Jak správně vyříznout široký roh soklové lišty

Jak řezat lištu: práce s nářadím nebo bez něj

Každá oprava vyžaduje pozornost do nejmenšího detailu. Kvalita povrchové úpravy závisí na vzhledu a celkovém vzhledu místnosti. Ve větší míře se to týká stropů, které jsou ve většině případů nedokonalé, takže aby se všechny nedokonalosti (jejich i stěn) skryly, používá mnoho majitelů stropní lišty, které dodávají místnosti úplnost. Zatímco instalace baget na rovných plochách není nijak zvlášť obtížná, spoje prvků v rozích vyžadují maximální péči. Proto se mnoho majitelů, kteří plánují nebo již zahájili opravy, zajímá o to, jak vyříznout stropní sokl a jaké nářadí lze pro tuto fázi prací použít.

Odpověď na otázku, jak řezat stropní podstavec, závisí na materiálu, ze kterého je vyroben. Krájení je odlišné, protože bagety mají různou hustotu. Proto je třeba nejprve zvážit nejoblíbenější materiály a zároveň zvláštnosti jejich řezání.

Pěnový polystyren

Tyto výrobky mají nejnižší cenu, protože materiál je velmi odolný vůči mechanickému namáhání. Pěnu lze snadno poškrábat nebo poškodit náhodným nárazem. Výhody. minimální hmotnost, snadné lepení, snadné zpracování, možnost natírání jakoukoli barvou.

Tato pěna se skládá z malých granulí, které lze od sebe snadno oddělit. Ty jsou však hlavní nevýhodou těchto výlisků. Vyžadují velmi ostrý nástroj. V opačném případě by se lišta mohla rozpadnout, a proto není vhodná k montáži. To platí jak pro rohové, tak pro přímé řezy.

Pěnový polystyren

Tento uchazeč je dražší, ale od prvního kandidáta se příliš neliší, protože je „příbuzný“ polystyrenu: vyrábí se z pěnového polystyrenu. se také skládá z malých zrnek, ale s pevnější vazbou mezi nimi. Ale také pěnový polystyren nesnese nepříliš ostré ostří, také se rozpadne. Proto řemeslníci potřebují stejně ostrý předmět.

Hlavní výhodou pěnového polystyrenu a pěnového polystyrenu je jejich měkkost, která umožňuje zamezit vzniku mezer přitlačením obrobků těsně k sobě a do rohů.

Extrudovaný pěnový polystyren

EPPS se vyrábí ze stejných surovin jako standardní pěnový polystyren, ale v tomto případě se používá jiná, sofistikovanější technologie. Běžný EPS se vyrábí působením páry přes mikrogranule.

Pro získání extrudovaného polystyrenu se částice míchají při vysoké teplotě a tlaku a do suroviny se přidává vyfukovací činidlo. Velikost granulí v tomto materiálu je mnohem menší (maximálně 0,2 mm), takže je méně drobivý a odolnější. K řezání není třeba velmi ostrých nástrojů, ale tupost břitu také není vítána.

Polyvinylchlorid

Dalším typem stropních výrobků jsou plastové lišty (PVC). Obvykle se používá v koupelně. Pokud vezmeme v úvahu téma „Jak vyříznout stropní sokl“, pak se jedná o výjimky, protože ke spojení se používají speciální, prefabrikované rohy.

Obecně lze tyto bagety krájet kuchyňským nožem, pilkou na kov nebo ostrým kuchyňským nástrojem. Vzhledem k tomu, že výrobky z PVC kvůli nedostatečné pružnosti neobnovují svůj tvar, nedoporučuje se při jejich řezání vyvíjet příliš velký tlak.

Polyuretan

Je to další zástupce polymerních výrobků. Vyznačuje se vysokou hustotou a postrádá nevýhody předchozích konkurentů. Snadno se řeže, takže nástroj musí být ostrý, ale nejsou stanoveny žádné maximální požadavky na jeho ostření. Polyuretanové lišty se nedrolí, nekroutí a se ctí odolávají téměř jakémukoli tlaku.

Dřevo

Tento tradiční materiál se řeže běžnými tesařskými nástroji, jako je skládačka, ruční a elektrická pila. Zdrsněte místa řezu smirkovým papírem nebo pilníkem. Protože jsou tyto výrobky dražší než jiné lišty, je třeba s nimi pracovat velmi opatrně. Závažnou chybu lze snadno udělat, ale není šance ji napravit. Důsledkem nedbalosti je nákup nové lišty.

Ideálním nástrojem pro řezání dřevěných obrobků je elektrická pokosová pila. Jeho největší nevýhodou je vysoká cena, zejména u vysoce kvalitních modelů. na druhou stranu mají kupující možnost najít levný nástroj, který dokáže odvést práci.

Nástroje pro oříznutí rohu stropní lišty

Předem se rozhodněte, co chcete řezat. Pokud je materiál lehký, např. polystyren, polyuretan atd.д., K tomu vám poslouží nůž na krabice nebo dobře nabroušený univerzální nůž. Nejuniverzálnějším nástrojem pro řezání lišt z jakéhokoli materiálu je pilka na kov. Hladce a rychle řeže téměř cokoli.

Pro lehčí materiály a materiály s méně pevnou strukturou můžete použít obyčejný stavební nůž, hlavní je vybrat model s ostrou čepelí.

Co jsou to kleště a jak je používat

Při zahájení rekonstrukce bytu si mnoho lidí klade otázku, jak seříznou rohy lišty na stropě. Je důležité seznámit se s používáním zařízení. Dláto je zařízení skládající se ze stěn s bočními štěrbinami a dna. Opracovávaný kus se vloží doprostřed a opraví pilníkem.

Hlavní otázkou je, jak řezat plastovou lištu. Výsledkem by měl být dokonale rovný úhel 45 stupňů. Řezání základové desky je rychlé a snadné, pokud použijete standardní pilový kotouč nebo si jej vyrobíte z dostupných materiálů. Nástroj se položí na podlahu a z bezpečnostních důvodů se drží levou rukou. Pilka na železo musí být umístěna v jedné ze šikmých linií, podle toho, který roh se má vytočit. pravý nebo levý.

Pro začátečníky je nejlepší upevnit rám na stůl, aby se během práce nesundal

 • Tužkou se nakreslí tenká, sotva znatelná ořezávací linka;
 • Pilník se umístí do přípravku bokem a určí se úhel řezu;
 • Pilka musí vést rovně podél vyznačené linie;
 • Otočte druhý filet a proveďte řez na druhé straně, abyste vytvořili úhel, když jsou obě části zarovnány.

Před přilepením latí ke stropu je třeba je zdrsnit smirkovým plátnem.

Štukové lišty z polyuretanu: co to je, jaké jsou výhody a nevýhody, hlavní typy, složení, výrobci, hlavní kritéria pro výběr, fáze nezávislé instalace, možnosti použití s fotografiemi a náklady.

Řezání rohů bez skládačky

Ne každý má možnost zakoupit profesionální řezací nástroje. A účelnost takového nákupu je málokdy opodstatněná, protože utrácet peníze za pilu, která se použije jen jednou, není nejlepší rozhodnutí. Podání je možné řezat i bez ořezávače papíru. Existuje několik alternativních způsobů, jak vytvořit pravé úhly.

Ruční příprava šablony

Prvním a nejběžnějším řešením ořezu desek bez truhláře je použití papírové šablony. Tato metoda vyžaduje následující nástroje a materiály:

Důležité! Pro vytvoření jednoduchého obrobku je třeba použít těžký papír. Výborným řešením je použití lepenky. Z něj vystřihněte šablonu, která bude použita pro řezání.

Lištu přiložíme na kartonový polotovar a vyřízneme ji pilkou na železo. Někteří mistři provádějí značení na samotném výrobku. V tomto případě není třeba používat šablonu.

Druhou možností je vyrobit si řezný nástroj sám. Je třeba připravit 3 desky stejných rozměrů (50 x 15 cm). Pak musí být zakotveny společně. Dvě boční desky, které tvoří stěny, by měly být připevněny v pravém úhlu k příčné desce. Dalším krokem je vyznačení úhlu 45 stupňů na stěnách. Potřebná měření lze provést pomocí jednoduchého čtverce. Pomocí soklové lišty můžete v krátké době obložit všechny rohy místnosti.

Třetí metoda zohledňuje použití improvizovaných prostředků. V tomto případě není nutné vytvářet šablonu. Ten lze nahradit obyčejným stolem, který je třeba přisunout ke stěně. K takto vytvořenému rohu je třeba připevnit pilový list a poté jej označit. Nakonec se díl rozřeže pilkou na železo nebo stavebním nožem.

Čím a jak řezat

Při práci s lištami z různých materiálů je nutné používat různé nástroje pro řezání. Při práci s dřevěným stropním soklem je výhodnější pracovat s pilou na dřevo. Všechny ostatní, včetně plastů, pěnových plastů a jiných polymerů, je lepší řezat kovovým nožem. Hladší řez, méně otřepů. Při práci se stolařem se obvykle používají pily.

Úhledné a čisté rohy

správně, vyříznout, široký, soklové, lišty

Při práci s lištami z polystyrenu bez speciálního nářadí je řežte dobrým kancelářským nožem. Její čepel je poměrně tenká a hladká, takže řez je hladký a nezkreslený. Pokud pracujete s polyuretanem nebo polystyrenem pomocí pily, nevyvíjejte příliš velký tlak: mohli byste jej rozdrtit.

Obecně platí, že abyste si zvykli na nástroj a materiál, vezměte si kus a cvičte na něm: řezání, řezání, ořezávání. Tímto způsobem se během práce řeší méně problémů.

Blok: 3/5 | Počet znaků: 895

Použité nástroje

V závislosti na výrobním materiálu se pro montáž podlahových lišt používají různé nástroje: pro dřevěné podlahové lišty se používá pilka na železo, pro plastové nebo polyuretanové podlahové lišty je vhodnější pilka na kov. Polystyrenové prvky lze snadno řezat běžným ostrým kancelářským nožem. Ve většině případů se k rovnoměrnému naříznutí lišty pod určitým úhlem používají kleště. Používáte-li pilku na kov, neměli byste na ni příliš tlačit, protože řez nemusí být rovný, může se objevit otřepy a materiál se může zkroutit a stát se nepoužitelným. Lišty z polystyrenu a polyuretanu vyžadují opatrné zacházení.

Pokud nemáte zkušenosti s prací s takovým nářadím a obložením, je lepší vzít si malý kousek obložení a procvičit si práci s různou silou lisování, což vám později pomůže problém vyřešit.

Jak řezat roh pomocí truhlářské frézky

Dláto je truhlářský nástroj, který lze použít k řezání jakéhokoli materiálu pod úhlem 45 a 90 stupňů. Úhelník může být vyroben ze dřeva, plastu nebo železa. I nejjednodušší nástavec má vybrání pro pilku na železo a dražší modely mají dokonce otočný mechanismus.

Práce s truhlářem je tak snadná, jak jen to jde. Umístěte lištu do drážky, přitlačte ji a prořízněte boční otvory. Vnější roh seřízněte v pravém úhlu.

 • Opatření.
 • Umístěte lištu lícem nahoru do drážky v maltě.
 • Rukou přitlačte lištu, ale ne příliš silně (pokud je lišta vyrobena z polystyrenu, mohli byste ji snadno zlomit).
 • Vložte pilku do otvoru přímočaré pily pod úhlem 45 stupňů a proveďte řez
 • Podobným způsobem vyřízněte zrcadlově i druhý díl. Vnitřní roh je tvořen.

Tip:! Lištu můžete řezat pilkou na kov, ale pokud je trám úzký, raději použijte univerzální nůž, který vám zajistí rovnější řez.

Stejně snadno odřízněte i vnější roh. Pokyny krok za krokem:

 • Na rubové straně lišty vyznačte správnou délku, okraje však musí mírně přečnívat.
 • Lištu zasuňte do truhlářské lišty pod úhlem 45 stupňů a proveďte průřez.
 • Zrcadlový řez druhé lamely.
 • Poté připravené prvky nalepte na zeď. Pokud je vše rovné, přilepíme to, a pokud jsou nějaké nedokonalosti, jednoduše je odstraníme ostrým nožem.

Pokud se chystáte pracovat se zapravovačem poprvé, je nejlepší si to předem nacvičit na několika dalších kusech.

Druhá metoda. bez dalších nástrojů

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout dokonalého spoje. označením na stropě. lze použít pro vnitřní roh. Další příklad, jak vyříznout pěkný, rovný roh.

Konečným výsledkem je rovnoměrný úhel 45°, který získáte vedením ořezávací čáry od místa průsečíku k okraji dílu. Všimněte si, že výše popsaná metoda funguje pouze v případě, že jsou rohy dokonale rovné.

Jak správně řezat lištu. Důležité informace

Měření potřebná k oříznutí stropní lišty by měla být provedena zvláštním způsobem. Pro vyhledání a označení vnitřního rohu je třeba změřit délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu vždy počítejte s tím, že lišta bude vyčnívat do interiéru místnosti ve vzdálenosti rovnající se šířce lišty.

Lišty se nedoporučuje připevňovat, dokud nejsou přesně vyzkoušeny a dokud nejsou nařezány párové lišty. Teprve když obě párové lišty v rohu dokonale lícují, lze je sestavit a upevnit. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete vady a nedokonalosti opravit pomocí pilníku nebo pilníčku. K montáži výrobku z pěnového plastu je třeba se vybavit ostrým nožem.

Pokud po renovaci soklových lišt zůstane byť jen malá mezera, nezoufejte. lze ji snadno zacelit běžným tmelem. Přesné a úhledné oříznutí stropní lišty není tak obtížné. Chcete-li však získat alespoň malou zručnost, zkuste si to předem procvičit na malých obrobcích.