?

Co řezat laminát: co lze použít k řezání laminátu doma.

Jedním z oblíbených typů podlah v obytných místnostech je laminátová podlaha. Tento materiál se skládá z několika vrstev, z nichž každá slouží určitému funkčnímu účelu. Při pokládce tohoto typu podlah je třeba provést ořezání a oříznutí panelů, aby byla pokládka provedena kvalitně a technologicky.

Instalace laminátových desek vyžaduje jejich připevnění k podlaze pomocí lepidla nebo speciálních šroubů. Mnoho začátečníků však neví, jak laminátovou podlahu řezat, aby vznikl rovnoměrný spoj.

K domácímu řezání vinylu nebo korkového laminátu lze použít několik nástrojů:

 • Fréza. Design připomíná gilotinu. Chcete-li desku rozříznout, musíte ji položit pod nůž podél linie řezu. Poté se řezák stlačí určitou silou, čímž vznikne gumový řez. S trochou zručnosti lze tento nástroj použít i k podélnému řezání laminátových podlah.
 • Skládačka. Řezání na tomto stroji je jednou z nejrychlejších a nejdostupnějších metod. Je však důležité používat pouze speciální pily pro manipulaci s laminátovými podlahami. Abyste mohli vyříznout správný kus, musíte změřit správné rozměry a nakreslit přímku pro ořezávač. Poté se deska mírně odsune od stolu, aby se pila pohybovala ve vzduchu a začala řezat.

Čím řezat laminátovou podlahu: čím lze doma řezat laminátovou podlahu

 • Pily. Laminátovou podlahu s ním můžete řezat buď na podlaze, nebo v určité výšce. K tomu je také nutné označit linii ořezávače a opatrně začít řezat. Zde je důležité vzít v úvahu zakřivení pily, protože může zabrat hodně laminátu. To pak může vést k nesprávnému seřízení.
 • Nůž. Vrchní vrstva laminátu je tenká vrstva fólie, kterou lze snadno poškodit běžným kancelářským nožem. Technika práce s tímto nástrojem je poměrně jednoduchá. Podél vyznačené linie je třeba vést ostří nože tak, aby prořízl vrchní vrstvu. Pokud chcete mít rovnou linii pro trimovací šňůru, měla by být deska také řádně zajištěna.

Po proříznutí vrchní vrstvy je třeba oddělit další část. Za tímto účelem položte laminát na okraj stolu podél měřidla a prudce přitlačte na jednu stranu. Tento postup připomíná rozbíjení keramických dlaždic nebo skla po použití řezačky na sklo.

 • Kotoučová pila. Řezání tímto nástrojem je výrazně rychlejší. Chcete-li řezat kus laminátu, musíte si také udělat značku. Deska se pak upne k podstavci v rovině pohybu pily. Umístěte výrobek na vrstvu laminátu. Pilové kotouče tak proniknou do materiálu, čímž se omezí tvorba třísek a prasklin. Když je vše vyrovnáno, měli byste pomalu vést desku podél linie řezu se zapnutou kotoučovou pilou.
 • úhlová bruska. Tento nástroj je v principu podobný kotoučové pile. Podobné typy řezných kotoučů se používají i zde. Ale řezání už lze provádět téměř kdekoli. Abyste však dosáhli rovnoměrného řezu, musíte mít dobrou ruku, která úhlovou brusku během zpracování ovládá.

Základní informace

Při výběru dřevěné podlahové krytiny se lidé často rozhodují pro přírodní parkety nebo levnější, ale stejně vzhledově příjemnou variantu laminátové podlahy. Tento materiál se vyznačuje vysokou odolností a vlastnostmi, které z hlediska výkonu předčí i přírodní řešení.

Ve stavebninách najdete různá provedení laminátů. Společnosti světové úrovně mohou koncovým uživatelům nabídnout širokou škálu textur, které mohou imitovat přírodní povrchy, např. různé druhy stromů.

Laminátové podlahy jsou oblíbené díky tomu, že je lze snadno instalovat pomocí systému zámků. Je také poměrně snadné jej demontovat a znovu nainstalovat.

Podlaha se pokládá v místnostech, kde je vysoký provoz. Je to dáno především tím, že laminátové podlahy jsou velmi odolné proti opotřebení a nevydrží náročné používání. V ložnici nebo obývacím pokoji vytvoří teplé barvy dřeva útulnou atmosféru a díky jeho odolnosti vůči vodě se nemusíte obávat vzniku plísní nebo bakterií v kuchyni.

Řezací zařízení

Téměř pro každý materiál existuje specifická skupina řezných nástrojů. Je těžké si představit výsledek řezání keramických dlaždic elektrickou skládačkou a kovových dlaždic řezačkou na krabice. Nejdražší diamantový řezák na sklo je pro řezání běžného listu papíru nepoužitelný.

Každý, kdo se s takovým problémem setkal, ví, že pro řezání laminátové desky je nutné použít speciální nástroj, který zachovává vnitřní strukturu materiálu.

Mezi tyto nástroje patří:

Jak se vyrábí laminátová podlaha

Instalace laminátové podlahy v jednom kuse je téměř nemožná. Většina laminátových desek se vyrábí v obdélníkovém tvaru. Na povrchu prken je tenká vrstva pryskyřice, která chrání laminát před všemi druhy vlivů a poškození. Pod ochrannou vrstvou se nachází tónovaná vrstva, na níž je vytvořen vzor, který vypadá jako dřevo různých druhů.

Poté následuje vrstva dřevotřískových desek, která zvyšuje tuhost. Poslední vrstvou je melamin, díky kterému je laminátová podlaha odolná proti vlhkosti. V důsledku toho bude mít tloušťku asi šest až dvanáct centimetrů. Při řezání těchto výrobků je důležité pečlivě ohraničit hrany. V opačném případě se mohou vytvořit pokřivené hrany a vy musíte tyto chybějící centimetry dohnat. Může být také nutné vyměnit vadné prvky za nové.

Abyste nemuseli vyhazovat cenné a drahé kusy podlah, je lepší mít předem připravené správné nástroje, abyste mohli podlahu rovnoměrně rozřezat. Tímto způsobem se můžete chránit a okamžitě položit, aniž byste museli plýtvat dalšími zdroji.

Důležité jsou pouze rovné řezy. v opačném případě může dojít k vážnému poškození podlahy, což vás bude stát peníze

Jaký je nejlepší způsob řezání laminátové podlahy??

Správně nařezat laminátovou podlahu na správný rozměr. to je jeden z bodů v technologii pokládky této podlahy doma. Není přece žádným tajemstvím, že laminátové podlahy se pokládají ve zděném vzoru, což znamená, že některé desky se rozříznou na polovinu. Navíc ne všechny poslední panely v řadě se vejdou do jednoho kusu. Opět je třeba je zastřihnout.

Mnoho lidí, kteří se snaží instalovat laminát vlastníma rukama, vzniká oprávněná otázka, jaké jsou nástroje pro řezání a který z nich je lepší?? Pro zodpovězení těchto otázek je nutné vzít v úvahu všechny typy.

Nástroje pro řezání laminátových podlah

Nejprve bychom se rádi zmínili o požadavcích, které nástroje mají.

 • Musí se snadno používat.
 • mají nízkou hmotnost a rozměry.
 • Hlavním požadavkem je dosáhnout rovnoměrného řezu laminátu bez vad na okrajích.

Tento jednoduchý nástroj používá většina spotřebitelů, když stojí před otázkou, jak nejlépe řezat laminátovou podlahu? Pro nenáročné kutilské práce v domácnosti je to optimální řešení. Profesionálové ji nepoužívají, protože při použití pilky na železo je zapotřebí velké síly. A také zabere spoustu času řezání.Existují informace, že laminát lze řezat pilou na dřevo. Ani o tom nepřemýšlejte, pila má velké zuby, takže nemůžete mluvit o kvalitě okrajů řezu.

Elektrická skládačka

Tento elektrický nástroj je však ideální pro řezání laminátových podlah.

 • Především má skládačková pila vysoké otáčky, které umožňují řezání materiálu bez třísek nebo prasklin.
 • Za druhé je to lehký a velmi šikovný nástroj, který zvládne i začátečník.
 • Za třetí, střih je rovný, téměř dokonalý.

Tip! Pro řezání laminátu je nejlepší používat speciální pily, které jsou k tomu určené. Mají menší rozteč zubů a zuby jsou nastaveny jiným způsobem. A tvar souboru je zcela odlišný.

Úhlová bruska

Malou úhlovou brusku má ve svém arzenálu pravděpodobně každý domácí kutil. Pro řezání je nejlepší použít úhlový model. Je to prostě pohodlnější. K řezání laminátových podlah lze použít různé nože:

Tip! Nejlepší je pracovat venku (např. na otevřeném balkoně) s úhlovou bruskou. Důvodem je to, že při řezání laminátové podlahy, stejně jako u jiných materiálů, vzniká velké množství prachu. A místnost zaplní pach spáleniny.

Tento nástroj lze použít i jako záložní. Pokud náhle přestanete pracovat s úhlovou bruskou nebo přímočarou pilou nebo se vám zlomí všechny pilové kotouče apod. K řezání laminátové podlahy lze použít také dobrý stavební nůž, i když tato technika má svůj význam.

 • Podél řezu je umístěno kovové pravítko.
 • Ostrým nožem proveďte hluboký řez podél linie. Čím hlubší, tím lepší.
 • Pravítko a nůž jsou odloženy stranou.
 • Položte laminátovou desku tak, aby se čepel ořezávače zářezů přesně shodovala s okrajem stolu.
 • Nyní položte na stůl polovinu desky a přitiskněte ji dlaní. Volnou rukou zatlačte na zavěšenou. Laminátovou podlahu je třeba přesně odstřihnout.
 • Hrany lze zdrsnit.

Profesionální nástroje

Mistři obvykle používají výkonnější nástroje:

Obě elektrická nářadí vytvářejí po řezání čistou hranu. Pod kotoučovou pilou musí být instalován stůl se speciální podélnou drážkou. Obsluha tohoto elektrického nářadí je složitější, takže vyžaduje zručnost. Zde je důležité jezdit s kotoučem opatrně po vyznačené linii řezu a nezastavovat se na jednom místě. Ruka se zachvěje a okamžitě dojde k posunu. Mínusem kotoučové pily je hluk a velké množství prachu.

Fréza je nejprofesionálnějším moderním zařízením. Funguje na principu gilotiny. Jednoduše položte panel podél linie řezu pod nůž. Pak ruka zatlačí na rukojeť.

Žádný prach, žádný hluk, dokonalý řez bez vad. Toto zařízení je drahé, takže nemá smysl ho používat doma. Ale týmy, které se profesionálně zabývají pokládkou laminátových podlah, se bez ní dnes neobejdou.

Jak vidíte, k řezání laminátu lze použít několik nástrojů. Co je lepší?? Na tuto otázku je obtížné odpovědět, protože hodně záleží na tom, kdo je používá.

Pokud se jedná o domácího kutila, pak nedoporučujeme plýtvat penězi. Můžete použít pilku na kov. Pokud jste profesionál, kupte si řezačku. Samozřejmě můžete použít elektrické nářadí, ale to je velmi hlučné a prašné. A to znamená, že veškerá práce se bude muset provádět venku.

Zvláštnosti řezání vinylového laminátu

Zatímco komerční panely jsou velmi tuhé, vinylový materiál se naopak vyrábí s cílem vytvořit originální dekorativní efekt. Kromě toho vinyl usnadňuje čištění podlah, a proto ho oceňují ženy v domácnosti. Tyto lamely jsou také užitečné při řezání. Zpravidla se jedná o relativně měkký materiál, který lze řezat ručními nástroji.

Jak řezat vinylový laminát? Výše uvedené nástroje by se pravděpodobně neměly používat. Vhodnější je použít nůž na krabice, který má vysokou řeznou kapacitu téměř jako žiletka. Měkké vinylové desky jsou citlivé na mechanické namáhání, proto je lepší volbou ostrý nůž než hrubá úhlová bruska nebo pilka na železo.

Pokud se musíte uchýlit k některým trikům s úhlovou bruskou, abyste dosáhli co nejčistšího výsledku, není to nutné v případě. I při práci s kusovými řezy dosáhnete s tímto nástrojem působivých výsledků. Příklad skládačky také ukazuje hloubku otázky, jak řezat laminát, pokud chcete provést tvarový řez.

Nejběžnějším způsobem řezání jsou samozřejmě přímé řezy. Praktikuje se však i nepravidelná pokládka, která zahrnuje instalaci zakřivených desek. Druhá věc je, že provádění této metody lze svěřit profesionálním parketářům. Výhodou elektrické skládačky je, že vhodný model může i v rukou začínajícího uživatele skládačky přinést velmi dobré výsledky.

Elektrická přímočará pila je jedním z nejoblíbenějších typů nářadí, protože s ní lze vytvořit kvalitní hladký řez bez třísek, otřepů a jiných poškození na povrchu.

Skládačková pila umožňuje rychlé a efektivní řezání laminátových podlah

Pokud tento druh práce provádíte pravidelně, bude lepší, když si rovnou pořídíte dražší, ale spolehlivější pilu. Následující tabulka ukazuje průměrnou cenu elektrických skládaček k červenci 2018.

Výběr pily

K dosažení rovného a hladkého řezu na laminátovém konci laminátové podlahy nestačí jen správný pilový kotouč. výsledek závisí na správné pile. Někteří výrobci vybavují své nářadí několika druhy pil. Může se stát, že nebudete muset kupovat další pilu na laminátové podlahy, protože je součástí nářadí.

Pila na laminátové podlahy se od ostatních pil liší následujícími vlastnostmi. Při nákupu pily je třeba zohlednit tvar, rozteč, rozteč zubů a materiál pilového listu. Například laminátové pilové kotouče renomovaného výrobce nářadí Bossch jsou pružné a robustní, protože k jejich výrobě se používá bimetalový kotouč.

Laminátové pilníky Bosch „Speciální pro laminát

Obecně platí, že pokud z nějakého důvodu nemůžete najít pilu s označením, že je určena přímo pro práci s laminátem, můžete si vzít jinou pilu s jemnými zuby a tenkým kotoučem. Výsledek může být jiný:

 • Pila se širokým kotoučem umožňuje dobrý rovný řez.
 • Pro zakřivené nebo čtvercové řezy je třeba zvolit tenký pilový kotouč.
 • Čistého okraje na líci laminátu dosáhnete, pokud řez provedete z vnější strany.
 • Pro čistý řez na čelní ploše byste měli zvolit pilu s obráceně řezanými zuby.

Sada pil na laminát s obráceným zubem

Následující pravidla vám umožní kvalitní řez při řezání laminátových podlah a usnadní proces řezání:

 • Při řezání laminátových desek musí být nástroj provozován při maximálních otáčkách.
 • Proveďte řez po jednom podél vyznačené linie. Pokud se řezný nástavec zpomalí nebo přeruší, může dojít ke vzniku zubatého, odštěpeného nebo jinak poškozeného povrchu řezu.
 • Při řezání laminátu odpojte kyvadlový mechanismus nástroje.
 • K řezání laminátu používejte specializované pily nebo jiné pily s jemnými zuby a širokým kotoučem, abyste získali kvalitní obdélníkový řez.
 • Samotná lamela by měla být rovněž řádně zajištěna.
 • Aby nedošlo k poškození čelní vrstvy lamely, položte ji zadní stranou nahoru. Obrácení pilového kotouče, pokud jsou zuby na pile obrácené.
 • Pokud je lamela stlačena podél linie řezu, je výsledek lepší.
 • Řezejte desku rychle a s jistotou. jen tak je zaručeno dobré řezání. a práce může být rychle hotová.

Technologie řezání závisí nejen na nástroji, ale také na správném zacházení s materiálem.

Proto je důležité dodržovat několik jednoduchých zásad při provádění těchto prací:

 • Všechny řezné nástroje by měly být opatřeny pilkou s velmi jemnými zuby. To platí jak pro standardní pily, tak pro přímočaré pily. Tím se zabrání odštípnutí a nevzhledným koncům. Mnozí odborníci doporučují pro ruční práci používat pily na kov.
 • V případě ošklivého řezu se snažte desku schovat pod lištu. Někdy je možné desku znovu rozříznout, ale je důležité, aby byla délka desky upravena tak, aby se vešla do řady.
 • Zkuste měřit několikrát. Tímto způsobem získáte přesnější údaje a laminátová podlaha se nepoškodí.
 • V závislosti na zvoleném nástroji se prkna pokládají buď směrem nahoru, nebo dolů s dekorativní vrstvou. Tím se zabrání přílišnému štípání laminátové podlahy.
 • Pokud potřebujete provést zakřivený řez, je nejlepší použít speciální šablony. Pro usnadnění této operace lze po celé délce desky nalepit stavební lepicí pásku. Optimálním nástrojem pro takovou práci je skládačka.

Řezání laminátové podlahy je jednoduchá operace, která vyžaduje pouze správný nástroj. Musí být prováděna v souladu se základními bezpečnostními pravidly, protože se při ní používají velmi ostré nože a pily.

Jak řezat laminátové podlahy: Výběr správného řezného nástroje

Pro správnou pokládku laminátové podlahy je třeba nejen vědět, jak panely spojit, ale také jak je řezat. V opačném případě by nebylo možné místnost „napasovat“ a zachovat tradiční šachovnicový vzor podlahy. Protože laminátové desky nelze řezat holýma rukama, lze je řezat některým z ručních nebo elektrických nástrojů.

Hlavní vlastnosti, které by měl mít nástroj pro řezání laminátových desek v domácnosti, jsou následující:

Poslední bod, jehož smyslem je nepokazit vzhled laminátových desek po jejich nařezání, je pro většinu kutilů rozhodující. Její význam je však stále přeceňován. V každém případě nebudou na hotovém nátěru patrné odštěpky do velikosti 5 mm. vady na okrajích panelů budou skryty za lištou.

Které nástroje jsou tedy nejvhodnější pro řezání laminátových podlah??

Nástroj Electroplier

Nejlepšího výsledku při řezání laminátových podlah dosáhnete pomocí skládačky. Jedná se o lehký, velmi snadno použitelný nástroj, se kterým si rychle poradí každý začátečník. I žena nebo teenager. Pilový kotouč pracuje při vyšších otáčkách za minutu, aby nedošlo k poškození konstrukce Dřevovláknitá deska. Pokud řežete rychle a s jistotou, je výsledkem téměř dokonalý řez.

Nejdůležitější při používání skládačky je výběr pilového listu. Moderní nářadí je obvykle od počátku vybaveno speciálními pilami pro řezání laminátu. Liší se zejména tvarem, roztečí a rozmístěním zubů. Standardní pilníky na kov. úzké pilníky s jemným ozubením. jsou však pro tuto práci stejně vhodné jako pro skládačku.

Aby se zabránilo poškození dekorativního povrchu, nakreslí se linie řezu trimrem (tužkou nebo křídou) na spodní stranu laminátové desky. Je položen na stole (židli) zadní stranou nahoru tak, aby řezaná část byla zavěšena. Jednou rukou držte laminát ležící na stole a druhou rukou rychle odřízněte přebytečný materiál.

Nástroj Kotoučová pila

Čistého řezu podél okraje laminátu lze dosáhnout pomocí kotoučové pily s kovovým kotoučem. Práce s kotoučovou pilou je složitější než s elektrickou skládačkou, takže vyžaduje určitou zručnost. Pokud ho máte, můžete laminát řezat rychle, rovnoměrně a prakticky bez třísek.

Laminátová deska se položí na tvrdý povrch vzorem desky směrem nahoru a zajistí se šroubovákem. Řezejte jemně, lehkým tlakem, pohybujte kotoučem podél nakreslené čáry a dbejte na to, abyste nezpomalili na jednom místě.

Nástroj Úhlová bruska (úhlová bruska)

Úhlová bruska je šikovný nástroj, který je v zásuvce řemeslníka nepostradatelný. Lze s ním řezat téměř vše, včetně laminátu. Pro krásné hrany bez prasklin a třísek při řezání je třeba laminátová prkna otočit lícem dolů. Lze použít kovové, betonové nebo keramické dlaždice.

Nevýhodou použití úhlové brusky (a také kotoučové pily) je, že je vždy nutné!) lze nazvat velké množství prachu, které se uvolní při řezání laminátu. Tento proces může být doprovázen také zápachem hořícího dřeva. Proto byste měli řezat na otevřeném balkoně nebo venku.

Nástroj Pila na železo

Laminátové podlahy lze úspěšně řezat běžnou pilou na dřevo. Bude to však vyžadovat určité úsilí, protože jeho zuby jsou poměrně velké a do laminátu se zakousnou, místo aby ho vyřízly. Jemnější zuby pilky na kov. ty byste měli používat k řezání.

Pilka na železo se velmi často používá k řezání malého množství dřeva. Stavební týmy tuto metodu nepoužívají, protože je příliš časově a pracovně náročná.

Nástroj Fréza na laminátové podlahy

Naproti tomu řezačka na laminátové podlahy umožňuje profesionální řez. Nejběžnějším typem nástroje je gilotina. nůž, který se pomocí rukojeti spustí na povrch laminátové podlahy a následně ji rozřízne. Fréza pracuje snadno, bez sekání a hluku. K jejímu použití není potřeba žádná síla ani dovednost. Pravděpodobně nejjednodušší obsluha nástroje, který poskytuje vynikající výsledky za všech podmínek.

Protože se tato fréza používá výhradně pro laminátové podlahy, má smysl ji pořizovat pouze v případě profesionální pokládky. Pro renovaci několika místností v bytě to není praktická alternativa.

Nástroj Stavební nůž

K řezání laminátových podlah lze použít i běžný stavební nůž. Pokud jste například téměř dokončili podlahu a zbývá vám uříznout jen jedno prkno, ale úhlová bruska se vám náhle rozbije. Nemáte po ruce žádné jiné nástroje a řezání je naléhavé. Pak vám může být kotoučová pila velkým pomocníkem. Na přední stranu laminátové desky položte pravítko a nožem proveďte hluboký řez. Držte desku na jedné straně řezu a tlačte na druhou stranu. Laminátová podlaha by se měla lámat stejně jako keramická dlažba při řezání frézou na dlaždice.

Tipy z oboru

Renovátor se zdá být ze všech uvedených modelů nejzajímavější. Lze ji považovat za vhodnou alternativu k pilce na železo nebo fréze. Pokud máte řezat laminátovou podlahu o rozloze 50 až 80 m², pak výkon nástroje rozhodně nestačí. Pro pokládku podlahy v běžném jednopokojovém bytě si vystačíte s obyčejnou pilkou na železo. Pokud chcete laminátové podlahy pokládat profesionálně, je nejlepší pořídit si stolní pilu se sadou kotoučových pil s různými průřezy. K opravě podlahy postačí střihací nůž.

Vinylové dlaždice by se měly řezat pouze na stolní řezačce. Ruční nebo jiný způsob řezání není vhodný pro přesný a precizní řez. Plast je natolik viskózní, že jej vysokorychlostní nástroj jednoduše roztaví a zdeformuje.

Tip! Při výběru nástroje neexperimentujte, neodstraňujte žádné kryty, příchytky a chrániče. Řezání materiálu to nijak neusnadní, ale mohlo by to výrazně zvýšit nebezpečí zranění při řezání.