Jak nabrousit řetěz motorové pily rukama

Jak správně nabrousit řetěz řetězové pily vlastníma rukama?

Řetěz řetězové pily potřebuje pravidelnou péči a broušení. Ovlivňuje výkonnost nástroje, rychlost opotřebení a bezpečnost obsluhy. Pro určení nutnosti nabroušení zubů je třeba si všimnout přítomnosti třísek na jejich povrchu, tupého klouzavého zvuku při řezání a absence ostrých třísek. K broušení tyče můžete použít elektrický nebo ruční nástroj, úhlovou brusku, obyčejný pilník. Každá metoda má své výhody a nevýhody, určité dovednosti.

Než začnete, je dobré zjistit hlavní vlastnosti řetězu. Od toho se odvíjí volba způsobu broušení, nástroje a nutnost postupu. Na co si dát pozor:

 • Vlastnosti odkazu. Skládá se ze základní desky, zubového nože, hloubkového dorazu, dvou nožů. Každá součást by měla být pečlivě zkontrolována, zda nemá zjevné vady a mechanická poškození, která by měla být odstraněna jako první;
 • Úhel ostří. To umožňuje řetězu řezat dřevo a určuje objem a tvar hoblin. Nesmí na něm být žádné vady. Nastavení horního nože se pohybuje od 50° do 60°, koncového nože od 60° do 85°;
 • Výška profilu tyče může být 0,625 mm nebo 0,762 mm. Při ostření je třeba se pohybovat v tomto rozmezí, aby se snížily vibrace nástroje při řezání.

Druhou nejdůležitější charakteristikou je typ kovu a rozteč řetězu. Obyčejný pilník je vhodný pro měkký a středně hustý materiál a ostří se s ním dobře brousí. U řetězů z tvrdých kovů s jemnou roztečí (0,36″ a větší) doporučujeme používat pouze metodu strojního obtahování.

Důležité! Základní parametry řetězové pily a jejích součástí najdete v návodu k použití. Podrobný technický list najdete vždy na webových stránkách výrobce.

Konvenční metody obnovy řezné kapacity řetězu

Pokud chcete nerovnoměrně opotřebovaný pilový řetěz nabrousit, aniž byste jej museli vyjmout z vodicí lišty, můžete použít kotoučový pilník. Je třeba brousit jen asi 1 mm vysokopevnostní oceli a broušení jednoho zubu zabere spoustu času.

Příprava nástroje

Nejprve vyjměte stopku, tj. část pilníku, která zapadá do rukojeti. Můžete to provést pomocí smirkového kotouče nebo úhlové brusky, podle toho, co je pro vás pohodlnější. Pak vložte pilník do sklíčidla vrtačky nebo šroubováku a upněte jej.

Pak si můžete vyrobit objímku ze dřeva, plastu nebo jiného materiálu, která těsně přiléhá k volnému konci pilníku. Vnitřní kroužek našeho ložiska by měl těsně přiléhat k vnějšímu povrchu náboje.

To vám umožní držet nástroj při práci oběma rukama. jednou na rukojeti vrtáku a druhou na vnějším kroužku ložiska.

Typy a rozdíly řetězců

Existují dva hlavní znaky, které se používají k rozlišení pilových řetězů:

rozteč řetězu

Pokud se podíváte na vnější stěnu hloubkoměru, uvidíte tam hodnotu stoupání. Udává vzdálenost mezi sousedními spoji. Tato hodnota se vždy udává v palcích. Rozteč řetězu určuje, jaký pilník budete potřebovat k broušení:

 • 3/8″ je běžný rozměr mnoha benzínových a elektrických pil. K broušení takového řetězu potřebujete pilník o průměru 4 mm. Řetězy s touto roztečí se používají především v měkkém dřevě.
 • 0,325″. používá se u domácích i profesionálních pil. Takovou pilu zvládne motor o výkonu alespoň 3,5 hp. Průměr pilníku pro broušení by měl být 4,8 mm.
 • 0,375″. Možnost manipulace s tlustými kmeny. Takový řetěz musí být nabroušen pilníkem o průměru 5,2 mm.
 • 0,404″. lze namontovat pouze na profesionální benzínové nebo elektrické pily pro velké zatížení. Doporučuje se průměr pilníku alespoň 5,5 mm.

Výška zubu

 • Nízký profil. Zuby těchto pil dosahují výšky až 0,025″. Tyto řetězy se instalují na pily s nízkým výkonem nebo na poloprofesionální nářadí.
 • Vysoký profil. Výška zubu těchto pil je 0,03″. Nejčastěji se jedná o výkonný nástroj pro profesionální použití.

Jak rychle a pečlivě nabrousit řetěz motorové pily, aniž byste ji museli demontovat

Řetěz motorové pily lze nabrousit v dílně (cena služby začíná na 250 ) nebo vlastníma rukama, pokud máte speciální zařízení. Co ale dělat, když se vám na pile nebo v místech, kde nejsou k dispozici dílny nebo speciální brousicí stroje, ztupí nástroj?? Diamantové hroty představují nejjednodušší způsob, jak si řetězovou pilu rychle a jednoduše nabrousit sami, pokud znáte několik jednoduchých pravidel pro broušení.

Použití diamantových hrotů k broušení článků řetězu pily je atraktivní nejen díky své jednoduchosti a účinnosti. Brusné kameny také zajišťují šetrný proces ostření tím, že v porovnání se smirkem nebo úhlovou bruskou odstraňují z řezného zubu minimální vrstvu kovu. Tím se zvyšuje počet cyklů broušení a výrazně se prodlužuje životnost řetězu až do jeho úplného opotřebení.

Pokud budete pracovat s tupým řetězem, budete potřebovat větší fyzickou námahu, řezný výkon se zhorší, motor bude přetěžován, zvýší se spotřeba paliva a životnost řetězové pily velmi rychle vyprší. Broušení řetězu by se tedy nemělo odkládat.

Pro větší pohodlí brousíme nejprve levý zub a pak pravý, nebo naopak. Umístěte frézu mezi řeznou hranu zubu a hloubkové vedení pod úhlem 25-30 stupňů v horizontální rovině a kolmo k řetězu ve vertikální rovině.

Při broušení by měl být frézovací kotouč mírně vyvýšený nad zubem a měl by se otáčet směrem k němu. Tato metoda je dobrá, protože se při ní špička zubu nespálí ani neoslabí jako při broušení šmirglem nebo úhlovou bruskou s vysokými otáčkami.

Místo elektrického šroubováku můžete použít také vrtačku nebo děrovací brusku s rychlostí až 2000 otáček za minutu. Je však třeba maximální opatrnosti, protože odstraňování kovů je náročné.

nabrousit, řetěz, motorové, pily, rukama

Protože se výška zubu při každém broušení zmenšuje, je třeba po 2-3 cyklech broušení znovu nabrousit řeznou hranu plochým nebo diamantovým pilníkem.

Když je čas nabrousit pilu?

Doba mezi dvěma intervaly broušení závisí na četnosti používání nástroje. Někteří ji používají denně, jiní několikrát ročně.

Tupost zubů poznáte podle určitých příznaků, které se projeví během operace:

 • Řetěz je natažený a uvolněný, což vede k nepřesnému chodu pilového kotouče a zpomaluje řez. Práce s takovým řetězcem vyžaduje další úsilí.
 • Řezání se zpomaluje, snižuje se produktivita, práci musíte věnovat dvakrát více času.
 • Mění vzhled pilin: stávají se zubatějšími, ostřejšími a jemnějšími. Nabroušené piliny vypadají jinak: rovnoměrné, obdélníkové, stejnoměrné kusy.

Pokud pila ztrácí přesnost a zasekává se v řezu, je třeba upravit zuby řetězu

Neodkládejte opravy příliš dlouho. Čím dříve ostříte, tím méně materiálu je třeba brousit, což vede k delší životnosti. A nemusíte dlouho pracovat s tupým nástrojem, čímž se opotřebováváte a plýtváte vlastní fyzickou silou.

Dvě ukázky holení: první je výsledkem broušení naostřenou pilkou a druhá je výsledkem otupení

Broušení řetězu řetězové pily vlastníma rukama pomocí úhlové brusky

Tento způsob broušení není odborníky doporučován nezkušeným brusičům. Je to docela nebezpečné.

Pokud však neexistuje jiné řešení, je třeba dodržovat následující bezpečnostní předpisy. Umístěte úhlovou brusku do svěráku a pevně ji upněte. Po zapnutí stroje přidržte ostřenou hranu u rotujícího povrchu kotouče. U úhlové brusky není možné udržet konstantní úhel ostření, vytvoří výrazně jiný zub než pilník. Kromě toho hrozí, že se kotouč úhlové brusky zařízne do výstupku zubu.

Broušení řetězu úhlovou bruskou

nabrousit, řetěz, motorové, pily, rukama

Jaké chyby dělají začátečníci

Začínající brusiči se často dopouštějí několika chyb.

Abyste se jim vyhnuli, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • pro každý broušený zub proveďte stejný počet tahů;
 • vždy použijte co největší sílu, abyste zabránili nerovnoměrnému ostření;
 • Pokud je řetěz příliš tupý, nemá smysl jej pilovat;
 • U silně opotřebovaných nástrojů je jedinou možností použití elektrického nářadí;
 • zvolte úhel ostření podle směru, kterým bude řetězová pila řezat materiál.

Díky těmto znalostem se můžete vyhnout zbytečným chybám a udržovat svou řetězovou pilu v optimálním provozním stavu sami.

Už jste si někdy sami nabrousili motorovou pilu?? Co bylo použito pro tento? Jak dobrá je kvalita výsledku?

Čekáme na vaše odpovědi a osobní zkušenosti.

Zaregistrujte se, zanechte komentář, položte otázku a řekněte o nás svým přátelům!

Technika ručního broušení

Volba průměru pilníku se řídí roztečí pilového řetězu Pilníky o průměru 4 a 5,2 mm odpovídají 1,3 a 1,6 mm. Ke snížení výšky dorazů pilového kotouče je zapotřebí plochý pilník.

nabrousit, řetěz, motorové, pily, rukama
 • Lze použít jakýkoli držák řetězu, který je součástí standardní sady pro broušení. Aby byl úhel ostření stabilní, je třeba použít jednoduchou šablonu, šablonu nebo speciální kalibr.
 • Maximální přesah pilníku přes zadní stranu zubu je 1/5 jeho průměru.
 • Aby se zabránilo jednostrannému opotřebení, doporučuje se pilník pravidelně otáčet o 90 stupňů, přičemž ve svislé rovině je třeba udržovat úhel 90 stupňů a ve vodorovné rovině 15-30 stupňů.
 • Je dobré použít stejný počet ostřicích cyklů pro každý článek.

Mnoho domácích kutilů dává přednost práci s řetězem upnutým ve svěráku. Odborníci nemají námitky, pokud není řetěz deformován.